PDA

View Full Version : Xhamia dhe femra ne islam


Zana_ch
08-09-07, 12:41
Pershendetje vllezer dhe motra Shqipetare te fes ne Islame.
E hapa kte tem,ju lutem mos me keqkuptoni .

Shuam her kemi shikuar ne Televizjone apo gazeta edhe live me syte e tane se neper Xhami mungoin femrat ne ritmet e lutjeve ndaj allahut.Femra ne islam nuk sjhkon ne shtepin e allahut (xhamia) qe edhe ajo me u lutur allahun ashtu si gjinija mashkullore .
Une per veten time jetoi ne perendim edhe kure kan festa te fese krishter ,apo budistat apo judistat te gjithe se bashku dmth e ter familja ikin ne vende te ndryshm dhe bejn lutjet e tyre si gjinia femrore ashtue edhe ajo mashkullore .
Tek feja islame kte nuk e kam vrejt dhe jam kureshtare me edi arsyen se pse gjinia femrore ne pergjithsi e ka te ndalume apo per qfar arsye mos me shku ne xhami se bashku me gjinin mashkullore.


Shpresoi qe te mos me keqkuptoni ene ju kisha lutur sa ma thjesht te merrni pjes ne ket tem dhe te diskutoim se bashku.

Si mendoni ju te dashur antar/e a ashte e drejt edhe femrat islamiste te merr pjes sbashku ne lutje ashtu siq bejn edhe gjinia mashkullore ?

me respekt
Zana_ch

pirro
08-09-07, 14:21
Aii kur te eshte mashkulli aty ska cka lyp femra.

Une mendoj qe TV nuk i qet se jan jan qaty dikun sillen .

gazi-de
08-09-07, 14:21
Pershendetje vllezer dhe motra Shqipetare te fes ne Islame.
E hapa kte tem,ju lutem mos me keqkuptoni .

Shuam her kemi shikuar ne Televizjone apo gazeta edhe live me syte e tane se neper Xhami mungoin femrat ne ritmet e lutjeve ndaj allahut.Femra ne islam nuk sjhkon ne shtepin e allahut (xhamia) qe edhe ajo me u lutur allahun ashtu si gjinija mashkullore .
Une per veten time jetoi ne perendim edhe kure kan festa te fese krishter ,apo budistat apo judistat te gjithe se bashku dmth e ter familja ikin ne vende te ndryshm dhe bejn lutjet e tyre si gjinia femrore ashtue edhe ajo mashkullore .
Tek feja islame kte nuk e kam vrejt dhe jam kureshtare me edi arsyen se pse gjinia femrore ne pergjithsi e ka te ndalume apo per qfar arsye mos me shku ne xhami se bashku me gjinin mashkullore.


Shpresoi qe te mos me keqkuptoni ene ju kisha lutur sa ma thjesht te merrni pjes ne ket tem dhe te diskutoim se bashku.

Si mendoni ju te dashur antar/e a ashte e drejt edhe femrat islamiste te merr pjes sbashku ne lutje ashtu siq bejn edhe gjinia mashkullore ?

me respekt
Zana_ch
Pershendetje Zana,ti thua apo pyt pse femrat nuk kane te drejer te luten apo shkojne ne xhami,nuk e di e nderuar se ku bazohesh.
Se siq dihet xhamia eshte a har per te githe njerzit,pa mar pasysh feja gjinia,por nje qe ndoshta ti e nderar ja nuk e ke kuptu ja je e inforuat keq,normal qe ne xhami femrat e kan vendine vete,d.m.th. jo se bashku me meshkujt.
Shkaku sepse na xhami duhesh te jesh i koncentum te Allahu(Zoti)jo te njezet tjet,po te ishin se bashku te gjithe femer dhe mashkuj,ka njerze qe e humb koncentrimen dhe per ate shkake,ne xhami jane te ndare,meshkujt e femrat,e qa i perket qe e kan te ndaluar e ndegjova tash prej teje.
une ju pergjigja disi si tjeshte pytjes suaj,por me gjersishte besoj se do te i pergjigjet tjeter kush,edhe me me shume fakete..
me respeket gazi-de...

hasanmehmeti
08-09-07, 14:54
Allahu dhe Profeti alejhiselam kan bere lehtesime per femren ne islamdhe jo si per mashkullin qe e ka obligim kur te degjon Ezanin te paraqes ne xhami . Por profeti alejhiselam thote se per femren eshte me mire te falet ne shtepi , ndersa nese don te shkoj ne xhami nuk ka te drejte ta ndaloj kush por miresia me e madhe dhe shperblimi eshte ne shtepi .Ka raste si festa e Bajramit ateher kerkohet qe edhe ato dhe femijet te paraqesin ne xhamit apo aty ku falet ky namaz , pastaj shpresoj se ke kuptu ndojqike se nuk len kush shperblimin me te madhe per ate me te vogle kjo sipas logjikes.

Ndersa ne qdo xhami egzistojne vendet e ndara per namaze dhe adhurim , si per mashkuj ashtu edhe per femra ,
sa i perket tek te krishteret apo jahudit atu me shume shkohet me ban ndojfar biznesi martesor apo diq tjeter se adhurim Krijuesit.

me shnet
hasani

Lijanna
08-09-07, 14:58
P


Shpresoi qe te mos me keqkuptoni ene ju kisha lutur sa ma thjesht te merrni pjes ne ket tem dhe te diskutoim se bashku.

