PDA

View Full Version : Qka asht Bibla??


Malsori-Makaveli
17-08-07, 12:16
Bibla ėshtė e pakrahasueshme nė influencėn, synimin dhe fuqinė e saj. Ajo ėshtė Fjala e Perėndisė. Njėkohėsisht, ajo ėshtė burimi dhe regjistrimi i historisė sė besėlidhjes sė Perėndisė me njerėzit e Tij. Nė faqet e saj ne mėsojmė vullnetin e Perėndisė pėr aspektin moral, shpirtėror, dhe shoqėror. Ne mėsojmė se ēfarė ėshtė e drejtė dhe ēfarė ėshtė e shtrembėr, tė vėrtetėn dhe gabimin. Bibla ėshtė mė se e mjaftueshme nė autoritet (autoritare) pėr tė na udhėzuar nė besim dhe nė praktikė. Ajo ėshtė manuali pėr tė gjithė ata qė e quajnė veten tė Krishterė (2 Timoteut 3:16).
Bibla ka karakter hyjnor, pėr shkak se frymėzimi dhe autoriteti i saj vijnė nga vetė Perėndia. Njėkohėsisht, ajo pasqyron njė karakter njerėzor, pasi Perėndia vendosi qė tė pėrdorte njerėz tė caktuar pėr shkruajtjen e saj. Bibla u dha nga Perėndia pėr njerėzit, prandaj ajo u shkrua nė gjuhėn dhe kulturėn e njerėzve qė Perėndia kishte zgjedhur.

Ajo ėshtė e pėrbėr nga 66 libra qė u shkruan nga mė shumė se 40 autorė, nė njė periudhė prej afėrsisht 1600 vjetėsh, duke filluar rreth vitit 1500 para Krishtit deri rreth vitit 100 pas Krishtit. Dhjata e Vjetėr ėshtė pjesa e parė e Biblės e pėrbėrė prej 39 librash, qė u shkruajtėn nė periudhėn para Krishtit. Dhjata e Re ėshtė pjesa e dytė me 27 libra tė shkruajtur pas Krishtit. Autorėt e saj shkruajtėn tė shtyrė nga Fryma e Shenjtė (2 Pjetrit 1:21). Ata shkruajtėn jo nga dituria njerėzore, por tė frymėzuar nga Fryma e Shenjtė (1 Korintasve 2:13).
eshte nje pjese e vogel e dekoduar nga bibla e vertet e ate pjese lexojme ne...
NQS e keni shikuar dokumentarin kodi i bibles eshte shume interesant fakti se cdo ngjarje qe ka ndodhur e qe do te ndodhe eshte e shkruar ne bibel vetem se dikush duhet ta dekodoje ate gje qe eshte pothuajse e pamundur...

Murgesha
17-08-07, 13:16
Bibla ėshtė njė pėrmbledhje pėrrallash qė tė vėjn nė gjumė. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Malsori-Makaveli
17-08-07, 13:31
Ti mendon ashtu un sta prishi mendimin.

Veq Bibla u shkru kaher e mas saj ka dal Kurani,ku shum Gjana jan marr nga Bibla.

Na nuk thojm ZOTI e ka zbrit prej Qiellit e ka shkru.Por Zoti i ka zjedh Njerz dhe kan shkru.Zoti nuk asht Fetar as Shkrimtar.

klm e Neruar.

Murgesha
17-08-07, 13:40
Ti mendon ashtu un sta prishi mendimin.

Veq Bibla u shkru kaher e mas saj ka dal Kurani,ku shum Gjana jan marr nga Bibla.

Na nuk thojm ZOTI e ka zbrit prej Qiellit e ka shkru.Por Zoti i ka zjedh Njerz dhe kan shkru.Zoti nuk asht Fetar as Shkrimtar.

klm e Neruar.

Malsori tė falėnderoj qė po e pranon mendimin tim.
Tė besosh Biblėn dmth. (natyrisht pėr mendimin tim) tė besosh se tė gjitha pėrrallat qė tregohen nė ēdo vend tė botės jan tė vėrteta.

Nėse thua se shumė gjėra jan marr nga Bibla e janė vėnė nė Kuran atėherė duhet ta besosh edhe Kuranin...

gazi-de
17-08-07, 13:45
Nje pytje malsot?
Mire po cilen Bibel mendon,siq dihet ka llij lloj Bibla,katolike,protestante,ortodokese,e vjeter e re,per cilen po mendon ti?

Malsori-Makaveli
17-08-07, 13:52
Nuk e ka at qka me duhet mu apo qka me intereson dhe me ndimon ne Jet.

Ti n`daq beso n`daq jo asht problem i yt,ndaq shaj n`daq thuj asht rren ti e din.

Shum pak e kam Lexu Biblen,nuk jam Fetar i madh me ndejt tuj sbolu Bibla e Kurana.Besoj at qka me ka be te besoj,ti rrespektoj gjdo Njeri ne Bot si Musliman si Budist.Ti jem i sinqert ne jet dhe besim te ni Zot.kaq

Malsori-Makaveli
17-08-07, 13:53
Bibla Katolike,se ka se ndahen lloj lloj,
Ajo e Para dhe e fundit.

Dhe kan zbolu shkrime dhe fakte te reja per at e shkrujn e ndryshoj.

gazi-de
17-08-07, 14:12
ti po thua qe vetem nje na qenka,apo po e shikon vetem fen tane,siq dihet qe ka lloj lloj,katolike,protestante,ortodokse,dhe te gjithe i thojn Bibel,ciles me i besu,apo ne cilen mu bazu.
ti po thua ti respeketojm te gjithe,mire i nderuar,pse ateher flet per Allahum dhe besimin muslimon ne nje tem tjeter,se me duket ishte shly shkrimi ime,kur e din ti mire fare qe nuk ki drejt te folesh per nje besim tjeter apo?!!

Malsori-Makaveli
17-08-07, 14:27
Hmmm gazi ti po fol krejt diqka tjeter.un fola per Katolik dhe Musliman se Ortodoks e Protestant e Reformiert jan ne at drejtim veq kan pak dallime.

Do thoj Maria ska qen Virgjeres,Priftat guzojn me pas Familie, do kshtu do ashtu per ata jan nda ne disa Deg.Ashtu jan te bindun dhe mendojn ashtu.

feja jon lejon me ba qka te duash ti,edhe ban m`kate veq dije se e pagun,ndoshta jo fill as ne tehir te deks,po Fmija yt ndoshta.

Katolik-Musliman asht krejt ni deg tjeter.

Nese kini ndoj Pytje per Fe jau sjell ni Prift se un skam dije per Fe shum.Ju dhash Besoj ne qka mka lind e mka bind Besimi,dhe besoj ne ni Zot.

Se kush je e qka je ti se ki Fen mat mir se un.kurgja.edhe pse jan 90% Musliman e kan si thoni Fen prej Allahut te mir e te paster ku jeni sod??Kerkund ni Shtet e ni Popull apet se apet Pus.

Zvicrra si Shemull,gjdo katund ka Kisha e asht plot Kryqa,Flamuri Parja gjithqka.
Shqiptarit si pengon kjo gja,edhe pse e prek Paren me Kryq e she Kryqa rrugs e Kisha kurgja.

Por mua kur ma she Kryqi.----A je Shka ti???Kjo e pa durushme po me vjen Inati.
Shqiptar jam.pom kupton qka po mendoj.????

Murgesha
17-08-07, 14:37
Nje pytje malsot?
Mire po cilen Bibel mendon,siq dihet ka llij lloj Bibla,katolike,protestante,ortodokese,e vjeter e re,per cilen po mendon ti?

Gazi nuk duhet tė pyesėsh se sa Bibla janė, por duhet tė pyesėsh shumė thjesht.
Pse duhet tė besojmė nė shkrime tė shkruara para mijėra vjetėsh?
Pse duhet tė besojmė nė gjėra qė vėrtetėsia e tyre kurr nuk ėshtė zbuluar e as qė do tė zbulohet ndojherė?
Pse duhet ende tė veprojmė e gjykojmė simbas ligjeve tė krijuara, shpallura apo shkruara pėr njė civilizim e kohė shumė tė largėta prej tonės?

Pse duhet tė bahen krahasime mes kėtij apo atij libri kur dihet fare mirė se qė tė dyjat jan tė shkruara nga duar njerėzore...
Thuhet se asgjė nė kėtė botė nuk ėshtė e pėrsosur pėrveq Krijuesit, si mundet qė shkruesit e atyre librave tė ken qenė tė pėrsosur e Zoti tė ket pas aq shumė besim nė ta?

Malsori-Makaveli
17-08-07, 14:48
Murgesha mir ashtu mendoj edhe un perbes.

POR-a ke lexu ndoj her per Pyramida apo per Leonardo da Vinci???

A beson ne Mrekullina te Botes,a te ka shfaqur ndoj kush,a te ka bind ndoj gja n`ket jet??

At her ki me nis me besu ne diqka qka se ke besu kurr.Ni fjal e ka at domethanjen e vet e ka at vendin e vet dhe ban ndryshime te njeri,pra veq ni Fjal.

Per ni t`shame u Vra njeri,e ka hup jeten.Ndoshta edhe un per ni Fjal jam i gatshem me marr Jeten e dikuj kur me prek ne Tel.

Fjal asht fjal por ka diqka.

Murgesha
17-08-07, 15:10
Po Malėsor kam ndėgjuar pėr to, por si tė duash ato i diskutojmė nė njė temė tjetėr.
Dhe...
Asnjėherė nuk kam thėnė se nuk egziston Krijuesi, por nuk besoj nė libra fetar.
Ajo DIĒKA duhet tė jetė mė perfekte se ato qė na spjegohen nėpėr libra.
Vegimet, ėndrrat, shpalljet kur askush nuk ishte prezent, janė tė pakta pėr spjegimin e njė tėrėsie siē ėshtė Krijuesi.

Malsori-Makaveli
17-08-07, 15:19
Po ashtu mendoj edhe un.

Muj mem besu edhe mu dikush napermjet Fjales.mka ra rasti me qajt per poezia se i kam shkru dhe me kan Dasht si mas Shkrimeve,dhe ju kam terhek vrejtjen se shkrimet mujn me kan Andrra e dikuj apo veq ni idee.por nuk e di edhe un saksisht qka jan ato Libra fetare.klm

Malsori-Makaveli
17-08-07, 15:20
Maf harrova.un nuk shkruj Andrra e Ideea,shkruj qka ndien zemra e qka kam perjetu e kam pa.por prap se prap Njeri kur Mendon asht Dikush Tjeter.klm

Giovanni
17-08-07, 17:58
Pashe se jeni futur ne diskutime te thella por pash edhe nje gje se asnjeri nga ju nuk din as per Biblen dhe as per Kuranin.

Shum pak e kam Lexu Biblen,nuk jam Fetar i madh me ndejt tuj sbolu Bibla e Kurana

Nese nuk e ke lexuar biblen pse po hap teme pa lidhje... se nese ti nuk e ke lexu nuk din as se qka eshte andaj freno pak se ata qe nisen me vrap mund te rrezohen shpejt.


Bibla ėshtė njė pėrmbledhje pėrrallash qė tė vėjn nė gjumė. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Nese mendon ashtu po gabon oj dada Murgesha, dije se as Bibla dhe as Kurani nuk jan perralla qe te ven ne gjume por jan libra fetar dhe duhet te ju dhejm respektin qe e meritojn.
Kam nje pytje per ty e nderuar... Ne qka beson ti ???


PS. Ju lutem mos ofendoni fete e njeri tjetrit.

Malsori-Makaveli
17-08-07, 18:15
Giovanni un at qka deshta me than e thash e di se asht kjo kshtu.per ma andej nuk di.
Ne n`gjarje sjam kan as ne vendin ku asht Shkru.
E per gjanat se i kam perjetu e pa se ska shkrime e as shkenca smundet me vertetu kam pa e kam perjetu vet.per at Besoj dhe me ban te besoj.
Pra mos mendo se veq ja futi kot pa dit se qka po baj.klm

Zotni Giovanni

Murgesha
17-08-07, 22:39
Pashe se jeni futur ne diskutime te thella por pash edhe nje gje se asnjeri nga ju nuk din as per Biblen dhe as per Kuranin.Nese nuk e ke lexuar biblen pse po hap teme pa lidhje... se nese ti nuk e ke lexu nuk din as se qka eshte andaj freno pak se ata qe nisen me vrap mund te rrezohen shpejt.
Nese mendon ashtu po gabon oj dada Murgesha, dije se as Bibla dhe as Kurani nuk jan perralla qe te ven ne gjume por jan libra fetar dhe duhet te ju dhejm respektin qe e meritojn.
Kam nje pytje per ty e nderuar... Ne qka beson ti ???


