PDA

View Full Version : Buzeqeshja!


Linka_pz
10-08-07, 15:03
Buzeqeshja eshte gjithcka ne jete .

Letra nga nenpunesi i burses ne Nju Jork:

“Jam I martuar plot tetembedhjete vjet , por gjate gjithe kesaj kohe , shume rralle me gruan time kam biseduar dy-tri fjale te dashura e para largimit tim per ne pune , e edhe me rralle I kam shprehur ndonje buzeqeshje te ngrohte . Gjithnje kam qene me fytyre te ngrysur dhe grindavec . I trimeruar nga keshillat e psikologeve te ndryshem , vendosa te provoj te “mbijetoj” per nje jave me disponim te kthjellet . Derisa mengjesin pasues krihesha para pasqyres duke shikuar fytyren time te vrenjtur I thashe vetes : “Mjaft je mrrolur , o I uruar . Tani e tutje do te jete ndryshe . Do te fillosh te buzeqeshesh dhe qe nga ky moment . Duke u ulur per te ngrene mengjes , perzemersisht e pershendeta gruan dhe I buzeqesha .
Gruaja ime ishte e mahnitur , ishe shtangur nga befasia , e nuk mund te besonte kur I thashe se prej ketij momenti do jem I tille . Kjo gjendje zgjat per dy muaj , dhe duhet t’ju them se keta dy muaj kane sjellur me shume lumturi ne shtepine tone se tere vitin qe shkoi .
Ne mengjes kur shikoj ne pune nuk harroj ti buzeqeshi shiteses se biletave te hekurudhes nentokesore derisa pres te me kthej kusurin . Portierin e burses e pershendes me buzeqeshje te ngrohte . Rojes se ashensorit gjithnje I them “miremengjes” . Ju buzeqesh paleve dhe bashkepunetoreve , te cilet kurre me pare nuk me kane pare te buzeqeshur , e ata per cudi ma kthejne ne te njejten menyre . Qindra njerzve te cilet me vinin me verejtje dhe probleme I drejtohem kthjellet dhe I dashur , sepse kam kuptuar se buzeqeshja dhe fjala e mire ndihmon zgjedhjen dhe te problemeve me te renda . Buzeqeshja tani me sjell sukses dhe knaqesi ne pune .
Ky dallim I papritur me mundesoi biseden me nenpunesin simpatik dhe te ri te parterit tone afarist , I cili sinqerisht ma pranoi se gjithnje me ka cilesuar si njeri qe di vetem te urrej , e qe para ca kohesh kishte ndryshuar mendim per mua . Me tha se kur kam filluar te buzeqesh , jam bere me njerzor .
Vec kesaj kam flakur shprehine e te kritikuarit te njerzve . Ne vend qe ti merzis me verejtje , tani I pergezoj , I cmoj dhe I lavderoj . Kam filluar te mos flase vetem per ate cka une dua . Tani mundohem ti shoh gjerat nga kendet e te tjereve . E tere kjo qe nga themeli e ka ndryshuar jeten time . Tani jam krejtesisht njeri tjeter , me I lumtur dhe me I pasur – me I pasur per shoqeri dhe ndjenje te kenaqesise , e kjo eshte e vetmja gje per te cilen vlene te jetohet .

Po ju cfare mendoni??

SANTANA-29
10-08-07, 15:19
buzeqeshja eshte gjeja me e bukur qe i ka falur natyra njeriut. Eshte buzeqeshja qe e bene kohen me shi te duket kohe me diell, eshte buzeqeshja qe e shendron dhimbjen ne kenaqsi.

Eshte nje buzeqeshje ajo qe te fal gezim kur te duket se cdo gje ka marre fund. Ne te vertete mendoj se buzeqeshja eshte gjeja me e shtrenjte qe mund te marresh nga dikush qe do dhe per dashurine e te cilit je e sigurte

Linka_pz
10-08-07, 15:31
Ke dhene nje mendim shume te mire Santana-29 ,te falemnderit qe u kyqe ne teme!!Buzeqeshja eshte jete.

