PDA

View Full Version : Elementet islame nė formėsimin moral tė individit, familjes dhe popullit shqiptar


Preshevar
08-08-07, 12:01
Elementet islame nė formėsimin moral tė individit, familjes dhe popullit shqiptarBedri Telegrafi, historian
Shtysėn kryesore pėr pėrgatitjen e kėsaj kumtese e kam gjetur nė mjedisin real shqiptar, nė takimet e pėrditshme personale me individin, familjen dhe shoqėrinė islame, pjesė e sė cilės unė jam.


Sė pari, ata janė besimtarėt muslimanė tė ēdo lloj moshe e niveli me tė cilėt takohem pėrditė nė mjediset e xhamive e qė shkėmbejmė pėrshėndetjen e bukur e tė pėrzemėrt islame “Es-Selamu Alejkum”. Pa dashur tė pėrjashtoj edhe ata muslimanė tė tjerė qė nė thellėsi tė shpirtit tė tyre e kanė besimin tek Zoti e tek feja Islame, por qė nuk pėrfshihen nė jetėn e pėrditshme fetare, pėr arsye qė ata vetė i gjykojnė. Ndoshta njė ditė edhe ata do ta ndiejnė veten brenda vlerave tė besimit islam.
Qė nė paraqitjen e tij apo nė dukjen e parė, besimtari musliman dallohet me fizionominė, me buzėqeshjen, me vėshtrimin e ngrohtė e zėrin e butė, me sjelljen e kulturuar e mėnyrėn e komunikimit me tė tjerėt. Por, dallimi mė kryesor gjendet nė botėn e tij tė brendshme shpirtėrore. Nėn ndikimin e vazhdueshėm tė besimit ėshtė formuar portreti moral i asaj pjese tė shoqėrisė shqiptare, qė udhėzohet nga parimet dhe normat morale islame.
Nė Kuranin e Madhėruar thuhet: “...Vetėm ata qė besojnė dhe bėjnė vepra tė mira”. (Asr:3)
Ndėr vite, realiteti shqiptar islam, nė hapėsirėn shekullore si dhe nė shoqėrinė bashkėkohore islame ėshtė i mbushur me shembuj tė shumtė ku spikatin vlerat e mėdha shpirtėrore. Por vlera mė kryesore, nga e cila zėnė fill tė gjitha vlerat e tjera shpirtėrore ėshtė besimi tek Zoti.
Tek besimi islam, shqiptarėt, gjashtė shekuj mė parė, gjetėn kodin moral si tėrėsi e parimeve dhe normave qė udhėheqin sjelljen e individit dhe marrėdhėniet ndėrnjerėzore. Nėpėrmjet kėtij morali, besimtari musliman ndėrton sjelljen dhe marrėdhėniet me atė lloj qenie i ngjashėm me tė, me vetveten, me tė njėjtėn origjinė e krijues e pėr tė njėjtin qėllim.
Ndėr tiparet thelbėsore qė besimi islam ka skalitur nė ndėrgjegjen e muslimanit dhe shoqėrisė islame shqiptarė ėshtė fryma paqėsore. Kjo frymė ka ekzistuar dhe vazhdon tė ekzistojė jo vetėm nė gjirin e komunitetit tė besimtarėve muslimanė, por edhe nė marrėdhėniet me elementet e bashkėsive dhe pėrkatėsi tė tjera fetare. Analizuar nė kėtė spektėr, besimi islam ka ndikuar fuqishėm nė vendosjen e mirėkuptimit dhe harmonisė midis shqiptarėve tė ēdo besimi qofshin. Nuk mund tė mohohet fakti se brenda ēdo familje e ēdo shoqėrie, qofshin kėto edhe islame, krijohen konflikte. Pėr shkaqe e arsye tė ndryshme konfliktet janė tė pashmangshme e shpeshherė gjenden brenda natyrės sė njeriut. Gjithashtu koha dhe zhvillimet prodhojnė nė vazhdimėsi konflikte. Besimi islam si nė mbarė botėn, edhe ndėr shqiptarėt, ka shėrbyer pėr zgjidhjen e kėtyre konflikteve.
Besimi islam ka ndikuar nė vendosjen e paqes dhe afrimit midis shqiptarėve kryesisht nėpėrmjet doktrinės islame tė vėshtrimit tė njeriut si mik, si krijesė e Zotit dhe si bashkudhėtar i kėsaj bote, ndėrsa bashkėkombėsin, bashkėqytetarin, bashkėfshatarin apo fqinjin, si njeriun me tė cilin Krijuesi tė ka bashkuar nė gjuhė, nė kombėsi, nė kohė e hapėsirė dhe pėr tė kryer tė njėjtin mision.
