PDA

View Full Version : Performancė: Ezan nė kishat e Zvicrės


Zana_ch
18-09-07, 19:12
Performancė: Ezan nė kishat e Zvicrės
Lėshohet ezani pėrmes megafonit nė tri kishat mė tė mėdha nė Zvicėr, nė Bern, St.Gallen dhe Einsiedeln.
18.07.2007 12:04PerformancėNjerėzit duken tė habitur me rastin e performansės sė artistit Johanes Gees duke lėshuar ezanin pėrmes megafonit nė tri kishat mė tė mėdha nė Zvicėr, nė Bern, St.Gallen dhe Einsiedeln. Artisti ka performuar duke u frymėzuar nga debatet e zhvilluara lidhur me lejimin apo ndalimin e ndėrtimit tė minareve nė Zvicėr, vend pėr thirrjen e ezanit. Sikur ka dashur tė thotė kėshtu do tė dukej Zvicra.
http://www.youtube.com/watch?v=RCB-ibyV4aw&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Emesazhi%2Ecom%2Fnews%5Fdet ail%2Ephp%3Fid%3D658


Kjo thirrje ezan eshte me kishe e Brnit.


http://www.youtube.com/watch?v=a1jOzqN_LCA&NR=1

Kjo thirrje ezan eshte me kishe e Zürich


http://www.youtube.com/watch?v=-GOlb--dhjA&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Emesazhi%2Ecom%2Fnews%5Fdet ail%2Ephp%3Fid%3D658


Kjo thirrje ezan eshte me kishe e Einsiedeln


Paramendoni a kshin lejue arab ne xhamiat e ty me ber kto gjana ????

Preshevar
18-09-07, 19:26
Paramendoni a kshin lejue arab ne xhamiat e ty me ber kto gjana ????

Arabt 5x ne dite thrrasin Ezan nėpėr xhamia zana,

Kjo vepėr ishte anti-islame, por si duket s'ju shit !

NEW! Nė Zvicėrr prap lejohet ndėrtimi i Minarėve !

Zana_ch
18-09-07, 19:33
Arabt 5x ne dite thrrasin Ezan nėpėr xhamia zana,

Kjo vepėr ishte anti-islame, por si duket s'ju shit !

NEW! Nė Zvicėrr prap lejohet ndėrtimi i Minarėve !


hehe ...nuk eshte e veret se eshte e lejuar ....ok


I nderuarai preshavari arabt do e kishin lejue me ber lutje nje prift i kishes Katolike ?

prishtinasi
18-09-07, 19:57
A e keni ditur se?
....ne vitin 18.09.2007....zvicrranet ja nisen me u fal...duke mos e ditur se ishte performance...madje edhe Hajdi me qenėt e saj iku nga alpet...dhe e ndrroje emrin ne Rashida!

Nejse me qene korrekt...s'besoj qe performanca te tilla do te ishin lejuar ne xhamia...!? Ndoshta po...per kete na tregojne me mire disa besimtare qe jane ne forum...(por shpresoj jo ata qe mendojne qe viti i ka 13 muaje, e ka te atille...)
Tash s'po di cfare performance ka qene...se s'po guxoj me kqyre linkun ne "youtube" se e kom gjyshin afer...e mos po mendon qe eshte ka kendon hoxha...e po ja nise po falet!
Ju pershendes...

Preshevar
18-09-07, 20:25
hehe ...nuk eshte e veret se eshte e lejuar ....ok


I nderuarai preshavari arabt do e kishin lejue me ber lutje nje prift i kishes Katolike ?

... kur tė zgjohesh njė dit prej gjumit, dhe ti pash Minaret duke te ber hije, Mos u Befaso ! :tongue:

"E nderuara" Zana, si e bėn thirrjen Prifti per falje ?... apo Si luten Priftėt ? akan ndonje ritual qė e pėrsėrisin... se spo e kuptoj as pytjen tende. Xhamia eshte shtė pi e Zotit prandaj, hyn dhe lutu si i nėnshtruar i Zotit xh.sh. As nė kishė nuk jan falur muslimanėt, mos u habit, aj thjesht e ka lishuar nje CD nė Kishė qė ishte ti frigsoj Zvicrranėt.

ps: Aj artisti eshte antar i partis UDC. Shokut tėnd Blocher qė i don shum Shqiptarėt. :)

yllbardh
18-09-07, 20:34
http://www.youtube.com/watch?v=a1jOzqN_LCA&NR=1

A mundet kush me i pėrkthye komentet nė kėtė video?

