PDA

View Full Version : A ka servilizma ne "projektin Dardania'


pirro
20-08-07, 20:44
Cka mendoni anetare moderator/e te nderuar te forumit dardania.de,a ka sevilizma,laritje,tentime per tu afruar per te pasur ndikim te pa merituar ne strukturen udheheqese te stafit dardania.de.Si psh.Per te fituar disa katror te gjelber,ose per te ndikuar qe dikujt ti hiqen ata katror ne kete menyre duke ndikuar tek moderatoret dhe te tjret qe ti realizojn qellimet e tyre.

Besoj qe te mos me keqkuptohet tema e hapur nga stafi udhehqes,dhe kam deshir qe te gjithe te kyqen me komente konstruktive.

Dhe gjithashtu besoj qe tema eshte ne vendin e duhur.

Flm per mirekuptim.

arton bala
20-08-07, 21:30
Cka mendoni anetare moderator/e te nderuar te forumit dardania.de,a ka sevilizma,laritje,tentime per tu afruar per te pasur ndikim te pa merituar ne strukturen udheheqese te stafit dardania.de.Si psh.Per te fituar disa katror te gjelber,ose per te ndikuar qe dikujt ti hiqen ata katror ne kete menyre duke ndikuar tek moderatoret dhe te tjret qe ti realizojn qellimet e tyre.

Besoj qe te mos me keqkuptohet tema e hapur nga stafi udhehqes,dhe kam deshir qe te gjithe te kyqen me komente konstruktive.

Dhe gjithashtu besoj qe tema eshte ne vendin e duhur.

Flm per mirekuptim.

Nuk ka nevoje per servilizem apo dicka te tille. S“eshte sekret, se per mua ka anetare, te cilet kane vetem nje kateror, edhe ate te zi, por prap se prap shpesh i konsideroj si konstruktiv dhe ju lexoj postimet me qejf.

Domethenien e kateroreve apo reputacionin e kam mesuar tek pasi qe i kisha bere ndoshta mbi 300 postime. Natyrisht se eshte ndjenje e mire kur dikush miraton mendimet e mia, por aspak me pak te rendesishme nuk i shoh katroret e kuqe. Vetem me pengon se keta jipen shpesh pa ndonje arsyetim apo pa e cekur autorin. Ne kere alternativen e fundit, personalisht veproj duke e publikuar reputacionin e kuq ne temen perkatese dhe komentuar ate, si te vetmen mundesi per kontaktim me kritikuesin anonim.

Katroret e gjelbert, te cilet me jipen vetem si ndonje lloj simpatizimi, por pa e miratuar postimin tim ne brendi, e kunderthojne qellimin e reputacionit, i cili eshte i menduar te pasqyroj mendimin e shumices per anetarin (miratimin apo mosmiratimin e mendimeve te tij), e jo te pasqyroj shumen e simpatizereve, sepse kete rol e kryen “lista e miqeve".

yllbardh
20-08-07, 22:00
Cka mendoni anetare moderator/e te nderuar te forumit dardania.de,a ka sevilizma,laritje,tentime per tu afruar per te pasur ndikim te pa merituar ne strukturen udheheqese te stafit dardania.de.Si psh.Per te fituar disa katror te gjelber,ose per te ndikuar qe dikujt ti hiqen ata katror ne kete menyre duke ndikuar tek moderatoret dhe te tjret qe ti realizojn qellimet e tyre.

Pirro ti e dinė shumė mirė qė ne kemi as pesė gishtat e nji dore nuk jan tė njejt, kėshtu qė ka edhe asi llojė qė kėrkojn respektin me anė tė lajkave. Mos u brengos se ashtu ka qenė nė tė kaluarėn dhe ashtu edhe do t'jetė nė tė ardhmen.

http://www.edcampbell.com/A-V_hands.htg/V-1hand.GIF
Pėrshėndetje

lyra2
20-08-07, 23:09
Pirro ,nese ka pse ka ...?!!!
Po ai miratim apo mosmiretim i shkrimeve me ato far "rruzat " e kuqe apo te gjelberta,c'kane vlere me shume se sa ndjenja e mire.Me ka rene te lexoj shpesh edhe falenderimet per ato far "gjelbrimet",qudi!!
Nese veq te pelqen mire,po nese veq shperndan "rruza" veq ashtu kot per te bere lajka, humbet edhe vlera e tyre....Pirroo nota pa merite ooo Pirrooo:biggrin: :wink:.Nuk di pse, une ty qe sa kohe nuk kam mund te jap rruza ,edhe pse gjithmone i miratoj shkrimet tua,ke humor ne to shpesh "pak me thumba veq u ka hije ",qe Pirro e ishte edhe kjo "laritje" jo jo qfar.:smile:

pirro
21-08-07, 05:45
Lyra

Kjo tregon qe me veteditje apo pavetedije eshte stimuluar servilzmi nga dikush,normal qe kjo si ben mire askujt.

Une besoj qe ka qene desht qe te behet publike ne menyre detale menyra se si funksionon forumi,qe antaret te din saktesisht se kur mundte dhajn reputacion pozitiv e sene tjera.
Ma kulmi i marres ka qene ajo atehere kur sa mujshin e falenderojshin njani tjterin per reputacion pozitiv.deri sa doli dikush e e ndali ate pune,veq se nuk ja nisen me u puth ne faqe permes PC AHHAH

pirro
21-08-07, 05:48
yllabrdh

Shume sene njeriu nukmundet me i ndal,dhe ato ashtu funksionojn me apo pa deshiren ton.Mirpo te behesh pjes e tyre nuk bon,keshtu qe edhe ne bile po i kritikojm

Gentiani
21-08-07, 09:41
Pirro,

unė mendoj qė ēasje tė tillė serioze me problemin qė ke parashtruar, nuk i ėshtė kujtuar askujt deri tani...
tė pėrgezoj shumė pėr temėn qė ke inicuar. Njė temė tejet, tejet e rėndėsishme pėr diskutim dhe qė ka tė bėjė me aktualitetin nė arenėn vendore, ndėrkombėtare, politike, shoqėrore e kulturore!

lėre, more lėre siē thonė mos bėn hajgare, a nuk tu kujtua idea e inicimit tė ndonjė teme tjetėr ?... pa shiko njėherė tek google, mos ka plasur ndonjė bombė matanė... dhe ja krisim muhabetit pėr ata qė kanė pasur taksirat mėngjezin e sotėm!

yllbardh
21-08-07, 15:48
Pirro,

unė mendoj qė ēasje tė tillė serioze me problemin qė ke parashtruar, nuk i ėshtė kujtuar askujt deri tani...
tė pėrgezoj shumė pėr temėn qė ke inicuar. Njė temė tejet, tejet e rėndėsishme pėr diskutim dhe qė ka tė bėjė me aktualitetin nė arenėn vendore, ndėrkombėtare, politike, shoqėrore e kulturore!

lėre, more lėre siē thonė mos bėn hajgare, a nuk tu kujtua idea e inicimit tė ndonjė teme tjetėr ?... pa shiko njėherė tek google, mos ka plasur ndonjė bombė matanė... dhe ja krisim muhabetit pėr ata qė kanė pasur taksirat mėngjezin e sotėm!

A t'ka hup udha mjedis oborrit Oooo Gentian?... edhe po e livdon e edhe po i thua tė kundėrtėn? A hajgare po bon a?( edhe pse ėshtė moderator s'bon me i ba lajka....:biggrin: )

yllbardh
21-08-07, 15:57
yllabrdh

Shume sene njeriu nukmundet me i ndal,dhe ato ashtu funksionojn me apo pa deshiren ton.Mirpo te behesh pjes e tyre nuk bon,keshtu qe edhe ne bile po i kritikojm

Pirro,
edhe pse nuk ban me u larit si thon te na, se larickat kush nuk i ka n'qejf, dikush kurrsesi nuk mundet me jetua pa to, i ka nėr lėkur pa e dit vetėr hiq. dikush laritet ma shum e dikush ma pakė mirėpo prapė se prapė tė gjithė ne laritemi nė njė farė mėnyre. kjo krejt mvaret nga situata, vetėm se ata qė lariten n'cdo t'dytin sekond kuuuuu cka i kisha dhan nji shkelm n'b.... e mirė e ke ti pėr systemin e pikave laritėse ėshtė shumė, shumė....ėėėėė.... si me than i lehtė keqėpėrdoruar, por edhe njė gjelbėrim me vendė ėshtė shumė i arsyetuar.

Pėshėndetje

pirro
21-08-07, 16:09
Gentiani,

Tema eshte hap,dhe natyrisht eshte e hapur per diskutime.Se a duhet te ishte hapur apo jo vendosin diskutuesit e FD.Natyrisht se ndoshta dikuj nuk do ti pelqejn shkrimet dhe sa per ta nuk do te ishte hapur asnjehere tema.