PS. Ju lutem mos ofendoni fete e njeri tjetrit.

Giovani te jesh me se i sigurte se e kam lexuar Biblen dhe e di fare mir se cka kam shkru.
Nuk besoj ne Libra, kete e kam shkru pak me lart.
Nuk ofendova fene e askujt perpos qe e dhash mendimin tim se cka mendoj per Biblen ku jam ne perputhje te plot me temen.

Arb
17-08-07, 22:47
Bibla a?

Liber hesapi... Cka ka mu kon tjeter?

SANTANA-29
17-08-07, 23:08
Feja nuk ka qen kurr objekt perqarje midis shqiptarve edhe besoj se kurr nuk ka me qen secili ka te drejt te beson ku do ai te Bibla ,apo kurani,

iiiikes
29-01-09, 20:55
Respekte pre te gjithe ju qe kete teme e diskutoni !
po ne duhet te kemi kujdes per te folur apo me mire per te bere kritike per fete e ndryshme , pa marre islamin apo te krishter duhet te zbulojme se nga vjen Kur`ani dhe nga vjen Bibla , kush e ka shkrujte Kur`anin e kush e ka shkrujte Biblen .
p,sh . Kur`ani eshte derguar (shkruar) nga vete ALLAHU . nje citat nga Kurani(ajet kur`anor) " Ne e zbritem Ate ( kur`anin ) dhe do te ruajm pa as nje fjale te ndryshuar " dhe sote e kesaj dite nuk eshte ndryshuar asgje ne Kur`an .
Bibla e ashtu quajtur nga feja katolike e ne fen islame eshte "In`xhil " qe ne kohen e Isait a.s. eshte i ngritur ne qiell , e ne Bibel sote eshte dicka tjeter e shkrume e neser dicka tjeter shkruhet do te thote se ndryshimet behen nga dora e njeriut . keshtuna qe mos te hyme ne diskutime qe nuk na takojne dhe mos te fyejm njeri tjetrin apo me mire as njeren fe .
lus Allahun qe te na ruaj nga gabimet tona te perditshme ....

Zero Cool
31-01-09, 02:31
Respekte pre te gjithe ju qe kete teme e diskutoni !
po ne duhet te kemi kujdes per te folur apo me mire per te bere kritike per fete e ndryshme , pa marre islamin apo te krishter duhet te zbulojme se nga vjen Kur`ani dhe nga vjen Bibla , kush e ka shkrujte Kur`anin e kush e ka shkrujte Biblen .
p,sh . Kur`ani eshte derguar (shkruar) nga vete ALLAHU . nje citat nga Kurani(ajet kur`anor) " Ne e zbritem Ate ( kur`anin ) dhe do te ruajm pa as nje fjale te ndryshuar " dhe sote e kesaj dite nuk eshte ndryshuar asgje ne Kur`an .
Bibla e ashtu quajtur nga feja katolike e ne fen islame eshte "In`xhil " qe ne kohen e Isait a.s. eshte i ngritur ne qiell , e ne Bibel sote eshte dicka tjeter e shkrume e neser dicka tjeter shkruhet do te thote se ndryshimet behen nga dora e njeriut . keshtuna qe mos te hyme ne diskutime qe nuk na takojne dhe mos te fyejm njeri tjetrin apo me mire as njeren fe .
lus Allahun qe te na ruaj nga gabimet tona te perditshme ....

Pse Zoti (allahu i harapeve) pi thojka netit "Ne" ?

Blu_sky
31-01-09, 17:51
Bibla esht nje liber e shkrueme,edhe e stershkrueme me prralla e pallavre duek fillu nga nej tuf pleqesh te vatikanit.por kjo tuf e pleqeve kan shku aq larg sa qe per nje moment than se me vatikani nuk betohet ne vertetsin e bibles.

vjeshta
31-01-09, 17:59
Njė liber udhezimi dhe drejtimi per njerzimin ,po ashtu si Kur'an-i .

Blu_sky
31-01-09, 20:03
Njė liber udhezimi dhe drejtimi per njerzimin ,po ashtu si Kur'an-i . FLM prej Zotit qe te gjith ata kan me e vertetu se qka ka qen.

Murgesha
31-01-09, 20:36
Pavaresisht se Bibel e Kuran i konsideroj si permbledhje perrallash nje pergjigje per Bly sky nuk me ben te nderroj mendim e bindje.

Po ne Bibel eshte e shkruar, e then nga goja e Jezusit per dishepujt e tij.

"Ruhuni nga profetet e rremė.

E kur ata e pyeten si ti njohim ata? - ai u pergjigj,

Ata mund ti njihni nga frytet profecise se tyre"

Pas Jezusit i vetmi profet qe krijoi nje ideologji fetare krejt ndryshe nga ajo e tij eshte Muhammedi.

Cka nese fjalet e Jezusit jan me frymezim hyjnor?

Giovanni
31-01-09, 22:41
Pavaresisht se Bibel e Kuran i konsideroj si permbledhje perrallash nje pergjigje per Bly sky nuk me ben te nderroj mendim e bindje.

Po ne Bibel eshte e shkruar, e then nga goja e Jezusit per dishepujt e tij.

"Ruhuni nga profetet e rremė.

E kur ata e pyeten si ti njohim ata? - ai u pergjigj,

Ata mund ti njihni nga frytet profecise se tyre"

Pas Jezusit i vetmi profet qe krijoi nje ideologji fetare krejt ndryshe nga ajo e tij eshte Muhammedi.

Cka nese fjalet e Jezusit jan me frymezim hyjnor?


Shume e dashura Murgesha
ne rradhe te pare me vjen keq qe Biblen (Shkrimin Shenjt apo vete Fjalen e Zotit) e quan permbledhje prralash.
Bibla eshte Liber i shenjt, shkruajtur nga autor human por Autori kryesor qe ka frymezuar autoret njerezore eshte vete Zoti.

Bibla ka fjale qe i kapercejne kufijte e koherave: i drejtohet zemres se ēdo njeriu, e njekohesisht ben te linde bashkesia e krishtere, Kisha, ne gjirin e se ciles fjalet e shenjta mund te kuptohen ne tere thellesine dhe vertetesine e tyre.

Shen Jeronimi ishte personi i pare qe e perktheu Biblen, biblist i famshem i shekullit V, autor i ‘Vulgates’, perkthim zyrtar i Beselidhjes se Vjeter, i perdorur nga Kisha latine. Shen Jeronimi e perktheu Biblen ashtu si nje koncertist i famshem luan partituren e nje muzike. Studimi i thelluar, pergatitja, ndjeshmeria e perkushtimi ndaj Teksteve te Shenjta e bene nje nga ekzegjetet e shkrimtaret me te medhenj te lashtesise se krishtere. Ati i Kishes, Shen Jeronimi e vuri ne qender te gjithe jetes Biblen: e perktheu, e komentoi e mbi te gjitha u perpoq ta jetonte konkretisht gjate gjithe jetes se vet. Hodhi poshte me energji e gjalleri heretiket qe kundershtonin traditen dhe fene e Kishes. Deshmoi sa e rendesishme dhe e vlefshme ishte letersia e krishtere, e cila qe bere kulture e vertete, e denje per t’u ballafaquar me ate klasike.

Gjithashtu te mos harrojme origjinen ilirase te Atit te Kishes, qe lindi ne vitin 347 ne Stridone, kur kjo treve banohej nga fiset ilire. Njeri me karakter te zjarrte, vetmitar e sekretar i nje pape, Damazit, poliglot e njohes i kryeveprave te mendimit te lashte, murg ne shpirt e mbrojtes i fese kunder heretikeve: ky ishte Shenjti, pasioni kryesor i te cilit ishin librat e Beselidhjes se Vjeter e te Re; e ky njeriu, qe pati fatin t’i perfundonte ditet e jetes ne Betlehem, prane vendit ku nisi rrugen e vet krishterimi. Nese perkthimi latin i teksteve biblike – qe njihet me shume si ‘Vulgata’ – eshte trashegimi me i ēmuar qe i la Kishes te te gjitha koherave, perpjekja per t’u thelluar ne Bibel – siē beri Shen Jeronimi ne vitet tij te para, ne vetmine e shkretetires se Kalēides – mbetet shembull i lashte i nje sjelljeje gjithnje aktuale per ēdo te krishtere.

Te mos njohesh Shkrimin Shenjt, do te thote te mos njohesh Krishtin", thoshte Shen Jeronimi. Prandaj ka shume rendesi qe ēdo i krishtere te jetoje ne kontakt e ne dialog personal me Fjalen e Zotit, qe na eshte dhuruar ne Shkrimin Shenjt. Dialogu yne me Te, duhet te kete dy permasa: nga njera ane, duhet te jete dialog vertete personal, sepse Hyji flet me secilin prej nesh permes Shkrimit Shenjt e ka nje mesazh per secilin. E Shkrimin Shenjt nuk duhet ta lexojme si nje fjale qe i perket se kaluares, por si Fjalen e Hyjit, qe na drejtohet edhe ne e te perpiqemi te kuptojme ē’deshiron te na thote Zoti. Por, per te mos rene ne individualizem, dmth ne nje kuptim personalistik te Bibles, duhet te kemi gjithnje parasysh edhe valencen tjeter te Shkrimit Shenjt, ate te dhantise qe na eshte bere nga Zoti per te ndertuar bashkesine e Kishes.

Duhet ta lexojme bashke me Kishen e gjalle. Vendi i privilegjuar i leximit e i degjimit te Fjales se Hyjit eshte liturgjia, ne te cilen, duke kremtuar Fjalen e duke e bere te pranishme ne Sakramentin e Korpit te Krishtit, aktualizojme Fjalen e Hyjit ne jeten tone dhe e bejme Ate te pranishem ndermjet nesh. Nuk duhet te harrojme kurre se Fjala e Hyjit i kapercen kufijte e koherave.

Opinionet njerezore vijne e shkojne. Ajo qe sot eshte modernizem, neser eshte vjetrizem. Ndersa Fjala e Zotit eshte Fjale e jetes se pasosur, mbart ne vete amshimin, dmth vlen pergjithmone. Prandaj mund te themi se duke e mbartur ne shpirtin tone Fjalen e Hyjit, mbartim ne vetvete amshimin, jeten qe s’ka perendim.

Ne fund shpresoj te ta ndricoj mendjen Shpirti i Hyjit qe ta lexosh dhe ta kuptosh me mire Librin e prrallave qe quan ti se citatet qe i ke bere me lart ben te kuptojn se nuk kupton asgje nga Bibla.

Blu_sky
31-01-09, 22:54
Pavaresisht se Bibel e Kuran i konsideroj si permbledhje perrallash nje pergjigje per Bly sky nuk me ben te nderroj mendim e bindje.

Po ne Bibel eshte e shkruar, e then nga goja e Jezusit per dishepujt e tij.

"Ruhuni nga profetet e rremė.

E kur ata e pyeten si ti njohim ata? - ai u pergjigj,

Ata mund ti njihni nga frytet profecise se tyre"

Pas Jezusit i vetmi profet qe krijoi nje ideologji fetare krejt ndryshe nga ajo e tij eshte Muhammedi.

Cka nese fjalet e Jezusit jan me frymezim hyjnor? Po hajt me thuj ti mbasi koka muhamedi profet i rrem (larg qoft asaj aj) simbas jezusit .kur ka me ardh pra profeti i vertet qe thot ne bibel.

INPERATORE BT
30-01-10, 10:25
ai nuk ka caktu kohen daten vitin kur vijn profetet shoki qka po fol palidhje...

