PDA

View Full Version : Mision i dėshtuar ende pa filluar


xnjeri
18-07-07, 21:39
Mision i dėshtuar ende pa filluar


Nė ditėn kur pėrfundoj misioni i tij si kryeminister i Britanis,Tony Bler u zgjodh i deleguar special i komisonit katėrpalėsh ndėrkomtar pėr paqe ne Lindjen e Mesme.
Ky vendim ka ardh qė tė vertetoj se politika amerikane nė rajon – e qė ish kshilltari i sigurimit komtar Brigginski nė librin e tij tė fundit " Shanca e dytė" kishte terheqė verejtjen qė tė mos vazhdoj- ende vazdon dhe nuk ka ndryshuar fare. Si dhe shanca e dytė pėr tė cilėn foli Brigginski nuk vjen pėr pa i rishikuar USA llogaritė e saj. Ashtu si dhe misioni i ri i Blerit, qė e mirpritėn aleatet e Amerikes kurse Hamasi e refuzoj, ėshtė njė mission i dėshtuar ende pa filluar.
Ndoshta zėvėndėsi i Blerit Gordon Brown, i cili ishte njeriu mė i afėrt i Blerit gjat vite vetė kaluara, din mė shum pėr Blerin se sa vet Hamasi i cili refzojnjė gjė tė till, si dhe me shum se qeveria palestineze dhe aleatet e tjerė tė cilėt e mirpriten. Brown nė njė raport tė gjatė, tė cilin e publikoj gazeta britaneze "Tims" me 28 qershorė, pėrmisionin e ri tė Blerit tha: "emrimi i Blerit nė kėtė post,dot i'a bėj tė veshtirė formulimin e politikes sė tij rreth Lidjes sė Mesme"
Kurse Hafier Solana pėrfaqėsues i BE-sė pėr politikė tė jastme, gazeta nė fjalė bėri mė dije se ai nuk ėshtė i knaqur, sepse Bleri do t'i kaloj kompetencat e ti. Gjithashtu ky raport i gjatė bėri mė dije se udhėheqėsit palesttinez tė cilėt, haptaz e mirpritėn Blerin mė kėtė mision , kurse nė mbedhjet e tye tė fshehta shprehen dyshimin e tyre nė suksesin e ketij misioni.
Nga aspekti politik,dosja e Blerit nė Palestinė, Irak dhe Afganistan e propozn atė pėr krminel lufte,jo ndermjetsues paqėsorė.Politika e ti, gjat dhjet viteve tė kaluara, ėshtė pėr plot krime ndaj polpullit irajken, afganistanez si dhe atij palestinez.
Gazetat britaneze, gjat viteve tė kaluara kan pblikuar shum raporte qė vertetojnė se qeveria angleze ka furnnizu me armė qeverinė izraelite duke e ditur paraprakisht se keto armė dot pėrdorėn pėr mbytjen e popullit palestinez. Parlamenti, si dhe gazetat britaneze, kėtė problem e kan debatuar disa her gjat periudhes sė Blerit. Gje qe verteton se ka dorė nė krimet qė i'an bėrė populit palestinez,duke furnizuar me armė palėn agresive, kurse tani shkon ndėrmjetsues nė zgjidhje tė konfliktit, qė ai vet ėshtė pjesė e tij.
Kurse nė Afganistan dhe Irak,gazetat britaneze pėr sasinė e krimeve tė bėra nga ana e ushtarve britanez atje, flasin mė shum se cdo gazetė a mjet tjetėr i informimit. Gjė qė e bėn dosjen politike tė Blerit, tė njėllosur mė krime lufte.
Si ka mundesi qė njė pėrson qė ėshtė i akuzuar nga shum palė – prej tyre edhe palė britaneze, e nė krye tė tyre lideri historik laborist Tony Benn- pėr krime lufte, tė jet i deleguar paqėsorė?
