PDA

View Full Version : Femra konsiderohet si tradhtuesja e vėrtetė nė lidhje.


Dilaver
30-08-07, 23:10
Femra konsiderohet si tradhtuesja e vėrtetė nė lidhje, pasi dashuron dhe partnerin e dytė.

“Vitet pa mbarim”, si i ēojnė gratė nė tradhti martesore


Tradhtuesja e vėrtetė nė njė lidhje ėshtė femra. Kėtė mendim kanė psikologėt e ndryshėm tė cilėt merren me studimin e lidhjeve nė ēift. Sipas tyre, femrat tradhtojnė me afate mė tė gjata kohore sesa meshkujt. Nė fakt, pėr kėta tė fundit ėshtė krijuar ideja se tradhtojnė nė ēift mė tepėr, por kjo nuk duket edhe aq e vėrtetė, po tė mendosh se femrat tė dashurit e tyre jashtė martese i kthejnė nė lidhje tė vėrteta sentimentale.
Ndėrsa meshkujt nga ana e tyre janė tė prirur qė tė kenė mė shumė lidhje tė shkurtra apo edhe flirte. Duke mos u dhėnė shumė rėndėsi nė kėtė mėnyrė lidhjeve jashtėmartesore. Sipas psikologėve, meshkujt e ēojnė maksimumi njė lidhje jashtėmartesore deri nė 4 vjet, ndėrsa femrat e kthejnė atė nė njė martesė tė vėrtetė, por ama gjithmonė tė fshehur. Dhe arsyeja pėr njė gjė tė tillė ėshtė se femrat janė gjithmonė nė kėrkim tė njė lidhje sentimentale qė t’i bėjė ato tė ndihen tė realizuara. Pėr mė tepėr, kjo kthehet nė njė dėshirė tė zjarrtė pėr to, pasi kalohet viti i gjashtė apo i shtatė i martesės. Pasi siē dihet, nė kėtė periudhė, merr fund pėr to edhe zbulimi i sekreteve nė njė ēift. Ndėrsa pėr meshkujt, tradhėtia lind mė tepėr si nevojė e plotėsimit tė kėnaqėsive seksuale.
Gratė e martuara, sidomos ato mes moshave 35 dhe 40 vjeē, tregojnė njė gatishmėri tė ēuditshme pėr tė jetuar dy realitete tė ndryshme sentimentale, duke mos dashur nė asnjė mėnyrė qė atyre t’iu zbulohet i dashuri i fshehur.
Dhe nėse ndonjė burrė mendon tė jetė imun, pra i paprekshėm nga tradhtia e gruas sė tij, kėtė gjė ta heqė nga mendja. Pasi femrat janė tė prirura qė tė tradhtojnė edhe meshkujt mė tė bukur dhe mė tė zotė. Ndėrkaq, rreth 5 pėrqind e rasteve tė tradhtisė sė femrave ndaj meshkujve, bėhet pėr shkaqe ekonomike, qė do tė thotė se femrat shkojnė pas njė partneri i cili ka mė shumė lekė dhe i bėn ato tė ndihen mirė.
Por femrat duhet tė tregojnė shumė kujdes nėse kanė ndėr mend tė krijojnė njė raport paralel me njė partner tjetėr. Pasi sipas psikologėve, ėshtė e sigurt qė ato ndryshojnė sjelljen emotive me bashkėshortin e tyre dhe nė njė moment, apo nė njė tjetėr, ato do tė zbulohen menjėherė. Ndėrsa meshkujt nga ana e tyre, arrijnė t’i tejkalojnė problemet e administrimit erotik, mes njė bashkėshorteje dhe njė tė dashureje jashtė lidhjes martesore.
Ndėrkaq, sa i pėrket ēėshtjes ekonomike, meshkujt janė tė prirur qė tė gjejnė tė dashura para tė cilave tė tregohėn tė fuqishėm ekonomikisht, nė mėnyrė qė t’i kenė nė dorė ato. Ndėrsa femrat nga ana e tyre, kėrkojnė tė dashur tė pasur tek tė cilėt tė gjejnė sigurinė e tė paturit mbėshtetje financiare.
Nga psikologėt, tė tradhtosh partnerin tėnd, ėshtė njėsoj sikur tė thyesh diēka magjike.Pra, njė gjė tė thellė dhe tė harmonishme qė krijohet nė njė ēift. Dashuria nė vetvete do tė thotė sipas tyre, pasion i cili ndiqet mė pas me lumturi, shėndet dhe stabilitet. Ndėrsa nga tradhtia, sipas psikologėve marrim gjithmonė njė ndjesi tė pakėndshme pėrveē atyre tė bukura qė mund tė na duken pėr momentin. Ajo krahasohet me njė ndjenjė humbje dhe negativitet, si tė humbėsh diēka me vlerė. Tė tradhtosh, nė vetvete do tė thotė qė tė modifikosh njė partner tė ri dhe tė tradhtosh atė qė ke. Pra, braktiset i vjetri dhe krijohet njė model i ri i tij. E kėshtu, kalohet pėrmes njė drame nė vazhdimėsi, e cila ėshtė ajo e procesit evolutiv, pra, kur hidhesh nė krahėt e njė dashurie tė re.
Rrugėt qė tė shmangėsh tradhtinė nė ēift, janė ato tė cilat kanė tė bėjnė me moskthimin e lidhjes apo martesės nė njė burg. Por tė hapjes sė saj dhe kėrkimit tė mėnyrave tė reja gjithmonė e mė tepėr pėr tė mos e plakur jetėn bashkėshortore.Tradhtarit nė ēift, nėse mund ta quajmė kėshtu, i mbetet vetėm tė vėrė nė lojė lidhjen ekzistuese qė ka dhe pėr ta bėrė kėtė, duhet tė nisė tė luajė edhe me veten e tij, duke e vėnė veten kėshtu pėrballė njė drame tė vėrtetė, e cila nė fund mund tė shoqėrohet pse jo, edhe meprobleme tė rėnda personaliteti.
Kėshtu, qė tė jesh besnik nė njė lidhje, krijon mė pak probleme.
Tė dhėna lidhur me tradhtinė nė ēift
PĖR FEMRĖN
��Konsiderohet si tradhtuesja e vėrtetė nė lidhje
��Ajo tradhton me afate mė tė gjata se meshkulli
��Tradhtinė e nisin pas vitit tė gjashtė nė ēift
��Arrijnė tė dashurojnė edhe partnerin dytėsor
��Nė fund, tė pasurit tė dashur, kthehet nė dramė
PĖR MASHKULLIN
��Ata janė tė prirur qė tė kenė lidhje tė shkurtra
��Tradhtinė e nisin qė pas martesės e deri nė fund
��Nuk i marrin shumė seriozisht lidhjet dytėsore
��Asnjėherė nuk kthehet nė dramė pėr ta tradhtia
��Asnjė mashkull s’ėshtė imun nga tradhtia e femrės

