PDA

View Full Version : Pse Gruja


No MeRcY.
10-09-07, 20:03
Ka gra t-mira qe nuk kqyrin pasunin bukurin , po pse do vajza dojn kerr me pas me pas pare me pas shpin 4 kat nese don me marr pse ?

DEA
12-09-07, 17:32
Ka gra t-mira qe nuk kqyrin pasunin bukurin , po pse do vajza dojn kerr me pas me pas pare me pas shpin 4 kat nese don me marr pse ?

Pse................ jane dembelica me i bo vet, ma mire me i gjet te gatshme, mjerisht ka prej atyre jo veq tek ne po ne te gjithe boten.

RiannA
12-09-07, 18:30
Interesi esht pun e vjeter. Gjith esht kon qashtu se kur ta zgjedhish dikon si shok apo dashnor e shikon situaten fiancare te aj person, sepse don me siguru jeten tende. Por nuk jan te gjith ashtu. Ka edhe gra qe punojn vet per qat Luxus cillin e deshirojn ne jeten e vet...sikur une psh :D

egi
12-09-07, 19:49
valla une shpin kater katshe nuk e kisha pas..a din sa puna eshte aty ihaa..me la e me fshi krejt diten edhe prap jesin punt haha...
ma mir nje banes te vogel hahahha

LABI
12-09-07, 20:36
Ka gra t-mira qe nuk kqyrin pasunin bukurin , po pse do vajza dojn kerr me pas me pas pare me pas shpin 4 kat nese don me marr pse ?


Pasi qe nje pjese e madhe prej tyre edukohen te jene MATERIALISTE . Nje pjese tjeter jane tipike HEDONISTE ( qe jane te dhanun pas luksit, knaqesive qe kane perbaze materialen ) ...

Mirepo, duhet t'kihet parasysh qe plotesimi i deshirave, qellimeve, motiveve qe kane origjine SHTAZORE- MATERIALE... nuk sjelle dhe nuk premton paqe , harmoni , lumturi afatgjate tek njeriu .


Cdo gje MATERIALE - eshte e KONSUMUESHMEE, e SHPENZUESHME .... Ne kete kuptim dhe knaqesia e perjetuare materiale e ka nje fund FUND ...


Nje shpirte i lene pas dore brenda trupit te njeriut - eshte sikurse nje bishe e eger ne kafaze .

LABI
12-09-07, 20:50
Interesi esht pun e vjeter. Gjith esht kon qashtu se kur ta zgjedhish dikon si shok apo dashnor e shikon situaten fiancare te aj person, sepse don me siguru jeten tende. Por nuk jan te gjith ashtu. Ka edhe gra qe punojn vet per qat Luxus cillin e deshirojn ne jeten e vet...sikur une psh :D


MARTESA - si nje mundesi per te LEVIZUR nje shkalle me larte ne MOBILITETIN SOCIALE - eshte nje botekuptim tradicionale , qe e ka karakterizuare femren e diskriminuare ne nje periudhe historike jo dhe shume te larget ... Ne pamundesi te realzuarit si individ ( qenie intelektuale ) femra ka qene e shtyrure qe kete institucion ( martesen) ta shfrytezoj si nje mundesi qe t'i zgjidhe problemet qe kane karakter socio-ekonomik ( statusin klasore ) ....

Mirepo, me avancimin e te drejtave te njeriut ... dhe te femres/gruase ne kete kontekst , me pavaresimin e femres nga mashkulli sa i perkete anese financiare (mundesia e shkollimit, punesimit ) ... MARTESA - NUK SHIFET SI DOMOSDOSHMERI , APO KRITER I REALIZIMEVE EKONOMIKE...

MARTESA TANI ME SHUME PERCEPTOHET SI NJE VLERE IDEALE , KU NJEREZIT NUK SHTYREN, DHE NUK HYNE NE TE PERSHKAK TE POZITES SE VESHTIRE MATERIALE , POR PERSHKAK TE TEREQJES NGA VLERAT EMOCIONALE ...MIREPO , KONTEKSTI (REALITETI) KULTURORE SHQIPTARE NE PERGJITHESI ESHTE NJE REALITET TRANZITORE ... SHOQERI NE TRANZICION , DHE SI E TILLE PADYSHIM QE PERBALLET DHE DO TE PERBALLET ME KETO LLOJ PROBLEME EDHE PER NJE KOHE TE GJATE ...