INPERATORE BT
30-01-10, 10:26
te gjith profetet njeri pas tjetrit kan than se do te vij dikush qe.... por asnjeher duke kalkuluar numra dhe data

Makresh
30-01-10, 10:46
te gjith profetet njeri pas tjetrit kan than se do te vij dikush qe.... por asnjeher duke kalkuluar numra dhe data


Mir, sipas teje cfar pritet nga ai profet qe ka paralajmeruar Jezusi a.s., ? Pse te vie ?

INPERATORE BT
31-01-10, 11:57
spo te kuptoj qa je ka don me than?????

roadrunner
31-01-10, 12:17
Bibla, ashtu si Kur'ani jane libra te shenjta udhezuese te cilat mesojne njerezimin se si te sillen. Eshte e drejte e jonja cilen duam te zgjedhim, por megjithate te gjithe jemi nje.

Artisti
31-01-10, 20:28
Ēka ėshtė Bibla?

Posi edhe Kur'an - i, libėr tė cilin e kanė shkruar njerėzit!


.

emine
31-01-10, 23:10
liber i ligjev qe kan qen para 2000 vjeteve,qe me te sotmen shume pake perputhet,njerzit jane udhezu ne bibel e kuran ,si shqiptaret ne kanunin e leke dugagjinit,,,dikujna ja ka thy kryte dikujna demek ja ka pru mendt,kjo mvaret si njerzit futen ne nje rroman p.sh.m dhe mendojne qe vet jane personazhet e asaj historije,,,,cdo liber ka peshen e vet,cfardo qofte ai liber,po ja qe njerzit perbetohen ne bibel e kuran e ne te vertet e perdorin me ba be rrejshem...

sherri
01-02-10, 00:19
liber i ligjev qe kan qen para 2000 vjeteve,qe me te sotmen shume pake perputhet,njerzit jane udhezu ne bibel e kuran ,si shqiptaret ne kanunin e leke dugagjinit,,,dikujna ja ka thy kryte dikujna demek ja ka pru mendt,kjo mvaret si njerzit futen ne nje rroman p.sh.m dhe mendojne qe vet jane personazhet e asaj historije,,,,cdo liber ka peshen e vet,cfardo qofte ai liber,po ja qe njerzit perbetohen ne bibel e kuran e ne te vertet e perdorin me ba be rrejshem...
Pasha Kuranin! se ki keq hanem. vetem jane Libra te shenjet,bartin dituri shume me vler nga lashtesia....shkenca ka marr shume nga to,e tash shkenca po ju kthen besushmerin me fakte prekse(t'kapshme)atyre librave! deri sa zberthyesit,e prejudikuesit e tyre nje nje kohe jua humben besimin!

Makresh
01-02-10, 08:21
spo te kuptoj qa je ka don me than?????


Isaia 29.12
(http://albkristian.com/bibla_shqip/b23c029.htm)

"Ose si njė libėr qė i jepet dikujt qė nuk di tė lexojė, duke i thėnė: "Tė lutem, lexoje kėtė !", por ai pėrgjigjet:

"Nuk di tė lexoj".


"Lexo ne emer te Zotit tend, i cili krijoi! Krijoi njeriun prej gjakut te ngjizur! Lexo per Zotin tend Bujar, i cili ua mesoi penen, ia mesoi njeriut ate qe nuk e dinte!" (El-Alek, 1-5)

INPERATORE BT
01-02-10, 13:55
makresh te fala bonju kejtve se une prap nuk po di ku do me dal ti.. kshtu qe shnet haver

Makresh
01-02-10, 14:31
makresh te fala bonju kejtve se une prap nuk po di ku do me dal ti.. kshtu qe shnet haver

E djin ata qė dinė !

INPERATORE BT
01-02-10, 16:32
sen ma mir se me ja bo qefin vetes nuk ka, e dijn ata qe dijn apo????

Makresh
01-02-10, 16:38
sen ma mir se me ja bo qefin vetes nuk ka, e dijn ata qe dijn apo????

Ta bera nje pyetje, nuk kuptove gje !:confused:
Ta citova biblėn duke pėrcjellur me kuranin, prap s'kuptove gjė !:confused:

Tash s'din se per cka po flas, por e din qe po ja bej qefin vetes ???? :tongue: ahahahahaaaa


N'cilėn klas dhe n'cilin universitet je duke studiuar historin ?

Makresh
01-02-10, 16:41
.....UPSSSS !

Ti e paske shpreh thjesht nje mendim, nje ndjenje tenden, qe sigurisht e konsideron si te vertet apo jo ?

sen ma mir se me ja bo qefin vetes nuk ka, e dijn ata qe dijn apo????

INPERATORE BT
03-02-10, 11:04
aspak ndjenj... nuk e kom lexu as bibel as kuran po per senet qa i perket historis shqiptare mundohem me i dit sa ma shum,,, per ata njerez qe thojn per veti se dijn shum une i krahasoj me hunj gardhi, e ky osht ni mendim i imi... e sa per historin qe thash krejt e vertet osht shoki ceke ni fjal qe thash qe mendon see nuk osht e vertet ta vertetoj pa problem, qa po don ma shumm

Makresh
03-02-10, 11:12
aspak ndjenj... nuk e kom lexu as bibel as kuran po per senet qa i perket historis shqiptare mundohem me i dit sa ma shum,,, per ata njerez qe thojn per veti se dijn shum une i krahasoj me hunj gardhi, e ky osht ni mendim i imi... e sa per historin qe thash krejt e vertet osht shoki ceke ni fjal qe thash qe mendon see nuk osht e vertet ta vertetoj pa problem, qa po don ma shumm

Ēka me t'cek bre shok, ti thua qė s'din gjė ! E nese s'din, si mund ta thuash te verteten ? :rolleyes:

INPERATORE BT
03-02-10, 15:20
haj medet haj, un thom qe ujku ky qe ferkemi phaa... ok ok un sdi shyqyr se po dishe ti, veq vazhdo sosht problem rrafsh e ki...

elvio
06-02-10, 19:48
bibla


ata qe e lexojne edhe u vishen syte nga ate c'ka paraqitet ne te.
iluzione qe paskan ndodh para 2000 vitesh se aktualisht s'po ndodh asnje cudi e habi.

ngjallen -vdesin ringjallen. ohuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

premium
06-02-10, 20:05
.. sidoqoft ėshtė e udhezuar pėr tė Krishterėt tė pėrmbahen ligjeratės , mirenjohja e Bibles nuk ka asgjė tė keqe , besoj se mirenohja e bibles perfekte fiton besimin nderfetare.

uck_aksh
06-02-10, 23:50
duke ja ditur per nder bibles dhe kuranit per zbulimin e luftrave ndernjerzore

INPERATORE BT
07-02-10, 08:21
shihet qart se nuk ke lexu asnje rresht nga bibla... nuk osht krejt vdekje dhe ringjallje ka me shum

god father
16-02-10, 16:08
Edhe Bibla esht libri zotit dhe duhet te respektohet

LABI
16-02-10, 16:18
Liber e shkruar me t'zeze ne te bardhe !
:rolleyes: :rolleyes:

uck_aksh
16-02-10, 16:30
Edhe Bibla esht libri zotit dhe duhet te respektohet


As bibla e as kurani nuk jan shkruar nga zoti po jan shkruar nga disa njerz budallenj qe ne planetin tok kan sjell vetem urrejtje ndaj njeri tjetrit

Giovanni
18-02-10, 10:00
As bibla e as kurani nuk jan shkruar nga zoti po jan shkruar nga disa njerz budallenj qe ne planetin tok kan sjell vetem urrejtje ndaj njeri tjetrit


Shume e vertete eshte kjo sepse nuk jan te shkruar nga dora e Zotit, por ma hek nje kuriositet... te gjith njerzit kan nje pik riferimenti apo besimi, nese per ju Bibla dhe Kur'ani jan buallaqe ne qka beson ti...?

Peja-Boy
18-02-10, 19:56
As bibla e as kurani nuk jan shkruar nga zoti po jan shkruar nga disa njerz budallenj qe ne planetin tok kan sjell vetem urrejtje ndaj njeri tjetrit

Qka Lexon ne Kuran e Bibel i gjen gjithkund neper bote ato gjera ...qysh thuhet ne Kuran qka eshte e drejte edhe e pa drejte, nese pak je i meqem e din me Analizu ateher prap pajtohesh me thenjet e Kuranit e Bibles edhe e din se qka eshte e drejte e qka e pa drejte !!

Po nese neve nuk na konvenojn gjerat e Kuranit e Bibles ateher edhe nuk pajtohemi qeshtu sikur ti !!

bibla
01-08-11, 22:19
Bibla ėshtė njė pėrmbledhje pėrrallash qė tė vėjn nė gjumė. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


pershendetje meqense ju e quani Biblen perrale a ka mundesi te na jepni disa shembuj.. do kishim shume deshire ti degjonim..

uck_aksh
02-08-11, 01:05
Qka Lexon ne Kuran e Bibel i gjen gjithkund neper bote ato gjera ...qysh thuhet ne Kuran qka eshte e drejte edhe e pa drejte, nese pak je i meqem e din me Analizu ateher prap pajtohesh me thenjet e Kuranit e Bibles edhe e din se qka eshte e drejte e qka e pa drejte !!

Po nese neve nuk na konvenojn gjerat e Kuranit e Bibles ateher edhe nuk pajtohemi qeshtu sikur ti !!

po me thuaj vetem nje njeri te vetem ne bot qe e respekton dhe e ben at qka thot kurani edhe bibla vetem nje njeri ne bot jo me shum

uck_aksh
02-08-11, 01:08
pershendetje meqense ju e quani Biblen perrale a ka mundesi te na jepni disa shembuj.. do kishim shume deshire ti degjonim..
e para a mund te thuash se vertet kjo ka ndodh
6jy5EE7RP2o&feature=related

_Ajoma6v--c

Oqeani
02-08-11, 16:15
Uēk-Aksh shume mire thuani: Pothuaj se te gjithe besojne ne fe, e kur vie ēeshtja e hajnise, prostitucionit, pedofilise, e, e, e, e, ....i harrojne gjerat e fesė !( Pedofilia me e zhvilluar na del se eshte ne "shtėpitė" e fesė, (kisha)) !

Me shkurt feja thot: Mos i bė dikujtė atė, qė ti nuk dėshiron t'a bėjė ndokush !

winona
14-08-11, 20:42
As bibla e as kurani nuk jan shkruar nga zoti po jan shkruar nga disa njerz budallenj qe ne planetin tok kan sjell vetem urrejtje ndaj njeri tjetrit
Edhe une pajtohem me ty uck_aksh...

Fshatari
18-08-11, 10:08
Edhe une pajtohem me ty uck_aksh...

Librat e shenjte(Kurani, Bibla...) jane kryevepra te letėrsisė botėrore.
Keto libra nuk kane mbjelle kurfare urrejtjesh te njerezimi. Ato vetem e pershkruajne ne imtesi urrejtjen qe ekzistonte tanime te qeniet e gjalla qe quhen "njerez" qe nga periudha kur keto gjallesa u paraqiten mbi toke.
Si duket, urrejtja eshte shkalla me primitive qe dallon dhe perafron njeriun me kafshen ( per shembull lopet e fshatarit).
Jemi deshmitare se ne fund te shekullit te kaluar dhe ne fillim te ketij shekulli, disa njerez, kolektivitete, madje edhe si popull, kane ngelur ne shkallen e pare, primitive, shkalle kjo qe karakterizon me teper shtazen se njeriun.
Lodhe trunin pak e qelloja kush jane keto egercira qe pergjaken ballkanin, kryqin e Bibles dhe henen e Kuranit.

winona
18-08-11, 19:14
Ata qe e deklarojn veten si te vetmen fe te zotit dhe fetč tjera asgje,ata qe mbjellin urrejtje jane shumica e atyre qe ne emer te besimit te tyre fetar mundohen ti njollosin ata te besimit tjeter fetar.E ata janč njerzč e jo,, lopet e fshatarit,,.Nuk e di qka ta lodhi trurin me shume per gjera te kota...Per mua me rendsi eshte kombi.

taraku-1
18-08-11, 21:14
Ata qe e deklarojn veten si te vetmen fe te zotit dhe fetč tjera asgje,ata qe mbjellin urrejtje jane shumica e atyre qe ne emer te besimit te tyre fetar mundohen ti njollosin ata te besimit tjeter fetar.E ata janč njerzč e jo,, lopet e fshatarit,,.Nuk e di qka ta lodhi trurin me shume per gjera te kota...Per mua me rendsi eshte kombi.

