PDA

View Full Version : Pak guxim ti themi gjėrat ashtu siq janė!


Murgesha
18-09-07, 13:43
Duke u nis nga mendimi personal se nė kėtė forum ka mė tepėr anėtar familjar e tė martuar marr guximin tė hap njė temė pak mė reale e tė pa zbukuruar fare.

Kam ndėgjuar nga shumė shoqe e besa edhe kam pas rast me pa qė nusja e sapo ardhur nė shtėpi nuk ka kaluar java pa marr njė shpullė prej burrit tė vet. Nuk po flas pėr dhunėn qė me vite ushtrohet ndaj gruas nga burri tek ndoj qift, sepse nė tė shumtėn e rasteve kjo rrafje ka qen e para e ndoshta edhe e mbrama.

Ps. E kam pas hėngėr edhe vet nė atė fillim martese njė shpullė tė tillė sa edhe sot kur e kujtoj mė nxjerrin sytė xixa.

Hajde tash ju mashkujt tė na jepni pak spjegime se pse ndodhė kjo, a zoti mos thashtė keni dhėnė edhe vet dy tri shpulla dhuratė pėr mirėseardhje nė shtėpi nuses tuaj?

SANTANA-29
18-09-07, 14:15
Murgesha te pershendes,,
Dhuna apo rrahja, nje fenomen shume i shemtuar...
Duke ditur temperamentin tone si shqipetare (gjaknxehte), e rrahura e gruas nuk quhet dhune por nje gje normale dhe merret si edukim nje kundershti.keshtu te pakten ka qene deri vone,rrahja tek ne eshte shume komplekse dhe prezente ne cdo moment te jetes sone.
Te rrahesh gruan,shoqen tende te jetes ose nenen e femijeve te tu, do te thote te jesh nje njeri i pallogjikshem qe gjerat i zgjidh me nje veprim shume te shemtuar.
Ne nje lidhje te till nuk ka bashkebisedim, nuk ka degjues te mire, por vetem njerez shume te afert qe luftojne njeri kunder tjetrit.
Zakonisht femra shqipetare nuk eshte e rrahur vetem nga burri por kjo fillon qysh ne femijeri,i pari eshte babai mandej nena dikur edhe vellai.......
RRahja eshte e pa lejueshme dhe tmerresisht kriminale.....ky ishte pra mendimi im.

LOJETARI
18-09-07, 15:10
Murgesha ,unė kur u martova veq ka pas dalė shpulla prej trendi ,kėshtu qė mė duhej ,edhe mė duhet ende tė pėrmbahem deri sa tė kthehet parapė nė modė .Mirpo pse vjenė deri te shkrepja e shpullave mundė tė ta shpjegoj .Ka momente kur gruaja pa kurrėfarė nevoje ta ngritė tensionin e gjakut sa qė kryet tė vlonė,tė mbushet mendja se nė ty ėshtė hy edhe njė person tjetėr dhe t`i ka pshtjellė tė gjitha kabllat ,ndezen drita me turlifarė ngjyre qė as ėndėrr nuk ke mundė t`i shohėsh ,ndėrsa ti fillon me bė lėvizje tė pa koordinuara ,normalisht qė sė pari rrėshqet dora ,edhe pse ti pėrpiqesh tė qetėsohesh ,nuk ia arrinė sepse nė ty ka hy dikush tjetėr , sigurisht dreqi ,apo ku ta dij unė .Kėshtu qė ne jemi plotėsisht tė pafajshėm .:biggrin: :biggrin:

King Kastriot
18-09-07, 15:28
"Murgesha" e nderuar
Teme shume interesante dhe e qelluar, fakt eshte se dhuna te femrat eshte shume e shprehur edhe sot e kesaj dite te ne ... Per fat te keq ... Eshte veti qe duhet gjithsesi ta luftojme. Sikur Gruaja ashtu edhe Burri jane krijesa te Zotit, prandaj duhet te jene te barabarta. Toleranca eshte ajo qe e mban bashkjetesen, por sikur cdo gje tjeter edhe kjo duhet te jete reciproke dmth e dyanshme. Kete vere me ra rasti te shoh dhune ndaj femres tone ne atmosfere publike: "Burri" e boksoi Gruajen e vet ne Plazhe para dhjetra njerzve te panjohur. Mendimi im, eshte se femrave te tilla duhet ti ofrohet ndihme si cdokund ne perendim.