Si mendoni ju te dashur antar/e a ashte e drejt edhe femrat islamiste te merr pjes sbashku ne lutje ashtu siq bejn edhe gjinia mashkullore ?

me respekt
Zana_chJo moj me te keqkuptu aspak, ama ti qenke e keqinformuar, sepse femrat shkojne ne xhami.

ps Une femer jam ama shkoj ne xhami kur te kem qejf edhe as me te voglen pengese-ndalese nuk e kam.

memumi
08-09-07, 23:48
Pershendetje vllezer dhe motra Shqipetare te fes ne Islame.
E hapa kte tem,ju lutem mos me keqkuptoni .

Shuam her kemi shikuar ne Televizjone apo gazeta edhe live me syte e tane se neper Xhami mungoin femrat ne ritmet e lutjeve ndaj allahut.Femra ne islam nuk sjhkon ne shtepin e allahut (xhamia) qe edhe ajo me u lutur allahun ashtu si gjinija mashkullore .
Une per veten time jetoi ne perendim edhe kure kan festa te fese krishter ,apo budistat apo judistat te gjithe se bashku dmth e ter familja ikin ne vende te ndryshm dhe bejn lutjet e tyre si gjinia femrore ashtue edhe ajo mashkullore .
Tek feja islame kte nuk e kam vrejt dhe jam kureshtare me edi arsyen se pse gjinia femrore ne pergjithsi e ka te ndalume apo per qfar arsye mos me shku ne xhami se bashku me gjinin mashkullore.


Shpresoi qe te mos me keqkuptoni ene ju kisha lutur sa ma thjesht te merrni pjes ne ket tem dhe te diskutoim se bashku.

Si mendoni ju te dashur antar/e a ashte e drejt edhe femrat islamiste te merr pjes sbashku ne lutje ashtu siq bejn edhe gjinia mashkullore ?

me respekt
Zana_ch


zana pa aspak keqkuptimi
shikoj tv ku e tregojn mekken edhe i shef

femrat nuk e kan te ndaluara te shkojn ne xhami
mirpo shpeblimi me i madh eshte qe te falen ne dhomat e tyre

yllbardh
09-09-07, 00:47
Allahu dhe Profeti alejhiselam kan bere lehtesime per femren ne islamdhe jo si per mashkullin qe e ka obligim kur te degjon Ezanin te paraqes ne xhami . Por profeti alejhiselam thote se per femren eshte me mire te falet ne shtepi , ndersa nese don te shkoj ne xhami nuk ka te drejte ta ndaloj kush por miresia me e madhe dhe shperblimi eshte ne shtepi .Ka raste si festa e Bajramit ateher kerkohet qe edhe ato dhe femijet te paraqesin ne xhamit apo aty ku falet ky namaz , pastaj shpresoj se ke kuptu ndojqike se nuk len kush shperblimin me te madhe per ate me te vogle kjo sipas logjikes.

Ndersa ne qdo xhami egzistojne vendet e ndara per namaze dhe adhurim , si per mashkuj ashtu edhe per femra ,
sa i perket tek te krishteret apo jahudit atu me shume shkohet me ban ndojfar biznesi martesor apo diq tjeter se adhurim Krijuesit.

me shnet
hasani

Mirė qė je munduar tė pėrgjigjesh, edhe pse je bazuar nė interpretime tė ndryshme rrethė namazit(lutjes) sė femrave, por pse, pse u mundove aq shumė dhe i shkruajte kėta rreshtat e nėnvizuar!!! Edhe pse nuk deshta tė marrė pjesė nė kėtė temė, e cila mė duket se tregon vetėm shenjėn e injorancės, kur i pashė kėta rreshta s'qe e mundur pa reaguar.
Ndėrsa pėr Zana-ch cili vallė ėshtė qėllimi i kėtij postimi? Dėshira pėr tė ditur dicka mė tepėr pėr religjionin e bashkėkombasėve tuaj ose dikreditimi indirekt i religjionit tė bashkėkombasėve tuaj?

Alko71
09-09-07, 08:06
Mirė qė je munduar tė pėrgjigjesh, edhe pse je bazuar nė interpretime tė ndryshme rrethė namazit(lutjes) sė femrave, por pse, pse u mundove aq shumė dhe i shkruajte kėta rreshtat e nėnvizuar!!! Edhe pse nuk deshta tė marrė pjesė nė kėtė temė, e cila mė duket se tregon vetėm shenjėn e injorancės, kur i pashė kėta rreshta s'qe e mundur pa reaguar.
Ndėrsa pėr Zana-ch cili vallė ėshtė qėllimi i kėtij postimi? Dėshira pėr tė ditur dicka mė tepėr pėr religjionin e bashkėkombasėve tuaj ose dikreditimi indirekt i religjionit tė bashkėkombasėve tuaj?

Mire e ke ti Yllbardh. Edhe une nuk desha te marr pjese por mendoj qe Hasani e ka kuptuar kete pjesen e dyte si qellim i temes andaj i ka shkruar ata rreshta.

Pershendetje nga advokati i Hasanit.:biggrin:

Zana_ch
09-09-07, 09:44
Mirė qė je munduar tė pėrgjigjesh, edhe pse je bazuar nė interpretime tė ndryshme rrethė namazit(lutjes) sė femrave, por pse, pse u mundove aq shumė dhe i shkruajte kėta rreshtat e nėnvizuar!!! Edhe pse nuk deshta tė marrė pjesė nė kėtė temė, e cila mė duket se tregon vetėm shenjėn e injorancės, kur i pashė kėta rreshta s'qe e mundur pa reaguar.
Ndėrsa pėr Zana-ch cili vallė ėshtė qėllimi i kėtij postimi? Dėshira pėr tė ditur dicka mė tepėr pėr religjionin e bashkėkombasėve tuaj ose dikreditimi indirekt i religjionit tė bashkėkombasėve tuaj?


I nderuari Yllbardhi dua me dite arsyen se pse nuk marrin pjes edhe fmrat ne Lutjen apo psh ne faljen e bajramit .......