Buzeqeshja zbukuron sinqeritetin dhe shemton genjeshtren...

LABI
10-08-07, 16:07
Ke dhene nje mendim shume te mire Santana-29 ,te falemnderit qe u kyqe ne teme!!Buzeqeshja eshte jete.

Buzeqeshja zbukuron sinqeritetin dhe shemton genjeshtren...

Jo domosdo buzeqeshja flet per nje gjendje, qendrim shprehje admirimi , simpatie , apo mos shprehje , te nje personi ndaj tjeterit.
Perkundrazi them qe buzeqeshja shpesh mund t'e mbuloj, kamufloj, sherbeje si maske e qendrimit te nje personi ndaj tjetrit .

Buzeqeshja e sinqert zakonisht flet per nje ndjenje , qendrim admirimi ndaj nje person qe ju drejtohet .
Mirepo, format e te reflektimit te buzqeshjes ne raport me personat tjere, shpeshe here mund t'jene te pazberthyeshme sa i perkete asaj... qe buzqeshja ishte buzeqeshje:
QE MIRATON NJE GJE, SHPREHE PELQIM NDAJ NJE GJEJE, PERSONI, SHPREHE CINIZEM NDAJ NJE GJEJE, INJORANCE.... Kjo varet shume nga ajo se si nje karakter i artikulon , transmeton keto gjendje emocionale ne raport me personin tjeter ( qe komunikon).

Se sa veshire te zberthyera , apo leht te zbyertheshme jane keto lloj artikulime ( kontakte) qe renditen ne ate qe njefet si KOMUNIKIM JOVERBAL (gjestikulacion, buzeqeshje...) Kjo varet dhe shume nga rasti individuale i personaliteteve , si psh : ( karakteri i tij, arsimimi , temperamenti, intelegjenca, ) ...

LABI
10-08-07, 16:15
buzeqeshja eshte gjeja me e bukur qe i ka falur natyra njeriut. Eshte buzeqeshja qe e bene kohen me shi te duket kohe me diell, eshte buzeqeshja qe e shendron dhimbjen ne kenaqsi.

Eshte nje buzeqeshje ajo qe te fal gezim kur te duket se cdo gje ka marre fund. Ne te vertete mendoj se buzeqeshja eshte gjeja me e shtrenjte qe mund te marresh nga dikush qe do dhe per dashurine e te cilit je e sigurte
Jo cdo buzeqeshje e dhuruare , apo e pranuare, shprehe bindjen, qendrimin, ndaj teje... Apo te tjeret ne raport me ne.

Shpesh here gjendemi ne situata te tilla , qe japim buzeqeshje, dhe na japin buzeqeshje edhe pse te vetedijshem qe buzeqeshja e transmetuare ndaj neve s'eshte e sinqert... Eshte e kushtezuare ne nje menyre... Dhe se ajo s'shprehe admirimin e te tjereve ne raport me neve..

Apo nga nje here gjendesh ne situata te tilla , qe ju buzeqesheni ndonje personi qe nuk keni ndonje bindje, simpati , qendrim te mire ndaj tij...
Dhe se buzeqeshja e dhene nuk e shprehe ate qe ne te vertete e ndini e keni ne raport me te tjeret .

ssara
10-08-07, 16:33
Buzeqeshja eshte nje arme e fuqishme instiktive qe ngall lumturi e shprese kur eshte e vertete........... por te vret shpirtin kur eshte e shtirur ...

egi
11-08-07, 21:08
Buzeqeshjen fallse e zbulon shikimi.
Buzeqeshjen e sinqert e tregojn syt.
Me pelqen te buzeqeshi, me pelqen kur me nje buzeqeshje i ndihmoj dikujt te ndihet me mire...me pelqejn buzeqeshjet qe mi ofron dikush tjeter (ato te sinqertat).
Buzeqeshja jep krahe, ndihem mire kur buzeqeshi.