Mua me pelqejn te gjitha rubrikat mirpo me shume ato nga politika,feja dhe arena nderkombetare.

Te pershendes,pirro

pirro
21-08-07, 16:26
Yllbardh

Une mendoj qe kritikat me vend ndaj FD vetem se shkojn ne te mire te keti te fundit,dhe kontribojn qe te permirsohet(sepse asgje nuk eshte ideale,sidomos FD).
Une mendoj qe nuk do te kishte asgje te keqe qe te publikohej se si funskionon ky forum,sepese ne fund te fundit edhe ne jemi pjesmarres te ketij forumi.Por nese nuk eshte e mundur te dihej te behej se si funksionon te behj publike pse nuk eshte e mundur.

Po i vjen eraa phiif..

lyra2
21-08-07, 16:30
Pirro,ketu ka servilizem e asi qe bejne "bajatizem" .....ėh!?
Ajt me motren ti ,e hapim ndonje teme "me qfar paste i lan dhembet eeeee me qfar shamponi i lan floket":biggrin: .eshte me e pelqyeshme :biggrin: .
Cka the dicka per moderatoret ?!Uuu pooooo , ani ani keto pune i kane :Mbylljen e klaseve,kositjen e barit te keq,....edhe kur jane large kuptohen me telefona:wink: ,kur na halitmi e o kombinojme shkronja "pa shije"....:biggrin: .

yllbardh
21-08-07, 17:11
Pirro kėtu ėshtė njė farė rregullatoreje, nėse ėshtė kjo qė po e kėrkon, nėse jo vec pritė kur t'lajmrohen moderatorėt. Mos ki gajle.... se lajmrohen ata si policėt kur njeri nuk do me u'a po surratin vec kur t'prekin nė shpinė....hahahaaaaa

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16595

yllbardh
21-08-07, 17:13
Pirro,ketu ka servilizem e asi qe bejne "bajatizem" .....ėh!?
Ajt me motren ti ,e hapim ndonje teme "me qfar paste i lan dhembet eeeee me qfar shamponi i lan floket":biggrin: .eshte me e pelqyeshme :biggrin: .


HAHAAAAAA...... qafire mos dil nga tema........:biggrin:

lyra2
21-08-07, 17:15
Oo yllbardh ,nuk dola nga tema joooo..Djali pyeti a ka servilizem e une i tregova qyyy..

yllbardh
21-08-07, 17:19
Oo yllbardh ,nuk dola nga tema joooo..Djali pyeti a ka servilizem e une i tregova qyyy..

Oj katile mos ėm shti ti tashė me t'u larit pėr mos me mu idhnue......:tongue:

lyra2
21-08-07, 17:20
HAHAAAAAA...... qafire mos dil nga tema........:biggrin:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lyra2
Pirro,ketu ka servilizem e asi qe bejne "bajatizem" .....ėh!?
Ajt me motren ti ,e hapim ndonje teme "me qfar paste i lan dhembet eeeee
...kam menduar ," ka asi qe e ta bejne temen bajat dee,qe nuk u pelqen tema ....,jo se ata jane bajat,"yllbardh kuptove tani?!!:smile: :biggrin:

yllbardh
21-08-07, 17:25
Yllbardh

Une mendoj qe kritikat me vend ndaj FD vetem se shkojn ne te mire te keti te fundit,dhe kontribojn qe te permirsohet(sepse asgje nuk eshte ideale,sidomos FD).
Une mendoj qe nuk do te kishte asgje te keqe qe te publikohej se si funskionon ky forum,sepese ne fund te fundit edhe ne jemi pjesmarres te ketij forumi.Por nese nuk eshte e mundur te dihej te behej se si funksionon te behj publike pse nuk eshte e mundur.

Po i vjen eraa phiif..

Paaaaj nuk e di se cka me t'thanė. kėta moderatorėt ndoshta edhe i marrin parasysh kėto kritikat tona mirėpo...... Sepse ja me kėtė rast po e ceki njė gjė qė mė ka ra nė sy dhe qė duhet tė kritikohet.
Nė temėn "Pa cenzurė" edhe pse ėshtė shėnuar njė farė vėrejtje se ėshtė pėr personat +20 vjecarė, cka p.sh. e ndalon njė tė mitur qė tė inkuadrohet nė até temė??? ASGJĖ pos ndėrgjegjėjes sė tijė!!! Nuk ėshtė edhe punė e madhe qė tė ndėrrmiret dicka nė atė drejtim qė t'iu ndalohet hyrja personave tė mitur.

P.S. mė falė qė dola nga tema....

Gentiani
21-08-07, 18:49
ha, Lyra2,

megjithė formėn tejet interesante tė aplikimit, mė duhet tė lajmėroj qė pėr momentin, nuk jam interesuar tė rrisė kontigjentin e "simpative", lajmėrohu nė plani afatmesėm, nuk i dihet, ndoshta ke gjasa!

E deri atėherė ke mundėsinė motra tė diskutosh, edhe ku tė kruhet... dora, kėmba, barku e kėshtu me radhė.

Kaq nga i vėllai!

pirro
21-08-07, 20:38
Lyre

Te rendesishme jan temat te Rubrika Kafja forumit hahaha,ajo tema kush sa po i jep kujna reputacion ,gati sa ja nisen tuj u puth nderveti permes PC hahaah.Dojna me e hap nje teme :psh."dy te sapomartuar"kish me kan interesante se bashku me ata te pastave te dhembeve.

Bahet mire tek e fundit nuk osht kurgjo more me kan SERVIL veq po dojna me i qit me e pranu.A thue a mundemi me i qit me e pranu?

Pupi
21-08-07, 20:50
Ou, ou Pirro burri.
19 her postuar e mbi nja 250 lexuar, pasha zoten dikujt i paska bere beeeeeezzzzzz!

Ah, Te Tema, jo more servilizem ? U mosozot, ne shqiptaret servilizem, ˘˘^^ ˝°˘˘^^ kurrė!
Eu, ēma tha njeri njė ditė njė fjalė, qė po i shkojka Temes:
,,Shqiptarėt pėr nga natyra ishin, janė dhe kan nė gjene ketė dukuri"

arton bala
21-08-07, 21:01
Ou, ou Pirro burri.
19 her postuar e mbi nja 250 lexuar, pasha zoten dikujt i paska bere beeeeeezzzzzz!

Ah, Te Tema, jo more servilizem ? U mosozot, ne shqiptaret servilizem, ˘˘^^ ˝°˘˘^^ kurrė!
Eu, ēma tha njeri njė ditė njė fjalė, qė po i shkojka Temes:
,,Shqiptarėt pėr nga natyra ishin, janė dhe kan nė gjene ketė dukuri"

More mos e keqkuptu ate njeri? Mos e paska dhene kete deklarate ne lidhje me sjelljen seksuale te shqiptareve (meshkujve), servilizimin ne shtrat.. :rolleyes:

Se ndryshe nuk po mi zen kjo shprehje tana ato shqipe qe i njoh.

Po hajt shko thuj qati far njerit, se teoria eshte kur din gjithcka, por asgje nuk funksionon, apo dicka te tille qe e shtin me ta ceke naj shembull konkret.

Murgesha
21-08-07, 23:55
Cka mendoni anetare moderator/e te nderuar te forumit dardania.de,a ka sevilizma,laritje,tentime per tu afruar per te pasur ndikim te pa merituar ne strukturen udheheqese te stafit dardania.de.Si psh.Per te fituar disa katror te gjelber,ose per te ndikuar qe dikujt ti hiqen ata katror ne kete menyre duke ndikuar tek moderatoret dhe te tjret qe ti realizojn qellimet e tyre.

Besoj qe te mos me keqkuptohet tema e hapur nga stafi udhehqes,dhe kam deshir qe te gjithe te kyqen me komente konstruktive.

Dhe gjithashtu besoj qe tema eshte ne vendin e duhur.

Flm per mirekuptim.

Euuu Pirro po krejt kuq po dashka me ta ba reputacionin...http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif
Si more a ka servilizma ne Projektin Dardania??
Ncuk nuk ka dhe pike, nejse reputacionet ipen edhe per nje te qeshur se medemek tjetri kur shef dike qe ka qesh,qeshet edhe vet hahahahahahaae, e per nje qeshje so kurgjo me i dhone disa pik reputacion.