Gjiashtu raporti i pėrgaditur nga Alvaro de ish pėrfaqėsues i BE-sė nė Lindjen e Mesme e qė ėshtė publikuar me 13 qersorė nga gazeta britanike "Gardian" rreth influences amerikano-izraelite ne Be, si dhe roli i tyre dhe tė deleguarve tė tyre pėr zgjidhjen e qeshtjes palestineze ka demaskuar tė gjitha lojrat amerokano-pėrėndimore qėflasin rreth paqes.
Pėr sqarimin e dimensioneve tė kėtij emrimi,detyrohem tė kaloj tek njė ngjarje tjeter, qė kryeqyteti britanez Londra gjithashtu edhe Kajro, janė tė preokupuara mė tė e qė ėshtė vrasja apo vetvrasja e Eshref Merwan, ish shef i institucionit arab pėr indistrualizėm dhe dhėndėrr i ish kryetarit Xhemal Abdu Naser, i akuzuar pėr tradhėti si dhe ju ka dėrguar lajme Izraelit – siq publikuan disa burime- pėr luftėn e 6 tetorit, katėr orė para sė tė filloj. Ka shum raporte qė flasin se ka qenė tradhėtarė i dyfisht.
Si do qė tė jet, ai k avdekur sikurse Lejthi Nasif, ish komandant i gardes republikane nė Egjipt. Po ashtu nė kėtė menyrė ka vdek edhe artistja Sead Hosny, duke pohuar se cdonjeri prej tyre ka vdekur duke e shkruar biografinė e vet, apo duke e pėrfunduar atė. Qė tė tre kan vdekur nė tė njejtėn menyrė: "rrėzim nga balkoni"
Pėr t'u mos u zgjeruar mė shum, un jam takuar njė her me Eshref Merwanin, para pesė viteve, skatėsisht nė vitin 2002. Nė atė kohė dyshimet rreth marrdhėnjeve tė tij me Musadin Izraelit ishin objektt diskutimi.
Takimi im me te ishte nė Londer, nė Hotelin "Churchill". U mundova ta bin te marr pjesė nė programin tim televiziv "SHahid alel Aser - A witness to the times". Gjat takimit u duk teper i shqetsuar. Me premtoj se do ta shqyrtoj rastin dhe dot mė lajmroj, por nuk me u lajmru mė. Mirpo gjat bisedes me te lidhur me pasurinė e tij – e qė ende ekzistojn shenja pikpyetse rreth burimit tė kėsaj pasurie-, me tha: "Me te vertet kryetari Enver Sadat me ka then: <<Eshref dot emroj nė njė post dot mund te fitosh dy pjastra>>,dhe me emroj shef te institucionit arab pėr indistrualizem"
Nga ky konteks,emertimi i Tony Blerit nė kėt post tė ri e qė e ka dhuratė nga kolegu i tij kauboj Bushi,ėshtė nga ky aspekt: t'i fitoj dy pjastra. Sidomos, pasi ishte kryeminister i Britanis dhe pėr dhjet vite me radhė ishte nėn teleskop. Njė pjastėr pėr vete e njė pėr bahkshortėn e tij. Kurse te deleguarit ndėrkomtarė punojn me bugjet tė hapur, e postet e tyre mė shum i pėrkasin llojt tė shpėrblimeve me te holla se sa realizim i ndonjė detyre. Pėrndryshe , cfar qėshtje –problemi- u zgjodh nė menyrė tė drejt qsyh prej pėrfundimit tė luftės se dytė botėrore dhe paraqitjes se Amerikes si shtet imadh.
Ata –Amerikanėt- i shpėrblejn kolegėt dhe njėrzit e tyre pėr punet qė kan bėr, edhe atė nė llogarin e popujve tė gjorė


