PDA

View Full Version : Kėrkon ndalimin e Kur’anit!


Dilaver
10-08-07, 15:54
Geert Wilders


http://www.bnr.nl/blobs/anp/39066.jpg

Ky far pismileti, pasi qė kishte lexuar nė forumin dardan, i revoltuar nga pamja fotografive qė solli Zanna nė forum, i hendikepuar nga zemrimi e dhėmbja pėr njerėzit qė ushtrohet dhun nndaj tyre sidomos nė ato vende ku nuk i takojnė ndonjėrės pėrkatėsi fetare, (sipas dijetarve musliman tė forumit dardan, as muslimane e as tė krishtera) por edhe i irrituar nga grupi tjetėr qė i dalin nė mbrojtje kėtyre torturave; mori vendim tė prerė pėr ndalimin e pėrdorimit tė Kur’anit nė Holandė!

Nė vijim teksti origjinal

Lideri i njė partie me orjentim tė djathtė nė Holand, Greet Wilders, kėrkon ndalimin e Kur’anit dhe e quan atė ”libėr fashistė”


Ai (Kur'ani) nxit qė tė vriten pabesimtarėt dhe tė pėrdhunohen femrat, thot lideri i “Fredom Party” qė ka nėntė vende nga 150 nė parlament.
Propozimi pėr ndalimin e Kur’anit ėshtė bėrė me anė tė njė letre tė cilėn Gazeta De Volkskrant e ka publikuar. Nė letėr Wildersi e krahason librin e shenjtė tė muslimanve me librin e Adolf Hitlerit “Main Kampf”
Ai shkon nė sulm frontal Kur’anit.
”Ka shumė kapituj nė Kur’an qė kėrkojn nga muslimanėt qė tė shtypin, pėrndjekin dhe vrasin tė krishterėt dhe pabesimtarėt. Tė rrehin dhe pėrdhunojnė femrat dhe tė themelojnė njė shtet me pushtet islamik.” Greet Wilders

Ai mendon sė pėrkohėsisht nuk do tė ketė mbėshtetje nė Parlamentin holandez pėr ndalimin e Kur’anit.

Unė jam i neveritur nga islami nė Holand, unė mendoj sė asnjė imigrant musliman nuk duhet lejuar tė vie kėtu. Ne duhet t’i themi jo ndėrtimit tė xhamive thot ai ndėr tė tjera nė leteėr.
Geert Wilders tani gjindet nėn mbrojtje tė rrept policore.

AFP/NRK

Arb
10-08-07, 16:16
Dilaver,

Na shpjego edhe nje here lidhjet e fotografive te Zanes me qendrimin e ketij Gazetarit te djathte...

Gentiani
10-08-07, 16:53
Po pra, sa herė i duhet ndonjė shizofreni, e qė nuk figuron nė listėn e pacientėve pėr trajtim mjekėsorė pėr tu bėrė VIP, qoftė edhe pėrkohėsisht tė gjindet nė rreshtat e mediumeve informative mjafton ndonjė deklaratė idioteske si surrati nė foto... e pastaj i duhet ta mbrojė edhe policia!

Munden ta ndalojnė menjėherė dhe lirisht qė nga nesėr tė fillojnė tė fuqizojnė ligjin pėr ndalim!

4peace
10-08-07, 17:57
*

I paska ardhė me cofė kėtij hollandezit "fluturues"!!!

Edhe ky njė lloj vetvrasjeje...


