PDA

View Full Version : Papunesia ne Kosove


Peja-Boy
29-09-07, 14:07
Nė sy na kan propozu drogėn dhe na kan thėnė qė aj sen tė bon ta ndihesh vetėn si nė qiell. Njerzit po flasin qė lufta ka lon pasoja tė shumta te tė rinjėt. Deshpėrimi i shtyn mu marr me drog thjesht. اfarė do tė bėhej nėse ndonjėri fėmij i ndonjė kryetari komune do konsumonte drogėn?
Kėto jan disa fjalė qė qytetarėt me shumė dėshpėrim folėn pėr drogėn dhe papunsin nė Kosovė.

Prej pėrfundimit tė luftės pasoja mė te mėdha pėsuan edhe tė rinjėt e Kosovės. Zbashku me arrdhjėn e tė huajve nė vendin tonė erdhė dhe Droga, prostuticjoni e shum gjėra tė tjera qė mė parė ishin tė panjohura pėr rinin tonė.
-Shumica e tė rinjėve sot konsumojn drogėn, ēfarė do thotė droga pėr ata? Parajs,arrdhmėri apo ndonjė gjė tjetėr? Fakti ėshtė qė droga sjell vetėm rrugė tė panjohura , paknaqėsin edhe fund jetėn.
Cila ėshtė arsyeja qė sot ēdo i dyti person konsumon drogėn? Papunsia, mungesa e vendeve tė ndryshme pėr relaksimin e tė rinjėve apo ndonjė gjė tjetėr ! اfarė presin tė rinjėt nga ne ? Ndoshta vetėm mirėkuptim. A do ishte pastaj ēdo gjė nė rregull? Pse duhet tė kuptojm arsyn qė bėn tė rinjėt tė shkojn drejt rrugėve tė panjohura me drogėn deri tek fund jeta?
-Ne tė gjitha kėto pytje kemi bėrė edhe qytetarėve qė nuk kan ngurruar tė shprehin mendimet e tyre pėr drogėn.
Bekimi 25 vjeē-student Fakultetin e Ekonomis
-S’po di , njerzt po flasin qė lufta ka lon pasoja tė shumta te tė rinjėt po nuk ėshtė ashtu pak edhe vet i kan ba vetvetės pse kur tė jetė shkolla tė zgjedhin drogėn por pak ndikon edhe papunsia sepse kur njeri s’ka ka me u mbėshtet as shkoll s’munet me kry as me mendu pėr ndonjė gjė tjetėr.
Fjolla 18 vjeēare , nxėnėse Gjimnazit
- E kam pas njė shok qė e konsumojke drogėn po ja nisi shpejt edhe me ndihmėn e shoqėris familjės dhe mjekve sigurisht e la ashtu shpejt, kur e vetshim at pse fillove me u marr me drog thojke qė sė pari kam shit sepse kam pas nėvoj pėr pare e pastaj u mashtrova edhe fillova ta konsumoj drogėn, kjo dmth qė tė rinjėt konsumojn drogėn nga papunsia, edhe ndoshta mungesa e biblotekave vendeve zbavitse apo ku ta di une shum gjėrave tjera qė ndoshta po tė ishin nė Kosovė nuk do ti lejonin tė rinjėt tė zgjodhin kėtė rrugė tė zezė.
Lindi dhe Agoni- Kamajera
-Valla drejtėn me ju than mas luftės i kemi pas do shokė qė nė sy na kan propozu drogėn dhe na kan thėnė qė aj sen tė bon ta ndihesh vetėn si nė qiell e qė tė bėn ti harrosh hallet e krejt po neve s’na ka marr mendja , na saher folshim me Agonin thojshim ajj qka do qė tė bėn droga keq e mirė na po i kqyrim punėt tona, edhe qė thojn na ka rujt zoti se ndoshta sot ose s’do tė egzistonim hiq ose kėrkush s’do tė na kqyrte nė ftyrė.
Alia 20 vjeēar –Automekanik
-E urrej me fol pėr drogėn shum, veq normal kur ėshtė fjala pėr tė mirėn e dikujt edhe unė po e thėm at qka mendoi.Mendoi qė nuk ėshtė leht tė jesh njė automekanik po mė mirė e kam zgjedhė kėtė se sa sot tė isha i pėrmendur pėr tė zez e jo valla se sė pari baba jem s’kish met gjallė tė kisha ba ndonjė tė zez e kish vra veten se aj na ka rritė me gjitha tė mirat edhe pėr qata ka lyp prej neve me ja kthy me tė mirė, une nashta skam mujt me kry shkollėn qysh ka desht aj por tė paktėn jam punsu si automekanik me marr do pare tė pastėrta pėr familje se sa me u flliq me ato sene qė sot shum tė rinjė po bajn, mendoi qė droga ėshtė pika mė e dobėt e tė rinjėve sot dhe kjo do ishte shum hap i keq nėse vazhdohet tė konsumohet nga shumica e tė rinjėve , e nese me tė vėrtet arsyeja ėshtė papunsia mirė ka qene qė shum shpejt mu ba diqka edhe me fillu njė jetė e re duke u punsu tė rinjėt sepse kshtu nuk shkon.
