PDA

View Full Version : IP Adresa dhe mashtrimet ne internet...?


Abetare
03-10-07, 13:39
Para njė jave mė erdhi nė adresen ku banoj njė fletpages ( rechnung ) me 110 Euro ... U befasova sepse faqja qė kishte derguar atė nuk ėshtė hapur nga Pc-ja ime dhe as qė kemi ditur atė adres www.lebensuhr.com ...Kurrė skemi dėgju pėr tė nė vijim thonė se ky ėshtė i fundit qė po ju dergojna se do pasojnė pastaj dėnimet nėse spaguhet ...hmmmm u befasova, nga e moren adresen tonė e Ip-adresen tė cilen qdo ditė po ndrrohet nė pc-time ... Nėse dikush mund tė mė tregoj si ėshtė e mundur qė qdo ditė mė shkruan tjeter Ip-adresė nė Pc-time dhe si mundė tė veprojė me atė fletėpagesė se mi pagu as mendja spo mė shkon derisa e di qė kurrė se kemi njoftė as kliku atė adresė... Ju faleminderit shumė e nėse njė temė e tillė veq egziston ju lutem mbylleni sepse nuk pata kohė tė lexojė mė shumė...
Me respekt Abetare

GjIlAnAsI_cSi
03-10-07, 16:16
Ju duhet te ankoheni tek kompania e cila ju ofron internet.. mbase eshte e mundur qe dikush aty nga afer ( Kojshi ) te kete marr lidhjen e internetit nga ju.. ( Ju ka vjedh valet e internetit ) e cila behet me at ne Laptop gje qe e kam edhe un nje te till kur dua te bej register apo dicka lidhje me to..


Pra kontakto kompanin dhe njoftoj per problemin qe ke.. dhe thuaj " Dikush nga te tjere qe po marrin lidhjen e internetit nga ne.. " kan bere regjistrimin ne nje faqe e cila me ka kushtuar shum.. dhe kerkoj qe te spjegohet.. pasi Kompania qe ju mereni internet.. mund te i spjegoj asaj faqeje qe ne at koh kompjuteri juaj ska qen ne pun pasi ata e din shum me mire..

Gjith te mirat.

yllbardh
03-10-07, 17:06
Mirė e tha GjIlAnAsI_cSi, se ėshtė e mundur qė njėri afėr jush tė jet kyqyr nė atė faqe pėrmes lidhjes suaj tė internetit. Kjo mundė tė ndodhė vetėm nėse keni wireless(pa kabėl) I-neti!!! Edhe pse ka mundėsi tė ndryshme tė mbrojtjes nga kjo, mbrojtja e ofruar nuk ėshtė 100% e sigśrt! Me pak vullnet dhe programe posaqėrisht pėr qėllim tė shfrytėzimit tė lidhjes sė huaj shumė lehtė njeriut mundė t'i ndodh si ky rasti i pėrshkruar nga Abetare.

Kercovari
04-10-07, 06:54
Abetare e nderuar.
Keshtu ndodhe ne vise ku Internet rrjeti nuk eshte nen kontrolle te shtetit.
Nuk ka vende per brengosje..por,fillimisht rastin duhet te paraqitni tek provideri i juaje.
-Ndrysho cdo paswort(emer parakalues)te ēdo E_mail adrese ne veqanti te msn,pasiē kohe te fundit nje grup (Kraker)rrezues te pasvorteve vepron ne Internet dhe bene kerdi me emaila mashtrues ku detyrohen Internet perdoruesit te paguajne sasi lekes per sherbime qe u kan be ato.
-Nese ju nuk keni te beni me sherbime qe ato u kan ofru,ska vedne per brengosje ne kete raste.Cdo here qe hape ndonje faqe interneti ne pc te juaje mbeten informacione,dhe kete lehte mund te kontrolloje IT-Siguria e drejte e tyre legjitime permes nje sistemi i njohur per ato.
-IP-adresa te ndryshme qe keni pershkru ju,eshte nje sistem (wireles)kyqje ne internet,por Ip_adresa origjinale kur edhe keni be regjistrim te Internet rrjetit bashke me Email Adrssen valide,jan te regjistruara ne server te stacionit baze nga ku u mundesohet kyqje ne internet pa sistem kablovik ose telefon modem-
-Ne Kosove,Maqedoni,disa provider privat perdorin te ashtequajtur(Ip-Router)te cilet nderohen brenda nje minuti ose me pak,dhe i gjithe Interente rrjeti funkcionon vetem permes IP-Adresse te vete providerit,dy tre ose me shume,koj behete ne te shumten e rasteve per perfitime personale te providerit duke perrdore nje rrjet te ngushte dhe te lire per te u ikur taksave tatimore,dhe si rrezultat kemi edhe rastin e juaje ku u paraqiten Ip-adressa te ndryshme.
-Ip-adresa te ndryshueshme mund edhe vete te akordoni nese nuk duani per te tjeret te identifikohet Ip -adresa origjinale,edhe pse eshte nje enderr laike se nuk do te indetifikoheni,perdoret ne hapsirat shqipatre,por edhe ketu Ip-adresa origjinale eshte e njohur per ato te cilet kan ne mbrojte Internet rrjetin nese egziston ne vendin e juaje.
-Kemi ketu edhe te ashtequajtur Proxi server ku po sa te keni hepe dhe te kyqeni per te perdore sherbimet e tyre,vereni menjeher se Ip-adresa e juaje origjinale tregohet
dhe kjo mbetet ne datoteken e serverit kurse ju u mundesot me IP-adresse tjeter te sherbeni Internet rrjetin, ma IP adresa nga amerika e larget,afrika ose evropa.
- Ne Kosove,te gjithe Ip-adresa me fillim te shifrave 84*******ne maqedoni 85******jane Ip-Router adressa qe kam permend me larte dhe keto per detektoret privat tregohen si inegsistent(Nuk egsistojne),por jo edhe per providerin dhe internet sigurine.
Per ne funde,me shume dyshoje se keto keqeberes kan rrezuar pasin e juaje dhe nga pc te tyre kan be regjistrim ne web faqe qe keni cek me larte.Ketu mund te vereni lehte tek msn konto i juaje gjate hapjes nese u ndodhe se u lajmeron se ju jeni te kyq nga nje pc tjeter,jeni viktime e keqberesve te INternet rrjetit.
-Per cdo siguri lajmero rastin,dhe mos u brengos per shumen qe duhet te paguani,pasiq provideri i juje eshte kompetente te sqaroje rastin,keni perdore ju sherbime te web faqes kud duhet te paguani leket,apo dikush tjeter.

