PDA

View Full Version : Ēfarė e bėnė tė fuqishme nje zonjė/zonjushe?


Faqet : [1] 2

legenda
07-10-07, 20:29
.....Cfare e bene te fuqishme nje ZONJE/ZONJUSHE????

-intelekti,
-karakteri,
-diplomacia,
-misterioziteti,
-kultura dhe edukata,
-stili,
-qendrimi,
-bukuria dhe sharmi,
-te ecurit ...

apo i jep FUQI:

-energjia per dashuri

- shpirtbardhesia dhe humaniteti,,,

-gatishmeria per sakrifice,

-diskrecioni dhe korrektesia,

-toleranca dhe respekti...etj.etj....dhe

PSE???

....mos ngurroni,na ndihmoni te behemi te FUQISHME,,,
mendimet e JUAJA jane thesar....


Legenda
me JU per JU
----------------

legenda
07-10-07, 20:36
...energjia pozitive qe reflektohet nga shpirti i bardhe,,,e stolisur me elegance me elemente te tolerances ne rend te pare,humanitet ,duke respektuar rrethin dhe duke i fal dashuri,cdo here me buzeqeshje te ngrohte,mendoj se eshte aduti i pare qe nje Zonje/Zonjushe e bene te fuqishme....

...te ecurit ,,,stili i veqante qe pershatet me natyren perkatese,qendrimi natyral,e zbukurojne ate edhe me shume,kurse sakrifica e bene madheshtore.
--------------------------------------------------------------
p.sh.
ANGELA MERKE-en e bene te fuqishme GUXIMI i saj
ne politike,pra
POLITIKA me GUXIM reflekton FUQI.
FUQIA dmth de fakto PUSHTET.


http://www.wdr.de/themen/politik/deutschland/bundestagswahl_2005/cdu_wahlkampf/merkel_essen/_img/merlekfaust_400h.jpg

ANGELA MERKEL u zgjodh e para ne listen e zonjave me te fuqishme ne bote,te cilen e perpiloi gazeta amerikane "FORBES"
pastaj vjen nga Kina
vizpresidentja WU YI
CONDOLEEZZA RICE....etj.
ne rang liste gjenden 29 zonja nga sferat politike,66 zonja nga ekonomia,dhe disa nga mediat.
Mbreteresha e hekurte-ELIZABETA II, plasohet ne
vendin 23.....
--------------------------------------------------------------

Cfare i bene keto zonja te fuqishmeee???...

LABI
07-10-07, 20:52
Te gjitha cilesit e larteshenuara , jane cilesi qe e plotesojne, participojne ne plotesimin e personalitetin te njeriut ...

Mirepo, nga cilesit e larteshenuara , padyshim qe njerezit priren qe tek seksi kundert, partneri potencial , kryesisht te theksojne , t'ju japin prioritet atyre cilesive, vetive qe kryesisht jane me te parapelqyra per ta ( apo per ndonje ideal te standardizuar per partnerin mashkullin , apo femren )

KARAKTERI
SINQERITETI
SOCIABILITETI
SENSUALITETI
SOLIDARITETI ...
cilesia e PERAFERIMIT ( tip i/e urte , konformues, negociues)


Keto jane disa nga keto cilesi, atribute, veti , qe njerezit jane te priure ti renditin ne listen e prioriteteve , qe kane te bejne me parapelqimet e tyre , ne raport me seksin e kundert (partneret potencial ) .

legenda
07-10-07, 21:02
....te falenderoj Labi,mendimet e Tua gjithnje jane thesar,,,

eshte fakt se gjinia mashkullore i sheh me prizma tjera tiparet dominuese dhe atribuese qe nje Zonje apo Zonjushe ne syte e tyre e bejne te fuqishme dhe terheqese.
andaj mendimi i gjinise se kunderte zgjon kuroizitet te madh per ne-gjinin femrore.
te lutem shtjelloje pak ne detale nocionin e

SOCIABILITETIT - apo Kompetenca sociale.

Te gjitha cilesit e larteshenuara , jane cilesi qe e plotesojne, participojne ne plotesimin e personalitetin te njeriut ...

Mirepo, nga cilesit e larteshenuara , padyshim qe njerezit priren qe tek seksi kundert, partneri potencial , kryesisht te theksojne , t'ju japin prioritet atyre cilesive, vetive qe kryesisht jane me te parapelqyra per ta ( apo per ndonje ideal te standardizuar per partnerin mashkullin , apo femren )

KARAKTERI
SINQERITETI
SOCIABILITETI
SENSUALITETI
SOLIDARITETI ...
cilesia e PERAFERIMIT ( tip i/e urte , konformues, negociues)


Keto jane disa nga keto cilesi, atribute, veti , qe njerezit jane te priure ti renditin ne listen e prioriteteve , qe kane te bejne me parapelqimet e tyre , ne raport me seksin e kundert (partneret potencial ) .

Linka_pz
07-10-07, 22:12
-intelekti,
-karakteri,
kultura dhe edukata,
qendrimi,
sinqeriteti,


shpirtbardhesia dhe humaniteti,

-diskrecioni dhe korrektesia,

-toleranca dhe respekti..

Une mendoj se keto jane gjerat me kryesore qe e bejne nje femer te fuqishme ,te respektueshme ,dhe te dashur nga te tjeret !

LABI
07-10-07, 22:17
....te lutem shtjelloje pak ne detale nocionin e

SOCIABILITETIT - apo Kompetenca sociale.


Sociabiliteti apo aftesia per te komunikuar, per t'u shkembyer me te tjeret ... Eshte nje nocion , term qe ne pergjithesi flet per nje tipare qe shume mendimtare, pikepamje , teroi e theksojne si nje cilesi tipike e species njerezore .... si perkufizimiet mbi njeriun si qenie(shtaze) politike, shoqerore, e vetedijeshme ... e keshut me radhe ...MIREPO, ky eshte vetem nje kuptim i ngushte i ketij nocioni .

Nocioni i socaabilitetit - ne kuptim me te gjere , perfshine nje mori te gjere aftesish ne nderveprimet - njerezore, shkembimet , fleksibiliteti, konformimi , afiliteti ...

Kjo eshte pak a shume ne cfare asocon kjo fjale .

Kavaleri
07-10-07, 22:22
Pershendetje te gjithve.
Un besoj dhe jam i bindur se vetem nje gje e ben te fuqishem si Femren po edhe Mashkullin, e ajo esht Vetbesimi apo si te them e vetdishme, qe din ,rrezikon dhe lufton ta qeveris veten.
Selbstbewusst.

legenda
07-10-07, 22:38
....flm Linka,
te paisemi pra me "arme" intelektuale..." Es scheint ,dass eine Frau mehr Aussicht auf Erfolg hat,
je höher sie ihre Ziele schraubt und je ungewöhnlicher sie in ihrer
gewählten Umgebung ist . "

Germaine Greer

-intelekti,
-karakteri,
kultura dhe edukata,
qendrimi,
sinqeriteti,


shpirtbardhesia dhe humaniteti,

-diskrecioni dhe korrektesia,

-toleranca dhe respekti..

Une mendoj se keto jane gjerat me kryesore qe e bejne nje femer te fuqishme ,te respektueshme ,dhe te dashur nga te tjeret !

legenda
07-10-07, 22:45
....ke te drejte,
VETEBESIMI eshte shtylle e forte e personalitetit ,si te femra ashtu edhe te mashkulli.
Nje femer me vetbesim ec me hapa te siguarta ne jete dhe ne pune,...
-----------------------------------------------------------------------

"Schliess keine Kompromisse.
Du bist alles,was Du hast."
Janis Joplin

Pershendetje te gjithve.
Un besoj dhe jam i bindur se vetem nje gje e ben te fuqishem si Femren po edhe Mashkullin, e ajo esht Vetbesimi apo si te them e vetdishme, qe din ,rrezikon dhe lufton ta qeveris veten.
Selbstbewusst.

legenda
08-10-07, 19:45
Cilat janė fshehtėsitė e shpirtit femėror?

(Dashuria i ēon shpirtėrat tė flasin me engjėjt)

(Baki Ymeri, Bukuresht)

Dy gjėra i preferon burri i vėrtetė: rrezikun dhe lojėn, prandaj e do gruan, qė ėshtė loja mė e rrezikshme. Sipas njė mendimi tė (pa)pjekur, gruaja ėshtė dhurratė e butė pėr zbavitjen e burrit tė fortė. A je burrė i fortė, pyet albanologu bukureshtar, Grigore Brėnkush, duke shtuar se fjalėt qė ndėrlidhen me pėrforcimin e lidhjeve ndėrmjet burrit dhe gruas vijnė nga njė lashtėsi bimilenare trako-irlire, respektivisht rumuno-shqiptare (bukuri, buzė, puthje, futje etj.). Gruaja ėshtė ėshtė njė pėrzjerje bizare qė e ka krijuar Zoti. E ka nxjerrė femrėn nga Parajsa pėr t’a pėrkėdhelur vetminė e burrit nė botė. Sipas kulturės indiane, gruaja ėshtė njė pėrzjerje kullosash, kafshėsh, yjesh, zogjsh, stinėsh, dėborash.

Ajo ėshtė njė forcė e fshehtė qė e mban ekuilibrin e Universit dhe qė e pėrfaqson fuqinė e kėsaj bote.

