PDA

View Full Version : Varėsia!


Murgesha
05-08-07, 22:06
Nėse i hjedhim njė vėshtrim egzistencės tonė, do tė vėrejmė se atė e kemi tė varur nga njerėzit tjerė.
Ēfarė ėshtė rezultati?
Nė fund njerėzit na rrėmbejnė nė pėrqafimin vdekjeprurės. Me tė pėlqyerit e tyre, me tė pranuarit e tyre, me lajkatimet e tyre, me qortimet e tyre - ata nė esencė i kontrollojnė sjelljet tona, njerėzit kanė fuqi qė me prezencėn e tyre tė na e mbushin vetminė tonė, mundė qė me lavdėrimet e tyre tė na e ngrisin shpirtin tonė nė qiellin e shtatė siē kan fuqi qė me kritikat dhe refuzimet e tyre tė na sjellin nė gjendje tė njė lecke tė thjeshtė.
Shiqojeni veten: gati ēdo minut tė jetės suaj e kaloni nė pėrpjekje qė t`i kėnaqni tė tjerėt, qofshin ata tė gjallė apo tė vdekur. Jetoni sipas rregullave tė tyre, iu pėrshtateni stilit tė tyre tė jetesės, e kėrkoni shoqėrimin e tyre, e dėshrioni dashurinė e tyre, tmerroheni nga qortimet e tyre, kėrkon si lėmoshėn aplauzet e tyre, lehtazi dorėzoheni ndjenjave tė fajit tė cialat ata ua imponojnė. Madje frikėsoheni qė tė mos e humbni hapin me modėn e tė veshurit tė tyre, mėnyrėn e tė folurit tė tyre, sjelljet e tyre e madje edhe mėnyrėn e tė folurit tė tyre.
Vėrejeni edhe njė fakt- ju jeni tė varur nga tė tjerėt dhe jeni rob i tyre, madje edhe kur iu ėshtė e mundėsuar qė t`i kontrolloni ata. Njerėzit jan bėrė pjesė e tė ekzistuarit tuaj gjer nė atė masė sa qė u ėshtė vėshtirė qė edhe ta pėrfytėroni se nuk jeni nėn ndikimin e tė tjerėve apo nėn kontrollėn e tyre. Ata nė esencė ia kan arritė qė t`iu bindin se nėse liroheni nga ata do bėheni ishull - tė vetmuar pa dashuri.

Mirėpo e vėrteta ėshtė pikėrisht e kundėrta e kėsaj.
Si mundeni fare ta doni dikend rob i tė cilit jeni bėrė?

________________________________________

Ėshtė ky vetėm njė fragment nga njė libėr qė jam duke e lexuar pėr momentin.
Do tė doja tė ndėgjoja mendimin e juaj.

Nga ēka jemi tė varur ne??

jadore
13-10-07, 13:37
.. une kurr nuk e ndjej vetemine , sepse kam mendimet dhe kujtimet qe me shoqerojne ..
...eshte citat marr nga nje bisede me nje te moshur qe me tha perpara nje kohe .. nuk e di se pse nga ajo vizite ne nje shtepi pleqesh eshte e vetmja fraze qe me mbet ne kujtese nga nje 89 vjeqare gjerman qe kishte nje te kaluar mjafte me bema ,...
kishte studiuar ne Sorbone,situata e viteve '40 e solli ne hierarkine elitare te SS-ve, ne titullin kolonel, menyren e te praktikuarit ne detyre ne shkretetiren e Egjiptit, mbijetoj disfaten e Stalingradit ,internimin ne Siberi , ngalleznimin e rezultatit qe Organiata e Kombeve te Bashkuara ja dhuroj amnestin , reabilitimin ne vitet pasuese , nencmimin qe prap i solli vete atedheu i tij , nen vlersimin e dinjitetit per cmimin e vetem qe ererat kishin ndrruar dhe e shendrruan ne fuqi puntore qepunonte ne turne ...
..kam shume faza ne te jetuar mu drejtua , riadaptimet jane gjithmone te veshtira ,megjithate mbijetova me tha, mbeta po ky Herr Martin...me keq se une ne te jetuar e pat madame Charlotte per gruan e vet 95vjeqare, nje dame e vertet ishte nje soprano primadone per kohen , kontesh nen titullin familjare dhe qe me ndrrimin qe sollen ererat ime shoqe krijoj verzionin e saj bote ne vete,kohrat dhe njerzit nuk kane ndryshuar ate e jeton dhe sot e kesaj dite mendon qe eshte po e njejta ..shpirti nuk plaket kurr me thote frengjishte ajo ,dhe pse e dine qe une shume pak e kuptoj ..

jane keto dy raste sociale shembuj te jetuar qe njeriu perjeton ..