Lyra2 ti mos u halit se pasha mamin nė dhe e shtifsha krejt kuq ta baj reputacionin edhe ty, dhe krejtve qė po mundoheni me na paraqit anėtarėt e dardanisė si sevila pėr disa pikė reputacion hahahahahahahahahahahah http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Kėshtu tha Murgesha dhe iku se mos po ja skuq kush repin asishne bre reputacionin hahahahhahaahahahah,

lyra2
22-08-07, 07:47
Euuu Pirro po krejt kuq po dashka me ta ba reputacionin...http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif
Si more a ka servilizma ne Projektin Dardania??
Ncuk nuk ka dhe pike, nejse reputacionet ipen edhe per nje te qeshur se medemek tjetri kur shef dike qe ka qesh,qeshet edhe vet hahahahahahaae, e per nje qeshje so kurgjo me i dhone disa pik reputacion.

Lyra2 ti mos u halit se pasha mamin nė dhe e shtifsha krejt kuq ta baj reputacionin edhe ty, dhe krejtve qė po mundoheni me na paraqit anėtarėt e dardanisė si sevila pėr disa pikė reputacion hahahahahahahahahahahah ://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif[/IMG] [IMG]http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.
Kėshtu tha Murgesha dhe iku se mos po ja skuq kush repin asishne bre reputacionin hahahahhahaahahahah,

Dua te futem ne "kontigjentin" tend te "simpative"..por si :confused: :wink: me rruza te kuqe a me te gjelberta...?!!

Domira
22-08-07, 10:09
Un mendoj se duhet tė dallohet servilizmi prej mirėsjelljes ketu ne DF. Kudo qė jemi ne njerėz jemi dhe jemi shumė tė dnryshėm...ama pėr kėte nuk duhet ti adresohet servilizmi Projektit Dardania se atėhere mund ta merr kuptimin...si tė them tė "ndjekjes sė shtirgave".
Si njerėz tė ndryshėm sigurisht se ka asi njerėz qė thjesht janė tė prirur qė tė jenė servil po edhe atille te cilėt imponojnė servilizmin sepse janė tė "sėmurė" qė servilat ti kene rreth vehtes pa tė cilėt nuk kanė tė gjallė...
Sidoqoftė kisha thanė se kam qenė "luftėtare" e fortė kundėr servilizmit nė disa forume tjera sepse thejshte ishte abnormale se sa ishin njerzit tė preokupuar me ketė dukuri...nejse
Pėr DF do tė thosha se ka pasė tendenca pėr servilizėm por se ato kanė qenė dhe janė tė pasuksesshme. Kėshtu e shoh une problemin.

Ju pershendes


p.s.perdnryshe une neveritem nga servilizmi, tuga me cohet:mad:

pirro
22-08-07, 11:26
Murgesha

Po valla mire e ki krejt kuq duhet me me bo,se i poshter jam ahahahah.spo me lajn antaret e FD me me bo krejt kuq hehe.Po nese veq dojn me me bo me te kuqe le te me bojn more aiiiiii.

Je e pershendetur

lyra2
22-08-07, 11:32
ah,gentian....
......te pakten edhe nje raste ma jep...po si ja beje une e gjora pa pjesmarrjen ne ate "kontigjent".:eek: Thone se kooha sheron...:rolleyes:
Do te gjej prehje tek tema"si ta shuaj vujtjen"
Tema per larjen e flokeve si duket e pa vlere ne krahasim me ate propozimin tend " ku po te kruhet".eeeeehhhh,badihava vno lule e lyju e ngjyju s'dojn se s'dojne .....hajr ishall. Ka more "kontigjente "te "simpative ' tjera qyyy,jeta vazhdon..edhe pse ...ėh:biggrin:

Murgesha
22-08-07, 11:41
ah,gentian....
......te pakten edhe nje raste ma jep...po si ja beje une e gjora pa pjesmarrjen ne ate "kontigjent".:eek: Thone se kooha sheron...:rolleyes:
Do te gjej prehje tek tema"si ta shuaj vujtjen"
Tema per larjen e flokeve si duket e pa vlere ne krahasim me ate propozimin tend " ku po te kruhet".eeeeehhhh,badihava vno lule e lyju e ngjyju s'dojn se s'dojne .....hajr ishall. Ka more "kontigjente "te "simpative ' tjera qyyy,jeta vazhdon..edhe pse ...ėh:biggrin:


Kuuuuuuu Lyra sa keq qė ke ardhė vonė nė Dardani se pasha mamin e kemi pas temėn "Ku po tė kruhet" po u dasht me e mbyllė se prej kruarjes sė thjeshtė pat me kalu nė infektim serioz me tendencė zhugore pėr tė gjithė anėtarėt e dardanisė hahahahahahaahahahahahah.

Murgesha
22-08-07, 11:43
Murgesha

Po valla mire e ki krejt kuq duhet me me bo,se i poshter jam ahahahah.spo me lajn antaret e FD me me bo krejt kuq hehe.Po nese veq dojn me me bo me te kuqe le te me bojn more aiiiiii.

Je e pershendetur

Ani Pirro mos u mėrzit ti fare po merre si ngushėllim skuqjen de, se medemek ngjyrė dashurie e konsiderojnė kėtė ngjyrė hahahahaahahahahahah.

lyra2
22-08-07, 11:52
Kuuuuuuu Lyra sa keq qė ke ardhė vonė nė Dardani se pasha mamin e kemi pas temėn "Ku po tė kruhet" po u dasht me e mbyllė se prej kruarjes sė thjeshtė pat me kalu nė infektim serioz me tendencė zhugore pėr tė gjithė anėtarėt e dardanisė hahahahahahaahahahahahah.
uuuuuuu qyqeeeee,jazik ju kofte hooo.Jaaaaaa une desh u tranova .Dmth ja nisen edhe me u krue ne FD.
Eeee pra s'ka nevoj as per"servilizem" as per "bajatizem" te temave ....u morem vesh ,edhe ti e nderuar ato rruzat ngjyrat me dashurise ruj pak ruj....

valiii
22-08-07, 11:59
Nuk ma mer mendja se ka servilizem ne FD , se paku te keta anetar qe jemi te regullt gati qdo dite , une nuk kam verejtur nje dukuri te tille .
Sa i perket temes "reputacioni fundit qe keni mare" , aty ka qene thjeshte interesi perbashket , keta qe shkruajne tek "kafja e forumit " jane shoqeri e gjere , nuk ka replika , mospajtime dhe normal se kane kartore me shume .

lyra2
22-08-07, 12:02
Pse bra valii po laritesh edhe ti qyyyy,po shuj se me u larite nashta del naj deti dikah...:cool:

valiii
22-08-07, 12:12
Pse bra valii po laritesh edhe ti qyyyy,po shuj se me u larite nashta del naj deti dikah...:cool:

Oj Lyre, na hajgare mundemi me bo deri ne mengjezin e ardhshem , por une seriozisht e pata ne postimin paraprak .

Gentiani
22-08-07, 16:12
ah,gentian....
......te pakten edhe nje raste ma jep...po si ja beje une e gjora pa pjesmarrjen ne ate "kontigjent".:eek: Thone se kooha sheron...:rolleyes:
Do te gjej prehje tek tema"si ta shuaj vujtjen"
Tema per larjen e flokeve si duket e pa vlere ne krahasim me ate propozimin tend " ku po te kruhet".eeeeehhhh,badihava vno lule e lyju e ngjyju s'dojn se s'dojne .....hajr ishall. Ka more "kontigjente "te "simpative ' tjera qyyy,jeta vazhdon..edhe pse ...ėh:biggrin:


motra, si ki punėn ? :rolleyes:

http://www.youtube.com/watch?v=TLB0MwciNAU

...e si e pate punėn ?!

pirro
22-08-07, 21:19
Gentiani

Me sa pash une ju i nderuar jeni MODERATOR tek rubrika SHOQERIA.Une jam i sigurt se nese ju do te shihnit ne rubriken tuaj dy shkrimet e fundit qe i keni bere ketu,do ta shqyrtonit mundesin qe ti pastronit (te merrni masa).Keto jan komplet jasht temes total cinike per nje moderator dhe tentim injorimi per TEMEN ne fjal dhe per antaret bisedues te FD.
Ndoshta keni deshir qe te na nxjerrini jasht temes,dhe dikush nga koleget tuaj te stafit udhehejqes te qohet dhe ta mbyll temen

Me nderime,pirro

jadore
22-08-07, 21:33
Gentiani

Me sa pash une ju i nderuar jeni MODERATOR tek rubrika SHOQERIA.Une jam i sigurt se nese ju do te shihnit ne rubriken tuaj dy shkrimet e fundit qe i keni bere ketu,do ta shqyrtonit mundesin qe ti pastronit (te merrni masa).Keto jan komplet jasht temes total cinike per nje moderator dhe tentim injorimi per TEMEN ne fjal dhe per antaret bisedues te FD.
Ndoshta keni deshir qe te na nxjerrini jasht temes,dhe dikush nga koleget tuaj te stafit udhehejqes te qohet dhe ta mbyll temen

Me nderime,pirro

hjeki syzet e diellit pirro ,dhe do shofesh perveq bardhe dhe zi edhe skallen gri ....jane 110 nuanca sa me kujtohen nga ky combinim ngjyrash ..
servilizem ka , dhe krijohet nga vete antaret ketu eshte fakt,tjeter qe e gjitha tregon shkallen e nivelit ne pergjethesi dhe menyra se si e realizojne qellimin pse jemi ne kete pjesmarrje ..
..ja rasti , servilja e pare jam une ..
..hm ,,hajt tash pyetmeni ne q'menyre ..

valiii
22-08-07, 21:36
..
..hm ,,hajt tash pyetmeni ne q'menyre ..