Krejt dyshimet qė fshihen nė shpirtin e burrit, e shndėrrojnė gruan nė njė enigmė permanente.

Gruaja shėmbėllen me njė legjendė nė tė cilėn fshihen vetitė pozitive dhe negative pėrmes tė cilavet ajo krijon njė fuqi tė brendshme, e aftė pėr t’i lėvizur bjeshkėt nga vendi.

Si mund ta njohė forcėn e gruas burri qė gjendet pranė saj, pėr ta shoqėruar nė rrugėn e jetės? Fuqia e gruas nuk duhet minimizuar, as nga ana e saj, dhe as nga ana e burrit.

Sipas njė mendimi tjetėr tė (pa)pjekur, gruaja ėshtė engjėll dhe demon. Atje ku forcat negative qėndrojnė mbi vlerat pozitive, gruaja din t’i zbusė dhe t’i bėjė tė afta pėr tė vepruar nė drejtim tė zhvillimit tė relacionit me familjen, dashurinė dhe shoqėrinė......

legenda
08-10-07, 20:03
..disa nga Zonjat me te fuqishme ne bote,sipas ranglistes te gazetes amerikane "FORBES":

http://www.spiegel.de/img/0,1020,484971,00.jpg (http://www.spiegel.de/fotostrecke/0,5538,PB64-SUQ9MTA3NjMmbnI9Mg_3_3,00.html)

Condoleezza Ricehttp://www.spiegel.de/img/0,1020,499207,00.jpg (http://www.spiegel.de/fotostrecke/0,5538,PB64-SUQ9MTA3NjMmbnI9Mw_3_3,00.html)

Wu Yi

legenda
08-10-07, 20:08
http://www.spiegel.de/img/0,1020,436124,00.jpg (http://www.spiegel.de/fotostrecke/0,5538,PB64-SUQ9MTA3NjMmbnI9Ng_3_3,00.html)
HILLARY KLINTON

http://www.spiegel.de/img/0,1020,387284,00.jpg (http://www.spiegel.de/fotostrecke/0,5538,PB64-SUQ9MTA3NjMmbnI9OQ_3_3,00.html)

Cherie Blair

legenda
08-10-07, 20:11
http://www.spiegel.de/img/0,1020,494188,00.jpg (http://www.spiegel.de/fotostrecke/0,5538,PB64-SUQ9MTA3NjMmbnI9MTA_3,00.html)
Joanne K. Rowling

http://www.spiegel.de/img/0,1020,498043,00.jpg (http://www.spiegel.de/fotostrecke/0,5538,10763,00.html)

LOJETARI
08-10-07, 20:14
Gruan e bėnė tė fuqishme:ushqimi,sporti dhe leximi .Nėse kėto tri gjėra harmonizohen sipas parametrave tė shtruar nga burri atėherė gruaja bėhet zonjė .:biggrin: :biggrin: :tongue:

LABI
08-10-07, 20:24
Gruan e bėnė tė fuqishme:ushqimi,sporti dhe leximi .Nėse kėto tri gjėra harmonizohen sipas parametrave tė shtruar nga burri atėherė gruaja bėhet zonjė .:biggrin: :tongue:


Paramentrave te shturare nga burri haa ?
Kultures i ka paraprire mashkulli perhere sipas kesaj thenje hee :biggrin:

MASHKULLI - ESHTE KULTURA

FEMRA - ESHTE NATYRA

Mashkulli nepermjet kultures , transcedenton , adopton , kultivon natyren per nevoja te veta ... Ne menyre qe t'i sherbej atij .... Poashtu mashkulli femren ne t'njejten kohe dhe e ka bere ( e ka edukuar ) ne ate forme femren - qe nepermjet edukates, rolit-social te percaktuar te vjen dhe te behet GRUA - ashtu siq don mashkulli ne menyre qe t'i sherbeje nevojave te tij ... :rolleyes:

LOJETARI
08-10-07, 20:36
Paramentrave te shturare nga burri haa ?
Kultures i ka paraprire mashkulli perhere sipas kesaj thenje hee :biggrin:

MASHKULLI - ESHTE KULTURA

FEMRA - ESHTE NATYRA

Mashkulli nepermjet kultures , transcedenton , adopton , kultivon natyren per nevoja te veta ... Ne menyre qe t'i sherbej atij .... Poashtu mashkulli femren ne t'njejten kohe dhe e ka bere ( e ka edukuar ) ne ate forme femren - qe nepermjet edukates, rolit-social te percaktuar te vjen dhe te behet GRUA - ashtu siq don mashkulli ne menyre qe t'i sherbeje nevojave te tij ... :rolleyes:

Kjo ėshtė e sakt dhe nuk ka asgjė tė keqe nė tė .Gruaja pa burrė nuk mundė tė bėhet zonjė, e lėre mė e fuqishme ,assesi . Kėtė e dinė edhe ato qė nuk janė zonja hahahahahaha.........................

LABI
08-10-07, 20:54
Kjo ėshtė e sakt dhe nuk ka asgjė tė keqe nė tė .Gruaja pa burrė nuk mundė tė bėhet zonjė, e lėre mė e fuqishme ,assesi . Kėtė e dinė edhe ato qė nuk janė zonja hahahahahaha.........................

oppp ... Ne formacionin shoqerore ku dominon burri ,ai i cakotn parametrat e te qenurit zonje ...Ai percakton ne te shumten e rasteve identitetin dhe rolin gjinore te femress... Dhe idene e asaj se cfare do te thote te jesh grua , zonje....

jadore
08-10-07, 21:02
.... no coment ,
hahaha , si duket kete teme legenda e ka hap qe te vihet ne pah shovenizmi mashkullore....
urdheroni , tema eshte e hapur , gjinija femrore ju le radhen ..terhjeket ( hahahahaha)

legenda
08-10-07, 21:08
.....mos e ke fjalen per Politikanet e KOSOVES,,,ahaha...


Lab,nuk eshte vetem bukuria ARMA me e forte e femres,
edhe pse shume shpesh e perdor ajo,...ahaha...

Fuqine asaj ia falen HYJNITE,
dhe mashkullin e sollen qe te jete ne sherbim te saj,...ahaha...

JOOO ... Sipas kontekstit kulturore qe ekziston ... konstrukti kulturore qe kryesisht eshte maskulist/ patriarkale , mirepo jo i tipit klasike ... Por i nje forme patriarkaliteti me te modernizuare ( te peshtatur me kohen ) ... i shkon me shume per shtati kjo thenje...


Pas cdo burii te sukseseshem ( te pasur) ... qendron nje femer e bukur

LOJETARI
08-10-07, 21:11
.....eee,si thua Koleg,teme e qelluar,e???? ilaq...

te i zbulojme pra se bashku ata PARAMETRA,qe zonjat tona te behen te fuqishme-per JU,...ahahaaa...Ju lutem tė mos keqkuptohemi ,ne po flasim se ēfarė e bėnė tė fuqishme njė zonjė .Unė e shtrova idenė se ushqimi , e me kėtė mendoj pregatitja e ushqimit nė radhė tė parė ,pastaj sporti, ok kėtė e lėmė tė padefinuar :biggrin: dhe sė fundi leximi i rregullave tė shtėpisė janė faktorė kryesor qė stimulojnė ēdonjėrėn nė arritjen e qėllimit ,pa komplikacione eventuale.:tongue:

LABI
08-10-07, 21:13
.... no coment ,
hahaha , si duket kete teme legenda e ka hap qe te vihet ne pah shovenizmi mashkullore....
urdheroni , tema eshte e hapur , gjinija femrore ju le radhen ..terhjeket ( hahahahaha)


A nuk konsideroni qe tej manipulohet me fjale jo adekuate kur flitet perkitazi me statusin social te femres, poziten e saj ne shoqeri ...


si shovenizem... hegjemoni e ku ta di unee....


Asgje te keqe nuk ka po te thuhet e vereteta , realitetit ... Apo edhe po te paraqitet, kritikohet ne forme te sakrazmit, cinizmit nje dukuri/ praktike e shoqerise ne te cilen jetojme!!!

LABI
08-10-07, 21:21
.....mos e ke fjalen per Politikanet e KOSOVES,,,ahaha...


Lab,nuk eshte vetem bukuria ARMA me e forte e femres,
edhe pse shume shpesh e perdor ajo,...ahaha...

Fuqine asaj ia falen HYJNITE,
dhe mashkullin e sollen qe te jete ne sherbim te saj,...ahaha...

Jo , kjo nuk eshte nje gje qe e specifikon nje kontekst te caktuare kulturore-kombetare... Eshte nje konstrukt-kulturore mbare globale... Qe ka t'beje me raportet , rendin global shoqerore .... Rendi global shoqerore eshte kryesisht patriarklaee... dhe ky rend-patriarkal eshte e natyrshme qe ka ndryshuare, evuluare me kohenn....


Mirepo, ne esence eshte e njejtaa... ka ndryshuar ne forme , mireop jo ne cilesi , kualitettt ..

Murgesha
09-10-07, 07:06
.... no coment ,
hahaha , si duket kete teme legenda e ka hap qe te vihet ne pah shovenizmi mashkullore....
urdheroni , tema eshte e hapur , gjinija femrore ju le radhen ..terhjeket ( hahahahaha)

Mos u tėrhjek Jador, se valla unė se kam ndėrmend me u tėrhjek fare hahahahaahahah.