...une kurr nuk e ndjej vetemin sepse kam mendimet dhe kujtimet qe me shoqerojne ....
.. keshtu e permbledhin gjithesecili ne varianten e vet menyren e te jetuarit , megjithate kujtimet e tyre ishin te mbushura me njohje njerzish ,ndarje , varshmeri nevojash interesash , njeriu dhe ashtu eshte qenja me egoiste qe egziston dhe kete fal intelektit te tij ,megjithate intuita e mesoj qe te mpshte veteveten per nje veper me sublime , te akceptoj ndikimin e tjetrit ne jeten e tij , te gershetoj interesat ,....dhe civilizimet ti shpij perpara , e qe fatmiresishte nuk u getonizua ne veteveten e tij, per veteveten e tij ..pra varshmeria esht nevoje biollogjike,natyrale..
kjo eshte gjeja me fisnike qe njeriu si krijese ndermorr..

p.s.
personazhet e permendur jane miq familje ,ri bashkim apo adaptim familjesh nuk e dij si ta quaj , dhe ky komunikim i yni do permbyllet atehere kur ata do shkojne ne perjetesin e amshuar dhe ne si famije do ju perfundojme cermonin funebre ..( pasi qe nuk kane trashigimtare)
jeta sjell keto ..shqiptare ,gjerman, franceze, tri kombe te ndryshme ,nese kjo quhet dhe varesi them qe ka nje akt sublim .. njeriu per njeriun ..kush do jete ne rolin tim te tanishem ne te ardhmen time ..cilen varshmeri do e kem .. ne jemi te mvarur , eshte fakt qe nuk mund ta mohojme ..

LABI
17-10-07, 23:43
Ekziston njė rrymė filozofikė IN-DETERMINISTE qė njifet me emrin EKZISTENCIALIZĖM .
Sipas , kėsaj filozofiė gjėrat nuk janė tė paracaktuara paraprakisht dhe se jeta, ardhmėria jonė s'varėt 0 nga ndonjė forcė, rrethanė kauzalė , historike te jashtmee (cofte dhe prej ndonjė individi , kolektiviteti )...

Pra, ekzistencializmi si njė rrymė filozofike idealiste, e kohės moderne ka pėr objekt shqyrtimi, trajtimi ekzistencėn njerėzore nė nivelin e individit tė padeterminuar nga kushtet reale historike,


Pėrfaqėsuesit mė tė njohur tė kėsaj pikėpamje, rryme filozofike janė: Seren Kirkegori , Karl Jaspersi , Martin Hajdegeri , Zhan .Pol. Sartri , Albert Kamy, Simon de Bovoar etj … Nė qendėr tė shqyrtimeve filozofike dhe tė krijimtarisė letrare artistike keta filozofe kishin qėshtjen e ekzistencės .Tė gjitha pikėpamjet e kėtyre pėrfaqesuesve unifikohen , pikėtakohen nė njė term tė veqantė - LIRI … Me njėfarė mėnyre i tėrė ekzistencializmi mund tė pėrcaktohet nė njė term , fjalė tė vetėme : LIRI .

EKZISTENCIALIZMI si LIRI – si njė mundėsi qė njeriu tė mund tė veproj , bėjė si dėshiron dhe tė mos bėjė atė qė nuk dėshiron .

Njeriu ėshtė e vetmja qenie jo vetėm qė ĖSHTĖ , por dhe EKZISTON …. EKZISTENCA ĖSHTĖ TIPAR KRYESORE DHE MĖ E RĖNDĖSISHĖM I NJERIUT .


Ekzistenca eshte nje tipare kryesore dhe me e rendesishme e njeriut.
Ekkzistenca nuk ėshtė njė ėshtėsi e rėndomtė e njeriut; ekzistenca ėshtė njė ėshtėsi e posaqme, e cila ka tė bėjė me njeriun si individ, si qenie e papėrsėritshme - i cili bėnė njė jetė autentike ...

Ekzistenca njerėzore sipas Zh.P.Sartrit i paraprinė esencės (thelbit tė saj). Njeriu nuk ėshtė kurrė diēka, por njė qenie qė lufton tė bėhet e tillė... Sikur njeriu qė nga fillimi tė ishte esence- atėherė tė ekzistenca e tij i mėtejshėm do te kishte qenė i kotė dhe i pakuptim – pėrpjekjet e tij pėr tė qenė njeri , pėr tė ekzistuar, krijuar e vepruar nuk do tė kishin sjellurė asgjė tė re ; njeriu do tė kishte qene njė objekt i rėndomt.. E JO NJĖ QENIE QĖ VETĖVETĖN E SHPIEN PĖRPARA.