ARI_03
19-09-07, 18:00
Zvicra ka probleme me katolikėt qė dhunojn vajzat e tyre dhe u vrasin mėsuesėt e nuk kan probleme me muslimanėt jooo.. :wink:
dhe veq desha tė shtoj edhe diēka qė kėta "mysylmanat" qė anojnė nga katolikėt dhe idealizojnė botėn krishtere, o leni se janė raste sociale qė i mban caritasi i kryqalive, qysh me shkrujt kėta keq kundėr atyre qe ju japin bukėn....:biggrin:

Psikologu
19-09-07, 18:44
Zvicra ka probleme me katolikėt qė dhunojn vajzat e tyre dhe u vrasin mėsuesėt e nuk kan probleme me muslimanėt jooo.. :wink:
dhe veq desha tė shtoj edhe diēka qė kėta "mysylmanat" qė anojnė nga katolikėt dhe idealizojnė botėn krishtere, o leni se janė raste sociale qė i mban caritasi i kryqalive, qysh me shkrujt kėta keq kundėr atyre qe ju japin bukėn....:biggrin:


Apel ju paske ba se !!!!
Deri me dje , kur ishe ne thundren e shkaut , ishin kryqalit qė tė mbajten gjallė, por edhe kryqalit ishin ata qe i ndalen hovin serbis .
Tash je ne kotlluk e flet lehtė , por une po e bejė njė apel tjeter ;
Sa me largė islamit , aq me afer shteti dhe lirisė, sepse je ne vendin e kryqalis , kur edhe ti dikur ishe kryqali.

Zana_ch
21-09-07, 00:31
Zvicra ka probleme me katolikėt qė dhunojn vajzat e tyre dhe u vrasin mėsuesėt e nuk kan probleme me muslimanėt jooo.. :wink:
dhe veq desha tė shtoj edhe diēka qė kėta "mysylmanat" qė anojnė nga katolikėt dhe idealizojnė botėn krishtere, o leni se janė raste sociale qė i mban caritasi i kryqalive, qysh me shkrujt kėta keq kundėr atyre qe ju japin bukėn....:biggrin:
hehe a mos e ki ba ti token ku je duke e shkel me kemb turk apo arab ne gjermani ........nga qka je duke jetu ti ne gjermani ........Ariksja loje qe jeni duke e loze juve jeni duke ber kshtu " po e gjuaj pshtymen te lart ama prap se prap ne ftyr po ju bjen"para se me shkru diqka per nje shtet tjeter kqyrni a mos jeni ka e hani buken apo kah e pini ujin e ati shteti............ups

biondi-pe
21-09-07, 14:05
Mir the zana,pajtohem me ty dhe nuk mendoj se vlen te flitet ma teper me njerez te cilet e shajn buken e atyre qe ja u dhurojn,por vetem ju kisha bere apel qe te shkojn ne arabi apo ne turqi,e e te msojn me shum per fene e vet muslimane,me shpresen se nuk do te vdesin urie,duke marr marasysh se atje askush nuk i pret krahhapur sikur ''kryqalit''qe i qlirojn nga roberia,qe i qlirojn nga varferia,dhe qe je ju mundesojn nje jete normale pa brenga per dallim nga arabia apo turqia e cila na ka shkel per 5oo vjet dhe ne fund na ka lene nder sundimin serb.

Simson
26-10-07, 07:30
Ku po e dini more a lejojnė Arabėt priftat tė luten nė Xhami a jo??? ncncn
A e dini se nga sa tė krishterė nė ditė vizitohen Xhamiat Arabe, vizita e papės nė Xhaminė blu tė Stambollit ku edhe bėri njė lutje, po mos ja futni kot mos "kallni fitila" se gja sun boni.

Edhe ky "pseudopatrioti" i fundit ku thot se jeton nė tokė krishtere, e unė zotri jetoj nė tokė Islame pasi ti po e ndanė Kosovė fetarisht, edhe jam shumė krenarė qė jam Musliman e qė mė shpėtoi nga asimilimi nė sėrb, bile edhe katolikėt duhen ti faleminderohen muslimanėve qė i ruajtėn nga ai asimilim.