Nė sfondin historik dhe shoqėror, elementi musliman shqiptar nuk prezantohet thjesht si njė spiritualit ideal e i pėrkushtuar nė besim dhe i izoluar brenda mureve tė xhamive, apo i mjaftuar nė botėn individuale apo jetėn familjare. I udhėhequr nga mėsimet kuranore muslimani ėshtė pjesė aktive e shoqėrisė. Sė pari me predikimin e vlerave tė besimit islam.
Me tė drejtė ka njė prirjeje apo kėndvėshtrim se besimtari musliman i shpalos vlerat e besimit me pėrkushtimin dhe veprimin gjatė gjithė jetės nė pėrputhje me porositė e Allahut dhe parimet islame. se besimtari me sjelljen dhe edukatėn e mirė ėshtė modeli dhe propaganduesi mė konkret dhe mė i besueshėm i vlerave tė besimit qė pėrfaqėson. Dhe vėrtet, vepra shpeshherė flet mė shumė se fjala. Por Allahu (xh.sh.) foli nėpėrmjet Kuranit tė madhėruar dhe Profeti (a.s.) foli nėpėrmjet haditheve dhe pėr gjithė njerėzimin.
Sipas mundėsive dhe rastit, ēdo musliman e ka pėr detyrė tė flasė e tė propagandojė vlerat e Islamit. Natyrisht qė pjesa mė e avancuar, mė e shkolluar dhe elitare e ka pėr detyrė, lėvrimin e vlerave tė Islamit nė trojet shqiptare, si besim, si kulturė, si qytetėrim, si dije, si art, si mėnyrė jetese dhe forcė progresive. Prania aktive e intelektualėve shqiptarė nė jetėn fetare ėshtė vlerė qė dėshmon pėr dimensionin dhe vendin qė zė dija, kultura e shkenca nė fenė islame. Historikisht nga gjiri i shoqėrisė islame kanė dalė individė tė shquar qė zbuluan e pėrhapėn vlerat e besimit e tė kulturės islame. teologė tė shquar e dijetarė islamė si Vehbi Dibra, Daut Boriēi, Hafiz Ali Korēa, Hafiz Ibrahim Dalliu, Sherif Putra, Haki Sharofi, Sadik Bega, Ferid Vokopola e Vexhi Buharaja, spikatėn nė kohėn e tyre me erudicionin dhe kulturėn e gjerė dhe ishin intelektualėt mė tė shquar tė kohės.
Ndėr tiparet qė e karakterizon dhe e dallon besimtarin musliman shqiptar ėshtė bujaria dhe bamirėsia, si elementė qė burojnė dhe pėrbėjnė moralin islam dhe qė pėrbėn njė ndėr shtyllat kryesore tė fesė islame. Ka qenė dhe mbetet praktikė nė jetėn e pėrditshme tė besimtarit akti i dhurimit dhe i ndihmės pėr njerėzit nė nevojė. Nėpėrmjet kėtij akti ėshtė mundėsuar ndėrtimi i shumė xhamive, objekteve social-kulturore islame, ndihma pėr njerėzit nė nevojė apo tė prekur nga fatkeqėsitė. Ky tipar njerėzor, i predikuar nga besimi islam dhe qė ka hedhur rrėnjė nė shpirtin e besimtarit, manifestohet nė jetėn e pėrditshme nė formėn e dhėnies sė ndihmave e deri nė dhurimin e gjakut. Ėshtė e vėrtetė se kėto akte tė larta njerėzore bėhen pa bujė e mburrje dhe shpesh protagonistėt e tyre mbeten anonimė, por kanė devizėn e besimtarit musliman.

...

Preshevar
08-08-07, 12:02
...

Besimi islam, nėpėrmjet parimeve e normave morale, ndikoi nė formėsimin e familjeve shqiptare. Nėn ndikimin e tij familja mori kuptim tė ri si e krijuar me dėshirėn e Zotit e qė merr pėrsipėr detyra e pėrgjegjėsi, si njė celulė e shoqėrisė shqiptare qė realizon edukimin, qė tė gjithė pjesėtarėt tė ecin nė rrugė tė mbarė.
