PDA

View Full Version : MEDIAT (roli) NE DEMOKRACI


LABI
27-09-07, 17:34
"Demokraci quhet demokracia mediale”;
"Shoqėri demokratike pa media demokratike nuk ka” ;
"Demokaraci pa liri tė shprehjes dhe pa media tė lira nuk ka”
"Tė qeverisesh do tė thotė tė komunikosh”…

Kėto janė vetėm disa nga maksimat tė thėna nga autorė tė ndryeshėm e tė cilėt theksojnė rėndėsinė dhe vlerėn e mediave nė demokraci.Ka kaluar shumė kohė qė nga demokracia antike e deri sot ,vetė zhvillimi dhe porgresi i shoqėreisė gjatė historisė ka bėrė qė kohė pas kohe,ndoshat pa vetėdijen tonė tė ketė “ndėrhyrje” nė demokraci nė njė formė qė ta “bėjnė” ashtu si e dėshirojmė(a thua si ?).
Vetė zhvillimi tekonologjikė ka bėrė njė revulucion tė madhė nė jetėn shoqėrore,ky zhvillim gjithėsesi nuk ka lėnė anash as mediat dhe format tjera tė komunikimt njerėzorė.
“Ēėshtja qė sot shtrohet nga shumė teoricientė tė komunikimeve massive ėshtė nėse dhe sa masmediat janė nė shėrbim tė demokracisė?1 (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftn1)”
“A po e sfidojnė mediat demokracinė pėr tė mirė apo pėr tė keqe?”
Pyetej tė tilla tė ngjashme vazhdimizht bluajnė nė kokat e mendimėtarėve tė demokracisė.
Duke marrė parasysh fuqinė dhe ndikimin e mediave e qė shpeshė e quajmė edhe pushtetti i katėrt,nuk do tė habitesha qė sikur tė jetonte nė ditė tona MONTESKJE nė vepren e tij “Fryma e Ligjeve”(1748) ku mbėshtetse ndarjen e psuhtetit tri degesh nė mėnyrė tė barabartė ne mes ekzekutivit,legjislativit,gjygjėsorit tė pėrfshinte edhe mediat.Ajo cka mund tė kuptosh mbi funksionin e mediave nė njė vend demokaratik pasi u referohesh dhe materialeve qė trajtojnė kėtė temė ėshtė se,mediat i karakterizojnė njė sėrė funksioneshsi duke filuuar qė nga informimi,edukimi,gjykimi i drejtė mbi politikat shtetėrore,mbikqyerja e institucioneve shtetėrore etj.

Nga kjo mund tė shofim qė mediave u mvishtet njė fuqi e madeh por edhe pėrgjegjėsi.
Duke marrė paasysh kėtė qė cekėm mė lartė mbi pushtetin e mediave nė librin “Mediat dhe Agjensėt e komunikimeve” trajtohet ēėshtja nėse iu takon pėrgjegjėsia nėse njė vend mund tė dėshtoi nė cilin do aspect?
Mediat si njė segment i rėndėsishėm tė demokracisė qė mirret dhe pėer vlerėn qė i ofrojnė demokracisė disi njeriu sikur heziton tė jep njė mendim opinion mbi atė se cili ėshtė funksioni i vėrtet i tyre.Pikėrisht eshte kjo ajo ēfarė edhe e bėnė demokracinė tė dėshirueshme,liria e mendimit,liria e fjalės dhe shprehjes pėr tė gjithė ku edhe e renditen nė mesin e tė drejtave themelore.
Mirėpo GIOVANI SARTORI vlerėson ,ėshtė rrezik kur liria e shprehjes shėndėrrohet nė liri tė gėnjeshtres…Sartori thotė se mediat janė burimi kryesor i formimit te opinioneve tonadhe opinioni publik ėshtė bazė emėruese dhe vepruese e demokracisė.Ai mė pas vazhdon: “…opinioni publik nuk ėshtė diqka e lindur ėshtė tėrėsia e pikėpamjeve qė ndėrveprojnė me flukset e infromacionit…”2 (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftn2).
Pa dyshim qė mediat nė demokraci do tė duhej tė jenė pjesėmarrėse aktive si nė bėrjen e politikave nėpėrmjet opininoit public,por edhe kritika e poltikave jot ė mira qeverisėse.nonėse qė njė media tė ketė fuqi pushteti do tė duhej sė pari tė ishte e pavaruru financiarisht e tė jetė jashtė ndikimit tė grupeve tė ndryshme tė interesit por gjithėsesi tė jetė e kontrolluar dhe tė kontrolloi tė tjerėt.
Se a do tė duhej qė nė demokaracimediat tė jenė tė jenė jashtė politikes dhe ndikimt tė saj dhe kontrollit tė autoriteteve qeveritare,kjo nuk diskutohet edhe pse qė tė dyja kėto pėrpiqen vazhdimisht tė ruajnė forcen e tyre ndikuese,ndoshat kjo ėshtė njė sfide tjeter pėr demokracinė .
Nė demokracitė pėrendimore sikru krijohet pėrshtypja qė mediat dhe qeveria janė nė konfrontim tė vazhdueshėm mbi tė drejtat e tyre dhe e gjithė kjo luftė ne mes tyre bėhet duje u thirrur nė emėr tė demokracisė: “Nė shoqėritė demokratike,duhet tė jetė kėshtu,mediat dhe qeveria janė nė mosmarrėveshjet tė vazhdueshme pėe shumė qėshtje.Qeveria anon kah mbrojta,mbyllja;mediat anojnė kunder mbylljes,pėrkatėsisht synojnė hapjen,transparence.”3 (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftn3)
Pa dyshim qė p anjė pluralizėm,mdryshim i opinioneve,kundėrshtim nė media ato nuk kishin me qenė interesant dhe nuk do tė kishte kuptim funksoioni i tyre sikur tė kishte uniformitet nė mendime.
Njė pikė tė dobėt qė indentifikon Sartori tek liria e tė shprehurit nė media,thotė se kjo liri nuk ėshtė e barabartė pėr tė gjithė.Kėtė mund t’ashofim nėse analizojmė mėnyren e kushtit tė minutazhave televizive pėr individ tė caktuar ose grupe tė caktuara ose edhe sa hapsirė e faqes tė njė gazette i kushtohet dikuj,kjo vėrtet

1 (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftnref1)Ibrahim Berisha”MEDIA ,Agjensėt e komunikimeve”,PEN,Dukagjini,Pejė,2006,f.186.

2 (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftnref2) Giovani Sartori”Ē’ėshtė Demokracia”,Dituria,Tiranė,1998,f.48.

3 (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftnref3) Ibrahim Berisha”MEDIA ,Agjensėt e Komunikimeve”,PEN,Dukagjini,Pejė,2006,f.192.

pirro
27-09-07, 17:59
Pershendetje

Jo rastesisht MEDIAT si ato te shkruara dhe ato elektronike ne boten perendimore quhet edhe pushteti i katert,pas legjislativit, ekzekutivit dhe gjygjsorit.
Mediat,tashme jemi mesuar edhe ne Kosove jan monitoruesi mei madh i pushtetit ne punen e tyre te perditshme,sepse opinoni me se pari meson nga mediat,duke pire kaffe ne mengjese dhe duke e lexuar gazeten.
Tani shtetet centraliste gjithnje me marrjen e pushtetit punen e pare qe e bejne eshte ajo e kontrollimit te mediave dhe mbyllja e tyre.Mirpo kemi par se punen e qeverive centraliste ku nuk ka media vendore punen e kryejn edhe mediat nderkombetare.
Une i vlersoj shume mediat dhe mendoj qe jan te shenjeta.