Qfar Kombsie/nacionaliteti kishte Ademi a.s/Adami dhe ne qka besonte ai ?
Pa nervoz winona lavdi familjes Jashari hahhah

Monna.B
22-08-11, 17:55
Ata qe e deklarojn veten si te vetmen fe te zotit dhe fetč tjera asgje,ata qe mbjellin urrejtje jane shumica e atyre qe ne emer te besimit te tyre fetar mundohen ti njollosin ata te besimit tjeter fetar.E ata janč njerzč e jo,, lopet e fshatarit,,.Nuk e di qka ta lodhi trurin me shume per gjera te kota...Per mua me rendsi eshte kombi.

Shume mire e the " Qe ne emer te besimit te tyre fetar mundohen ti njollosin ata te besimit tjeter fetar"

Qeshtja eshte qe njeriu e njollos fene e vet, fene e tjetrit, jeten e keshtu me radhe.
Librat e shenjte jane fjale te Zotit, si Tevrati, Bibla dhe Kurani.
Njerezit i kane ndryshu shkrimet ne to (perweq ne Kuran) dhe ka fillu perqarje e njerezve.
Njerezit bejne gjera te ndaluara ne emer te fese, a ne fakt ato vete feja i ndalon.
Mos t`me genjen mua asnje ateist ne bote t`me thote qe nuk do t`thoja ME NDIHMO O ZOT nese do ishte duke u mbytur ne nje oqean krejtesisht i vetem, duke e pa vdekjen me sy :)
Nese ne nuk jemi te afte ta krijojme nje fare ose nje qelize te vetme qe sa e sa kohe.. atehere i bie qe NE NUK MUNDEMI SI NJEREZ..
At`her njeriun e paska kriju dikush..
Nga kjo nxjerrim se kush :)
Per mua Bibla eshte liber hyjnor edhepse i ndryshuar por prap se prape ka edhe ndonje fjale qe ka mbet pa u ndryshu. Feja e secilit duhet te respektohet.

Guri i madh
22-08-11, 18:14
Shume mire e the " Qe ne emer te besimit te tyre fetar mundohen ti njollosin ata te besimit tjeter fetar"

Qeshtja eshte qe njeriu e njollos fene e vet, fene e tjetrit, jeten e keshtu me radhe.
Librat e shenjte jane fjale te Zotit, si Tevrati, Bibla dhe Kurani.
Njerezit i kane ndryshu shkrimet ne to (perweq ne Kuran) dhe ka fillu perqarje e njerezve.
Njerezit bejne gjera te ndaluara ne emer te fese, a ne fakt ato vete feja i ndalon.
Mos t`me genjen mua asnje ateist ne bote t`me thote qe nuk do t`thoja ME NDIHMO O ZOT nese do ishte duke u mbytur ne nje oqean krejtesisht i vetem, duke e pa vdekjen me sy :)
Nese ne nuk jemi te afte ta krijojme nje fare ose nje qelize te vetme qe sa e sa kohe.. atehere i bie qe NE NUK MUNDEMI SI NJEREZ..
At`her njeriun e paska kriju dikush..
Nga kjo nxjerrim se kush :)
Per mua Bibla eshte liber hyjnor edhepse i ndryshuar por prap se prape ka edhe ndonje fjale qe ka mbet pa u ndryshu. Feja e secilit duhet te respektohet.kur ka ndryshue edhe kush e ka ndryshue


si ishte bibla e ma parshme ku i gjen dallimet

Monna.B
22-08-11, 18:19
Mund te thuash qe ka VETEM dhe VETEM 1 BIBEL dhe ne te gjitha jane te njejtat verse ?
Sa lloje te Biblave ke i nderuar? Apo te pergjigjem une ?
Prej atyre Evangjelike deri te ato Ortodokse ?
Ciles me rekomandon ti besoj si te vertete?
Dhe me qfare arsyetimi ti besoj njeres, e jo tjetres ?

Guri i madh
22-08-11, 18:24
Mund te thuash qe ka VETEM dhe VETEM 1 BIBEL dhe ne te gjitha jane te njejtat verse ?
Sa lloje te Biblave ke i nderuar? Apo te pergjigjem une ?
Prej atyre Evangjelike deri te ato Ortodokse ?
Ciles me rekomandon ti besoj si te vertete?
Dhe me qfare arsyetimi ti besoj njeres, e jo tjetres ?


le tash bibla ortodoxe

bibla latolike

bibla e jehoves

tash sikur me fol per sektet fetare ne islamizen


muhamedan , alevi , sheit , terbesh etj etj

po ti tregoj dallimet ne bibel aty ku ti ke has se nuk esht bibla origjinale po jan bae ndryshime

Monna.B
22-08-11, 19:44
Dmth jane bo ndryshime.
Shume bukur e thu, po m`pelqen qe qenkeni realist:)
Vete njeriu eshte mekatar, ben gabime. Nese ben gabime gjate jetes, ben edhe gjate shkrimit. Nese ka bo shkrime gjate ndryshimit te Bibles, si pret ajo te mbetet plotesisht hyjnore?
Une flas per sekte fetare, alevi sheit hanefi etj. Amo sic e di edhe ti, te GJITHA sektet islame e kane 1 KURAN, qe nuk ka version te dyte.

Po te mos ndryshonte bibla nuk do t`vinte Kurani.

Ja me fakte :
Versioni Ortodox per versin Luke 1:57:80 - http://www.icopts.com/component/icopts/?sm=3-4&tht=1293951600&c=&dbl=en&task=today_bible&E_Ref=Luke+1%3A57-80&L_Gospel_Ref=Luke+1%3A57-80o

Versioni Evangjelik ky thote NEW INTERNATIONAL VERSION http://www.biblegateway.com/passage/?search=Luke+1%3A57-80&version=NIV

Nuk mund te behesh aq injorant sa te thuash qe cdo Bibel e mundshme ka IDENTIKE te njejtat fjale.Smund te behesh 1 kunder botes qe e di, cdo religjion e di kete, ti thjeshte nuk e pranon sepse nuk te pelqen. E kjo eshte gje tjeter :)

Artisti
22-08-11, 20:05
Dmth jane bo ndryshime.
Shume bukur e thu, po m`pelqen qe qenkeni realist:)
Vete njeriu eshte mekatar, ben gabime. Nese ben gabime gjate jetes, ben edhe gjate shkrimit. Nese ka bo shkrime gjate ndryshimit te Bibles, si pret ajo te mbetet plotesisht hyjnore?
Une flas per sekte fetare, alevi sheit hanefi etj. Amo sic e di edhe ti, te GJITHA sektet islame e kane 1 KURAN, qe nuk ka version te dyte.

Po te mos ndryshonte bibla nuk do t`vinte Kurani.

Ja me fakte :
Versioni Ortodox per versin Luke 1:57:80 -

Versioni Evangjelik ky thote NEW INTERNATIONAL VERSION

Nuk mund te behesh aq injorant sa te thuash qe cdo Bibel e mundshme ka IDENTIKE te njejtat fjale.Smund te behesh 1 kunder botes qe e di, cdo religjion e di kete, ti thjeshte nuk e pranon sepse nuk te pelqen. E kjo eshte gje tjeter :)E kush e shkroi Kuranin????


.

Guri i madh
22-08-11, 20:28
Dmth jane bo ndryshime.
Shume bukur e thu, po m`pelqen qe qenkeni realist:)
Vete njeriu eshte mekatar, ben gabime. Nese ben gabime gjate jetes, ben edhe gjate shkrimit. Nese ka bo shkrime gjate ndryshimit te Bibles, si pret ajo te mbetet plotesisht hyjnore?
Une flas per sekte fetare, alevi sheit hanefi etj. Amo sic e di edhe ti, te GJITHA sektet islame e kane 1 KURAN, qe nuk ka version te dyte.

Po te mos ndryshonte bibla nuk do t`vinte Kurani.

Ja me fakte :
Versioni Ortodox per versin Luke 1:57:80 -

Versioni Evangjelik ky thote NEW INTERNATIONAL VERSION

Nuk mund te behesh aq injorant sa te thuash qe cdo Bibel e mundshme ka IDENTIKE te njejtat fjale.Smund te behesh 1 kunder botes qe e di, cdo religjion e di kete, ti thjeshte nuk e pranon sepse nuk te pelqen. E kjo eshte gje tjeter :)


po po une pyta se ku i dallon shkrimet ne bibel ,cili na qenka aj shkrimi i ri qe po ka dallime nga shkrimi i vjeter

po kemi deshir me msue diqka

Murgesha
22-08-11, 20:56
Ēkas shef njeri nė Dardani.

Kishe agjėruesit nė kėtė muaj tė shenjtė duhet tė i pėrkushtohen veprave tė mira e tė lexojnė sa mė shumė Kuran, te ne nė Dardani mė shum u interesojka se ēfarė ėshtė Bibla!

Monna.B
22-08-11, 21:35
Ēkas shef njeri nė Dardani.

Kishe agjėruesit nė kėtė muaj tė shenjtė duhet tė i pėrkushtohen veprave tė mira e tė lexojnė sa mė shumė Kuran, te ne nė Dardani mė shum u interesojka se ēfarė ėshtė Bibla!

Pse ti Murgjesha a qaq te piset e konsideron fene tende qe une po e prishi agjerimin tim nese shpreh mendim? :)
Nese ty ste intereson feja tjeter, mua me intereson cdo fe te di se cfare beson.
Mos nuk po te hahet buka ty se qfare me intereson mua :) ?

Monna.B
22-08-11, 21:36
E kush e shkroi Kuranin????


.

As Kuranin e as Biblen nuk e kane shkruar njerezit.
Ato verse jane zbritur nga Zoti tek profetet siq jane Jezusi, Mesiu dhe Muhhamedi a.s.

Murgesha
22-08-11, 21:38
Pse ti Murgjesha a qaq te piset e konsideron fene tende qe une po e prishi agjerimin tim nese shpreh mendim? :)
Nese ty ste intereson feja tjeter, mua me intereson cdo fe te di se cfare beson.
Mos nuk po te hahet buka ty se qfare me intereson mua :) ?


Jo, feja ime ėshtė shumė e pastėr, ama mjerisht do si ti jan kan e flliqin e po i qesin hije tė zezė!

Monna.B
22-08-11, 21:39
po po une pyta se ku i dallon shkrimet ne bibel ,cili na qenka aj shkrimi i ri qe po ka dallime nga shkrimi i vjeter

po kemi deshir me msue diqka

Zoteri.. un s`jam as Prift as Hoxhe ( t`isha kon mashkull ).
Une thjesht mendimin tim qe ta jap, e mbroj dhe te tregoj se ku mbahet ai mendim.
Mund te mesosh ke plot menyra, mos me pyet mua se si te mesosh.
Mua vetem mendimet mund te mi njohesh :)
Edhe nuk e di se qka osht problemi me juve, nese 1 anetare shpreh mendimin e vet te lire.. ju meniher turr mu rrok...
Leni preopukimet e mia rehat, agjerimin apo besimin tim:)
Mesohuni te pranoni edhe ndonje mendim ndryshe, mos gjuni meniher akuza.
Me te pjekur ju lutem.

Monna.B
22-08-11, 21:42
Jo, feja ime ėshtė shumė e pastėr, ama mjerisht do si ti jan kan e flliqin e po i qesin hije tė zezė!