Koha

arton bala
30-08-07, 23:49
Opaa, ethet mi ka shti ky artikull.
Jo per shkak se po zbulohet e "verteta" mbi femrat, por mbi meshkujt. :frown: Cka me bo, as me tradhetu mire nuk dijme..

Vetem ka edhe meshkuj qe i kane prishe martesat per nje dashnore te fshehte e sot kane femije e jetojne lumtur me te.

Nuk e di a ka kuptim me te madh kjo psikologjia moderne, vec se t“i bej njerezit e pasigurte?

rilinda
31-08-07, 12:01
E pse nuk na bėni qė tė ndihemi si princesha, e mos t'na shkojė nė mendje tradhėtia?

p.s. Prap se prap fajet thelbėsore tė kėsaj ēėshtje janė tek JU, o meshkuj.

jadore
31-08-07, 12:34
Opaa, ethet mi ka shti ky artikull.
Jo per shkak se po zbulohet e "verteta" mbi femrat, por mbi meshkujt. :frown: Cka me bo, as me tradhetu mire nuk dijme..

Vetem ka edhe meshkuj qe i kane prishe martesat per nje dashnore te fshehte e sot kane femije e jetojne lumtur me te.

Nuk e di a ka kuptim me te madh kjo psikologjia moderne, vec se t“i bej njerezit e pasigurte?

mire paska fole qetu Artani ...

e verteta eshte qe prej se e "shpikem" te drejte vetoje ,nuk e di a ja pame hajrin po sherrin ...!!

Arb
31-08-07, 15:31
E pse nuk na bėni qė tė ndihemi si princesha, e mos t'na shkojė nė mendje tradhėtia?

p.s. Prap se prap fajet thelbėsore tė kėsaj ēėshtje janė tek JU, o meshkuj.

Pjekunia osht procesi i lenjes anash te enderrave e perrallave, ne drejtim te realitetit.

A hala po iu besoni ksaj dreq "jete te princeshave?"

O s'ka dreq iu bjen ne fije juve!

More... kah meten keta Klani i te Martumeve? S'po nihen kun te gjalle. Ua paska shti tuten ky dreq artikulli.

egi
31-08-07, 21:36
komentet e mija me zi :biggrin:

1.) Dhe arsyeja pėr njė gjė tė tillė ėshtė se femrat janė gjithmonė nė kėrkim tė njė lidhje sentimentale qė t’i bėjė ato tė ndihen tė realizuara.

nje lidhje e nje qifti mendoj se duhet me qen sentimental, sepse vetem per knaqsi te trupit nuk ka dashuri...Nga psikologėt, tė tradhtosh partnerin tėnd, ėshtė njėsoj sikur tė thyesh diēka magjike.

tradhtija eshte tradhti...s'eshte me rendesi a ttradhton mashkulli a femna..magjija mbaron...

