PDA

View Full Version : Ēokollata e zezė nė ndihmė tė shėndetit tė zemrės !


Linka_pz
15-08-07, 20:08
Ēokollata e zezė nė ndihmė tė shėndetit tė zemrės
31-07-2007

Shkencėtarėt kanė zbuluar se ēokollata e zezė ėshtė diēka e mirė pėr zemrėn. Ata thonė se ndihmon nė forcimin e arterieve tek ata qė pinė cigare dhe ka me shumė antioksidantė nė njė gram se njė gotė verė, ēaj apo luleshtrydhet. Studimi i fundit pėr ēokollatėn tregon se ēokollata e zezė mund tė jetė mė e mirė nga ē’mendohet dhe disa mund tė hanė ēokollatė pėr arsye mjeksore.
Ata qė e kanė qejf ēokollatėn duhet tė gėzohen. Mjekėt kanė disa kohė qė thonė se ēokollata tė bėn mirė.
“Ēokollata jonė ėshtė 73% kakao” thotė Sam Aboulhosn, i cili prodhon ēokollata tė stilit evropian nė dyqanin e tij afėr Washingtonit dhe njerėzit i blejnė ēokollatat e tij tė shijshme.
Shkencėtarėt kanė zbuluar se po tė hash ēokollatė tė zezė pėr ēdo ditė nga pak, mund tė ndihmojė nė uljen e tensionit tė gjakut. Kėto studime janė bėrė tė ditura nga Organizata Mjeksore Amerikane. Dr. Dirk Taubert dhe kolegė tė tij nė spitalin universitar tė Kėlnit e pėrdorėn ēokollatėn e zezė tek 40 njerėz me hipertension dhe ja se ēfarė zbulluan:
“Ēokollata e zezė e uli tensionin sistolik me 2.9 pikė dhe tensionin diastolik, tensionin e ulėt me 1.9 pikė. Ēokollata e bardhė nuk bėri ndonjė efekt,” thotė mjeku.
Studime tė tjera tregojnė se ēokollata me qumėsht, ēokollata e bardhė ose ēokollata e zezė e ngrėnė me qumėsht, nuk kanė tė njėjtat efekte si ēokollata e zezė vetėm. Ēokollata e zezė pėrmban elementė tė quajtur polyphenols. Dr Taubert thotė se polyphenols duket sikur rrit nivelin e njė substance nė trup qė quhet oksid nitrik, i cili zgjeron vazot e gjakut duke rritur qarkullimin i cili sjell nė uljen e tensionit.
“Studimet tona janė tė shumta pėr tė rekomanduar njė sasi polyphenoli tė ēokollatės si njė dietė e shėndetshme”.
Ky ėshtė njė lajm i mirė pėr ata tė cilėt vuajnė nga tensioni. “Eshtė njė arsye e mirė tė hash ēokollatė” Por disa njerėz mund tė mos pėlqejnė shijen.
“Eshtė e thjeshtė. Mė shumė e hidhur qė tė jetė ēokollata, aq mė tėper polyphenol ajo pėrmban,” thotė Dr. Dirk. Edhe diēka tjetėr: asnjė nga ata qė morėn pjesė nė studim nuk shtoi nė peshė, pasi studiuesit gjetėn se njė sasi e vogėl,- 7 gram ēokollatė e zezė,- ishte e mjaftueshme pėr tė ulur tensionin me disa pike.
“Ishte befasuese pėr ne qė njė sasi e vogel ēokollate mund tė reduktonte nė mėnyrė efiēiente uljen e tensionit,” thotė mjeku.
Kjo ėshtė e mirė megjithėse ēokollata sjell shtimin nė peshė. Dr. David Katz ėshtė specialiat I dietave. Ai paralajmėron qė tė mos pėrdorėsh me shumicė ushqime qė tė pėlqejnė. Dr. David Katz, i shkollės mjeksore tė Universitetit tė Yale
“Nė qoftė se e tepron, atėherė efektet positive nuk kanė mė vlerė,” thotė Dr. Katz. Dhe shtimi nė peshė nuk ėshtė aspak i mire pėr tensionin.