Ktyne herė i kam ni gratė kur thonin "Burri tė ban Zojė, e burri tė banė Tojė"
Kurr se kam kuptuar nė ishin kėto fjalė miradie pėr burrin, ishin ngushėllim i vetvetes, apo lakmi ndaj atyre burrave qė kishin mbėrri nė shoqėri qoftė me pasuri qoftė me pozita, e gratė e tyre ja dinin apo sja dinin rendin Zonjėllakut konsideroheshin si Zonja.

Legenda po kėrkon tė diskutojmė ēka e ban njė Zonjė tė fuqishme, ka mundur titulli tė jetė i pėrgjithshėm si psh. ēka e ban njė grua tė fuqishme, por me kėtė Zonjė a zonjushe ma ka turbulluar pak mendjen.
E unė nuk mund tė tėrhjekem plotėsisht nga fjalėt e grave tė ktyne herit.
Nė fuqinė e zonjave luan pak rol edhe fuqia e mashkullit me tė cilin ajo Zonjė ndan pėrditshmėrinė. Tash mos mė thuani se ka edhe zonjusha tė fuqishme.
Pasuria, bukuria, pozita janė kalimtare e fuqi nuk tė japin...
Ēka e ban njė Zonjė tė fuqishme?
Paj mė tregoni ndonjė Zonjė a Zonjush qė e ka fuqinė e me fuqinė e vet ka arrit tė fitoj sė paku njė duel me kundėrshtarin e pėrhershėm Mashkullin tė shkoj ta pyes se si e ka marrė atė fuqi???-+

DEA
09-10-07, 07:32
Mos u tėrhjek Jador, se valla unė se kam ndėrmend me u tėrhjek fare hahahahaahahah.

Ktyne herė i kam ni gratė kur thonin "Burri tė ban Zojė, e burri tė banė Tojė"
Kurr se kam kuptuar nė ishin kėto fjalė miradie pėr burrin, ishin ngushėllim i vetvetes, apo lakmi ndaj atyre burrave qė kishin mbėrri nė shoqėri qoftė me pasuri qoftė me pozita, e gratė e tyre ja dinin apo sja dinin rendin Zonjėllakut konsideroheshin si Zonja.

Legenda po kėrkon tė diskutojmė ēka e ban njė Zonjė tė fuqishme, ka mundur titulli tė jetė i pėrgjithshėm si psh. ēka e ban njė grua tė fuqishme, por me kėtė Zonjė a zonjushe ma ka turbulluar pak mendjen.
E unė nuk mund tė tėrhjekem plotėsisht nga fjalėt e grave tė ktyne herit.
Nė fuqinė e zonjave luan pak rol edhe fuqia e mashkullit me tė cilin ajo Zonjė ndan pėrditshmėrinė. Tash mos mė thuani se ka edhe zonjusha tė fuqishme.
Pasuria, bukuria, pozita janė kalimtare e fuqi nuk tė japin...
Ēka e ban njė Zonjė tė fuqishme?
Paj mė tregoni ndonjė Zonjė a Zonjush qė e ka fuqinė e me fuqinė e vet ka arrit tė fitoj sė paku njė duel me kundėrshtarin e pėrhershėm Mashkullin tė shkoj ta pyes se si e ka marrė atė fuqi???-+


Femren moj ne pergjithesi, bile ma te fuqishme se mu ska ahahahhahaa e krej buka kallamoqe me ka ba ne kete dite hhaaaHumorin anash, une mendoj se karakteri i fort qe mbillet nga vegjlia dhe vetebesimi e diturija jane 3 tiparet qe e perbejne femren e fort, shpirterisht.
E fort mund te them asaj qe ka vesh per te gjithe ata qe e rrethojne e jo ajo qe duhet vetem ta ndegjojme, se shpeshhere ngatrrohen keto dy simbole qe karakterizojne dinjitetin e nje femre serioze dhe te zgjuar!

DEA

Domira
09-10-07, 10:09
Mos u tėrhjek Jador, se valla unė se kam ndėrmend me u tėrhjek fare hahahahaahahah.

Ktyne herė i kam ni gratė kur thonin "Burri tė ban Zojė, e burri tė banė Tojė"
Kurr se kam kuptuar nė ishin kėto fjalė miradie pėr burrin, ishin ngushėllim i vetvetes, apo lakmi ndaj atyre burrave qė kishin mbėrri nė shoqėri qoftė me pasuri qoftė me pozita, e gratė e tyre ja dinin apo sja dinin rendin Zonjėllakut konsideroheshin si Zonja.

Legenda po kėrkon tė diskutojmė ēka e ban njė Zonjė tė fuqishme, ka mundur titulli tė jetė i pėrgjithshėm si psh. ēka e ban njė grua tė fuqishme, por me kėtė Zonjė a zonjushe ma ka turbulluar pak mendjen.
E unė nuk mund tė tėrhjekem plotėsisht nga fjalėt e grave tė ktyne herit.
Nė fuqinė e zonjave luan pak rol edhe fuqia e mashkullit me tė cilin ajo Zonjė ndan pėrditshmėrinė. Tash mos mė thuani se ka edhe zonjusha tė fuqishme.
Pasuria, bukuria, pozita janė kalimtare e fuqi nuk tė japin...
Ēka e ban njė Zonjė tė fuqishme?
Paj mė tregoni ndonjė Zonjė a Zonjush qė e ka fuqinė e me fuqinė e vet ka arrit tė fitoj sė paku njė duel me kundėrshtarin e pėrhershėm Mashkullin tė shkoj ta pyes se si e ka marrė atė fuqi???-+

Murgesha plotsisht pajtohem me kete shkrim tandin. Te lumte loqki.....

jadore
09-10-07, 10:42
JOOO ... Sipas kontekstit kulturore qe ekziston ... konstrukti kulturore qe kryesisht eshte maskulist/ patriarkale , mirepo jo i tipit klasike ... Por i nje forme patriarkaliteti me te modernizuare ( te peshtatur me kohen ) ... i shkon me shume per shtati kjo thenje...


Pas cdo burii te sukseseshem ( te pasur) ... qendron nje femer e bukur

ok , i kthehem prap temes , qe te kem te kjarte ecurine e debatimit ndalem ne pikpytjen qe nuk e kuptoj ...
....bukurija e femres dhe roli i saj per nje mashkull te sukseshshem ( fuqishem ) .. qe une te bindem me duhen argumente apo dhe shembuj , pse bukurija dhe si bukurija ka kete autoritet apsolut qe Labi e mendon ..!!..cilet jane ate shembuj Labi ..???

jadore
09-10-07, 10:45
.....mos e ke fjalen per Politikanet e KOSOVES,,,ahaha...


Lab,nuk eshte vetem bukuria ARMA me e forte e femres,
edhe pse shume shpesh e perdor ajo,...ahaha...

Fuqine asaj ia falen HYJNITE,
dhe mashkullin e sollen qe te jete ne sherbim te saj,...ahaha...

..wow , edhe kjo shume favorizim i njeanshem me duket legenda , ( ti zbresim ngadal Olimpit ....)

jadore
09-10-07, 11:01
Ju lutem tė mos keqkuptohemi ,ne po flasim se ēfarė e bėnė tė fuqishme njė zonjė .Unė e shtrova idenė se ushqimi , e me kėtė mendoj pregatitja e ushqimit nė radhė tė parė ,pastaj sporti, ok kėtė e lėmė tė padefinuar :biggrin: dhe sė fundi leximi i rregullave tė shtėpisė janė faktorė kryesor qė stimulojnė ēdonjėrėn nė arritjen e qėllimit ,pa komplikacione eventuale.:tongue:
Pjeserishte e qelluar lojetare, jane parametra kyq qe ndikojne ne fuqine e femres, vrej nje kryesoren qe nuk e ke ceke .. asku me shume se ne mesin e femrave tjera , femra nuk e merr fuqine dhe energjine per veprim ,ne rrugen qe te tregohet zonje.. e qe kjo juve shume ju kushtone ( nejse kete e dini me mire se une te gjithe ju qe jeni burra )

Linka_pz
09-10-07, 13:13
pas cdo BURRI te suskseshem,
fshehet nje ZONJE E FUQISHME.


Kete e kam ceke edhe tek theniet filozofike ........Legende!

Linka_pz
09-10-07, 13:20
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Mos u tėrhjek Jador, se valla unė se kam ndėrmend me u tėrhjek fare hahahahaahahah.

Ktyne herė i kam ni gratė kur thonin "Burri tė ban Zojė, e burri tė banė Tojė"
Kurr se kam kuptuar nė ishin kėto fjalė miradie pėr burrin, ishin ngushėllim i vetvetes, apo lakmi ndaj atyre burrave qė kishin mbėrri nė shoqėri qoftė me pasuri qoftė me pozita, e gratė e tyre ja dinin apo sja dinin rendin Zonjėllakut konsideroheshin si Zonja.

