PDA

View Full Version : Paraqitja fizike e Pejgamberit tonė (a.s.)


Preshevar
08-08-07, 12:47
Paraqitja fizike e Pejgamberit tonė (a.s.)

Ai i kushtonte rėndėsi tė madhe pastėrtisė dhe nė mėnyrė tė veēantė pastrimit tė dhėmbėve, gjė tė cilėn e bėnte sa herė qė merrte abdes.
Aromat, tė folurit, tė qeshurit, gjumi
Kur i dhuronin aroma me erė tė kėndshme dhe pa ngjyrė, Pejgamberi (a.s.) i pranonte me kėnaqėsi, ashtu siē pranonte edhe lulet me erė tė mirė. Nė lidhje me aromat qė pėrdorte kemi disa transmetime nga sahabėt e tij. Sipas transmetimit tė tyre, trupit tė Pejgamberit (a.s.) i vinte erė e mirė aromash (parfumesh), siē shprehet edhe Junus Emre nė vjershėn e tij: "Ėshtė djersa trėndafilore e Muhamedit (a.s.)."
Sipas transmetimit tė Aishes (r.a.), Pejgamberi (a.s.) fliste ngadalė dhe qartė, i ndante fjalėt nga njėra-tjetra, saqė fjalėt e tij mund tė mėsoheshin pėrmendėsh. Fjalėt qė duhet tė kuptoheshin shumė mirė i pėrsėriste nga tri herė. Kėshtu, askush s'mbetej pa i kuptuar. Kur fliste, merrte pėr bazė nivelin e bashkėbiseduesit. Aishja (r.a.) tregon: - Pejgamberi nuk fliste siē flisni ju me njėri-tjetrin, por i ndante fjalėt nga njėra-tjetra...
Sipas transmetimit tė Xhabir bin Semures (r.a.), Pejgamberi (a.s.) nuk qeshte asnjėherė me tė madhe dhe nuk shqetėsonte asnjė me tė qeshurėn e tij. E qeshura e tij ishte buzėqeshja. Sipas Hind bin Ebi Haules, Pejgamberi (a.s.) sa herė qė buzėqeshte, dhėmbėt i shkėlqenin si kokrra inxhinjsh. Abdullah bin Harith, fytyrėn e qeshur dhe tė gėzuar tė Pejgamberit (a.s.), na e pėrshkruan me kėto fjalė: -Nuk kam parė njeri tė buzėqeshė aq shumė sa Pejgamberi (a.s.)!.
Kur shtrihej tė flinte, ai kthehej nė anėn e djathtė dhe bėnte kėtė dua: "O Allah! Mė ruaj nga dėnimi i ditės kur do t'i ringjallėsh njerėzit pėrsėri". Thuhet se kur binte tė flinte bėnte edhe kėtė lutje: "Allahu im! Me emrin Tėnd flė dhe me emrin Tėnd zgjohem", "Falenderimet i takojnė vetėm Allahut. Neve Ai na ushqeu, na dha tė pimė, na plotėsoi nevojat, na mundėsoi tė jetojmė nė banesat tona. Sa shumė krijesa ka qė nuk kanė tė hanė, as vend ku tė strehohen!"
Kurse kur zgjohej bėnte kėtė dua: "Falėnderojmė Allahun, i Cili na vuri nė gjumė e pėrsėri na zgjoi. Kthimi ynė tek Ai do tė jetė!"
Vula e pejgamberisė dhe tė ndenjurit e tij (a.s.)
Letrat me tė cilat Pejgamberi ftonte mbretėrit e shteteve pėrreth, i vuloste me njė vulė nė tė cilėn shkruhej nė tre rreshta "Muhamed Resulullah" - Muhamedi i Dėrguari i Allahut. Shkrimet bėheshin mbi disa lloj rrasash, ndėrsa vula ishte nė formė unaze me material argjendi, tė cilėn e mbante nė gisht. Dokumentet zyrtare i vuloste me kėtė unazė, pastaj e vendoste pėrsėri nė gisht.
Sahabėt transmetojnė se Pejgamberi (a.s.) kishte pamje burrėrore dhe fisnike, e cila zbukurohej edhe me tė ecurėn e tij tė butė dhe krenare, qė pėrngjante me tė ecurėn e njė njeriu qė ecte tatėposhtė.
Kėmbėt nuk i tėrhiqte zvarrė dhe nuk bėnte zhurmė. Ishte i pėrmbajtur dhe nuk ecte shumė shpejt nė mėnyrė qė tė sillte sforcime nė trup.
Ulej sipėr gjunjėve, kėmbėkryq dhe nganjėherė gjunjėt i mbėshteste nė bark, ndėrsa duart i mbante lidhur mbi gjunj. Kur shtrihej mbi shpinė pėr tė pushuar, i kushtonte kujdes mbulimit tė pjesėve tė turpshme. Kur ulej -pėrveē rasteve kur hante ushqim - vendoste njė jastėk nė tė djathtė apo nė tė majtė dhe mbėshtetej. Kur ulej pėr tė ngrėnė, nuk ulej nė kėtė mėnyrė, sepse kjo ishte shenjė mendjemadhėsie, ndėrsa ai ishte modest dhe i sjellshėm.
Veshja, ushqimi, shtėpia e tij
Pejgamberi (a.s.) i kushtonte rėndėsi tė veēantė pastėrtisė dhe estetikės sė rrobave tė tij. Ishte mjaft i kujdesshėm nė veshje. I ruante ato dhe kujdesej vazhdimisht pėr pastėrtinė dhe estetikėn e tyre. Nė kėtė mėnyrė, edhe rroba e ruante origjinalitetin e saj. Kur vishte njė rrobė tė re, falėnderonte Allahun (xh.sh.), uronte qė ajo rrobė tė ishte e hajrit dhe ta ruante nga sherri i organeve qė mbulonte. Pėr shkak tė ndonjė dėmtimi, apo zbehjeje tė vogėl tė ngjyrės sė rrobės, Pejgamberi (a.s.) nuk e hidhte atė. Rrobat me shkėlqim tė tepėrt dhe ngjyra tė forta e tė theksuara, tė cilat tėrhiqnin vėmendjen e njerėzve, nuk i vishte. Pra, nė tė veshur i jepte rėndėsi optimales dhe estetikės. Nuk krenohej kurrė me veshjen e tij. Pėr kėtė arsye edhe nuk shpenzonte shumė pėr rroba luksoze. Sepse veshja sipas tij, ishte "mjet qė e ruan njeriun nga tė ftohtėt, tė nxehtėt dhe mbrojtėse e njerėzve nė lidhjet e tyre tradicionale apo miqėsore". Me pak fjalė, Pejgamberi nė tė veshur, i kushtonte rėndėsi kėtyre parimeve: Pastėrtisė, rregullit dhe anės estetike, pėrshtatshmėrisė nė trup, thjeshtėsisė dhe plotėsimit tė nevojave themelore. Pėr kėtė arsye, sipas nevojės vishte rroba tė leshta, tė pambukta deri tek ato me lesh dhie, duke treguar modestinė e tij me kėto fjalė: "Unė jam njė rob i pafuqishėm".
Nė jetėn e tij private ka preferuar njė jetė tė varfėr ekonomikisht. Shumicėn e dhuratave qė ia sillnin shokėt, ai i merrte dhe ua shpėrndante tė varfėrve, nxėnėsve dhe banorėve tė Sufes.
Nė sofrėn e tij nuk mungonte asnjėherė buka e elbit dhe hurmat. Shumė herė ushqehej vetėm me kėto tė dyja. Para buke lante vetėm duart, kurse pas buke, lante duart dhe gojėn. Ushqimin e fillonte gjithnjė me Bismilah dhe e pėrfundonte me fjalėn El-hamdulil’lah. Nuk lejonte qė nė koshin e mbeturinave tė hidheshin ushqimet e tepėrta. Nuk e quante tė drejtė ngritjen nga sofra para tė tjerėve pa marrė leje.
Stomakun asnjėherė nuk e ka mbushur plot e pėrplot; nuk pėrbuzte asnjė ushqim; kur i pėlqente e hante, nė tė kundėrt nuk hante; pranonte ftesat kur ishte i lirė. Ujin nė gotė e pinte tė gjithin. I pėlqente shėrbeti i bėrė me mjaltė, apo komposto e freskėt hurmash ose rrushi. Pejgamberi (a.s.) ka pėrdorur orendi shtėpiake tradicionale si: sexhade, divan, shtrat, jorgan, mbulesa, ibrik, legen etj.; por nuk i blinte ato qė kushtonin shtrenjtė. Rėndėsia qė i kushtonte rregullit dhe estetikės
Pejgamberi (a.s.) bėnte njė jetė tė rregullt dhe njė gjė tė tillė ua kėshillonte me kėmbėngulje edhe shokėve tė tij. Njė ditė erdhi tek ai njė njeri me mjekėr dhe flokė tė shkapėrderdhur. Pejgamberi (a.s.) i bėri shenjė qė tė rregullohej e pastaj tė afrohej. Dhe njeriu ashtu veproi. Mė pas, Pejgamberi (a.s.) tha: "A nuk ėshtė mė mirė kėshtu se sa me flokė dhe mjekėr tė pakrehur si tė ishte njė shejtan".