Preshevar
09-09-07, 09:51
Shoku i mir ta thot tė vėrtetėn, kshtu qe e pėrkrahi Advokatin i cili e mbron Hasanin :biggrin:

Preshevar
09-09-07, 09:52
I nderuari Yllbardhi dua me dite arsyen se pse nuk marrin pjes edhe fmrat ne Lutjen apo psh ne faljen e bajramit .......

Mu duk qė tu pėrgjigj Lijanna me nalt,... qfar te nevojitėt me shum se dėshmija e njė femre ?

Murgesha
09-09-07, 12:31
Pėrshėndetje Zana_ch!

Nėse e kupton pėrgjigjja tė ėshtė dhėnė.

Ps. Kujdes e nderuar nė riparaqitjen e shkrimeve tė fshira se mund tė pasoj pushim i detyruar pėr ty.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
09-09-07, 14:44
Pershendetje vllezer dhe motra Shqipetare te fes ne Islame.
E hapa kte tem,ju lutem mos me keqkuptoni .

Shuam her kemi shikuar ne Televizjone apo gazeta edhe live me syte e tane se neper Xhami mungoin femrat ne ritmet e lutjeve ndaj allahut.Femra ne islam nuk sjhkon ne shtepin e allahut (xhamia) qe edhe ajo me u lutur allahun ashtu si gjinija mashkullore .
Une per veten time jetoi ne perendim edhe kure kan festa te fese krishter ,apo budistat apo judistat te gjithe se bashku dmth e ter familja ikin ne vende te ndryshm dhe bejn lutjet e tyre si gjinia femrore ashtue edhe ajo mashkullore .
Tek feja islame kte nuk e kam vrejt dhe jam kureshtare me edi arsyen se pse gjinia femrore ne pergjithsi e ka te ndalume apo per qfar arsye mos me shku ne xhami se bashku me gjinin mashkullore.


Shpresoi qe te mos me keqkuptoni ene ju kisha lutur sa ma thjesht te merrni pjes ne ket tem dhe te diskutoim se bashku.

Si mendoni ju te dashur antar/e a ashte e drejt edhe femrat islamiste te merr pjes sbashku ne lutje ashtu siq bejn edhe gjinia mashkullore ?

me respekt
Zana_ch


E Nderuara Zana_ch....


Edhe un jam Femer po shkoj ne Xhami ...Pajtohem me postimin e Liljanes...

Pa Keqkuptime E nderura...MIr Mbetesh

gjini
14-09-07, 10:48
Po perse e sulmoni ate qike qe ka dasht te informohet edhe ketu per diqka qe nuk e ka verejt syri i saj.

Une perveten time nuk me ka vra synin aspak edhe pse di shum arsye perse gruaja islame nuk eshte prezente aty ku behen lutjet fetare.
une disa here kam replikue me disa dhe me eshte duke se ketu ka edhe asi njerz qe ma shum jan islam se sa shqiptare.
kete po jua tham nga leximi i disa shkrimeve.

sa per informin , edhe pse e kom nikun gjini nuk jam i krishtere por kam edhe une te drejt te flas dhe Mrgeshes i kisha than se si moderatore nuk eshte e rruges per asgje te jipet nje verejtje per pushim ngase kjo qika ka bere nje pyetje sado provokuese te jete.
kaq nese kjo qike pushohet per kete pyetje athere skemi qka lypim disa ketu ma.

me respekt per te gjithe por ne korniza te rrim te gjithe a?

jadore
14-09-07, 12:00
Pershendetje vllezer dhe motra Shqipetare te fes ne Islame.
E hapa kte tem,ju lutem mos me keqkuptoni .

Shuam her kemi shikuar ne Televizjone apo gazeta edhe live me syte e tane se neper Xhami mungoin femrat ne ritmet e lutjeve ndaj allahut.Femra ne islam nuk sjhkon ne shtepin e allahut (xhamia) qe edhe ajo me u lutur allahun ashtu si gjinija mashkullore .
Une per veten time jetoi ne perendim edhe kure kan festa te fese krishter ,apo budistat apo judistat te gjithe se bashku dmth e ter familja ikin ne vende te ndryshm dhe bejn lutjet e tyre si gjinia femrore ashtue edhe ajo mashkullore .
Tek feja islame kte nuk e kam vrejt dhe jam kureshtare me edi arsyen se pse gjinia femrore ne pergjithsi e ka te ndalume apo per qfar arsye mos me shku ne xhami se bashku me gjinin mashkullore.


Shpresoi qe te mos me keqkuptoni ene ju kisha lutur sa ma thjesht te merrni pjes ne ket tem dhe te diskutoim se bashku.

Si mendoni ju te dashur antar/e a ashte e drejt edhe femrat islamiste te merr pjes sbashku ne lutje ashtu siq bejn edhe gjinia mashkullore ?