*

yllbardh
18-08-07, 13:08
Personalitete me psiqikė tė smuar me virusin islamofob nė kohėt e fundit kan filluar tė dalin sikurse kėpurdhat mbas shiut. Sa qė ky nuk ėshtė i vetmi i cili kėrkon kėté. Nė mjedisin ku unė jetoj bėhen krahasime tė atij lloji sa qė njeriu nuk mundė as t'i paramendoj. Kjo nuk ėshtė dukuri e re pėr ata persona tė cilėt kan njė njohuri tė pakėt historike tė evropės nė vitet e 20-ta tė shekullit tė kaluar, duket se gjėrat jan duke u pėrsėritur. Vėtėm njė gjė dua tė ceki me kėtė rast se personat qė kan njė fobi pėr njė gjė sot shumė lehtė mundė t'a ndrrojn drejtimin e fobis sė tyre, sepse e tėrė politika e tyre bazohet nė popullizėm, qė do tė thotė se drejtohen nė atė drejtim qė fryen era. sot jan muslimanėt nė shėnjestėr e nesėr ku me ditė se kushė do tė jetė viktime e ardhėshme. kėta jetojnė nga urrejtja e mbjellur nė popullatė. Kjo nuk mė cuditė aspak sepse edhe kjo erė e urrejtjes do tė kalojė sepse qysh tanimė duket se njeriu i thjeshtė ka filluar tė lodhet nga kėto idiotizma.

P.S. [quote=dilaver]fotografive qė solli Zanna nė forum[/qoute]
E pakuptueshme nga ana ime???

Artisti
18-08-07, 19:00
Geert Wilders


http://www.bnr.nl/blobs/anp/39066.jpg

Ky far pismileti, pasi qė kishte lexuar nė forumin dardan, i revoltuar nga pamja fotografive qė solli Zanna nė forum, i hendikepuar nga zemrimi e dhėmbja pėr njerėzit qė ushtrohet dhun nndaj tyre sidomos nė ato vende ku nuk i takojnė ndonjėrės pėrkatėsi fetare, (sipas dijetarve musliman tė forumit dardan, as muslimane e as tė krishtera) por edhe i irrituar nga grupi tjetėr qė i dalin nė mbrojtje kėtyre torturave; mori vendim tė prerė pėr ndalimin e pėrdorimit tė Kur’anit nė Holandė!

Nė vijim teksti origjinal

Lideri i njė partie me orjentim tė djathtė nė Holand, Greet Wilders, kėrkon ndalimin e Kur’anit dhe e quan atė ”libėr fashistė”


Ai (Kur'ani) nxit qė tė vriten pabesimtarėt dhe tė pėrdhunohen femrat, thot lideri i “Fredom Party” qė ka nėntė vende nga 150 nė parlament.
Propozimi pėr ndalimin e Kur’anit ėshtė bėrė me anė tė njė letre tė cilėn Gazeta De Volkskrant e ka publikuar. Nė letėr Wildersi e krahason librin e shenjtė tė muslimanve me librin e Adolf Hitlerit “Main Kampf”
Ai shkon nė sulm frontal Kur’anit.
”Ka shumė kapituj nė Kur’an qė kėrkojn nga muslimanėt qė tė shtypin, pėrndjekin dhe vrasin tė krishterėt dhe pabesimtarėt. Tė rrehin dhe pėrdhunojnė femrat dhe tė themelojnė njė shtet me pushtet islamik.” Greet Wilders

Ai mendon sė pėrkohėsisht nuk do tė ketė mbėshtetje nė Parlamentin holandez pėr ndalimin e Kur’anit.

Unė jam i neveritur nga islami nė Holand, unė mendoj sė asnjė imigrant musliman nuk duhet lejuar tė vie kėtu. Ne duhet t’i themi jo ndėrtimit tė xhamive thot ai ndėr tė tjera nė leteėr.
Geert Wilders tani gjindet nėn mbrojtje tė rrept policore.

AFP/NRK


Te revoltuarit nga Holanda, per shkak te kesaj deklarate nga ky fare ......., kishin vendosur t`ia shkelin doren te cilien e ka ngritur.
E tera kjo do te ndodh ne shpejtesi me te madhe sepse Holanda njihet per rruge te mira pa gropa.

.