Preshevar
08-08-07, 12:48
Njė herė tjetėr, duke treguar njė njeri me rroba tė papastra, Pejgamberi (a.s.) tha: "A thua ky njeri nuk gjen dot diēka qė tė pastrojė rrobat?!"
Pejgamberi i Allahut (a.s.) i kushtonte rėndėsi pastėrtisė sė trupit, rrobave, ushqimeve, shtėpisė dhe sokaqeve. Bashkė me kėto ai sqaronte me kėmbėngulje edhe pastėrtinė shpirtėrore. Prandaj, nė njė hadith tė tij ka thėnė: "Musliman ėshtė ai, nga dora dhe gjuha e tė cilit muslimanėt ndihen tė sigurtė."
Me anė tė kėtij hadithi, Pejgamberi (a.s.) u tėrheq vėmendjen muslimanėve qė tė jenė tė besueshėm dhe tė respektuar. Prandaj personat qė "kur flasin gėnjejnė, kur japin fjalėn nuk e mbajnė, kur iu besohet diēka tradhėtojnė"; i ka quajtur njerėz hipokritė, dyfytyrėsh. Sepse gabime tė tilla e largojnė muslimanin nga tė qenurit njeri besnik dhe i besueshėm.
Nė lidhje me zemrėn, Pejgamberi (a.s.) ka thėnė: "Bėni kujdes! Nė trupin e njeriut ndodhet njė copė mishi, e cila po qe e mirė ajo, gjithė trupi ėshtė mirė, po qe e keqe ajo, i gjithė trupi bėhet keq. Kujdes, ajo copė mishi ėshtė zemra!"
Kur zemra trajtohet mirė nga ana shpirtėrore, tė zotit tė saj ia ndriēon rrugėn e drejtė, ndėrsa kur zemra prishet dhe dėmtohet nga tė kėqijat, atėherė tek njeriu ėshtė iluzion pritja e ndjenjave tė mira dhe estetikės. Pra, muslinani duhet tė sigurojė zhvillimin e ndjenjės morale, etike dhe duhet tė reflektojė me kujdes njė edukatė tė mirė dhe ekuilibruese, gjė e cila arrihet vetėm duke ditur qė ėshtė vazhdimisht nėn vėzhgimin dhe kontrollin e Allahut tė Madhėruar. Njeriu i cili jeton me njė ndjenjė tė tillė, sigurisht qė herėt a vonė do tė jetė mė i kujdesshėm ndaj gabimeve nė punė dhe nė sjellje, po ashtu do tė arrijė gradat mė tė larta tė mirėsisė, bukurisė, drejtėsisė dhe estetikės. Allahu (xh.sh.) nė Kur'an na urdhėron tė lutemi kėshtu: "Zoti ynė! Na jep mirėsi nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr..."
Nga kjo kuptojmė se muslimani duhet tė mendojė edhe pėr dynjanė edhe pėr ahiretin (botėn tjetėr). Por jeta e tij nuk mund tė jetė e shthurur dhe e parregullt.
Ndoshta kjo ėshtė arsyeja qė Pejgamberi (a.s.) urdhėron me kėmbėngulje pėr kėnaqėsitė e pashembullta. Nga kjo pikėpamje hadithet e tij janė mjaft interesante: "Allahu ėshtė i bukur, e do tė bukurėn"- "Allahu urdhėron mirėsi nė ēdo gjė". "Njė njeri i cili bėn njė punė, Allahu dėshiron qė atė punė ta kryejė sa mė mirė".
Njė ditė, Pejgamberi (a.s.) shkoi nė njė ceremoni varrimi (ka mundėsi tė ketė qenė varrimi i djalit tė tij, Ibrahimit). Tė vdekurin e varrosėn dhe e mbuluan me dhe; varri nuk ishte gėrmuar siē duhet dhe ishte paksa i shtrembėr. Pejgamberi (a.s.) menjėherė urdhėroi rregullimin e tij. Ata qė ishin aty, i thanė: A e shqetėson kjo gjė tė vdekurin? Pejgamberi ynė (a.s.) iu pėrgjigj: "Jo, kjo as nuk e ndihmon, as nuk e dėmton tė vdekurin, por bėhet qė tė duket mė bukur nė sytė e tė gjallėve."
Marrėdhėniet shoqėrore
Pejgamberi (a.s.) ka mbajtur lidhje shumė tė mira me tė gjithė njerėzit e tė gjitha moshave, profesioneve apo niveleve, duke mos bėrė dallime dhe duke i dhėnė hakun ēdonjėrit prej tyre dhe duke arritur si pėrfundim nė formimin e njė shoqėrie tė lumtur dhe model. Kėshillat e tij drejtuar besimtarėve ishin qė ata ta duan dhe tė kenė mėshirė pėr njėri-tjetrin, tė jenė tė bashkuar si tullat e njė ndėrtese, ta mbėshtesin njėri-tjetrin nė ditė tė mira apo fatkeqėsi, tė mos urrehen ndėrmjet tyre, tė largohen nga inatet dhe mendjemadhėsitė e tė jenė sa mė tė sjellshėm mė njėri-tjetrin.
Mund tė themi me plot gojėn se Pejgamberi (a.s.) nė lidhjet ndėrshoqėrore tė popullatės synonte kėto vlera etike mjaft tė rėndėsishme: Drejtėsinė, mėshirėn, tolerancėn, dhembshurinė, ndihmėn etj. Ai u rrinte vazhdimisht afėr tė varfėrve, ndėrsa tė pasurit i urdhėronte pėr modesti ndaj tė varfėrve. "Punėtorit jupjani hapun para se t'i thahet djersa e ballit"; i urdhėronte ai punėdhėnėsit muslimanė. Po ashtu edhe punėtorėt i paralajmėronte qė punėn e tyre ta bėnin sa mė cilėsore. Njė ditė, njė grup njerėzish tė cilėt dukeshin se ishin tė varfėr nga rrobat e tyre, erdhėn pėr vizitė tek Pejgamberi (a.s.). Me tė parė njė gjendje tė tillė, ai urdhėroi menjėherė shokėt e tij qė t'u japin ndihmėn e duhur dhe ata i ndihmuan. Nė marrėdhėniet shoqėrore oratoria (tė folurit) zė njė vend tė rėndėsishėm. Pejgamberi ynė (a.s.) kur fliste, fliste ngadalė dhe qartė. Kur fliste ai, ishte e pamundur tė mos kuptohej. Dėgjuesit shumė lehtė mund t'i mbanin mėsonin pėrmendėsh fjalėt e tij. Sado i madh tė ishte numri i tė pranishmėve, ai pėrsėri fliste ngadalė, qartė, thjeshtė, natyrshėm, ėmbėl dhe nė mėnyrė tė sinqertė.
Brenda mundėsive iu pėrgjigjej ftesave, futej brenda problemeve dhe halleve tė njerėzve dhe i ndihmonte ata.
Zejd bin Thabiti (r.a.) pėrcjell: Pejgamberi (a.s.) bisedonte pėr ēėshtje tė ndryshme me shokėt e tij. Nė gostitė e pėrgatitura mjaftohej edhe vetėm me bukė elbi dhe hurma duke mos bezdisur tė zotėt e shtėpisė. Shpeshherė dilte nė pazar, vizitonte dyqanet e ndryshėm, mėsonte tregtarėt pėr pėrdorimin e peshores, i kėshillonte tė jenė tė drejtė nė tregti, duke ndihmuar kėshtu prodhuesin dhe konsumatorin, qė tė mos bien pre e padrejtėsisė. Pėr ēfarėdolloj problemi qė kishin, njerėzit shkonin pa ngurim dhe gjenin zgjidhjen e duhur tė problemit tė tyre tek Pejgamberi (a.s.). Interesohej pėr tė sėmurėt, kėshillonte nė rast nevoje, shkonte nė ceremonitė mortore, vizitonte familjet e tyre dhe i mbėshteste ata nga ana morale. Tė mendosh komshiun ėshtė pjesė e besimit. Si pasojė e natyrshmėrisė, karakterit dhe sjelljes sė tij tė lartė, ishte shumė i sjellshėm me gratė, dhe i ndihmonte nė zgjidhjen e problemeve tė tyre.

Prizrenali
08-08-07, 15:03
te lumt vllu im ,,,, kjo eshte qka duhet te jemi krenar qka jemi ymeti Muhamed a.s

Prizrenali
08-08-07, 15:11
Incidenti i fundit qė ndodhi nė Danimarkė tregoi qartė se njerėzit jomuslimanė nuk e njohin sa duhet Muhammedin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, andaj edhe kanė krijuar stereotipe dhe paragjykime tė shumta dhe shumė tė gabuara pėr te.

Dijetarėt musliman gjatė kampanjės sė tyre nė pėrkrahje tė Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, kanė thėnė se njėra prej mėnyrave pėr ti dalur nė krah dhe pėr ta ndihmuar Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ėshtė edhe prezentimi i pastėr dhe i plotė i personalitetit tė kėtij burri, me qėllim tė largimit tė paragjykimeve qė janė krijuar nė mendjen e jomuslimanėve.

Dukja e fizionomisė sė Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem

Nėse dėshirojmė tė kemi pasqyrė tė plotė tė pamjes dhe dukjes sė fizionomisė sė Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, duhet tu referohemi librave qė flasin mbi jetėn, pamjen, virtytet dhe veprat e tija.

Nė mesin e kėtyre librave ėshtė edhe libri "Virtytet e Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem", tė Imam Tirmidhiut, libėr, tė cilin Muhadithi i kėtij shekulli e ka pėrpunuar dhe ka bėrė klasifikimin e haditheve qė gjinden nė kėtė libėr.

Nėse i pėrmbledhim tė gjitha hadithet qė e pėrshkruajnė Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, do tė kishim nxjerė kėto tipare:

Fytyra

Fytyra e tė Dėrguarit tė Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ishte e bukur, e rrumbullakėt, e ndritshme dhe e bardhė nė tė kuqe. I shkėlqente si hėna pesėmbėdhjetė; kur gėzohej, i shndriste si njė copė e hėnės. Ballin e kishte tė gjerė; i vetėtinte, ashtu siē vetėtinte dielli pas njė reje tė ngarkuar. Kur e shikoje atė, sikur shikoje diellin kur lindte. Djersėt e tij nė fytyrė dukeshin si margaritarė; era e djersėve tė tij ishte mė e kėndshme se myshku. Kur zemėrohej, dukej sikur shega tė kishte derdhur ngjyrėn e saj nė faqet e tij. Faqet i kishte tė lėmuara. Vetullat i kishte si hark dhe tė plota, por jo tė bashkuara (thuhet edhe se i kishte tė bashkuara). Sytė i kishte tė mėdhenj. E bardha e tyre ishte e pėrzier pak me tė kuqe. Beben e syrit e kishte shumė tė zezė dhe qerpikėt i kishte tė gjatė e tė dendur. Po ta shikoje, do tė mendoje se i ka lyer sytė, por ai nuk i kishte lyer ata. Pamjen e tij tė bukur e mbulonte njė dritė qė gjithkush e vinte re. Gojėn e kishte tė bukur dhe tė madhe. Dy dhėmbėt e parė i kishte tė ndarė nga njėri-tjetri. Dhėmbėt e tij shndrisnin; kur buzėqeshte ata dukeshin si margaritarė; kur fliste, dukej sikur dilte dritė nga dhėmbėt e tij tė pėrparmė. Kishte gojėn mė tė bukur. Mjekrrėn e kishte tė bukur dhe tė dendur, tė mbushur nga njėri vesh tek tjetri. Ajo i mbulonte fytin dhe njė pjesė tė gjoksit. Ishte shumė e zezė. Anash nofullave dhe mbi fyt ajo ishte pak e bardhė.

Koka, qafa dhe flokėt

I Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e kishte ballin tė gjerė, kokėn tė madhe, qafėn tė gjatė. Flokėt i arrinin deri te gjysma e veshėve (thuhet edhe deri nė bulat e tyre). Ndonjėherė shkonin edhe mė poshtė dhe i arrinin deri te supet. Mbi ballė kishte ca qime tė bardha, por sikur tė mblidheshin me ato tė mjekrės nuk bėheshin as njėzet. Flokėt i kishte edhe pak kaēurrela. Flokėt i ndante nė mes.

Anėt dhe gjymtyrėt

I Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) i kishte kockat tė mėdha: bėrrylat, shpatullat dhe gjunjėt. Ai i kishte tė gjata kėrsikėt dhe tė mėdhenj krahėt. Shputat e kėmbėve dhe pėllėmbėt i kishte tė shtruara. Duart i kishte tė buta, mė tė buta se mėndafshi, mė tė ftohta se dėbora dhe me erė mė tė mirė se myshku. Llėrėt, krahėt dhe gishtat i kishte tė mbushur. Kėrcijtė nuk i kishte tė mbushura. Ishte shpatullgjerė. Gjymtyėt i kishte tė plota dhe gjoksin tė gjerė e pa qime. Nga fyti deri te kėrthiza kishte njė vijė qimesh tė drejta. Pėrveē kėtyre nuk kishte qime tė tjera as nė bark dhe as nė gjoks. Te krahėt dhe te shpatullat kishte qime. Nėn sqetulla kishte shumė qime. Shpina e tij dukej si argjend i derdhur.

Shtati i tij

I Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ishte i pashėm. Trupi i tij ishte i drejtė, as i shkurtėr dhe as i gjatė. Megjithatė ai ishte mė shumė i gjatė sesa i shkurtėr. Kur ecte me ndonjėrin, sado i gjatė tė ishte shoqėruesi, dukej mė i gjatė Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Trupi ishte i drejtė dhe i fortė, jo shumė i shėndoshė dhe jo i rrudhur e i thyer. Po tė ishte midis dy njerėzve, do tė ishte mė i bukuri dhe mė i miri i tė dyve.

Era e tij e mirė

Trupi i tij dhe gjymtyrėt e tij kishin njė erė mė tė mirė se myshku. Enesi thotė: “Unė nuk kam nuhatur kurrė ndonjė myshk a erėz tjetėr mė tė kėndshme se era e tė Dėrguarit tė Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!).” Edhe Xhabiri (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) thotė: “Nė ēdo rrugė qė kalonte Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), kuptohej se kishte kaluar ai, nga era e mirė qė vinte prej tij.” Kur Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) takonte dikė, tjetri e ndiente erėn e mirė tė Profetit nė dorė, tėrė ditėn. Kur Profeti (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e vinte dorėn e vet mbi kokėn e ndonjė fėmije, fėmija dallohej midis tė tjerėve nga era e mirė qė kishte. Ummu Sulejmi ruajti djersėn e tij nė njė shishe pėr ta hedhur nė erėzėn e saj, sepse djersa e tij ishte mė e mirė se ēdo erėz.

Ecja e tij

I Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e kishte ecjen tė shpejtė. Ai ecte si ai, qė kalon nėpėr treg. Nuk ishte as i ngathėt dhe as pėrtac. Atė nuk e arrinte askush nė ecje. Ebu Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) ka thėnė: “Unė nuk kam parė ndonjė qė tė ishte mė i shpejtė nė ecje se sa i Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!); dukej sikur toka shtrihej pėr tė. Kur ecnim me tė mundoheshin pėr ta arritur, ndėrsa ai nuk sforcohej fare.” Kur e vinte kėmbėn nė tokė e vinte plotėsisht, sepse e kishte kėmbėn tė shtruar. Kur donte tė shikonte anash, kthehej me gjithė trup. Kur donte tė kthente kokėn nė njė drejtim, kthehej andej me gjithė trup. Kur ēohej nga vendi, ēohej menjėherė. Kur ecte, ecte shpejt, sikur zbriste nga ndonjė vend i ngritur. Ai i hidhte hapat tė plotė dhe ecte lehtė.

