PDA

View Full Version : Shqiptarėt 2 miliardė euro nė bankat greke


Dilaver
15-08-07, 11:27
Shqiptarėt 2 miliardė euro nė bankat greke

Tiranė, 8 gusht 2007 - Emigrantėt shqiptarė qė punojnė dhe jetojnė nė Greqi, llogaritet tė kenė depozituar nė bankat e shtetit helen rreth 2 miliardė euro. Shuma prej dy miliardė eurosh ėshtė e barabartė me rreth 30 pėr qind tė Produktit tė Brendshėm Bruto tė Shqipėrisė. Nė fakt, pėr vite me radhė, dėrgesat e emigrantėve kanė financuar deficitin e lartė tregtar tė vendit, duke mbajtur tė pacenuar aftėsinė paguese tė ekonomisė sė Shqipėrisė. Nė rast se vetėm kursimet e emigrantėve shqiptarė nė Greqi do tė injektoheshin nė ekonominė tonė, atėherė Produkti i Brendshėm Bruto i vendit do tė rritej me 30 pėr qind. Po kėshtu, kjo shifėr ėshtė 10 herė mė e lartė se investimet e huaja tė drejtpėrdrejta nė Shqipėri. Por vitet e fundit, institucionet ndėrkombėtare qė monitorojnė ekonominė shqiptare, si Fondi Monetar Ndėrkombėtar dhe Banka Botėrore kanė lėshuar alarmin se paratė qė emigrantėt dėrgojnė pranė familjeve tė tyre, do tė vijnė nė ulje nga viti nė vit.

Sipas studimeve tė bėra nga Banka Botėrore, njė emigrant dėrgon para nė vendin e tij tė lindjes mesatarisht pėr rreth 14 vjet. Mė pas, ky individ fillon tė kursejė nė vendin ku ka emigruar. Gjatė vitit qė kaloi, dėrgesat e emigrantėve u llogaritėn nė rreth 1 miliard euro, duke pėrbėrė afro 1/7 e Produktit tė Brendshėm Bruto. Ne Itali dhe Greqi jetojnė mbi 800 mijė shqiptarė. Megjithatė, nė Greqi figurojnė tė siguruar dhe qė derdhin kontribute vetėm 400 mijė tė tillė, ndėrsa mendohet se 1/3 e emigrantėve shqiptarė nė tokėn helene vazhdojnė tė punojnė nė tė zezė. Po kaq mendohet tė jetė edhe nė Itali.

ECIKS / Gazeta Express

Undertaker
16-08-07, 16:43
Nė rast se vetėm kursimet e emigrantėve shqiptarė nė Greqi do tė injektoheshin nė ekonominė tonė,Dem qe edhe Shqiptaret e kane kuptuar se aty ku qeverisin Shqiptaret nuk ka sistem, nuk ka institucione apo pushtet qe mund te ju ofroj siguri apo garance per kursimet e tyre dhe duke lene menjeane cdo gje tjeter, u besojne Grekve per kursimet e tyre me shume se sa ndonje Shqiptari tjeter. Kur vjen puna te paret, nuk ka me 'bese' nder Shqiptar.

Kjo eshte normale sepse asnje njeri racional nuk deshiron te rrezikoj kursimet e tij 10 vjeqare te fituara me mund. Cka nuk eshte normale, qe shteti Shqiptar ende nuk ka arritur te krijoj nje mekanizem finaciar te garantuar dhe zbatuar nga shteti per te thithur dhe perfituar nga parate e gatshme. Atehere pse te investojne parate e tyre ne boten Shqiptare duke marre parasysh rrezikun permanent te mbesin me gishta ne goje??? Heren e fundit shteti Shqiptar i la shtetasit e vet me gishta ne prapanice.

Nese shteti Shqiptar nuk mund te bind vete Shqiptaret te investojne ne vendin e tyre, atehere si mund te bind te huajt???

Nese marrim e studiojme me objektivitet cdo fenomen apo cdo gje qe u ka ndodhur Shqiptarve ne 100 vitet e fundit, do te kuptojme se armiku me i madh i Shqiptarve eshte pikerisht Shqiptari.

rovena
17-08-07, 11:09
Dem qe edhe Shqiptaret e kane kuptuar se aty ku qeverisin Shqiptaret nuk ka sistem, nuk ka institucione apo pushtet qe mund te ju ofroj siguri apo garance per kursimet e tyre dhe duke lene menjeane cdo gje tjeter, u besojne Grekve per kursimet e tyre me shume se sa ndonje Shqiptari tjeter. Kur vjen puna te paret, nuk ka me 'bese' nder Shqiptar.

Kjo eshte normale sepse asnje njeri racional nuk deshiron te rrezikoj kursimet e tij 10 vjeqare te fituara me mund. Cka nuk eshte normale, qe shteti Shqiptar ende nuk ka arritur te krijoj nje mekanizem finaciar te garantuar dhe zbatuar nga shteti per te thithur dhe perfituar nga parate e gatshme. Atehere pse te investojne parate e tyre ne boten Shqiptare duke marre parasysh rrezikun permanent te mbesin me gishta ne goje??? Heren e fundit shteti Shqiptar i la shtetasit e vet me gishta ne prapanice.

Nese shteti Shqiptar nuk mund te bind vete Shqiptaret te investojne ne vendin e tyre, atehere si mund te bind te huajt???

Nese marrim e studiojme me objektivitet cdo fenomen apo cdo gje qe u ka ndodhur Shqiptarve ne 100 vitet e fundit, do te kuptojme se armiku me i madh i Shqiptarve eshte pikerisht Shqiptari.
Pjtohem me ju.
Shume nga keta njerez qe investojne kursimet e tyre ne bankat e Greqise ishin te njejtit qe kishin treguar besim te sheti i tyre.
JU kujtohet cfare ndodhi??????