PDA

View Full Version : FOX krijon Raffik-un: njė karakter tė ri qė stereotipizon shqiptarėt


prishtinasi
22-09-07, 16:17
Rrjeti televiziv amerikan FOX, do tė krijoj njė seri televizive tė quajtur “Raffik” ku karakteri kryesor quhet Raffik dhe i pėrngjan karakterit tė Boratit por tash nuk kemi tė bėjmė me njė person nga Kazahstani por me njė shqiptar tė stereotipizuar.

Kjo seri u krijua nga shkrimtari i njohur i serive televizive tė Britanisė, Anthony Horowitz kurse producent ėshtė Darren Star.

Karakteri qendror ka tė bėjė me detektivin shqiptar i cili ėshtė dėrguar nė SHBA, entuziazmi i tė cilit pėr ēdo gjė amerikane inspiron dhe huton partnerėt e tij policė tė Los Angeles-it.

Horowitz ėshtė njė ekspert i dramave me tematikė detektivėsh i cili ka krijuar “Foyle’s War” tė ITV-sė dhe “Midsomer Murders” tė BBC-sė dhe ka punuar nė “Poirot”-in e ITV-sė. Ai po shkruan skriptin “Raffik” sipas njė kontrate me Sony Pictures TV qė u bė muajin e kaluar.

‘Hollywood Reporter’ shkruan se dashuria e madhe e shqiptarėve pėr SHBA-tė u tregua gjatė vizitės se Presidentit Bush nė qershor, kur ai mori njė mikpritje tė ngrohtė nga njerėzit qė u rreshtuan nė rrugė qė ta pėrshėndesnin atė.

Kjo edhe i ka shtyrė producentėt e kėsaj serie qė tė pėrdorin stereotipet ndaj shqiptarėve dhe Shqipėrisė qė rrjedhojnė nga ajo se Shqipėria konsiderohet si vendi mė i varfėr nė Evropė dhe problemet ekonomike qė datojnė nga regjimi komunist e kanė bėrė atė si njė vend tė popullarizuar pėr shaka brenda ish-bllokut tė Evropės Lindore.

www.ukalbanians.org (http://www.ukalbanians.org)

memumi
22-09-07, 17:09
po shum kjart po shihet qe edhe amerikanet e kan marr vesh qka eshte puna e shqiptarit
edhe eshte pare qka ben pas bushit ( sikur ta kishin babe )
edhe munden me bo hajgare si te dojn ( bile shqiptaret me kete kujtojn qe po i ben nje nder Fox Shqipris , qasi budall jon )