Anisa 16 vjeēare-puntore nė shank
-Droga, hmm po thom qė kam pas rastin me taku shum shok qė e kan konsumu drogėn, osht diqka e keqe, jo keqe po shum e keqe,po me marrė me kqyr rinia kur o pa pun edhe s’kan qka me bo normal deshpėrimi i shtyn mu marr me drog thjesht, psh unė shumė kam pas kritika qė punoj nė shank po qka ko me bo kur duna me siguru buk pėr shpi, tė keqe s’boj kurgjo veq shėrbej.
Bashkim 52vjeēar-profesor
-Gabimi mė i vogėl tek adoleshentėt do ishte fillimi i njė rruge tė keqe tė pafund pėr ju, pse po e thėm kėtė sepse ju tė rinjėt tash e keni kohėn mu pėrcaktu nė udhkryq nėse tash nuk e shfrytėzoni rastin mu shkollu apo mu marrė me ndonjė aktivitet qė do ishte i mirė pėr ju e familjėn tuaj atėher ėshtė shumė e ditur qė do filloj droga apo prostuticjoni e shumė tė kqija rrugė tjera.Pėr mendimin timė droga eshtė vetvrasje , ka shumė rrugė qė tė rinjėt mund tė marrin tė mira mos tė mbetet faji vetėm tek pa punsia apo dėshpėrimi nga ndonjė gjė tjetėr.
-Nga gjitha ato tė dhėna nga disa qytetarė neve na ėshtė dhėnė fakti qė papunsia ėshtė ajo mė e rėndėsishmja qė shkakton shkatėrimin e shumė tė rinjėve .Gjendja ekonomike nė Kosovė, jo vetem tek tė rinjėt por qė njė kohė e gjatė ka filluar tė shkaktoj probleme tė shumta edhe tek tė moshuarit , e familje tė ndryshme.
Deri kur do vazhdoj kėshtu asgjė nuk dihet, nga premtimet e ndryshme ēdo i ri ėshtė lodhur duke pritur, shpresa e tyre e vetme ėshtė qė njė ditė tė punsohen dhe te ken njė tė arrdhme tė shėndosh, por durimi i shum tė rinjėve ka humbur dhe kėshtu po shkaktohen shum dėme te mėdha.Nėse secili prej tyre mendon se rruga pėr pėrdorimin e drogės ėshtė papunsia ,pse nuk merret ndonjė vendim , duhet gjithsesi tė pritet privatizimi ndėrmarrjeve tė ndryshme pėr punsimin e tė rinjėve apo pritėt qė ndonjė shkop magjik tė prek mbi Kosovėn me shpresėn se ēdo gjė do rregullohet.اfarė do tė bėhej nėse ndonjėri fėmij i ndonjė kryetari komune do konsumonte drogėn? Ishte njė pyetje e njė qytetareje qė intervistuam nė njė kafiteri duke pirė kafe me shoqet e saj dhe duke bėrė plane se mbas rrėzimit provimit pranues nė fakulltet qka do bėnin .
Blerta 19 vjeēare
-Eee s’kan faj qė nuk lodhen as kryetart e as kėrkush tjetėr pėr rinin tonė pse a ka fitim diēka a hiq kurgjo, fmit e tyre i kan tė rahatun. اfarė do tė bėhej nėse ndonjėri fėmij i ndonjė kryetari komune do konsumonte drogėn?Aaa sėshtė e mundur pse se i kan gjitha kushtet e plotėsume e kur qytetari ska punė ose ska me qka me u marrė ndonjė aktivitet normal pak ta bon edhe shopqėria kėshtu fillon droga e prostuticjoni besa edhe shum gjėra tjera qė kadal kadale kanė me hy nė Kosovė si nėpėr shum vende tė tjera tė botės. اka qė une u rrėzova nga provimi boll e dėshpėrune jam po kam me luftu deri fund edhe skam me leju qė diqka e vogėl tė mė shkatėroj jetėn.
-Ata presin shum nga ne,tė vetmėn shpres kanė qė t’iu ikin rrugėve tė kqija tė rinjėt dhe tė mos dėshpėrohen nga papunsia apo tjera gjėra qė shkaktojn tė kqija nė jetėn e tyre, ata presin mirėkuptim dhe pėrkrahje kjo do ishte ndihma mė e madhe pėr gjith ata.