Shumė intelektualė muslimanė tė ditėve tė sotme qė japin ndihmesa tė shquara pėr Islamin, e kanė origjinėn nė familjet tradicionale islame. kėta intelektualė, sė bashku me breznitė e tjera, po e ēojnė mė pėrpara besimin islam duke e mbrojtur nga shtrembėrimet dhe islamofobia qė ėshtė prezent nė Shqipėri. Islamofobia ėshtė dukuri e re nė Shqipėri. historikisht dhe aktualisht, elementi musliman dhe besimi islam nga masa e pėrkatėsive tė tjera fetare nuk ėshtė vėshtruar me armiqėsi. Islamofobia fetare nuk ėshtė karakteristikė e shoqėrisė shqiptare, por ėshtė krokamė e disa elementeve pa pėrkatėsi fetare, por qė tundin fort kartelėn anti-islame me qėllime pėrfitimi tė ndonjė ēmimi “Nobel”, apo mbėshtetje financiare pėr veprimtari mediatike. Nga kėta elementė bėhen pėrpjekje pėr tė errėsuar rolin e Islamit nė Shqipėri, pėr tė etiketuar si forcė shkatėrruese, tė prapambetur dhe pengesė drejt Evropės.
Ruajtja e kėsaj tradite konfirmon identitetin moral dhe rrėnjėt e thella tė besimit islam nė ndėrgjegjen dhe botėn shpirtėrore tė muslimanėve shqiptarė, qė prej shekujsh e kanė formuar shtratin e vet. Nėpėrmjet kėsaj tradite, u tregohet shqiptarėve dhe gjithė botės, se Islami ndėr shqiptarėt nuk ėshtė forcė shkatėrruese, por forcė progresive dhe kohezive qė ka predikuar tė mirėn, tė vėrtetėn, tė pėrparuarėn dhe civilizimin. Kėtė natyrė tė Islamit shqiptar e kanė deklaruar shumė autorė tė huaj dhe perėndimorė.
Tė drejtuara nga parimet dhe normat islame, familjet muslimane rezultojnė si formacionet tė bashkuara e nė harmoni.
Sot ėshtė rritur ndjeshėm masa e prindėrve muslimanė qė kujdesen dhe janė tė interesuar qė fėmijėt e tyre tė jenė besimtarė, tė zbatojnė ritualet islame, tė lexojnė Kuranin dhe libra fetarė. Por rolin mė tė rėndėsishėm dhe funksionin e saj, familja muslimane e ka ushtruar nė edukimin e fėmijėve duke krijuar klimė tė pėrshtatshme qė nė hapat e para tė jetės sė tyre e deri sa arrijnė nė pjekje. Edukimi fetar qė nė moshat mė tė njoma, qė nė foshnjėri dhe nė stadet e mėvonshme tė rritjes sė fėmijėve ėshtė premisė shumė e rėndėsishme dhe kėtė mundėsi, mė shumė se kushdo, e disponon familja muslimane.
Familjet e shėndetshme muslimane pėrballojnė sot lloj-lloj modelesh e ndikimesh qė vijnė nga Evropa, drejt sė cilės kemi marrė vrapin. Predikohet me bujė modeli i ri i bashkėjetesės dhe jo i familjes sė qėndrueshme qė ka qenė nė themelin e shoqėrisė shqiptare. Vetėm nė kryeqytetin e Shqipėrisė ndodhin tri divorce pėr ēdo ditė.
Historikisht shoqėria islame nė Shqipėri nisi qė nė fillimet e shekullit XVI nė formė e komuniteteve tė vogla apo bėrthamave brenda qytet-kėshtjellave shqiptare e tė pėrziera me pėrkatėsitė e tjera fetare qė pėrbėnin shumicėn e popullsisė qytetare. Gjatė shekullit XVI kėto bėrthama kanė qenė nė rritje dhe pėr rrjedhojė shpėrthyen lėvozhgėn brenda tė cilave lindėn dhe u vendosėn pėrreth kėshtjellave nė formėn e mėhallėve puro islame. Nė kėto qytete tė hershme, popullsia islame qe nė rritje dhe nė fund tė shekullit XVI predominonte; nė Shkodėr, Elbasan, Krujė, Berat, Dibėr, Tepelenė, Pėrmet dhe Vlorė. Ndėrsa disa qytete tė tjera si Tirana, Peqini, Kavaja dhe grumbullime mė tė vogla nė formėn e qytezave, bashkėsia e muslimanėve qė nė embrion u ndėrtua mbi bazėn e parimeve dhe normave islame.
Veēori tipike e shoqėrisė islame nė Shqipėri ėshtė se ajo nuk u zhvillua duke mohuar apo shkatėrruar shoqėri apo bashkėsi paralele me tė. Ajo realisht jeton duke zhvilluar identitetin e saj dhe tė anėtarėve tė saj nė harmoni dhe liri. Kėtė e vėrteton mė sė miri edhe fakti se nė qytetet e Shqipėrisė deri nė ditėt e sotme ekzistojnė lagje e fshatra tė tėrė me popullsi homogjene ortodokse apo katolike.