No MeRcY.
13-09-07, 14:31
qyre na pe marrim shembull psh 4 katshe se nuk osht edhe kumedit qah ?
po shumica e qikav sot n`kosov kqyrin a ki kerr C-Class , kqyrijn a e ki gjepin e mushtt , nuk i intereson mo qfar familje ki (nejse djemt e kqyrin ma shum ) spo kqyrin shum a ki shkoll a jo , ndit sotin kto veq a ki lek

RiannA
13-09-07, 14:36
qyre na pe marrim shembull psh 4 katshe se nuk osht edhe kumedit qah ?
po shumica e qikav sot n`kosov kqyrin a ki kerr C-Class , kqyrijn a e ki gjepin e mushtt , nuk i intereson mo qfar familje ki (nejse djemt e kqyrin ma shum ) spo kqyrin shum a ki shkoll a jo , ndit sotin kto veq a ki lek

Po qka po pret prej atjehit? Atje shumica e femrav nuk kan kushte te mira edhe tana duhet me u bazu ne mashkullin...+ per ato femrat atje ishte interesant se qa mendojn tjeter edhe sa inati mundesh me pas m,e dikon...kshtu se ato e shohin nsi te konsiderueshme me pas fraerin me kerr te mir, me gjepa te trash e sene vene...kjo esht kulltura cilla ish zhvillu ne rinin e Kosoves.

shnetje

Kavaleri
13-09-07, 21:25
Ka gra t-mira qe nuk kqyrin pasunin bukurin , po pse do vajza dojn kerr me pas me pas pare me pas shpin 4 kat nese don me marr pse ?
Nuk ka njeri qe nuk e don standartin.
Fukara esht rehat dhe hjek vetem per te holla, ndersa I pasuri i ka te gjitha por se ka Dashurin,Lumturin, Meshiren, Rrespektin e qe keto ai smundet ti blej me te holla.

Pse femrat ngajn mbas pasuris, jo vetem femrat por te gjith anojm aty, kjo esht vetem nje kurrshtje, e deri sa nuk e ke e endrron, mir por kur e ke nuk esht me interesant.
Cfar jet te lumtur ka bashkshortja e Bill klintonit? Majkel gjeksonit?? etj...
Nuk besoj qe ka dikush nga femrat deshir ta ket majkel gjeksonin bashkshort!

Knaqu me mir pak se sa shum e kerkund, jeto Jeten ashtu sa mos me e zgjat doren dikujt.
Edhe te pasurit vdesin, edhe me shpejt se sa te varfurit,edhe qe at pasuri me vete nuk mundesh ta maresh.
Buk e kryp e Zemer.

vjeshta
16-09-07, 15:23
Pse gruaja eshte hale ne sy ??

gjini
18-09-07, 09:42
Pse gruaja eshte hale ne sy ??

vjeshta , gruaja eshte hale ne sy per shkak se sistemi patriarkal qe ka sundue me shekuj te ne ka ndikue edhe ne mardhanjet e gruas ne familje.
gruaja eshte shiqu si rob dhe ashtu e kan knsiderue deri tash ku ka ende asi mentaliteti qe dojne gruan ta shtypin dhe te gjitha punet tja hedhin asaj ne supe.
ajo duhet me ndegjue secinin ne familje dhe nuk guxon te kundershtoj se perndryeshe eshte e keqe dhe si rod i keq qe na ka ra hise flasin per te.

po nje pjese e ka kuptue zakonin e ndyet qe e kemi trashegue dhe nuk eshte ma e ndegjueshme siq ka qene .

Lona
05-10-07, 13:13
Ka gra t-mira qe nuk kqyrin pasunin bukurin , po pse do vajza dojn kerr me pas me pas pare me pas shpin 4 kat nese don me marr pse ?

Gra te mira jane te gjitha se asnje grua nuk kerkon teper por ajo qe eshte e domosdoshme per bashkejetes, ndersa sa u perket "vajzave" kane te drejt se jeta shijohet ,dhe kerkohet kushtet para e jo pas martesese, .

Shqiptare
05-10-07, 13:32
Pse gruaja eshte gjithmone viktime ne situatat ku ka tradheti, qofte ne dashuri apo edhe ne bashkeshortesi?