PDA

View Full Version : Celuliti !


Linka_pz
22-08-07, 19:14
Celuliti
Celuliti ėshtė njė lloj indi dhjamor nė shtresėn e nėnlėkurės qė pėrmban tufa indi lidhor. Ky ind lidhor, qė varion nė trashėsi dhe ėshtė i ndėrthurur me qelizat dhjamore, mbahet nė atė pozicion nga njė rrjet fibrash qė e mbron trupin tonė duke rrethuar muskujt dhe organet. Ai ėshtė i rrethuar nga njė lėng qė perveēse e ushqen, pėrbėn dhe njė sistem efektiv pėr eliminimin e mbeturinave. Kur gjithshka funksionon siē duhet, mbeturinat largohen jashtė trupit nga ky sistem, gjė qė rezulton nė kurba tė lėmuara tė trupit; kur yndyrnat, lėngjet dhe toksinat mbeten thellė nė lėkurė (poshtė shtresės epidurale), indi lidhor trashet dhe forcohet duke dhėnė njė efekt fryrės. Me kalimin e moshės, shtresat e lėkurės hollohen, ēka rezulton nė shfaqjen e pamjes sė valėzuar tė celulitit. Ndryshimi i celulitit me dhjamin ėshtė se celuliti, nė dallim nga dhjamosja, ndodhet vetėm nė disa pjesė tė caktuara te trupit; kofshėt, tė ndėnjurat, barku dhe gjoksi. Celuliti ka tė bėjė detyrimisht me peshėn. Megjithėse formimi i celulitit varet nga dieta dhe stili i jetesės, pjesa mė e madhe e tij ėshtė e formuar nga toksina dhe yndyrna tė formuara nė trup, qė mund tė prekin gra tė ēfardolloj pėrmase, peshe dhe strukture trupore.

Tipet e celulitit:
Celuliti i fortė ose solid, zakonisht gjėndet nė gratė aktive si: balerinat, atletet etj. Ky lloj celuliti ėshtė i vėshtirė tė eliminohet sepse nuk drenohet kollaj nga trupi. Nga ana tjetėr nė disa raste ėshtė i vėshtirė dhe tė diktohet sepse ngjitet direkt me muskulin.
Celuliti i shkrifėt, nuk ėshtė aq i pėrqėndruar dhe ėshtė mė i dukshėm se celuliti solid. Zakonisht gjėndet nė zona tė mėdha, ėshtė i lėvizshėm dhe mund tė shkaktojė atoni muskulore (rėnie e tonusit). Edhe pse mė i dukshėm, celuliti i shkrifėt mund tė eliminohet mė lehtėsisht.

Kush preket nga celuliti dhe pse?
Zakonisht janė gratė ato qė preken mė shume nga celuliti. Ai fillon tė shfaqet tek vajzat rreth moshės 14 vjeē dhe rritet si rezultat I hollimit dhe rishpėrndarjes sė shtresės sė lekurės me kalimin e moshės. Celuliti zakonisht formohet tek gratė pas lindjes dhe nė ato qė marrin kontraceptivė oralė sepse sistemi i eliminimit nuk mund tė pėrballojė fluksin tepėr tė madh tė estrogjeneve ne trup. Ai mund tė zhvillohet edhe pas traumave aksidentale qė dėmtojnė sistemin e qarkullimit tė gjakut ose nė ato qė bėjnė jetė sedentare (pasive). Shumė rrallė celuliti mund tė formohet edhe tek meshkujt, kjo sepse rrjeti i tyre i qelizave yndyrore ėshtė nė thellėsi tė lėkurės.