Tė dhėna lidhur me tradhtinė nė ēift
PĖR FEMRĖN
􀂾Konsiderohet si tradhtuesja e vėrtetė nė lidhje
nuk eshte e vertet...PĖR MASHKULLIN

􀂾Tradhtinė e nisin qė pas martesės e deri nė fund

kush eshte tradhetari me i madh tash..?mashkulli sipas ketyne informatave nuk mundet me qendru pa nje femer tjeter, as ne fillim te marteses..

􀂾Nuk i marrin shumė seriozisht lidhjet dytėsore
Ndoshta as lidhjen me qift se konsideron seriozisht pasi qe tradhton


􀂾Asnjė mashkull s’ėshtė imun nga tradhtia e femrės

ASNJE FEMEN NUK ESHTE IMUNE NGA TRADHTIJA E NJE MASHKULLIT

Arb
31-08-07, 21:41
Egi,

Eh, kjo qe ke shkru ma nalte te paraqet feministe...

egi
31-08-07, 21:48
Egi,

Eh, kjo qe ke shkru ma nalte te paraqet feministe...

falimenderit, krenohem qe mė nė fund e tregova veten tė tillė...
edhe sepse kisha pas deshir me spjegu se si e kuptoj unė fjalen feministe, por ndonjėherė tjeter.....

Murgesha
31-08-07, 22:18
Tė dhėna lidhur me tradhtinė nė ēift
PĖR FEMRĖN
��Konsiderohet si tradhtuesja e vėrtetė nė lidhje
nuk eshte e vertet...Egi po me kend po tradhėtojnė mashkujt pra??

Arb
31-08-07, 22:23
Egi po me kend po tradhėtojnė mashkujt pra??

Me ato qe presin 6-7 vite pa tradhetu...

Arb
31-08-07, 22:25
falimenderit, krenohem qe mė nė fund e tregova veten tė tillė...
edhe sepse kisha pas deshir me spjegu se si e kuptoj unė fjalen feministe, por ndonjėherė tjeter.....

Shpjegoje se si e sheh kete pune ti...

DEA
31-08-07, 22:30
Krize qenka nga viti i 6/7 i marteses, u shlirova hahahaahaha...................................

egi
31-08-07, 22:44
Egi po me kend po tradhėtojnė mashkujt pra??

e njejta pytja shkon dhe per femnat..me kend tradhton femna..me mashkull..e pse me qen femna tradhetarja ma e madhe....

Arb
31-08-07, 22:47
e njejta pytja shkon dhe per femnat..me kend tradhton femna..me mashkull..e pse me qen femna tradhetarja ma e madhe....

Statitikisht, del njejte...

egi
31-08-07, 22:48
Shpjegoje se si e sheh kete pune ti...

a i jep mames dhurat per 8.mars?
8 marsi eshte dita te cilen e kan percaktuar feministet, me duket ne vitet e 60. te shekullit 20...
pse feminizmi? sepse femna e papunsuar dhe e rrahur nga burri nuk mund te ndahet...burri me probleme te alkoholit, dhuna ne familje...ku do te shkon femna?
atehere nuk ka pas kurfar mbrojtje...
kush eshte fajtor qe u kriju feminizmi? meshkujt...sepse nuk kan dit te vlersojn femnen dhe punen e saj shtepijake..

Arb
31-08-07, 22:50
Krize qenka nga viti i 6/7 i marteses, u shlirova hahahaahaha...................................

Vlen per masen, jo per krejt. Mos u shliro fort.

egi
31-08-07, 22:50
Statitikisht, del njejte...

bash per kete arsyje po them qe tradhetia eshte tradheti...

DEA
31-08-07, 22:51
Vlen per masen, jo per krejt. Mos u shliro fort.

Edhe sa me ndejt ngushtueshem pra......................

Murgesha
31-08-07, 22:57
e njejta pytja shkon dhe per femnat..me kend tradhton femna..me mashkull..e pse me qen femna tradhetarja ma e madhe....

E pra kėtu ėshtė edhe krejt problemi Egi.
Ne gjithnjė themi ėshtė mashkulli qė tradhėton mė shumė, por nėse mashkujt nuk tradhėtojnė me Lopė apo me meshkuj tjerė atėherė del se edhe femra ėshtė po aq nė mos mė shumė tradhėtare se mashkulli.
Kjo i bjen kėshtu:
Tė tradhėton burri me njė grua tjetėr e ajo tjetra tradhėton burrin e vet me burrin tėnd apo timin, apo tė asaj tjetre hahahahahahahahah.

Dhe pėr nga natyra tė lutem mos e moho, tė rralla jan ato femra qė nuk i hajnė komplimentet, e tė paktė jan ata meshkuj qė nuk din se cilat komplimente me ja dhėnė njė femre pėr me ja qel udhėn deri te shtrati....

Arb
31-08-07, 23:00
Feminizmi eshte kriju nga disa femna te shemtume e me mbi-peshe qe si ka kqyr kush me sy...

Problemet martesore nuk zgjidhen me ideologjite feministe. Ato zgjidhen me dijen, e takatin e vete ciftit, e jo nga ideologjia e femrave qe kane deshtuar...