me respekt
Zana_ch

moter , Allahu te shperblefte per mundin qe merr dhe interesimin qe cfaq rreth asaj qe te pasurosh intelektin , e dine Ti qe Allahu i ka nen mbrojtje dhe meshire te gjithe ata qe tregojne interesim per nje te mire te dobishme ,( rasti konkret , Ti pasuron intelektin dhe rrethit i sjell mos dobi te pakten dem jo cofte dhe permes kesaj pytje ...!!)
tash drejtuar postimit tend ..
nese ti je nje fetare e devoteshme e besimit tend , shume mire duhet te dish ( shkruan dhe ne librat e te gjithe feve ) qe Allahu solli per njerzimin fjalen e shenjet ,njerzimi neper kohe e modifikoj ate ne rituale dhe besime te ndryshme ,dhe pse koncepti eshte i njejte , megjithate ,dihet qe feja e fundit qe ju cfaq njeriut dhe fjala e shenjet eshte ne besimin musliman , ( pra sipas meje , korigjimi dhe vrejtje e fundit nga Larte,per transformimet qe njeriu ja beri Fese gjate egzistences se tij neper kohe )
tash .. per shtepit ku predikohet fjala e Allahut , kishat xhamit, sinagogat etj ...
mendoj qe eshte vend ,ku njeriu gjene veteveten , vend ku i perkushtohet lidhjes shpirterore mes univerzales dhe individuales , njeriut dhe krijuesit , flitet dhe degjohet vetem per fjalen e shenjet ( te pakten une ashtu shpresoj ) pra kalohen caste meditimi ,vetdijesimi, bindje ,nenshtrimi vertetesimi , shprese dhe motivim per te jetuarin,eshte pra lidhje individuale mes njeriut dhe Krijuesit keto duhet te jene momente te devoteshmerise....e jo pike takimi tregu ku krijohen njohje , kontakte ,apo apo ... kjo duhet te jete arsyeja qe krijohen hapsira te ndara per gjinite , gje qe e arsyetoj me fillozofine time , njeriu si krijese ka vesin , kurreshtjen lakmin epshin , te gjitha keto qofte dhe per momentin e caktuar , dekoncentrojne ne prezence te gjinis tjeter perkushtimin ne situata te tilla ,pra shtepija e Zotit qe ju pelqen disave ta quajne eshte vetem lidhje dhe vertetesi e te devoteshmeve ,i kushtohet atyre , mbet per ata , per te dy gjinite me me mundesin e eliminimit te provokimit ,njeriu per njeriun .. mundesi qe vetem ne fene Muslimane ,njeriu musliman kete privilegj e gezon .. si gjinija femrore si ajo mashkullore ...

Zana_ch
18-09-07, 11:09
moter , Allahu te shperblefte per mundin qe merr dhe interesimin qe cfaq rreth asaj qe te pasurosh intelektin , e dine Ti qe Allahu i ka nen mbrojtje dhe meshire te gjithe ata qe tregojne interesim per nje te mire te dobishme ,( rasti konkret , Ti pasuron intelektin dhe rrethit i sjell mos dobi te pakten dem jo cofte dhe permes kesaj pytje ...!!)
tash drejtuar postimit tend ..
nese ti je nje fetare e devoteshme e besimit tend , shume mire duhet te dish ( shkruan dhe ne librat e te gjithe feve ) qe Allahu solli per njerzimin fjalen e shenjet ,njerzimi neper kohe e modifikoj ate ne rituale dhe besime te ndryshme ,dhe pse koncepti eshte i njejte , megjithate ,dihet qe feja e fundit qe ju cfaq njeriut dhe fjala e shenjet eshte ne besimin musliman , ( pra sipas meje , korigjimi dhe vrejtje e fundit nga Larte,per transformimet qe njeriu ja beri Fese gjate egzistences se tij neper kohe )
tash .. per shtepit ku predikohet fjala e Allahut , kishat xhamit, sinagogat etj ...
mendoj qe eshte vend ,ku njeriu gjene veteveten , vend ku i perkushtohet lidhjes shpirterore mes univerzales dhe individuales , njeriut dhe krijuesit , flitet dhe degjohet vetem per fjalen e shenjet ( te pakten une ashtu shpresoj ) pra kalohen caste meditimi ,vetdijesimi, bindje ,nenshtrimi vertetesimi , shprese dhe motivim per te jetuarin,eshte pra lidhje individuale mes njeriut dhe Krijuesit keto duhet te jene momente te devoteshmerise....e jo pike takimi tregu ku krijohen njohje , kontakte ,apo apo ... kjo duhet te jete arsyeja qe krijohen hapsira te ndara per gjinite , gje qe e arsyetoj me fillozofine time , njeriu si krijese ka vesin , kurreshtjen lakmin epshin , te gjitha keto qofte dhe per momentin e caktuar , dekoncentrojne ne prezence te gjinis tjeter perkushtimin ne situata te tilla ,pra shtepija e Zotit qe ju pelqen disave ta quajne eshte vetem lidhje dhe vertetesi e te devoteshmeve ,i kushtohet atyre , mbet per ata , per te dy gjinite me me mundesin e eliminimit te provokimit ,njeriu per njeriun .. mundesi qe vetem ne fene Muslimane ,njeriu musliman kete privilegj e gezon .. si gjinija femrore si ajo mashkullore ...

aman aman jador mjaft se na la mend me shkrimet tua duke ber kombinime te shkrimeve ....oj zemer mos e humb kohet kot por pergjegju ne tem.
sa i perket ati shkrimit qe une ebere me te kuq a mos ke deshir mem ma ba mua te qart se zoti i deri athershme qe ka qen per ate popull ka qen zot i mashtrimeve ,zot i rrenave ......o shpirt ne qfar kan besue ai popull para se me ardhe allahu per ate njerz nuk kan pas zot ...noshta kan zbrit nga qillin si kastarvecat.
Ti kthemi temes ....kush nga juve ma sjell ndonje deshmi qe jan si femrat ashtue edhe mashkujt ne te njejtn kohe ne lutjen e allahut ne xhamija, teqe apo ku ta die une ....nuk dua shkrime pa lidhje por dua dokument qe te shihen ashtu sikur shihet ngjyra e bardh d bardhe edhe ngjyra e zeze qe eshte e zeze.