Faktorėt qė kontribuojnė nė formimin e celulitit janė:
1. Trashėgimia.
2. Marrja e pamjaftueshme e ujit. Uji ndihmon nė sistemin e eliminimit tė mbeturinave duke nxjerrė jashtė toksinat nga trupi. Kėshillohet mundėsisht tė merren 7 gota ujė nė ditė. Konsumi i 3 litrave ujė nė ditė ėshtė optimale.
3. Dieta. Zakonet e dėmshme tė ngrėnies (alkooli, kafeina, ushqimet pikante) ndihmojnė nė formimin e celulitit sepse toksinat qė ato prodhojnė, mbeten nė indin dhjamor.
4. Pirja e duhanit. Nuk ėshtė e dėmshme vetėm pėr lėkurėn dhe mushkėritė por gjithashtu ngushton kapilarėt e gjakut dhe dėmton indin lidhor duke shkaktuar fryrjen karakteristike tė celulitit.
5. Tensioni dhe stresi. Bėjnė qė muskujt dhe indi lidhor qė i mbulon ato, tė trashen. Nga ana tjetėr tensioni bllokon qelizat, duke dėmtuar eliminimin e mbeturinave dhe pastrimin e trupit.
6. Marrja e mjekimit. Mund tė dėmtojė proceset natyrale tė organizmit tė njeriut. Barnat pėr dobėsim, sedativėt dhe diuretikėt, mund tė ēojnė tė gjitha nė krijimin e celulitit, kontraceptivėt orale, qė rrisin nivelin e estrogjeneve nė gjak, shkaktojnė zmadhimin e qelizave yndyrore qė ēon nė mbajtjen e ujit nė organizėm. Mbajtja e ujit nė organizėm pengon trupin tė eliminojė toksinat dhe krijon celulitin.
7. Mungesa e ushqimeve dhe stili sedentar i jetesės. Ushtrimet ndihmojnė tonifikimin muskulor, qarkullimin e gjakut dhe mirėqenien e pėrgjithshme, duke shkaktuar copėzimin e indit tė bllokuar dhe pastrimin e trupit.

Eliminimi: Mos prisni mrekullira kur bėhet fjalė pėr celulit. Por nga kombinimi i ushqyerjes dhe aktivitetit fizik tė duhur, me eliminimin e stresit dhe trajtimet estetike, mund tė rezultojnė nė zbutje tė lėkurės. Rritja e qarkullimit tė gjakut pėrmes masazhit padyshim qė ndihmon nė eliminimin e celulitit. Ēelėsi nė parandalimin dhe luftimin e celulitit ėshtė pastrimi i trupit i kombinuar me aktivitet fizik, dietė tė shėndetshme, reduktim tė tensionit dhe pėrmirėsim tė qarkullimit tė gjakut.

Linka_pz
22-08-07, 19:15
Trajtimi anticelulit: Nuk mund t’i nėshtrohesh kėsaj terapie nė rastet kur vuan nga:
1. Zemra
2. Organet e frymėmarrjes
3. Diabeti
4. Variēet
5. Mėlēi kronike
6. Epilepsi
7. Puēra masive
8. Lėkura ėshtė e dėmtuar
9. Shtatzania
10. Gjatė ciklit menstrual
11. Ka plagė te pa shėruara plotėsisht nė lėkurė
12. Menjėherė pas ndėrhyrjeve kirurgjikale etj
Pėr tė patur rezultatin e dėshiruar, duhet tė kemi parasysh rregullin e hekurt te bashkėpunimit me specialistin (estetisten). Ky trajtim ėshtė i thjeshtė, i pranueshėm dhe relaksues. Humbja e peshės bėhet gradualisht, pa shkaktuar eksese. Ėshtė e rėndėsishme qė tė konceptojmė faktin qė kemi tė bėjmė me bilanc energjitik dhe gjatė terapisė nuk duhet te shkelim limitet e kalorive te marra. Duhet hequr dorė nga konsumi i ushqimeve tė trajtuara nė vaj tė nxehtė pasi kėto produkte shkaktojnė vėshtirėsi nė tretje.

Mėnyra mė e drejtė ėshtė tė ushqehemi me produkte tė trajtuara nė avull ose me zierje pasi janė plotėsisht tė asimilueshme dhe aspak tė dėmshme pėr organizmin. Gjatė kursit tė humbjes sė peshės, kėrkohet ekuilibėr nė marrjen e ushqimit, pėrtypje e mirė, konsum i 3 litrave ujė nė ditė. Lėnia e njė vakti pa marrė ėshtė e dėmshme. Organizmi ka nevojė pėr ushqim, zaharinė, proteina, yndyrna etj. Pėr tė humbur 1 kg peshė trupore duhen harxhuar 7000 kalori energji. Nė bazė tė kėsaj shifre mund tė llogaritet thjeshtė. Ky ėshtė thelbi i bashkėpunimit tė specialistit me pacientin.