GjIlAnAsI_cSi
20-08-07, 19:22
Me falni mua.. nje gje spo e kuptoj ketu? Ky Hollandesi ka lexu diqka ne forumin Dardan apo cfar qenka puna e tij?? :confused:

luckyman
20-08-07, 19:40
Me falni mua.. nje gje spo e kuptoj ketu? Ky Hollandesi ka lexu diqka ne forumin Dardan apo cfar qenka puna e tij?? :confused:PO!....sidomos postimet e Preshevarit kur i ka lexu ka desht me i ra Infrakt!!!!:biggrin:

Peja-Boy
20-08-07, 19:53
Me falni mua.. nje gje spo e kuptoj ketu? Ky Hollandesi ka lexu diqka ne forumin Dardan apo cfar qenka puna e tij?? :confused:

Hahahahahahahahahahhahahahahahhahahaha

Peja-Boy
20-08-07, 19:54
More le ti ndaloj Bibel e Kuran e ton Librat rreth Feve, se so ka i lexon Kush !!

Preshevar
21-08-07, 16:08
Me falni mua.. nje gje spo e kuptoj ketu? Ky Hollandesi ka lexu diqka ne forumin Dardan apo cfar qenka puna e tij?? :confused:

Po de Gjilanas.. Shqip Po Shkrun, (a s'pe kupton shqipen a ? :confused: ) ! Ka hi nė forum, ka lexu postime t'Zanės siq po thot Dallaveri mė nalt... edhe tash, ja TASH Rezultati... :rolleyes: Na keni mar n'qaf, FAJI JOT ! Ndoshta as Pavarsin s'na japin kur ta marin vesh qe jemi Muxhahida ! :cool:

Arkza
21-08-07, 16:11
Hahahahhahahahahahahahahhahahahahahahahahhahaahahh ahaha Qfare Pytjesh hahahahahahahh Phaaaaaaaaaaaaaaa bre :biggrin:

uck_aksh
21-08-07, 16:25
Tė gjitha ato qe lexova dhe qe pash jan shum larg nga Kosova pse mor vlla i fajsoni shqiptaret musliman qe skan kurgje te bajn me iranian, qka lexova pash se muslimanet jan fajtor per te gjitha,
JO JO
lexo edhe komentoje ket rast drejt

VILSONI esht nje shqiptar i fes katolike a e din ju vllezer e motra shqiptare se ky far Vilsoni ishte pjesmarrs ose me mir te them autori ne masakren ne lagjen e Trimave (isht TUSUZ) te Prizrenit

shnet nga
uck_aksh

niemand
21-08-07, 17:34
Hahahahhahahahahahahahahhahahahahahahahahhahaahahh ahaha Qfare Pytjesh hahahahahahahh Phaaaaaaaaaaaaaaa bre :biggrin:

....nuk eshte per tu qesh se edhe un u habita me rreshtat e parė qe paska then Dalliveri qe ky politikani paska lexu postimet e Zanes :tongue:

arton bala
21-08-07, 18:32
Geert Wilders


http://www.bnr.nl/blobs/anp/39066.jpg

Ky far pismileti, pasi qė kishte lexuar nė forumin dardan, i revoltuar nga pamja fotografive qė solli Zanna nė forum, i hendikepuar nga zemrimi e dhėmbja pėr njerėzit qė ushtrohet dhun nndaj tyre sidomos nė ato vende ku nuk i takojnė ndonjėrės pėrkatėsi fetare, (sipas dijetarve musliman tė forumit dardan, as muslimane e as tė krishtera) por edhe i irrituar nga grupi tjetėr qė i dalin nė mbrojtje kėtyre torturave; mori vendim tė prerė pėr ndalimin e pėrdorimit tė Kur’anit nė Holandė!

Nė vijim teksti origjinal

Lideri i njė partie me orjentim tė djathtė nė Holand, Greet Wilders, kėrkon ndalimin e Kur’anit dhe e quan atė ”libėr fashistė”


Ai (Kur'ani) nxit qė tė vriten pabesimtarėt dhe tė pėrdhunohen femrat, thot lideri i “Fredom Party” qė ka nėntė vende nga 150 nė parlament.
Propozimi pėr ndalimin e Kur’anit ėshtė bėrė me anė tė njė letre tė cilėn Gazeta De Volkskrant e ka publikuar. Nė letėr Wildersi e krahason librin e shenjtė tė muslimanve me librin e Adolf Hitlerit “Main Kampf”
Ai shkon nė sulm frontal Kur’anit.
”Ka shumė kapituj nė Kur’an qė kėrkojn nga muslimanėt qė tė shtypin, pėrndjekin dhe vrasin tė krishterėt dhe pabesimtarėt. Tė rrehin dhe pėrdhunojnė femrat dhe tė themelojnė njė shtet me pushtet islamik.” Greet Wilders

Ai mendon sė pėrkohėsisht nuk do tė ketė mbėshtetje nė Parlamentin holandez pėr ndalimin e Kur’anit.