Prizrenali
08-08-07, 15:12
Zėri i tij dhe fjala e tij

I Dėrguari i Allahut (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e kishte zėrin pak tė ngjirur, fjalėn e kishte tė ėmbėl dhe nė fjalėt e tij dallohej urtėsia. Kur heshtte, ishte tėrė urtėsi; kur fliste fytyra e tij zbukurohej. Ai fliste qartė dhe rrjedhshėm, duke i shqiptuar fjalėt si rruazat qė zbresin pas njėra-tjetrės. Ai e fillonte dhe e mbaronte fjalėn qartė dhe kuptueshėm. Fliste fjalė tė prera; as nuk e zgjaste shumė fjalėn, as nuk e shkurtonte atė. Kur fliste, i dallohej ēdo tingull i fjalės. Ai ishte gojėtar. Kishte natyrė tė qetė dhe fjalėn e kishte me vend. Pėr kėtė nuk ia kalonte kush, sado gojėtar tė ishte. Allahu i kishte dhėnė atij mundėsinė qė me pak fjalė tė shprehte shumė kuptim. I ishte dhėnė urtėsia. Ai dinte t’i ndante fjalėt. (shiko: "Nektari i vulosur i Xhennetit").

Virtytet e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.

1) Personaliteti i tij:

Ishte njeri i madh dhe kėtė madhėshti e kishte fituar me besimin e madh qė kishte nė principet e veta dhe qėndrueshmėrinė e tij nė kėto principe. Ky besim dhe qėndrueshmėri ishte e stolisur me moral tė mirė, sjellje korekte me dashamirėt dhe armiqtė, modesti dhe thjeshtėsi, larg ēdo komplikimi dhe shtirjeje.

Ishte i sinqertė me vetveten, kishte synime tė pėrcaktuara dhe vizion tė qartė.

U mbeti besnik principeve tė veta derisa e kumtoi shpalljen hyjnore dhe i pėrhapi mėsimet fisnike, tė cilat shumica e atyreve qė e armiqėsojnė dhe ofendojnė nuk i njohin.

Ky burrė i ka pėrmbledhur tė gjitha tiparet e mirėsisė qė janė nė pėrputhje me natyrėn e njeriut dhe tė gjitha tiparet e plota njerėzore qė i shpresojnė njerėzit e menēur.

Bukuria fizike, bukuria morale dhe bukuria intelektuale e nxorėn kėtė diell i cili i dha kuptim jetės nė ruzullin tokėsor.

2) Sjellja e tij me familjen e vet.

Ai qė analizon me vėmendje jetėn e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, do tė habitet nga fakti qė njė njeri qė vjen nga njė ambient shkretiror e i vrazhd, ku dominon injoranca dhe kaosi tė arrijė kulmin e suksesit tė themelimit tė familjes dhe kujdesit ndaj saj.

Ishte burim i dashurisė, ngrohtėsisė, ndjenjave, emocioneve dhe dhimbsurisė pėr familjen e vet.

E pėrkdhelte gruan e tij, bėnte shaka me te dhe bisedonte me tė pėrplot me emocione tė ngrohta. Shikoni se ēfarė shembull jep Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nė kėtė drejtim. Ai e vėndonte gojėn e tij aty ku kishte vėnduar gruaja e tij, Aisheja, radijall-llahu anha, gojėn, duke pirė nga njė enė. Ai nuk e kishte haruar as gruan e tij tė vdekur, Hadixhen, radijall-llahu anha, tė cilėn e kujtonte shpesh pas vdekjes sė saj.

Edhe pse Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, kishte peshė tė madhe dhe detyra gjigante sikur kryetar i shtetit, komandant i ushtrisė, udhėrrėfyes shpirtėror dhe moral i popullit tėvet, ai nuk neglizhonte qė tė jetė i dashur dhe i afėr me familjen e tij. Kėtė e manifestonte duke qenė nė shėrbim tė familjes dhe u ndihmonte grave tė tija nė punėt e tyre shtėpiake.

E kanė pyetur Aishen, radijall-llahu anha: ēka bėnte Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, kur ishte nė familje tė vet? Tha: i kryente punėt shtėpiake, kurse kur vinte koha e namazit, ngritej qė tė falet". (Buhariu).

3) Sjellja e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, me njerėzit nė gjendje tė paqės

a) Ishte njeri i tė vėrtetės dhe drejtėsisė

Ishte njeri qė e donte tė vėrtetėn dhe drejtėsinė dhe gjykonte sipas tyre dhe asgjė nga kjo rrugė nuk mund ta largonte. I dobti trajtohej si i fuqishėm derisa ta merte hakun e vet, kurse i fuqishmi trajtohej si i dobėt derisa tė mirrej haku nga ai.

Nė kėtė drejtim nuk e pėrfillte as njeriun mė tė afėrt te ai, sikurse del nė shesh nga ky rast. Njė herė kishte vjedhur njė grua nga fisi Mahzum dhe kėrkuan njeri qė do tė ndėrmjetėsonte te Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, qė mos tė ekzekutohet denimi kundrejt asaj. Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, u hidhėrua shumė nga ky gjest e tha:

"Pasha All-llahun, nėse Fatimeja, bija e Muhammedit do tė kishte vjedhur, do tia kisha prerė dorėn". (Sahih, Ebu Davudi).

b) Pronar i moralit tė lartė.

Ajo qė e dallonte mė sė shumti Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte morali i lart me tė afėrmin dhe me tė largit, me miqt dhe armiqt.

Takohej i buzėqeshur me njerėzit, ishte gojėmbėl, tė keqen e kthente me tė mirė dhe nuk mirej me punė tė ulta.

I ka mėsuar muslimanėt se njerėzit mė tė mirė janė ata qė kanė moral tė mirė, sikurse ka ardhur nė hadith.

Madje i ka stimuluar pasuesit e tij qė tė posedojnė moral tė mirė sepse me kėtė do tė jenė afėr tij nė Ditėn e Ringjalljes.

Kur kėrkuan prej tij qė tė lutet kundėr idhujtarėve ai u dha pėrgjigje duke thėnė:

"Nuk jam dėrguar si mallkues, por jam dėrguar si mėshirė". (Muslimi).

c) Njeri i tolerancės

Akuzat e pabaza dhe shpifjet e qėllimta tė cilat nuk posedojnė as minimumin e kritereve tė besnikėrisė shkencore qė e paraqesin Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, si njeri intolerantė dhe kundėr dialogut dhe debatit. Kurse e kundėrta ėshtė e vėrtetė. Pėr kėtė gjė do tu sjellim njė shembull.

Atėherė kur disa ēifut kinse po e pėrshėndesin e mallkuan, duke thėnė: "vdekja qoftė pėr ty", ai u pėrgjigj me kulturė maksimale dhe butėsi tė paparė deri nė atė kohė: "edhe pėr ju".

Paramendoni situatėn, ai ishte kryetar i shtetit, kishte pushtet dhe fuqi dhe kishte shok dhe ithtar qė ishin tė gatshėm tė bėjnė ēmos pėr ta mbrojtur Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.

Mirėpo ai shumė thjeshtė dhe me pak fjalė i dha pėrgjigjen kėtyre ēifutėve. Kur e pa Aisheja kėtė reagim, u nevrikos dhe u tha pėrgjigje me mallkim dhe ofendime. Reagoi Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ndaj kėsaj sjellje tė Aishes, radijall-llahu anha, duke i thėnė: "Ngadal Aishe, sepse All-llahu e do butėsinė nė tė gjitha ēeshtjet". (Buhariu dhe Muslimi).

d) Njeri i dijes dhe civilizimit

Nė kėto kohėra nuk ėshtė vėshtirė qė tė nxitojė dikush dhe ta akuzojė Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, se ėshtė kundėr shkencės dhe civilizimit, mirėpo nėse ndalemi dhe studiojmė jetėn e tij do tė shohim se e kundėrta ėshtė e vėrtetė. Do tė vėren se Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte ai qė i vėndoi themelet e shkencės dhe civilizimit, mbi tė cilat u ngrit shteti islam dhe e ngjalli ruzullin tokėsor shekuj me radhė.

Si ka mundėsi qė ky njeri mos tė jetė pishtar i shkencės dhe civilizimit kur fjala e parė qė ju shpall ishte: "lexo".

Prizrenali
08-08-07, 15:13
Nuk duhet haruar nė kėtė drejtim edhe ngritjen e universiteteve dhe bibliotekave tė mėdha si nė Bagadad, Kairo, Kajrevan, Andaluzi (Spanjėn e sodit) dhe kujdesin pėr shkencėn dhe shkenctratė, saqė nė kohėn e Harun Reshidit paguhej pėrkthimi i njė librit dhe pėrpilimi i tij me ari, dmth aq sa peshonte ai libėr aq ari i jepeshte.

Kurse muslimanėt kanė aritur nė kėtė gjendje tė mjerueshme dhe nė kėtė prapambeturi nga shkaku i largimit tė tyre nga feja e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe nga shkaku i kolonijalizimit dhe okupimit europo-amerikan dhe instalimi i qeverive kukulla qė pengojnė ēdo zhvillim dhe ringjallje shkencore dhe civilizuese.

e) Mėshirė pėr mbarė botėn

- Mėshira e tij ndaj gruas.

Gruaja para ardhjes sė Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nuk kishte aspak tė drejta, nėnēmohej, mposhtej, madje edhe varosej e gjallė.

Erdhi Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe ia dha gruas lirinė dhe jetėn, e konsideroj njeri tė barabartė me mashkullin dhe e nderoi ate.

E ndaloi dėmtimin, nėnēmimin, padrejtėsinė, mbytjen e saj, madje sjelljen e mirė ndaj femrės e bėri si kriter tė mirėsisė sė pasuesve tė tij, duke thėnė: "Mė i miri prej jush ėshtė ai qė ėshtė mė i mirė ndaj grave tė veta". (Sahih, Tirmidhiu).

Gjithashtu ka thėnė:

"Besimtarėt me besim mė tė plotė janė ata qė kanė moral mė tė mirė, kurse mė tė mirėt nė mesin e tyre janė ata qė janė mė tė mirė ndaj grave tė tyre". (Sahih, Tirmidhiu).

Ka urdhėruar ithtarėt e vet qė tė sillen butė me gratė duke thėnė: "Silluni butė me gratė". Sepse janė shumė tė ndishme.

Ka ndaluar nė mėnyrė kategorike padrejtėsinė ndaj tyre duke thėnė: "Ua ndaloj kategorikisht tė nėpėrkėmbni tė drejtat e dy tė dobtive: jetimit dhe gruas". (Hasen, Ibn Maxheja).

Ma shumė se kjo ka bėrė Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem. Ai edhe nė momentin e fundit, kur ishte duke e dhėnė amanetin, nė shtratin e vdekjes, kur zakonisht njerėzit merren me gjėra tjera, ai u angazhua me tė drejtat e grave dhe nxiti e stimuloi qė njerėzit tė kujdesen pėr to duke thėnė: "Ju porosis qė tė silleni mirė me gratė". (Buhariu dhe Muslimi).

- Mėshira ndaj ēifutėve dhe kristianėve

Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nuk ishte i mėshirshėm vetėm ndaj ithtarėve tė vet, por ishte i mėshirshėm edhe ndaj kundėrshtarėve tė vet, qofshin ata ēifut apo kristian.

Ja njė shembull qė flet nė kėtė drejtim.

Muhammedi, alejhis-selam, kishte njė fqinj ēifut dhe qė e dėmtonte. Ai secilėn ditė sillte mbeturinat dhe i vėndote para shtėpisė sė Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, kurse Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, sillej kundrejt tij me butėsi dhe mėshirė dhe kėtė vepėr tė keqe tė tij nuk e pėrballonte me ndonjė sjellje tė keqe, por mjaftohej me pastrimin e bėrlloqeve. Kėshtu vepronte Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, sepse jetonte pėr qėllime fisnike dhe mendonte pėr shpėtimin e njerėzimit nga vėshtirėsitė.