Shpresoi se nuk jam duke kerkue shume .ju mundemi mem than 100 her se edhe shkoni ne xhamija me u lut allahin ...eshte e kote per te ju besue per deri sa nuk keni asnje deshmi ...... mos harroni se kur shkohet ne mek shihet ne ter boten se far asnje femer nuk guxon me u duk askund........deshmi televizjoni dhe gazetat ne ter boten .


ju lasha shnet
zana_ch


p.s
jador urime titullin e moderatores...te kam xhan

Psikologu
18-09-07, 11:34
Une nuk i kuptoj disa shkrime qė janė berė kunder Zana_chh ,sidomos pėr hapjen e temes.
Ne fakt , vajza e flet tė verteten se femra muslimane , nuk shkon e as qe ka shkuar ne xhami ndoj here.
Faktet e dhena se femra muslimane qenka me mirė tė lutet ne shtepi , atehere shtrohet pyetja se kuj i drejtohet ajo ne keto raste.
Por edhe me lartė lexova se: Ne xhami paska burra qe po e humbkan koncentrimin gjatė momentit tė lutje , e a thua ;-Cka veprojnė keta njerez kur janė jashta xhamijes??
Me doemos kjo duhet tė lidhet me atė se femra nuk ėshtė pjesė e shoqeris ne islam , e bile aspak sikur nje krijes e Zotit.
Ata/ato qe marrin pjesė ne ketė temė , le tė ken parasysh edhe realitetin global ne tersi , sepse faljae femres ne xhami eshte kerkuar disa here nga femra islame.
Ne USA eshte berė njė kerkes e madhe nga femrat muslimane qe tė ken tė drejtė ne xhamin e tyre , e besoj qe kjo kerkes tė ėshtė aprovuar dhe lejuar , kuptohet se ketu vendos njeriu e jo Zoti .

Kavaleri
18-09-07, 11:46
Zana per neve Femrat jan Zot, nuk kan pse te luten hahah "Shaka"

Jojo ketu ne emmenbrücke te luzernit shkojn edhe burrat edhe grat, vetem se burrat te hoxha, e grat leider te hoxhenica haha.
Sigurisht ka nje arsye se perse nuk luten se bashku, se pse po e din ti si perkulemi ne, nuk kemi karriga.
Njof edhe zvicrane qe shkojn ne Xhami, ndash e me dit ketu e kam nje kojshike nder um nder, kjo esht e martuar me Shqiptar, besa esht edhe duke axheru Muajin e Ramazanit.
Ju pershendes

Murgesha
18-09-07, 11:54
moter , Allahu te shperblefte per mundin qe merr dhe interesimin qe cfaq rreth asaj qe te pasurosh intelektin , e dine Ti qe Allahu i ka nen mbrojtje dhe meshire te gjithe ata qe tregojne interesim per nje te mire te dobishme ,( rasti konkret , Ti pasuron intelektin dhe rrethit i sjell mos dobi te pakten dem jo cofte dhe permes kesaj pytje ...!!)
tash drejtuar postimit tend ..
nese ti je nje fetare e devoteshme e besimit tend , shume mire duhet te dish ( shkruan dhe ne librat e te gjithe feve ) qe Allahu solli per njerzimin fjalen e shenjet ,njerzimi neper kohe e modifikoj ate ne rituale dhe besime te ndryshme ,dhe pse koncepti eshte i njejte , megjithate ,dihet qe feja e fundit qe ju cfaq njeriut dhe fjala e shenjet eshte ne besimin musliman , ( pra sipas meje , korigjimi dhe vrejtje e fundit nga Larte,per transformimet qe njeriu ja beri Fese gjate egzistences se tij neper kohe )
tash .. per shtepit ku predikohet fjala e Allahut , kishat xhamit, sinagogat etj ...
mendoj qe eshte vend ,ku njeriu gjene veteveten , vend ku i perkushtohet lidhjes shpirterore mes univerzales dhe individuales , njeriut dhe krijuesit , flitet dhe degjohet vetem per fjalen e shenjet ( te pakten une ashtu shpresoj ) pra kalohen caste meditimi ,vetdijesimi, bindje ,nenshtrimi vertetesimi , shprese dhe motivim per te jetuarin,eshte pra lidhje individuale mes njeriut dhe Krijuesit keto duhet te jene momente te devoteshmerise....e jo pike takimi tregu ku krijohen njohje , kontakte ,apo apo ... kjo duhet te jete arsyeja qe krijohen hapsira te ndara per gjinite , gje qe e arsyetoj me fillozofine time , njeriu si krijese ka vesin , kurreshtjen lakmin epshin , te gjitha keto qofte dhe per momentin e caktuar , dekoncentrojne ne prezence te gjinis tjeter perkushtimin ne situata te tilla ,pra shtepija e Zotit qe ju pelqen disave ta quajne eshte vetem lidhje dhe vertetesi e te devoteshmeve ,i kushtohet atyre , mbet per ata , per te dy gjinite me me mundesin e eliminimit te provokimit ,njeriu per njeriun .. mundesi qe vetem ne fene Muslimane ,njeriu musliman kete privilegj e gezon .. si gjinija femrore si ajo mashkullore ...
Pėrshėndetje Jador.
Thuaje troq motėr. Mėnyra e lutjes tek muslimanėt ėshtė e quditshme. Koka vehet nė tokė e b**** ngrihet pėrpjet. Me njė mėnyrė tė tillė lutje natyrisht qė ėshtė e patolerueshme, e dėmshme dhe burim ngatėrresash, pėrzierja e gjinive nė njė objekt tė vetėm. Paramedo tė shkoj burri me gruan tė falet sė bashku nė xhami e shef tjetrin qė e ka nė krah duke shqiuar b**** e gruas sė vet? Aty shumė mė lehtė mundet me kėrcit grushti e shkelmi se sa tė bahet lutje e mirėfilltė.
Unė vet nuk do tė pranoja tė i lutem zotit nė kushte tė tilla, e e kuptoj edhe pse femra islame rrall duket nė xhami.
Por nuk e kam kuptuar asnjėherė pse kurr nuk u ndėrtuan xhamija tė posaqme pėr femra??
Ka gjithkund femra tė afta qė munden me udhėheq njė falje me xhemat. Kjo nėse doni ta diskutoni do t`ja vlente e jo tė mirremi me Zanėn e cila ka bėrė njė pyetje qė ndoshta ajo e konsideron shumė tė vlefshme e unė nė fakt e kuptoj mė tepėr si provokuese pasi qė dihet mirėfilli se femra islame e ka tė lejuar faljen nė xhami, ama i preferohet tė falet nė shtėpi. Kam ndėgjuar se nėse namazi i sabahit falet nė xhami sevapi ėshtė i dyfishtė, nėse e Premtja falet me xhemat njeriu ka mė shumė dobi. E femra ėshtė e privuar nga kjo e drejtė pėr fitim sevapesh qė nga fillimi......

