PDA

View Full Version : Karakteri i Muslimanit .


hasanmehmeti
21-07-07, 21:39
Karakteri i Muslimanit


SHTYLLAT E ISLAMIT DHE PARIMET E MORALIT

Pejgamberi i Islamit e ka pėrcaktuar qėllimin parėsor tė dėrgimit tė tij dhe metodologjinė e qartė tė misionit tė tij me fjalėt: “Me tė vėrtetė jam dėrguar t’i plotėsoj virtytet e mo­ralit.” /Transmeton Maliku/
Kjo, sikur edhe misioni i cili e shėnoi rrjedhėn e vet nė historinė e jetės dhe bartėsi i tė cilit dha mund tė madh nė pėr­hap­jen e rrezeve tė tij dhe tubimin e njerėzve rreth tij, nuk pretendon mė tepėr se mbėshtetjen e vlerave tė tyre dhe ndriēimin e horizonteve tė pėrsosmėrisė para syve tė tyre, ashtu qė tė ecin nė tė me dituri.
Ritualet fetare tė miratuara nė Islam, tė cilat u konside­ruan kondita tė besimit nė tė, nuk janė ceremoni dogmatike tė llojit i cili e lidh njeriun me metafizikėn e padukshme dhe e obligon atė tė kryejė vepra dhe lėvizje tė cilat nuk kanė kuptim. Jo, assesi, por detyrat obligative, me tė cilat Islami e obligoi ēdo pjesėtar tė vet, janė stėrvitje e pėrsėritur me qėllim tė adapmit tė njeriut qė tė pajiset me vlera tė shėndosha dhe tė jetė konsekuent nė kėto vlera, kushedi sa tė ndėrrohen para tij rrethanat. Kėto mė sė shumti u ngjajnė stėrvitjeve fizike, tė cilave njeriu iu qaset me dėshirė tė madhe, duke pretenduar nga praktika e tyre e vazhdueshme shėndetin e trupit dhe jetėn stabile.
Kur’ani Famėlartė dhe Suneti i pastėr i shpalojnė qartė kėto tė vėrteta. Allahu i Madhėrishėm kur na detyroi me namazin obligativ, e tregoi edhe urtėsinė e kryerjes sė tij, duke thėnė: “… fal namazin, vėrtetė namazi largon nga tė shėmtuarat dhe tė irituarat…” (El-Ankebut: 45)
Pra, largimi nga mbrapshtitė dhe pastrimi nga fjala e keqe dhe vepra e keqe janė esenca e namazit. Nė hadithin e trans-metuar nga Pejgamberi [sal-lAllahu alejhi ve sel-lem] nga Allahu i Madhėrishėm pėrmendet: “Unė e pra­noj namazin e Atij qė me tė mė ėshtė nėnshtruar Mua, nuk u sjell tė kėqija kri­jesave tė Mia, nuk ėshtė transparent nė mė­kate, tėrė ditėn mė pėrmend Mua dhe e mėshiron tė ngratin, udhėtarin, tė vejat dhe nevoj-tarin.” /Transmeton Bezzari/
Zekati i obliguar nuk ėshtė tatim i cili rrėmbehet prej xhepave, por ai nė radhė tė parė ėshtė mbjellje e ndjenjave tė mėshirės dhe butėsisė dhe forcim i lidhjeve tė njohjes reciproke dhe dashurisė nė mes shtresave tė ndryshme. Qėllimin e nxjerr-jes sė zekatit Kur’ani e ka theksuar me fjalėt: “Merr prej pasu-risė sė tyre (tė atyre qė pranuan gabimin) lėmoshė qė t’i pastrosh me tė dhe t’u shtosh (tė mirat) …” (Et-Teube: 103)
Urtėsia parėsore, pra, qenka pastrimi i shpirtit nga njollat e mospėrsosmėrisė dhe ngritja e shoqėrisė nė piedestale mė tė larta.