Njė ditė u ndėrprenė bėrlloqet e kėtij ēifuti, bėrlloqet nuk shiheshin para shtėpisė sė Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem. Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, tha: ndoshta fqiu ynė ēifut ėshtė i sėmurė, andaj medoemos duhet ta vizitojmė dhe ta ngushėllojmė.

Shkoi te shtėpia e tij qė ta vizitojė dhe e gjeti tė sėmurė sikurse edhe e paramendoi. I tha fjalė tė buta dhe i dha gajret. Ēifuti i befasua nga vizita e Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, edhe pse ki vazhdimisht e pengonte me bėrlloqet e tija. Ai nga ky gjest kuptoi se ėshtė Pejgamber i All-llahut dhe nuk duroi dot pa i besuar atij dhe hyri nė Islam duke thėnė: "Dėshmoj se ska hyjni tjetėr qė meriton adhurim dhe se Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut".

Shiko, lexues i nderuar se ēfarė mėshire ka patur Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i cili kishte dhimbsuri edhe ndaj njeriut i cili i bėnte llojlloj problemesh dhe pengesash! Shikoni se ēfarė morali tė lartė dhe sjellje fisnike kishte Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem!

- Mėshirė ndaj idhujtarėve

Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte njeri qė ia donte tė mirėn tė afėrmit dhe tė largit, ishte i mėshirshėm ndaj armikut dhe mikut, kishte njė zemėr pėrplot mėshirė dhe dhembshuri, nuk dinte tė jetė i ashpėr dhe i vrazhdė.

Idhujtarėt e munduan, e maltretuan, e persekutuan, e internuan, mirėpo ky krejt kėto sjellje neveritėse tė tyre ua ktheu me bamirėsi, mėshirė dhe kujdesej shumė qė ata tė udhėzohen. Aq shumė mėrzitej pėr mosudhėzimin e tyre saqė zbritėn ajete nė Kur'an qė ta ngushėllojnė dhe qė ti tregojnė qė mos tė mėrzitet kaq shumė.

All-llahu, xhel-le shanuhu, e tregon kėtė duke thėnė: "…andaj ti (Muhammed) mos shkatėrro veten me dėshpėrim pėr ta...". (Fatir: 8).

A nuk ėshtė shembull konkret pėr mėshirėn e tij ndaj idhujtarėve rasti i Taifit. Shkoi nė Taif, i thirri nė fe, nė shpėtim, ata lėre qė e refuzuan por edhe e gurėzuan dhe e pėrgjakėn. Kur erdhi Xhibrili, alejhisselam, me melekėt e kodrave, qė ti ofron mundėsinė e hakmarjes Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, cili ishte qėndrimi i tij, ēka tha ai? E tha njė fjalė qė ka hyrė nė histori, e ajo ėshtė: "All-llahu im, falja popullit tim sepse kėta nuk dinė".

A ka shembull mė tė madh pėr mėshirė ndaj njerėzve.

- Mėshira ndaj tė ngratit dhe nevojtarit

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nuk u kaplua nga mburrja me madhėshtinė qė kishte edhe pse kishte tėrė zemrat e ithtarėve tė vet nė dorėn e tij. Ai kishte arritur qė nė mesin e pasuesve tė vet tė jetė komandant qė respektohet, shok i dashur, i madh qė nderohet, nuk ia kundėrshtonin urdhėrin e as qė refuzonin udhėzimin e tij.

Edhe pse kishte kėtė pozitė kaq tė madhe Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte modest, i donte tė ngratėt, kishte dhembshuri ndaj tyre, solidarizohej me ta me aq sa ka, rrinte me ta, bisedonte me ta dhe mundohej nė tė gjitha mėnyrat qė tė fus gėzimin nė zemrat e tyre.

Nėse dikush qė vinte nga larg e konsideronte veten tė huaj, kjo nuk vlente pėr Muhammedin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, por vendas dhe sillej me te maksimalisht mirė.

Nuk i vėndoheshin kushte tė rėnda dhe problematike, por pėrkundrazi, sipas mėsimeve tė Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ai kishte tė drejtė pėr ushqim, veshmbathje, vendbanim, punė, shėndet, arsim, etj.

Askush nuk anashkalohej dhe nuk neglizhohej nė prani tė Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, madje i stimuloi ithtarėt e vet qė tė bėjnė gara nė ndihmėn e tė huajve dhe ofrimin e shėrbimeve tė ndryshme.

Ska dyshim se Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut ishte mėshirė pėr tė gjith.

- Mėshirė pėr popujt e ndryshėm

Popujt nė kėtė botė bashkėkohore kanė nevojė tė madhe pėr njė administratė tė cilin e mbikqyr sistemi moral qė ua lehtėson marrėdhėniet mes njerėzve dhe secilit ia jep hakun e vet. Sisitem ku njerėzit do ti kryejnė nevojat e tyre lehtė dhe qetė, do tė shfrytėzojnė kohėn e cila do tu humbej nė vrapimin pas procedurave tė komplikuara dhe tė drejtave tė marra.

Nėse shikojmė mėsimet e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, do tė gjejmė sė baza e administratės sė tij ishte lehtėsimi i procedurave tė njerėzve duke i urdhėruar nėpunėsit qė tė lehtėsojnė, tė jenė tė pastėr dhe tė moralshėm nė sjelljen e tyre me njerėzit.

Kur i dėrgoi nė Jemen Muadhin dhe Ebu Musa Eshariun si gjykatės, u tha: "Pėrgėzoni dhe mos largoni, lehtėsoni dhe mos vėshtirėsoni". (Buhariu dhe Muslimi).

Administrata e Pejgamberit, kishte edhe seriozitetin dhe vendoshmėrinė, duke ndaluar kategorikisht qė tė pėrcaktohet nėpunės njė njeri , duke pasė tjerė mė tė aftė se ai.

Administrata e Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte shumė e vendosur nė llogarinė e nėpunėsve dhe atyreve qė kanė lėshimė gjat punės.

Andaj Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, tregoi se denimi shumė i madh i pret ata qė mashtrojnė nė veprimet e tyre, e ky denim ėshtė privimi nga xhenneti, me tė cilin i ka pėrgėzuar tė gjith njerėzit.

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: "Secilit njeri qė All-llahu i jep nė pėrkujdesi disa njerėz dhe vdes duke i mashtruar ata, sigurisht se do ta privon All-llahu nga xhenneti". (Buhariu dhe Muslimi).

Prizrenali
08-08-07, 15:13
Madje Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ėshtė distancuar prej atyreve qė i mashtrojnė popujt e tyre, siē tregohet nė kėtė rast.

Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, tregon: Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, kaloi pran njė njeriut qė shishte ushqim dhe e futi dorėn brenda dhe pa se ka mashtrim, atėherė Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, tha: "Nuk ėshtė prej nesh ai qė mashtron". (Sahih, Ebu Davudi).

- Mėshira e tij ndaj kafshėve

Nuk ėshtė pėr tu habitur nėse edhe kafshėt pėrfitojnė nga mėshira e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, sepse ai nuk dėmtonte askend, qoftė njeri apo kafshė, madje edhe ua ndaloi ithtarėve tė vet qė tė dėmtojnė kafshėt, andaj:

a) Ndaloi qė tė ngarkohet kafsha mė shumė se mund tė mbanė.

b) Ndaloi qė ti jepet pak ushqim kurse tė lodhet shumė mepunė.

c) Ndaloi qė tė vritet pa tė drejtė.

d) Ndali qė tė bėhet nishan pėr tė gjuajtur nė ta, sepse kjo ėshtė maltretim pėr ta.

e) Ndaloi qė njerėzit tė bėjnė gara nė kacafytjen e kafshėve pėr argėtim, etj.

shikoni kėtė rast qė ka ndodhur dhe shikoni se ēfarė kujdesi dhe mėshire ka patur Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, edhe ndaj kafshėve apo shpenzėve.

Abdurahman ibėn Abdull-llahu transmeton nga Babi i tij, i cili ka thėnė: Ishim me Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nė njė udhėtim. Ai shkoi pėr disa punė tė tija, kurse ne pamė njė bylbyl tė kuq, i cili i kishte dy zogėza. Kur i morėm zogėzat erdhi bylbyli dhe filloi tė i lėviz krahėt. Kur u kthye Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, tha: "Kush e trishtoi kėtė duka ia marė tė vegjlit e saja. Kthejani zogėzat". (sahih, Ebu Davudi).

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i afronte enė me ujė macės nga mėshira qė kishte ndaj tyre.

Mjafton hadithi qė i kėrcėnohet me tė madhe atyreve qė nuk kujdesen pėr kafshėt shtėpiake e as qė i lėnė ata vet tė kujdesen duke thėnė: "Ka hyrė nė zjar tė xhenemit njė grua pėr njė macė, tė cilėn e ka lidhur, nuk i ka dhėnė ushqim e as qė e ka lėnė tė hanė nga toka derisa ka cofur". (Buhariu dhe Muslimi).

f) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut ėshtė edhe njeri i fesė edhe burrėshteti

Sa e sa njerėz tė mėdhenjė nė histori janė munduar tė ngrisin lavdin dhe tė krijojnė mesazh human, mirėpo nuk kanė arritur qė ti ofrojnė botės organizim preciz dhe homogjen ku gėrshetohen kėrkesat e shpirtit me ato tė trupit.

Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, arritir qė tė sjell diēka tė re pėr botėn, ku pėrzihen gjėrat shpirtėrore me ato materiale nė njė harmoni aq tė madhe tė pa parė mė herėt, duke ndėrtuar njė shtet ku ska jetė pa fe dhe fe qė ėshtė e aftė tė krijon edhe shtet tė drejtė.

Arriti Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, qė tė shėron plagat e shpirtit qė i kishte shkaktuar jeta materialiste dhe tė mbush boshllėkun qė e shkaktoi largimi i njerėzve nga kujdesi pėr shpirtin.

Ai ishte njė mėsues i sinqertė shpirtėror, njė politikan i pastėr dhe njė qeveritar i drejtė. Kjo e ndihmoi qė tė bashkojė fise tė egra dhe nė luftėra mes tyre nė njė umet, i cili ndėrtoi lavdinė dhe ngriti jetėn nėn flamurin e besimit nė All-llahun Njė, la ilahe il-lall-llah Muhammedu resulull-llah.

g) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte njeri i pastėrtisė dhe kujdesit pėr ambijentin.

Prej gjėrave qė e dallonin jetėn e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe fenė e tij prej feve dhe ideologjive tjera ishin mėsimet e prera qė ua kishte dhėnė ithtarėve tė vet qė tė kujdesen pėr pastėrtinė dhe ta ruajnė ambijentin.

Ky Pejgamber, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i mėsoi pasuesit e tij qė tė lajnė gjymtyrėt e trupit, sikurse ėshtė fytyra, hunda, goja, duart, kėmbėt sė paku pesė herė nė ditė, kurse larja e tėrė trupit, sa ma shumė herė qė munden, aq ma mirė, por sė paku njė herė nė javė dhe ēdo herė qė njeri bėhet xhunub.

Ua ka tėrhjekur vėrejtjen nga ndotja e vendeve qė janė afėr njerėzve me mbeturina.

I ka mėsuar muslimanėt qė tė pastrohen pas kryerjes sė nevojės.

I ka mėsuar qė tė pastrojnė rrobat nga ndytėsirat.

U ka mėsuar principin e karantinės, domethėnė mos tė hyjnė dhe mos tė dalin nga vendi ku ka epidemi dhe tėrė kjo bėhet pėr tė mbrojtur shėndetin e pėrgjithshėm tė njerėzimit.

Me kėto mėsime dhe shumė tė tjera Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ndėrtoi njė tėrėsi shoqėrore tė plotė nė njė hapėsirė tė shėndoshė dhe ambijent tė pastėr.

Ndytėsirat dhe papastėrtitė nuk kanė vend nė mėsimet e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, qoftė qė kanė tė bėjnė me rrobat, trupin apo ambijentin e pėrgjithshėm

Prizrenali
08-08-07, 15:14
h) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut ishte njeri i shijes dhe bukurisė

Po tė pysish: cilat gjėra ishin mė tė dashura te Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, pėrgjigja do tė sihte: tre gjėra, tė cilat fillojnė me parfymin. E donte shumė parfymin dhe shumė e pėrdorte, andaj edhe nuk ka ndodhur asnjėher qė dikush tė nuhat erė tė keqe nga Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.

