PDA

View Full Version : Shqipėria naftė me bollėk


Dilaver
12-08-07, 22:53
Industria e naftės nė Shqipėri ka filluar tė rigjallėrohet si pasojė e investimeve tė huaja, kryesisht atyre kanadeze. Megjithėse zė njė peshė tė vogėl nė rezervat botėrore tė naftės, shteti shqiptar ngjallur interesin e shumė kompanive tė huaja, tė cilat pėr vite me radhė kanė eksploruar pėr naftė nė tokėn shqiptare. Sipas njė raporti tė CIA-s, rezulton se Shqipėria ka njė rezervė nafte, qė mund tė nxirret lehtėsisht prej rreth 185.5 milionė fuēi, shifėr kjo e barabartė me afro 30 milionė tonė. Nė fakt, kjo sasi ėshtė e barabartė me konsumin botėror tė vetėm dy ditėve, por ekspertėt thonė se fuqitė e mėdha interesohen pėr naftėn e vendeve tė vogla, pėr shkak se duan ta blejnė atė nė njė kohė kur tregjet nuk janė shumė tė turbulluara dhe me njė ēmim tė favorshėm pėr tė rritur rezervat e tyre. Pėr tre vjet, prodhimi i naftės ėshtė rritur me 100 mijė tonė, teksa pėr vitin 2006 arriti nė 550 mijė tonė. Ndėrkohė qė mendohet se kėtė vit kjo sasi tė rritet edhe mė shumė. Sasia prej 550 mijė tonėsh naftė bruto qė prodhon Shqipėria aktualisht nė njė vit ėshtė e barabartė me rreth 150-160 mijė tonė naftė nga ajo qė pėrdoret pėr automjetet. Aktualisht, nafta e prodhuar nė Shqipėri tregtohet jashtė shtetit me rreth 35 dollarė, pėr shkak se nafta e Patos- Marinzės, ku operon kjo kompani, ėshtė bituminoze.