Unė jam i neveritur nga islami nė Holand, unė mendoj sė asnjė imigrant musliman nuk duhet lejuar tė vie kėtu. Ne duhet t’i themi jo ndėrtimit tė xhamive thot ai ndėr tė tjera nė leteėr.
Geert Wilders tani gjindet nėn mbrojtje tė rrept policore.

AFP/NRK

Deshta t“i shtoj ketij postimi se pas ketyre pohimeve te politikanit ne fjale, nje ent per statistika ka pyetur popullsine holandeze, se a mendojne se Kurani duhet ndaluar. Rezultati gjeresisht nuk e di, por e di qe 19% te te pyeturve e kane pohuar kete pyetje.

Poashtu deshta te shtoj se Geert Wilders njeh bashkepunim te afert me politikane tjere holanfeze me prejardhje muslimane, si p.sh. Ayaan Hirsi Ali (ish shtetase e Somalise), Ehsan Jami (ish iranian) si dhe shume tjere anetare te "Komitetit te Ish-Muslimaneve", nje organizate holandeze kjo e perbere nga ish muslimane, e cila angazhohet per nderprerjen e nenshtrimit dhe keqperdorimit te gruas ne vende muslimane, si dhe dukuri tjera, te cilat kjo organizate i sheh si te papranueshme.

Te gjithe personat ne fjale vazhdojne veprimtarite e tyre perkunder kercnimeve te perditshme te lloj-llojshme.

yllbardh
21-08-07, 18:46
Poashtu deshta te shtoj se Geert Wilders njeh bashkepunim te afert me politikane tjere holanfeze me prejardhje muslimane, si p.sh. Ayaan Hirsi Ali (ish shtetase e Somalise), Ehsan Jami (ish iranian) si dhe shume tjere anetare te "Komitetit te Ish-Muslimaneve", nje organizate holandeze kjo e perbere nga ish muslimane, e cila angazhohet per nderprerjen e nenshtrimit dhe keqperdorimit te gruas ne vende muslimane, si dhe dukuri tjera, te cilat kjo organizate i sheh si te papranueshme.

Nck....nck.....nck.....Personit nė fjalė as emrin nuk mund t'ia durojė me ndėgjue!!! Cdo person i cili mohon vetvehten pėr mua nuk kas asnjė trohė vlere. Edhe pse unė jam pėr tė drejtat e cdo personi si mahkull ashtu edhe femėr nuk kam nevoj qė tė ndėrroj kombėsi ose religjion. Gjithashtu personi nė fjalė ėshtė dokumentuar se ka rrejtė por dyftyrėsia nuk ka kufi!!! Vetėm thuaj ashtu si mė pėlqen mua se s'ka problem a je gėnjeshtar apo jo!!!

arton bala
21-08-07, 19:57
Nck....nck.....nck.....Personit nė fjalė as emrin nuk mund t'ia durojė me ndėgjue!!! Cdo person i cili mohon vetvehten pėr mua nuk kas asnjė trohė vlere. Edhe pse unė jam pėr tė drejtat e cdo personi si mahkull ashtu edhe femėr nuk kam nevoj qė tė ndėrroj kombėsi ose religjion. Gjithashtu personi nė fjalė ėshtė dokumentuar se ka rrejtė por dyftyrėsia nuk ka kufi!!! Vetėm thuaj ashtu si mė pėlqen mua se s'ka problem a je gėnjeshtar apo jo!!!

I gjithe postimi im i meparshem ishte i menduar si informim. Enkas i zgjodha shprehjet si informuese, jo vleresuese. Shkurt: Une nuk e identifikoj veten me A. Hirsi Ali (cka me duket nuk the as ti). Ne lidhje me ato genjeshtrat e A. H. Ali, nuk njoh informacione te kunderta. Por nuk njoh as te sakta, pra vetem me kujtohet nje afere e tille, simbas se ciles A. H. Ali njihet te kete genjyer.