Po vazhdoni ju lutem !

pirro
22-08-07, 22:08
Jador

Qe se te pyeti valii.Mire de Jador pse te mos diskutohet per ket tem ne menyre te hapur.Cka mendon a i ndihmon kjo FD apo jo??Bile ka mundesi qe skuqen servilet ,dhe ne tjetren ane versulen qe te mrojn ate cka "mendojn".Besoj qe kritika edhe nese eshte gjithqka ne rregull vetem cka i ndihmon cdo gjeje kur ajo eshte me vend.

pirro
22-08-07, 22:12
Valii

Aty tek tema "reputacioni"se ka qene,ajo ka qene shume pa lidhje,shume pa vend.Aty ka qene "me jep reputacion ndaq me marr edhe ti"Siq tha MURGESHA ne menyre ironike,edhe per nje te qeshme eshte dhen reputacioni.E atehere falenderimet laritjet per ata qe i kan dhen reputacioni njani tjetrit.

Duhet me e dit kush per cka merr reputacion,per tri fjal nuk jepet reputacioni,ai (edhe pse virtualisht) e ka nje vler,sepse te gjithe ketu kemi krijuar nje lloj identiteti edhe pse nuk njihemi njeri me tjetrin.

jadore
22-08-07, 22:22
Jador

Qe se te pyeti valii.Mire de Jador pse te mos diskutohet per ket tem ne menyre te hapur.Cka mendon a i ndihmon kjo FD apo jo??Bile ka mundesi qe skuqen servilet ,dhe ne tjetren ane versulen qe te mrojn ate cka "mendojn".Besoj qe kritika edhe nese eshte gjithqka ne rregull vetem cka i ndihmon cdo gjeje kur ajo eshte me vend.

servilizem = menyra e aftesise se karakterit te individit qe per realizim te qellimeve te caktuara , perbuz egon e tij .. pra humb inividualitetin pesonal ..

..them sinqerisht , vete tema eshte e hapur pa baze ,dhe fakte sipas mendimit tim .. them qe ne kete formum mund te hasesh , forme mirkuptimi reciprok ..anime , simpati mendimi te shkruar , antipati , urrejtje dhe ndoshta ndaj fjaleve , por forme te servilizmit nuk vrej ,, pra titulli duhet te jete formuluar keq ..
ps,
postimi i poshte shenuar me heret ishte vetem nje lloj testi mes shkronjash qe te nxis tjeret , te mendojne ..a ka dhe a dime ti dallojme servilet , jo me kote veten e morra si shembullin e pare .. u pergjigja po shume shpejte me qellimin e vetem ne shenje respekti per seriozitetin e menyres komunikative qe shkroj pirro ..

Zero Cool
23-08-07, 10:01
Nuk di a ka servilizem (pakurrizoret e bejne kete), por per veten time une gjithmone kam qene "rrebeli" i faqes. Nese dikush kete e bene, sikur qe eshte thene ketu, per reputacion, atehere eshte vertete naivitet, sepse kjo nuk ka te beje asgje me realitetin (po ja fali krejt rruzat e gjelberta atyre qe kan nevoje per to).

Me nje fjale pirro, mendoj qe nuk ka ose ka ne nje mase aq te vogel sa qe nuk ia vlen te bisedohet per kete pune.
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/ZeroCoolpb.gif

Zana_ch
23-08-07, 12:00
Nuk di a ka servilizem (pakurrizoret e bejne kete), por per veten time une gjithmone kam qene "rrebeli" i faqes. Nese dikush kete e bene, sikur qe eshte thene ketu, per reputacion, atehere eshte vertete naivitet, sepse kjo nuk ka te beje asgje me realitetin (po ja fali krejt rruzat e gjelberta atyre qe kan nevoje per to).

Me nje fjale pirro, mendoj qe nuk ka ose ka ne nje mase aq te vogel sa qe nuk ia vlen te bisedohet per kete pune.
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/ZeroCoolpb.gif
uuuuu....ZC
valla ka se nuk jau merr mendja sa shum ka e nese doni me dite ky servillizem nuk ashte fare mir sespe per tema koti ipen piket te gjelberta ose nese shkrun nje tem qe ashte te bej me realitetin tone qe jemi duke e jetue te japin pika te kuqe besa edhe ofendime ene krecnime..........nejse me duket se dita mire shifet ne mengjes ...ooo sa lehte ashte me kuptue per zoten .......shikoni more antaret qe rrin veq duke ba llafe kote neper forumi e kan vargun me te gjelbert se nuk ta merre mendja ....te gjithe ata atnatar se jan serjoz qe diskutoin tema shum serjoze qe japin mendime shum te bukura far skan pika te gjelberta .......hehehe sa mir ashte nga nje her mos me shkru ne forum veq me lexueedhe i shef te gjitha sendes se si shkoin ................euuuuu sa mir ashte me shkrue drejt .

hajt se une valla sashta ka ma nin edhe mu kurue sdu mu krue me kerkan se kam zhugen e sdu me ja ngjit askujt du me mbajt per vete ashtu si e kam ..........upssssss


Pirro per kte tem e kei nja10 points te GJELBERTA ene PIK

jadore
23-08-07, 13:36
uuuuu....ZC
valla ka se nuk jau merr mendja sa shum ka e nese doni me dite ky servillizem nuk ashte fare mir sespe per tema koti ipen piket te gjelberta ose nese shkrun nje tem qe ashte te bej me realitetin tone qe jemi duke e jetue te japin pika te kuqe besa edhe ofendime ene krecnime..........nejse me duket se dita mire shifet ne mengjes ...ooo sa lehte ashte me kuptue per zoten .......shikoni more antaret qe rrin veq duke ba llafe kote neper forumi e kan vargun me te gjelbert se nuk ta merre mendja ....te gjithe ata atnatar se jan serjoz qe diskutoin tema shum serjoze qe japin mendime shum te bukura far skan pika te gjelberta .......hehehe sa mir ashte nga nje her mos me shkru ne forum veq me lexueedhe i shef te gjitha sendes se si shkoin ................euuuuu sa mir ashte me shkrue drejt .

hajt se une valla sashta ka ma nin edhe mu kurue sdu mu krue me kerkan se kam zhugen e sdu me ja ngjit askujt du me mbajt per vete ashtu si e kam ..........upssssss


Pirro per kte tem e kei nja10 points te GJELBERTA ene PIK
Zana ,te them te drejten te gjithe postimin tend nuk e lexova se nuk e kuptova , nje per hire te se vertetes e them , me vie mire qe demethenjen e kesaj fjalije e kupton ,qe e praktikon e kuptuam se ndryshe nuk ka se si shpjegohen kur pas qdo skandali dhe tensionimi shkonjash perqarjesh , ideve te cekta dhe provokuese ndjellekeqe prap se prap mbet mbet Ti ketu...???,,,, dhe kalon ne tjetersimin e karakterit qe ja mvesh vetit... te cektit i falet gabimi ..... vetetem personat me aftesi mendore te perkufizuar (lexo idiotet )lirohen nga pergjegjesite.. Ti kete e keni ditur apo ..!
kete te vertet e them per hire dua te shpetoj masen e antareve ketu nga rrjeti i injorances ..
..une e papermisuara j'ador

Murgesha
23-08-07, 13:59
uuuuu....ZC
valla ka se nuk jau merr mendja sa shum ka e nese doni me dite ky servillizem nuk ashte fare mir sespe per tema koti ipen piket te gjelberta ose nese shkrun nje tem qe ashte te bej me realitetin tone qe jemi duke e jetue te japin pika te kuqe besa edhe ofendime ene krecnime..........nejse me duket se dita mire shifet ne mengjes ...ooo sa lehte ashte me kuptue per zoten .......shikoni more antaret qe rrin veq duke ba llafe kote neper forumi e kan vargun me te gjelbert se nuk ta merre mendja ....te gjithe ata atnatar se jan serjoz qe diskutoin tema shum serjoze qe japin mendime shum te bukura far skan pika te gjelberta .......hehehe sa mir ashte nga nje her mos me shkru ne forum veq me lexueedhe i shef te gjitha sendes se si shkoin ................euuuuu sa mir ashte me shkrue drejt .

