PDA

View Full Version : Semundjet kronike te zorrėve-Morbus Krohn


Naki
03-09-07, 17:21
Morbus Krohn ėshtė njė sėmundje Kronike inflamatore e mukozes tė murit sė zorrėve.
Kjo sėmundje mbi 30 % te njė grup pacientave prekė pjesen e zorrės sė hollė 12 gishtore/ILEUM,ndėrsa tek 25% te pacentave zorrėn e trashė/Kolon.
Ndėrsa rreth 45 % i prekė sistemin e zorrėve.

Moshat mė tė rrezikuara nga kjo sėmundje janė nga 20/40 vjeqar,ndėrsa nuk ka dallime nė gjini po thuajė statistikat janė tė njejta.

Shkaktarėt:

nga studimet e shumta intensive mbi sėmundjet e zorrėve nuk kemi njė shpjegim total.
Dyshohet tė jenė disa faktorė sa vijonė:-Trashėgemia,-Infekcionet,-faktorėt psikologjikė e mbi tė gjitha sitemi Imunologjikė.Tablloja klinike simptomet:

Morbus krohn manifestohet ose nė tabllo kronike ku ankesat zgjatin mbi 6 muajė,ose pjesėrisht nė intevale kohore.Pastaj kėto simptome largohen pėr njė kohė dhe paraqiten nė njė kohė tjeter tė caktuar.Simptomet tipike janė:

Barkėqitjet 3-6x mbrenda 24 orėve
Humbja e appetitit
Plogėshti trupore
pezmatimi i nyjeve 25% ,jo te gjithė pacentet
Pezmatimė tė lėkures
pezmatimė tė mukozes sė gojės.
pezmatimė tė syveDiagnostifikimi


Mbi 40% tė rasteve nė pjesen anale janė Fistelt shenja e parė nė dyshimin e sėmundjes Morbus Crohn.Pastaj barkėqitjet,dhimbjet e Barkut,humbja nė peshė,abzeset dhe edemet nė zorrė etj.
Njė dg.tė sigurtė tė kėsaj sėmundje janė egzaminimet sa vijon:


-Koloskopia
-Analizat Rentgenologjike me substanca kontrastit
-Sonografia
-Analizat biokimike tė gjakut dhe tė jashtėqitjes- sputumit.
Terapia

-Kortikoroide
-Mesalcin*njė substancė e varfur me kortikoroide
-Infliximab}njė medikament ēė bėnė pjesė nė grupin e antitrupave TNF
-BOSWELLIA njė substancė ēė prodhohet nė Indi.
-Antibiotikė tė spektrit tė gjėrė, nė rastė tė egzaminimit tė bakterjeve nė sputum
Tek Bakteriet Anajrobe, jipet METRONIDAZOLPėrkthyer dhe pėrshtatur nga gjuha Gjermane/ NAKI

eMiraa
03-09-07, 18:13
ju flm NAKI per ket tem
me duket se eshte kjo semundje qe un bera pytjen se si kurohet ne germany pasi qe ketu ku un jetoj nuk preferohet asgje tjeter perveq barrnave dhe konsiderohet semundej e pa sherushme
ka disa vite tani qe un ankoj nga kjo semundje dhe perdor brrna per gjdo dit edhe pse njera prej tabletave qe marr eshte ende ne studime por nuk ka rrugdalje tjeter per ta ndaluar ket inflamacoin.

me respekt

Naki
03-09-07, 18:30
ju flm NAKI per ket tem
me duket se eshte kjo semundje qe un bera pytjen se si kurohet ne germany pasi qe ketu ku un jetoj nuk preferohet asgje tjeter perveq barrnave dhe konsiderohet semundej e pa sherushme
ka disa vite tani qe un ankoj nga kjo semundje dhe perdor brrna per gjdo dit edhe pse njera prej tabletave qe marr eshte ende ne studime por nuk ka rrugdalje tjeter per ta ndaluar ket inflamacoin.

me respekt

Po eMiraa,kjo ishte tema ēė kėrkuat mjerishtė nuk kishte shpjegime nė gjuhen shqipe nga ndonjė specialistė enterologė,Unė ju sjella njė koncept pėrshkrues nga gjuha gjermane tė pėrkthyer dhe tė pėrshtatur .Do tė kėrkojė materiale tjera mė tė reja mbi terapitė dhe do tju shkruajė nė Mp.

Naki