Nga Ahmed Mensur

pirro
19-07-07, 17:15
Me rendesi shume te madhe eshte se vendet perendimore ne krye me SHBA kan bere perpjkje gjithmone qe te zgjidhin problemin e lindjes se mesme,kete nuk mund ta mohoh askush.Gjithmone ka zera se fajin kryesor per kete problem e kan prap SHBA-te,mirpo a mund qe ta argumentojn kete?Kur dihet se tani HAMASI dhe levizja FATAH jan ndar dhe kan filluar luften ne mes veti.Dhe prap ka zera se thon qe prap SHBA kan faj per kete krize.
Inicativen e Blerit per zgjidhjen e problemit ne lindje te mesme kishte me qene idiotsi qe te hidhej poshte menjehere,dhe kete mund ta bejn vetem arabet.

Autori nuk eshte dijeni se cfar problemi kan zgjidhur Amerikanet qe prej luftes se dyte boterore?Ata e kan zgjidhur problemin e Kosoves,qe per mua eshte shume i rendesishem,kan hequr diktaturen nga Afganistani,nga Iraku,kan zgjidhur krizen berthamore me Koren veriore,gjdo vite dhejn milona dollar ndihma per vendet e varfera(shrfytezues edhe Kosova)etj.

xnjeri
19-07-07, 22:35
Me rendesi shume te madhe eshte se vendet perendimore ne krye me SHBA kan bere perpjkje gjithmone qe te zgjidhin problemin e lindjes se mesme,kete nuk mund ta mohoh askush.Gjithmone ka zera se fajin kryesor per kete problem e kan prap SHBA-te,mirpo a mund qe ta argumentojn kete?.


Ty sikur te mbajn me buk ata qe je kaq i dhen pas tyre.Mire e kane ne fakt, te kane verbuar ty dhe tipa te tjere te thjeshte si puna jote.
Ato cdo her jan mundu qe ta bejn sa ma tollovi....per cfar ndihme flet ti.Kur dihet se tani HAMASI dhe levizja FATAH jan ndar dhe kan filluar luften ne mes veti.Dhe prap ka zera se thon qe prap SHBA kan faj per kete krize..
Ajo cfar beri Hamasi ishte e patjetersueshme sepse Amerika i kishte dhen Muhamed Dahlanit 100 milion $ per te asimiluar Hamasin. Por Hamsi i menqum, i pa gjerat shum ma heret edhe ne vend qe aj ta sulmoj, e sulmoj vet Hamasi edha ia shpartalloj mafion e tij.

Kurse ti me thue se Amerika ka ndihmuar, po eshte e vertet se ndihmuar ama ken?
Spiunat si punen e Dahlanit Ebu Mazinit te cilet punojn per intersat Izraelito-Amerikane
Ka ndihmuar qe ta shkatrroj Hamsin sepse e vetmja ajo eshte alternativa per zgjidhjen e problemit ne Lindjen e Mesme


Autori nuk eshte dijeni se cfar problemi kan zgjidhur Amerikanet qe prej luftes se dyte boterore?Ata e kan zgjidhur problemin e Kosoves,qe per mua eshte shume i rendesishem,kan hequr diktaturen nga Afganistani,nga Iraku,kan zgjidhur krizen berthamore me Koren veriore,gjdo vite dhejn milona dollar ndihma per vendet e varfera(shrfytezues edhe Kosova)etj.

Jo ju jeni ne dijeni..... po cfar diktature kan hjek ata ore? ata kan sjell diktatur si ne Afganistan , Irak bile edhe ne ter boten. Po ti a i verber je? nuk shef se edhe vet amerikanet i kan marr veti inat pse jan amerkan pershkak te politikes se politikajve te tyre .
Krejt bota ka marr inat USA-ne. a nuk shef se ku shkojn polittikajt amerikan ka demostrata.
Cdo vit jep me miliona $ per luftra,skatrrime dhe crregullime ne per botė
Po ikore mos ja fut si kau pelesInicativen e Blerit per zgjidhjen e problemit ne lindje te mesme kishte me qene idiotsi qe te hidhej poshte menjehere,dhe kete mund ta bejn vetem arabet..