hajt se une valla sashta ka ma nin edhe mu kurue sdu mu krue me kerkan se kam zhugen e sdu me ja ngjit askujt du me mbajt per vete ashtu si e kam ..........upssssss


Pirro per kte tem e kei nja10 points te GJELBERTA ene PIK

Ufff Zana...
Motro lėri diskutimet e "mira" e nisja shkruaj asishne tė "kėqia" nė daq me e pas vargun e livadhit asi gjelbrimit plot.
Nuk ėshtė servilizėm qė anėtarėt te kafja kan mė shumė pikė nė reputacion por ėshtė diēka tjetėr.
Njifen mė tepėr e gjithashtu edhe lexojnė mė shumė shkrimet e njėri tjetrit.
Nė daq me e ditė jo tė gjithė vrapojnė tė lexojnė shkrime te feja e politika se jo tė gjithė jan tė disponuar tė mirren me ato gjėra e kjo nuk i bėn mė pak intelektual apo tė paditur.
Thjesht krejt Zana, nuk jan tė gjithė tė gatshėm ēdo moment tė kacafyten pėr probleme fetare, politike e shoqėrore e duhet qė tė gjithė ta rrespektojmė zgjedhjen e tyre.

Murgesha
23-08-07, 14:01
Zana ,te them te drejten te gjithe postimin tend nuk e lexova se nuk e kuptova , nje per hire te se vertetes e them , me vie mire qe demethenjen e kesaj fjalije e kupton ,qe e praktikon e kuptuam se ndryshe nuk ka se si shpjegohen kur pas qdo skandali dhe tensionimi shkonjash perqarjesh , ideve te cekta dhe provokuese ndjellekeqe prap se prap mbet mbet Ti ketu...???,,,, dhe kalon ne tjetersimin e karakterit qe ja mvesh vetit... te cektit i falet gabimi ..... vetetem personat me aftesi mendore te perkufizuar (lexo idiotet )lirohen nga pergjegjesite.. Ti kete e keni ditur apo ..!
kete te vertet e them per hire dua te shpetoj masen e antareve ketu nga rrjeti i injorances ..
..une e papermisuara j'ador

Valla Jador jam shumė kurreshtarre tė tė njof tė pėrmirėsueshme. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Zana_ch
23-08-07, 14:04
Zana ,te them te drejten te gjithe postimin tend nuk e lexova se nuk e kuptova , nje per hire te se vertetes e them , me vie mire qe demethenjen e kesaj fjalije e kupton ,qe e praktikon e kuptuam se ndryshe nuk ka se si shpjegohen kur pas qdo skandali dhe tensionimi shkonjash perqarjesh , ideve te cekta dhe provokuese ndjellekeqe prap se prap mbet mbet Ti ketu...???,,,, dhe kalon ne tjetersimin e karakterit qe ja mvesh vetit... te cektit i falet gabimi ..... vetetem personat me aftesi mendore te perkufizuar (lexo idiotet )lirohen nga pergjegjesite.. Ti kete e keni ditur apo ..!
kete te vertet e them per hire dua te shpetoj masen e antareve ketu nga rrjeti i injorances ..
..une e papermisuara j'ador


uuu cik a te djegi pak aaaaa......iiiiiii
nje fjala e kam mesue ne Kosove..... miza i djeg ati qe ka mizen ner kapuq .....ooooo

ASHTE FORUM I HAPUR DHE TE GJITHA DUHET ME I DISKUTUE ...SEPSE JEM TE GJITHE NJERZ.......APO ?p.s
e dashur une nuk jam si pasqyra ....jam ajo qe nga fillimi qe kam qen e thjeshte ene nuk ja varai fare vetes se gjoja jam dikushi ... jam nje goc e re nje antare qe kam deshir me diskotue ne kohen e lir me juve ne Dardanie ...ene nuk e fshefi aspak se nuk e dia mire gjuhen shqipe ......ama nuk jam si disa...besa sikur ti qe gjun kunja kishe jam ineligjente ....aaaiiiii paske harrue kllapat moj mi shkrue sot

Zero Cool
23-08-07, 14:36
... jo tė gjithė vrapojnė tė lexojnė shkrime te feja e politika se jo tė gjithė jan tė disponuar tė mirren me ato gjėra
... nuk jan tė gjithė tė gatshėm ēdo moment tė kacafyten pėr probleme fetare, politike e shoqėrore ...

He te lumt ty, qe nje kohe nuk i kam vizitu temat e fese (ato te politikes i kam lane moti se aty edhe ma keq puna) dhe u knaqa, as spo behem nervoz, as spo e pengoj kend e as nuk po me pengon kush. Veq edhe te argetimi kanihere po ka telashe qy (ahahahahaah spo e ceki sepse po e dini per qka e kam fjalen) :biggrin:


http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/ZeroCoolpb.gif

aLbaChiCk
23-08-07, 14:50
Hajt se sa te kem ka dy nicka apo te hyjm me passworta te hujt e japim gjelbrime skeni me hjek shum jo i boni edhe ju qe skeni shum pika ne reputacion :biggrin:

pirro
23-08-07, 15:39
Keta qe e kan mizen ner kapuq(qysh tha zana) gjithnje jan te interesuar qe te bejn devijimin e temes,dhe te ja hupin kuptimin temes,sepse ngushtohen nuk kan faj mos jau nxini per te madhe.

U kan mire qe dikush psh.me i qit edhe emrat e atyre qe dyshohen per servilizem ahahahaaa ,laritje.

Gentiani
23-08-07, 15:58
Keta qe e kan mizen ner kapuq(qysh tha zana) gjithnje jan te interesuar qe te bejn devijimin e temes,dhe te ja hupin kuptimin temes,sepse ngushtohen nuk kan faj mos jau nxini per te madhe.

U kan mire qe dikush psh.me i qit edhe emrat e atyre qe dyshohen per servilizem ahahahaaa ,laritje.


Tema, sikur kjo dhe tė ngjashme paraqesin parametrin e koeficientit tė intelegjencės tė diskutuesve, tė cilėt nė numėr nuk janė tė pakėt, qė torturojnė ka kohė kėtė medium diskutimesh!

Pirro, thirri mendjes, trurit- merre si tė duash, ēfarė pėrfitimi ke ti, unė ose cili do qoftė kėtu? Ēfarė pėrfitime materiale, shpirtėrore e mendore pėrfiton ndokush qė shkruan nė kėtė medium, dhe jo vetėm kėtu, por kudo qė diskutohet ?! Asgjė pos vullnetit tė mirė tė diskutuesve tė shprehin mendimet e tyre.

Unė e shkruajta mendimin tim nė fillim ēka mendoj pėr temėn, e nėse dėshiron tė diskutosh lidhur pėr formėn e moderimit, unė kėtė temė sikur njė shumicė temash u kisha dhėnė afat 30 sekonda jetė, pas kyējes nė dardani dhe iku..., megjithatė ėshtė ēėshtje konceptesh.. e nėse ta merr mendja qė mundeni tė pėrfitoni diēka ose keni ndonjė pėrparėsi unė, tu e Lyra2 ua lė nė dispozicion tė moderoni komplet, qė nga ky moment ato forumet, ku tė paska iku syri ty.

jadore
23-08-07, 16:28
Valla Jador jam shumė kurreshtarre tė tė njof tė pėrmirėsueshme. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif (http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif)

.. ah murgesh , e dua keq ta haj dreqi popullin tim ,prandaj po nuk e pash qe shkallen e deshirur terbohem fare...po si ta kuptojne tjeret kete se...

permisohem permisohem nga vetija e kritikave direkte , atehere kur perkrah diturise se murgeshes , legendes ,vjeshtes ,dea.s ,amazones e disa tjerave , rradhiten edhe motrat tjera te popullit tim ...

jadore
23-08-07, 16:31
uuu cik a te djegi pak aaaaa......iiiiiii
nje fjala e kam mesue ne Kosove..... miza i djeg ati qe ka mizen ner kapuq .....ooooo

ASHTE FORUM I HAPUR DHE TE GJITHA DUHET ME I DISKUTUE ...SEPSE JEM TE GJITHE NJERZ.......APO ?p.s
e dashur une nuk jam si pasqyra ....jam ajo qe nga fillimi qe kam qen e thjeshte ene nuk ja varai fare vetes se gjoja jam dikushi ... jam nje goc e re nje antare qe kam deshir me diskotue ne kohen e lir me juve ne Dardanie ...ene nuk e fshefi aspak se nuk e dia mire gjuhen shqipe ......ama nuk jam si disa...besa sikur ti qe gjun kunja kishe jam ineligjente ....aaaiiiii paske harrue kllapat moj mi shkrue sot