Ndersa shume interesant me duket mendimi yt, se njeriu i cili e mohon vetveten, nuk ka vlere. Kisha deshiruar, qe nepermjet nje shembulli konkret te terheqesh kufirin ne mes te nje sjelljeje, e cila e mohon veteveten, dhe nje sjelljeje, e cila nuk e mohon vetveten, qe te kemi keshtu nje shembull konkret per diskutim. Une po e propozoj kete shembull: A eshte mohim i vetevetes sime, nese une konvertohem ne katolik?

Nese nuk te pelqen ky shembull, merre nje tjeter.

Nderimet e mia

Kinezi
21-08-07, 20:12
vallahin i lumt goja se liber mat flliqt nona sta bon. I hupt fara kti libri peverz. inshalla e nalojna o m shpejt edh n vent tjera.

yllbardh
21-08-07, 20:30
I nderuari Arton,
Unė askund nuk pėrmenda asgjė qė do tė mundtė aludonte nė drejtimin tėnd, reagimi im ishte nė plotėkuptimin e fjalės njė koment personit A.H.Ali dhe personave tė njėjt qė mohojnė rrėnjėt e tyre. Mundohen tė bėhen dikush qė as nuk kan shansė tė bėhen, p.sh. nėse unė mundohem tė bėhem danez duke e kundėrshtuar pėrkatėsin time kombėtare me tė cilėn kam lindur!!! Kjo dukuri quhet nihilizėm, si njė nga personalitetet mė tė njohura nė kėtė kategori ėshtė Jozef Stalini, i cili mundohej tė bėhej rus edhe pse kishte lindur si georgian!!!
Njė thėnie filozofike thotė: nėse don tė dish se kush je atėherė duhet tė dish tė kaluarėn tėnde. Nga kjo rrjedh edhe mendimi im se cdo kush qė e mohon tė kaluarėn e tij e mohon edhe identitetin e vetė. Shkurt e rren vetvehten. A.H.Ali e bėnė kėtė, ajo ka vėrė njė kufi se jeta e saj para ardhjes sė saj nė holand nuk ekziston!!! Cka tregon kjo dukuri? Asgjė tjetėr pos se kėtij personi nuk mundė t'i zihet BESĖ.
Ky ėshtė shkaku i regimit tim tė rrept. Me njė fjalė s'mund t'i duroj kėta persona.

arton bala
21-08-07, 20:36
I nderuari Arton,
Unė askund nuk pėrmenda asgjė qė do tė mundtė aludonte nė drejtimin tėnd, reagimi im ishte nė plotėkuptimin e fjalės njė koment personit A.H.Ali dhe personave tė njėjt qė mohojnė rrėnjėt e tyre. Mundohen tė bėhen dikush qė as nuk kan shansė tė bėhen, p.sh. nėse unė mundohem tė bėhem danez duke e kundėrshtuar pėrkatėsin time kombėtare me tė cilėn kam lindur!!! Kjo dukuri quhet nihilizėm, si njė nga personalitetet mė tė njohura nė kėtė kategori ėshtė Jozef Stalini, i cili mundohej tė bėhej rus edhe pse kishte lindur si georgian!!!
Njė thėnie filozofike thotė: nėse don tė dish se kush je atėherė duhet tė dish tė kaluarėn tėnde. Nga kjo rrjedh edhe mendimi im se cdo kush qė e mohon tė kaluarėn e tij e mohon edhe identitetin e vetė. Shkurt e rren vetvehten. A.H.Ali e bėnė kėtė, ajo ka vėrė njė kufi se jeta e saj para ardhjes sė saj nė holand nuk ekziston!!! Cka tregon kjo dukuri? Asgjė tjetėr pos se kėtij personi nuk mundė t'i zihet BESĖ.
Ky ėshtė shkaku i regimit tim tė rrept. Me njė fjalė s'mund t'i duroj kėta persona.