Sa i pėrket atij ezani, ai nuk ka pasė asgjė me Islamin, atė e bėri njė Artist me emrin Johannes Gees i cili ndėrmorri fushatė kundėr politikės rasiste tė Chritoph Blocher-it.

Mario
28-12-07, 12:35
Hey ti mendon se ka probleme , se ne Ch me ndodh edhe nje rast me i vogel naj aksident bahet shum e madhe ne TVe gjithkun se ky rast evidentohet, jo sikur te muslimant se mbahet msheft,, sikur ne kosov edhe ne Ch me musliman tu ndodh gjithshka, asht .Rasti ne Gjermani kur ja ka kput kryt grus se vllavit te vet edhe ka dal neper qytet me kry ne dor si ne filma horror, veq se gruja vllavit tina eka provoku, apo afer nesh ketu ne kosov kur baba i nzan qiken e vet me vlla, e i vret te dyt, ateher kuptohet se ndryshe sish marr vesh kurr.,apo aj rast kur e dhunon qiken e vllavit ,5a po 6 vjeqe, edhe e myt, ndersa gjat obduksionit del se ajo qik ishte e tina, dmth pamoralitet i madh
Kta se e marrin grune vllavit te vet, ata edhe sex bajn meta edhe pa e marr se lejohet.

Lumi na ne Kosov se skina kesi njerzish me ide sikur ju ne ket forum, mi marr grat e vllazniv, nuk kam kurgja kunder muslimanizmit , po kam kunder arabizmit e turqizmit, e pa moralitetit.

Mario
28-12-07, 17:49
E nderuara Zana , a din qysh jan keta njerez, ja po ju tregoj se qka ka ndodh tek nje fshat ketu tek ne se me ka tregu shoku im me i ngusht musliman , asht por asht musliman shqiptar , jo si disa musliman arap.

Ka ardh djali i migjes te qati shokit prej Zvicrres me kerr, edhe ka ardh ne mbramje e kan prit mir e jan gzu shum e krejt okey, edhe ky djali ja ka dhan babes se vet 3 000 franga, qate nat.

Te nesermen , kur a qu baba i kti djalit se asht hogj i ka bertit djalit te vet qu heke kerrin shpejt nxerre jasht dyrve mos ta shof, se e ka kryqin ne regjistrim, (e din kush ka pa tabela te kkerrit te CH) ky ja ban qysh me nnxjer jasht bab a din sa shtrejt e kam bele, ja kthen hogja spo me intereson nxjerre jasht shpejt,
Edhe ky e nxjerr kerrin jasht oborrit edhe kthehet , bab thot kthemi qato 3 000 franga , thot pse djali jam, thot se deh ato e kan kryqin ne ta, ja kthen ska dert djli jem se paret nuk mi she kush,
qeshtuuuuuuuuuuuuuuu, jan