Legenda po kėrkon tė diskutojmė ēka e ban njė Zonjė tė fuqishme, ka mundur titulli tė jetė i pėrgjithshėm si psh. ēka e ban njė grua tė fuqishme, por me kėtė Zonjė a zonjushe ma ka turbulluar pak mendjen.
E unė nuk mund tė tėrhjekem plotėsisht nga fjalėt e grave tė ktyne herit.
Nė fuqinė e zonjave luan pak rol edhe fuqia e mashkullit me tė cilin ajo Zonjė ndan pėrditshmėrinė. Tash mos mė thuani se ka edhe zonjusha tė fuqishme.
Pasuria, bukuria, pozita janė kalimtare e fuqi nuk tė japin...
Ēka e ban njė Zonjė tė fuqishme?
Paj mė tregoni ndonjė Zonjė a Zonjush qė e ka fuqinė e me fuqinė e vet ka arrit tė fitoj sė paku njė duel me kundėrshtarin e pėrhershėm Mashkullin tė shkoj ta pyes se si e ka marrė atė fuqi???-+Pajtohem plotesish edhe me mendimin e Murgeshes sone !!


Burri te ben Zonje e burri te ben Toje!!

legenda
09-10-07, 13:25
......"vallaj" pa humb modestine po them se po me pelqen te rri ne "OLIMP",...ahaha...kurse Ti vendos vete....
me pas mundesi me rrxu ZEUSIN ( pasi qe eshte mashkull de...ahaha...);dhe me ia marr FUQINE:
- DETIN PESHE E KISHA QU!!!!...

ahahaaaa....


....megjithate,duke mos dashur qe te zhytem ne MISTICIZEM,,,mendoj se eksiston nje FUQI_MISTIKE,,,qe persona te caktuar ne jete i bene te fuqishem.....sa pak e njohim boten......

..wow , edhe kjo shume favorizim i njeanshem me duket legenda , ( ti zbresim ngadal Olimpit ....)

LABI
09-10-07, 13:27
[/color][/size]

ok , i kthehem prap temes , qe te kem te kjarte ecurine e debatimit ndalem ne pikpytjen qe nuk e kuptoj ...
....bukurija e femres dhe roli i saj per nje mashkull te sukseshshem ( fuqishem ) .. qe une te bindem me duhen argumente apo dhe shembuj , pse bukurija dhe si bukurija ka kete autoritet apsolut qe Labi e mendon ..!!..cilet jane ate shembuj Labi ..???

Nuk kam cfare t'shtoj , une vetem deshta ta theksoj qe civilizimi njerezore, perkatesisht civilizimi, shoqeria globale eshte nje shoqeri kryesisht e dominuar nga mashkujt ... dhe si e tille e kultivuare, e pershtatur e formesuar me shume ne saje te nevojave te mashkullit...

E nder te tjera qe pershtati mashkulli per nevojat e veta eshte dhe gruaja .... Ai ate e formesoj , e beri , e edukoj me nje vetedije, kulture - ne menyre qe ajo te jet ne sherbim te tij , dhe i dominuar nga mashkulli ...


Kultura , edukata e femres nuk eshte bere ne saje te nje edukate , kulture jo seksiste,..por pikerisht ne saje te saj.


PUNA , ROLET GJINORE , STATUSI SOCIAL I FEMRES ne POZITEN E GJITHEMBARESHME SHOQERORE -- eshte percaktuarktuare nga mashkulli ; e jo nga vullneti i lire i saj , nga vetedija e saj .

SE SI DUHET TE JET NJE GRUA KETE E KANE CAKTUARE ATA QE KANE DOMINUARE , SUNDUARE UDHEHEQUR ME SHOQERINE ... ATA QE KANE BERE RENDIN DHE ZBATUARE ATE .

TE QENURIT GRUA - te shumten e rasteve - ka qene deri para pak vitesh , te qenurit grua ashtu siq e ka menduare , projektuare mashkulli (shoqria patriarkale ) ... e jo ashtu siq ka menduar femra me koken e saj ...

SE CFRARE ESHTE GRUA , KETE E KA PERCAKTUARE MASHKULLI (rendi patriarkal)...


Me kete une nuk po perpiqem te mburrem ... Kete duhet perceptuare si nje mase kritike, e cila mendoj qe sadopak do te beje qe femrat te mendojn per identitetin e vet gjinore, prejardhjen , rrethanat ne te cilat eshte krijuar ky identitet , dhe statusin qe jep , ofron ky identitet gjinore ne statusin e gjithembarshem shoqerore ...

Eshte vetem nje perpjekje per te prekur ne ndergjegjen , vetedijes se femres per prejardhjen e identitetit te saj gjinoree...

LABI
09-10-07, 13:38
....pra,DE FAKTO
ZONJA e fuqishme,e bene BURRIN te suksesshem.


FUQIAA - te shumten e rasteve parakupton PRESTIGJIN, STATUSIN INTELEKTUALE, STATUSIN EKONOMIK, POLITIK...


Keto sfera kryesisht e hudhine ne pozite te disfavroshme ne krahasim me mashkullin femren ... Rolet gjinore, punet kryesisht jane te paracaktuara ne saje te ngjyrimeve gjinore...

Gruaja kryesisht edukohet qe ajo te preferoj, parapelqeje nje edukim te larte qe kryesisht kane te bejne me edukaten , pedagogjine e keso profesione te ngjashme.... Dhe preokupimi i saj me ate qe njifet si sfere private (te lidhurit per punet e shpijes dhe rritjen e femijeve ) .

Ndersa statusi gjinore i mashkullit identifikohet me profesionet e teknologjise si ingjinieria, mjekesia , astronomika ... Profesione keto qe shume pak jane te frekuentuara dhe te parapelqyera nga femrat.... ato qe nga fillimi , nga femijeria edukohen qe t'mos kultivojne nje simpati per keto profesione ... por per disa profesione qe ne nje fare menyre direkt apo indirekt nderlidhen me sferen private (shtepine, me rritjen e femijeve ) ..

...

...
..

Domira
09-10-07, 14:22
Ne mes tjerash, nje grua e ben te fuqishme guximi & modestia (edhe pak sharm) per ta shprehur ate qe di dhe ndjen per nje qeshtje te caktuar. Natyrisht se kjo fuqi lidhet me fisnikerine e botes saj te brendshme dhe vleresimet e drejta qe ka ajo per jeten ne pergjithsi. Dhe kjo mendoj se eshte dicka e lindur.
Gruan nuk e ben te fuqishme inati dhe egoizmi sado qe ajo te kete aftesi profesionale ose pamje terheqese.

p.s.mos u turrni tash me imitu hahahahahhaa

vjeshta
09-10-07, 17:33
Pa mungu asgje se qka ka shkru Legenda ,por nje zonje /zonjushe te fuqishme e bene edhe partneri ,pra mbeshtetje e tijė.

jadore
10-10-07, 08:49
Ne mes tjerash, nje grua e ben te fuqishme guximi & modestia (edhe pak sharm) per ta shprehur ate qe di dhe ndjen per nje qeshtje te caktuar. Natyrisht se kjo fuqi lidhet me fisnikerine e botes saj te brendshme dhe vleresimet e drejta qe ka ajo per jeten ne pergjithsi. Dhe kjo mendoj se eshte dicka e lindur.
Gruan nuk e ben te fuqishme inati dhe egoizmi sado qe ajo te kete aftesi profesionale ose pamje terheqese.

p.s.mos u turrni tash me imitu hahahahahhaa
... eshte nje nder shkrimet me te bukura , me demethenese qe kam lexuar ne kete teme ..
respekt Domira..

arton bala
10-10-07, 12:43
Falmi Zot dy pale sy te ngihem me kete teme “legendare“.. :biggrin:

Ama kjo nuk eshte ferr, sepse po me duket qe gjinia e kundert ne krye me Legenden po don mi mbajte djemet ne mjegull, nuk po na tregon ato kriteriet sekrete qe i duhen nje zonje/ushe qe te jete ajo e fuqishme.. :wink:

P.sh.: A nuk duhet mu kone nje zonje e fuqishme e dashuruar dei ne vesh a? :biggrin:

legenda
10-10-07, 14:20
.....ahahahaaa,teme "LEGENDARE" pra,...


.....paj nese themi se DASHURIA eshte nje FUQI_MISTIKE,,,
patjter se i jep FUQI edhe me shume gjinise se bukur,
duke i fal nje hije te lehte misticizmi,qe para syve te mashkullit e bene edhe me misterioze dhe terheqese,...
a nuk eshte folur mjafte shume per ZANAT E MALIT,....

...falma ZOT ,kete FUQI,...ahaha...

Falmi Zot dy pale sy te ngihem me kete teme “legendare“.. :biggrin:

Ama kjo nuk eshte ferr, sepse po me duket qe gjinia e kundert ne krye me Legenden po don mi mbajte djemet ne mjegull, nuk po na tregon ato kriteriet sekrete qe i duhen nje zonje/ushe qe te jete ajo e fuqishme.. :wink:

P.sh.: A nuk duhet mu kone nje zonje e fuqishme e dashuruar dei ne vesh a? :biggrin:

selvija
10-10-07, 15:01
Si kurrdoher me e forrte,,,
http://www.hameensanomat.fi/galleriat/2005-12-06-itsenaisyyspaiva/images/prevs/prev15.jpg

Domira
10-10-07, 19:52
... eshte nje nder shkrimet me te bukura , me demethenese qe kam lexuar ne kete teme ..
respekt Domira..