... ja nje pasqyre .... sa vlene te diskutohet ne keso niveli te komunikimit ..!!!( une terhjekem .. me vie keq nuk mundem as te nenvlersoj dijen e as kulturen ... )

pirro
23-08-07, 17:06
Gentian

Nuk them qe kjo teme ka nje vlere te madhe.Apsulutisht ne punen time te perditshme une nuk mirrem me shkrime dhe as qe punoj ne ndonje gazete.
Te jesh i bindur dhe mese i bindur,se nese kjo teme nuk ja vlen as 30 sec.te rrije ketu,mbi 80% e temave tjera do duhej te zhdukeshin krejtesisht se jan shuuume shume ma pa vlere.
Veq kujtoje temat te "kafja e forumit"

LABI
23-08-07, 17:10
Zana ,te them te drejten te gjithe postimin tend nuk e lexova se nuk e kuptova , nje per hire te se vertetes e them , me vie mire qe demethenjen e kesaj fjalije e kupton ,qe e praktikon e kuptuam se ndryshe nuk ka se si shpjegohen kur pas qdo skandali dhe tensionimi shkonjash perqarjesh , ideve te cekta dhe provokuese ndjellekeqe prap se prap mbet mbet Ti ketu...???,,,, dhe kalon ne tjetersimin e karakterit qe ja mvesh vetit... te cektit i falet gabimi ..... vetetem personat me aftesi mendore te perkufizuar (lexo idiotet )lirohen nga pergjegjesite.. Ti kete e keni ditur apo ..!
kete te vertet e them per hire dua te shpetoj masen e antareve ketu nga rrjeti i injorances ..
..une e papermisuara j'ador


TJETERSIM NDERGJEGJE, PERGJEGJSHEM , PERSONALITET, KARAKTER , EGO , UNI ..... :biggrin:

Mos je mbesa (dishepull) e Frojdit :tongue:

T'gjithe e kemi nje fare lloj limit/ kufiri/kufizimi mendore.... Ndersa prapambeturia mendore eshte difekt, patologji e SNQ ...

pleshti
24-08-07, 05:59
Labi jo TJETERSIM NDERGJEGJE, PERGJEGJSHEM , PERSONALITET, KARAKTER , EGO , UNI por mendjemadhesi. Ani prej kujt se? Prej Jadorit. Me erdhi keq per te nga nje shkrim i saj po ne ket teme. I dergova reputacion duke e quajtur si servilen me te madhe ne ket forum. Mendova mos po i hyj ne hak me ate vleresim dhe me kushtoi tere nata duke lexuar shkrimet e saja. Zbulova qe zonja ne fjal gjakon per te qen nen hije te intelektualve, i ndjek ata kudo qe jan don te terhjek vemendjen e tyre, sikur i nxit e i therret qe ata ta verejne pranin e saj. Lufton per ta, ben thirrje me apo pa vetedije ne intelektin e tyre. Nuk munda ta kuptoj pse-hin e tere kesaj, por po ja le fjalen Jadorit, ajo te spjegoj se cfar kupton me intelektual neti. Jador me nje vend natyrisht te kafja e forumit lumturohet se askujt nuk i paska borgj, po nje borgj te madh e ka. Te kerkoj intelektualet atje ku ata me te vertet gjinden e kontribojne per te miren e ketij populli e jo te ngrej lart intelektual neti. Nuk do te ishte keq nese me vete e merr edhe at intelektualin i cili rojet e kufirit meme i quan shkerdhata e proklamon qe rruga me e mire qe qon ne vendlindje eshte ajo qe bie ka Srbia. Jador une do te preferoja ani pse jam i vogel, plesht hesapi me qe mos te fyejsh njerez e ti quajsh idiot. Idiotsia eshte niveli me i ulet mendor i nje njeriu. Nje idot nuk do te dinte kurr te hapte nje kompjuter e te shkruaj, Shperfillja juaj e hapur e atyre qe ti ne kandarin tend nuk i konsideron intelektual ta ule cdo vlere njerezore. Pleshti dora vet.

LABI
24-08-07, 11:05
Labi jo TJETERSIM NDERGJEGJE, PERGJEGJSHEM , PERSONALITET, KARAKTER , EGO , UNI por mendjemadhesi. Ani prej kujt se? Prej Jadorit. Me erdhi keq per te nga nje shkrim i saj po ne ket teme. I dergova reputacion duke e quajtur si servilen me te madhe ne ket forum. Mendova mos po i hyj ne hak me ate vleresim dhe me kushtoi tere nata duke lexuar shkrimet e saja. Zbulova qe zonja ne fjal gjakon per te qen nen hije te intelektualve, i ndjek ata kudo qe jan don te terhjek vemendjen e tyre, sikur i nxit e i therret qe ata ta verejne pranin e saj. Lufton per ta, ben thirrje me apo pa vetedije ne intelektin e tyre. Nuk munda ta kuptoj pse-hin e tere kesaj, por po ja le fjalen Jadorit, ajo te spjegoj se cfar kupton me intelektual neti. Jador me nje vend natyrisht te kafja e forumit lumturohet se askujt nuk i paska borgj, po nje borgj te madh e ka. Te kerkoj intelektualet atje ku ata me te vertet gjinden e kontribojne per te miren e ketij populli e jo te ngrej lart intelektual neti. Nuk do te ishte keq nese me vete e merr edhe at intelektualin i cili rojet e kufirit meme i quan shkerdhata e proklamon qe rruga me e mire qe qon ne vendlindje eshte ajo qe bie ka Srbia. Jador une do te preferoja ani pse jam i vogel, plesht hesapi me qe mos te fyejsh njerez e ti quajsh idiot. Idiotsia eshte niveli me i ulet mendor i nje njeriu. Nje idot nuk do te dinte kurr te hapte nje kompjuter e te shkruaj, Shperfillja juaj e hapur e atyre qe ti ne kandarin tend nuk i konsideron intelektual ta ule cdo vlere njerezore. Pleshti dora vet.

Pleshti , ky forum eshte nje projekt virtuale qe ju mundeson te jene pjese e saj te gjitheve atyre frymojne shqip, apo mund te shprehen shqip ...
Nuk perjashton , kufizon - mundesine e te qenurit pjese e saj pershkaqe ideologjie, perkateseie klasash apo cfaredo forme , kategorie tjeter strate sociale.

Nuk eshte ndonje projekt shkencore... Mirepo, s'perjashton dhe s'kufizon mundesine e te diskutuarit dhe per ceshtje dhe tema shkenecore, apo ne menyre shkencore ..
Se si ju qasen dhe per qfare qellimi anetaret e ketij forumi temave ne kete forum eshte qeshtje subjektive...


Mirepo, nje karakteristike pothuajse paksa e eprgjitheshme per t'gjithe mentalitetin ballkanas (poashtu dhe shqiptaret) -- te thirrurit, zerat, folklori popullist.

Perhere thirrjet , arsyetimet, akuzat me te medha - qe behen behen ne emer te popullit dhe per popullin .

POPULIZMI ESHTE NJE INSTRUMENT QE KA PASUR EFET , DHE ATY KETU ENDE PINE UJE... POR TANI GJERAT KANE FILLU TE NDRYSHOJNE- TE SHUMTEN E RASTEVE POMPAT POPULISTE - TEK OPINIONI PUBLIKE HASIN PERGJEGJEN E NJE PERQESHJE INJORUSE .

Ka marre fundi i pollavrave populiste...