Pėr kėtė Pejgamberi [sal-lAllahu alejhi ve sel-lem] i dha njė kuptim mė tė gjerė domethėnies sė fjalės lėmoshė, tė cilėn duhet ta japė muslimani, dhe thotė: “Buzėqeshja nė fytyrėn e vėllait tėnd ėshtė lėmoshė, urdhėrimi nė tė mirė dhe ndalimi nga e keqja ėshtė sadaka (lėmoshė), ta udhėzosh njė njeri qė e ka humbur rrugėn ėshtė lėmoshė, ta largosh njė pengesė, ferrė dhe asht nga rruga ėshtė lėmoshė, t’i ndih­mosh njė vėllai tė nxjerrė ujė ėshtė lėmoshė dhe t’i ndihmosh njė njeriu me tė parė tė dobėt ėshtė lėmoshė.” /Transmeton Buhariu/
Kėto instruksione nė mjedisin shkretinor, i cili me shekuj jetoi nė hasmėri dhe mendjelehtėsi, tregojnė pėr qėllimet tė cilat i trasoi Islami dhe nė tė cilat i priu arabėt nė injorancėn e errėt.
Po ashtu, Islami e obligoi edhe agjėrimin. Islami kėtė nuk e konsideron abstenim tė pėrkohshėm nga disa ushqime dhe pije, por e konsideron njė hap kah ndalimi i njeriut nga epshet e ndaluara dhe pasionet e shėmtuara.
Si konfirmim tė kėtij kuptimi, Pejgamberi [sal-lAllahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Kush nuk i lė fjalėt e kota dhe veprimet sipas tyre, le ta dijė se Allahu nuk ka nevojė qė ai ta lėrė hajen dhe pijen.” /Transmeton Buhariu/
Pejgamberi [sal-lAllahu alejhi ve sel-lem] po ashtu thotė: “Agjėrimi i vėrtetė nuk ėshtė tė ndaluarit prej hajes dhe pijes, por agjė­rimi i vėrtetė ėshtė tė ndaluarit nga fjalėt e kota dhe punėt e ndyta; nėse tė shan dikush, apo tregohet ndaj teje injorant, thuaj: Unė jam agjėrue-shėm.” /Transmeton Ibėn Huzejme/
Kur’ani Famėlartė e pėrmend frytin e agjėrimit nė ajetin: “… agjėrimi ju ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm.” (El-Bekare: 183)
Ndoshta njeriu mund tė kujtojė se shkuarja nė vendet e shenjta, me tė cilėn ėshtė obliguar ai qė ka mundėsi dhe konsiderohet prej detyrave islame pėr disa pjesėtarė tė tij, ėshtė thjesht njė udhėtim i zbrazėt nga kuptimet etike dhe shembull i ritualeve metafizike tė cilat ndonjėherė i pėrmbajnė fetė. Kjo ėshtė gabim, pasi qė Allahu i Madhėrishėm lidhur me kėtė ritual thotė: “Haxhi ėshtė nė muajt e caktuar, e kush bėn (ia fillon tė zbatojė) haxhin nė kėta muaj, nuk duhet t'i afrohet gruas, nuk bėn tė marrė nėpėr kėmbė dispozitat e sheriatit, as nuk duhet shkaktuar grindje. Ēka punoni nga e mira, Allahu di pėr to. Dhe pėrgatituni me furnizim (pėr rrugė), e furnizimi mė i mirė ėshtė devotshmėria, e ju tė zotėt e mendjes keni dronė Time.” (El-Bekare: 197)
Nga ky prezantim i pėrgjithėsuar i disa ritualeve me tė cilat u identifikua Islami, dhe tė cilat u njohėn se janė shtyllat e tij themelore, e kuptojmė qartė fuqinė e raporteve tė cilat e lidhin fenė me karakterin. Po, kėto janė rituale tė ndryshme nė formėn dhe mėnyrėn e vet, por tė gjitha bashkohen nė qėllimin tė cilin e theksoi Pejgamberi [sal-lAllahu alejhi ve sel-lem] me fjalėt: “Unė jam dėrguar t’i plotėsoj vlerat e moralit.”