Faleminderit Jador e nderuar per kete komplimet.

pershendetje

Domira

Domira
10-10-07, 20:12
Falmi Zot dy pale sy te ngihem me kete teme “legendare“.. :biggrin:

Ama kjo nuk eshte ferr, sepse po me duket qe gjinia e kundert ne krye me Legenden po don mi mbajte djemet ne mjegull, nuk po na tregon ato kriteriet sekrete qe i duhen nje zonje/ushe qe te jete ajo e fuqishme.. :wink:

P.sh.: A nuk duhet mu kone nje zonje e fuqishme e dashuruar dei ne vesh a? :biggrin:

po e zbuloj edhe kete kriter sekret...simbas mendimit tim, po nje grua (e fuqishme) eshte patjeter e dashuruar deri ne vesh:biggrin:

halla e madhe
10-10-07, 21:04
.....Cfare e bene te fuqishme nje ZONJE/ZONJUSHE????

-intelekti,
-karakteri,
-diplomacia,
-misterioziteti,
-kultura dhe edukata,
-stili,
-qendrimi,
-bukuria dhe sharmi,
-te ecurit ...

apo i jep FUQI:

-energjia per dashuri

- shpirtbardhesia dhe humaniteti,,,

-gatishmeria per sakrifice,

-diskrecioni dhe korrektesia,

-toleranca dhe respekti...etj.etj....dhe

PSE???

....mos ngurroni,na ndihmoni te behemi te FUQISHME,,,
mendimet e JUAJA jane thesar....


Legenda
me JU per JU
----------------


.... nese prej te gjithave nga pak i zoteron, atehere pa dyshim se i takon grupit te femrave te fuqishme ose me nje fjale ZONJE e RENDE:wink:

legenda
10-10-07, 21:13
......Selvija,,,shume ARGUMENT I FUQISHEM!!!.nuk ka fjale.
----------------------------------------------------------------------------------------------------


http://www.memory-photo.de/Bilder/baby_auf_arm.gif

Si kurrdoher me e forrte,,,
http://www.hameensanomat.fi/galleriat/2005-12-06-itsenaisyyspaiva/images/prevs/prev15.jpg

legenda
10-10-07, 21:20
.....patjeter se po,por cka fshehet pas DASHURISE???...ahaha,
na trego DOMIRA.

po e zbuloj edhe kete kriter sekret...simbas mendimit tim, po nje grua (e fuqishme) eshte patjeter e dashuruar deri ne vesh:biggrin:

legenda
10-10-07, 21:23
.....me ke pyet mua,apo JO????ahaha....
po HALLUSH,aty ku dhemb dhembi shkon gjuha,...ahaha...

...e TI ,Hallushe???
-cfare te bene TY konkretisht te FUQISHME?

.... nese prej te gjithave nga pak i zoteron, atehere pa dyshim se i takon grupit te femrave te fuqishme ose me nje fjale ZONJE e RENDE:wink:

Domira
10-10-07, 21:30
.....patjeter se po,por cka fshehet pas DASHURISE???...ahaha,
na trego DOMIRA.

A hala spe dini a?
Fryti i dashurise Legenda fshihet pas dashurise:smile:

http://www.memory-photo.de/Bilder/baby_auf_arm.gif

legenda
10-10-07, 21:41
.....ahahaaaa...


Wooowwww,,, NO coment!!!...
MAT per mashkujte,,,ahahaaa...

A hala spe dini a?
Fryti i dashurise Legenda fshihet pas dashurise:smile:

valiii
10-10-07, 21:44
Kushtimisht po e them , e gjitha mvaret prej mentalitetit , tek ne psh , zonjė/zonjushė te fuqishme e benė vetėm LEKU , EKIT € ..

halla e madhe
11-10-07, 19:06
.....me ke pyet mua,apo JO????ahaha....
po HALLUSH,aty ku dhemb dhembi shkon gjuha,...ahaha...

...e TI ,Hallushe???
-cfare te bene TY konkretisht te FUQISHME?
E dashura Legjenda!
Mua me beri te fuqishme dashurija dhe harmonija familjare qe morra nga prinderit e mi,po ate dashuri u mundova t'ju dhuroj femijeve te mi, sote jame krenare dhe ndjeje fuqi te pa mposhtur kur i shof femijte e mi te lumtur dhe te pavarur dhe kohe pas kohe vijne dhe me puthin mu ne rrudhat e ballit dhe me lemojne flokun e thinjur...e gjithe kjo JEHONE me bene te fuqishme me shume se kurdohere:wink:
te done:hallushja

legenda
11-10-07, 20:49
....e dashura Hallushe
ky poostim i yti ,me ngrohu shpirtin,tingellon aq fuqishem...aq ngrohte....plote jete.
tani e kuptoj se pse jeni vertete e MADHE.

gjithashtu te don
Legenda
---------------------------------------------------------------

....a ka me te fuqishme se nenat tona???...E dashura Legjenda!
Mua me beri te fuqishme dashurija dhe harmonija familjare qe morra nga prinderit e mi,po ate dashuri u mundova t'ju dhuroj femijeve te mi, sote jame krenare dhe ndjeje fuqi te pa mposhtur kur i shof femijte e mi te lumtur dhe te pavarur dhe kohe pas kohe vijne dhe me puthin mu ne rrudhat e ballit dhe me lemojne flokun e thinjur...e gjithe kjo JEHONE me bene te fuqishme me shume se kurdohere:wink:
te done:hallushja

Lona
02-11-07, 14:22
Ne Zonje/she e ben me te fuqishme, kultura, kariera, qendrimi,stili, shpirtbardhesia dhe humaniteti,.

legenda
02-11-07, 14:26
......duartrokitje per TY.
Ne Zonje/she e ben me te fuqishme, kultura, kariera, qendrimi,stili, shpirtbardhesia dhe humaniteti,.

Undertaker
02-11-07, 18:41
pas cdo BURRI te suskseshem,
fshehet nje ZONJE E FUQISHME.


Pas cdo gruaje te sukseshme, qendron nje burre i befasuar. :biggrin:


Une mendoj se fuqia e femres qendron ne aftesine e saj te plotsoj mashkullin dhe ne bukurine e saj.

Virtytet tjera, menquria, modestia, etj etj, vijne ne vend te dyte.

LABI
02-11-07, 23:09
Ayo - Down On My Knees


http://www.youtube.com/watch?v=F_laMjmR5nM

knvb
05-11-07, 01:28
legenda se pari urime se goxha tem te bukur ke e po shkruaj e un disa mendime te miat ne lidhje me kte tem

un po i ndaj ne dy grupe zonje /zonjush

per grupin e zonjave do thosha se nese ato se kan krijuar fuqin e tyre sa kan qen zonjusha skan shance ne kte jet ta gjejn fuqin per vitet e pakta qe do kalojn ne moshen e pleqeris

per grupin e zonjushave mendoj se fuqia e tyreve eshte e njejt kudo ne cdo aspekt te jetes si karakteri si bukuria si forca e te menduar sigurisht edhe fuqia qe te behen zonja te sukseshme me krejt kto fuqit qe permenda me lart, fuqia tek nje femer lind ne mosh te re por puna eshte se femra shumicat e fuqive qe iu kalon neper duar i vejn vizen dmth i fshijn e femra mbajn fuqit qe iu nevojiten per kalimin e jetes ,dikush mendon se fuqia per te eshte tek bukuria dikush tjeter tek familja dikush tjeter tek inteligjence e kshu me rradh spo e zgjas me shum por do thosha qe sado e fuqishme te jet nje femer shtylla e shtepis eshte mashkulli e sa per ato femra qe jan ne lojen politike te njejten gje do flisja qe fuqin e tyre jau ka krijuar mashkulli

me pak fjal FEMRA ska nevoj te jet e fuqishme kur ne cdo aspekt te jetes komandohet nga mashkulli si ne jeten familjare si ne jeten politike si ne jeten reale qe ne jetojm

legenda urime e te premtoj qe do me kesh postues ne temat e tua se jan shum interesante

vizionar
10-11-07, 19:09
Nuk ka gje me te bukur dhe me te pastert fillimi nga asgjeja...
Ne realitet Gjinia femrore eshte (qendrimi im) stoli e kesaj jete qe jetojm,te zgjedhur apo imponuar si do qe te jete.
"Fatkeqesisht" tek shume vajza (eshte edhe tek mashkujt,por tani Tema eshte per gjinine femrore)ndikon edhe "virusi i perhapur" IMPONIMI nga rrethi qe jetojm.Po te ekzistonte mundesia qe Vajzat te jetonin dhuraten qe u eshte dhuruar me te gjitha perparesite e saja duke filluar, nga senzibiliteti,ndjenja sociale,intuicioni femror,nese edhe bukuria i eshte dhuruar atehere do ishte perparesi qe ne kohet fillestare te zhvillohej kuptimi i vetedijes dhe apsorbimet e "simboleve " modeste.Ne menyre figurative do thoja si nje metal apo gur i qmuar qe nevojitet te perpunohet por pastaj do ishte menyra e drejt mirembajtja e saj apo e tij.
Ketu ku jam rrite thuhet se Dhuraten e zbukuron edhe paketimi qe do ta simbolizoja Shoqeruesin e Gjinise femrore,nese behet zgjidhja e pershtatshme do kalonte nga nje Zonjushe ne nje Zonje qe stabilizohet drejt rrugetimit te saj te shprehjes apo Aurores se fuqise se saj.