Gentiani
24-08-07, 15:19
Kam lexuar, qė dikur nė antikė edhe kafshėt kishin folur dikur, por qė shkruajnė insektet nė ditėt e sotme, kjo tregon qė mund tė madh duhet tė kenė... tėrbim dhe turbullim total !

jadore
24-08-07, 21:58
Labi jo TJETERSIM NDERGJEGJE, PERGJEGJSHEM , PERSONALITET, KARAKTER , EGO , UNI por mendjemadhesi. Ani prej kujt se? Prej Jadorit. Me erdhi keq per te nga nje shkrim i saj po ne ket teme. I dergova reputacion duke e quajtur si servilen me te madhe ne ket forum. Mendova mos po i hyj ne hak me ate vleresim dhe me kushtoi tere nata duke lexuar shkrimet e saja. Zbulova qe zonja ne fjal gjakon per te qen nen hije te intelektualve, i ndjek ata kudo qe jan don te terhjek vemendjen e tyre, sikur i nxit e i therret qe ata ta verejne pranin e saj. Lufton per ta, ben thirrje me apo pa vetedije ne intelektin e tyre. Nuk munda ta kuptoj pse-hin e tere kesaj, por po ja le fjalen Jadorit, ajo te spjegoj se cfar kupton me intelektual neti. Jador me nje vend natyrisht te kafja e forumit lumturohet se askujt nuk i paska borgj, po nje borgj te madh e ka. Te kerkoj intelektualet atje ku ata me te vertet gjinden e kontribojne per te miren e ketij populli e jo te ngrej lart intelektual neti. Nuk do te ishte keq nese me vete e merr edhe at intelektualin i cili rojet e kufirit meme i quan shkerdhata e proklamon qe rruga me e mire qe qon ne vendlindje eshte ajo qe bie ka Srbia. Jador une do te preferoja ani pse jam i vogel, plesht hesapi me qe mos te fyejsh njerez e ti quajsh idiot. Idiotsia eshte niveli me i ulet mendor i nje njeriu. Nje idot nuk do te dinte kurr te hapte nje kompjuter e te shkruaj, Shperfillja juaj e hapur e atyre qe ti ne kandarin tend nuk i konsideron intelektual ta ule cdo vlere njerezore. Pleshti dora vet.
.... efekti u arrit ..... fal Zotit ...e shef pleshti , ai eshte rezultati qe une kerkoj ,vete e pranuat , respekt per sinqeritetin e mendimit , pra ju kaluat neper keto faza sa kuptova une , vlersim ( kuptohet ne keto raste gjithmone jemi te nxituar ), pastaj vie faza e ndergjegjesimit ,kjo faze na nxit ne kurreshtje ,( lexuat ,humbet nje nate )pastaj zakonishte vie faza e vetedijesimit , pse ,si,.. pra nxitje mendimesh .. kjo rezulton pozitivisht ,pra aktivizuat trurin .. nuk prish pune per vlersimet e drejta apo te gabuara , kryesorja sistemi i te menduarit kalon ne perpunim informatash ... me kohe krijohen dhe vendimet , e pas kesaj prap kalohet nga vetedijesimi ne logjike,arsyeshmeri te mendimeve te filtruar .. pas kesaj faze prap arsyeja na nxit tani ne perpunimin e mendimit e drejte apo te nxituar .. prap ketu mvaret sa personi me intelekt te shendosh ( jo idiot. shkurtes se demethenjes njeri me aftesi dhe llogjik te perkufizuar )dine te vlersoj rezultatin e gjithe kesaj procedure mendore ne kuptimin pozitiv apo negativ gjitha mvaret nga ngritja e intelektit te tij ..p.s.pleshti mos te mbeti hatri per Zanen , as mos krijo efekt servilizmi indirekt tek ajo , se ashtu siq prononcohet ajo ,ketu mesoj te shkruaj shqip , ashtu ngadal hap pas hapi do e mesojme te mendoj dhe llogjikoj drejte dhe ne menyre te ngritur , ky eshte objektivi , e pas saj do vine te tjeret pastaj ..te pershendes .. ketu do jemi ...

Zana_ch
25-08-07, 01:13
.... efekti u arrit ..... fal Zotit ...e shef pleshti , ai eshte rezultati qe une kerkoj ,vete e pranuat , respekt per sinqeritetin e mendimit , pra ju kaluat neper keto faza sa kuptova une , vlersim ( kuptohet ne keto raste gjithmone jemi te nxituar ), pastaj vie faza e ndergjegjesimit ,kjo faze na nxit ne kurreshtje ,( lexuat ,humbet nje nate )pastaj zakonishte vie faza e vetedijesimit , pse ,si,.. pra nxitje mendimesh .. kjo rezulton pozitivisht ,pra aktivizuat trurin .. nuk prish pune per vlersimet e drejta apo te gabuara , kryesorja sistemi i te menduarit kalon ne perpunim informatash ... me kohe krijohen dhe vendimet , e pas kesaj prap kalohet nga vetedijesimi ne logjike,arsyeshmeri te mendimeve te filtruar .. pas kesaj faze prap arsyeja na nxit tani ne perpunimin e mendimit e drejte apo te nxituar .. prap ketu mvaret sa personi me intelekt te shendosh ( jo idiot. shkurtes se demethenjes njeri me aftesi dhe llogjik te perkufizuar )dine te vlersoj rezultatin e gjithe kesaj procedure mendore ne kuptimin pozitiv apo negativ gjitha mvaret nga ngritja e intelektit te tij ..p.s.pleshti mos te mbeti hatri per Zanen , as mos krijo efekt servilizmi indirekt tek ajo , se ashtu siq prononcohet ajo ,ketu mesoj te shkruaj shqip , ashtu ngadal hap pas hapi do e mesojme te mendoj dhe llogjikoj drejte dhe ne menyre te ngritur , ky eshte objektivi , e pas saj do vine te tjeret pastaj ..te pershendes .. ketu do jemi ...
E dashura ,iteligentja e forumit dardania ...e qyshe te ka then mama jote(kte fjal e kam marre dhe e kam mesue nga shkrimet e tua mos me keqkupto) me nje shkrim me ju ndimue Rinis e me shkrimin tjeter me i var per se gjalli Rinin
Krahasoi kte dy shkrime qe jan nga ty vet dora jote te shkrume ene ben baraspeshen shum mir ene e gjen se kush je ....naqe je pasha ni zot veq kush ta hatrin


jador


Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: .evrope
Postime: 1,962


--------------------------------------------------------------------------------

...me gjithe respektin qe kam ne radhe te pare per Fe-te, si te drejte e liris elementare te njeriut ne radhe te pare, pastaj per secilin antare te Forumit dhe vullnetin e tyre per hapje temash te reja dhe diskutuese , prap ndalem ne te drejten themelore te moralit, per te miren e komunitetit Njerzor ...
....mendoj qe jo pa nje misjon te caktuar jemi ne kete te ashtequajturen Jete ,(te vetedijesuar ) misjoni kyesore i te gjithe Neve, mendoj qe eshte te gjinden vlera e te jetuarit , te kuptohet pse jetojme, te kesh Jete, do te thote te gjallerosh , te kesh optimizem, te prekesh vlerat e asaj qe ndien , nuk besoj qe na duhen ,tone te errta dhe pesimiste te asaj qe per Ne eshte mister . Ne jetojme per kete jemi te vetedishem , pse duhet te kalojme kete jete te vetedijesuar te asaj qe ndjejme dhe prekim ,per nje misticizem ...!! qe do vdesim te gjithe kjo eshte natyrale ashtu si dhe lindja jone , pse te kalojme jeten me iden e vdekjes , ku mbet pastaj esenca e te jetuares ...misjonit fisnik...!!
.....dhe pse nje teme e tille eshte tek Feja prap them qe esencialja e vete kuptimit Fe ,eshte te Jetuarit ,prandaj ta jetojme jeten ...
.... prandaj ju lutem
.. ti jeme te tjeret te jetojne , jete do te thote gjalleri , optimizem , Ne ( kushdo qofshim ) jetojme ne formen qe dime , te leme dhe pasardhesit e keti forumi gjeneratat e reja te jetojne jeten ...ju lutem mos ju privoni te tjereve t,e drejten e knaqesis nga jeta .. privilegj qe ju e patet ...!!!
Jete ..eshte te jetosh dhe te ndjesh .. te jetuarit i duhet qdo gje pozitive ...
Fe-te duhen te shikohen ne botekuptimin pozitiv , ato percjellin mesazh , mjaftone te dime drejte ti deshifrojme ...!!! ..dhe ky eshte obligim moral i qdo njerit (mendoj
P.S
hmmm jam e re nuk e di mir gjuhen Shqipe ama nuk jam e pa menqur ...... ne kosove e kam ndegjue nje her nje fjal BISTER e kjo jam une nuk jam fare inelktualja e DARDANIS SIKUR TI QE THUE PER VETEN TENDE ......upsssss hajt moj se jemi kujshike e dalim ne ēabrat e pim kafe ne restorant bashke .....................e din ti te dervishlerve

jadore
25-08-07, 10:48
E dashura ,iteligentja e forumit dardania ...e qyshe te ka then mama jote(kte fjal e kam marre dhe e kam mesue nga shkrimet e tua mos me keqkupto) me nje shkrim me ju ndimue Rinis e me shkrimin tjeter me i var per se gjalli Rinin
Krahasoi kte dy shkrime qe jan nga ty vet dora jote te shkrume ene ben baraspeshen shum mir ene e gjen se kush je ....naqe je pasha ni zot veq kush ta hatrin