Guri i madh
02-08-09, 13:36
PUNSIMI I VETEM per shqiptart e kosoves esht avganistani masari sharif , kandahar i gjori populli shqiptar po shum vujti gjat diktatures komuniste ,po edhe kjo qeveri aspak popullore e aspak kombtare ,zoti hajr e baft

Oqeani
02-08-09, 14:48
Nuk kan nevoje me punuar se me lehte me e marre mallin me kamione e me e shite se sa me e njersite korrizin, per ate ēmimet ishin astronomike !

Peja-Boy
04-08-09, 11:17
Tė rinjtė luajnė rol tė rėndėsishėm nė tė ardhmen ekonomike tė ēdo vendi. Vetėpunėsimi ofron opcione shtesė tė karrierės pėr tė rinjtė dhe inkurajon ata qė tė gjejnė zgjidhje, ide dhe mėnyra tė reja pėr tė bėrė gjėrat.
Si i tillė, vetėpunėsimi ėshtė shėndėrruar nė pjesė pėrbėrėse tė strategjive nacionale tė hartuara pėr adresimin e sfidės sė punėsimit tė tė rinjve.
Arsimi, aftėsimi, kėshillimi dhe orientimi u zhvillojnė tė rinjve ato aftėsi qė janė funkcionale pėr tė reaguar nė mėnyrė inovative dhe efektive ndaj biznesit, punėsimit dhe shoqėrisė nė tėrėsi.
Tė rinjtė duhet tė inkurajohen qė tė mėsojnė se si t’i gjejnė mundėsitė, si tė kėrkojnė informata, si tė zgjidhin probleme dhe si tė punojnė nė ekip – me njė fjalė se si tė bėhen “ndėrmarrės”.
Ndėrmarrėsia e tė rinjve pėrbėhet nga njė sėrė konceptesh, qė nga promovimi i vetėpunėsimit dhe zhvillimi i biznesit, e deri te strategjitė e tė mėsuarit qė u mundėsojnė tė rinjve aftėsitė e ndėrmarrėsisė.
Kėtu zakonisht pėrfshihet edhe kultivimi i gatishmėrisė pėr tė hyrė nė aktivitete tė reja, aftėsia pėr tė identifikuar mundėsitė dhe ajo pėr planifikim, zhvillimi dhe implementimi i planeve tė veprimit, si dhe kapaciteti pėr tė punuar si pjesė e njė ekipi dhe pėr tė komunikuar me njerėz tjerė.
Njė nga mitet mė tė shpeshta pėr themelim biznesi ėshtė se pėr tė qenė i suksesshėm nė biznes njeriu duhet tė zbulojė diē tė re.

Pėrkundrazi, shumica e bizneseve janė tė suksesshme sepse kanė gjetur mėnyra tė pėrmirėsimit tė produkteve ose shėrbimeve ekzistuese pėr tė cilat konsumatorėt dėshirojnė dhe janė tė gatshėm tė paguajnė.