Si ka mundesi nje kriminel te jet i deleguar paqesorė?!... Si ka mundesi ta zgjidh problemin kur ai vet eshte pjes e atij problemi?!.
Muhamed Dahlani u shkollua ne Londer. Banonte ne hotelat me te shtrenjet edhe ate me truo roje. Sepse ishte ne fazen e pergaditore e pastaj te vij e te asimiloj Hamasin.
Tani shkon Bleri per t'i pajtuar, pasi qe deshtoj ne rundin e parė.
Por tek ti jan dy opscione: ose te paguajn majum per te mbrojtur ose ta kan shperla trurin edhe gjerat i sheh vetem bardh e zi apo me zysa perendimore

pirro
20-07-07, 15:57
xnjeri

Po,po mendoj per nje ndihme qe na e kan dhen para disa vjetve,pikerisht SHBA-te dhe ANGLIA.

Nuk e besoj qe i ke 8 vjet qe nuk e mban mend perfundimin e luftes..... apo ndoshta ke stagnu me inteligjence ne ate moshehttp://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif.

Eshte bo bajat tuj thon se vendet muslimane(iraku irani )kan qene kunder luftes ti duhet me e dite ate pune.

Po de po prap amerika i paska fajet per problemet ne Palestine? amerika i ka fajet per krejt zhvillimet ne bote cka bahet.
Pse more nuk bahen bashk ata ne palestine edhe me dal me nje qendrim te perbashket.

4peace
20-07-07, 17:18
Pėrse nuk ėshtė i informuar opinioni amerikan

Meqe mediat shqipfolese jane kopje e atyre amerikane ky titull mund te nentitullohet
"Pėrse nuk eshte i informuar opinioni shqipfolės"


Alison Weir ka punuar si redaktore nė njė gazetė tė vogėl nė Sausalito, nė veri tė San Francisco-s. Kur nė vjeshtė tė vitit 2000 shpėrtheu kryengritja palestineze (Intifada), nėpėr mediat perėndimore ajo zbuloi njė fenomen tė ēuditshėm, kėshtuqė filloi tė interesohet mė pėr sė afėrmi pėr kėtė. I pėrcillte lajmet me vėmendje mė tė madhe se rėndom dhe nė kėtė e sipėr i kishte rėnė nė sy se kėto lajme pasqyronin kryesisht perspektivėn izraelite.


Pėr kėtė arsye ajo kaloi nė tjetrėn anė duke i lexuar vet raportimet lokale tė ditės nga regjioni i Lindjes sė Afėrt: faktet mbi fėmijėt palestinezė qė ishin vrarė nga ushtarėt izraelitė. Pėr habinė mė tė madhe tė saj, as njė rast (i vrasjeve tė tmerrshme si kėto) nuk u publikua nė lajmet e zakonshme amerikane.Pėr tė konstatuar se ēka ėshtė duke ndodhur kėtu me tė vėrtetė vendosi qė mė nė fund tė udhėtojė personalisht nė regjion. Hoqi dorė nga vendi i saj i punės si redaktore dhe udhėtoi si gazetare e lirė nė Jordanin Perėndimor dhe Rripin e Gazės. "Pashė tragjedi e shkretėrim qė ia kalon disafish asaj qė raportohet nėpėr mediat amerikane", i pėrshkruajti ajo pėrshtypjet e veta. Pasi ėshtė kthyer nė Amerikė ka themeluar organizatėn "If Americans Knew" (Sikur ta kishin ditur amerikanėt), e cila si detyrė e ka qė amerikanėve t'ua shpjegojė faktet dhe botuar analizat e rregullta tė raportimeve tė mediave amerikane.Ja intervista e bėrė nga Andrea Bistrich