Pse qka pata une qe e felliqa fene tende?
Qka te qita te zeze?
Me vjen keq te them, po feja ime nuk me lejon ta them te njejten gje si ti, sepse me felliqet goja.
E di une qe feja jote dhe e imja jane te pastra, por mjerisht mendimet e tua po flasin si te miat me lart, vetem se ke be COPY PASTE dhe e ke adresu ne emer tim.
Nuk te ofendova asgje fene, sepse nuk me lejohet.
Pastroji syte, apo me mire te them MENDJEN :) Eshte bere diqka qe nuk po t`len me pa PASTER

Murgesha
22-08-11, 21:50
Pse qka pata une qe e felliqa fene tende?
Qka te qita te zeze?
Me vjen keq te them, po feja ime nuk me lejon ta them te njejten gje si ti, sepse me felliqet goja.
E di une qe feja jote dhe e imja jane te pastra, por mjerisht mendimet e tua po flasin si te miat me lart, vetem se ke be COPY PASTE dhe e ke adresu ne emer tim.
Nuk te ofendova asgje fene, sepse nuk me lejohet.
Pastroji syte, apo me mire te them MENDJEN :) Eshte bere diqka qe nuk po t`len me pa PASTER


Feja ime mė thotė qė gjėrat e kota janė tė dėmshme me u marr me to.

Nė Ramazan edhe Shejtonit i mbyllen dyert pėr tė mos shpėnė agjėruesit nė mendime tė kėqia e tė bėjnė provokime.
Po si duket kjo nuk vlen pėr do insona qė sillen kėndej!

Prej qė ka fillu muaji i agjėrimit mbi dhjetėra shkrime provokuese tė muslimanėve nė kėtė temė i kam fshirė.
E pra edhe ne qė sjemi shumė fetar, e as tė krishterėt e kėtij forumi nuk janė ku ju provokojnė pikėrisht pėr shkak tė rrespektit qė kemi pėr kėtė muaj tė Shenjtė.

Monna.B
22-08-11, 21:53
Siduket ti vertet spo lexon asgje !
Ku e sheh ti se kam ofenduar ndonje fe ?
Un shpreh mendimet e mia, jo ofendime. Perkundrazi tregova shume tolerance dhe bera debat qe qete.
Askund nuk fyeva askend, e lere me fene e dikujt.
Edhe nuk te thash te replikosh me mua, me vjen keq, ri`shikoji edhe njehere nese te kam kerkuar te besh debat me mua. Ti ishe ajo qe hyre ne kundershtim me mendime te mia
Kundershtoji sa te duash, po mos me akuzo per diqka qe nuk eshte e vertet.
Shiko mire parase te me drejtohesh.

Murgesha
22-08-11, 21:59
Siduket ti vertet spo lexon asgje !
Ku e sheh ti se kam ofenduar ndonje fe ?
Un shpreh mendimet e mia, jo ofendime. Perkundrazi tregova shume tolerance dhe bera debat qe qete.
Askund nuk fyeva askend, e lere me fene e dikujt.
Edhe nuk te thash te replikosh me mua, me vjen keq, ri`shikoji edhe njehere nese te kam kerkuar te besh debat me mua. Ti ishe ajo qe hyre ne kundershtim me mendime te mia
Kundershtoji sa te duash, po mos me akuzo per diqka qe nuk eshte e vertet.
Shiko mire parase te me drejtohesh.

Mbasi qenka kėshtu!

Atėherė rilexo ti edhe njėherė, ishe ti ajo qė fillove debatin me mua e jo unė me ty.

Monna.B
22-08-11, 22:03
Jo Zonjushe, un isha duke e arsyetuar mendimin tim ndaj Gurit, jo ndaj teje me vjen keq :)
Te deshiroj replike te kendshme me te tjeret :)

Kodra
23-08-11, 14:10
Shume mire e the " Qe ne emer te besimit te tyre fetar mundohen ti njollosin ata te besimit tjeter fetar"

Qeshtja eshte qe njeriu e njollos fene e vet, fene e tjetrit, jeten e keshtu me radhe.
Librat e shenjte jane fjale te Zotit, si Tevrati, Bibla dhe Kurani.
Njerezit i kane ndryshu shkrimet ne to (perweq ne Kuran) dhe ka fillu perqarje e njerezve.
Njerezit bejne gjera te ndaluara ne emer te fese, a ne fakt ato vete feja i ndalon.
Mos t`me genjen mua asnje ateist ne bote t`me thote qe nuk do t`thoja ME NDIHMO O ZOT nese do ishte duke u mbytur ne nje oqean krejtesisht i vetem, duke e pa vdekjen me sy :)
Nese ne nuk jemi te afte ta krijojme nje fare ose nje qelize te vetme qe sa e sa kohe.. atehere i bie qe NE NUK MUNDEMI SI NJEREZ..
At`her njeriun e paska kriju dikush..
Nga kjo nxjerrim se kush :)
Per mua Bibla eshte liber hyjnor edhepse i ndryshuar por prap se prape ka edhe ndonje fjale qe ka mbet pa u ndryshu. Feja e secilit duhet te respektohet.


**********
**********
**********

E nderuara Monna, do tė parashtroj disa pyetje nėse keni mundėsin dhe vullnetin tė pėrgjigjesh.

Si ka zbrit Kuani?
Sa Kurana kanė zbritur?
Ku ndodhet Kuani i parė?


Kodra

Hajra
23-08-11, 14:28
Shume mire e the " Qe ne emer te besimit te tyre fetar mundohen ti njollosin ata te besimit tjeter fetar"

Qeshtja eshte qe njeriu e njollos fene e vet, fene e tjetrit, jeten e keshtu me radhe.
Librat e shenjte jane fjale te Zotit, si Tevrati, Bibla dhe Kurani.
Njerezit i kane ndryshu shkrimet ne to (perweq ne Kuran) dhe ka fillu perqarje e njerezve.
Njerezit bejne gjera te ndaluara ne emer te fese, a ne fakt ato vete feja i ndalon.
Mos t`me genjen mua asnje ateist ne bote t`me thote qe nuk do t`thoja ME NDIHMO O ZOT nese do ishte duke u mbytur ne nje oqean krejtesisht i vetem, duke e pa vdekjen me sy :)
Nese ne nuk jemi te afte ta krijojme nje fare ose nje qelize te vetme qe sa e sa kohe.. atehere i bie qe NE NUK MUNDEMI SI NJEREZ..
At`her njeriun e paska kriju dikush..
Nga kjo nxjerrim se kush :)
Per mua Bibla eshte liber hyjnor edhepse i ndryshuar por prap se prape ka edhe ndonje fjale qe ka mbet pa u ndryshu. Feja e secilit duhet te respektohet.

.......http://1.1.1.1/bmi/www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

Makresh
23-08-11, 14:37
Bibla nuk krahasohet me Kuranin. Nga kendveshtrimi im, biblen e krahasoj me hadithet pasi eshte nje liber i mbushur me tregime e deshmi te ndryshme nga njerez te ndryshem qe i jan raportuar Palit, Pjetrit, Lukes etc,.

Tash me dallim me hadithet, hadithet studiohen dhe klasifikohen si te sakt, te dobet dhe te pavertet,.. ēka me raportimet biblike s'behet gje, nga edhe ishin mbi 111 bibla para 1600 vite ! .. dhe ne vend qe te klasifikohen e te studiohet ēdo fjali, keta i kan besuar autoreve te saj.

Alima
23-08-11, 14:46
Bibla nuk krahasohet me Kuranin. Nga kendveshtrimi im, biblen e krahasoj me hadithet pasi eshte nje liber i mbushur me tregime e deshmi te ndryshme nga njerez te ndryshem qe i jan raportuar Palit, Pjetrit, Lukes etc,.

Tash me dallim me hadithet, hadithet studiohen dhe klasifikohen si te sakt, te dobet dhe te pavertet,.. ēka me raportimet biblike s'behet gje, nga edhe ishin mbi 111 bibla para 1600 vite ! .. dhe ne vend qe te klasifikohen e te studiohet ēdo fjali, keta i kan besuar autoreve te saj.

...do ti miratoi shkresat e tua , ngase ēka do shenoi me largohet shkresa , nuk e di perse http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSSffUHo6RohxWL563v2I8itEO7lwSNI rnoPS9nFI8GR3qq-0lL ...aty ku ndajme mendime te njejte ne te ardhmen do kesh kete simbol :

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRThVw-tx8K-b8QouR16Nu5DYsNvpC48FaLKvk0VaAdcwopzlQ6mQ


.

Giovanni
23-08-11, 14:46
Bibla u shkrua nga shkrimtarė tė shenjtė, tė frymėzuar nga Zoti qė nga koha e Moisiut (rreth 1200 vjet para Krishtit) e deri te vdekja e Shėn Gjonit apostull (rreth 100 vjet pas Krishtit).
Pėr kėtė arsye Bibla ėshtė libri i shenjtė, shkrimi i shenjt i hebrenjėve dhe i krishterėve.
Bibla ndahet nė dy pjesė: nė Besėlidhjen e Vjetėr (historia e Shėlbimit deri te Jezu Krishti – 46 libra) dhe Besėlidhja e Re (dillimi i epokės sė re me Jezu Krishtin dhe me Kishėn e pare – 27 libra). Krejt Bibla ėshtė e pėrbėrė nga 73 libra.

Nė Besėlidhjen e Vjetėr hyjnė:

- Pesė librat e Moisiut
- Librat historikė
- Librat e urta
- Librat profetikė

Nė Besėlidhjen e Re hyjne :

- Katėr Ungjijtė
- Veprat e apostujve
- Letrat katolike
- Zbulesa e Shėn Gjonit

Bibla ka fjale qe i kapercejne kufijte e koherave: i drejtohet zemres se ēdo njeriu, e njekohesisht ben te linde bashkesia e krishtere, Kisha, ne gjirin e se ciles fjalet e shenjta mund te kuptohen ne tere thellesine dhe vertetesine e tyre.

Shen Jeronimi ishte personi i pare qe e perktheu Biblen, biblist i famshem i shekullit V, autor i ‘Vulgates’, perkthim zyrtar i Beselidhjes se Vjeter, i perdorur nga Kisha latine. Shen Jeronimi e perktheu Biblen ashtu si nje koncertist i famshem luan partituren e nje muzike. Studimi i thelluar, pergatitja, ndjeshmeria e perkushtimi ndaj Teksteve te Shenjta e bene nje nga ekzegjetet e shkrimtaret me te medhenj te lashtesise se krishtere. Ati i Kishes, Shen Jeronimi e vuri ne qender te gjithe jetes Biblen: e perktheu, e komentoi e mbi te gjitha u perpoq ta jetonte konkretisht gjate gjithe jetes se vet. Hodhi poshte me energji e gjalleri heretiket qe kundershtonin traditen dhe fene e Kishes. Deshmoi sa e rendesishme dhe e vlefshme ishte letersia e krishtere, e cila qe bere kulture e vertete, e denje per t’u ballafaquar me ate klasike.

Gjithashtu te mos harrojme origjinen ilirase te Atit te Kishes, qe lindi ne vitin 347 ne Stridone, kur kjo treve banohej nga fiset ilire. Njeri me karakter te zjarrte, vetmitar e sekretar i nje pape, Damazit, poliglot e njohes i kryeveprave te mendimit te lashte, murg ne shpirt e mbrojtes i fese kunder heretikeve: ky ishte Shenjti, pasioni kryesor i te cilit ishin librat e Beselidhjes se Vjeter e te Re; e ky njeriu, qe pati fatin t’i perfundonte ditet e jetes ne Betlehem, prane vendit ku nisi rrugen e vet krishterimi. Nese perkthimi latin i teksteve biblike – qe njihet me shume si ‘Vulgata’ – eshte trashegimi me i ēmuar qe i la Kishes te te gjitha koherave, perpjekja per t’u thelluar ne Bibel – siē beri Shen Jeronimi ne vitet tij te para, ne vetmine e shkretetires se Kalēides – mbetet shembull i lashte i nje sjelljeje gjithnje aktuale per ēdo te krishtere.