Guri i madh
08-08-09, 12:35
Tė rinjtė luajnė rol tė rėndėsishėm nė tė ardhmen ekonomike tė ēdo vendi. Vetėpunėsimi ofron opcione shtesė tė karrierės pėr tė rinjtė dhe inkurajon ata qė tė gjejnė zgjidhje, ide dhe mėnyra tė reja pėr tė bėrė gjėrat.
Si i tillė, vetėpunėsimi ėshtė shėndėrruar nė pjesė pėrbėrėse tė strategjive nacionale tė hartuara pėr adresimin e sfidės sė punėsimit tė tė rinjve.
Arsimi, aftėsimi, kėshillimi dhe orientimi u zhvillojnė tė rinjve ato aftėsi qė janė funkcionale pėr tė reaguar nė mėnyrė inovative dhe efektive ndaj biznesit, punėsimit dhe shoqėrisė nė tėrėsi.
Tė rinjtė duhet tė inkurajohen qė tė mėsojnė se si t’i gjejnė mundėsitė, si tė kėrkojnė informata, si tė zgjidhin probleme dhe si tė punojnė nė ekip – me njė fjalė se si tė bėhen “ndėrmarrės”.
Ndėrmarrėsia e tė rinjve pėrbėhet nga njė sėrė konceptesh, qė nga promovimi i vetėpunėsimit dhe zhvillimi i biznesit, e deri te strategjitė e tė mėsuarit qė u mundėsojnė tė rinjve aftėsitė e ndėrmarrėsisė.
Kėtu zakonisht pėrfshihet edhe kultivimi i gatishmėrisė pėr tė hyrė nė aktivitete tė reja, aftėsia pėr tė identifikuar mundėsitė dhe ajo pėr planifikim, zhvillimi dhe implementimi i planeve tė veprimit, si dhe kapaciteti pėr tė punuar si pjesė e njė ekipi dhe pėr tė komunikuar me njerėz tjerė.
Njė nga mitet mė tė shpeshta pėr themelim biznesi ėshtė se pėr tė qenė i suksesshėm nė biznes njeriu duhet tė zbulojė diē tė re.

Pėrkundrazi, shumica e bizneseve janė tė suksesshme sepse kanė gjetur mėnyra tė pėrmirėsimit tė produkteve ose shėrbimeve ekzistuese pėr tė cilat konsumatorėt dėshirojnė dhe janė tė gatshėm tė paguajnė.
oooo pejan kosova nuk krijon ardhmeri per rinin qe e ka kta hyqmeti rrejn ne RTK se evropa po krijon favore per rinin kosovare rren esht kosova dita dites po izolohet nga evropapara dy ditve ne RTK i ndegjova kta hyqmetin e kosoves duke rrejt se evropa po mundohet me sjell kosoven afer liberalizimit te vizave rren e madhe se evropa, na ka than neve kosovarve SILNU NGA DARDHA E AHMATIT se per liberalizim te vizave mos shihni andrra

Peja-Boy
08-08-09, 18:48
oooo pejan kosova nuk krijon ardhmeri per rinin qe e ka kta hyqmeti rrejn ne RTK se evropa po krijon favore per rinin kosovare rren esht kosova dita dites po izolohet nga evropapara dy ditve ne RTK i ndegjova kta hyqmetin e kosoves duke rrejt se evropa po mundohet me sjell kosoven afer liberalizimit te vizave rren e madhe se evropa, na ka than neve kosovarve SILNU NGA DARDHA E AHMATIT se per liberalizim te vizave mos shihni andrra

Po shihet O Guri Madh ...

http://www.rapsodet.com/Foto/Foto%202005/Foto%20nga%20Kosova%20www.rapsodet.com%202005%20(6 7).JPG

Pupi
08-08-09, 20:34
Ėhhhhmmmm!

Papunsi n'kosovė ?

Jo kurrė:

N'KOSOVĖ ASKUSH NUK PUNONĖ, TĖ GJITHĖ NUK KANĖ KOHĖ !!!

Guri i madh
08-08-09, 20:54
Ėhhhhmmmm!

Papunsi n'kosovė ?

Jo kurrė:

N'KOSOVĖ ASKUSH NUK PUNONĖ, TĖ GJITHĖ NUK KANĖ KOHĖ !!!te gjith kan koh po nuk kan qeveri qe mendon per punsim ,kta i kan qit punt ne dyzen fmijt i shkollojn ne shkolla private e deri te shkolla edhe anasjelltas i qon gjypi i blinduar , edhe dreqi me ardhė me e qeveris KOSOVEN nuk punon ma keq per kosoven se qeveria e HASHIM PANDLES

uck_aksh
10-08-09, 00:19
Titulli: Papunesia ne Kosove!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ai qe nuk don te punoj normal qe thot qe esht papunsi un nuk kam qen ne Kosov 3 vite ne nentor te 2008 vendosa te shkoj ne kosov besoni kur i kam ba 14 dit ne kosov ja kam fillu me punu normal jo rroga si ne zvicerr po 25 ero diten buk 2 her ne dit udhtimin gratis pse more mos me punu ma mir mi fitu 25 ero se mi hargju 25 ero une per veten time kam punuar edhe per 25 ero 40 dit kam punu i kam marr 750 ero e paguva banesen ne zvicerr per nje muaj