PDA

View Full Version : Disa Pyetje Te Thjeshta..


Zana_ch
08-08-07, 08:36
1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

2) Njeriu lind i zgjuar apo behet?

3) Kontrollojme trurin apo truri neve?

4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

nait
08-08-07, 11:55
Pyetje interesante por edhe me interesante do te ishin pergjigjjet nese do te ishin adekuate

Zana_ch
15-08-07, 22:26
1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

Ku mbaron arsyetimi...... ej zot na ruj menjen

2) Njeriu lind i zgjuar apo behet?

Dikush eshte i zgjuar sepse ka pasur mundesine per tu bere i zgjuar dhe e ka perdorur kete mundesi. Mungesa e aftesise se lindur ose e pamundesia per ta perdorur kete aftesi mjafton per te penguar zgjuarsine.

3) Kontrollojme trurin apo truri neve?

Truri na kontrollon ne . Vetem kur behemi tAAAAAAAAp e kontrollojm ne trurin .

4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

Asnje kuptim ,,,,pyetje pa vlere

5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

Ndergjegja drejton jeten e atyre qe jane te ndergjegjshem.
Te pa ndegjegjeshmit i drejton jeta .

6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

Njeriu ndryshon nga femije, adoleshent , rini ,burreri dhe pleqeri ,,,,,,,,, ne cdo faze ndryshon dhe persolaniteti i njeriut.

7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

Per aq kohe sa veprimi,fjalet,reagimi i dikujt nuk prekin dhe nuk rrezikojne interesat e mia quhet e drejte , ne te kunderten e pa drejte .

8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

e mira ska te sosur e keqja nuk mbaron kurre. po ti shohesh me nje sy teknik duket sikur nuk ka ndonje ndryshim mes tyre


9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

kjo teori shnderrohet ne nje ligj.

10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?[/QUOTE]

Mendoj posi . TE GJITH MENDOJN , TJETER KUSH DO NA GJYKOJE

luan_i
16-08-07, 07:48
1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

Ku mbaron arsyetimi...... ej zot na ruj menjen

2) Njeriu lind i zgjuar apo behet?

Dikush eshte i zgjuar sepse ka pasur mundesine per tu bere i zgjuar dhe e ka perdorur kete mundesi. Mungesa e aftesise se lindur ose e pamundesia per ta perdorur kete aftesi mjafton per te penguar zgjuarsine.

3) Kontrollojme trurin apo truri neve?

Truri na kontrollon ne . Vetem kur behemi tAAAAAAAAp e kontrollojm ne trurin .

4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

Asnje kuptim ,,,,pyetje pa vlere

5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

Ndergjegja drejton jeten e atyre qe jane te ndergjegjshem.
Te pa ndegjegjeshmit i drejton jeta .

6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

Njeriu ndryshon nga femije, adoleshent , rini ,burreri dhe pleqeri ,,,,,,,,, ne cdo faze ndryshon dhe persolaniteti i njeriut.

7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

Per aq kohe sa veprimi,fjalet,reagimi i dikujt nuk prekin dhe nuk rrezikojne interesat e mia quhet e drejte , ne te kunderten e pa drejte .

8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

e mira ska te sosur e keqja nuk mbaron kurre. po ti shohesh me nje sy teknik duket sikur nuk ka ndonje ndryshim mes tyre


9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

kjo teori shnderrohet ne nje ligj.

10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

Mendoj posi . TE GJITH MENDOJN , TJETER KUSH DO NA GJYKOJE[/QUOTE]
Pyetje dhe pėrgjegje interesante.
Vetėm po marr pjesė, ashtu kot, sepse tė gjitha i ke tė qėlluara.

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
- Zgjuarėsia mbaron me paraqitjet e para tė matufosjes, me ēka edhe fillon budallalliku.

Ku mbaron arsyetimi...... ej zot na ruj menjen
- Atėherė kur fillojnė shthurrjet dhe qoroditjet, kur edhe kalamajt luten nė zot.

2) Njeriu lind i zgjuar apo behet?
- Nė botė janė regjistruar dhe regjistrohen fenomene tė lindjes sė talentėve, zgjuarėsia pasurohet me kohėn.

Dikush eshte i zgjuar sepse ka pasur mundesine per tu bere i zgjuar dhe e ka perdorur kete mundesi. Mungesa e aftesise se lindur ose e pamundesia per ta perdorur kete aftesi mjafton per te penguar zgjuarsine.
- Mungesa e aftėsisė sė lindur ėshtė defekti qė tė pėrcjellė tėrė jetėn, ndėrsa niveli i zgjuarėsisė varet nga zhvillimi i intelektit.
3) Kontrollojme trurin apo truri neve?
- Truri ėshtė timoni qė na jepė drejtim.
Truri na kontrollon ne . Vetem kur behemi tAAAAAAAAp e kontrollojm ne trurin .
- Kur bėhemi tAAAAAAAAp truri bėhet qullė.

4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
- Dikush ka vetėm datėlindje, dikush qahet tre ditė dhe edhe varri e harron.

6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

Njeriu ndryshon nga femije, adoleshent, rini, burreri dhe pleqeri ,,,,,,,,, ne cdo faze ndryshon dhe persolaniteti i njeriut
...dikuj i ka hije edhe pleqėria.

7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

Per aq kohe sa veprimi,fjalet,reagimi i dikujt nuk prekin dhe nuk rrezikojne interesat e mia quhet e drejte , ne te kunderten e pa drejte

... veprim i padrejtė ėshtė edhe kur ndaj meje ushtrohet padrejtėsia e jo vetėm atėherė kur kjo ndodhė vetėm me ty.

8) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
- Ai qė se njeh veten e vetė duhet ti pyes tė tjerėt pėr vete.