Naki
10-11-07, 20:17
Nuk ka gje me te bukur dhe me te pastert fillimi nga asgjeja...
Ne realitet Gjinia femrore eshte (qendrimi im) stoli e kesaj jete qe jetojm,te zgjedhur apo imponuar si do qe te jete.
"Fatkeqesisht" tek shume vajza (eshte edhe tek mashkujt,por tani Tema eshte per gjinine femrore)ndikon edhe "virusi i perhapur" IMPONIMI nga rrethi qe jetojm.Po te ekzistonte mundesia qe Vajzat te jetonin dhuraten qe u eshte dhuruar me te gjitha perparesite e saja duke filluar, nga senzibiliteti,ndjenja sociale,intuicioni femror,nese edhe bukuria i eshte dhuruar atehere do ishte perparesi qe ne kohet fillestare te zhvillohej kuptimi i vetedijes dhe apsorbimet e "simboleve " modeste.Ne menyre figurative do thoja si nje metal apo gur i qmuar qe nevojitet te perpunohet por pastaj do ishte menyra e drejt mirembajtja e saj apo e tij.
Ketu ku jam rrite thuhet se Dhuraten e zbukuron edhe paketimi qe do ta simbolizoja Shoqeruesin e Gjinise femrore,nese behet zgjidhja e pershtatshme do kalonte nga nje Zonjushe ne nje Zonje qe stabilizohet drejt rrugetimit te saj te shprehjes apo Aurores se fuqise se saj.

Mė pėlqeu ky segment i elaburimit analitik dhe ndajė me ju mendimin e shprehur.
Vertetė gjinia Femėrore edhe nė bazė biologjike tė ndertimit anatomiko/Fiziologjikė tė trurit ka pėrparėsi nė sensibilitet dhe kompetenca sociale.
Kėndėveshtrimi dhe perceptimi i kompetencave sociale e bėnė nė krahasim me gjinin mashkullore Superior.
Praktikishtė mė bėnė tė pa luhatshėm dhe tė kemė njė respektė tė veqantė nga praktika jetėsore tė pėrjetuar si gjini e kundertė nė rolin Interpersonal dhe atė Grupor.

I nderuar Vizionar,pėr postimin ēė na ofruat ju pėrgėzojė,respekt nga Naki !

jadore
10-11-07, 22:31
Nuk ka gje me te bukur dhe me te pastert fillimi nga asgjeja...
Ne realitet Gjinia femrore eshte (qendrimi im) stoli e kesaj jete qe jetojm,te zgjedhur apo imponuar si do qe te jete.
"Fatkeqesisht" tek shume vajza (eshte edhe tek mashkujt,por tani Tema eshte per gjinine femrore)ndikon edhe "virusi i perhapur" IMPONIMI nga rrethi qe jetojm.Po te ekzistonte mundesia qe Vajzat te jetonin dhuraten qe u eshte dhuruar me te gjitha perparesite e saja duke filluar, nga senzibiliteti,ndjenja sociale,intuicioni femror,nese edhe bukuria i eshte dhuruar atehere do ishte perparesi qe ne kohet fillestare te zhvillohej kuptimi i vetedijes dhe apsorbimet e "simboleve " modeste.Ne menyre figurative do thoja si nje metal apo gur i qmuar qe nevojitet te perpunohet por pastaj do ishte menyra e drejt mirembajtja e saj apo e tij.
Ketu ku jam rrite thuhet se Dhuraten e zbukuron edhe paketimi qe do ta simbolizoja Shoqeruesin e Gjinise femrore,nese behet zgjidhja e pershtatshme do kalonte nga nje Zonjushe ne nje Zonje qe stabilizohet drejt rrugetimit te saj te shprehjes apo Aurores se fuqise se saj.

Vizionar ,
... i bashkangjitem pergezimit te Nakit dhe shpreh respektin tim ndaj menyres analitike dhe kendveshtimit qe jep mendimi juaj .
.megjithat ndalem ne komentin tuaj ...
citat''dhuraten e zbukuron edhe paketimi qe do ta simbolizoja shoqruesin e gjinis femerore "
...aludon nje shprehje e tille ne paragjykimin gjinor ( mashkullor) qe gjithesesi zedhenese apo perfaqesues reprezentativ duhet te jete gjithesesi shoqeruesi i saj kur dihet qe letra dekuruese ,pakoja etjera, te kesaj natyre jane permbledhje e e materjalit apo dhurates qe kemi kornizuar ( futur ne margjina)... e qe kjo dhurate e formes alegorike perfaqesone ne shkrimin tuaj ne menyre te sotisfikuar zonjen apo zonjushen ..!

LOJETARI
11-11-07, 00:59
Nuk ka gje me te bukur dhe me te pastert fillimi nga asgjeja...
Ne realitet Gjinia femrore eshte (qendrimi im) stoli e kesaj jete qe jetojm,te zgjedhur apo imponuar si do qe te jete.
"Fatkeqesisht" tek shume vajza (eshte edhe tek mashkujt,por tani Tema eshte per gjinine femrore)ndikon edhe "virusi i perhapur" IMPONIMI nga rrethi qe jetojm.Po te ekzistonte mundesia qe Vajzat te jetonin dhuraten qe u eshte dhuruar me te gjitha perparesite e saja duke filluar, nga senzibiliteti,ndjenja sociale,intuicioni femror,nese edhe bukuria i eshte dhuruar atehere do ishte perparesi qe ne kohet fillestare te zhvillohej kuptimi i vetedijes dhe apsorbimet e "simboleve " modeste.Ne menyre figurative do thoja si nje metal apo gur i qmuar qe nevojitet te perpunohet por pastaj do ishte menyra e drejt mirembajtja e saj apo e tij.
Ketu ku jam rrite thuhet se Dhuraten e zbukuron edhe paketimi qe do ta simbolizoja Shoqeruesin e Gjinise femrore,nese behet zgjidhja e pershtatshme do kalonte nga nje Zonjushe ne nje Zonje qe stabilizohet drejt rrugetimit te saj te shprehjes apo Aurores se fuqise se saj.

Kėtu s`kuptova asgjė .Edhe njėherė Vizionar shprehu ngadale, se ēka e bėn kėtė "stoli"tė fuqishme , paketimi apo dikush tjetėr:biggrin:

vizionar
12-11-07, 19:32
Vizionar ,
... i bashkangjitem pergezimit te Nakit dhe shpreh respektin tim ndaj menyres analitike dhe kendveshtimit qe jep mendimi juaj .
.megjithat ndalem ne komentin tuaj ...
citat''dhuraten e zbukuron edhe paketimi qe do ta simbolizoja shoqruesin e gjinis femerore "
...aludon nje shprehje e tille ne paragjykimin gjinor ( mashkullor) qe gjithesesi zedhenese apo perfaqesues reprezentativ duhet te jete gjithesesi shoqeruesi i saj kur dihet qe letra dekuruese ,pakoja etjera, te kesaj natyre jane permbledhje e e materjalit apo dhurates qe kemi kornizuar ( futur ne margjina)... e qe kjo dhurate e formes alegorike perfaqesone ne shkrimin tuaj ne menyre te sotisfikuar zonjen apo zonjushen ..!


Po e verej Ju Jador deshironi te hyni ne diskutim dhe perveq mungeses se kohes po te pergjigjem se u mbyta duke kerkuar nje Auto ne net...
Fjala jone Popullore thot "FJALA KA BISHT" (ose disi ngjajshem)
Shembull figurativ:
A) Per RUBININ (gurin e cmuar) thuhet se jan "damaret"(sikur venat e gjakut) e gurit.Ne fillimin e krijimit te saj eshte i shperndar sikur rruzat e gjakut ne "gurin e pacmuar".Koha eshte gjeja primare qe ato VETVETIU te gjejn rrugen e bashkimit te tyre...
Me kete simbolizoj qe Gjinia Femrore posedon talentin e saj te permbledhjes se saj qe do definoja me nje fjale UNE!!! (jo une Vizionari!!!)
B) Rubini do kishte vleren e pergjysmuar nese bie ne duar te gabuara ne gdhendjen e saj.
Pra definoja Femren ne duar qe shoqerise qe nuk ka definim te vleresise(familja,shkollimi,shoqeria...)
C) "Vulosja" e gjithe kesaj bukurie do ishte Paketimi saj (per gjinin Femrore Partneri i saj).
Per cdo Rubin me vleresimin e saj te njohur "paketohet" ne artin e Qaforres apo Unazes... e cila ndihmon rrezaton ngritjen e vleresimit te saj me nje WOWWWW (qenkam me modest se sa kam menduar :smile: )