Te mos njohesh Shkrimin Shenjt, do te thote te mos njohesh Krishtin", thoshte Shen Jeronimi. Prandaj ka shume rendesi qe ēdo i krishtere te jetoje ne kontakt e ne dialog personal me Fjalen e Zotit, qe na eshte dhuruar ne Shkrimin Shenjt. Dialogu yne me Te, duhet te kete dy permasa: nga njera ane, duhet te jete dialog vertete personal, sepse Hyji flet me secilin prej nesh permes Shkrimit Shenjt e ka nje mesazh per secilin. E Shkrimin Shenjt nuk duhet ta lexojme si nje fjale qe i perket se kaluares, por si Fjalen e Hyjit, qe na drejtohet edhe ne e te perpiqemi te kuptojme ē’deshiron te na thote Zoti. Por, per te mos rene ne individualizem, dmth ne nje kuptim personalistik te Bibles, duhet te kemi gjithnje parasysh edhe valencen tjeter te Shkrimit Shenjt, ate te dhantise qe na eshte bere nga Zoti per te ndertuar bashkesine e Kishes.

Duhet ta lexojme bashke me Kishen e gjalle. Vendi i privilegjuar i leximit e i degjimit te Fjales se Hyjit eshte liturgjia, ne te cilen, duke kremtuar Fjalen e duke e bere te pranishme ne Sakramentin e Korpit te Krishtit, aktualizojme Fjalen e Hyjit ne jeten tone dhe e bejme Ate te pranishem ndermjet nesh. Nuk duhet te harrojme kurre se Fjala e Hyjit i kapercen kufijte e koherave.

Opinionet njerezore vijne e shkojne. Ajo qe sot eshte modernizem, neser eshte vjetrizem. Ndersa Fjala e Zotit eshte Fjale e jetes se pasosur, mbart ne vete amshimin, dmth vlen pergjithmone. Prandaj mund te themi se duke e mbartur ne shpirtin tone Fjalen e Hyjit, mbartim ne vetvete amshimin, jeten qe s’ka perendim.

Monna.B
23-08-11, 14:53
Kurani si teresi nuk ka zbrit menjehere, po ka zdrit versi i pare nga engelli Xhebrail ( Gabriel ne Bibel ) dhe iu eshte dergu Muhammedit a.s. duke thene :
" Lexo, lexo me emrin e Zotit tend, i cili krijoi cdo gje "
S`kane zbritur Kurana, po verset te gjitha jane ruajtur ne nje vend ( sikurse Files qe ruhen ne Folder ) dhe eshte bere libri i shejte KURANI.
Duhet te theksojme qe Pejgamberi a.s. ka qene bari, dhe nuk ka ditur shkrim dhe lexim, derisa Gabrieli i tha te lexonte, do te thote qe Zoti atij vetem sa i ka dhene dhuntine e shkrim-leximit, ku me vone vie edhe versi ku thote qe Ata qė pranojnė tė dėrguarin (Muhammedin), Pejgamberin, (qė nuk shkruan as nuk lexon), tė cilin e gjejnė tė cilėsuar (tė pėrshkruar me virtytet e tij), te ata nė Tevrat dhe nė Inxhil, e qė i urdhėron ata pėr ēdo tė mirė dhe i ndalon nga ēdo e keqe, u lejon ushqimet e kėndshme dhe u ndalon ato tė pakėndshmet, dhe heq nga ata barrėn e rėndė tė tyre dhe prangat qė ishin mbi ta. Pra, ata tė cilėt e besojnė atė, e nderojnė dhe e ndihmojnė, veprojnė me dritėn qė iu zbrit me tė, tė tillėt janė tė shpėtuarit.
Nga kjo shihet qe ata qe deri atehere kane besuar Zotin Nje, dmth krishteret i jane bashkangjitur thirrjes se tij ne besim monoteist.
Sa i perket Kuranit te pare, nuk dihet se cili ishte i pari sepse sic thashe edhe me heret, shkrimet jane ruajtur dhe jane transmetuar neper gjethe palme, sepse ate kohe s`ka pas edhe leter :)

MOS TE HARROJ TE JAU PERKUJTOJ QE NUK KOM HOXHE E AS HOXHENICE E AS PRIFT E AS MURGJESHE. THJESHT UN ATE QE MENDOJ EDHE E SHKRUAJ PA HY NE BANALITET,VETEM DUKE PERFAQESUAR MENDIMIN TIM. BILE BILE AS DETEKTIV SJOM.

"

Giovanni
23-08-11, 15:01
Bibla nuk krahasohet me Kuranin. Nga kendveshtrimi im, biblen e krahasoj me hadithet pasi eshte nje liber i mbushur me tregime e deshmi te ndryshme nga njerez te ndryshem qe i jan raportuar Palit, Pjetrit, Lukes etc,.

Tash me dallim me hadithet, hadithet studiohen dhe klasifikohen si te sakt, te dobet dhe te pavertet,.. ēka me raportimet biblike s'behet gje, nga edhe ishin mbi 111 bibla para 1600 vite ! .. dhe ne vend qe te klasifikohen e te studiohet ēdo fjali, keta i kan besuar autoreve te saj.Me qite me shkru se se pata njete dhe te sqaroj nje gje see kur nje fol me fakte e pranoj por kur fole ne ajre dhe me urrejtje pak me mundon dhe me shtyn te shkruaj.
Pra ta tregoj se Bibla ndahet nė dy pjesė: nė Besėlidhjen e Vjetėr (historia e Shėlbimit deri te Jezu Krishti – 46 libra) dhe Besėlidhja e Re (dillimi i epokės sė re me Jezu Krishtin dhe me Kishėn e pare – 27 libra). Krejt Bibla ėshtė e pėrbėrė nga 73 libra.
Nuk jan 111 bibla po eshte vetem nje originale eshte e vertete se ka shume perkthime por perkthimi zyrtare eshte pirkthimi i ashtuqujtur i te KATERDHJETAVE i cili perdoret ne kishen katolike per besimtar si perkthime zyrtat se priftat lexojn biblen ne versioni original te shkruar.

Mos fol pa lexu Biblen po jam i sigurt se se ke lexu as Kur'anin, po te them un prej prevoje se i kam lexu te dyjat dhe ta them te drejten ne Beslidhjen e Vjeter dhe Kur'an nuk kam gjet shume dallime eshte e njejat gje pothua se por me emra te ndryshem.
Andaj lexoj niher o lali dhe eja e fol pollavra ateher do ti ndegjoj te gjithat .

Makresh
23-08-11, 15:26
Bibla u shkrua nga shkrimtarė tė shenjtė, tė frymėzuar nga Zoti qė nga koha e Moisiut (rreth 1200 vjet para Krishtit) e deri te vdekja e Shėn Gjonit apostull (rreth 100 vjet pas Krishtit).
Pėr kėtė arsye Bibla ėshtė libri i shenjtė, shkrimi i shenjt i hebrenjėve dhe i krishterėve.

Qe nga cila dat, hebrenjt po i besojkan Beselidhjes se re ? :rolleyes:

Giovanni
23-08-11, 15:28
Qe nga cila dat, hebrenjt po i besojkan Beselidhjes se re ? :rolleyes:


Nuk thash qe i besoj o lali lexo mire...

Makresh
23-08-11, 15:30
Nuk thash qe i besoj o lali lexo mire...

o lali, s'tha lali qe ti i beson por the qe per te krishteret dhe hebrenjt jan te shenjta.

Asgje te re nuk me mesuat, sikur ta kuptosh librin tend, dhe ta kesh lexuar sepaku 1x Kuranin, do ta kishe kuptuar me siguri postimin tim te meparshem.

Alima
23-08-11, 15:32
Qe nga cila dat, hebrenjt po i besojkan Beselidhjes se re ? :rolleyes:

...

pate fjalen per ne te ardhmen qe do ta besoin ....sapo tu" lansoi profeti i tyre qe ende e presin !
Si nostradamus & future ... LOL


.

Giovanni
23-08-11, 15:33
o lali, s'tha lali qe ti i beson por the qe per te krishteret dhe hebrenjt jan te shenjta.

Asgje te re nuk me mesuat, sikur ta kuptosh librin tend, dhe ta kesh lexuar sepaku 1x Kuranin, do ta kishe kuptuar me siguri postimin tim te meparshem.


Me thjeshte ta shpjegoj se Beslidja e vjeter eshte e shkruar nga autore hebrej...

Alima
23-08-11, 15:36
Me thjeshte ta shpjegoj se Beslidja e vjeter eshte e shkruar nga autore hebrej...


...

e keta te te re-se ??? ishin arab ?.???


grek , talion :D


lere Makresh , se ky mendoika se te krishteret skane te bejne fare me hebrejet ...amater qenka pa qak edhe ne fene e vet !
.

Giovanni
23-08-11, 15:38
...

e keta te te re-se ??? ishin arab ?.???


grek , talion :D


.


Po ben se spo din apo po provokon ... i ka fajet axherimi ...;;)

E reja eshte e shkruar po ashtu nga hebrejt qe jan edhe te kerishteret e pare.

Makresh
23-08-11, 15:40
Nuk eshte amater, por besimtar nostalgjik, qe ka trasheguar besimin si tradit familjare :)

Alima
23-08-11, 15:42
Po ben se spo din apo po provokon ... i ka fajet axherimi ...;;)

E reja eshte e shkruar po ashtu nga hebrejt qe jan edhe te kerishteret e pare.

...

confuz me bere


si ? te njejtit popull Zoti po u predikoka dy religjione?


.

Giovanni
23-08-11, 16:10
...

confuz me bere


si ? te njejtit popull Zoti po u predikoka dy religjione?


.


Pse simas teja sa Zota jan ?

Flasim pas e din ti kure ,,..::)

Alima
23-08-11, 21:30
Pse simas teja sa Zota jan ?

Flasim pas e din ti kure ,,..::)

...

te ka zene gjumi ???


.

Giovanni
23-08-11, 22:51
...

te ka zene gjumi ???


.Jo ti a je me mire tash ?

MiTii
23-08-11, 22:55
Bibla eshte nje liber qe kan besua njerzit en to para nje kohe por edhe tash ndresa pera nje kohe ka qen ndryshe e thene spo e shkrume e ndresa me von njerzit e kan marr i kan shtuar apo nerruar edhe shkrimet

Artisti
24-08-11, 10:05
Kurani si teresi nuk ka zbrit menjehere, po ka zdrit versi i pare nga engelli Xhebrail ( Gabriel ne Bibel ) dhe iu eshte dergu Muhammedit a.s. duke thene :
" Lexo, lexo me emrin e Zotit tend, i cili krijoi cdo gje "
S`kane zbritur Kurana, po verset te gjitha jane ruajtur ne nje vend ( sikurse Files qe ruhen ne Folder ) dhe eshte bere libri i shejte KURANI.
Duhet te theksojme qe Pejgamberi a.s. ka qene bari, dhe nuk ka ditur shkrim dhe lexim, derisa Gabrieli i tha te lexonte, do te thote qe Zoti atij vetem sa i ka dhene dhuntine e shkrim-leximit, ku me vone vie edhe versi ku thote qe
Nga kjo shihet qe ata qe deri atehere kane besuar Zotin Nje, dmth krishteret i jane bashkangjitur thirrjes se tij ne besim monoteist.
Sa i perket Kuranit te pare, nuk dihet se cili ishte i pari sepse sic thashe edhe me heret,
shkrimet jane ruajtur dhe jane transmetuar neper gjethe palme, sepse ate kohe s`ka pas edhe leter :)
MOS TE HARROJ TE JAU PERKUJTOJ QE NUK KOM HOXHE E AS HOXHENICE E AS PRIFT E AS MURGJESHE. THJESHT UN ATE QE MENDOJ EDHE E SHKRUAJ PA HY NE BANALITET,VETEM DUKE PERFAQESUAR MENDIMIN TIM. BILE BILE AS DETEKTIV SJOM.

"Jane ruajtur neper gjethe, palme thote Mona!!!!!

Asnje musliman nuk e kundershton!!!!!!

Do te thote po besohet ne gjethe, palme.

A e kuptova drejt?


P.S. E paska djeg dikush shkrimin e pare hahhahahahhaa.


.

premium
24-08-11, 11:30
Feja ime mė thotė qė gjėrat e kota janė tė dėmshme me u marr me to.

Nė Ramazan edhe Shejtonit i mbyllen dyert pėr tė mos shpėnė agjėruesit nė mendime tė kėqia e tė bėjnė provokime.
Po si duket kjo nuk vlen pėr do insona qė sillen kėndej!

