PDA

View Full Version : Lutjet dhe Fotografi


Malsori-Makaveli
14-08-07, 11:24
Ati ynė, qė je nė qiell,
u shenjtėroftė emri yt,
ardhtė Mbretėria jote,
u bėftė vullnesa jote:
si nė qiell, ashtu nė tokė!
Bukėn tonė tė pėrditshme na e jep sot.
Na i fal fajet tona,
si i falim ne fajtorėt tanė.
E mos na ler tė biem nė tundim,
por na liro nga i Keqi.
Amen.
Qellimi i Njeriut!


Kujto mir, o njeri i shkretė,
Pse t'ka fal Zotiynė n'kėt jetė:

Nuk t'ka dhanė mė ngrėn dhe, mė pi
Sikur t'ishe nji bagėti;

As pėr g'zim as m'u madhėrue
Se mė aspak pėr me mėkatnue.

Zotiynė na ka krijue
Vetem shpirtin me shelbue.

Ėshtė e zezė, e shkurt kjo jetė
Shpejt kalon e bjen si fletė,

Tė mirat kėtu shpejt po tresin,
Jeta tjeter do t'na presin:

Jeta tjeter feja thot':
Krejtė e lum o e zeza pėr mot.

Nė qofshim t'lum s'mbaron gėzimi
Nė qofshim t'mjerė s'mbaron denimi.

Pra kėshtu Krishti , kur na mėsonte
Me shum dieje ne na thoshte:

"Me mb'rrijtė njeriu me fitu
Se ē'kak jeta t'mira me g'zue

S'a asht dobi,por dam o'i mjerė
N'kje se shpirtin pėr to bjerė''.

Pra, pėr n'daē, o v'lla me p'shtu
Larg veprave s'mallku;

Lene mekatin, nuk do t'denohesh
Mbaje Urdhimet, e dot t'shelbohesh.http://www.immaculata.at/bilder/MutterTeresa_freigestellt.gif


Nana e Botes-Shqiptarja

Malsori-Makaveli
15-08-07, 18:15
Ket ja kam shkru ni Shoqe,se i ka dek Qika Agjes e vogel.At nat Engjujt e kan rrethu Nanen,
Kendojshin u gzojshin se po e lind Dianen,
At Nat shiu e kish la Token,
Qoj Zoti Engjullin Njeri me pa Boten,

E kish fal Zoti me nigu e jo me Fol,
Ne ket Bot te quditshme se qka po Ndoll,
Po rrin si n`gjynah me pas dhimbje n`zemer,
Trupin Njeri e Shpirtin Engjell,

Anderr Nanes ja kishin lan Amanet,
Me rujt si Syt e si Drynin n`gjep,
Linde me nje Zemer prej Gurit,
E m`buloj dheu bash diten e Flamurit,

Diana te pata si Moter me le ne Merzi,
Pse bash te Ejteve i pate ato Fatkeqsi,
Pse bash te Ejten,zoti na bani me Sheja,
Pse kshtu diqka n`doll nuk na ka marr Mendja,

Diana na le me Vaj u largove si Era,
Tjeter Bot tu qel Dera,
Nje Pik te zez ne Zemrat tona na Le,
Ne krahun e Jezu Krishtit tash po Fle.