Namazi, agjėrimi, zekati, haxhi dhe mėsimet e tjera islame tė ngjashme me kėto rituale fetare janė pidestalet e pėrsosmėrisė sė dėshiruar dhe bartėsit e pastėrtisė qė mbrojnė jetėn dhe lartėsojnė vlerėn e saj. Ndėrkaq, kėtyre vetive fisnike, tė cilat lidhen me to apo zhvillohen prej tyre, u ėshtė dhėnė pozitė e lartė nė fenė e Allahut.
Pėr atė, nėse njeriu nuk i shfrytėzon ato qė ta pastrojė zemrėn, ta kullojė qenien dhe t’i kalitė lidhjet e tij me Allahun dhe njerėzit, ai ka devijuar. Allahu i Madhėrishėm thotė: “Ai qė i paraqitet Zotit tė vet si kriminel, e ka Xhehenemin, nė tė cilin as nuk vdes as nuk jeton. Ndėrsa ai qė i paraqitet Atij besimtar, e qė ka bėrė vepra tė mira, tė tillėt i presin merita tė larta. (do ta presin) Xhenete tė Adnit, nėpėr tė cilėt rrjedhin lumenj dhe aty do tė jenė pėrjetė. Ky ėshtė shpėrblim i atij qė ėshtė pastruar nga mosbesimi.” (Ta Ha: 74-76)


vazhdon inshaAllah.

monuni
22-07-07, 00:55
Pse mohoni paganet lashte te cilet kan besu ne natyre te vertet m gjith naivitetin e tyre.
Pse permbi faltore pagane keni kamufluar dhe manipulura e pastaj edhe ndertuar xhami dhe te krishteret kisha.
Arti juaj eshte me i dobet se ai i botes pagane.

hasanmehmeti
23-07-07, 18:03
DOBĖSIA E KARAKTERIT, ARGUMENT PĖR DOBĖSINĖ E BESIMIT

Besimi ėshtė fuqi mbrojtėse nga poshtėrsitė dhe shtytės drejt vlerave fisnike, andaj edhe kur Allahu i Madhėrishėm i thėrret robėrit e Vet nė atė qė ėshtė produktive, ose kur i largon nga gjėrat destruktive, kėtė e paraqet si kėrkesė tė imanit stabil nė zemrat e tyre. Ai shpesh nė Librin e Tij thotė: “O ju tė cilėt keni besuar”, pastaj e pėrmend obligimin me tė cilin i detyron, si p.sh.: “… Ta keni nė kujdes Allahun dhe tė jeni me ata tė drejtit.” (Et-Teube: 119)
Pejgamberi i Allahut ka sqaruar qartė se besimi i fortė pa dyshim prodhon karakter tė fortė dhe se rėnia rapide e moralit pėrfundimin e ka nė dobėsimin e besimit, nė bazė tė madhėsisė sė tė keqes apo dobėsisė sė saj. Lidhur me njeriun e pandėr-gjegjshėm me sjellje brutale, i cili bėn punė tė ndyta pa u brengosur prej askujt, Pejgamberi [sal-lAllahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Turpi dhe besimi janė tė dyja tė pėrbashkėta, nėse ngritet njėra, ngritet edhe tjetra.” /Transmetojnė Hakimi dhe Taberaniu/
Po ashtu, pėr njeriun qė shqetėson fqinjėt e vet dhe i dėmton feja ka qėndrim tė ashpėr, dhe pėr tė Pejgamberi [sal-lAllahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Pėr Allahun, nuk beson, pėr Allahun, nuk beson, pėr Allahun, nuk beson!” I thanė: “Kush, o Pejgamber i Allahut?”Tha: “Ai, nga tė kėqijat e tė cilit nuk janė tė sigurtė fqinjtė e vet!” /Transmeton Buhariu/
Pejgamberi [sal-lAllahu alejhi ve sel-lem] kur i mėson ithtarėt e vet qė t’u shmangen punėve tė kota, fjalėve tė pamatura dhe tė pavend thotė: “Kush i beson Allahut dhe Ditės sė Fundit, le tė flasė mirė ose le tė heshtė.” /Transmeton Buhariu/
Kėshtu vazhdon nė mbjelljen e vlerave dhe mbikėqyrjen e tyre, derisa t’i japin frytet e veta duke u bazuar nė sinqeritetin dhe pėrsosmėrinė e besimit.