luckyman
18-09-07, 18:24
Murgesha,une kur te martohem du me ja nise me e shpullat Nene,sepse kur t`me shef gruja tu e rreh Nenen ndoshta me tutet pake...........:tongue:,...

mue mu thaft dora ni rafsha gruas sime shuplak(mozallah),n`perjashtim nese bojme sado mazo..:biggrin:

^katunari^
18-09-07, 19:22
Aii po lehte eshte kjo pune:
Nje njeri i mequm kish pase thane:
Si te qohesh ne mengjes, duhet me e rrehe gruen, nese nuk e din ti pse , e din ajo ?:smile:
Nuk ka nevoje ma shume per komente a po ?
hahhhhhahhahahhhh:biggrin:

yllbardh
18-09-07, 20:05
Murgesha,une kur te martohem du me ja nise me e shpullat Nene,sepse kur t`me shef gruja tu e rreh Nenen ndoshta me tutet pake...........:tongue:,...

mue mu thaft dora ni rafsha gruas sime shuplak(mozallah),n`perjashtim nese bojme sado mazo..:biggrin:

HAHAHAAAAAA...... po e di se ti hajgare je kah ban vec po dojshe me i'a ba sikurse proverbi popullor qė thot se nuses t'posa martueme duhet me i'a ckye macėn nė pragė t'derės se ka me t'u tutė.:biggrin:
Sa pėr vete mundė tė them se pėrdorimi i dhunės ėshtė njė fenomen ku njeriu e qetė veten nė pozitėn m'a tė ulėt qė ekziston. Pa marrė parasyshė situatėn kur sjo nuk zgjidhet me anė tė arsyes atėherė me pėrdorimin e dhunės situata nuk zgjidhet asesi. Ne n'a merr mendja se e kemi zgjedhur po ncuk... nuk ėshtė zgjedhur. Ka ndodhur qė e kam parė veten qė i jam hasur dhe jam ndalur dhe se kjo m'a merr mendja qė ka pasur efekt shumė m'a tė madhė se sa ti kisha ra.(gjė e cila hiq s'mė ka pėlqyer sepse me njė person tė rritur duhet qė tė mirremi vesh me fjalė e jo me anė dhunės)

jadore
18-09-07, 22:16
sypozojme qe ka edhe keso raste ..!!!.. si do te veproja ...!!
Zote i madhe mos me provo , se atehere ajo ngritje dore ne ajer do te mbetej e ngrirur ....
p.s.
shume here njeriu ndodhet ne situata tensionimi megjithate mendoj qe eshte aftesi e te menqurit te dij deri ku shkon kufiri i tolerances ..

Murgesha
19-09-07, 00:47
Pėrshėndetje.
Ju falėnderoj pėr pjesėmarrje nė temė por po e shof qė i paskėt bishtnu pak kėsaj teme, e cila simbas mendimit tim nuk ka tė bajė me dhunėn ndaj femrės.
Unė e ceka edhe nė shkrimin hyrės se nuk po kėrkoj diskutime rreth dhunės ndaj femrės, por pėr njė episod tė vogėl qė nė tė shumtėn e rasteve kalon pa pasoja tė mėdha.
Andaj ju lutem pėrmbajuni temės pa ja devijuar kuptimin se tema pėr dhunė ndaj femrės kemi mjaft e duhet tė ja vejmė dryrin kėsaj teme nėse diskutimet shkojnė nė atė drejtim.

Murgesha!

SoKoLi-i-Maleve
19-09-07, 02:11
Njeriu qe ska kapacitet me u shpreh si duhet ne menyr te rregullt ( qe i mungon kuptimi i logjikes)ne raste emocioni aj humb logjiken njerzore dhe bjen skllav i instinktit shtazor,(egersira qe asht thell ne nen ndergjeejen tone suprimon)ku fuqija ,dhuna dhe agresioni dalin ne pah si menyr komunikimi.