Pyetje:
Pėr ēfarė arsye dijnė aq pak amerikanė mbi situatėn nė Izrael e Palestinė?
Alison Weir:
Shumica e amerikanėve nuk e kanė as idenė mė tė vogėl pėr atė qė ėshtė duke ndodhur faktikisht nė Izrael e Palestinė, meqenėse korrespondenca e mediave ėshtė e centruar nė Izrael. Para ca vitesh amerikanėt duhej t?i pėrgjigjeshin njė sondazhi pėr tė dhėnė pėrgjigje se nė cilėn anė kanė vdekur mė sė pari fėmijė e tė rinj gjat Intifadės. Afro 80% tė pyeturve nuk ishin nė gjendje tė jipnin pėrgjigje ose ua mirrte mendja qė kjo ka ndodhur nė anėn e izraelitėve. Mirėpo, fakt ėshtė se para se tė jet mbytur njė fėmijė i vetėm izraelit janė vrarė sė paku 82 fėmijė e tė rinj palestinezė. Pėr tre muaj e gjysmė janė vrarė fėmijė e tė rinj palestinezė para se tė ketė pasur ēfarėdoqoftė atentati vetėvrasės dhe para se tė jetė vrarė ndonjė i ri izraelit. E prapseprap opinioni amerikan nuk din asgjė mbi kėtė, meqenėse nuk ėshtė raportuar nė mediat amerikane.
Mediat amerikane raportojnė shpesh e gjėrėsisht mbi tė vdekurit nė anėn e izraelitėve, por ekstremisht pak mbi humbjet palestineze. Ne, pėr shembull, i kemi analizuar korrespondencat e New York Times-it dhe nė kėtė e sipėr kemi zbuluar se shpeshtėsia e raportimeve mbi vdekjen e fėmijėve e tė rinjve izraelitė ka qenė shtatė (7) herė (700%) mė e lartė nė krahasim me raportet mbi vdekjen e femijėve e tė rinjve palestinezė. Lajmet e Associated Press (AP)? qėndronin nė 113% pėr izraelitėt kurse, kur ishte fjala pėr palestinezėt nuk e arrinte as 85%-shin. Lajmet nė kohėn e shikueshmėrisė mė tė madhe janė edhe mė tė kėqia: Deri nė katėrmbėdhjetė (14) herė (1400%) ėshtė raportuar mė shpesh pėr vrasjet e fėmijėve izraelitė.

Kurse kjo ėshtė vetėmse maja e Eisbergut. Ka tema tė shumta me vlerė pėr t?u raportuar e tė cilat nga mediat amerikane janė injoruar rregullisht. Pėr shembull neve na ka rėnė nė sy se mbi torturat izraelite ndaj tė burgosurve palestinezė thuajse nuk janė raportuar kurrnjėherė nė media. Gjithashtu edhe pėr lėvizjen kryengritėse tė padhunshme palestineze, qė ėshtė nė rritje e sipėr nėpėr territoret palestineze nuk raportohet shumė. Edhe rastet kur ushtarakėt izraelitė refuzojnė komandat nuk raportohet thujase asnjėherė. Janė shumė tė paktė ata amerikanė qė dijnė pėr kėtė, para sė gjithash kohėve tė fundit kur thuajse pėr ēdo ditė sulmohen qytetet e fshatėrat palestineze nga forcat izraelite, me ē?rast gjuhen e shpesh edhe goditen pėr vdekje qytetarėt palestinezė. Sejcili njeri qė i pėrcjell me vėmendje ngjarjet ditore nė atė regjion, gjithnjė e mė shpesh habitet duke e parė se ēfarė bėjnė me kėtė mediat amerikane.
Pyetje:
Konflikti izraelito-palestinez shpeshherė paraqitet si "i komplikuar". "Por nuk ėshtė fare ashtu", keni shpjeguar nė njėrin nga referatet tuaja.Pėrgjigje:
Para diē mė shumė se njėqind (100) vitesh nė Europė ėshtė formuar njė lėvzje, nga e cila pat lindur njė grup, i cili kishte pėr cak themelimin e njė shteti ekskluziv etnik. Por, meqė vendi ku duhej tė formohej ky shtet ishte i banuar me 95% qė nuk i pėrkisnin kėtij etniteti, ata do tė duhej tė nxirreshin (largoheshin) jashtė atdheut tė vet, me qėllim qė t?i bėhej vendi kėtij shteti tė ri. Mė 1948 i realizuar ky cak: 75% tė popullsisė sė atyshme (palestinezėt) janė pėrzėnė me luftė nga atdheu i vet, me qėllim qė kėshtu tė krijohet njė komb i definuar etnikisht. Kėta refugjatė nuk kanė guxuar tė kthehen kurrė nė vendlindje. Veē kėsaj, pėr zgjėrimin e territoreve izraelite me dhunė tė armatosur ilegale iu ėshtė marrė gjithnjė e mė shumė tokė atyre - edhe me ndihmėn e luftės sė vitit 1967 me okupimet permanente. Faktet thelbėsore nuk janė tė komplikuara. Nė kėtė ka aspekte tjera qė janė shumė mė tė komplikuara: Pėr dallim nga politikanėt udhėheqės tė mėhershėm ka pasur shumė qė nė fillim kishin shkuar nė palestinė pa pasur pėr qėllim ēpronėsimin e popullatės sė atyshme; nė Izrael ekziston edhe njė lėvizje paqėsore qė ėshtė nė rritje; roli i religjionit ėshtė kompleks ? shkrimet e vjetra hebreje pėrdorohen si pėr justifikim tė kėsaj lėvizjeje ashtu edhe si opozitė kundėr tyre.