Si permbledhje e them: Askush nuk eshte i Fucishem me menyren e aktrimit por origjinalitetit te saj dhe me shtesen e FINESAVE nuk do thot se tere vemendja kalon ne Finesa por lakmia ne KOMPLETIM ( ne kete rast te gjinise Femrore)

vizionar
12-11-07, 19:41
Po e verej se paskam bere gabime ne doreshkrim,ishalla e kuptoni.Sorry sepse jam ne stress...
P.S. Se menjeher me kritikon Jador

jadore
12-11-07, 19:45
Po e verej Ju Jador deshironi te hyni ne diskutim dhe perveq mungeses se kohes po te pergjigjem se u mbyta duke kerkuar nje Auto ne net...
Fjala jone Popullore thot "FJALA KA BISHT" (ose disi ngjajshem)
Shembull figurativ:
A) Per RUBININ (gurin e cmuar) thuhet se jan "damaret"(sikur venat e gjakut) e gurit.Ne fillimin e krijimit te saj eshte i shperndar sikur rruzat e gjakut ne "gurin e pacmuar".Koha eshte gjeja primare qe ato VETVETIU te gjejn rrugen e bashkimit te tyre...
Me kete simbolizoj qe Gjinia Femrore posedon talentin e saj te permbledhjes se saj qe do definoja me nje fjale UNE!!! (jo une Vizionari!!!)
B) Rubini do kishte vleren e pergjysmuar nese bie ne duar te gabuara ne gdhendjen e saj.
Pra definoja Femren ne duar qe shoqerise qe nuk ka definim te vleresise(familja,shkollimi,shoqeria...)
C) "Vulosja" e gjithe kesaj bukurie do ishte Paketimi saj (per gjinin Femrore Partneri i saj).
Per cdo Rubin me vleresimin e saj te njohur "paketohet" ne artin e Qaforres apo Unazes... e cila ndihmon rrezaton ngritjen e vleresimit te saj me nje WOWWWW (qenkam me modest se sa kam menduar :smile: )

Si permbledhje e them: Askush nuk eshte i Fucishem me menyren e aktrimit por origjinalitetit te saj dhe me shtesen e FINESAVE nuk do thot se tere vemendja kalon ne Finesa por lakmia ne KOMPLETIM ( ne kete rast te gjinise Femrore)

I nderuar Vizionar..
tash ju e ceket , "fjalet kane bishta" ... edhe ashtu une ate po beje te terhjek vemendjen tuaj mes lojes se shkronjave ,ne qarqet e forumit edhe ashtu jam person servil , pse mos te ju terhjek edhe vemendjen tuaj ...!!!
citat..C ... Vulosja ...!!( e pranoj ishte nje shkrim mjafte i bukur , por )nuk e kuptoj pse rubini duhet te paketohet , shendrrohet ne cafore qe thuani ju ... ke harruar apo jo takuar deri me sot njerez qe urrejne bizhyterine.. ja une psh .. ka shume gjera ne jete qe njeriu mundohet ti ik shabllonizimeve , ja prap une p.sh. nuk lakmoj autot e Netit , por koleksionoj fjalen e cmuar te Netit hhahahaah ..
ke komet per kete ... !!!
megjithate mendoj qe Uni , krijohet dhe mbet veper e individualitetit , e tepert eshte ambalazha e servarur te na percaktoj vleren..origjinaliteti nuk ka cmim ..apo ..!!

me respekt te veqant per nje shkrim kaq te nderthurur Jador

LABI
13-11-07, 21:35
Vizionar ,
... i bashkangjitem pergezimit te Nakit dhe shpreh respektin tim ndaj menyres analitike dhe kendveshtimit qe jep mendimi juaj .
.megjithat ndalem ne komentin tuaj ...
citat''dhuraten e zbukuron edhe paketimi qe do ta simbolizoja shoqruesin e gjinis femerore "
...aludon nje shprehje e tille ne paragjykimin gjinor ( mashkullor) qe gjithesesi zedhenese apo perfaqesues reprezentativ duhet te jete gjithesesi shoqeruesi i saj kur dihet qe letra dekuruese ,pakoja etjera, te kesaj natyre jane permbledhje e e materjalit apo dhurates qe kemi kornizuar ( futur ne margjina)... e qe kjo dhurate e formes alegorike perfaqesone ne shkrimin tuaj ne menyre te sotisfikuar zonjen apo zonjushen ..!Po te ekzistonte mundesia qe Vajzat te jetonin dhuraten qe u eshte dhuruar me te gjitha perparesite e saja duke filluar, nga senzibiliteti,ndjenja sociale,intuicioni femror,nese edhe bukuria i eshte dhuruar atehere ??!do ishte perparesi qe ne kohet fillestare te zhvillohej kuptimi i vetedijes dhe apsorbimet e "simboleve " modeste.

Pa asnje doze hezitimi dhe skepsi (per dallim nga vizionari ) them qe institucionin e bukurise e perfaqeson femra ... Meqenese e bukura ne kuptimin e kontekstit kulturore , ka t'beje me shume me edukimin e pergjitheshem dhe vetedijen e ushqyer nga rendet, formacionet sunduese qe kane ushqyer per nje periudhe te gjate (per idene e se bukures dhe simbolin e saj ) ...

SE NGA VJEN E BUKURA ??( e qe pergjegjen mund ta gjeni tekideologjia, edukimi)
SE CFARE ESHTE E BUKURA ( pergjegjen qe mund ta gjeni tek konteksti kulturore-social- qe kryesisht eshte patriarkal ) ?? ,
KUSH PERCAKTON SE CFARE ESHTE E BUKURE/A
SI DUKET E BUKURA ??( nese i referohemi idese se vizionarit per te bukuren... dhe konotacioni seksual-"realitetit shtazore" dhe gjinore "kulturore"qe nderlidhet ne te )

KUJT I SHERBENE E BUKURA ?? (perderisa femra e ofron kete bukuri , a do te thote qe ajo eshte e destinuar te eksplatohet nga mashkullii : seks- e bukur , ne kembim te favoreve financiare)

e pyetje te ngjashme

Une mendoj qe kjo s'ka te beje fare me bukurine e vertete . Por me shume ka te beje me nje ideologji qe eshte kryesisht patriarkale .. Dhe me te ushqyer te idese dhe edukuarit te femres qe bukuria qenka nje atribut , dhunti qe ju paska dhuruare natyra femrave... Dicka qe qenka me e bukur qe e bejka qe seksi "bukuria shtazore" e femres te jet simbol i te bukures ??

Atehere me tregoni nese tek femra simbol i bukurise qenka
Gjoksi , kembet, vagina, floket ...... e cka do t'jeter nga qenia e saj materiale/shtazore??

Cfare e bene me pak "te bukur" gjoksin , kembet , penisin , apo cka do tjeter qe simbolizon realitetin shtazore te mashkullit - per simbol te bukurise ?!

Kuptimin mbi bukurine dhe te bukuren qe e hasim nder masa , eshte produkt i nje ideolgjie, mentaliteti te caktuare (kryesisht patriarkale ) ... e qe ne instance te fundit kjo kategori renditet me disa kategori nocionesh (fjale) tjera si : PUSHTETI , SUNDIMI ,PARAJA , SEKSI , SERVIMI , EKSPLOATIMI
...
...
Qe e zgjata pak (blujta ne te thate) dhe pse perpiqem t'ju shmangem ketyre temave qe kane konotacion seksuale dhe gjinore .... Me pengon fakti qe femra ende edukohet ne nje fryme , ideologji seksi .... Femra ka qene e diskriminuar prej kohesh dhe perhere ajo me cfare i eshte lane te identifikohet , ka qene NATYRA - SEKSI ... Ndersa per MASHKULLIT- KULTURA - SHKENCA

ENDRROJ DITEN KUR FEMRA DO T"PRINTE IDENE E BUKURISE- KULTURORE- INTELEKTUALE- SHKENCORE ... BEAUTY MIND ---- e jo WILDE BEAUTY - (bukurise se seksit, materies .. )

jadore
13-11-07, 21:47
Pa asnje doze hezitimi dhe skepsi (per dallim nga vizionari ) them qe institucionin e bukurise e perfaqeson femra ... Meqenese e bukura ne kuptimin e kontekstit kulturore , ka t'beje me shume me edukimin e pergjitheshem dhe vetedijen e ushqyer nga rendet, formacionet sunduese qe kane ushqyer per nje periudhe te gjate (per idene e se bukures dhe simbolin e saj ) ...

SE NGA VJEN E BUKURA ??( e qe pergjegjen mund ta gjeni tekideologjia, edukimi)
SE CFARE ESHTE E BUKURA ( pergjegjen qe mund ta gjeni tek konteksti kulturore-social- qe kryesisht eshte patriarkal ) ?? ,
KUSH PERCAKTON SE CFARE ESHTE E BUKURE/A
SI DUKET E BUKURA ??( nese i referohemi idese se vizionarit per te bukuren... dhe konotacioni seksual-"realitetit shtazore" dhe gjinore "kulturore"qe nderlidhet ne te )

KUJT I SHERBENE E BUKURA ?? (perderisa femra e ofron kete bukuri , a do te thote qe ajo eshte e destinuar te eksplatohet nga mashkullii : seks- e bukur , ne kembim te favoreve financiare)

e pyetje te ngjashme

Une mendoj qe kjo s'ka te beje fare me bukurine e vertete . Por me shume ka te beje me nje ideologji qe eshte kryesisht patriarkale .. Dhe me te ushqyerit te idese dhe edukuarit te femres qe bukuria qenka nje atribut , dhunti qe ju paska dhuruare natyra femrave... Dicka qe qenka me e bukur qe e bejka qe seksi "bukuria shtazore" e femres te jet simbol i te bukures ??

