PDA

View Full Version : Poezi nga Adrenalina


Adrenalina
14-07-07, 14:10
DASHURIA E MSHEHUR

Ishte nje kohe e imja rinore,
ku veq dita te dashuroj dhe fare mos te mendoj...
Jo dita edhe te mendoj, por nuk dita se kush me lendoj
sa zemren time me nje fjal magjepse ma helmoj.

Ku per te paren her e ndjeva eren e barit ne livadhin ton,
dhe mu duk se shpirti im po gjindet krejt ne nje bote tjeter.

O zot me thuaj se nga kush vjen tere kjo fuqi, qe te ther thell ne zemer?
Me thuaj se kush ma mori zemren time
me thuaj se kujt ia putha zemren rastesisht pa pritur
me thuaj se kush e hapi zemren per mua
me thuaj se ku eshte strukur zemra ime?.

Se di....
Pyta zogjet me than nuk dim
pyta shoqrin me than nuk dim, veq pyti yjet nen qiell
pyta yjet me than: pyte zemren tende se ajo te tregon
pyta zemren me tha pran e ki, kur shikova asgje vetem nje hije fantazme.

vSe di jo veq zemra e ndjev pran..!!
Ku pa pritmaz e djeva dhe e pash ne te njejtin labirinth
u habita dhe nuk mujta me e besu !
Lotet filluan si cdoher dhe nuk kishin te ndalur
nga kujtesa e gjith atyre vuajtjev tronditse
atyre mjegullav, fortunav te pa nderprera
me tere ate fuqin e tyre magjike qe kishin perveq teje dashuri.

XheBraiLi
14-07-07, 14:33
adrenalina te lumshin duart qikoooo
shume e bukurr kjo poezii

Adrenalina
15-07-07, 10:10
KUR TE NJOHA TY

Ne pranver erdha te gjeta ty
ulur ne livadhin tuj thur ca vargje poezi
rastesisht erdha dhe ndegjova nje klithje aty
mu duk se zeri yt po thirr
eja e dashur te kendojm sbashku ne kopshtin tim.

Kopshti yt i mbushur plot me lule
aroma e tyre freski per mue
zeri i yt si zogi i malit
vargjet tua lulzojn ditarin.

Adrenalina
16-07-07, 15:14
TE DUA

Te dua ty o shpirti im
se ti me fale dashurin
ti qellove me pa durim
si shigjet nje magjike
ti plagose zemren time

Syri loton, zemra te don
a ste erdhi pak keq
ket zemer te njom
ta goditesh aq shume

Te shikoj ne sy
gjithqka lexoj ne ty
fjalet e tua si shkemb me jan ngjit

Syt e tu te thekshem
shume larg shiqoj
athu kur vjen ajo dite
qe une ti takoj

Nje nat enderr te pash
endrra mu duk terheqse
kishte shume efekt
plotsisht magjepse!

Adrenalina
16-07-07, 16:07
ME FAL....!!

Me fal poezit e tua
sa bukur tingllojn
ditarin ton ato e zbukurojn!

Me fal vargjet tua
se te njejta dhimbjet i kemi
mos me lodhe me kot
se zemra nuk duron
pa ty shpirt nuk muj te jetoj!

Me fal bukurin
me fal krahrorin tend
me fal vetem nje qast
pran teje te jam!

Adrenalina
20-07-07, 18:00
Unė dhe ti

Unė dhe ti njė dashuri
unė dhe ti njė rini
unė shpresė ėndrrimtare
ti lule pranvere
dy tė dashuruar
nė bardhėsi
unė dhe ti
njė shpirt te bukur
unė dhe ti
njė drit e henes
unė dhe ti.....!!

Adrenalina
31-07-07, 15:37
Engjull

All-llahu e fali nje engjull
dhe e dergoj ne boten dardane
kutijen magjike per ta zbuluar..!!

Mbreti dardan
me deshiroj shume
me tha ti me je inteligjente
do te bej princesh ne forum,
dhe celsin e kutis ty do ta jap
me e hape kutin magjike
se ti e meriton !

Une e mora celsin
fillova me bismilah
All-llah me ndihmo
se qfar une po shoh
kur e hapa porten e kutis
aty pash bishta gjarprish
maca tyliqfare, foto pasqyre
bukuroshev lozonjare
o sa tmerr i zi
qenka fut ne ket kuti
zoti me forcoj dhe prej tyre me largoj !

Ahhh, ti moj magjistare
a nuk mendova me larg fare
se ne jeten tjeter
do gjykohesh si mekatare
pse deshirove me i mashtru
rinin shqiptare!?

Do i lus rinin shqiptare
mos u merrni me fall e magji
por uluni dhe lexoni
librin e perendis
se aty e gjeni jeten dhe dashurin !

Ti o engjulli kalterosh
qe me ndihmove mua
derisa me takova
boten e kerkove
mua me kfjellova !

Dite e marte ka qen
kur u munduan
te me shitojn me hijen e zeze
por ALL_LLAHU i pav
agje smujten mem ber
veq nje ere ma lan
sa per tja njohur mjegullen
iken moren fund prap ne boten e tyre
se nuk paten vend mekatet e tyre
dhe prap sot e marte mori fund bota e tyre !

Keshtu ka qen dashuria ime ne errsirr (me nje vampir gjakpirs)
Dhe engjullin kalterosh do ta pershendes shume dhe i uroj gjith te mirat ne jet....dhe dua ti them se flej rehat mos ke dert per mua, se askush nuk mundet me ma marr shpirtin perveq nje All-llahut si me ka fale!!!!

Adrenalina
26-09-07, 16:21
Pranvera

Pranvera lulzoj
vera erdhe e shkoj
vjeshta filloj
gjethet rane
deget u thane
prap dimri
eshte tuj ardhe!

lyra2
26-09-07, 16:46
Pranvera

Pranvera lulzoj
vera erdhe e shkoj
vjeshta filloj
gjethet rane
deget u thane
prap dimri
eshte tuj ardhe!

:smile: :smile: ....................:eek:

Naki
27-09-07, 17:51
Adrenalina,tė gjtha komplimentet rreth poezis suajė i kamė zhvendosur nė temen e posaqme Komplimente poetėve te forumit, ju faliminderit mirėkuptim!