Pyetje:
Njėri nga pohimet tuaja ėshtė se qytetarėt amerikanė janė tė kanė pjesėmarrje direkte nė kėtė konflikt, porse shumica nuk e kanė as idenė mė tė vogėl lidhje me kėtė. A mund tė na e qartėsoni kėtė?


Alison Weir:
Tatimpagusit amerikanė lėnė t?i jipen mbi dhjetė milion dollarė nė ditė Izraelit (ekspertėt vlerėsojnė diku rreth 15 milion dollarė nė ditė). Kjo ėshtė shumė mė shumė se ajo qė SHBA-tė ia japin tė gjitha shteteve tjera nė botė - dhe shumė mė tepėr sa qė i jipet si pėrkrahje tė gjitha shteteve afrikane nga jugi i Saharės tė llogaritura sė bashku. Veē kėsaj, pėrfaqėsuesit e qeverisė sė SHBA-ve, me anė tė drejtės sė vetos, bllokojnė permanent tė gjitha pėrpjekjet ndėrkombėtare pėr kontrollimin e militarizmit izraelit. SHBA-tė kanė pėrdorur veton ndaj sė paku 32 Rezolutave qė kanė qenė kritike ndaj izraelit.


Prapseprap vetėm pak amerikanė dijnė lidhje me kėtė, kurse pėr kėtė, pėr shkak se raportohet shumė rrallė pėr faktet e paraqitura dhe, edhe nėse paraqiten ato nėpėr media, ato janė tė rralla e tė shkurtėra. Gjat studimit tonė gjashtėmujor, pėr shembull, mbi San Francisco Cronicle, i kemi gjetur 251 artikuj mbi Izraelin. Nė asnjė artikull tė vetėm nuk ėshtė pėrmendur shuma e pėrgjithshme e tė hollave qė ia jep Amerika Izraelit. Rezultati ėshtė se shumica e amerikanėve nuk dijnė asgjė mbi vėllimin e vėrtetė, me tė cilin vendi ynė e ndihmon Izraelin. Ata nuk janė tė informuar as pėr atė se nė ēfarė mėnyre i fut nė pėrdorim Izraeli gjithė kėtė potencial gjigand, pėr ēka duhet t?I falėnderohet amerikanėve. Dhe ata nuk janė nė gjendje as ta paramendojnė britalitetin dhe padrejtėsinė e krijuara me ndihmėn permanente nė tė holla dhe pėrkrahje diplomatike, e as pėr rrezikun ekstrem qė domethėnė kjo situate pėr ne dhe familjet tona?