Femra e mashkulli i formum, nuk kane nevoje per ndihmen e askujt, e me se paku te nje ideologjie si feminizmi...

egi
31-08-07, 23:01
E pra kėtu ėshtė edhe krejt problemi Egi.
Ne gjithnjė themi ėshtė mashkulli qė tradhėton mė shumė, por nėse mashkujt nuk tradhėtojnė me Lopė apo me meshkuj tjerė atėherė del se edhe femra ėshtė po aq nė mos mė shumė tradhėtare se mashkulli.
Kjo i bjen kėshtu:
Tė tradhėton burri me njė grua tjetėr e ajo tjetra tradhėton burrin e vet me burrin tėnd apo timin, apo tė asaj tjetre hahahahahahahahah.

Dhe pėr nga natyra tė lutem mos e moho, tė rralla jan ato femra qė nuk i hajnė komplimentet, e tė paktė jan ata meshkuj qė nuk din se cilat komplimente me ja dhėnė njė femre pėr me ja qel udhėn deri te shtrati....

hahaha eshte shum e vertet se qka po thua...por une kurr nuk jam shpreh ne nje menyr qe i kundeshton postimit tend...
thjesht vetem kam thene se tradhtojn njejt te dy palet..:biggrin: kurse titulli thot qe femna eshte ajo tradhetarja me e madhe...sipas mendimit tim jo..po gjithkush e ka mendimin e vet..
me siguri qe do i marr disa reputacjone te kuqe, sepse shumica nuk pajtohet me mendimin tim...heheheh

DEA
31-08-07, 23:01
E pra kėtu ėshtė edhe krejt problemi Egi.
Ne gjithnjė themi ėshtė mashkulli qė tradhėton mė shumė, por nėse mashkujt nuk tradhėtojnė me Lopė apo me meshkuj tjerė atėherė del se edhe femra ėshtė po aq nė mos mė shumė tradhėtare se mashkulli.
Kjo i bjen kėshtu:
Tė tradhėton burri me njė grua tjetėr e ajo tjetra tradhėton burrin e vet me burrin tėnd apo timin, apo tė asaj tjetre hahahahahahahahah.

Dhe pėr nga natyra tė lutem mos e moho, tė rralla jan ato femra qė nuk i hajnė komplimentet, e tė paktė jan ata meshkuj qė nuk din se cilat komplimente me ja dhėnė njė femre pėr me ja qel udhėn deri te shtrati....

Gjermanet thojne " Sag niemals nie" " mos thuaj kurre, kurre" boll me vend kjo fjale a?

Arb
31-08-07, 23:06
Edhe sa me ndejt ngushtueshem pra......................

Shume sene ne jete jane si puna e Burmes. Nuk bon me e shtrengu, e me e shliru hic se hiq...

DEA
31-08-07, 23:10
Shume sene ne jete jane si puna e Burmes. Nuk bon me e shtrengu, e me e shliru hic se hiq...

ate qe dua ta them spo arrije disi ta permbledhi ne fjale , keshtu qe po e le krejt, po rri as shlirueshem fort e as shterngueshem fort me shpres qe s`do te gaboj!!!!!!!!!!!!!!

egi
31-08-07, 23:12
Feminizmi eshte kriju nga disa femna te shemtume e me mbi-peshe qe si ka kqyr kush me sy...

Problemet martesore nuk zgjidhen me ideologjite feministe. Ato zgjidhen me dijen, e takatin e vete ciftit, e jo nga ideologjia e femrave qe kane deshtuar...

Femra e mashkulli i formum, nuk kane nevoje per ndihmen e askujt, e me se paku te nje ideologjie si feminizmi...

me duket qe e ke pa postimin ne faqen e pare...
si po thua? qifti nuk ka nevoj per ndihm...nevaret se per qfar qifti eshte fjala...
ti po thua qe nje mashkull qe e rreh femnen mund te kupton se ku eshte problemi??
jo nuk eshte e vertet..ndoshta ne disa raste feminizmi eshte i teprum, sidomos ne amerik dhe evrop...
po shum shum ka nevoj vetem per nje pik te feminizmit pershembull India, Afrika...
mos i mbyll syt te lutem...informohu vetem pak se qka perjetojn disa femna...
per qdo dit pe shikojm feminizmin e botes moderne...e qka mundet me than nje femen qe e kan djeg per se gjalli dhe ka pshtuar...e tash si jeton... e shemtuar...
qka mund te thot nje femne qe e kan ba synet pa kurfar infuzjoni, pa kurfar gjynahi, qka mundet me than nje femen qe burri i vet e shemton sepse nuk ka qef te tjeret me shiku...te gjitha femnat e pafajshme!!! pa kurfar mekati dhe kurfar gabimi...quje si duash ti organizaten qe i ndihmon femnave...une dhe me heret kam then PER MUA FEMINIZMI ESHTE MBROJTJA E FEMNES, NDIHMA QE NUK E LEN TE DREJTAT E SAJ NJERZORE MU SHTYP.
:smile:
me te vertet qe kam shum emocjone kur flas pe sene te tilla...ende ka shum padrejtesi..dhe mos thuaj qe femna ka faj nese burri reagon me dhun...femna e rritur ne indi ne nje familje tradicionale, qe e kan mesuar me ndegju burrin, ajo nuk ben asgje kunder ti..edhe prap se prap e ka shemtuar..vetem se ka qen e bukur...kjo nuk ben te lejohet...:frown:

Arb
31-08-07, 23:12
ate qe dua ta them spo arrije disi ta permbledhi ne fjale , keshtu qe po e le krejt, po rri as shlirueshem fort e as shterngueshem fort me shpres qe s`do te gaboj!!!!!!!!!!!!!!