Dakort, Yllbardh.

Ndersa reagimi yt temperamentplote ndaj shfaqjes se A. H. Ali ne nje postim timin, per mendimin tim vetem e pasuroi temen. :wink:

Pupi
21-08-07, 20:37
Ēka o ka nodh ktu ore? Qysh u ba kjo, une mos me i shti hunt ktu pak ???
E dini ēka, mu nga kjo mos me i ,,shti hunt" njeri gjithkahė, edhe aty ku nuk ja qet (perkthyer s'merr vesh) s'do t'ja bėjė ama bash asnjė cape!
Apo ka diēka tjeter ?
apo ,apo, apo ???
Nuk e di, nuk e di, nuk e di.....!!!

arton bala
21-08-07, 20:47
Pupi, kjo nuk eshte ferr!! Po i len tjeret mi punu punet e renda a? Shpejt mu informu ne www mbi temen!!

:tongue:

Preshevar
22-08-07, 07:40
Deshta t“i shtoj ketij postimi se pas ketyre pohimeve te politikanit ne fjale, nje ent per statistika ka pyetur popullsine holandeze, se a mendojne se Kurani duhet ndaluar. Rezultati gjeresisht nuk e di, por e di qe 19% te te pyeturve e kane pohuar kete pyetje.

Poashtu deshta te shtoj se Geert Wilders njeh bashkepunim te afert me politikane tjere holanfeze me prejardhje muslimane, si p.sh. Ayaan Hirsi Ali (ish shtetase e Somalise), Ehsan Jami (ish iranian) si dhe shume tjere anetare te "Komitetit te Ish-Muslimaneve", nje organizate holandeze kjo e perbere nga ish muslimane, e cila angazhohet per nderprerjen e nenshtrimit dhe keqperdorimit te gruas ne vende muslimane, si dhe dukuri tjera, te cilat kjo organizate i sheh si te papranueshme.

Te gjithe personat ne fjale vazhdojne veprimtarite e tyre perkunder kercnimeve te perditshme te lloj-llojshme.

Ajo nuk eshte Muslimane ! Sikurse Ehsan Jami !

Ajo Somalezja eshte Prostitut qė per me ndertu nje emer ne Holland ka shitė nder e familje dhe ka ber film porno me ish-regjisorin Teo Van Gohg qė pas disa javėsh ju pre qafa nė midis t'Amstardamit nga njė Holondez musliman !

Ajo eshte nė kėrkim nga Muslimanėt, se edhe ajo se ka largė sikurse ish-kryeministri dhe vet ky bardhaveli !

Krimi nuk paguhet !

yllbardh
22-08-07, 17:16
Ajo nuk eshte Muslimane ! Sikurse Ehsan Jami !

Ajo Somalezja eshte Prostitut qė per me ndertu nje emer ne Holland ka shitė nder e familje dhe ka ber film porno me ish-regjisorin Teo Van Gohg qė pas disa javėsh ju pre qafa nė midis t'Amstardamit nga njė Holondez musliman !

Ajo eshte nė kėrkim nga Muslimanėt, se edhe ajo se ka largė sikurse ish-kryeministri dhe vet ky bardhaveli !

Krimi nuk paguhet !

Preshevar bujar, edhe pse vepra e personit nė fjalė nuk mė pėlqen fare prapė se prapė e vėrteta ėshtė se kjo vetėm ka shkruar skenarin e filmit "Submission", ku pėrbuzet me tė madhe libri i shenjėt Islam, ku dhe ėshtė lėshuar njė fatwa pėr tė.

Pėrshėndetje

Peja-Boy
22-08-07, 18:02
Tė gjitha ato qe lexova dhe qe pash jan shum larg nga Kosova pse mor vlla i fajsoni shqiptaret musliman qe skan kurgje te bajn me iranian, qka lexova pash se muslimanet jan fajtor per te gjitha,
JO JO
lexo edhe komentoje ket rast drejt

VILSONI esht nje shqiptar i fes katolike a e din ju vllezer e motra shqiptare se ky far Vilsoni ishte pjesmarrs ose me mir te them autori ne masakren ne lagjen e Trimave (isht TUSUZ) te Prizrenit

shnet nga
uck_aksh

Sa perqind te Shqiptarve Musliman Lexojn Kuranin ??