Teza themelore e ekzistencializmit "ekzistenca i paraprinė esencės" – Kjo do tė thotė se njeriu s’ pari ekziston , se bėhet i vetėdijshėm pėr ekzistencėn e vet dhe pastaj pėrkufizon vetvetėn e vet ....
Sipas esencializmit – esenca ėshtė parėsore – kurse ekzistenca ėshtė vetėm njė shfaqje apo dukje e esencės... Pėrkundėr kėsaj ekzistencializmi- thotė: njeriu nuk ėshtė fillimisht njė esencė e gatshme e cila si e tillė vazhdon tė qenėsoj, tė jetė... Pėrkundrazi njeriu ekziston si njė projekt, i cili me kohė vjen e bėhet ai qė nė tė vėrtetė ėshtė dhe ēfarė duhet tė jetė.
Ekzistenca – ėshtė pėrveqme dhe konkrete ... Kjo do tė thotė se secili njeri si individ i caktuar, i papėrsėritshėm dhe i lirė ekziston nė mėnyrė tė posaēme , nė mėnyrė tė vet, dhe nė kohė, vend , kushte tė ndryshme konrekte dhe specifike...


Ekzistenca nuk ėshtė njė vazhdimėsi (kontinuitet)–ajo qensėn nė mėnyrė dikontinuele ...
Si qenie e ekzistencės njeriu gjendet para alternativave , sfidave, zgjedhjeve , marrjes sė vendimeve , pėr tė cilat ėshtė pėrgjegjės... Prandaj tė ekzistosh do tė thotė tė jeshė gjithmonė dhe gjithnjė i ballafaquar me pasigurinė. Ekzistenca e njeriut ėshtė e shoqėruarė me me njė rrezik, frikė dhe drojė..


SA I PĖRKET CĖSHTJES SĖ TJETRIT

Sarti bėnė pėrpjekje qė ta paraqes pikėpamjen e tij ekzistencialiste mbi tjetrin si qenie reale njerėzore – duke zbatuarė metodėn e tij fenomenologjike.
Sartri u pėpiqet nėpėrmjet VETĖDIJĖS – ta argumentojė ekzistimin e tjetrit ... duke u shėrbyer me disa situata , gjendje – tė cilat mund t’a dėshmojnė ekzistimin e tjetrit .
Sipas Sartrit gjendje tė kėtilla tė vetėdijės janė (turpi, krenaria , dashuria etj )
Si emocionet, ashtu edhe vetėdija kanė tė bėjnė vetėm me njeriun e jo edhe me gjėsendet e pajetė.

Turpi –ėshtė njė emocion i cili paraqitet vetėm duke supozuar (menduar) se – kanė ekzistuar tė tjerėt qė mė shikojnė dhe mė njohin. ( pa ekzistencėn e tjetrit, i cili mė vlerėson nuk mund tė ketė turp; turpi provon se ekziston edhe dikush tjetėr e jo vetėm unė)

Krenaria- poashtu dėshmon ekzistencėn e tjetrit... Njeriu nuk krenohet para gjėsendeve apo kafshėve, por para tė tjerėvė, species vetė. (prandaj nuk mund krenohemi tė krenohemi e t’mos supozojmė se ekziston tjetri ) .
Mirėpo, Sartri duke u pėrpjekur nėpėrmjet pikėpamjes ekzistencialiste t’a argumentoj ekzistencėn e tjetrit (si qenie reale njerėzore) Sartri devijon nė solipsizėm ekzistencial – (ku ekzistencėn e tjetrit e shef si kėrcėnim potencial tė lirisė-personale ) .
Kėshtu duke parė si njė kėrcėnim mardhėnien midis meje dhe tjetrit e refuzoj ; Kėtė mardhėnie – e pėrcakton si mardhėnie konflikti-armiqėsie
Konflikti ėshtė dėshmia e parė dhe fillestare e qenies pėr-tjetrin.

Kjo ndodhė bile edhe nė mardhėnie dashurie – Unė e dashuroj tjetrin dhe kėrkoj nga ai tė mė dashurojė ashtu siq e dashuroj unė atė ; (unė me kėtė rast ja rrėmbej lirinė dhe vetėdijėn tjetrit). Ky ėshtė njė konflikt tjetėr midis meje dhe tjetrit si qenie pėr vete... Tjetri ėshtė konkurenti im , pengesa dhe ferri im .
Pikėpamjen e vet mbi tjetrin Sartri e paraqet nė mėnyrė letrare nė veprėn e tij "Prapa dyerve tė mbyllura"... ku njė mashkull dhe dy femra pas vdekjes sė tyre mbėrrijnė nė ferr , ku ferri ėshtė paraqitur nė formė tė njė dhome tė njė hoteli modest – nė fillim cuditėn se si nė ferr nuk paska mundime, djegie etj, siq pėrshkuhet ferri nė shkrimet e shenjta !! Mirėpo, sė shpejti e kuptojnė se pėr secilin nga ata ferri i vėrtetė ėshtė ai-tjetri.