Mirėpo, duhet ditur se disa pjesėtarė tė fesė e shohin si tė lehtė kryerjen e ritualeve fetare obligative; ata para masės tregohen se janė aq tė pėrpiktė nė kryerjen e tyre, por njėkohėsisht bėjnė vepra tė cilat i injoron karakteri fisnik dhe besimi i vėrtetė. Pejgamberi [sal-lAllahu alejhi ve sel-lem] iu kėrcėnua atyre njerėzve tė dyfishtė dhe ia tėrhoqi vėrejtjen umetit pėr ta. Pėr atė se imitimin e formės sė ritualeve fetare mund ta bėjė ai i cili nuk e ka absorbuar shpirtin e tyre apo nuk ėshtė ngritur nė nivelin e tyre.
Ndoshta edhe fėmija i vogėl mund t’i imitojė veprimet e namazit dhe pėrsėrit fjalėt qė thuhen nė tė. Ndoshta edhe njė artist mund tė ekspozojė nėnshtrimin dhe tė aktrojė ceremonitė mė tė rėndėsishme, mirėpo as kjo e as ajo e para nuk i ndihmojnė me asgjė besimit tė shėndoshė dhe qėllimit fisnik.
Gjykimi pėr shkallėn e tė mirės dhe shkėlqyeshmėrinė e sjelljes i takon njė peshoje e cila asnjėherė nuk gabon, e ajo ėshtė: karakteri i lartė.
Nė kėtė kontekst transmetohet se njė njeri i ka thėnė Pejgamberit [sal-lAllahu alejhi ve sel-lem]: “Filania pėrmend se shumė falet, agjėron dhe jep lėmoshė, mirėpo ajo i dėmton me fjalė fqinjtė e saj.” Pejgamberi [sal-lAllahu alej­hi ve sel-lem] tha: “Ajo ėshtė nė zjarr.” Pastaj njeriu tha: “O Pejgamber i Allahut, filania pėrmend se pak falet, agjėron dhe se jep lėmoshė disa copa djathi, por nuk i dėmton fqinjtė e saj.” Ai tha: “Ajo ėshtė nė Xhenet.” /Transmeton Ahmedi/
Nė kėtė pėrgjigje ēmohet vlera e karakterit tė lartė, e po ashtu ngrihet lėmosha si ritual me karakter shoqėror, dobia e sė cilės transferohet te tė tjerėt, andaj edhe nuk ėshtė kushtezuar pakėsimi i saj siē ėshtė kushtėzuar pakėsimi i namazit dhe agjė-rimit, tė cilat, nga aspekti ezoterik, janė rituale personale.
Pejgamberi [sal-lAllahu alejhi ve sel-lem] nuk u ndal vetėm nė pėrgjigjen e kėsaj pyetjeje nė ndriēimin e lidhshmėrisė sė karakterit me besimin e vėrtetė dhe adhurimin e sinqertė, por atė e bėri bazė tė prosperimit nė kėtė botė dhe tė shpėtimit nė botėn tjetėr.