E din Meta qysh iu sillet puneve te veta...

rilinda
31-08-07, 23:16
bash per kete arsyje po them qe tradhetia eshte tradheti...

"Ta tradhtosh dikė, duhet tė jesh idiot nė katror e nė kub, dhe tė meritosh plumb" (edhe atė n'lule t'ballit.)

egi
31-08-07, 23:17
"Ta tradhtosh dikė, duhet tė jesh idiot nė katror e nė kub, dhe tė meritosh plumb" (edhe atė n'lule t'ballit.)

dmth je dakord me mu :biggrin:

Murgesha
31-08-07, 23:20
"Ta tradhtosh dikė, duhet tė jesh idiot nė katror e nė kub, dhe tė meritosh plumb" (edhe atė n'lule t'ballit.)

Mos u baj aq e ashpėr Rilinda se jetės nuk i dihet kurr.
Rasti kan thėnė ėshtė mbret i botės....

DEA
31-08-07, 23:28
Mos u baj aq e ashpėr Rilinda se jetės nuk i dihet kurr.
Rasti kan thėnė ėshtė mbret i botės....
Me duket qe Loloku ka pas diqka te bej me kete thenje ahhaha

rilinda
31-08-07, 23:28
dmth je dakord me mu :biggrin:


Plotėsisht. :wink: ..........

rilinda
31-08-07, 23:31
Mos u baj aq e ashpėr Rilinda se jetės nuk i dihet kurr.
Rasti kan thėnė ėshtė mbret i botės....

Nėse e bi vetėn nė pozitėn e tradhėtares... plumbi ėshtė edhe pėr mua... pavarėsisht pse shpirti ėshtė i ėmbėl.

Murgesha
31-08-07, 23:39
Nėse e bi vetėn nė pozitėn e tradhėtares... plumbi ėshtė edhe pėr mua... pavarėsisht pse shpirti ėshtė i ėmbėl.

Valla bre Rilinda zoti ta baftė pra qaren se unė boll tu luta hahahahahaahahah.

egi
01-09-07, 12:13
Mos u baj aq e ashpėr Rilinda se jetės nuk i dihet kurr.
Rasti kan thėnė ėshtė mbret i botės....

ka njerzi qe nuk jan lindur per tradheti...te sjell jeta qka don..

Zana_ch
01-09-07, 12:36
hahaha eshte shum e vertet se qka po thua...por une kurr nuk jam shpreh ne nje menyr qe i kundeshton postimit tend...
thjesht vetem kam thene se tradhtojn njejt te dy palet..:biggrin: kurse titulli thot qe femna eshte ajo tradhetarja me e madhe...sipas mendimit tim jo..po gjithkush e ka mendimin e vet..
me siguri qe do i marr disa reputacjone te kuqe, sepse shumica nuk pajtohet me mendimin tim...heheheh
egi une jam dakort me ty ....por une kisha shtue se mashkulli ashte ma tradhtar , pse sespe munet me kan veq nje femer dhe gjat nje dite mundet shum burra me pas ....nuik ashte nje gja qe nuk e dime te te gjithe .


Une them edhe kam te drejt te them segjinija mashkullore tradhtoin ma shum se sa gjinia femrore .!


:eek: :eek:

LABI
01-09-07, 17:20
Egi po me kend po tradhėtojnė mashkujt pra??


hahah :biggrin: ...( Mos me thuj t'du, mos me thuj qe je e gatshme me vdek per mu qe filma turqisht s'jena tuj inqizu...)

LABI
01-09-07, 17:24
e njejta pytja shkon dhe per femnat..me kend tradhton femna..me mashkull..e pse me qen femna tradhetarja ma e madhe....

Pasi qe hisorikisht mashkulli gjithemon ka qene QENDRA ... ndersa femrat rrethi ( perreth) ... Ne kontekstet kulturore deri me sot ajo cfare ju eshte atribuare mashkullit nuk ju eshte atribuare dhe femres njesoj .

egi
01-09-07, 18:09
Pasi qe hisorikisht mashkulli gjithemon ka qene QENDRA ... ndersa femrat rrethi ( perreth) ... Ne kontekstet kulturore deri me sot ajo cfare ju eshte atribuare mashkullit nuk ju eshte atribuare dhe femres njesoj .

e kuptoj qe secili prej juve e ka mendimin e vet..
pra nuk jam dakord kur thojn qe eshte femna tradhetare me e madhe (edhe siq po thu ti femna - rrethi, nuk e pranoj) kurr!!!

safet rexhepi
01-09-07, 21:05
mire paska fole qetu Artani ...

e verteta eshte qe prej se e "shpikem" te drejte vetoje ,nuk e di a ja pame hajrin po sherrin ...!!
e vertet oshte ajo qe e tha artani

Tomori
02-09-07, 13:25
ka njerzi qe nuk jan lindur per tradheti...te sjell jeta qka don..