Kjo ishte pjesa nga intervista.
Per me gjere> kliko ne Google Alison Weir

xnjeri
21-07-07, 16:21
xnjeri

Po,po mendoj per nje ndihme qe na e kan dhen para disa vjetve,pikerisht SHBA-te dhe ANGLIA..

Un nuk e mohoj se nuk na kan ndihmuar neve personalisht... pornuk dmth qe neve na kan ndihmuar edhe tani cdo gabim te tyre ta konsiderojm si te drejt, Epara
e dyta mondoj se pajtoheh me mua se edhe kjo ndihm nuk ka qen per hirė te Zotit. I kan ehe ata interesate tyre personale para interesave tonat. Me gjithate un nuk ua mohoj kete ndihmesė. Por t zezat e tyre nuk ua mshefi. "Thuaje te verteten edhe nese eshte e hidhur" thenje profetikePo de po prap amerika i paska fajet per problemet ne Palestine? amerika i ka fajet per krejt zhvillimet ne bote cka bahet...


Patjeter se e bart jo vetem nje pjes te pergjegjsis por ter pergjegjsinė. Lexoje me vemendje ket postim qe u publikua nga 4peace edhe shif deri ku arrijn ndihmat amerikane shtetit izraelit. E kam cek edhe me lart se amerika i ka dhen Muhamed Dahlanit 100 milion $ per ta shkatrru Hamasin.
Mendon se ketu nuk eshte fajtor? bukur thuhet nje fjal populore " faj eshte jetim" askush nuk e merr.
Pas cdo sulmi apo gjenocidi izraelit ndaj popullit palestinez.... kauboj bushi del para mediave botrore ehe kurfar turpi thot: "eshte e drejt e Izraelit te mbroj veten" Turp per ta, po niherit turp edhe per ata qe i justifikojn ata si tipi juaj zotri pirro.... ti kan dhen dy kafshat buk edhe shaj tjeret...kallle amerike se na ke ndhihmuar ti.... Sa njerz dy ftyrsha u kallzun shqiptaret para se te filloj lufta ne Afganistan.... gjith bota ne krye me amerikanet dilni ne protesta kunder luftes, kurse shqiptaret dilni edhe perkrahnin Bushin. Po at dit qe dot bjer Amerika - e qe ka per te ra, edhe ate shum shpejt,sepse cdo imperatori qe ndertohet mbi padrejtesi shum shpejt bjer- ku dot shkojn shqiptaret? Si dot justoifikohen ata?Pse more nuk bahen bashk ata ne palestine edhe me dal me nje qendrim te perbashket.


Armiku cdo her mundohet t'iu shkatrroj nga mbrenda, edhe Izraeli e luan kete politik duke ndihmuar Kryetarin Abbasi se bashku me mafion Dahlani per t'i shkatrruar ata te cilet i luftojn izraelitet dmth Hamasin.
Vetem mos harro se Hamasi nuk eshte me vetem levizje... Hamasi ka perpau shum sidomos kohen e fundit.Arriti qe pas gjith atyre sanksinove t'iu dal ball edhe t'i tejkaloj ato. Kjo dmth se Hamasi shum shpejt ka per ta zhdukur shtetin Izraelit nga toka palestineze insha_Allah.

SoKoLi-i-Maleve
22-07-07, 03:17
Po po do e bajn Hamasi me hamamet tjer si ty: nanen e te gjitha luftave,dup e maje vehtes,edhe ty te paskan shperla trush perrallat arabe,kan humor te bukur sikur 1001 netet.ik prej forumit shqiptar se e felliqe ket vend shejt o pjell e huaj.se edhe nofka shum mire te shkon: X-njeri,dmth dikur ishe njeri,por tani?