Preshevar
22-08-07, 18:10
Sa perqind te Shqiptarve Musliman Lexojn Kuranin ??

100 %, Pse ? ::::::::: ?

Peja-Boy
22-08-07, 18:12
100 %, Pse ? ::::::::: ?#

Te pyeta,veq nga Kurreshtja qe pata...e une qe se lexoj e se kam Lexu Kurr?? Ateher veq pa Mua qenkan 99.9% e sa e sa tjer te rinj se nuk e dijn qka eshte Gjamia e qka Kurani, qka eshte Kisha e qka eshte Bibla ....Kryesorja eshte te Besosh ne Zot,e a e lexon apo jo Kuranin ajo nuk eshte Interesante !!

Peja-Boy
22-08-07, 18:14
100 %, Pse ? ::::::::: ?

Edhe Mos harro se Kurani e Bibla e shume Libra Fetare Tjera Fusin Konflikte ne shoqeri !!

Preshevar
22-08-07, 18:17
#

Te pyeta,veq nga Kurreshtja qe pata...e une qe se lexoj e se kam Lexu Kurr?? Ateher veq pa Mua qenkan 99.9% e sa e sa tjer te rinj se nuk e dijn qka eshte Gjamia e qka Kurani, qka eshte Kisha e qka eshte Bibla ....Kryesorja eshte te Besosh ne Zot,e a e lexon apo jo Kuranin ajo nuk eshte Interesante !!

Tu pergjigja 100%, se normal nuk e di sa eshte perqindja e tyne.

Edhe pėrpara njerėzit e shpellave besoshin nė Zot, po nė qfar Zoti ??????

Peja-Boy
22-08-07, 18:22
Tu pergjigja 100%, se normal nuk e di sa eshte perqindja e tyne.

Edhe pėrpara njerėzit e shpellave besoshin nė Zot, po nė qfar Zoti ??????

Sa duket edhe ti po Merrshe Pje ne Leximin e Kuranit, po a thot Kurani apo Bibla apo nje Liber Fetar qe ka 2 Zota ...edhe ti simbas Logjikes tende qka mendon A eshte vetem nje Zot apo ka me shume ???

Preshevar
22-08-07, 18:29
Sa duket edhe ti po Merrshe Pje ne Leximin e Kuranit, po a thot Kurani apo Bibla apo nje Liber Fetar qe ka 2 Zota ...edhe ti simbas Logjikes tende qka mendon A eshte vetem nje Zot apo ka me shume ???

:).. Kurani ėshtė pėr njerzi qė kuptojnė. I kam postuar disa foto me ajete kur'anore nen Rubrikėn e Kuranit. Nė qoft se i lexon tė gjitha, do t'kushtojn maksimum 5/10 minuta. Dhe si shperblim, do ta kesh pėrgjigjėn e pytjės tende.

Tek e fundit, jemi ketu per t'mėsuar diqka apo jo ? :smile:
At here, Lexim tė kėndshėm Peja-Boy.

Peja-Boy
22-08-07, 18:32
:).. Kurani ėshtė pėr njerzi qė kuptojnė. I kam postuar disa foto me ajete kur'anore nen Rubrikėn e Kuranit. Nė qoft se i lexon tė gjitha, do t'kushtojn maksimum 5/10 minuta. Dhe si shperblim, do ta kesh pėrgjigjėn e pytjės tende.

Tek e fundit, jemi ketu per t'mėsuar diqka apo jo ? :smile:
At here, Lexim tė kėndshėm Peja-Boy.

Une Besoj qe ka Vetem nje Zot. E do te kisha Lutur te me japesh Temen se ku i ke derguar Ato Postime ??!

Preshevar
22-08-07, 18:37
Une Besoj qe ka Vetem nje Zot. E do te kisha Lutur te me japesh Temen se ku i ke derguar Ato Postime ??!

Kliko kėtu : http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22095&page=4

Fundi i faqės 4 dhe faqja 5.