Po e vertete eshte qe nuk jan lindur per tradhet..
egi si spjegohet kjo qe gjinia femrore ben tradhetin publikishte neper bordele....
..mos haro se keta jan te gjitha femra nuk ka rendesi se si dot i emojshe keto femra
..jemi duke folur pikerishte per femren..

...egi boterishte dihet se femrat jan ma tradhetare kte e ka vertetu njerzia qysh koherave te lashta e ky trend vazhdon edhe sot....

egi
02-09-07, 13:55
Po e vertete eshte qe nuk jan lindur per tradhet..
egi si spjegohet kjo qe gjinia femrore ben tradhetin publikishte neper bordele....
..mos haro se keta jan te gjitha femra nuk ka rendesi se si dot i emojshe keto femra
..jemi duke folur pikerishte per femren..

...egi boterishte dihet se femrat jan ma tradhetare kte e ka vertetu njerzia qysh koherave te lashta e ky trend vazhdon edhe sot....

per qef nuk shkon asnje femen ne bordel
secila ka qef mi pas kushtet e mira, me pas qka me hanger, me pas nje jete te sigurt...a po te doket qe jan ato te knaqne qe punojn neper bordele? aty ka plot rrizike, perqdo nate mundet dikush mi mbyt...ka femna qe e kan personalitetin me te lig dhe ju ka sjell jeta nje situat plot me mundime, por ato nuk kan dit me zgedh rruge tjeter....ketu nuk eshte faji i femnave qe hyjn neper bordele...ka faj krejt populli- kushtet e shtetit, problemi SOCIAL ESHTE KY...

e si me spjegon pra ti mua GRABITJEN E GJINIS FEMNORE, a e dini ju se sa femnat jan grabit per pun seksualeeeeeeee?????????

nejse dolem prej teme, por ti vet e permende kete pun---

LABI
02-09-07, 14:03
e kuptoj qe secili prej juve e ka mendimin e vet..
pra nuk jam dakord kur thojn qe eshte femna tradhetare me e madhe (edhe siq po thu ti femna - rrethi, nuk e pranoj) kurr!!!

Ndash pranoje ndash jo , ky eshte realitetii

egi
02-09-07, 14:06
Ndash pranoje ndash jo , ky eshte realitetii

qdo kush e ka realitetin e vet....

lyra2
02-09-07, 14:06
Normal femra eshte tradhtare me e madhe , ato tradhtojne gjithmone me femra,meshkujt jane te paprekur ne ksi raste:eek: :smile:

lyra2
02-09-07, 14:09
"Ta tradhtosh dikė, duhet tė jesh idiot nė katror e nė kub, dhe tė meritosh plumb" (edhe atė n'lule t'ballit.)
:eek: :eek: ......................

LABI
02-09-07, 14:17
per qef nuk shkon asnje femen ne bordel
secila ka qef mi pas kushtet e mira, me pas qka me hanger, me pas nje jete te sigurt...a po te doket qe jan ato te knaqne qe punojn neper bordele?

e si me spjegon pra ti mua GRABITJEN E GJINIS FEMNORE, a e dini ju se sa femnat jan grabit per pun seksualeeeeeeee?????????

nejse dolem prej teme, por ti vet e permende kete pun---

Pjesa me e madhe e femrave sidomos ne ato vende ku ende nuk ka depertu kultura demokratike dhe ku ende nuk funksionon parimi i tregut te lire (pra ne shoqerite tradicionale patriarkale dhe ne tranzicion) , kupimin , sigurimin , zgjidhjen e mireqenies materiale (mobiliteti ne nje status me te larte social) e kerkojn , e shofin tek MARTESA .

Koncepti , mendesia qe femra eshte ajo qe gjene, prete mbeshtjetjen , sigurine materiale (ekonomike) nga mashkulli eshte koncept i vjeter , tradicional ... Pasi qe nga kjo mendesi femra nuk ka , nuk mundet me shume te pritet nga ajo ... Pasi qe ajo eshte e destinuare "nga vete natyra" qe te jete pjese e asaj qe njifet si SFERE PRIVATE --- Te perceptohet si fabrike e femijeve ... dhe mirembajtese e shtepise .

Mashkulli eshte ai qe siguron te mirat materiale... Mashkulli me i mire per kete femer eshte ai mashkull qe tregon suksese ne sferen publike duke u treguar me i sukseseshmi ne gjueti , duke sjelle te ardhura me te medha dhe standarde me te mire per familjen gjinine, fisine, natyrisht dhe per gruane ne kete rast...