ATEIST
18-09-07, 11:59
kam degjuar dhe nuk e di sa e sakte eshte (me falni per informacionin e paket) se gjate faljes nese para teje kalon nje femer falja quhej e prishur. a mund ta di pse?? nese e di gabim a mund te ma tregoje njeri te sakte??
faleminderit

Zana_ch
18-09-07, 12:01
Zana per neve Femrat jan Zot, nuk kan pse te luten hahah "Shaka"

Jojo ketu ne emmenbrücke te luzernit shkojn edhe burrat edhe grat, vetem se burrat te hoxha, e grat leider te hoxhenica haha.
Sigurisht ka nje arsye se perse nuk luten se bashku, se pse po e din ti si perkulemi ne, nuk kemi karriga.
Njof edhe zvicrane qe shkojn ne Xhami, ndash e me dit ketu e kam nje kojshike nder um nder, kjo esht e martuar me Shqiptar, besa esht edhe duke axheru Muajin e Ramazanit.
Ju pershendesOo njerz nuk dua fjal te kota shkoj une e shkon ajo ,dua deshmi me shikue ter bota. Se a e mban ajo apo kjo ramazanin nuk eshte dume me interesue fare .
Una kam hap temen dhe dua dokumnet deshmi ku ne te njejtin vend jan edhe femrat edhe mashkujt duke e lut allahun e madh .
Nese me sjellni kto dheshmi ather un e pranoi se ne islam ka demokraci dhe barazi njerzore ....ama qfar une deri me sot jam ne gjendje me deshmue te kundertn per ate edhe kam hap kte tem.
Ne islam shkruhet qe femra duhet te nderohet sipa jush dhe kuranit ...ndersa ne realitet behen te kunderta femra eshte veq nje prodhuse e femive dhe hiq ma shum.
Kavaleri me sjell moj fote ne xhamin ne luzern ku jan edhe femrat edhe mashkujt ne nje vend...kaq nuk kerkoi ma shum ....ose psh me sjellni nje video ku jan duke e fal Bajramin femrat dhe mashkujt ne nje vend,shesh apo diqka te tille.
P.S
jam ne pritje te pergjegjve ...ama jo mem dhon pika te kuqe se po ma rritni gjakun edhe ma shumShanet per mua ene per ju :
Zana_ch

Murgesha
18-09-07, 12:04
kam degjuar dhe nuk e di sa e sakte eshte (me falni per informacionin e paket) se gjate faljes nese para teje kalon nje femer falja quhej e prishur. a mund ta di pse?? nese e di gabim a mund te ma tregoje njeri te sakte??
faleminderit

Ateist e paske ndėgjuar gabim. Nuk ėshtė vetėm nėse del femra para por edhe mashkulli a fėmija e nėse nuk jam gabim poqese je duke u falur jashtė nė natyrė e tė del para ndonjė kafshė namazi quhet i prishur. Kjo mendoj qė ka tė baj me lidhjen e drejtpėrdrejtė Zot-Falės.
Nejse unė nuk jam edhe aq e ditur nė kėto qėshtje po deshta tė pėrgjigjem mbasi isha ka vėshtroj kėtė temė.

Preshevar
18-09-07, 12:21
Oo njerz nuk dua fjal te kota shkoj une e shkon ajo ,dua deshmi me shikue ter bota. Se a e mban ajo apo kjo ramazanin nuk eshte dume me interesue fare .
Una kam hap temen dhe dua dokumnet deshmi ku ne te njejtin vend jan edhe femrat edhe mashkujt duke e lut allahun e madh .
Nese me sjellni kto dheshmi ather un e pranoi se ne islam ka demokraci dhe barazi njerzore ....ama qfar une deri me sot jam ne gjendje me deshmue te kundertn per ate edhe kam hap kte tem.
Ne islam shkruhet qe femra duhet te nderohet sipa jush dhe kuranit ...ndersa ne realitet behen te kunderta femra eshte veq nje prodhuse e femive dhe hiq ma shum.
Kavaleri me sjell moj fote ne xhamin ne luzern ku jan edhe femrat edhe mashkujt ne nje vend...kaq nuk kerkoi ma shum ....ose psh me sjellni nje video ku jan duke e fal Bajramin femrat dhe mashkujt ne nje vend,shesh apo diqka te tille.
P.S
jam ne pritje te pergjegjve ...ama jo mem dhon pika te kuqe se po ma rritni gjakun edhe ma shumShanet per mua ene per ju :
Zana_ch

Zanush urdhno dėshmit,

http://dritaislame.com/gazeta1/data/upimages/bajramtirane.gif
Tiranė,

http://www.funci.org/es/wp-content/uploads/2006/06/Etiop%C3%ADaAAAO002191.jpg
Etiopi,

http://www.aslim-taslam.net/IMG/femina_hajj.jpg
Mekė,

http://img.photobucket.com/albums/v464/Abdulwadud/women_hajj.jpg

Medinė.