Abetare
05-10-07, 16:52
Ju falenderoj shumė Forumistat e nderuar pėr inkuadrimin tuaj nė temė... Por problemi nuk u zgjidh akoma Pc-ja ime nuk ėshtė Laptop por me kabell dhe Telekomi kompania me tė cilen lidhem ... Ata thanė thjeshtė me kėtė datė , orė dhe kjo Ip-Adrese juaja ka hy nė kėtė faqe dhe do pasojnė denimet poqese nuk i paguajmė fletpagesen ... Ok edhe unė ju thashė se kėtė datė , orė askush ska qenė nė Shtėpinė tonė dhe se kjo adresė pėr ne ka qenė 100% e panjohur ... deri me ardhjen e fletpageses ... Nejse ...


Mua mė intereson tė di Ip-adresa ime qė qdo ditė mė ndryshon ( ata numrat d.m.th ndryshojnė) a ka bėrė tė mundur gjetjen e adreses sė banimit apo mundė tė jetė ky njė Mashtrim sepse jam e sigurtė se ajo adresė qė nga ne kerkon Euro nuk ėshtė hapur te ne kurrsesi dhe se mund tė jetė ndonjė mashtrues ...


A ju ndodh juve kjo gjė....!!???

yllbardh
05-10-07, 17:45
Ju falenderoj shumė Forumistat e nderuar pėr inkuadrimin tuaj nė temė... Por problemi nuk u zgjidh akoma Pc-ja ime nuk ėshtė Laptop por me kabell dhe Telekomi kompania me tė cilen lidhem ... Ata thanė thjeshtė me kėtė datė , orė dhe kjo Ip-Adrese juaja ka hy nė kėtė faqe dhe do pasojnė denimet poqese nuk i paguajmė fletpagesen ... Ok edhe unė ju thashė se kėtė datė , orė askush ska qenė nė Shtėpinė tonė dhe se kjo adresė pėr ne ka qenė 100% e panjohur ... deri me ardhjen e fletpageses ... Nejse ...


Mua mė intereson tė di Ip-adresa ime qė qdo ditė mė ndryshon ( ata numrat d.m.th ndryshojnė) a ka bėrė tė mundur gjetjen e adreses sė banimit apo mundė tė jetė ky njė Mashtrim sepse jam e sigurtė se ajo adresė qė nga ne kerkon Euro nuk ėshtė hapur te ne kurrsesi dhe se mund tė jetė ndonjė mashtrues ...


A ju ndodh juve kjo gjė....!!???

Nuk la lidhje Abetare se a keni PC apo laptop, kryesorja ėshtė modemi/router se a ėshtė me kabėl apo pa té?

uck_aksh
02-06-08, 19:10
Para njė jave mė erdhi nė adresen ku banoj njė fletpages ( rechnung ) me 110 Euro ... U befasova sepse faqja qė kishte derguar atė nuk ėshtė hapur nga Pc-ja ime dhe as qė kemi ditur atė adres www.lebensuhr.com (http://www.lebensuhr.com) ...Kurrė skemi dėgju pėr tė nė vijim thonė se ky ėshtė i fundit qė po ju dergojna se do pasojnė pastaj dėnimet nėse spaguhet ...hmmmm u befasova, nga e moren adresen tonė e Ip-adresen tė cilen qdo ditė po ndrrohet nė pc-time ... Nėse dikush mund tė mė tregoj si ėshtė e mundur qė qdo ditė mė shkruan tjeter Ip-adresė nė Pc-time dhe si mundė tė veprojė me atė fletėpagesė se mi pagu as mendja spo mė shkon derisa e di qė kurrė se kemi njoftė as kliku atė adresė... Ju faleminderit shumė e nėse njė temė e tillė veq egziston ju lutem mbylleni sepse nuk pata kohė tė lexojė mė shumė...
Me respekt Abetare

shiko
http://fr.youtube.com/watch?v=waPg-xiCKkg (http://fr.youtube.com/watch?v=waPg-xiCKkg)

Urata
03-06-08, 00:58
uēk-aksh, gjeja me e bukur qe kam pa deri me tani ne kete forum eshte ky afishim i juaj ndihmes/edukativ...!

t'lumte, per gadishmerine,kohen, energjine dhe profesionalizmin!

paqim te tille vllezerish gjithemon e gjithekund!