Kishte shije tė lartė edhe nė veshmbathje, andaj kishte pamjen mė tė bukur dhe shndėrriste nė rrobat e tija sikur hėna pesėmbėdhjetėshe nė qiellin e zi.

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, u shfaq me kėtė pamje joshėse nė njė botė ky kishte rėnė shumė posht shija dhe njerėzit i iknin pastrimit dhe stolisjes.

I ngjante njė trandafili tė bukur dhe me aromė tė kėndshme nė mesin e njė shkretėtire tė thatė.

i) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, vazhdimisht ishte i buzėqeshur

Njeriu kur jeton nė njė kohė ku ka shumė presione shoqėrore dhe sėmundje psiqike ka nevojė tė madhe pėr njė buzėqeshje tė ngjajshme me buzėqeshjen qė e kishte Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, me ithtarėt e vet.

Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, sė bashku me ithtarėt e tij qė i besonin asaj qė tregonte dhe e zbatonin nė praktikė, i kalonin vėshtirėsitė e jetės dhe presionet e shoqėrisė dhe ngriteshin nga krizat psiqike qė e vėshtirėsojnė jetėn e njeriut dhe u kapėn lumturinė dhe rehatinė e zemrės.

Buzėqeshja ishte pamje e pandarė nga Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ēdo kund ku gjindej.

Abdullah ibėn Harithi thotė: "Nuk kam parė askend mė tė buzėqeshur se Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem". (Sahih, Tirmidhiu).

Mirėpo me gjith kėtė Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nuk dilte nga dinjiteti dhe prestigji i tij.

Pėr kėtė asnjėher nuk ėshtė qeshur Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, me gojėn plot, apo me zė, por zakonsiht kur qeshej vetėm buzėqeshej.

j) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte njeri i lehtėsimit

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, e donte lehtėsimin pėr njerėzit dhe nuk e donte vėshtirėsimin e punėve tė njerėzve ose ngushtimin e hapėsirės sė tyre.

Ai ėshtė qė u ka thėnė ithtarėve tė vet: "Pėrgėzoni dhe mos largoni, lehtėsoni dhe mos vėshtirėsoni". (Buhariu dhe Muslimi).

E u ka thėnė: "Jeni dėrguar qė tė lehtėsoni e jo qė tė vėshtirėsoni". (Buhariu).

k) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte njeri i butėsisė dhe faljes

Ai qė e shfleton historinė e njerėzve tė mėdhenjė dhe udhėheqės do tė vėren se gjat fitoreve dhe ngadhnjimeve tė tyre pas humbjeve dhe dėshtimeve tė ndryshme se cilėsi e pėrbashkėt e tyre ėshtė hakmarja, mirėpo nga kjo vepėr dhe cilėsi kanė shpėtuar pejgamberėt e All-llahut.

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dha shembull tė shkėlqyeshėm nė kėtė drejtim edhe pse ishte internuar nga Mekeja, i ishin uzurpuar pronat dhe pasurisa, ishte lėnduar rėndė nė fillimin e shpalljes, mirėpo ai kur hyri si ngadhnjimtar dhe fitimtar nė Meke, madhėshtia e personalitetit tė tij dhe morali i tij fisnik nuk i lejonin atij qė tė hakmeret, por ia fali secilit qė i kishte bėrė zullum, ua fali mbarė njerėzve dhe u dha amnesti tė pėrgjithshme edhe pse kishte mundėsi tė hakmiret ndaj tyre nė mėnyrė tė ashpėr.

Andja u tha njė fali qė mbeti duke u pėrsėritur nė histori: "Shkoni se jeni tė lirė". (Ibėn Is'haku nė librin e tij "Es-Sire").

Nė kėtė formė i edukonte Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ithtarėt e vet qė tė pasurohen me moral tė lartė dhe tė ēlirohen nga pėrkufizimet subjektive dhe egoiste.

Kjo gjė ėshtė shumė normale, pasiqė All-llahu, xhel-le shanuhu, e ka urdhėruar nė kėtė sjellje nė Kur'an duke thėnė: "Ti (Muhammed) merre tė lehtėn, urdhėro pėr mirė dhe hiqu prej tė padijshmėve". (El-A'raf: 199).

l) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte njeri i butė dhe i ndieshėm

Nėse njė njeri e do njė gjė shumė, e pastaj vjen dikush dhe ia nėnēmon kėtė gjė, ēka do tė kishte vepruar? Nėse njė njeriut fetar vjen dikush dhe ia ndytė vendin e adhurimeve tė tija nė mėnyrė pėrdhėnuese, ēka do tė kishte vepruar?

Ska dyshim se ishte hidhėruar dhe kishte reaguar menjėherė dhe kishte tentuar ta denon atė qė ka bėrė kėtė vepėr. Mirėpo Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut nuk veproi kėshtu, sepse nuk u besonte reagimeve tė nxituara dhe tė pamatura, pasiqė ishte njeri qė maksimalisht kontrollonte reagimet e tija.

Ai ēdo ndodhi shėronte me diapazon tė gjėrė dhe largpamėsi. Argument pėr kėtė ėshtė kjo ndodhi.

Erdhi njė njeri nga shkretėtira, i cili nuk kishte krijuar kontakte me Medinėn e re, tė cilėn e kishte ndėrtuar Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, mes ithtarėve tė vet dhe nė kryeqytetin e tij tė ri.

Ky beduin u sjell ēuditshėm nė kėtė qytet tė civilizuar, bėri njė vepėr tė papranuar nga ky mes.

Tė vjen njė njeri nė vend tė ndershėm dhe tė urinos para njė mase njerėzish, ska dyshim se ėshtė vepėr shumė e urrejtur dhe e papranuar. Kėtė vepėr e bėri nė prani tė Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe shokėve tė tij. U ngrit para tij tė urinos nė xhami, nė vendin mė tė shenjtė qė kanė muslimanėt. Ska dyshim se ishte pamje e keqe dhe neveritėse, andaj edhe shumica e sahabeve reaguan ashpėr pėr ta ndalur kėtė veprim negativ.

Edhe pse ky rast mori vetėm disa ēaste dhe minuta, ishte e mjaftueshme pėr Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, qė tė analizon personalitetin e kėtij beduini, i cili urinosi nė vendin ku falej dhe vendin nga i cili udhėhiqej shteti. Kuptoi se ėshtė njeri i pamėsuar dhe i pacivilizuar dhe se kjo vepėr nuk ka ndonjė prapavijė por ėshtė thjeshtė sjellje e njė njeriut tė pacivilizuar dhe tė prapambetur. Andaj Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nuk bėri mė shumė por urdhėroi ithtarėt e vet qė ta lėnė rehat kėtė beduin dhe tė heshtin e mos ta qortojnė ashpėr. E kur e kreu beduini kėtė proces, i erdhi Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, me fjalė tė buta, tė ngrohta, tolerant, i butė, i lehtė, dhe i tregoi se nuk lejohet nė kėtė vend tė bėhet kjo vepėr.

U gėzua pa masė beduini me sjelljen e Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe moralin e tij tė lartė, e tha: "All-llahu im! Mė mėshiro mua dhe Muhammedin dhe askend pėrpos nesh". (Sahih, Tirmidhiu).

m) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte njeri serrioz dhe i vendosur, mirėpo edhe i buzėqeshur dhe bėnte shaka

Prizrenali
08-08-07, 15:15
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nuk ishte njeri vrėnjtur dhe i zymtė, por ishte i kėndshėm, i buzėqeshur dhe i lehtė nė sjellje dhe bashkėpunim, me edukatė dhe dinjitet.

Nuk e tepronte me shaka qė tė humbaste dinjitetin dhe prestigjin dhe nuk bėnte shaka duke i lėnduar tjerėt, por shakaja e tij ishte e atillė qė i gėzonte ata qė ishin pėrreth tij.

Enes Ibėn Maliku [radijall-llahu anhu] rrėfen se njė beduin me emrin Zahir, i sillte tė Dėrguarit tė All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhurata nga shkretėtira, pėr ēka ai e shpėrblente kur do nisej pėr nė shtėpi. Zahiri kishte pamje tė shėmtuar, por i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e donte dhe i thoshte: “Zahiri ėshtė shkretėtira jonė, e ne qyteti i tij. Njėherė derisa Zahiri shiste diēka nė treg, i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] pa hetuar iu afrua nga shpina dhe e pėrqafoi me duar. - Kush ėshtė? - bėrtiti: - Mė lėsho! Kur u kthye e pa se i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e kishte mbėshtetur gjoksin pėr shpinėn e tij. - Kush do ta blejė kėtė rob? - bėrtiti i Dėrguari [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. - O i Dėrguari i All-llahut, pasha All-llahun, do tė jem i lirė. - Por tek All-llahu ti je i shtrenjtė- iu pėrgjigj.” (Sahih, Transmetojnė Ahmedi dhe Ibėn Hibbani).

n) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i trimėronte njerėzit pėr sport tė ndershėm dhe tė lartė

Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte njeri i rėndomtė, andaj edhe veprimet e rėndomta tė pėrditshme bėnin pjesė nė personalitetin e tij, ashtu qė sporti ishte gjė pėrbėrėse e jetės sė tij.

Ai i trimėronte edhe shokėt e tij qė tė mirren me sport qė tė forcojnė trupin dhe tė argėtojnė veten, duke i sjellur dobi shoqėrisė dhe duke shkaktuar dėm nė pasuri, shpirt apo moral.

Ai mirrej me vrapim, mundje dhe kalorėsi, mirėpo kushti kryesor nė kushtetun e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte qė kėtė sport ta zhvillon me shpirt sportisti dhe moral tė lartė.

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: "Besimtari i fuqishėm ėshtė mė i mirė dhe mė i dashur te All-llahu se sa besimtari i dobėt edhe pse nė secilin ka mirėsi". (Muslimi).

o) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte hartuesi i arhitekturės sė dalluar

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nė mesin e shkretėtirės, vend qė nuk njihte civilizim dhe qytetėrim ndėrtoi njė sistem arkitektonik superior dhe tė dalluar duke marrė nė konsideratė interesin e shtetit dhe shoqėrisė me njė pamje joshėse dhe tėrhjekėse.

Xhamia ishte qendra e kryeqytetit, aty ishte qendra e udhėheqjes dhe tubimeve gjatė ndodhive tė rėndėsishme dhe emergjente.

Kjo qendėr, xhamia, ishte edhe strehimore e fukarave dhe tė ngratėve derisa tu sigurojė shteti dhe shoqatat humanitare ushqim, veshmbathje dhe vendbanim. Ishte edhe strehimore e njerėzve tė huaj qė vinin nga jasht dhe banonin nė kėtė qendėr.

Planifikimi urbanistik nė atė kohė parashihte ndėrtimin e ēarshisė dhe tregut pėrreth xhamisė qė tė jetė e lehtė pėr tregtarėt dhe ata qė vinin pėr tė blerė gjėra komunikimi me xhaminė dhe faljen e namazit.

Populli nė qytetin e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte njė tėrėsi e kapur mes vete dhe tė gjith gjindeshin nė mesin e ndodhive pa asnjė dallim apo skajėsim.

p) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte njeri i edukimit dhe arsimit

Studiuesi i paanshėm ēuditet me aftėsitė e mėdhaja qė i posedonte Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, pėr tė shndėrruar njė popull tė pashkolluar qė nuk dinte as lexim e as shkrim nė njė popull qė mburrej me dijen dhe dijetarėt kishin zėnė pozita shumė tė larta nė gradat e shtetit dhe shoqėrisė. Nėse ndalemi dhe hulumtojmė detalisht sekretin e kėtij suksesi do tė kuptojmė se Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i ėshtė dhėnė aftėsi e madhe pedagogjike, pasiqė ka qenė orator elekuent, ligjėrues i bindshėm dhe pedagog i sukseshėm.

Ndoshta prej gjėrave qė i ndihmuan nė arritjen e kėtij suksesi ėshtė mėnyrat e debatimit, tėrhjekja e vėmendjes, koncentrimi i mendjes nė informatat e duhura, gjėra tė cilat kanė patur ndikim themelor nė suksesin pedagogjik dhe arsimues.