Prej qė ka fillu muaji i agjėrimit mbi dhjetėra shkrime provokuese tė muslimanėve nė kėtė temė i kam fshirė.
E pra edhe ne qė sjemi shumė fetar, e as tė krishterėt e kėtij forumi nuk janė ku ju provokojnė pikėrisht pėr shkak tė rrespektit qė kemi pėr kėtė muaj tė Shenjtė.
nuk paske mujt me dallu ato shkrimet provokuese ( qė e passke shly ti ) nga kushi janė tė shkruara .

dallo pak provokatorėt
tolero pak pėrkatsitė fetare ..
liro pak tė hapen temat pėr besimin Islame .

Alima
24-08-11, 11:36
Jane ruajtur neper gjethe, palme thote Mona!!!!!

Asnje musliman nuk e kundershton!!!!!!

Do te thote po besohet ne gjethe, palme.

A e kuptova drejt?


P.S. E paska djeg dikush shkrimin e pare hahhahahahhaa.


.

...

me mujt me dite ēka po qaraveshesh ?!

eshte shkruajtur ne flete palmeje , ne lekura , etje tj ...por njeherit eshte memorizu nga te pranishmit ( hafuz eshte bere ) ...gje qe edhe sot e kesaj dite ndodhe memorizimi i Kuranit prej faqes se pare deri ne ate te fundit ( sistem mbrojtes kunder ndryshimeve , ndryshime keto qe i pasoi bibla e qe besa edhe sot e kesaj dite ndrron mu sipas tekeve e qejfeve te njerezve ) ...


Edhe nese eshte djege ne kohen e kater khalifeve te medhenje , dhe edhe nese djeget sot krejt , nje liber kun mos te mbetet , Kurani ruhet ne zemrat e hafuzeve aneembane botes !


.

Alima
24-08-11, 11:37
Jo ti a je me mire tash ?

...

kerkoi falje i nderuar, tani pash shkresen tende , me beso !


me keqardhje,
Alima


.

Neferta
24-08-11, 11:49
...

me mujt me dite ēka po qaraveshesh ?!

eshte shkruajtur ne flete palmeje , ne lekura , etje tj ...por njeherit eshte memorizu nga te pranishmit ( hafuz eshte bere ) ...gje qe edhe sot e kesaj dite ndodhe memorizimi i Kuranit prej faqes se pare deri ne ate te fundit ( sistem mbrojtes kunder ndryshimeve , ndryshime keto qe i pasoi bibla e qe besa edhe sot e kesaj dite ndrron mu sipas tekeve e qejfeve te njerezve ) ...


Edhe nese eshte djege ne kohen e kater khalifeve te medhenje , dhe edhe nese djeget sot krejt , nje liber kun mos te mbetet , Kurani ruhet ne zemrat e hafuzeve aneembane botes !


.
Harruat gjenezen se bibla sipas te gjith fetarve eshte fjale e Zotit NJA DY DITE PARA KURANIT

Alima
24-08-11, 11:52
Harruat gjenezen se bibla sipas te gjith fetarve eshte fjale e Zotit NJA DY DITE PARA KURANIT

...

Ishte ... koha e tejshkuar ... ajo origjinalja , gjithesesi dhe plot respekt e besim ne te, fjalen e te Madhit Krijues ...por assesi kto te tenishmet te moderuara e te ndryshuara !


.

Giovanni
24-08-11, 12:05
...

Ishte ... koha e tejshkuar ... ajo origjinalja , gjithesesi dhe plot respekt e besim ne te, fjalen e te Madhit Krijues ...por assesi kto te tenishmet te moderuara e te ndryshuara !


.


Ka edhe versione originale o xhan nese nuk po te pelqejn perkthimet.

Monna.B
24-08-11, 12:07
Jane ruajtur neper gjethe, palme thote Mona!!!!!

Asnje musliman nuk e kundershton!!!!!!

Do te thote po besohet ne gjethe, palme.

A e kuptova drejt?


P.S. E paska djeg dikush shkrimin e pare hahhahahahhaa.


.

Epo ne ate kohe s`kan pas njerz intelegjent si ti qe tu tregoje per letren :)
Ato sjon djeg, jon majt n`men edhe jon transmetu.
Asnje Prift nuk ta di biblen permendsh, asnje hiq, te gjithe mbajne Biblen me veti ne mesha.
Per dallim nga muslimanet, qe e mesojne dhe e e transmetojne permendsh tere Librin:)
Mos u kap si femijet vetem ne nje fjale qe t`ia humbesh rrugen temes,
E sa per te djegne, boll po djegni ju walla edhe sot po nejse, juve kerkush Biblen s`po jau prek :)
Ajt shkoj hargjoj paret edhe ti si spanjollet per Papen :)

Alima
24-08-11, 12:13
Ka edhe versione originale o xhan nese nuk po te pelqejn perkthimet.

...

nuk pata fjalen per perkthime ...

mendova origjinale -dhe- te ndryshuara !

e vetmja qe dukshem ja gjason origjinales eshte ajo e Brabanes , dhe ajo askund nuk vie ne shprehje ...eshte fshehur e tera ! ...vetem ajo ja gjason bukur si Kuranit famelarte !


pershendetje , a je pushushem sot ? "xhan !
.

Monna.B
24-08-11, 12:16
Alima a je marr ti me humultime te Bibles si une nganjehere qishtu qe t`ju tregojme ne disa gjera edhe per jezusin (Isain) alejhi selam :biggrin:

Giovanni
24-08-11, 12:18
...

nuk pata fjalen per perkthime ...

mendova origjinale -dhe- te ndryshuara !

e vetmja qe dukshem ja gjason origjinales eshte ajo e Brabanes , dhe ajo askund nuk vie ne shprehje ...eshte fshehur e tera ! ...vetem ajo ja gjason bukur si Kuranit famelarte !


pershendetje , a je pushushem sot ? "xhan !
.


Si mendon te ndryshuara ..!!

E theksova edhe dje ka shume perkthime por vetem nje eshte zyrtare, andaj kisha perdore ate zyrtaren.

Tjeta po sot jam super dhe pushushem. - xhan e perdorin shqiprija eshte fjal perkdhelse si me thene shprte..;)

Alima
24-08-11, 12:22
Si mendon te ndryshuara ..!!

E theksova edhe dje ka shume perkthime por vetem nje eshte zyrtare, andaj kisha perdore ate zyrtaren.

Tjeta po sot jam super dhe pushushem. - xhan e perdorin shqiprija eshte fjal perkdhelse si me thene shprte..;)

...


mendoi Biblen ku nuk eshte zevendesu fjale e Zotit ...me ate te : Palit , Xhonit , Markut etj etj ...
tjeta gjithashtu , te faleminderit per perkthimin e atij termi , se pasna dite ēka dmth hahaha...! Ti leme perkedheljet ...koncentrohemi ne nderime dhe mirekuptim !

.

Monna.B
24-08-11, 12:24
...


mendoi Biblen ku nuk eshte zevendesu fjale e Zotit ...me ate te : Palit , Xhonit , Markut etj etj ...
tjeta gjithashtu , te faleminderit per perkthimin e atij termi , se pasna dite ēka dmth hahaha...! Ti leme perkedheljet ...koncentrohemi ne nderime dhe mirekuptim !

.

Hahahahahaha, si loqk bre je:biggrin:

Tregoju per Biblen :biggrin:

Giovanni
24-08-11, 12:26
...


mendoi Biblen ku nuk eshte zevendesu fjale e Zotit ...me ate te : Palit , Xhonit , Markut etj etj ...
tjeta gjithashtu , te faleminderit per perkthimin e atij termi , se pasna dite ēka dmth hahaha...! Ti leme perkedheljet ...koncentrohemi ne nderime dhe mirekuptim !

.


Bibla ndahet ne dy pjese ne:
- Beslidhjen e Vjeter
- Beslidhjen e re


Beslidhja e vjeter, flet qe nga krijimi i botes deri te lindja e Jezusit.

Beslidhja e Re, flet per jeten e Jezusit

Eshte ve nje liber e tera dhe vetem nje version eshte zyrtare.

Alima
24-08-11, 12:34
Bibla ndahet ne dy pjese ne:
- Beslidhjen e Vjeter
- Beslidhjen e re


Beslidhja e vjeter, flet qe nga krijimi i botes deri te lindja e Jezusit.

Beslidhja e Re, flet per jeten e Jezusit

Eshte ve nje liber e tera dhe vetem nje version eshte zyrtare.

...

thene ndryshe , Dhjata e vjeter & Dhjata e re !


e di une si ndahen , por dua te dij nga e morren te drejten dhe lirin te ndrroin fjalen e Zotit !?


.

Giovanni
24-08-11, 12:34
...

thene ndryshe , Dhjata e vjeter & Dhjata e re !


e di une si ndahen , por dua te dij nga e morren te drejten dhe lirin te ndrroin fjalen e Zotit !?


.


Ku u ndryshu ..?

Alima
24-08-11, 12:39
Ku u ndryshu ..?

...

ne Bethlehem fillimisht , pas "vdekjes ( ngritjes) se Isait paqa dhe meshira e Zotit qoft mbi te !


.

Monna.B
24-08-11, 12:40
Giovanni te pyes diqka..
Un kam disa shoke qe jane krishter, i kam pyt kete pytetje dhe asnjeri s`diti me mu pergjegj.
Mundesh ti te pergjigjesh:
Ne Bibel thote se Jezusi ishte Zot, o Jezus na mbro etj.
Por ne te njejten kohe shkruan qe Ati, (Zoti i Jezusit tash) merrte lutje nga jezusi, dmth hyjit.
Mund me te shpjegosh se cili eshte Zoti ?
Sepse i kam degjuar qe kur shkojne ne kishe, ulen ne gjunje edhe i luten Krishtit?

Giovanni
24-08-11, 12:43
...

ne Bethlehem fillimisht , pas "vdekjes ( ngritjes) se Isait paqa dhe meshira e Zotit qoft mbi te !


.Ma jep nje shembull se pas vdekjes keshtu spo di ku me ja nise...

Alima
24-08-11, 12:54
Ma jep nje shembull se pas vdekjes keshtu spo di ku me ja nise...
...


Per shembull,

Mark shkruan se Jezusi u kryqezua nje dite pas Pashkes (Marku 14:12; 15:25), ndersa Gjoni thote se Jezusi vdiq nje dite para ushqimit te Pashkes (Gjoni 19:14).


..

shembull i vockel , ne krahasim me faktin se Isa /jezusi konsiderohet here zot , here bire i zotit ...perderisa ne Biblen origjinale ( dhe edhe keto te ndryshuarat ) Jezusi vazhdimisht thote se nuk eshte Zoti dhe as bire i Zotit !.

Maxi
24-08-11, 14:11
le tash bibla ortodoxe

bibla latolike

bibla e jehoves

tash sikur me fol per sektet fetare ne islamizen


muhamedan , alevi , sheit , terbesh etj etj

po ti tregoj dallimet ne bibel aty ku ti ke has se nuk esht bibla origjinale po jan bae ndryshime

Libri i shenjte Kur'ani famelarte tregon se nje pjese e Bibles eshte ndryshuar dhe nje pjese e saje ka edhe te verteta:lexo, El-Bekare 179,El-maide 13...

Per me u vertetuar ne kete qe e pohon Kur'ani lexo Biblen:Romaket 7:6,Jeremiah 8:8....

Guri i madh
24-08-11, 15:50
Libri i shenjte Kur'ani famelarte tregon se nje pjese e Bibles eshte ndryshuar dhe nje pjese e saje ka edhe te verteta:lexo, El-Bekare 179,El-maide 13...

Per me u vertetuar ne kete qe e pohon Kur'ani lexo Biblen:Romaket 7:6,Jeremiah 8:8....
po lexo edhe ti qe kurani origjinal nuk gjendendet ne shtetet islamike bile flata e par i mungon edhe origjinalit

edhe kurani nuk mundett me qen i cakt kur 600 vjet pas bibles ka dal

Artisti
24-08-11, 19:54
...

me mujt me dite ēka po qaraveshesh ?!

eshte shkruajtur ne flete palmeje , ne lekura , etje tj ...por njeherit eshte memorizu nga te pranishmit ( hafuz eshte bere ) ...gje qe edhe sot e kesaj dite ndodhe memorizimi i Kuranit prej faqes se pare deri ne ate te fundit ( sistem mbrojtes kunder ndryshimeve , ndryshime keto qe i pasoi bibla e qe besa edhe sot e kesaj dite ndrron mu sipas tekeve e qejfeve te njerezve ) ...


