PDA

View Full Version : Sindroma e lodhjes sė kėmbėve!!


lyra2
25-07-07, 20:28
Zėri i Amerikės, Uashington
24-07-2007

Sindroma e lodhjes sė kėmbėve

Llogaritet se 10 pėrqind e njerėzve nė mbarė botėn vuajnė nga sindroma e
lodhjes sė kėmbėve, njė ērregullim neurologjik qė e bėn tė vėshtirė
qėndrimin ulur ose shtrirė pėr njė periudhė tė gjatė kohe. Ky ērregullim
zakonisht ndodh tek njerėzit nė mbrėmje e gjatė natės, gjė qė e bėn tė
vėshtirė tė fjeturit dhe tė qėndruarit zgjuar. Rezultatet e dy studimeve
tė fundit nė kėtė fushė tregojnė se ky problem e ka burimin tek njė gjen
i trashėguar.

Shumė njerėz bėjnė gjumė tė heratshėm dhe pėr kėtė mendojnė se ashtu
duhet tė jetė pėr tė gjithė. Por kur njė person shpesh zgjohet natėn ose
nuk e zė gjumi gjatė natės, kjo mund tė ndodhė pėr shkaqe gjenetike. Lyn
Kaizer thotė se ka mėse 10 vjet qė ajo nuk fle mirė gjatė natės. Kjo e
bėn jetėn tė vėshtirė si nga pamja edhe nga shėndeti, thotė ajo.

Doktor Xhon Winkelman, ėshtė drejtor i njė qėndre mjekėsore nė Boston.
Ai thotė se disa nga shenjat e sindromės sė kėmbėve tė lodhura janė
gjumi jo i rehatshėm dhe nevoja pėr lėvizje tė kėmbėve nė shtrat. Dy
studime, njė nė Islandė dhe tjetri nė Shtet e Bashkuara kanė vėrtetuar
se kjo gjendje nuk shkaktohet vetėm nga shkaqe neurologjike, por ėshtė e
trashėguar gjenetikisht. Ende nuk ėshtė e qartė se si kėto gjene
ndikojnė nė reagimin e trurit. Shkencėtarėt mendojnė se njė mungėse
hekuri nė organizėm afekton prodhimin e dopaninės, njė neurotransmetues
nė sistemin qėndėror nervor i cili kontrollon lėvijet dhe ndjesitė.
Shkencėtarėt thonė se zbulimi i njė lidhjeje gjenetike pėrfundimisht do
tė ēojė nė trajtimin me efketshmėri tė kėsaj sindrome.