Shikoni kėtė shembull. Duke ndejtur me shokėt e tij ua parashtron njė pyetje: "Kush ėshtė i falimentuari?" Pret pėrgjigje prej tyre, edhe pse e dinte se pėrgjigjeja e tyre do tė jetė e gabuar. Mirėpo ishte mėnyrė e ngacmimit tė logjikės qė tua instalon informatat dhe qė mos harohen. E dėgjon pėrgjigjen e tyre tė gabuar qė mė vonė tu jep pėrgjigjen e saktė. Kjo metodė shpesh pėrdorej nga Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, vazhdimisht i stimulonte ithtarėt e tij qė tė shtojnė diapazonin e dijes sė tyre dhe se ky udhėtim nė hapėsirat e mėdha tė dijes nuk ka tė ndalur.

Prej mėsimeve tė tija ishte edhe kjo: "Kėrkimi i dijes ėshtė obligim pėr secilin musliman".

Domethėnė pėr secilin musliman, qoftė mashkull apo femėr.

Sjellja e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nė luftė

Sjellja e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte e dalluar edhe nė luftė edhe atėherė kur duheshte tė tregon ashpėrsi dhe vrazhdėsi.

1- Fisnikiėria e tij me armiqtė nė mes tė betejės.

Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, me moralin e tij fisnik dhe mėsimet e larta tė zbritura nga All-llahu, subhanehu ve teala, nuk tradhtonte askend, pa marė parasysh se kush ėshtė armiku i vet, nuk e thente marėveshjen derisa nuk e thente pala tjetėr. Pa marė parasysh se kush e kishte epėrsinė nė luftė ai nuk maltretonte tė plagosurit e as tė robėruarit, nuk i masakronte kufomat e tyre, madje ua ndalonte ushtarėve tė vet qė tė bėjnė kėso veprimesh pa marė parasysh se ēka ndodh.

Andaj i dhanė njerėzimit shembujt mė fisnik tė sjelljes korrekte gjatė luftės.

2- Fisnikėria e tij me gratė qė gjindeshin nė rradhėt e armikut.

Ja njė shembull nė kėtė drejtim.

Nė njė betejė prej betejave vendimtare qė ishte futur Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, me armiqtė e vet, njėri prej atyreve qė pėrbėnin shtyllat e ushtrisė muslimane, Aliu, radijall-llahu anhu, pa njė ushtar tė mbuluar nė kokė duke i masakruar kufomat, derisa kėtė vepėr e bėri edhe me Hamzėn, radijall-llahu anhu. Kjo pamje e e nervozoi shumė kėtė komandant dhe e vendosi qė tė hakmiret kundėr kėtij ushtarit dhe ta zhdukė atė. Iu afrua si shigjeta dhe kur iu afrua u befasua se ky ushtar nuk ishte burrė, por ishte grua, e veshur me rroba tė burrit.

Kjo informatė e vuri nė dilemė: a tė hakmiret apo tė fal, ngadhnjeu falja, e cila ishte rezultat i edukimit tė Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.

A ka kėso sjelljesh sot?! Ēfarė principe tė larta janė kėto?! Ēfarė madhėshtie ėshtė kjo? Ēfarė respektimi i madh ėshtė kjo pėr gruan edhe kur ėshtė nė rradhėt e armikut?! Kjo ėshtė madhėshtia e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe shokėve tė tij.

3- Fisnikėria e tij me robėrit e luftės.

Edhe pse sot ka marrėveshje dhe konventa ndėrkombtare, sėrish robi i luftės ėshtė i persekutuar dhe i maltretuar fizikisht dhe psiqikisht, duke iu shkelur tė drejtat e tij njerėzore nė mėnyrė flagrante.

Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, qė para katėrmbėdhjet shekujve i pėrcaktoi botės metodologji tė madhe mbi sjelljen ndaj robėrve tė luftės, tė cilėn po ta zbatonin njerėzit nė kėto ditė do tė dilnin nga kriza e robėrve tė luftės nė tė cilėn gjinden sot, e cila edhe mė tej e ngacmon secilin njeri me ndėrgjegje tė gjallė dhe moral tė lartė.

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka ndaluar kategorikisht qė tė shkelen tė drejtat e robėrve pa marė parasysh arsyetimet e ndryshme.

Sipas mėsimeve tė tija, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nuk lejohet tė maltretohet robi fizikisht dhe psiqkisht, nuk lejohet tė shahet, ofendohet, ti ndėrpritet ushqumi apo pija.

Duke i zbatuar kėto mėsime fisnike, ithtarėt e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i jepnin pėrparėsi mė tė madhe robėrve nė ushqim dhe pije se sa vetvetes.

Kėtė sjellje e lavdėron edhe Kur'ani duke i pėrshkruar ithtarėt e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, duke thėnė: "Ata janė qė pėr hir tė Tij u japin ushqim tė varfėrve, jetimėve dhe tė zėnėve robėr". (El-Insan: 8).

Domethėnė se Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe ithtarėt e vet i jepnin pėrparėsi jetimit, tė ngratit dhe robit me ushqim dhe pije edhe pse ata kishin nevojė tė madhe pėr to!!

Shumė kanė nevojė robėrit e luftės sot pėr sjellje konform mėsimeve tė Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, tė ndalohet lotimi i tyre, tu kthehen tė drejtat e tyre, madje edhe njerzėshmėria e tyre, tė cilėn ua mori civilizimi i armės shkatėruese dhe luftėrave jomorale.

Pas tėrė kėsaj themi: Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i takon tė mburret maksimalisht para qytetrimit bashkėkohor pėr shkak se ua ka kaluar plotėsisht dhe praktikisht nė sferėn e tė drejtave tė njeriut, jo vetėm nė nivel tė parrullave dhe reklamės siē bėjnė shtetet bashkėkohore. Sepse nuk mundni nė bazė tė studimeve tė qeta dhe tė paanshme tė gjeni asnjė rast nė jetėn e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ku ka shkelur tė drejtėn e robėrit tė luftės me maltretim fizik dhe psiqik.

me rrespekt.!!

arton bala
09-08-07, 17:49
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nuk ishte njeri vrėnjtur dhe i zymtė, por ishte i kėndshėm, i buzėqeshur dhe i lehtė nė sjellje dhe bashkėpunim, me edukatė dhe dinjitet.

Nuk e tepronte me shaka qė tė humbaste dinjitetin dhe prestigjin dhe nuk bėnte shaka duke i lėnduar tjerėt, por shakaja e tij ishte e atillė qė i gėzonte ata qė ishin pėrreth tij.

Enes Ibėn Maliku [radijall-llahu anhu] rrėfen se njė beduin me emrin Zahir, i sillte tė Dėrguarit tė All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhurata nga shkretėtira, pėr ēka ai e shpėrblente kur do nisej pėr nė shtėpi. Zahiri kishte pamje tė shėmtuar, por i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e donte dhe i thoshte: “Zahiri ėshtė shkretėtira jonė, e ne qyteti i tij. Njėherė derisa Zahiri shiste diēka nė treg, i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] pa hetuar iu afrua nga shpina dhe e pėrqafoi me duar. - Kush ėshtė? - bėrtiti: - Mė lėsho! Kur u kthye e pa se i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e kishte mbėshtetur gjoksin pėr shpinėn e tij. - Kush do ta blejė kėtė rob? - bėrtiti i Dėrguari [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. - O i Dėrguari i All-llahut, pasha All-llahun, do tė jem i lirė. - Por tek All-llahu ti je i shtrenjtė- iu pėrgjigj.” (Sahih, Transmetojnė Ahmedi dhe Ibėn Hibbani).

n) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i trimėronte njerėzit pėr sport tė ndershėm dhe tė lartė

Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte njeri i rėndomtė, andaj edhe veprimet e rėndomta tė pėrditshme bėnin pjesė nė personalitetin e tij, ashtu qė sporti ishte gjė pėrbėrėse e jetės sė tij.

Ai i trimėronte edhe shokėt e tij qė tė mirren me sport qė tė forcojnė trupin dhe tė argėtojnė veten, duke i sjellur dobi shoqėrisė dhe duke shkaktuar dėm nė pasuri, shpirt apo moral.

Ai mirrej me vrapim, mundje dhe kalorėsi, mirėpo kushti kryesor nė kushtetun e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte qė kėtė sport ta zhvillon me shpirt sportisti dhe moral tė lartė.

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: "Besimtari i fuqishėm ėshtė mė i mirė dhe mė i dashur te All-llahu se sa besimtari i dobėt edhe pse nė secilin ka mirėsi". (Muslimi).

o) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte hartuesi i arhitekturės sė dalluar

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nė mesin e shkretėtirės, vend qė nuk njihte civilizim dhe qytetėrim ndėrtoi njė sistem arkitektonik superior dhe tė dalluar duke marrė nė konsideratė interesin e shtetit dhe shoqėrisė me njė pamje joshėse dhe tėrhjekėse.

Xhamia ishte qendra e kryeqytetit, aty ishte qendra e udhėheqjes dhe tubimeve gjatė ndodhive tė rėndėsishme dhe emergjente.

Kjo qendėr, xhamia, ishte edhe strehimore e fukarave dhe tė ngratėve derisa tu sigurojė shteti dhe shoqatat humanitare ushqim, veshmbathje dhe vendbanim. Ishte edhe strehimore e njerėzve tė huaj qė vinin nga jasht dhe banonin nė kėtė qendėr.

Planifikimi urbanistik nė atė kohė parashihte ndėrtimin e ēarshisė dhe tregut pėrreth xhamisė qė tė jetė e lehtė pėr tregtarėt dhe ata qė vinin pėr tė blerė gjėra komunikimi me xhaminė dhe faljen e namazit.

Populli nė qytetin e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte njė tėrėsi e kapur mes vete dhe tė gjith gjindeshin nė mesin e ndodhive pa asnjė dallim apo skajėsim.

p) Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte njeri i edukimit dhe arsimit

Studiuesi i paanshėm ēuditet me aftėsitė e mėdhaja qė i posedonte Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, pėr tė shndėrruar njė popull tė pashkolluar qė nuk dinte as lexim e as shkrim nė njė popull qė mburrej me dijen dhe dijetarėt kishin zėnė pozita shumė tė larta nė gradat e shtetit dhe shoqėrisė. Nėse ndalemi dhe hulumtojmė detalisht sekretin e kėtij suksesi do tė kuptojmė se Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i ėshtė dhėnė aftėsi e madhe pedagogjike, pasiqė ka qenė orator elekuent, ligjėrues i bindshėm dhe pedagog i sukseshėm.

Ndoshta prej gjėrave qė i ndihmuan nė arritjen e kėtij suksesi ėshtė mėnyrat e debatimit, tėrhjekja e vėmendjes, koncentrimi i mendjes nė informatat e duhura, gjėra tė cilat kanė patur ndikim themelor nė suksesin pedagogjik dhe arsimues.

Shikoni kėtė shembull. Duke ndejtur me shokėt e tij ua parashtron njė pyetje: "Kush ėshtė i falimentuari?" Pret pėrgjigje prej tyre, edhe pse e dinte se pėrgjigjeja e tyre do tė jetė e gabuar. Mirėpo ishte mėnyrė e ngacmimit tė logjikės qė tua instalon informatat dhe qė mos harohen. E dėgjon pėrgjigjen e tyre tė gabuar qė mė vonė tu jep pėrgjigjen e saktė. Kjo metodė shpesh pėrdorej nga Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, vazhdimisht i stimulonte ithtarėt e tij qė tė shtojnė diapazonin e dijes sė tyre dhe se ky udhėtim nė hapėsirat e mėdha tė dijes nuk ka tė ndalur.

Prej mėsimeve tė tija ishte edhe kjo: "Kėrkimi i dijes ėshtė obligim pėr secilin musliman".

Domethėnė pėr secilin musliman, qoftė mashkull apo femėr.

Sjellja e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nė luftė

Sjellja e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte e dalluar edhe nė luftė edhe atėherė kur duheshte tė tregon ashpėrsi dhe vrazhdėsi.

1- Fisnikiėria e tij me armiqtė nė mes tė betejės.

Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, me moralin e tij fisnik dhe mėsimet e larta tė zbritura nga All-llahu, subhanehu ve teala, nuk tradhtonte askend, pa marė parasysh se kush ėshtė armiku i vet, nuk e thente marėveshjen derisa nuk e thente pala tjetėr. Pa marė parasysh se kush e kishte epėrsinė nė luftė ai nuk maltretonte tė plagosurit e as tė robėruarit, nuk i masakronte kufomat e tyre, madje ua ndalonte ushtarėve tė vet qė tė bėjnė kėso veprimesh pa marė parasysh se ēka ndodh.

Andaj i dhanė njerėzimit shembujt mė fisnik tė sjelljes korrekte gjatė luftės.

2- Fisnikėria e tij me gratė qė gjindeshin nė rradhėt e armikut.

Ja njė shembull nė kėtė drejtim.

Nė njė betejė prej betejave vendimtare qė ishte futur Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, me armiqtė e vet, njėri prej atyreve qė pėrbėnin shtyllat e ushtrisė muslimane, Aliu, radijall-llahu anhu, pa njė ushtar tė mbuluar nė kokė duke i masakruar kufomat, derisa kėtė vepėr e bėri edhe me Hamzėn, radijall-llahu anhu. Kjo pamje e e nervozoi shumė kėtė komandant dhe e vendosi qė tė hakmiret kundėr kėtij ushtarit dhe ta zhdukė atė. Iu afrua si shigjeta dhe kur iu afrua u befasua se ky ushtar nuk ishte burrė, por ishte grua, e veshur me rroba tė burrit.

Kjo informatė e vuri nė dilemė: a tė hakmiret apo tė fal, ngadhnjeu falja, e cila ishte rezultat i edukimit tė Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.

A ka kėso sjelljesh sot?! Ēfarė principe tė larta janė kėto?! Ēfarė madhėshtie ėshtė kjo? Ēfarė respektimi i madh ėshtė kjo pėr gruan edhe kur ėshtė nė rradhėt e armikut?! Kjo ėshtė madhėshtia e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe shokėve tė tij.

3- Fisnikėria e tij me robėrit e luftės.

Edhe pse sot ka marrėveshje dhe konventa ndėrkombtare, sėrish robi i luftės ėshtė i persekutuar dhe i maltretuar fizikisht dhe psiqikisht, duke iu shkelur tė drejtat e tij njerėzore nė mėnyrė flagrante.

Muhammedi, i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, qė para katėrmbėdhjet shekujve i pėrcaktoi botės metodologji tė madhe mbi sjelljen ndaj robėrve tė luftės, tė cilėn po ta zbatonin njerėzit nė kėto ditė do tė dilnin nga kriza e robėrve tė luftės nė tė cilėn gjinden sot, e cila edhe mė tej e ngacmon secilin njeri me ndėrgjegje tė gjallė dhe moral tė lartė.

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka ndaluar kategorikisht qė tė shkelen tė drejtat e robėrve pa marė parasysh arsyetimet e ndryshme.

Sipas mėsimeve tė tija, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, nuk lejohet tė maltretohet robi fizikisht dhe psiqkisht, nuk lejohet tė shahet, ofendohet, ti ndėrpritet ushqumi apo pija.

Duke i zbatuar kėto mėsime fisnike, ithtarėt e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i jepnin pėrparėsi mė tė madhe robėrve nė ushqim dhe pije se sa vetvetes.

Kėtė sjellje e lavdėron edhe Kur'ani duke i pėrshkruar ithtarėt e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, duke thėnė: "Ata janė qė pėr hir tė Tij u japin ushqim tė varfėrve, jetimėve dhe tė zėnėve robėr". (El-Insan: 8).

Domethėnė se Muhammedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe ithtarėt e vet i jepnin pėrparėsi jetimit, tė ngratit dhe robit me ushqim dhe pije edhe pse ata kishin nevojė tė madhe pėr to!!

Shumė kanė nevojė robėrit e luftės sot pėr sjellje konform mėsimeve tė Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, tė ndalohet lotimi i tyre, tu kthehen tė drejtat e tyre, madje edhe njerzėshmėria e tyre, tė cilėn ua mori civilizimi i armės shkatėruese dhe luftėrave jomorale.

Pas tėrė kėsaj themi: Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i takon tė mburret maksimalisht para qytetrimit bashkėkohor pėr shkak se ua ka kaluar plotėsisht dhe praktikisht nė sferėn e tė drejtave tė njeriut, jo vetėm nė nivel tė parrullave dhe reklamės siē bėjnė shtetet bashkėkohore. Sepse nuk mundni nė bazė tė studimeve tė qeta dhe tė paanshme tė gjeni asnjė rast nė jetėn e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ku ka shkelur tė drejtėn e robėrit tė luftės me maltretim fizik dhe psiqik.

me rrespekt.!!

Prizrenaluc,

kishe mujt me thone me nje fjali: "Pash Zotin besoni Muhamedit". Te njejten vlere ua percaktoj ketyre perkthimeve tua nga turqishtja..

pa fije rrespekti, artoni

Preshevar
09-08-07, 21:59
Prizrenaluc,

kishe mujt me thone me nje fjali: "Pash Zotin besoni Muhamedit". Te njejten vlere ua percaktoj ketyre perkthimeve tua nga turqishtja..

pa fije rrespekti, artoni

Po plasni dika prej inati,.. ju kėshilloj ta LEXONI e jo tė paragjykoni me hamendje. Lene krenarin e juaj anash se her do kur do, sherrin keni me ja pae.

Balo :smile:, ...Es Selamu Alejkum !

Preshevar
18-04-08, 11:10
Profili Psikologjik i Profetit Muhammed a.s.

Pavarėsisht nga kjo u qė u tha psikologjia e personalitetit fillon me njė tė vėrtetė tė pamohueshme se Profeti Muhammed a.s. ka qenė personalitet i veēantė


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/thumb/b/ba/Pajazit_Nushi.jpg/220px-Pajazit_Nushi.jpg

Akademik Pajazit NushiKumtesė e lexuar nė sallėn solemne nė Pallatin e Kulturės "Asim Vokshi", nė Gjakovė, nė tryezėn fetaro - shkencore pėr personalitetin e Muhammedit s.a.v.s. me titull: "Ta njohim profetin tonė - Muhammedin s.a.v.s.", tė mbajtur me datė 12 prill 2008.

Profili Psikologjik i Profetit Muhammed a.s. ėshtė pjesė e interesimeve tė pėrhershme pėr njohjen e tėrėsishme tė personalitetit tė tij, i cili nė tėrėsinė e vet e ka strukturėn antropologjike, fetare, etike, juridike, arsimore e shkencore. Pėr njohjen e secilės strukturė tė personalitetit tė Profetit Muhammed a.s. janė kryer studime tė njėpasnjėshme nė shumė vend edhe janė botuar rezultatet e kėtyre studimeve nė shumė gjuhė tė popujve, sidomos tė vendeve islame. U botuan monografi, tekste enciklopedike sidomos nė enciklopeditė e fesė islame nė arabishte, nė anglishte, nė frėngjishte, spanjishte, rusishte, tė thuash nė tė gjitha gjuhėt e popujve tė tė gjitha kontinenteve. U botuan pėrkthime dhe studime burimore edhe nė gjuhėn shqipe nė Tiranė, Shkup, nė Prishtinė dhe nga ana e shqipfolėsve tė vendeve tė ndryshme duke pėrfshirė edhe disa botime tė ve ēanta tė botuara nga diaspora shqiptare. Botime tė kėtilla u realizuan edhe nga institucionet e fesė krishtere, madje edhe nga institucionet laike.

Me gjithė kėtė, edhe sot pohohet se njohuritė pėr jetėn e Profetit janė tė pakta pavarėsisht nga fakti se biografia e tij e parė u shkrua qysh nė shekullin e tetė nga Ibn Ishak dhe u botua njė shekull mė vonė nga Ibn Hasham. Tė pakta janė posaēėrisht shkrimet pėr personalitetin e Profetit nė psikologjinė e fesė islame nė kuptimin e personalitetit si pasqyrė e brendshme e shpirtit dhe e sjelljeve tė jashtme, qė e pėrcaktojnė thelbin njerėzor dhe fetar, nė mbėshtetje tė tė cilit personaliteti i Profetit Muhammed a.s. ka ndryshuar jo vetėm nga tė gjithė tė tjerėt para edhe pas tij, por edhe nga profetėt e tjerė. Nė kėtė pikėpamje psikologjisė sė personalitetit nuk i ka ndihmuar sa duhet as metoda e psikografisė dhe as procedurat e tjera qė zbatohen pėr hulumtime nė psikologjinė e personalitetit.

Pavarėsisht nga kjo u qė u tha psikologjia e personalitetit fillon me njė tė vėrtetė tė pamohueshme se Profeti Muhammed a.s. ka qenė personalitet i veēantė, i fundit ndėr pejgamberėt, predikues i fese islame tė mė sė njė miliard njerėzve tė racave, kombeve, kulturave dhe vendeve tė ndryshme anekėnd botės, i papėrsėritshėm nė ēdo pikėpamje, tė cilit ia shpalli All-llahu Kur'anin - veprėn e shenjt tė muslimanėve dhe pėr tė gjitha kėto Profeti Muhammed a.s. pėr tė gjithė ngeli i denjė pėr nderim dhe respektim tė pėrhershėm. Duke u nisur nga kjo e vėrtetė e pėrjetshme pėr Profetin Muhammed a.s. kamė bėrė pėrpjekje tė mbledhė dhe t'i sistematizoj ato dijeni pėr personalitetin enciklopedik tė Profetit dhe t'i paraqes sot para pjesėmarrėsve tė nderuar tė kėtij tubimi kur e shėnojmė ditėlindjen e Profetit tonė.

Nėse dimė se Profeti Muhammed a.s. ka qe nė vula e profetėve, sepse nė personalitetin e tij janė ndėrlidhur e janė stabilizuar vetitė e tė gjithė profetėve tė mėparshėm, predikues i fesė mė tė re monoteiste nė botė, me gjenealogji tė njohur si nga e ėma ashtu edhe nga i ati, qė jetoi gjashtėdhjetė e dy vjet (prej vitit 570 deri nė vitin 632) nė Meke dhe Medinė, pyetjet e tjera qė shtrohen janė: ēfarė kanė qenė tiparet shpirtėrore karakteristike pėr Profetin?, si janė manifestuar ato nė sjelljet e tija? Dhe pėrse kanė qenė tė kėtilla?

... vazhdon

Preshevar
18-04-08, 11:13
...2/3Tiparet e personalitetit tė Profetit Muhammed a.s.

Ne nė psikologji mė tipar tė personalitetit kuptojmė ato veti tė qėndrueshme tė Profetit, tė cilat e shpjegojnė stabilitetin emocional, qėndrueshmėrinė e sjelljeve personale tė temperamentit dhe tė sjelljeve ndaj tė tjerėve, madje edhe ndaj armiqve, tė varfėrve, ndaj vetes etj., tė cilin e ka ndryshuar vetėm nė ēastet e shpalljes sė asaj qė i thoshte All-llahu. Nė kėto ēaste djersitej, rrėqethej, pėrqendrohej dhe ishte gati i pandjeshėm pėr gjithēka tjetėr tė tij dhe tė mjedisit qė e rrethonte. Por, pasi e thoshte atė qė nė atė moment, sikur thuhet nė shumė shkrime, All-llahu ia thoshte qetėsohej ngadalė dhe kthehej nė gjendje tė stabilizuar. Pėr kėto ndryshime nė qėndrueshmėrinė e brendshme dhe tė sjelljeve tė jashtme tė tija nė faza tė paparapara kohore gabimisht pohohet se Profeti ka pas ērregullime shpirtėrore. Disa pa tė drejtė ia atribuojnė tipare anormale, ndėr tė cilat pėrmenden edhe sulmet epileptike. Mendimet e kėtilla janė tė paqėndrueshme dhe, si tė kėtilla janė mendime tė gabueshme, Sė paku tri janė argumentet qė i kundėrvihen mendimeve tė kėtilla.

