PDA

View Full Version : Skandali me tekstin e historisė: Greqia deri nė Vlorė


eurostar
03-09-07, 15:22
Skandali me tekstin e historisė: Greqia deri nė Vlorė


http://shekulli.com.al/news/194/ARTICLE/15177/2007-09-02.html

Teksti i Papajanit dhe Nishkut i miratuar nga MASH pėr "Historinė 6" , i vendos kufijtė e Greqisė sė Lashtė nė Gjirin e Vlorės. Neritan Ceka: Njė hartė e tillė nuk ėshtė korrekte dhe nuk pėrputhet me tė vėrtetėn shkencore Njė hartė qė u "jep tė drejtė" nacionalistėve grekė qė kėrkojnė ende Epirin e Veriut, ėshtė tashmė e publikuar nė mėnyrė tė ēuditshme nė tekstin shkollor shqiptar tė klasės sė 6. Nėse tė gjithė nė Shqipėri deri tani kemi mėsuar se kufijtė e Greqisė sė Lashtė shtriheshin deri nė gjirin e Ambrakisė, aty ku fillonte Epiri apo


http://shekulli.com.al/tpllib/img.php?im=cat_194/15177.jpg&w=300&h=176
Harta e Greqise se lashte sipas Papajanit dhe Nishkut. Zona Me ngjyre jeshile qe tregon Greqine perfundon ne Vlore. Nje skandal i vertete nga MASH.


kufijtė e fisitThesprotėt, njėri prej teksteve alternative tė historisė sė botės sė lashtė pėr klasėn e 6, ka marrė pėrsipėr tė na e mėsojė ndryshe. Nė tekstin e punuar nga Adrian Papajani dhe Agron Nishku, i dalė dje nė tezgat e shitjes dhe i miratuar nga Ministria e Arsimit, kufijtė e Greqisė sė Lashtė shtrihen deri nė Gjirin e Vlorėsdhe nė Lindje deri nė Prespė, duke fshirė nga harta Thesprotėt, Molosėt dhe Kaonėt. E njėjta hartė paraqitet krejt ndryshe nė dy librat e tjerė, pjesė e alternativės pėr tė zgjedhur dhe qė e vendosin kufijtė nė atė qė njihet si gjiri i Ambrakisė. Arkeologu dhe studiuesi i njohur Neritan Ceka, e cilėson kėtė hartė si "jokorrekte historikisht", ndėrsa theksoi se nuk mund tė komentonte arsyet e publikimit tė kėtij libri me kėtė version harte. "Harta e Greqisė sė Lashtė ashtu siē pranohet nga studiuesit, por edhe nga autorėt e lashtė nė veri pėrfundon nė Gjirin e Ambrakisė dhe pas kėsaj fillon Epiri",- sqaron Ceka. Ndėrkohė kundėrshti ka edhe vetė brenda tė njėjtit libėr, pasi nė hartėn qė paraqet Shtetin e Epirit nė faqen 80, kufiri i kėtij tė fundit dhe fiseve ilire qė e pėrbėjnė vendoset nė gjirin e Ambrakisė.

Harta


Ajo ndodhet nė faqen 42 tė librit tė historisė se punuar nga Papajani dhe Nishku, por as nė tė as nė tekst nuk sqarohet gjeografikisht se ēfarė pėrfaqėson ajo, duke u mjaftuar me diciturėn "Greqia e Lashtė", e cila pėrfshin brenda vetes Maqedoninė e Lashtė dhe gjithashtu edhe Epirin dhe fiset e tij. Sigurisht kufijtė e lashtėsisė nuk kanė ndonjė rėndėsi tjetėr, pėrveē asaj tė studimit dhe tė historisė, por nėse brenda njė libri njė nxėnėsi i serviren dy harta tė ndryshme, se duhet mėsuar nga kėto tė dyja mbetet enigmė. Harta e faqes 42, nė kapitullin pėr Lindjen e Qytetėrimit Helen, i shtrin kufijtė e kėtij tė fundit deri nė liqenin e Prespės nė Lindje dhe nė gjirin e Vlorės nė Jug, duke pėrfshirė edhe krahina tė lashta qė deri tani janė mėsuar nė histori si tė ndryshme nga ky qytetėrim. Nuk dihet nėse vendosja e kėsaj harte e ndryshme nga hartat e tjera tė librit, ėshtė bėrė gabimisht apo ėshtė arsyetuar si e drejtė nga hartuesit e tekstit, me tė cilėt nuk mundėm tė kontaktojmė gjatė ditės sė djeshme. Nuk dihet as se si kjo hartė ka kaluar pa u vėnė re nė duart e Komisionit tė Ministrisė sė Arsimit tė ngritur enkas pėr shqyrtimin e teksteve, por tashmė ajo ndodhet nė tezga si njė nga librat alternativė tė historisė pėr klasat e 6-a.Problemet