Ėshtė i qartė fakti se besimi islam ka lėnė gjurmė dhe ndikon nė vetėdijen dhe fizionominė e shoqėrisė shqiptare, qė ndeshen nė kulturėn, nė mėnyrėn e jetesės, tė veshjes, nė rregullimin e jetės shoqėrore e familjare, nė stilin e ndėrtimeve, nė art e folklor. Kjo kulturė qė e ndeshim pėrditė nė realitetin shqiptar i ka dhėnė formėn dhe pėrmbajtjen qytetėrimit islam dhe pėr kushtet nė tė cilat ndodhet Shqipėria edhe nė unitet e bashkėveprim me ndikimet e kulturės dhe qytetėrimit perėndimor.
Morali islam me tė gjitha dimensionet e tij u bė predominues nė shoqėrinė shqiptare jo vetėm pėr faktin se pėrkatėsia islame erdhi nė rritje sasiore dhe cilėsore, por edhe sepse masa e shqiptarėve tė krishterė kuptuan se elementi musliman nuk pėrbėn asnjė kėrcėnim dhe rrezik pėr ta, pėrkundrazi ishte faktor mbrojtės. Madje qytetet e Shqipėrisė, njė pjesė e popullsisė sė krishterė edhe duke qėndruar nė besimin e mėparshėm, adoptoi praktika e mėnyra jetese tė besimit islam. P.sh edhe gratė ortodokse aplikuan mbulesėn, nė shtėpitė ortodokse u krijuan dhomat ku rrinin burrat dhe ku rrinin gratė, edhe nė disa kisah u bė ndarja sipas gjinive nė rreshta. Pėr kėto shkruan udhėtarja angleze, Edit Durham, nė librin e saj “Brenga e Ballkanit”.
Epoka e ateizmit shkaktoi nė shoqėrinė shqiptare, veēanėrisht nė moshat e reja, qė e patėn tė vėshtirė t’i rezistonin erozionit tė ateizmit. Defektet u shfaqėn nė formėn e konflikteve sociale, madje edhe brenda familjeve ku shprehen tė fuqishme, tė mungesės sė dėshirave pėr punė, pėr kulturė, tė pėrdorimit tė drogės, alkoolit, nė tė cilat ėshtė implikuar njė pjesė e rinisė shqiptare si edhe stresit e depresionit shpirtėror, qė pėrfundon shpesh nė krim e veēanėrisht nė vetėvrasje, qė pėr ēdo vit rezulton nė shifra tė dyfishuara.
Nė kėtė situatė, besimi islam e luan rolin e tij me mesazhet qė pėrcjell e qė dėgjohen nga njė pjesė e muslimanėve shqiptarė. Me gjithė gjallėrimin e jetės fetare dhe intensifikimin e veprimtarive tė institucioneve e organizmave islame qė ekzistojnė dhe funksionojnė nė Shqipėri, ndihet detyra qė kėto mesazhe tė kenė jehonė mė tė gjerė qė sa mė shumė muslimanė tė jenė besimtarė, me pikėsynimin qė sa mė shumė intelektualė tė jenė besimtarė dhe sa mė shumė besimtarė tė jenė edhe intelektualė.
Xhemati shqiptar i mbas viteve ’90 ka veēori tė reja, nivele mė tė larta arsimore e kulturore dhe kėrkon interpretime e shpjegime tė reja shkencore dhe analiza filozofike e sociologjike nėn dritėn e shkencave islame. kjo ėshtė kėrkesa e ditės e moshave tė reja, e universitarėve dhe intelektualėve muslimanė shqiptarė dhe kuadrove tė vjetėr pėrgjithėsisht u mungon kjo pėrgatitje. Por, tradita islame nuk mund tė mohohet, sepse ajo vjen nga thellėsitė e shekujve dhe ka shkruar historinė e Islamit nė Shqipėri, brez pas brezi ka krijuar fizionominė dhe portretin moral tė individit, familjes e popullit shqiptar, ėshtė sintezė e virtyteve mė tė larta morale, ka kompaktėsuar shqiptarėt nė kapėrcyellėt e historisė dhe na ka dhėnė identitetin tonė tė patjetėrsueshėm. Tradita ėshtė vlerė. Nuk mund tė mohohet kontributi i klerikėve, i dijetarėve, i besimtarėve muslimanė nė shekuj qė e pėrhapėn, propaganduan dhe ngjizėn besimin islam nė vetėdijen e shqiptarėve. Vepra e kėtyre plejadave argumenton se Islami nė Shqipėri mbas viteve ’90 nuk nisi nga pika zero, por mbi bazėn e vlerave tė akumuluara dhe mbi themele tė shėndosha.
Rėndėsi ka qė risia dhe tradita vėshtrohen e tė veprojnė nė unitet pėr publikimin e vlerave madhore tė besimit islam, detyrė tė cilėn nė njėfarė mase do e realizojė edhe ky simpozium.