Ēėshtja e karakterit ėshtė mė e ndėrlikuar se kjo dhe patjetėr duhet tė ketė udhėzim kontinuitiv dhe kėshilla tė njėpas-njėshme qė tė thellohet nė zemra dhe ide, dhe se besimi, mirė-qenia dhe morali janė elemente unike tė pandara dhe asgjė nuk mund ta copėtojė litarin e tyre.
Pejgamberi [sal-lAllahu alejhi ve sel-lem] njė ditė i pyeti shokėt e vet: “A e dini cili ėshtė i falimentuar?” Thanė: “Te ne, i falimentuar ėshtė ai i cili nuk ka para dhe pasuri.” (Pejgamberi) Tha: “Njeri i falimentuar prej umetit tim ėshtė ai i cili nė Ditėn e Gjykimit do tė vijė me namaz, zekat dhe agjėrim, por dikė e ka sharė, pėr dikė ka shpifur, dikujt ia ka rrėmbyer pasurinė, dikė e ka vrarė e dikė e ka goditur, dhe ēdonjėrit prej tyre do t’i japė prej tė mirave tė veta, e nėse i harxhohen tė mirat, para se t’i paguajė borxhet, merren prej mėkateve tė tyre e i hidhen atij, e pastaj ai hidhet nė zjarr.” /Transmeton Muslimi/
Ky pra ėshtė i falimentuari. Sikur tregtari i cili nė shitoren e vet ka artikuj nė vlerė prej njė mijė e ndėrkaq ka borxhe, vlera e tė cilave ėshtė dy mijė; atėherė si ky i ngrati mund tė konsiderohet pasanik? Po ashtu, edhe njeriu i cili i kryen disa rituale fetare, por pėrsėri pas tyre mbetet i gatshėm pėr tė keq, fytyrėmėrrolur e i disponuar pėr armiqėsi, si mund tė konsiderohet i devotshėm? Transmetohet se Pejgamberi [sal-lAllahu alejhi ve sel-lem] pėr kėto situata ka pėrmendur njė shembull mjaft tė pėrshtatshėm, edhe atė duke thėnė: “Morali i vyeshėm i shkrin mėkatet siē e shkrin uji borėn, ndėrkaq morali i prishur i deformon veprat ashtu siē e prish uthulla mjaltin.” /Transme-ton Bejhekiu/
Prandaj, kur zhvillohen ndytėsirat nė shpirt, pėrhapet e keqja e tyre dhe shtresohet rreziku i tyre, njeriu del prej fesė sė vet ashtu siē del lakuriqi prej rrobave tė veta, e me kėtė pretendimi i tij nė besim ėshtė trillim, sepse ēfarė vlere ka feja pa moral? Dhe ē’do tė thotė plan-prishėsia krahas thirrjes sate se i takon Allahut?
Duke i konfirmuar kėto parime tė qarta tė lidhshmėrisė sė besimit me karakterin e drejtė, Pejgamberi i ndershėm thotė: “Personi tek i cili gjenden tri gjėra ėshtė munafik (hipokrit), edhe nėse agjėron, falet dhe e kryen haxhin e umren, dhe thotė: ‘Unė jam musliman’. Ato janė: kur flet, rren, kur premton, mashtron, dhe kur i besohet diēka, tradhton.” /Transmeton Muslimi/
Sipas njė versioni tjetėr thotė: “Shenjat e munafikut (hipokritit) janė tre: kur flet rren, kur premton e then premtimin dhe kur tė jep besė tradhton, edhe pse falet, agjėron dhe kujton se ėshtė musliman.” Po ashtu thotė: “Personi tek i cili gjenden katėr veti, ėshtė munafik i plotė, kurse personi tek i cili gjendet njė prej atyre vetive, tek ai gjendet njė shenjė e hipokrizisė, derisa nuk e lė: Kur i besohet diēka tradhton, kur flet rren, kur ia jep besėn dikujt nuk e mban dhe kur armiqėsohet me dikė e tepron.” /Transmeton Buhariu/vazhdon inshaAllah>>>