Dardani_K1
29-12-07, 04:31
ky fare hogje koka hogj topuzi,hogj ahmaki e hoxh magari e besa kojtagji i madh shih ti paret me kryq apo te kryqalis spo i pengojn e regjistrimi po e valla kete hoxh qe besa e kisha tredhen po te isha si djali i tina qate dite kisha dalen nga shpija dhe ma as nje cent sja kisha que ati babe po ai sashte babe po idiot,marre i koft disa tipa qe po bahen musliman te fort po na e marrin fytyren edhe neve qe jemi musliman taman si duhet,se shume sende qe po i bajne keta muslimanet ekstrem nuk jane ne kuran po jan kah i qesin nga koka e tyne e qdo sen qe e bajn jashta asaj qe shkruhet ne Kuran ashte bidat ,haram dhe ndeshkohet,po kuke pa apo kuki ni qe ne kuran shkruhet se duhet me vra Gra,Femij,Pleq e te semur por keta Muslimanet ekstrema po i bajne keto sende e per qfare arsye e din ata me sa di dhe kame ndegjue Muhamedi pejgameri kristianet dhe kishat i ka mbrojtun duke thanen se ata kan me i pasen te drejtat e tyne vetem kush epranon fen muslimane me qef dhe zemer ai mundet me kanen musliman se me dhun jo,po keta jaranat spo aju man me luftue kunder ushtris Amerikane,Izrealite e qka me ba yrysh e ne femij e kjo ashte marre dhe haram.une si perkrahi muslimanet ekstrema si ne Pej para disa viteve qe ja fillun me i rrezue guret e varrezave dhe me i thy gjamat e xhamijave.
kure jau ndertova gurin prinderve te mi nje kusheri hoxh erdh dhe thojke apo i hjek ja ti hjeka se sba e mua me inatosi e i thash jo si hjek e ai me te fort me tha pra qe si hjek ti thej e morri qekiqin macoll dhe u nis nga guri dhe sa e ngriti ne ajr qekiqin une e humba kontrollen e nxora revolen dhe i thash allahu me falt por bani dhe e theve ate gur pasha allahun kam me te vra kur e pa ngusht e uli qekiqin dhe me bisht nder kamb iku.
po ky i njajti hoxh me nje rrog prej 300€ ka ndertu shtepi dhe ka ble banes e pyetja shtrohet kah i murr ai keto te holla me nje rrog 300€ se besoj qe ka mujten me i ba edehe banesen edhe shtepin por ose i kan dhanen vllaznit e vet arab ose ka vjedhen ky far hoxha qe dojke me i rrezue guret e ja se kushe jan hoxhallaret ,hoxhallaret din veq me marren po me dhanen qe besa jo ashtu siq bajn ne disa raste priftat katolik.

Dardani_K1
29-12-07, 04:42
po keta hoxhallar ekstremat po dojne me i mbajt popullin ne erresir si ne shekullin e 17 duke ju thanen mos mesoni librin e kaurrit se asht haram e nuk e ndjekin rregullin e kuranit ku thot se i dituri duhet me i dhanen dije te paditurit jau mushin kokat me marreziar deri aty sa qe ka prind qe vajzen 12 apo 13 vjeqare e marton me nje burr 50 vjeq e pse se ky hoxha merr pare te majme nga ai jarani plak se ne kuran nuk thot se vajzes se ciles ende i pik buza qumsht me martue me nje plak jojo se besoj kurr hoxhallaret qe jan te mir dhe te drejt si lajn me marren frym kta kopukat e korruptun.
apo rasti i ati hoxhes se kosoves qe femijet e gruas se par qe i msheli ne podrum per muaj te tan pa buk derisa i gjeti policia dhe i liroi po ky hoxh lyp me tja lue plumb ne lule te ballit e qfare te mire presin populli nga ky shejtan se jo hoxh kush done me diten ma shume nga feja islame le te lexon kuranin ne shqip e ska nevoj me ngue hoxhen hiq.

BE LK
29-12-07, 22:08
po keta hoxhallar ekstremat po dojne me i mbajt popullin ne erresir si ne shekullin e 17 duke ju thanen mos mesoni librin e kaurrit se asht haram e nuk e ndjekin rregullin e kuranit ku thot se i dituri duhet me i dhanen dije te paditurit jau mushin kokat me marreziar deri aty sa qe ka prind qe vajzen 12 apo 13 vjeqare e marton me nje burr 50 vjeq e pse se ky hoxha merr pare te majme nga ai jarani plak se ne kuran nuk thot se vajzes se ciles ende i pik buza qumsht me martue me nje plak jojo se besoj kurr hoxhallaret qe jan te mir dhe te drejt si lajn me marren frym kta kopukat e korruptun.
apo rasti i ati hoxhes se kosoves qe femijet e gruas se par qe i msheli ne podrum per muaj te tan pa buk derisa i gjeti policia dhe i liroi po ky hoxh lyp me tja lue plumb ne lule te ballit e qfare te mire presin populli nga ky shejtan se jo hoxh kush done me diten ma shume nga feja islame le te lexon kuranin ne shqip e ska nevoj me ngue hoxhen hiq.
Ej cfar jeni tu ba muhabet personal apo po flisni per temen. nese doni me bisedu keshtu eshte nje teme kafja e forumit,,,,,,,,,,,, atje ju jap une kafe dhe beni keshtu lloj muhabetesh pa kuptim.

BE LK