PDA

View Full Version : Te dhenit gji femijes


memumi
05-10-07, 14:13
Tė dhėnit gji fėmijėsMarrė nga "Rritja e fėmijėve nė dritėn e Kur'anit dhe Sunetit" i AbduSelam bin Abdilah es-Sulejman [Ky libėr ėshtė prezantuar dhe rekomanduar nga shejh Salih el-Feuzan]
10. Tė dhėnit gji foshnjės

Qumėshti natyral i nėnės ka njė ndikim tepėr tė madh nė shėndetin dhe edukimin e njė fėmije. Allahu instrukton nėnat t'u japin gji fėmijėve tė tyre dy vite tė plota. Kjo ėshtė pėr ata qė dėshirojnė ta plotėsojnė periudhėn e dhėnies sė gjirit. Allahu ka thėnė:
» Nėnat t'u japin gji fėmijėve tė vet pėr dy vite – ata [prindėr] qė dėshirojnė ta plotėsojnė afatin e dhėnies sė gjirit « [el-Bekare, 233]
Arsyeja pėr kėtė ėshtė se foshnja ndjen dhembshurinė/dashurinė e nėnės ndėrsa ushqehet nga gjiri i saj dhe ai ka nevojė pėr kėtė.
Mjekėsia bashkėkohore ka vėrtetuar se ka njė pėrqindje tė lartė sėmundjeje e vdekjeje pėr fėmijėt qė janė ushqyer mė qumėsht tė pėrpunuar gjatė foshnjėrisė sė tyre. Qumėshti natyral, po ashtu, ėshtė dobiprurės pėr shėndetin e nėnės, si pėr riparimin e mitrės, pas lindjes, dhe sistemit tė tretjes.
Islami e inkurajon dhėnien e gjirit, sepse kjo i lejon nėnės qė jep gji ta ndėrpres agjėrimin nė ramazan, nėse agjėrimi ndikon nė gjirin e saj.
Ndoshta, njė nga arsyet pėrse shumė fėmijė nuk janė fort tė dhėnė pas nėnave tė tyre dhe pėrse ka aq shumė mosbindje ndaj tyre nė ditėt e sotme, ėshtė pėr shkak tė pėrdorimit tė pakėt tė qumėshtit natyral dhe pėrdorimit tė lartė tė qumėshtit tė pėrpunuar.
Meqė dhėnia e gjirit ka njė ndikim tė tillė nė fėmijėn, pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] i ka ndaluar muslimanėt tė angazhojnė njė grua budallaqe pėr t'i dhėnė gji fėmijės.
Ibn Kasim [Allahu e mėshiroftė], kur e ka komentuar kėtė hadith nė Hashijet-ur-Reud, ka thėnė:"Kjo, sepse dhėnia e gjirit ka ndikim nė natyrėn e individit". Pastaj ka thėnė:"El-Kadi ka pėrmendur se kushdo qė ushqehet me gjirin e njė gruaje budallaqe, fėmija do tė dalė budalla; kushdo qė ushqehet me gjirin e njė gruaje tė pasjellshme, kjo do tė kalojė nė fėmijėn; kushdo qė ushqehet nga njė kafshė, do tė dalė i pandjenja, si kafsha".
Ibn Kudame [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė nė el-Mugnij : "Ėshtė thėnė : 'Dhėnia e gjirit ndryshon personalitetet'".
E, si qėndron puna e atyre qė ushqehen me formulė qumėshti, origjina e sė cilės ėshtė a panjohur dhe nuk dihet kush e ka pėrpunuar?

Henori
08-10-07, 00:28
Nuk jam i keti mendimi. Ajo qka thote Islami ose Katolicizmi nuk eshte e vertete. Me se miri eshte me ja lane shkences kete pune.

Pershendetje

valiii
08-10-07, 01:03
Qumėshti i nėnės ėshtė njė pėrzierje e pakrahasueshme qė shėrben si burim ushqimor i shkėlqyeshėm pėr foshnjen e porsalindur dhe rrit rezistencėn ndaj sėmundjeve. As ushqimi artificial pėr fėmijė i prodhuar nga teknologjia e ditėve tona nuk mund ta zėvendėsojė kėtė burim ushqimi tė mrekullueshėm.
Ēdo ditė zbulohen dobi tė reja qė pėrmban qumėshti i nėnės pėr
fėmijėn. Njė prej argumenteve qė shkenca ka zbuluar rreth qumėshtit tė nėnės ėshtė se pirja e tij gjatė dy viteve tė para tė jetės ka dobi mjaft tė madhe. Nė Kuran jepet njė lajm mjaft i rėndėsishėm 14 shekuj mė parė nė lidhje me kėtė fakt tė zbuluar nga shkenca vetėm kohėt e fundit:

”Nėnat duhet t ’i ushqejnė foshnjat e tyre pėr dy vjet me radhė …”(El-Bekare 233)

”Ne e kemi urdhėruar njeriun qė tė sillet mirė me prindėrit, sepse nėna e vet e mbajti nė barkun e saj,me vėshtirėsi pas vėshtirėsie dhe pas dy viteve ia ndau gjirin.

Ji mirėnjohės ndaj Meje dhe ndaj dy prindėrve tė tu, sepse tek Unė ėshtė kthimi juaj. ”(Lukman 14)