Lijanna
18-09-07, 12:44
Une nuk i kuptoj disa shkrime qė janė berė kunder Zana_chh ,sidomos pėr hapjen e temes.
Ne fakt , vajza e flet tė verteten se femra muslimane , nuk shkon e as qe ka shkuar ne xhami ndoj here.
Faktet e dhena se femra muslimane qenka me mirė tė lutet ne shtepi , atehere shtrohet pyetja se kuj i drejtohet ajo ne keto raste.
Por edhe me lartė lexova se: Ne xhami paska burra qe po e humbkan koncentrimin gjatė momentit tė lutje , e a thua ;-Cka veprojnė keta njerez kur janė jashta xhamijes??
Me doemos kjo duhet tė lidhet me atė se femra nuk ėshtė pjesė e shoqeris ne islam , e bile aspak sikur nje krijes e Zotit.

Ne USA eshte berė njė kerkes e madhe nga femrat muslimane qe tė ken tė drejtė ne xhamin e tyre , e besoj qe kjo kerkes tė ėshtė aprovuar dhe lejuar , kuptohet se ketu vendos njeriu e jo Zoti .

wow sa te cuditshem jeni...

femra nuk shkon e as qe ka shkuar ne xhami ndoj here.


Kurre nuk e paskam dit qe ka njerez qe keshtu.

Ata/ato qe marrin pjesė ne ketė temė , le tė ken parasysh edhe realitetin global ne tersi , sepse faljae femres ne xhami eshte kerkuar disa here nga femra islame.

Ja ckas po degjoj edhe ketu, po nga cilat femra o psikolog eshte kerkuar nje dicka e tille se??
Nese paska femra qe kane kerku dicka te tille sigurisht edhe ato qenkan e verbera sikur ju edhe nuk i paskan pa femrat tjera duke shku ne xhami, e paskan kerku leje te shkojne edhe ato... :biggrin:

ATEIST
18-09-07, 13:07
Ateist e paske ndėgjuar gabim. Nuk ėshtė vetėm nėse del femra para por edhe mashkulli a fėmija e nėse nuk jam gabim poqese je duke u falur jashtė nė natyrė e tė del para ndonjė kafshė namazi quhet i prishur. Kjo mendoj qė ka tė baj me lidhjen e drejtpėrdrejtė Zot-Falės.
Nejse unė nuk jam edhe aq e ditur nė kėto qėshtje po deshta tė pėrgjigjem mbasi isha ka vėshtroj kėtė temė.faleminderit per sqarimin nje ide e krijova gjithsesi. shpresoj ndonje tjeter me me shume informacion mund ta zgjeroje kete sqarim

Lijanna
18-09-07, 13:19
http://i202.photobucket.com/albums/aa72/Lijanna/CAWTAJ89.jpg http://i202.photobucket.com/albums/aa72/Lijanna/pic_morocco61.jpg

Kavaleri
18-09-07, 15:01
Oo njerz nuk dua fjal te kota shkoj une e shkon ajo ,dua deshmi me shikue ter bota. Se a e mban ajo apo kjo ramazanin nuk eshte dume me interesue fare .
Una kam hap temen dhe dua dokumnet deshmi ku ne te njejtin vend jan edhe femrat edhe mashkujt duke e lut allahun e madh .
Nese me sjellni kto dheshmi ather un e pranoi se ne islam ka demokraci dhe barazi njerzore ....ama qfar une deri me sot jam ne gjendje me deshmue te kundertn per ate edhe kam hap kte tem.
Ne islam shkruhet qe femra duhet te nderohet sipa jush dhe kuranit ...ndersa ne realitet behen te kunderta femra eshte veq nje prodhuse e femive dhe hiq ma shum.
Kavaleri me sjell moj fote ne xhamin ne luzern ku jan edhe femrat edhe mashkujt ne nje vend...kaq nuk kerkoi ma shum ....ose psh me sjellni nje video ku jan duke e fal Bajramin femrat dhe mashkujt ne nje vend,shesh apo diqka te tille.
P.S
jam ne pritje te pergjegjve ...ama jo mem dhon pika te kuqe se po ma rritni gjakun edhe ma shumShanet per mua ene per ju :
Zana_ch

A mos deshte edhe nja dy killa rrush ja? haha
Nuk esht detyre e imja me te deshmu ty, deshmit duhet zbulu vet, me siguri ke naj shoqe mirre edhe shko ne Xhami, sikur un qe kam shku me shok ne Kish, kam vizitu su bo nami.

Lexo edhe nje her se me duket i ki gra pak si jo generel hahah, diku kam cek qe nuk falen burrat dhe femrat me nje vend, grat te hoxhenica, burrat te hoxha.
A osht Ilsami demokraci a nuk osht tek e fundit ist mir egal, jam Shqiptar dhe thjesht i perkas Besimit Islam, por jo Fanatik Mysliman.
Ejvalla

ATEIST
18-09-07, 15:11
Ateist e paske ndėgjuar gabim. Nuk ėshtė vetėm nėse del femra para por edhe mashkulli a fėmija e nėse nuk jam gabim poqese je duke u falur jashtė nė natyrė e tė del para ndonjė kafshė namazi quhet i prishur. Kjo mendoj qė ka tė baj me lidhjen e drejtpėrdrejtė Zot-Falės.
Nejse unė nuk jam edhe aq e ditur nė kėto qėshtje po deshta tė pėrgjigjem mbasi isha ka vėshtroj kėtė temė.