King Kastriot
19-09-07, 09:37
Pėrshėndetje.
Ju falėnderoj pėr pjesėmarrje nė temė por po e shof qė i paskėt bishtnu pak kėsaj teme, e cila simbas mendimit tim nuk ka tė bajė me dhunėn ndaj femrės.
Unė e ceka edhe nė shkrimin hyrės se nuk po kėrkoj diskutime rreth dhunės ndaj femrės, por pėr njė episod tė vogėl qė nė tė shumtėn e rasteve kalon pa pasoja tė mėdha.
Andaj ju lutem pėrmbajuni temės pa ja devijuar kuptimin se tema pėr dhunė ndaj femrės kemi mjaft e duhet tė ja vejmė dryrin kėsaj teme nėse diskutimet shkojnė nė atė drejtim.

Murgesha! e nderuara "Murgeshe" edhe nje a apo dy shpulla siq i quani ju apo shuplaka, jane dhune. Nje shuplake len pasoja pa diskutim, ai qe te don nuk te lendon.

egi
19-09-07, 17:48
Aii po lehte eshte kjo pune:
Nje njeri i mequm kish pase thane:
Si te qohesh ne mengjes, duhet me e rrehe gruen, nese nuk e din ti pse , e din ajo ?:smile:
Nuk ka nevoje ma shume per komente a po ?
hahhhhhahhahahhhh:biggrin:

valla shum i meqem aj njeri (me siguri far qobani i bjeshkve)...e me qen e kunderta, t'ja kish zdrit gruaja burrit nje shuplak ne pik te mengjesit ..qka kish ndodh???!!!

gjini
20-09-07, 14:20
Nuk eshte e thanun gjithmon me e tregua ate qe e ke mesheft apo qe nuk don me e tregue, por nese fillon me tregue athere merr guximin dhe tregoj gjerat ashtu siq jan e jo siq ke deshire te jene.

Ske nevoj ta thuash nje gje, por kur e thua le te jete e vertet ajo.

DEA
20-09-07, 14:49
Shuplaka ne ditet e para te marteses hhmmmmmmm, ne muaj te mjaltit jo, diqka duhet me perjetu qifti i ri:biggrin:

LABI
21-09-07, 20:15
sypozojme qe ka edhe keso raste ..!!!.. si do te veproja ...!!
Zote i madhe mos me provo , se atehere ajo ngritje dore ne ajer do te mbetej e ngrirur ....
p.s.
shume here njeriu ndodhet ne situata tensionimi megjithate mendoj qe eshte aftesi e te menqurit te dij deri ku shkon kufiri i tolerances ..

Ky kufij i tolerances mund t'shtrihet deri ne ate mase me te cilen nuk cenohet liria e tjetrit...

^katunari^
21-09-07, 20:41
valla shum i meqem aj njeri (me siguri far qobani i bjeshkve)...e me qen e kunderta, t'ja kish zdrit gruaja burrit nje shuplak ne pik te mengjesit ..qka kish ndodh???!!!

egi, me te vertet mendove se ishte seriozisht ky mendim a? ncnncnnnnnnnnnnnnn

egi
13-10-07, 08:54
egi, me te vertet mendove se ishte seriozisht ky mendim a? ncnncnnnnnnnnnnnnn

valla mevaret prej disponimit tim se qysh i marr mendimet dhe postimet ne kete forum...nese jam serioze i marr seriozisht...:smile:

pleshti
13-10-07, 15:30
Murgesha ,unė kur u martova veq ka pas dalė shpulla prej trendi ,kėshtu qė mė duhej ,edhe mė duhet ende tė pėrmbahem deri sa tė kthehet parapė nė modė .Mirpo pse vjenė deri te shkrepja e shpullave mundė tė ta shpjegoj .Ka momente kur gruaja pa kurrėfarė nevoje ta ngritė tensionin e gjakut sa qė kryet tė vlonė,tė mbushet mendja se nė ty ėshtė hy edhe njė person tjetėr dhe t`i ka pshtjellė tė gjitha kabllat ,ndezen drita me turlifarė ngjyre qė as ėndėrr nuk ke mundė t`i shohėsh ,ndėrsa ti fillon me bė lėvizje tė pa koordinuara ,normalisht qė sė pari rrėshqet dora ,edhe pse ti pėrpiqesh tė qetėsohesh ,nuk ia arrinė sepse nė ty ka hy dikush tjetėr , sigurisht dreqi ,apo ku ta dij unė .Kėshtu qė ne jemi plotėsisht tė pafajshėm .:biggrin: :biggrin:
Edhe pse me tone humori ju vetem pasket spjeguar pse burrat i rrafin grate. E pasket spjeguar ashtu si ne te vertet i vlon gjaku shqiptarit dhe krisin shpullat.

Pupi
13-10-07, 21:36
sypozojme qe ka edhe keso raste ..!!!.. si do te veproja ...!!
Zote i madhe mos me provo , se atehere ajo ngritje dore ne ajer do te mbetej e ngrirur ....
p.s.
shume here njeriu ndodhet ne situata tensionimi megjithate mendoj qe eshte aftesi e te menqurit te dij deri ku shkon kufiri i tolerances ..
Qe edhe une u nala te Jadori (Mbretria alla Jador), jo per i gja, veq qe qenka shprehur (si gjithmon)shum diplomatikisht. Ska pas nevoj!(mendoj une, kur e shkruaj une normal qe e mendoj une de mo).
Pse ?
Sa mir ja paskan nisur djemt e qikat me tregue, per shpullat qe kan dhen, DHE kan marre!
E dini pse kjo dhenja e shupullave qenka"interesante". Sepse ne si gjithmon duke i thene vetit trima(s'guxon kush me ma prish timin e duhanit, po guxojkshin o cka po guxojshin).
Kur u martova heren e par,(se edhe ashtu Tema, dmth. mes rreshtave kush eshte me nuse e kush pa te)Thojsha kush more guxon me ma prish mue!
Dhe pa nje pa dy, nje mbremje me krisi shpulla, dingaaaaaaap. Hmmmm thash!
Qysh ban more kjo, e tu cova une "Trimi" e ta grushtata si dita ma mir.
Pas ca diteve, kur morem frym lirisht, ajo me tha, po pse more gati me mbyte? Une e prisja te ma ktheje, ndoshta edhe dyfish, por ti gati me mbyte.
Kur u martova heren e dytė, Thash jo ma me shpulla se po ike gruja, ja qe edhe aty deshtova(s'mun u permbajta) dhe shkepa nja disa sosh, nuk zgjati shume edhe ajo iku!
Euuuu thash spo bajka kshtu more, dhe vendosa ti ndal shpullat(mendoja shpullat i kan fajet) si per ēudi, msova me vone, ato qe te dyjat merrnin edhe me shume shpulla se kur ishin me mua, ama rrinin bashk me partnerin.
U kujtova, mos vall munguan shpullat(ato te fortat) nga ana ime?
E treta e vėrteta!
Stop shpullave thash, ta provoj njėher.
Dhe besoni njerz, pa prit e pa kujtue t'em ka kris nja ni ditė, hala xixa po m'bajn syt!
U nala, mora frym thellė, dhe njeha deri ne dhjet, pash para meje tek dridhej gruaja. hė mi i thash pse je hutue?
E mora per dore, e ula ne shtrat ,he e denova me dy ore masazh!
Pas ca muajsh, kur me erdhi mua per ti dhene nje shpull asaj(se vertet ja kisha pas kris shume) Ajo iku(hėh,thash ja mathi edhe kjo) si per ēudi ajo kishte shkuar deri ne kuzhine(kishte qajtur si dukej) dhe pas pak pash te vinte mepjat plot ėmbelsira dhe ni Gjygym kafe(qesi kafe gjermane ,pe dini ju t'allamanis).
M'jau mush menen, vajza ime ka mbushur te pestat, dhe tash flet dhe kupton shume gjera, fqinja jone nje dite e pyeti, a te bertet babi? Jo tha babi i tregon mamit.
E a i bertet babi mamit,a mami babit?
Vajza jone, mbeti s'diti/s'patipergjegjie! perkunder kembengulsis se fqinjes per te ditur ndoj gje, ajo rrudhte krahet ne shenje s'di.