E TERE AJO ME CFARE DUHET TE PREOKUPOHET FEMRA ESHTE ME PAMJEN E SAJ... PASI QE PAMJA E SAJE ESHTE AJO CFARE NE TE VERTETE NE KETE KONTEKST I PREMTON ME SHUME SHANCE QE TE KETE NJE MOBILITET- SOCIAL ME TE SUKSESESHEM DREJET MIREQENIES ME TE MIRE .

Kjo eshte njera prej shpjegimeve pse femrat preokupohen, i perkushtojne vemendje me shume me anes materiale (seksin/ pamjes se jashtme ) seasa ideale (edukimit./arsimimit).

Poashtu kjo shpejgon dhe dominimin e karakterit material tek femrat... Dhe nuk eshte spekuluese poqese thojme qe FEMRAT JANE MATERIALISTE - pasi qe ato edukohen (ju imponohet) qe nga fillimi i jetes se tyre, te krijohen, edukohen si karaktere ku dominon ideja (mendimi) materialiste .

egi
02-09-07, 14:31
Pjesa me e madhe e femrave sidomos ne ato vende ku ende nuk ka depertu kultura demokratike dhe ku ende nuk funksionon parimi i tregut te lire (pra ne shoqerite tradicionale patriarkale dhe ne tranzicion) , kupimin , sigurimin , zgjidhjen e mireqenies materiale (mobiliteti ne nje status me te larte social) e kerkojn , e shofin tek MARTESA .

Koncepti , mendesia qe femra eshte ajo qe gjene, prete mbeshtjetjen , sigurine materiale (ekonomike) nga mashkulli eshte koncept i vjeter , tradicional ... Pasi qe nga kjo mendesi femra nuk ka , nuk mundet me shume te pritet nga ajo ... Pasi qe ajo eshte e destinuare "nga vete natyra" qe te jete pjese e asaj qe njifet si SFERE PRIVATE --- Te perceptohet si fabrike e femijeve ... dhe mirembajtese e shtepise .

Mashkulli eshte ai qe siguron te mirat materiale... Mashkulli me i mire per kete femer eshte ai mashkull qe tregon suksese ne sferen publike duke u treguar me i sukseseshmi ne gjueti , duke sjelle te ardhura me te medha dhe standarde me te mire per familjen gjinine, fisine, natyrisht dhe per gruane ne kete rast...

E TERE AJO ME CFARE DUHET TE PREOKUPOHET FEMRA ESHTE ME PAMJEN E SAJ... PASI QE PAMJA E SAJE ESHTE AJO CFARE NE TE VERTETE NE KETE KONTEKST I PREMTON ME SHUME SHANCE QE TE KETE NJE MOBILITET- SOCIAL ME TE SUKSESESHEM DREJET MIREQENIES ME TE MIRE .

Kjo eshte njera prej shpjegimeve pse femrat preokupohen, i perkushtojne vemendje me shume me anes materiale (seksin/ pamjes se jashtme ) seasa ideale (edukimit./arsimimit).

Poashtu kjo shpejgon dhe dominimin e karakterit material tek femrat... Dhe nuk eshte spekuluese poqese thojme qe FEMRAT JANE MATERIALISTE - pasi qe ato edukohen (ju imponohet) qe nga fillimi i jetes se tyre, te krijohen, edukohen si karaktere ku dominon ideja (mendimi) materialiste .

femna materialiste...aspak me shum se sa eshte mashkulli materialist...edhe sa i perket te pamjes e femnave...a je i sigurt qe vetem ato i kushtojn aq shum koh pamjes fizike...koha moderne pe len mashkullin ne banjo para pasqyre me teper se femnen...
gabim i madh eshte nese mendoni qe femnat jan me materialiste... ani ti qe po thua qe ato jan eduku ashtu..nuk eshte e vertet...dhe mos i futni te gjithat ne njejtin thes...
ju po bazoheni ne ato "te prishtat"...kur ne fakt nuk e dini se a ka me shum femna te tilla apo te respektume...a dini pse? sepse femnave te respektume askush nuk jau non mendjen..njerzit kan qef me fol dhe mi gjyku te tjeret, per kete arsyje i shikojn vetem ato femna me shum pika te dobeta..kur ne fakt ju duhet njeher me fshi pragun e deres te juaj, por edhe me pas ate prag te fshim mir -kjo nuk ju lejon me gjyku dikend tjeter..
e ju te gjith meshkujt ketu po paraqiteni 50% te pafajshem, sepse femna eshte ajo e keqja?!...mos i beni dy fytyra se nuk ju ka hije...

