PDA

View Full Version : Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?


Zana_ch
16-08-07, 13:10
Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?Pershendetje!

-E bera kete pyetje se ca here na mundon, zemra na thote te veprojem ndryshe ne ca raste, situata, por mendja edhe logjika ta do ndryshe. ?

-Ca here njerezit thone " e bera ashtu sic ma donte zemra" a eshte kjo se zemera e urdhoje, i dha trejtim se cfare te bente apo eshte truri ai, qe vendose se cfare bejem ne ne jeten e perditeshme.

luan_i
16-08-07, 13:16
Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?Pershendetje!

-E bera kete pyetje se ca here na mundon, zemra na thote te veprojem ndryshe ne ca raste, situata, por mendja edhe logjika ta do ndryshe. ?

-Ca here njerezit thone " e bera ashtu sic ma donte zemra" a eshte kjo se zemera e urdhoje, i dha trejtim se cfare te bente apo eshte truri ai, qe vendose se cfare bejem ne ne jeten e perditeshme.
Zemra siē rrah shpejtė edhe shpejtė tėrbohet. Vendimet e zemrės, pavarėsishtė arsyes, mund tė mos jenė tė drejta gjithmonė. Mendja do tė duhej tė ishte promotor nė veprime dhe vendimmarrje.

Henori
16-08-07, 17:37
Zana_ch

Varet se per qka behet fjale. Ne disa rast eshte shume e drejt me ndegju zemren, kurse ne disa tjera jo. Une jam i mendimit se medja eshte kurigjuse e zemres dhe anasjelltas.

instruktori
16-08-07, 18:26
Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?Pershendetje!

-E bera kete pyetje se ca here na mundon, zemra na thote te veprojem ndryshe ne ca raste, situata, por mendja edhe logjika ta do ndryshe. ?

-Ca here njerezit thone " e bera ashtu sic ma donte zemra" a eshte kjo se zemera e urdhoje, i dha trejtim se cfare te bente apo eshte truri ai, qe vendose se cfare bejem ne ne jeten e perditeshme.

Pershendetje Zana

Prap nje tem e bukur nga ju ,ju pergezoj

Zemra eshte nje Pomp qe ka per detyre ta leviz gjakun e njeriut gjithe jeten.
Kete e derigjon TRURI dhe nje dite kure behet boll i thot NDAL dhe zemra ndalet.

Pra Truri e dirigjon Pompen{ZEMREN}

respekt per te gjithe

Instruktori

Naki
16-08-07, 18:47
Pershendetje Zana

Prap nje tem e bukur nga ju ,ju pergezoj

Zemra eshte nje Pomp qe ka per detyre ta leviz gjakun e njeriut gjithe jeten.
Kete e derigjon TRURI dhe nje dite kure behet boll i thot NDAL dhe zemra ndalet.

Pra Truri e dirigjon Pompen{ZEMREN}

respekt per te gjithe

Instruktori


Instruktori i nderuar,keni bėrė njė shpjegim tė thjeshtė dhe tė qartė,Pra Truri ėshtė organi planifikues,veprues.Ndėrsa Zemra e furnizonė qdo qelizė tė trupit nė kėtė rast qelizat e trurit/neuronet me gjakė tė freskėt dhe oksigjenė.
Mos vepro nga zemra e helmuar,por e gėzuar.
Truri na dirigjonė nė jetė.

Naki

4peace
16-08-07, 19:01
*

Pėr fat tė keq, shumicėn (absolute] prej nesh e urdhėron "zemra".

E futa nėn thonjėza meqenėse ėshtė mendim i gabuar, siē ėshtė edhe me kėtė rast, kur mendojmė se veprojmė sipas urdhėrit tė zemrės. Faktikisht veprojmė sipas urdhėrit tė ndjenjave/emocioneve. Qendra e vėrtetė e emocioneve ėshtė solar plexus-i.

Ndjenjat/emocionet janė tė lidhura (kėtė e dijmė shumica) me sistemin nervor. Pėrmes kėtij sistemi informatat arrijnė deri tek truri. Ky pastaj "urdhėron" urdhėrin e tjetėrkujt dhe... ja veprimi i gabuar.

Me t'mira nga unė!


*

instruktori
17-08-07, 17:10
Instruktori i nderuar,keni bėrė njė shpjegim tė thjeshtė dhe tė qartė,Pra Truri ėshtė organi planifikues,veprues.Ndėrsa Zemra e furnizonė qdo qelizė tė trupit nė kėtė rast qelizat e trurit/neuronet me gjakė tė freskėt dhe oksigjenė.
Mos vepro nga zemra e helmuar,por e gėzuar.
Truri na dirigjonė nė jetė.

Naki

Zoti Naki ju pershendes
Dhe ju falenderoj per ate qe thuani

Kete une e di per ashtu si e kam then

Pershendetje dhe respekte

Arb
17-08-07, 19:53
Ne poezi - zemra.

Ne realitet - truri...

Peja-Boy
20-08-07, 20:07
Ne poezi - zemra.

Ne realitet - truri...

Ne Poezi Kopjimet, se prap se prap menden sja ndrron kush !!

~AmaZonA~
20-08-07, 20:11
Truri dhe zemra kan lidhje reciproke ne mes veti,truri urdhėron ndėrsa zemra acepton...Njė thėnje mu kujtua tani duke lexuar pėrgjigjet me lart...Mendja dhe zemra jan dy fusha paralele simpatizuese,njėra nuk mund te zgjerohet pa u zmadhuar tjetra,njėra nuk mund tė lartsohet pa u lartsuar edhe tjetra (nese nuk e kam shkruajtur gabim) keshtu qe te dyjat jan ne lidhje reciproke mes tyre...