Pra te nderuara/nderuar, nuk eshte mire te mbani ne vete asgje, jepni shpulla, merrni shpulla (ama me mas) sepse njeriu i zakonshem ka nevoj te jap dhe te marre shpulla, te bertas, dhe te degjoj bertimen!
Nje fjal e urt (e huaj) po thojke:
Aty ku ka bertim/shpulla(te ndersjella kuptohet) ka edhe dashuri!

vjeshta
18-10-07, 15:22
Unė erdha mė njė fjalė tjetėr tė urtė .......Qka vjen prej zotit(dashnisė) mirė se ardhtė !!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

halla e madhe
18-10-07, 18:38
Unė erdha mė njė fjalė tjetėr tė urtė .......Qka vjen prej zotit(dashnisė) mirė se ardhtė !!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif...hahahahaa, valla moj nalete ti e paske ba burrin per veti,une e shkreta hala po ja kame drojen hejes tim, kukuu me bo me ju dridhe mustaqja,zoti na ruajt s'di ku cjelle..hahahahahahaa:biggrin:

vjeshta
18-10-07, 19:13
...hahahahaa, valla moj nalete ti e paske ba burrin per veti,une e shkreta hala po ja kame drojen hejes tim, kukuu me bo me ju dridhe mustaqja,zoti na ruajt s'di ku cjelle..hahahahahahaa:biggrin:

Oj hallushe preja mustaqet se ska qka me dridhe mbasandej ,edhe e hjek drojen .............ketu eshte krejt sekreti .........hahahaaaa

halla e madhe
18-10-07, 19:16
Oj hallushe preja mustaqet se ska qka me dridhe mbasandej ,edhe e hjek drojen .............ketu eshte krejt sekreti .........hahahaaaa..... jo ishalla,a po done me na shti ti mu perla aaa, kofte large,mustaqet i ka per qef oj nalete,ai pa gru rrine pa mustaqe jo..hahahahahaaa:biggrin:

vjeshta
18-10-07, 19:21
..... jo ishalla,a po done me na shti ti mu perla aaa, kofte large,mustaqet i ka per qef oj nalete,ai pa gru rrine pa mustaqe jo..hahahahahaaa:biggrin:

Nuk paska ra ne gru qe ja shtrengon dhembet ,se i kish hjek mustaqet .........hahahaaaaaaaaaaa

halla e madhe
18-10-07, 19:24
Nuk paska ra ne gru qe ja shtrengon dhembet ,se i kish hjek mustaqet .........hahahaaaaaaaaaaa...eh, halla hala e vaktit moqem,hajt se 30 vjetet e para kaluan, keto tjerat ishalla me gajret i kalojme e pa shterngata..hahahaha:biggrin:

vjeshta
18-10-07, 19:28
...eh, halla hala e vaktit moqem,hajt se 30 vjetet e para kaluan, keto tjerat ishalla me gajret i kalojme e pa shterngata..hahahaha:biggrin:

Ishalla ,se gezohem per ty ...........e per veti paskna vakt ........hahah

halla e madhe
18-10-07, 19:32
Ishalla ,se gezohem per ty ...........e per veti paskna vakt ........hahah...merre veten me t'mire, ngo hallen, n'dash me pshtu lehte prej krizave...hahahaha:biggrin:

vjeshta
18-10-07, 19:40
...merre veten me t'mire, ngo hallen, n'dash me pshtu lehte prej krizave...hahahaha:biggrin:

A nuk ke ndonje recept tjeter ,se kta e di ?? hahahaaaaaaaaa

halla e madhe
18-10-07, 19:43
A nuk ke ndonje recept tjeter ,se kta e di ?? hahahaaaaaaaaa...jo moj, ti mbaj keto qe po ti them boll ke..hahhhaaaaa, a pak po te doket aa:biggrin:

vjeshta
18-10-07, 19:51
...jo moj, ti mbaj keto qe po ti them boll ke..hahhhaaaaa, a pak po te doket aa:biggrin:

O qe nuk po me doket pak ,po theme a pate tjeter .......hahaa

emine
14-05-08, 06:44
kam linde Guximtare(nje fije kry budall) sepse kure a me pas frige marr guximin e ja tham ate qka mendoi....edhe sikure te rrenohet Bota kure kam diqka me then apo ba, e baj!(nuke krenohem per ket)por kam lind me ket te met.........

emine
14-05-08, 06:55
kam linde Guximtare(nje fije kry budall) sepse kure a me pas frige marr guximin e ja tham ate qka mendoi....edhe sikure te rrenohet Bota kure kam diqka me then apo ba, e baj!(nuke krenohem per ket)por kam lind me ket te met.........NE KET FORUM SA KILI MILI PO U BAJKE HAHHAHHAHAHHAHA


:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::

Arkza
14-05-08, 16:33
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::Ovvvvvvv Eminja ovv qe me Befasove !!!!
Valla per kete Postim i ki 1000000000000000 kokrrat te Gjelbrta !!!
Sa Bash Kili mili po bojka se bilivallha ne Shpi keshtu askuj nuk ja qet !!!

emine
04-06-08, 06:58
Kam shpresu gjithmone,se kam fuqi te ndryshoi njerzit rreth meje per mire,kam shpresu se duke qene mire e bute,kjo nuke keqperdoret nje dite,,,,,,,,,,,po kjo sdo ndryshoi kurre as une sdo kem fuqi te ndryshoi njerzit,,,per ket arsye pshtetem per mur dhe ne te ardhmen dua vetem te jem Shikuese,,,,,,,,,Une jetoi per ate dite kure drejtsia ka me qen ne zemrat e njerzve(PO E DI) se me duhet jetu gjate dhe ndoshta ajo dite nuke do agoje asnje her,,,,,,,,,,,,,

kam guxim te bej gjithqka (per mir) po kam edhe sy dhe ndjenja te shofe thell ne zemeren e njerzve.............KJO ME BAN TE TRISHTOHEm:frown: SA pak Dashuri ka ne Zemrat e njerzve..........

emine
06-09-08, 19:23
Si mundeni cdo femre qe ju kalone afer syve ti thuani "Zemer,loqk e ti dhuroni puthje.....a jeni produkt mekanik,sjeni njerz me ndjenja ,apo keni komplekse me veten e duheni te tregohi burra duke ju lpit cdo femre qe ju kalone afer syve....

DEA
06-09-08, 19:28
Si mundeni cdo femre qe ju kalone afer syve ti thuani "Zemer,loqk e ti dhuroni puthje.....a jeni produkt mekanik,sjeni njerz me ndjenja ,apo keni komplekse me veten e duheni te tregohi burra duke ju lpit cdo femre qe ju kalone afer syve....

Oj Emine bonu qe nuk i nij e as nuk i shoh, injoroj se ky eshte nje fenomen i lashte i shqiptareve e zor qe ka me ndrru najhere..

Intela
23-09-08, 21:03
A mendoni se antaret e ketij forumi i thojne tpakten deri diku gjerat ashtu siq jane n'realitet?Mendoj qe shumica nuk e thojne as 5% tverteten.

Oqeani
23-09-08, 21:34
A mendoni se antaret e ketij forumi i thojne tpakten deri diku gjerat ashtu siq jane n'realitet?Mendoj qe shumica nuk e thojne as 5% tverteten.


Pershendetje Intela

Nuk di se per ēfar nuk ju duken gjerat reale... Ju po sa keni ardhur dhe keni nje pershtypje te tille ... lexoni e vertetohuni... ( nuk mund te them sakt kur e morra kokrren e rushit )

Me nderime Oqeani

Intela
28-09-08, 23:47
Pershendetje Oqean,ate qe kam cekur ketu ishte mendimi im pasi i kam lexuar disa prej postimeve te bera prej disa anetareve te cilet i njoh personalisht,keshtu qe ti mos e merr kete personale nese ti e ke thene tverteten ski pse brengosesh..ciaooo