LABI
02-09-07, 14:40
femna materialiste...aspak me shum se sa eshte mashkulli materialist...edhe sa i perket te pamjes e femnave...a je i sigurt qe vetem ato i kushtojn aq shum koh pamjes fizike...koha moderne pe len mashkullin ne banjo para pasqyre me teper se femnen...
gabim i madh eshte nese mendoni qe femnat jan me materialiste... ani ti qe po thua qe ato jan eduku ashtu..nuk eshte e vertet...dhe mos i futni te gjithat ne njejtin thes...
ju po bazoheni ne ato "te prishtat"...kur ne fakt nuk e dini se a ka me shum femna te tilla apo te respektume...a dini pse? sepse femnave te respektume askush nuk jau non mendjen..njerzit kan qef me fol dhe mi gjyku te tjeret, per kete arsyje i shikojn vetem ato femna me shum pika te dobeta..kur ne fakt ju duhet njeher me fshi pragun e deres te juaj, por edhe me pas ate prag te fshim mir -kjo nuk ju lejon me gjyku dikend tjeter..
e ju te gjith meshkujt ketu po paraqiteni 50% te pafajshem, sepse femna eshte ajo e keqja?!...mos i beni dy fytyra se nuk ju ka hije...

Kete cfare e thash e thash ne saje te asaj qe njerezit nje pjese te madhe te jetes i kane perkushtuare studimit te ketyre qeshtjeve qe kane t'bejene me raportetet ndergjinore ... (antroplog, sociolog, kulturolog, psikologe.. )

Per keto gjera nuk mund t'fajsohet pala qe ka qene viktime e nje konstrukcioni kulturore ... Kjo eshte qeshtje kolektive ... Nje mase te madhe te barres e mbajne mashkujt ( PATRIA - POTESTA) ...

Une vetem u perpjeka te sjelli, zbuloj ne pah , pse dhe pas shume viteve , kur femrat pas nje ngritje zeri dhe lufte per t'i fituare derejtat elemetare te njeriut... Ende vuane nga nje konceptet e konstrukcioneve , patriarkale , fallocentrike...


Koka e njeriut nuk eshte kompijuter kurdone te formatizohet ... Prandaj , historia ( e kaluara) gjithesesi lene vrrage dhe reflekton dhe ne te ardhmen e identitetit tone...

arton bala
02-09-07, 14:45
mire paska fole qetu Artani ...

e verteta eshte qe prej se e "shpikem" te drejte vetoje ,nuk e di a ja pame hajrin po sherrin ...!!

Nima fort ia paska qellu Artani ne kete teme. Tradhetia nuk eshte akt qe shpjegohet nepermjet te gjinise. Sepse nuk njoh motiv, ne te cilin mund te bazohet tradhetia, i cili nuk mund te ekzistoj tek dy gjinite.

Ne njerezit e thjeshte kemi vendose te mendojme pozitivisht. Sepse si njerez qe jemi, nisemi nga e mira e njeriut dhe mundesia jone per te qene shembelltyra. Ne te miren e njeriut besojme jo vetem deri sa te deshprohemi nga nje individ apo dy apo tre apo nga nje statistike e paveshtrueshme, por deri sa te deshprohemi edhe nga individi, me te cilin jemi te lidhur emocionalisht. Me optimizem ose kemi mi ndryshu boten ose kemi mi kope krejt. :rolleyes:

pershendetje,
ArtOOOOni

egi
02-09-07, 15:13
Nima fort ia paska qellu Artani ne kete teme. Tradhetia nuk eshte akt qe shpjegohet nepermjet te gjinise. Sepse nuk njoh motiv, ne te cilin mund te bazohet tradhetia, i cili nuk mund te ekzistoj tek dy gjinite.

Ne njerezit e thjeshte kemi vendose te mendojme pozitivisht. Sepse si njerez qe jemi, nisemi nga e mira e njeriut dhe mundesia jone per te qene shembelltyra. Ne te miren e njeriut besojme jo vetem deri sa te deshprohemi nga nje individ apo dy apo tre apo nga nje statistike e paveshtrueshme, por deri sa te deshprohemi edhe nga individi, me te cilin jemi te lidhur emocionalisht. Me optimizem ose kemi mi ndryshu boten ose kemi mi kope krejt. :rolleyes:

pershendetje,
ArtOOOOni
deri tash askush nuk ka postu aq mir dhe aq me vend sikur ti
te pershendes

rilinda
02-09-07, 18:00
:eek: :eek: ......................

Ēka ki mooooooj?:rolleyes:

Kavaleri
02-09-07, 21:48
Egi po me kend po tradhėtojnė mashkujt pra??
Nuk esht e vertet pra, nuk jan krejt meshkujt te njet hahah.

Ku ka qisi qe tradhtojn bre, un u myta i ngrati tu nejt ne Dardani, ho kishe EGI po ja nis, ho kishe kishe Sykalterta ho e ho kishe po kris diku pak ja-aaaaaa.... spo ka Tradhtare, edhe keta Pisikulogat le ti kqyrin grat e veta e jo te huajat hahah.

lovely
17-05-08, 18:49
Me duket qe Loloku ka pas diqka te bej me kete thenje ahhaha


edhe e paska harru se sexi eshte mbretereshe..

qka u bo bre gjithe kjo fjale ktu per tradhti???

mos i shihni ato pune si tradhti.....:tongue:

DEA
18-05-08, 12:17
Femres i behet, miza buall................