PDA

View Full Version : A e konsumoni Alkool-in ??!


Peja-Boy
26-07-07, 15:11
Sa Perqindje e Forumistave perdorin alkohol edhe Cilat jan arsyet e perdorimit...?

Eshte nje Gje me e keqe se Duhani.
Me Duhan Demton vet veten ndersa me Alkohol demton edhe veten edhe njerzit qe te rrethojn !!!

Kujdes: Perdorimi i kesaj pije i sjell dem vetes,familjes.shoqerise,mendjes dhe nderit,autoritetit etj.Shume njerez pa menduar gjate dhepse i dine demet qe i sjell perdorimi i alkoolit dhe loja e bixhozit,i perdorin,duke mbetur edhe pa kulm mbi koke, pa nder dhe pa respekt.Sume prej tyre kan humbur pasurine dhe kane rene ne shkopin e lypjes dhe te depresionit.

Peja-Boy: Kam mesuar rreth demeve te Alkoholit e te duahnit po edhe te shum sendeve qe Perdoren tek njerzit sikur Pije apo ngrenje te Demshme !!
Alkoholin nuk e perdori Aspak, Nga gjerat qe kam ndi kam mesuar qe jan te Demshme perdori vetem Cigaren !!

Arsyeja: Ne mosh te re e kam filluar si Loj, e tash me ka mbet si Shprehi por pak a shume edhe qe smund te rrij pa te, dmth diq me mungon ne duar kur nuk e pi Duhanin...
E kam cekur edhe ne disa Tema po perpiqem shume ta le, nuk po mundem njeher per njeher por mendoj se do i vij koha qe nuk do e perdor as kete !!

Larg Demtimit te Jetes Tone !

Peja-Boy
26-07-07, 15:19
Ėshtė i pamohueshėm fakti se njėra nga traditat mė tė pėrhapura nė botė, e sigurisht edhe nė vendin tonė, ėshtė konsumimi i alkoolit. Ai pėrdoret nga breza tė ndryshėm dhe nga shtresa tė ndryshme tė shoqėrisė: intelektualė, gra, fėmijė, tė pasur, tė varfėr etj, nė jetėn private dhe nė atė publike, nė urime, nė lindje e vdekje, nė gėzime e hidhėrime, nė marrėdhėniet e pėrditshme afariste etj., shkurt, nė ēdo hap tė jetės.
Duke i parė dėmet e alkoolit, sot nė botė ėshtė formuar Organizata Botėrore Kundėr Pėrdorimit e Pakėsimit tė Alkoolit. Janė formuar gjithashtu edhe shoqata e institucione tė ndryshme shėndetėsore pėr luftėn kundėr alkoolit., nė tė cilat organizohen biseda e seminare, shfaqen filma dokumentarė, shkruhen artikuj tė ndryshėm etj., qė bėjnė thirrje pėr t’u larguar nga ky ves i shėmtuar. Pastaj janė hapur klinika tė veēanta, janė prodhuar vazhdimisht barėra tė ndryshėm e janė marrė shumė masa tjera pėr zhdukjen e kėtij vesi ose pėr pakėsimin e pėrdorimit tė alkoolit, por fatkeqėsisht pa pėrfundim tė dukshėm. Shumė alkoolistė kanė pėrdorur dhe pėrdorin barėra (p.sh.antabusin etj.) pėr t’iu shmangur alkoolit, por pėrsėri shumė prej tyre e gjejnė veten tė nėnshtruar ndaj tij .
Shumė mjekė tė njohur bashkėkohorė i kanė bėrė tė pathemelta pohimet e disa njerėzve tė paudhėzuar (nėse do tė mjaftonte t’i quajmė vetėm tė tillė), ndėr ta edhe tė disa mjekėve qė i reklamojnė dhe i rekomandojnė dobitė shėndetėsore tė alkoolit. Disa prej pohimeve tė tyre janė: “ndihmon nė tretjen e ushqimit, e ngroh organizmin, i zgjeron enėt e gjakut, i largon brengat dhe vuajtjet e jetės etj”. Kėto janė ndikime tė pėrcipta organike tė cilat nuk i vėrteton shkenca e sotme mjekėsore.
Alkoolistėt e humbasin lehtė drejtimin e sjelljen nė shoqėri: trimėrinė, nderin, ndėrgjegjen, shpirtin e sakrificės etj. Familja e alkoolistit i ngjan skenės sė njė teatri, ku shfaqen vetėm komedi dhe tragji-komedi.
Ata qė me tė vėrtetė arrijnė ta braktisin kėtė ves tė shėmtuar, e kanė fituar betejėn me vetveten dhe e kanė arritur begatinė morale dhe shpirtėrore

SANTANA-29
26-07-07, 15:22
http://www.unmikonline.org/pub/focuskos/oct02/images/pix04.jpgNganjeher kur me hyp temperatura,,,,hahahaha