"Ky ėshtė njė version jo korrekt dhe jo i vėrtetė shkencor",- thotė arkeologu dhe studiuesi Neritan Ceka, ndėrsa shpjegon se nuk mund tė komentojė arsyet e kėtij botimi.Sipas tij, ky mund tė jetė njė gabim, ose diēka nė "vazhdėn e atyre teorive provokative qė janė hedhur disa herė", por pėr kėtė duheshin pyetur autorėt ose Ministria e Arsimit.Qoftė ose jo gabim, harta tė lė pėrshtypjen e vendosjes nė tekstet shkollore tė kufijve tė atij qė grupet "nacionaliste" greke e quajnė "Vorio Epir" (Epiri i Veriut) dhe qė pėrfshin brenda tij njė pjesė tė mirė tė Jugut tė Shqipėrisė. Ceka thotė se kjo hartė nuk mund tė merret si shkencore. Sipas tij, qoftė pėr studiuesit e sotėm, qoftė pėr historianėt e lashtėsisė, Epiri nuk mund tė konsiderohet dhe pėrfshihet nė tė njėjtėn hartė me Greqinė e Lashtė. "Epiri nga tė gjithė studiuesit shėnohet veē nė hartė dhe historianėt e lashtė grekė i quajnė banorėt e tij barbarė (jo grekė), po ashtu veprohet edhe pėr Maqedoninė. Nga ana tjetėr, duhet pasur parasysh se nuk kemi pasur njė shtet grek, por disa qytete-shtete qė shėnohen si Greqi e Lashtė, pėr shkak tė ngjashmėrisė kulturore, mėnyrės sė organizimit tė jetės e tė tjera, por kufiri i tyre Verior nė hartė ėshtė Gjiri i Ambrakisė, pasi mė tej shėnohet Epiri",- sqaron Ceka, njė prej arkeologėve mė tė njohur shqiptarė dhe botues i disa librave sidomos nė mbrojtjen e vijueshmėrisė iliro-shqiptare. Ai sqaron se cilado qoftė arsyeja e pėrfshirjes sė saj nė tekstin shkollor, harta nė fjalė "Nuk pėrputhet me tė vėrtetėn historike".
Tekstet

Dy versionet e tjera tė historisė
Nė tė dy librat e tjerė gjendet harta qė paraqet qytetėrimin grek dhe fushėn e ndikimit tė tij, por nė tė dy tekstet hartat pėrfundojnė nė Gjirin e Ambrakisė, duke shėnuar me ngjyrė tė veēantė dhe pėrmendur edhe tre ngulimet e hershme koloniale greke nė Iliri. Kėto tekste njėri punimi i Tomi Treskės dhe Menduh Dėrgutit dhe tjetri i Profesor Vilson Kurit veēojnė atė qė mund tė quhej si Greqi e Lashtė, qoftė nga Epiri qoftė nga Maqedoni dhe kufiri i saj i fundėm verior ėshtė Ambrakia. Tė tre librat janė tė ngjashėm nė pėrcaktimin e fiseve Ilire qė pėrbėnin Epirin dhe duket se nuk kanė mė tej diferenca tė tjera, veē mėnyrės sė formulimit tė tekstit apo rėndėsisė qė i kanė dhėnė njėrės apo tjetrės pjesė tė historisė sė lashtė deri nė Mesjetė.
LibriServiren tre harta tė ndryshme
Libri nė fjalė i punuar nga Prof.As.Dr Adrian Papajani dhe Prof.As.Dr Agron Nishku, qė prej ditės sė djeshme, ndodhet nė libraritė si njė nga tekstet alternative qė mund tė zgjedhin shkollat 8-vjeēare pėr tė kryer mėsimin e historisė. Ai ėshtė pjesė e lėndės qė jepet nė klasėn e 6-shtė dhe ka 152 faqe. E vetmja paqartėsi e tekstit duket se ėshtė harta, e cila pėrsėritet ndryshe nė dy faqe tė tjera, njėra paraprirėse ku shėnohen territoret e fiseve Ilire, e cila e shėnon kėtė pjesė si Epir dhe tjetra pas hartės nė fjalė, ku shėnohen fiset ilire tė Epirit.

Luani_fr
03-09-07, 15:56
e Keqja E Shqiptarit Esht Vete Shqipetari???!!!

yllbardh
03-09-07, 19:07
I'u pėrshėndesė me temėn dhe i bashkangjitem mendimit tė Luanit fr. sepse vetėm tek ne mundet njeriu tė gjejė trathėti gratis ku ne vetė i japim territoret tona pa asnjė pagesė!!! Ky libėr "alternativ" i historis edhe paraqet shkakun e domosdoshmėris sė nxjerrėjes sa mė tė shpejtė nė dritė tė historis sė reviduar nga historianėt e vėrtet e jo Asistentat(lexo:ndihmėsit) e profesorėve.

Preshevar
04-09-07, 18:36
Sa mir ju kishin pėrgjigj do grekve ne Youtube :P : http://www.youtube.com/watch?v=WIwaF8qxIqk&mode=related&search=

lyra2
04-09-07, 19:58
Monday, 03 September 2007

Nė tekstet e deritanishme tė historisė, nxėnėsit nė Shqipėri kanė mėsuar se
kufijtė e Greqisė sė Lashtė shtriheshin deri nė gjirin e Ambrakisė, aty ku
fillonte Epiri apo kufijtė e Thesprotėve. Ndėrkohė, njėri prej teksteve
alternative tė historisė sė botės sė lashtė, pėr klasėn e 6-tė, me autorė:
Adrian Papajanin dhe Agron Nishkun, i dalė nė shitje qė nė fillim tė vitit
tė ri shkollor dhe i miratuar nga Ministria e Arsimit e Qeverisė sė
kryeministrit Berisha, prezanton tė dhėna se kufijtė e Greqisė sė Lashtė
qenkan shtrirė deri nė Gjirin e Vlorės, ndėrsa nė Lindje deri nė Prespė,
duke fshirė nga harta fiset ilire: Thesprotėt, Molosėt dhe Kaonėt. E njėjta
hartė paraqitet krejt ndryshe nė dy librat e tjerė, pjesė e alternativės pėr
tė zgjedhur dhe qė i vendosin kufijtė e Greqisė deri te gjiri i Ambrakisė.