LABI
23-08-07, 16:43
Instruktori i nderuar,keni bėrė njė shpjegim tė thjeshtė dhe tė qartė,Pra Truri ėshtė organi planifikues,veprues.Ndėrsa Zemra e furnizonė qdo qelizė tė trupit nė kėtė rast qelizat e trurit/neuronet me gjakė tė freskėt dhe oksigjenė.
Mos vepro nga zemra e helmuar,por e gėzuar.
Truri na dirigjonė nė jetė.

NakiCDO PROBLEME, CDO SEMUNDJE, SIKURSE FILLON DHE ZGJIDHJEN E KA NE KOKE (tru) .

Elda.kaq
26-08-07, 19:28
Ne poezi - zemra.

Ne realitet - truri...


Pjtohem plotesisht me ju , eshte me e vertet .

Kavaleri
26-08-07, 23:27
e pata hap un nje tem edhe qe u mundojsha me ja spejegu disave qe prej ndjenjave te kqija po ka reaksione te kunderta ndaj partneres po shuket oreksi, ata thonin: se nuk ndjehet me hund as me tru por me selimin!!!!
Si mos te fukcionon truri i qet pa ngarkesa psiqike, telashe, etj prap veq me zemer apo edhe tjera pjes nuk mundesh me bo kurgjo.
Pra ky tekst i sipert vlen per TURISTIN edhe MURGESHEN, qe tani edhe ne kohen e gurit paska kopmandu Truri, jo zemra apo tjera pjese te trupit.
Respekt.

Kavaleri
26-08-07, 23:48
Truri dhe zemra kan lidhje reciproke ne mes veti,truri urdhėron ndėrsa zemra acepton...Njė thėnje mu kujtua tani duke lexuar pėrgjigjet me lart...Mendja dhe zemra jan dy fusha paralele simpatizuese,njėra nuk mund te zgjerohet pa u zmadhuar tjetra,njėra nuk mund tė lartsohet pa u lartsuar edhe tjetra (nese nuk e kam shkruajtur gabim) keshtu qe te dyjat jan ne lidhje reciproke mes tyre...
Aj per diqka vyn edhe zemra per syreta se ka askush aty hmm, pa kekuptime ZEMRA ime hahah..

Ka njeri qe zemra nuk do ti punonte pa ja vendu ket ketu:
Gjermonisht quhet "HERZKLAPPE"
http://www.kte-luebeck.de/ce/_img/Herzklappe.jpg
Kjo pjes ne fotografin e siperme, esht nga viqi, dhe perpunohet per Njeriun.
para disa vite esht marrur nga derri, por jo aq e mire edhe qe tani 3-4 vitet e fundit mirret nga viqi, qepet me dor dhe hyn ne zemer te njeriut!
Shiko fotografin e poshtme aty ku shifet me shigjet tek "Pulmonalissamm"
http://www.know-library.net/images/thumb/0/0b/360px-Herz1.PNG
Zemra ndrrohet perpunohet ka sherim, por koka hmm, dhasht Zoti dhe Kujdesja qe mos te ket as nje Njeri po as nje Gjalles te smuer ne ket planet.

Edhe sa i perket Zemeres, ju kisha Lute te gjithve qe njifeni dikend Shqiptar qe ka poblem me Zemer te me lajmrohet ne PM dikush nga ju, edhe qe un jo P.S por njof dikend qe mujm ta sherojm ketu ne Zvicerr.
Ajo Firm merr vetem te rinje, fimije jo te penxionuar.
Nuk esht as Caritas as ska lidhje me Zvicer kjo firm esht amerikane por prodhimi behet edhe ne Luzern te Zviceres.
Mendoj sinqerisht edhe lus zotin qe mos te ket as nje femij te smuer, mir por nese njifeni dikend let me lajmrohet ne PM.

Kavaleri
27-08-07, 00:00
Uha harrova,tek figura e pare, ky lloj "kllape" vendohen ne zemer aty ku esht shigjeta tek "Pulmonalissamm"
ka edhe lloj te tjera te Klapeve, qe vendohen ne tjerat kanale te gjakut mbrenda zemres per frymeshtypje dhense/marrje- depurtimin egjakun.
Ne fotografin e dyt mbrenda Zemres ajo e tera qka esht me ngjyr te bardh esht lloj i ketyreve Klapeve te cilat i perpunohen nga viqi per njeriun.

Afrimi_17
22-09-07, 23:47
Une mendoj se zemra dhe truri kan dallime shum te medha, sepse zemra i pranon te gjitha rastet amocionale (dashurin ,urretjen etj.)kurse truri ka te bej me psikologjin e perditshme. Ne bejme shum shpesh gjera te shpejta nga truri , por po ta kishum degjuar zemren ndoshta nuk do ti benim fare.Une mendoj perfundimisht se "ZEMRA" pranon kurse "TRURI" shkarkon dhe duhet ta dim se EXPORTI dhe IMPORTI kan dallime shum te medha. Me respekt nga Afrimi.

Doooni
27-09-07, 23:26
me tru e pa zemer nuk eshte njeri, me zemer e pa tru eshte budall

Amina
09-10-07, 17:38
Truri e urdheron zemren e bashke me te edhe njeriun!

eksplozivi
12-10-07, 11:23
Per bese mua me urdherojne te dyte varesishte prej rastit, por ndonjehere (e sidomos kur pi coj nja dy-tri gota) po me urdheron edhe ... pe dini ju kush - koka e vogel.