pas kesaj lind pyetja tjeter. derisa zoti eshte i kudondodhur atehere le te kaloje cfar te doje para meje perseri zoti do ndodhet midis meje dhe asaj gjeje. dhe ky eshte nje absurditet per llogjiken njerezore kurse per ate fetare nuk e di. nje tjeter eshte edhe pse jur falen muslimanet drejtohen nga qabeja?? derisa zoti eshte i kudondodhur atehere ngado te drejtohesh do ta kesh para. ka ndokush ndonje sqarim??

gjini
18-09-07, 15:11
sa deshta mos me hy ma ne keto tema por prap se prap duhet me hy.

para dy vjetesh apo ma vone nuk e di po kam ndegjue se para bibliotekesh kombetare ne prishtine kan dal disa " stdente" dhe kan bllokue hyrjet ne bibliotek si shej revolte pse nuk po ju lejohet qe ne lokalet e bibliotekes te leshohet nje dhome ku ato mund ti kryejne ceremonit fetare..!!!

ABSURDITET !!!

keto qe kan protestua para bibliotekes nga kan ardhe nga qielli apo nga toka dhe qka kan dasht me thane kush din te me tregoj.????
pse ne kete foto nuk kan ndejt nje pjese e burrave ne rruge me u fal por i kan lan grat jasht e vete jon fut mbrenda ne gjami. suphana allah!!!

Kavaleri
18-09-07, 15:13
Edhe diqka harrova, mbasi qenkan keto fjali te kota, mirre motrush Lexo Kuranin, edhe shiqo aty sa me Vler esht Gruja ne Islam.

Edhe kerkon mendimet , pastaj i nen vlerson ato!
Psatj po te kercnohen se po i kercnohesh, po merr turrr hyyyyy pastaj po rrzohesh hahah, per mua edhe me me sha nje Femer, apo edhe nje e mitur,ajo prap mbeten E RESPEKTUAR, ket e kam cek hyhyy gati 10% te forumit.
Ma demokrat spo di valla haha..
Nuk jam un krenar qe jam Mysliman, por qe jam Shqiptar, por Besimin Islam e ardhuroj se e shof qe me konvenon me mir, keto gjera jan si PDK,LDK,AAK pzcpztzt etj... hahah!

memumi
18-09-07, 18:46
pas kesaj lind pyetja tjeter. derisa zoti eshte i kudondodhur atehere le te kaloje cfar te doje para meje perseri zoti do ndodhet midis meje dhe asaj gjeje. dhe ky eshte nje absurditet per llogjiken njerezore kurse per ate fetare nuk e di. nje tjeter eshte edhe pse jur falen muslimanet drejtohen nga qabeja?? derisa zoti eshte i kudondodhur atehere ngado te drejtohesh do ta kesh para. ka ndokush ndonje sqarim??

Zoti eshte mbi shtat qijej ne fronin e Tij
e sa per qe Zoti ndodhet kudo kjo eshte me diturin,me shiqimin e Tij ai ndodhet kudo(d.m.th dituria e Tij ka perfshi cdo gje,shiqimi i Tij ka perfshi cdo gje poashtu edhe degjimi i Tij ka perfshi cdo gje )
sa per me u kthy ka qabeja e kemi obligim sikur mos te kishim patur kete obligim dikush ishte fal la lindja dikush ka perendimi edhe ishte bere crregullim

e sa per qe nuk e kap logjika e jote ose imja per ca gjera nuk eshte qudi se edhe atyre para 1000 viteve nuk jau ka kap logjika do sende por erdh teknologjia edhe u vrejten gjerat

ATEIST
19-09-07, 02:57
Zoti eshte mbi shtat qijej ne fronin e Tij
e sa per qe Zoti ndodhet kudo kjo eshte me diturin,me shiqimin e Tij ai ndodhet kudo(d.m.th dituria e Tij ka perfshi cdo gje,shiqimi i Tij ka perfshi cdo gje poashtu edhe degjimi i Tij ka perfshi cdo gje )
sa per me u kthy ka qabeja e kemi obligim sikur mos te kishim patur kete obligim dikush ishte fal la lindja dikush ka perendimi edhe ishte bere crregullim

e sa per qe nuk e kap logjika e jote ose imja per ca gjera nuk eshte qudi se edhe atyre para 1000 viteve nuk jau ka kap logjika do sende por erdh teknologjia edhe u vrejten gjerat

sigurisht qe njohuria rritet me kalimin e viteve dhe me grumbullimin e eksperiencave. por llogjika e gjerave ngelet e njejte. parimet kryesore nuk ndryshojne. pershtaten me kohen por nuk ndryshojne. ritet e faljes duke qene se nuk kane ndryshuar tregon se jane nga keto parime. pra edhe shpjegimi per to nuk duhet te kete ndryshuar. une me llogjien time po mendoja mos valle kjo eshte nje forme e ideologjise arabe per te krijuar nje qender boterore ne mesin e tyre?? nje si jeruzalem te dyte?? apo ka nje shpjegim tjeter?? jam i sigurt qe ne fene islame ka nje shpjegim per kete. ndoshta dikush me me shume njohuri mund edhe te dije shpjegimin e sakte.. prape duke perdorur llogjiken time mendimi qe me vjen ne mend eshte derisa adhurimi i drejtohet zotit mos zoti ndodhet atje derisa edhe drejtimi i faljes eshte per andej. gjuha e perdorur ne falje eshte arabishtja. pse kjo gjuhe?? gjuhet e tjera nuk jane te zotit?? zoti nuk i kupton ato?? perseri mendoj se kjo eshte nje menyre per te imponuar kulturen dhe gjuhen arabe. llogjika jone nuk ndryshon ndryshon njohuria jone por jo menyra e perceptimit te gjerave.

me respekt