jador


Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: .evrope
Postime: 1,962


--------------------------------------------------------------------------------

...me gjithe respektin qe kam ne radhe te pare per Fe-te, si te drejte e liris elementare te njeriut ne radhe te pare, pastaj per secilin antare te Forumit dhe vullnetin e tyre per hapje temash te reja dhe diskutuese , prap ndalem ne te drejten themelore te moralit, per te miren e komunitetit Njerzor ...
....mendoj qe jo pa nje misjon te caktuar jemi ne kete te ashtequajturen Jete ,(te vetedijesuar ) misjoni kyesore i te gjithe Neve, mendoj qe eshte te gjinden vlera e te jetuarit , te kuptohet pse jetojme, te kesh Jete, do te thote te gjallerosh , te kesh optimizem, te prekesh vlerat e asaj qe ndien , nuk besoj qe na duhen ,tone te errta dhe pesimiste te asaj qe per Ne eshte mister . Ne jetojme per kete jemi te vetedishem , pse duhet te kalojme kete jete te vetedijesuar te asaj qe ndjejme dhe prekim ,per nje misticizem ...!! qe do vdesim te gjithe kjo eshte natyrale ashtu si dhe lindja jone , pse te kalojme jeten me iden e vdekjes , ku mbet pastaj esenca e te jetuares ...misjonit fisnik...!!
.....dhe pse nje teme e tille eshte tek Feja prap them qe esencialja e vete kuptimit Fe ,eshte te Jetuarit ,prandaj ta jetojme jeten ...
.... prandaj ju lutem
.. ti jeme te tjeret te jetojne , jete do te thote gjalleri , optimizem , Ne ( kushdo qofshim ) jetojme ne formen qe dime , te leme dhe pasardhesit e keti forumi gjeneratat e reja te jetojne jeten ...ju lutem mos ju privoni te tjereve t,e drejten e knaqesis nga jeta .. privilegj qe ju e patet ...!!!
Jete ..eshte te jetosh dhe te ndjesh .. te jetuarit i duhet qdo gje pozitive ...
Fe-te duhen te shikohen ne botekuptimin pozitiv , ato percjellin mesazh , mjaftone te dime drejte ti deshifrojme ...!!! ..dhe ky eshte obligim moral i qdo njerit (mendoj
P.S
hmmm jam e re nuk e di mir gjuhen Shqipe ama nuk jam e pa menqur ...... ne kosove e kam ndegjue nje her nje fjal BISTER e kjo jam une nuk jam fare inelktualja e DARDANIS SIKUR TI QE THUE PER VETEN TENDE ......upsssss hajt moj se jemi kujshike e dalim ne ēabrat e pim kafe ne restorant bashke .....................e din ti te dervishlerve
Zane.. me pelqej puna mekanike qe ke vepruar.. tash te lutem po te njejtin shkrim mbaje dhe lexo 10 ..100.1000.10000.here ( mundohu ta kuptosh , mos e meso permendesh...!!) besoj qe me kohe do i kuptosh mesazhin e cdo fjalije ..p.s.me pelqen ambicja jote, te lutem per nje sinqerisht , mundohu te mesosh te pasurosh intelektin te vlersosh gjerat .. nuk eshte e thene vetem te shkruajme .. besoj qe me kupton qe dua te te ndihmoj , nuk dua te le ne hijen e injoranes arrogante ..ndihmoj vetevetes dhe leri te tjeret te te ndihmojne ne kete drejtim .. perdore ambicjen qe ke per nje vlere me te cmuar ..

Naki
26-08-07, 23:13
Forumi Dardania .de ka mbi 9,477 antarė,dhe ėshtė e kuptueshėme ēė ka anime .simpati,shoqėri grupore qė kanė lidhė ura miqėsie po edhe familjarė tė gjėrė.
Nė pytjen a ka servilizma nė projektin dardania de,njė sindrom tė tillė nuk kamė vrejtur dhe nuk besojė qė ka.
Ndėrsa Kutijat e gjelbėrta,reputaconi nuk duhet te na brengosė ėshtė diqka Subjektive ,simbolike dhe e drejtė e antarėve tė ndajnė vlerėsimet e tyre pėr parapėlqyesit .Antarėt aktivė ēė mbajnė tė gjallė forumin dardania de janė me shumicė nė zonen e nėn Forumeve argėtuese dhe kjo ėshtė e drejtė e tyre demokratike tė shoqėrohen,argėtohen dhe te lidhin ura te reja miqėsie qoftė edhe me kutia te gjelbėrta.

Personalishtė Reputacionin dhe aprovimin e sistemit te pikave nė formė te katrorėve te gjelbėrtė e shohė nga njė kėndėveshtrim tjeter,tė motivimit dhe vlerėsimit te punės vullnetare te anėtarėve pėr postimet e shkrimeve dhe mendimeve tė njė rėndėsie te veqantė ēė kanė materje kuantitative informuese,argėtuese,edukative,kreative e tjera.

Puna jonė ėshtė vullnetare dhe nuk duhet tė ketė barriera te dyshimit,nuk ka sistem 100 % perfektė,mund te ketė mangėsi dhe kritikat janė tė shėndosha.

Naki

pleshti
01-09-07, 03:13
Kam lexuar, qė dikur nė antikė edhe kafshėt kishin folur dikur, por qė shkruajnė insektet nė ditėt e sotme, kjo tregon qė mund tė madh duhet tė kenė... tėrbim dhe turbullim total !
Paj mos u habit edhe shum o Gentian burri. Per derisa flasin hajvanat :kupto intelektualet: pse te mos flasin insektet :kupto njerezit e thjeshte: e te thon se servilizmi me i madh egziston tek hajvanati prap :kupto intelektualizmi:? Edhe ashtu insektet :kupto thjeshtesin: nuk kan pse te jen servil me njeri tjetrin pasi qe ashtu keshtu gjinden hajvana :intelektual: qe me intelektin e tyre mundohen te ja u mbyllin gojen me nje "quditje" te rastit siq paske ber ti ne ket rast kishe medemek nuk po e di se flitkan insektet. More jo vetem flasin por edhe nganjeher pickojne, e pickimet e tyre sjellin verdall hajvanat. Me vie keq qe intelektualet nuk kan bishta per ti trembur keto lloj insektesh po vetem po pallin si gomeret qe kurr askush si kupton se perse po pallin.

jadore
01-09-07, 11:37
... nuk me kujtohet mire nga biologjia, prandaj tek kjo teme thash te informohem ( se per kete edhe jemi ketu ) ..cilet lloje te insekteve hyne ne grupin e insekteve , parazit.. !!!

Zana_ch
01-09-07, 13:26
Paj mos u habit edhe shum o Gentian burri. Per derisa flasin hajvanat :kupto intelektualet: pse te mos flasin insektet :kupto njerezit e thjeshte: e te thon se servilizmi me i madh egziston tek hajvanati prap :kupto intelektualizmi:? Edhe ashtu insektet :kupto thjeshtesin: nuk kan pse te jen servil me njeri tjetrin pasi qe ashtu keshtu gjinden hajvana :intelektual: qe me intelektin e tyre mundohen te ja u mbyllin gojen me nje "quditje" te rastit siq paske ber ti ne ket rast kishe medemek nuk po e di se flitkan insektet. More jo vetem flasin por edhe nganjeher pickojne, e pickimet e tyre sjellin verdall hajvanat. Me vie keq qe intelektualet nuk kan bishta per ti trembur keto lloj insektesh po vetem po pallin si gomeret qe kurr askush si kupton se perse po pallin.
http://www.grafikmanege.de/smilies/klatscher.gifhttp://www.grafikmanege.de/smilies/klatscher.gifhttp://www.grafikmanege.de/smilies/klatscher.gifhttp://www.grafikmanege.de/smilies/klatscher.gifPleshti shum dakort jam me mendimin tend ........ama une po quditem si po kane kohe disa intelektual me u marre me insekte ......o pleshti noshta kan nevoi more per mi mbush trut nga insektet ....hihihi

Gentiani
01-09-07, 16:07
Po pra , pikėrisht insekteve dhe parazitėve nga lloji i yt i pleshtave, morrave dhe horrave u duhet hapėsirė e pistė, pėr tė mbijetuar dhe e keni gjetė terrenin me gjithė kėtė publicitet, qė i jipni vetėvehtes dhe u ofrohet!
E pra, pikėrisht qė nuk njoh servilizėm dhe nuk ka servilizėm, por i godas pa pardon dhe fijen e mėshirės turinjėve, pleshtat, morrat e horrat kjo i bėnė qė tė ēmenden edhe mė shumė…

Me kėnaqėsinė mė tė veēantė, qė u kam sjellur dhe ju sjell marramendje dhe humbje orientimi nė hapėsirė dhe intelektin tuaj mini-minimal u dėshiroj ēaste tė kėndshme pleshtave, morrave, horrave dhe gjithė farefisit tė tyre nga familja e parazitėve !