Amina
18-10-07, 07:19
Nėse i hjedhim njė vėshtrim egzistencės tonė, do tė vėrejmė se atė e kemi tė varur nga njerėzit tjerė.
Ēfarė ėshtė rezultati?
Nė fund njerėzit na rrėmbejnė nė pėrqafimin vdekjeprurės. Me tė pėlqyerit e tyre, me tė pranuarit e tyre, me lajkatimet e tyre, me qortimet e tyre - ata nė esencė i kontrollojnė sjelljet tona, njerėzit kanė fuqi qė me prezencėn e tyre tė na e mbushin vetminė tonė, mundė qė me lavdėrimet e tyre tė na e ngrisin shpirtin tonė nė qiellin e shtatė siē kan fuqi qė me kritikat dhe refuzimet e tyre tė na sjellin nė gjendje tė njė lecke tė thjeshtė.
Shiqojeni veten: gati ēdo minut tė jetės suaj e kaloni nė pėrpjekje qė t`i kėnaqni tė tjerėt, qofshin ata tė gjallė apo tė vdekur. Jetoni sipas rregullave tė tyre, iu pėrshtateni stilit tė tyre tė jetesės, e kėrkoni shoqėrimin e tyre, e dėshrioni dashurinė e tyre, tmerroheni nga qortimet e tyre, kėrkon si lėmoshėn aplauzet e tyre, lehtazi dorėzoheni ndjenjave tė fajit tė cialat ata ua imponojnė. Madje frikėsoheni qė tė mos e humbni hapin me modėn e tė veshurit tė tyre, mėnyrėn e tė folurit tė tyre, sjelljet e tyre e madje edhe mėnyrėn e tė folurit tė tyre.
Vėrejeni edhe njė fakt- ju jeni tė varur nga tė tjerėt dhe jeni rob i tyre, madje edhe kur iu ėshtė e mundėsuar qė t`i kontrolloni ata. Njerėzit jan bėrė pjesė e tė ekzistuarit tuaj gjer nė atė masė sa qė u ėshtė vėshtirė qė edhe ta pėrfytėroni se nuk jeni nėn ndikimin e tė tjerėve apo nėn kontrollėn e tyre. Ata nė esencė ia kan arritė qė t`iu bindin se nėse liroheni nga ata do bėheni ishull - tė vetmuar pa dashuri.

Mirėpo e vėrteta ėshtė pikėrisht e kundėrta e kėsaj.
Si mundeni fare ta doni dikend rob i tė cilit jeni bėrė?

________________________________________

Ėshtė ky vetėm njė fragment nga njė libėr qė jam duke e lexuar pėr momentin.
Do tė doja tė ndėgjoja mendimin e juaj.

Nga ēka jemi tė varur ne??

Varesia eshte, siq edhe Labi e ka cek me larte, pjese e ekzistimit te njeriut, e permes kesaj edhe pjese e jetes sone.
Vetmia eshte njera nder arsyet me kryesore,qfare na ben te varur prej te tjereve.
Ne deshirojme te jemi te dashur, te pranuar ne nje rreth qe ne mendojme eshte i mire per ne dhe, ku ne mendojme se e ndjejme veten te rehatshem.
Ne shumicen e rasteve ne jete jan njerezit me te cilit kemi te bejme, ata qe edhe na tregojne, ne menyre indirekte,se si do ta jetojme jeten.

Nje shembull konkret: nje vajze e shendosh ne trup, a po e trash , po qe e ndjen veten rehat ne trupin e saj,ka aq presion te madh sa qe dikur i duhet te humb pesh, edhe jo qe ajo e sheh te arsyeshme se duhet te jet ashtu, por qe se te tjeret mendojne ashtu.

Po ne te njejten menyre ajo mund te vazhdonte ashtu ne menyren e saj, e do ta perjetonte diskriminim me te madh ne jeten e saj.
Askush nuk ka deshire ne nje far menyre, te biej nga rangu apo nga nje rreth, qe i takon njerit. Nuk deshiron te dallohet“nga te tjeret.

E kupton se askush nuk i pershatet asaj, po ajo duhet ti pershtatet atij rrethi. Kur njeriu nuk pranohet ashtu si eshte.
E keshtu automatikisht eshte njeriu i varur ne vendimet qe i bene, gati edhe pa pas debate fare me vetveten!