Profeti Muhammed a.s. ka pas gjenealogji nga i ati Abdullah dhe e ėma Emine dhe gjyshi e gjyshja e tij pėr tė cilėt nuk ka tė dhėna se kanė lėnguar nga sėmundjet e kėtilla. Konstitucioni organik i trupit tė tij dhe funksionimi i rregullt i sistemeve organike dhe fiziologjike gjatė gjashtėdhjetė e dy vjetėve tė jetės pa simptome tė dukshme dhe tė qėndrueshme tė ndonjė ērregullimi tregon pėr shėndetin e mirė dhe aftėsinė e kontrollimit tė shtjelljeve dhe pėr organizim harmonik dhe tė pėrhershėm tė tyre nė pėrputhje me zhvillimin dhe me moshėn. Kėto argumente flasin shumė pėr personalitet tė shėndoshė dhe me tipare psikike tė integruara mirė. Por, pėrveē kėtyre argumenteve ka edhe argumente tė tjera. Ērregullimet mendore tė pėrkohshme shkaktojnė dėrrmim tė organizmit dhe lėnė pasoja nė funksionimin e sistemit nervorė, pėrkatėsisht tė trurit, kurse Profeti ynė pas shpalljes sė mendimeve nga All-llahu i ka kumtuar dhe formuluar kėto mendime me gjuhė tė rrjedhshme dhe kjo dallohet sidomos nė Kur'anin e madhėrishėm. Pėr kėto shkaqe konsideroj se mendimet pėr ērregullime shpirtėrore tė Profetit Muhammed a.s. janė mendime tė gabueshme.

Profeti Muhammed a.s. ka qenė personaliteti i pjekur dhe i integruar mirė nė pikėpamje organike, shpirtėrore dhe morale. Duke lėnė anash sjelljet e veēanta nė ēastet e marrjes sė mendimeve dhe kumtimit tė tyre pėr tė cilat nuk kam pas rast tė lexoj tė dhėna tė besueshme, tiparet psikike tė pėrhershme, tė rėndėsishme dhe mė tė dallueshme nė integritetin e personalitetit tė pjekut tė Profetit Muhammed a.s. janė: menēuria, gatishmėria dhe trimėria pėr tė vepruar me kujdes ndaj situatave dhe njerėzve qė e kanė penguar atė nė pėrhapjen e lirė tė fes islame dhe nė zhvillimin e mendimit islamik. T'i kujtojmė vetėm situatat e komploteve tė drejtuara kundėr Profetit, kundėrshtimet e mushrikėve tė Mekės, dyndjet nė Abisini etj.

Men*ēuria e Profetit dallohen sidomos nė angazhimin e pėrhershėm pėr ta njohur tė vėrtetėn, pėr tė vepruar sipas tė vėrtetės dhe pėr t'iu nėnshtruar tė vėrtetės. Mbi themelin e sė vėrtetės e ka ngritur sistemin e sė drejtės dhe tė sjelljeve tė secilit. Kur ėshtė fjala pėr tė vėrtetėn dhe pėr tė drejtėn nė shumė shkrime pohohet se pėr Profetin tonė "...ishin tė barabartė si i afėrmi ashtu edhe i largėti, i forti ashtu edhe i dobėti". Nė njė rast kur e paskan pyetur Ajshen ēfarė ishte natyra e Profetit a.s., ajo paska dhenė kėtė pėrgjigje: "Natyra e tij ishte Kur'ani". Kjo do tė thotė se ato qė i ka thėnė pėr mirėsjellje ato i ka realizuar nė veprėn e tij. Pajtueshmėria e plotė e tė thėnies me sjelljet e tija ndaj tė tjerėve dhe ndaj vetes tregon pėr tiparin mė tė rėndėsishėm mendor e veprues tė tij - pėr harmoninė e mendimit dhe tė fjalės sė thėnė me sjelljet dhe me veprimet e tija. Ky virtyt shpirtėror i Profetit konsiderohet nė shumė shkrime pėr jetėn dhe veprėn e Profetit Muhammed a.s., virtyt dominues dhe i pashtershėm i tij. Kėrkimi i sė vėrtetės, zbulimi i saj dhe nėnshtrimi i sjelljes ndaj tė vėrtetės ishte tipari qė e shtynte tė punoj e tė veproj, tė drejtoj dhe tė organizoj aktivitetin islam kudo qė ndodhej dhe me secilin qė e kėshillonte. Thėnia e tij e pavdekshme me tė cili i ėshtė drejtuar muslimanėve ka qenė: "Dituria ėshtė mė e mirė se ibadeti", qė ka kuptimin mė mirė pėr njeriun ėshtė me qenė i vetėdijshėm pėr atė qė di dhe pėr atė qė nuk e di se me i bė lutje. Dijenia dhe puna nė bazė tė dijenisė sipas thėnies sė Profetit Muhammed a.s., jo veē qė barazohet me lutjen ndaj tė Madhit Zot, por kėsaj i jepet rėndėsi edhe mė e madhe. Ndaj injorancės, pėrkatėsisht ndaj padijenisė dhe ndaj tė paditurit qė nuk pėrpiqet tė mėsoj dhe tė di. Mė lidhje me kėtė Profeti ynė ka punuar shumė. Kėtė e dallojmė nė shumė shkrime, nga tė cilat kam shkėputur kėtė pohim: "Muhammedi s.a. i liroi me shpagim robėrit e luftės, kurse ata qė dinin -shkrim lexim e shpaguan veten duke ua mėsuar shkrim - leximin nga dhjetė fėmijėve mysliman". Pėr kėtė tipar tė rėndėsishėm tė Profetit Muhammed a.s., nė gjuhėn shqipe kemi njė vepėr tė pėrkthyer nga arabishtja e Dr. Jusuf el-kardavit qė ka titullin "Pejgamberi alejhi selam dhe dituria", e cila ka njė pėrmbajtje tė shkėlqyeshme pėr tiparin e Profetit pėr kėrkim tė sė vėrtetės, pėr dituri, arsim, edukim dhe shkencė. Nga ky dijetar kam nxjerr disa pjesė tė mendimeve, tė cilat u referohet edhe dijetari pėr tiparin e angazhimit tė vazhdueshėm tė Profetit pėr dijeni dhe pėr pėrhapje dhe zhvillim sistematik tė dijenisė dhe tė mendimit shkencor. Dr Jusuf el-Kardavi i referohet disa herė njė mendimi kur'anor: "O Pejgamber! Lufto kundėr mohuesve dhe hipokritėve dhe bėhu i ashpėr ndaj tyre. Strehimi i tyre ėshtė skėterra. E ky ėshtė vendbanim i shėmuar". Dr Jusuf el-Kardavi nė faqen 7-8 tė librit tė tij pėrmend mendimtarin El Gazaliu, i cili i referohet kėtij mendimi: "...veēoria qė i dallon njerėzit nga shtazėt ėshtė dituria,. Njeriu ėshtė njeri pėr shkak tė asaj se ėshtė me vlerė dhe fisnik e jo pėr shkak tė fuqisė fizike, sepse deveja pėr nga aspekti fizik ėshtė mė e fuqishme se njeriu, jo pėr shkak tė ashtit, sepse elefanti ėshtė mė i fortė, jo pėr shkak tė trimėrisė, sepse luani ėshtė mė trim se ai (njeriu), jo pėr shkak tė ngrėnies, sepse demi (kau) e ka barkun mė tė gjerė se ai (njeriu), jo pėr shkak tė marrėdhėnieve intime, sepse harabeli (trumcakėt) e nivelit mė tė ulėt janė mė tė fuqishėm nė marrėdhėnie intime.

Njerėzit nuk janė krijuar pėr diē tjetėr pėrveē pėr dituri dhe shkencė. Ndėrkaq, boshnjaku Mehmet Hanxhiq nė librin e shkurtėr tė tij "Muhammed alehji selam" i referohet fjalėve tė Zotit kur ka thėnė: "Ēdo njėri ėshtė nė humbje pėrpos atyre qė besojnė, qė bėjnė vepra tė mira dhe qė e porosisin njėri tjetrin qė ta duan tė vėrtetėn dhe durimin".

Profeti Muhammed a.s. ishte i patejkalueshėm nė tė gjitha vetitė e tiparet njerėzore. Nė kėtė nivel vetitė e tiparet morale ishin mė tė lartat. Kėtu duhet pėrmendur bujarinė, durimin, stabilitetin shpirtėror dhe qėndrueshmėrinė e tij. Pohohet se "nuk kishte ndodhur kurrė qė dikush t'i kishte kėrkuar diēka e qė ky tė mos ia kishte dhėnė duke thėnė jo". Pėr tė drejtėn dhe tė vėrtetėn nuk e kursente kurrė veten e tij, vazhdimisht dhe me kėmbėngulėsi kėrkonte dėlirėsinė e shpirtit nga tė gjithė. Me dėlirėsi tė shpirtit kuptonte lirimin mė ēdo kusht tė secilit njeri nga veset e kėqija dhe nga ato tė shėmtuara.

Sistematikisht dhe pa u ndalė u ka shpjeguar shokėve ajetet e Kur'anitm domethėnien e tyre, rregullat fetare, moralin e vėrtetė e tė pastėr dhe kulturėn e vetė shpirtėrore.

... vazhdon

Preshevar
18-04-08, 11:14
...3/3


Pėr kėto tipare tė larta njerėzore dhe pėr misionin e tij nė zhvillimin dhe nė pėrhapjen e fesė islame Karen Amstrong - komentuese e dalluar e ēėshtjeve fetare nė vendet anglofone para pakė kohėsh botoi librin "Muhammedi - Njė biografi e Profetit". Ky libėr u pėrkthye edhe nė gjuhėn shqipe. Mendoj se nė gjuhėn shqipe janė tė rralla veprat e biografisė sė Profetit tonė, kurse kjo e Karen Amstrongut pėr mua ėshtė mė e mira.

Shkrimtari i madh rus Leon Nikollajveiq Tolstoj ka vdekur si mysliman, por la pas veti qėndrimin e tij, sipas tė cilit, siē thuhet nė librin e tij, "sikur njeriu tė kishte tė drejtė zgjedhjeje, atėherė pa kurrfarė dyshimi e hamendjeje ēdo njėri i menēur do ta pranonte islamin, njė Zot dhe tė Dėrguarin e Tij". Rrugėn e Tolstojit e ndoqėn shumė intelektual tė njohur nga fusha e letėrsisė, e historisė, e mjekėsisė, e politikologjisė etj. Tė pėrmendnim vetėm disa prej tyre: Bismark, Gėte, Garodi, Kusto, Torez e shumė tė tjerė.Pėrfundim

Profeti Muhammed a.s. ka qenė dhe mbeti personalitet mė i studiuar dhe, me gjithė kėtė, jo i njohur gjithanėsisht nga antropologėt, historianėt, juristėt, enciklopedistėt, studiuesit e fesė islame etj. Mė sė paku ėshtė hulumtuar nga psikologjia e personalitetit, sepse kjo ėshtė disiplinė shkencore relativisht e re dhe me metoda e procedura hulumtuese tė mjaftueshme pėr studimin e personalitetevenga burimet biografike e bibliografike. Ne kemi bėrė vetėm njė orvatje modeste pėr tė sintetizuar mendimin e shumė studiuesve pėr tiparet e personalitetit tė Profetit Muhammed a.s. Nga tiparet intelektuale tė larta, stabiliteti emocional dhe nga motivet e dashuria e respekti njerėzor dhe dashuria ndaj shkencės dhe mendimit shkencor pėrgjithėsisht kuptojmė se personaliteti i tij ka qenė integritet i pjekur biopsikik dhe etik - fetar i nivelit mė tė lartė njerėzor, integritet ky qė i ka parapritė moshės sė tij me veēanti individuale tė dallueshme nga tė gjithė profetėt para tij. Besimin islam e ka mbėshtetur nė dy shtylla kryesore; nė arsye dhe nė shkencė. U trajtua personalitet enciklopedik duke hyr nė tė gjitha enciklopeditė e pėrgjithshme dhe tė veēanta. Studiohet nga shumė disiplina shkencore, sikurse edhe nga psikologjia. Por, rezultatet e deritashme kanė treguar se ka shumė ēfarė tė studiohet pėr personalitetin e tij. Vetėm faktet elementare tė njohura deri mė sot tregojnė se Profeti Muhammed a.s. ėshtė personalitet i denjė pėr nderim dhe respekt tė madh nga tė gjithė ne. Ai ngelė personaliteti mė i njohur, tė cilit, shqiptarėt, sidomos nga fusha e psikologjisė, duhet t'i kushtojnė studime tė thella.islamgjakova.net