PDA

View Full Version : Lajm tragjik nga Las Vegasi


Peja-Boy
17-09-07, 14:39
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/Shpresa_Hamzaj.jpg

Me datėn 11 shtator 2007 u nda nga jeta Shpresa Hamzaj vajza 27 vjeēare e veprimtarit tė njohur shqiptar Fatmir Hamzaj. Lajmi i hidhur tronditi tė gjithė bashkatdhetarėt nė Amerikė dhe gjithandej nė diasporėn shqiptare. Veprimtaria atdhetare e Shpresės ėshtė e mirėnjohur jo vetėm tek komuniteti shqiptar por edhe nė opinionin amerikan.

Shpresa ishte veēanėrisht aktive gjatė shpėrnguljes sė refugjatėve kosovar nga Kosova nė Amerikė. Me kėtė rast e pėrditshmja “Las Vegas Sun” nė artikullin Kosovo refugees arrive in LV (8 Gusht 1999) (http://www.lasvegassun.com/sunbin/stories/sun/1999/jun/08/508899480.html?shpresa%20hamza)shkruan pėr punėn e palodhshme qė ajo bėri pėr t’i strehuar bashkatdhetarėt tonė nga Kosova.

Shpresa lindi nė Las Vegas ku edhe mbaroi shkollėn fillore dhe tė mesmen. Kreu kolegjin pėr “liberal arts” (college of liberal arts bachelor of arts English 2004) nė universitetin e Nevadės nė Las Vegas. U kualifikua si realestate agjent dhe tregoi profesionalism nė ushtrimin e detyrės sė vet. Edhe pasi mbaroi studimet ajo vazhdoi tė jetė aktive nė universitetin e Nevadės si alumni. Puna e saj si alumni ishte e mirėnjohur nė universitetin e Nevadės.

Nė kėto momente tė dhimbshme komuniteti shqiptar e ndan dhimbjen me familjen e Fatmir Hamzės ashtu si qė e ndante ai dhimbjen e popullit tė vuajtur kosovar me familjen e vet duke sakrifikuar ēdo gjė personale pėr tė ndihmuar bashkatdhetarėt tonė nė territoret e pushtuara.

Vorrimi do tė bėhet nė vorrezat e Las Vegasit tė Dielėn mė 16 Shtator nė orėn 1PM.

nait
17-09-07, 20:18
Ngushllime per familjen dhe miqt

gjini
18-09-07, 13:39
Edhe pse nuk paskam ndegjue per kete vajz kaq te vyeme dhe patriote po kam dhembje te madhe edhe une per te si me pas ken nje moter e imja ,
Asaj i qof i leht dheu dhe familjes hamza i shprehu ngushellime per humbkjen e ma te dashures .

Xuki
19-09-07, 13:39
Ngushllime familjes dhe tė afėrmve.