Si proēedohet
Pėrcaktohet zona problematike qė shfaqet nė trajtėn e edemės. Nė kėtė zonė ushtrohet masazh anticelulit me produktin specifik (kremfoliant). Ky krem, nė sajė tė strukturės sė tij me kokrriza, ndihmon nė aktivizimin e ujrave dhe toksinave tė mbetura, te cilat eliminohen dhe dalin jashtė pėrmes djersės ose rrugėve tė jashtėqitjes. Mė pas lėkura trajtohet me njė serum i cili favorizon djersitjen. Kjo zonė e trajtuar lyhet me baltė, qė ka nė pėrbėrje alga deti dhe parafinė. Ėshtė e domosdoshme tė fashohet kjo pjesė disa herė me pelikola (material i hollė plastik), nė mėnyrė qė tė realizohet mė sė miri efekti sauna. Mbėshtillet klientja pėrsėri me ēarēaf plastik dhe mbyllet dysheku pėr 20-25 minuta.

Nė pėrfundim tė kėtij proēesi, largohet balta nga lėkura dhe pėrgatitet klientja pėr proēesin tjetėr; tonifikimin e muskulaturės. Pėrpara kėtij proēesi, vendoset edhe njė produkt tjetėr nė trajtė kremi, lipoaminocel ose lipoaminodren, varet nga pėrmasat e celulitit. Sipas njė skeme tė veēantė, vendosen elektrodat qė kanė efektin e gjimnastikės pasive. Intensiteti i elektrodave lėshohet deri nė limitin e dėshiruar nga klientja. Njė seancė zgjat pothuajse 1 orė pa llogaritur qėndrimin nė dyshek. Trajtimi duhet tė kalojė pėrmes relaksit. Seancat bėhen me njė ditė pushim ndėrmjet, jo suksesive. Nė ēdo seancė klientja pėson humbje peshe. Kjo humbje ėshtė variabėl, asnjėherė nuk mund tė paracaktohet sepse ēdo organizėm reagon me mėnyrėn e vet. Kjo terapi ėshtė e studiuar dhe nuk shkakton efekte anėsore nė rast se i pėrmbahesh proēedurės. Terapia mund tė vazhdojė nga njė deri nė tre muaj sipas rendit qė pėrmėnda sipėr. Suksesi ėshtė i sigurtė nėse klientja zbaton me pėrpikmėri kėshillat. Haset vėshtirėsi nė konceptin e konsumit tė ujit. Duhet edukuar klientja me kėtė koncept.

Nėse ajo ka tė qartė si funksionon sasia e madhe e ujit nė organizėm, proēesi shkon drejt rezultatit tė dėshiruar. Ky element ėshtė i rėndėsishėm sepse prania e konsiderueshme e ujit nė organizėm prish disa lidhje ndėrqelizore, qė pengojnė shkėmbimin e lėndėve dhe funksionin normal tė metabolizmit. Nga eksperienca, klientet qė i pėrmbahen kėtij rregulli kanė rezultat tė padiskutueshėm. Edhe me mėnyra tė tjera mund tė realizohet humbja e celulitit. Sauna e kombinuar me elektroda dhe masazh, por me efikase mbetet baltoterapia. Dieta e pėrdorur gjatė trajtimit ėshtė e domosdoshme. Nė rast se neglizhohet ky fakt, koha e trajtimit do tė zgjasė. Dietat me kalori tė pėrcaktuara nė ēdo asortiment na ndihmojnė pėr tė llogaritur vetė kaloritė. Nėse klientja kėrkon humbje tė pėrshpejtuar, sasia e kalorive qė duhet te marrė ėshtė deri nė 1200 kalori nė ditė, nėse kėrkon humbje mė tė ngadaltė sasia e ushqimit tė marrė nuk duhet tė kapėrcejė limitin e 1400 kalorive.