Edhe nese eshte djege ne kohen e kater khalifeve te medhenje , dhe edhe nese djeget sot krejt , nje liber kun mos te mbetet , Kurani ruhet ne zemrat e hafuzeve aneembane botes !


.


Do tė thotė si Hindusat qė besojnė nė lopė edhe ju besoni nė palme e gjethe.


A e kuptova drejt?

.

Monna.B
24-08-11, 19:55
Do tė thotė si Hindusat qė besojnė nė lopė edhe ju besoni nė palme e gjethe.


A e kuptova drejt?

.

A ju beson ti letrave si Zot pra? Se nuk lexojne vetem muslimanet sa e di une?

taraku-1
24-08-11, 23:53
Nese me lejoht me postue kete shkrim te Profit..., lidhje me bilben...,tematika ka te beje me biblen dhe Kuranin premtimet e Allahut.
Muhammedi a.s. sfidon Biblėn

Autor: Mr. Ajni Sinani E mėrkure 24 Gusht 2011 12:02 PM

“Sikur ai (Muhammedi), nė mėnyrė tė rreme, tė na kishte vesh ndonjė fjalė, Ne do ta kapnim atė pėr dorėn e djathtė. Pastaj me siguri qė do t’ia prisnim damarin e qafės. E askush prej jush nuk do tė mund ta mbronte.” (El Hakka: 44-47)“Kurse profeti qė do tė kishte guxim tė fliste, i tradhtuar prej pacipėsisė, nė emrin tim, ēka unė nuk i urdhėrova tė flas, ose flet nė emėr tė hyjnive tė huaja, le tė vritet". (Ligji i Pėrtėrirė: 18/20).

Njeriu e ka tė lindur ndjenjėn e adhurimit dhe nuk e ka fituar si rezultat i ndikimeve tė jashtme. Megjithatė, faktorėt e jashtėm mund tė luajnė rol pozitiv por edhe mund ta afektojnė dhe fikin kėtė dritė tė brendshme. Nga dyshimi drejt besimit tė vėrtetė duhet tė pėrshkohet njė distancė. Nga e pavėrteta drejt tė vėrtetės duhet tė bėhen hapa tė guximshėm qė tė arrihet imani i thellė dhe bindja e paluhatshme. Njeriu, si krijesa mė e pėrsosur nė gjithėsi, ėshtė i thirrur ta pėrdorė mendjen dhe arsyen e shėndoshė, qė e ka amanet prej Zotit, nė mėnyrė qė t’i rezistojė stuhive tė detit tė injorancės dhe padijes duke shfrytėzuar anijen shpėtuese, qė tė dalė i sigurt nė breg. Vetėm kėshtu ai mund ta shpėtojė veten e tij dhe tė fitojė kėnaqėsinė e Krijuesit nė ketė botė dhe shpėtimin nė botėn tjetėr.
Perėndia e Dhiatės sė Vjetėr zotohet dhe kėrcėnohet se nuk do tė lėrė tė ketė profet tė rremė, nė mėnyrė qė tė mos thotė “nė emrin e Tij njė gjė pėr tė cilėn Ai nuk e ka urdhėruar ta thotė”, prandaj ai profet i rremė do tė vritet dhe do tė mbytet me shpatė: “Prandaj kėshtu thotė Zoti pėr profetėt qė profetizojnė nė emrin tim pa qenė tė dėrguar nga unė, dhe shpallin: "Nuk do tė ketė as shpatė, as uri nė kėtė vend", kėta profetė do tė zhduken nga shpata dhe nga uria.” (Jeremia: 14/15)
Nė citatet e sipėr theksuara biblike thuhet qartė se profeti i rremė do tė zhduket, pra do tė mbytet. Prandaj shtrohet pyetja: nė qoftė se vėrtet Muhammedi a.s. ishte njė profet i rremė, sikurse pretendojnė tė krishterėt, atėherė pse Perėndia nuk e vrau atė duke e ēuar nė vend zotimin qė e ka dhėnė nė Bibėl?! A mos Perėndia u tregua i paaftė dhe dėshtoi pėr ta vrarė atė?! Apo Perėndia gėnjen?!

Madje, sipas asaj qė thuhet nė Bibėl, Perėndia i dėnon profetėt dhe njerėzit e shtėpisė sė tyre me dėnimin mė tė rėndė tė mundshėm: “Pastaj fjala e Zotit iu drejtua Jehuhit, birit tė Hananit, kundėr Baashas, duke thėnė: "Tė kam ngritur nga pluhuri dhe tė kam bėrė princ tė popullit tim Izraelit, por ti ke ndjekur rrugėn e Jeroboamit dhe ke bėrė tė mėkatojė popullin im, Izraeli, duke provokuar zemėrimin tim me mėkatet e tij; prandaj do tė zhduk Baashan dhe shtėpinė e tij dhe do ta bėj me shtėpinė tėnde atė qė kam bėrė me shtėpinė e Jeroboamit, birit tė Nebatit. Ata tė Baashas qė do tė vdesin nė qytet do t'i hanė qentė, dhe ata qė do tė vdesin nė ara do t'i hanė shpendėt e qiellit".” (Ligji i parė i mbretėrve: 16/ 1-4).
Pra, a mos Perėndia dėshtoi nė largimin e tė keqes me mosdėnimin dhe zhdukjen e Muhammedit a.s., familjes dhe shokėve tė tij nė qoftė se ai paska qenė njė profet i rremė?! Pse Perėndia nuk veproi me tė sikurse veproi me Baashas-in? Madje Zoti do tė mund tė akuzohej si i padrejtė pėr shkak se Ai, i ka mundėsuar - sipas bindjes tė krishterėve - njė profeti tė rremė tė shtrijė ndikimin e tij tek njė e katėrta e njerėzimit!
Pėrsėri, si ndodhi qė Perėndia tė dėnojė profetin e vėrtetė dhe tė mos dėnojė njė profet “qė shtiret”, por ta shtyjė dėnimin e tij pėr nė botėn tjetėr, duke lejuar qė ai tė pėrhapė mesazhin e tij “tė rremė” pėr 23 vjet dhe fenė e tij ta besojnė njė e katėrta e njerėzimit?!
Jo vetėm kaq, por statistikat botėrore tregojnė se Islami ėshtė feja me pėrhapje mė tė shpejtė mbi rruzullin tokėsor, kurse nė vitin 2025 do tė jetė feja e parė nė botė.
Si mundet qė njė mashtrues tė mashtrojė gjithė ata miliarda njerėz pėr 14 shekuj me radhė?! Prandaj, me plotė tė drejtė, Thomas Karlajl pyet: “A mund ta pranojė mendja e shėndoshė njerėzore se kjo pejgamberi (e Muhamedit a.s.), tė cilėn e kanė pranuar miliona njerėz, tė mund tė jetė e sajuar apo mashtrim?! Sikur gėnjeshtra dhe mashtrimi tė pėrhapeshin nė mėnyrė kaq masive nė botė, atėherė jeta do tė ishte marrėzi dhe pa qėllim dhe mė mirė do tė ishte tė mos ishte fare! A e keni parė ndonjė njeri qė tė ketė mundur tė sajojė ndonjė fe dhe tė ketė arritur tė popullarizohet dhe tė pėrhapet nė kėtė mėnyrė?!”
Pėr rrjedhojė, nė bazė tė asaj qė lexojmė tek Ligji i Pėrtėrirė dhe Jeremia, ne konkludojmė se Muhammedi a.s. ėshtė i dėrguar i vėrtetė i Zotit sepse ai nuk ka vdekur i vrarė.
Krejt ndryshe ka ndodhur me Shėn Palin Kedhabin/Gėnjeshtarin qė ėshtė vrarė, ashtu sikurse thotė Bibla se do tė vriten profetėt e rremė qė nuk i ka dėrguar Zoti.
Pėrveē kėsaj, ne gjejmė se Muhammedi a.s. ėshtė i vetmi nė mesin e pejgamberėve dhe lajmėtarėve tė Zotit, sė bashku me Davudin a.s., qė Zoti ia ka hapur kryeqytetin e sundimit tė tij nė jetėn e tij, ku ai hyri nė Mekė si fitimtar dhe me dinjitet. Kjo nuk i ka ndodhur ndonjėrit prej pejgamberėve pėrveē Davudit a.s.
Muhammedi a.s. nuk e zgjodhi Mekėn pėr kryeqytet tė mbretėrisė sė tij, sepse ai nuk ishte njė mbret, por njė lajmėtar dhe i dėrguar i Zotit. Ai e la Mekėn ashtu siē ėshtė,Qyteti i Zotit, Njė dhe tė Vetėm, dhe vazhdoi tė jetojė nė Medinė tė cilėn e nderoi me jetėn dhe vdekjen e tij, selami dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė.

Zoti e mbrojti Muhammedin a.s.
“O i Dėrguar! Komuniko atė qė tė ėshtė zbritur nga Zoti yt! Nė qoftė se nuk e bėn kėtė, atėherė nuk e ke pėrcjellė Mesazhin e Tij; Allahu tė ruan ty prej njerėzve...”(El Maideh: 67).
Realiteti tregon se Zoti jo vetėm qė nuk e ndėshkoi Muhammedin a.s. por e mbrojti dhe e ruajti nga injorantėt dhe mosbesimtarėt. Njė herė erdhi njė beduin, i cili nxori shpatėn e tij dhe tha: O Muhammed, kush tė mbron nga unė? Pejgamberi a.s. i tha: “Allahu”. Beduinit filloi t’i dridhet dora dhe i ra shpata nga dora. Pastaj Pejgamberi i Zotit e mori shpatėn dhe i tha: po tani ty kush tė mbron nga unė?
Armiqtė e tė Vėrtetės Hyjnore u munduan ta vrisnin tė Dėrguarin e Allahut nė shtėpinė e tij, nė shpellė, gjatė hixhretit, nė luftėra e beteja dhe nė shumė situata tė tjera. Por, sikurse ėshtė e ditur, ata nuk arritėn ta vrisnin. Kjo ngase ai ishte nėn mbrojtjen e Allahut, sikurse na thotė Krijuesi nė Kur’anin fisnik: “O i Dėrguar! Komuniko atė qė tė ėshtė zbritur nga Zoti yt! Nė qoftė se nuk e bėn kėtė, atėherė nuk e ke pėrcjellė Mesazhin e Tij; Allahu tė ruan ty prej njerėzve...” (El Maideh: 67).
Prandaj ai qė nuk e beson Mesazhin dhe Pejgamberllėkun e Muhammedit a.s. nė realitet ėshtė mohues i Zotit!
Falėnderimi i qoftė Allahut i cili na ka bėrė muslimanė dhe na ka lartėsuar me Islam dhe kjo mjafton si mirėsi. Sado ta adhurojmė Krijuesin tonė, madje edhe po tė kishim me qindra jeta si jeta jonė, nuk do t’i dilnim hakut dhe ta falėnderonim vetėm pėr njė mirėsi prej mirėsive tė shumta qė na ka dhuruar neve.
Elhamdulilah, jemi tė kėnaqur qė Allahu ėshtė Zoti ynė, Muhammedi a.s. pejgamberi ynė dhe Islami feja jonė.

premium
25-08-11, 01:39
Sadoqoft Bibla le tė jetė ma e vjetėr nga Kur'ani
Kur'ani mbetet libri i shenjtė e zbritur ma vonė dhe ngadale deri sa jane tubuar ajetet tė vuloset korigjimi i vėrtetuar , mbasi bafasitė (mugjizet)e tjera nė Tokė nuk dote zbriten.

Makresh
25-08-11, 07:43
Bibla eshte libri me kontradiktor ne bote !


Sikur autoret e tyre te ishin ndier para se ta shkruanin nje bibel, sigurisht qe do te kishte me pak gabime, por nuk do t'ishte pa-gabime.