Atehere me tregoni nese tek femra simbol i bukurise qenka
Gjoksi , kembet, vagina, floket cka do t'jete??

Cfare e bene me pak "te bukur" gjoksin , kembet , penisin , apo cka do tjeter qe simbolizon realitetin shtazore te mashkullit - per simbol te bukurise ?!

Kuptimin mbi bukurine dhe te bukuren qe e hasim nder masa , eshte produkt i nje ideolgjie, mentaliteti te caktuare (kryesisht patriarkale ) ... e qe ne instance te fundit kjo kategori renditet me disa fjale tjera si : PUSHTETI , SUNDIMI ,PARAJA , SEKSI , SERVIMI , EKSPLOATIMI
...
...
Qe e zgjata pak (blujta ne te thate) dhe pse perpiqem t'ju shmangem ketyre temave qe kane konotacion seksuale dhe gjinore .... Me pengon fakti qe femra ende edukohet ne nje fryme , ideologji seksi .... Femra ka qene e diskriminuar prej kohesh dhe perhere ajo me cfare i eshte lane te identifikohet , ka qene NATYRA - SEKSI ... Ndersa per MASHKULLIT- KULTURA - SHKENCA

ENDRROJ DITEN KUR FEMRA DO T"PRINTE IDENE E BUKURISE- KULTURORE- INTELEKTUALE- SHKENCORE ... BEAUTY MIND ---- e jo WILDE BEAUTY - (bukurise se seksit, materies .. )

e mo Labi , kete u mundova tia them Vizionarit , veqse ju keni durimin e spjegimit te analizes , pse dhe nga,si dhe sepse.. qe ta shpjegoni ... e qe e mendoj qe dhe Vizionari shume mire i dine keto , pa cka nuk i pelqen ta tradhetoj pasuesin e trashigimise gjinore , kur eshte ne pytje dhurata dhe uni mashkullore ..
ps.
hajde Vizionari , kjo eshte magjia e virtualitetit forumjan ,mundohu te argumentosh qe ne realitet aprovon dhe praktikon mendimin qe une shpreh ..!!!
si gjithmone me respekt Jador

Paradox_13
13-11-07, 21:52
Pa asnje doze hezitimi dhe skepsi (per dallim nga vizionari ) them qe institucionin e bukurise e perfaqeson femra ... Meqenese e bukura ne kuptimin e kontekstit kulturore , ka t'beje me shume me edukimin e pergjitheshem dhe vetedijen e ushqyer nga rendet, formacionet sunduese qe kane ushqyer per nje periudhe te gjate (per idene e se bukures dhe simbolin e saj ) ...

SE NGA VJEN E BUKURA ??( e qe pergjegjen mund ta gjeni tekideologjia, edukimi)
SE CFARE ESHTE E BUKURA ( pergjegjen qe mund ta gjeni tek konteksti kulturore-social- qe kryesisht eshte patriarkal ) ?? ,
KUSH PERCAKTON SE CFARE ESHTE E BUKURE/A
SI DUKET E BUKURA ??( nese i referohemi idese se vizionarit per te bukuren... dhe konotacioni seksual-"realitetit shtazore" dhe gjinore "kulturore"qe nderlidhet ne te )

KUJT I SHERBENE E BUKURA ?? (perderisa femra e ofron kete bukuri , a do te thote qe ajo eshte e destinuar te eksplatohet nga mashkullii : seks- e bukur , ne kembim te favoreve financiare)

e pyetje te ngjashme

Une mendoj qe kjo s'ka te beje fare me bukurine e vertete . Por me shume ka te beje me nje ideologji qe eshte kryesisht patriarkale .. Dhe me te ushqyer te idese dhe edukuarit te femres qe bukuria qenka nje atribut , dhunti qe ju paska dhuruare natyra femrave... Dicka qe qenka me e bukur qe e bejka qe seksi "bukuria shtazore" e femres te jet simbol i te bukures ??

Atehere me tregoni nese tek femra simbol i bukurise qenka
Gjoksi , kembet, vagina, floket ...... e cka do t'jeter nga qenia e saj materiale/shtazore??

Cfare e bene me pak "te bukur" gjoksin , kembet , penisin , apo cka do tjeter qe simbolizon realitetin shtazore te mashkullit - per simbol te bukurise ?!

Kuptimin mbi bukurine dhe te bukuren qe e hasim nder masa , eshte produkt i nje ideolgjie, mentaliteti te caktuare (kryesisht patriarkale ) ... e qe ne instance te fundit kjo kategori renditet me disa fjale tjera si : PUSHTETI , SUNDIMI ,PARAJA , SEKSI , SERVIMI , EKSPLOATIMI
...
...
Qe e zgjata pak (blujta ne te thate) dhe pse perpiqem t'ju shmangem ketyre temave qe kane konotacion seksuale dhe gjinore .... Me pengon fakti qe femra ende edukohet ne nje fryme , ideologji seksi .... Femra ka qene e diskriminuar prej kohesh dhe perhere ajo me cfare i eshte lane te identifikohet , ka qene NATYRA - SEKSI ... Ndersa per MASHKULLIT- KULTURA - SHKENCA

ENDRROJ DITEN KUR FEMRA DO T"PRINTE IDENE E BUKURISE- KULTURORE- INTELEKTUALE- SHKENCORE ... BEAUTY MIND ---- e jo WILDE BEAUTY - (bukurise se seksit, materies .. )

Duke mos ditur qar te thot pas ter asaj qe u tha nga parafolsit ne fushaten parazgjedhore nje politikan i yni ju drejtu mases sikur deshti te ankohej,...;''mi moret te gjitha fjalet e une s'di qfar te them.''
E ne ket rast po ja qaj dertin vetes, nuk di qa te shtoj ne ket tem,u tha shume rreth zonjave gjegjesishte zonjushave,.. por megjithat ne nga katundi ende kemi ate bindjen se naj flakaresh i nxehet ndihmon dhe shton imunitet sidomos tek zonjat......(qoft edhe nga dashnia)ahaha

Fshatari
14-11-07, 00:19
Duke mos ditur qar te thot pas ter asaj qe u tha nga parafolsit ne fushaten parazgjedhore nje politikan i yni ju drejtu mases sikur deshti te ankohej,...;''mi moret te gjitha fjalet e une s'di qfar te them.''
E ne ket rast po ja qaj dertin vetes, nuk di qa te shtoj ne ket tem,u tha shume rreth zonjave gjegjesishte zonjushave,.. por megjithat ne nga katundi ende kemi ate bindjen se naj flakaresh i nxehet ndihmon dhe shton imunitet sidomos tek zonjat......(qoft edhe nga dashnia)ahaha

A e kemi vetėm bindjen apo edhe praktikėn ? Qikjo terapia me flakaresha m'interesoi pak se edhe unė n'katun rroj!
A shat efikase a jo, ō paradox ?

DEA
14-11-07, 08:10
Duke mos ditur qar te thot pas ter asaj qe u tha nga parafolsit ne fushaten parazgjedhore nje politikan i yni ju drejtu mases sikur deshti te ankohej,...;''mi moret te gjitha fjalet e une s'di qfar te them.''
E ne ket rast po ja qaj dertin vetes, nuk di qa te shtoj ne ket tem,u tha shume rreth zonjave gjegjesishte zonjushave,.. por megjithat ne nga katundi ende kemi ate bindjen se naj flakaresh i nxehet ndihmon dhe shton imunitet sidomos tek zonjat......(qoft edhe nga dashnia)ahaha

Pas gjitha ketyre postimeve pozitive per femren, isha duke mendu me vete, se po te ishte realiteti i njejte dhe te respektohemi nga gjinija e kundert siq jane thurur vargje e mbi vargje ne kete teme, kushedi se qka kishte me u ba...............bash isha thellu ne mendime, e gati me ju besu, veq kur erdh shkrimi i Paradox-it e i Fshatarit me flakaresha, e t`me kthyen ne realitet , besa me kane ra si ne z`gabim e kceva hava!!!!!!!!


Vizionari e kishte cek fjalen Paketim e stoli, mendoj se ky eshte thelbi i qdo mendimi te mashkujve, te kene femer te bukur( paketim) ne anen e tyre, dhe te tregohen krenare me(stolin)qe posedojne! "Femra e fuqishme nuk posedohet e as nuk paketohet"

Paradox_13
14-11-07, 08:53
A e kemi vetėm bindjen apo edhe praktikėn ? Qikjo terapia me flakaresha m'interesoi pak se edhe unė n'katun rroj!
A shat efikase a jo, ō paradox ?

Me fol ka del shpirti puna praktike rrethe ksaj terapie kaher na ka ik ndoresh,jo se nuk po guxojm po pse me ba poter palidhje e me u degju zani ne shtat kojshi,keshtu qe po i japim vetes kurajo duke jetu me bindjen se nje flakaresh eshte si relaksim....ahahaha

Dea mos u trem se veq fjal jan keto....ahahah

vizionar
15-11-07, 20:43
Duke lexu kete Temen mu kujtua nje Barcolete!
Nje kohe ishin takuar nje Gjerman,Austriak dhe Shqiptari.Po flisnin per para-ardhesit e tyre dhe profesionet qe kishin ne gjene.Gjermani duke u rrefyer se kishin gjenet e Ingjinier-ise,Austriaku te muzikes klasike dhe kur erdhi rradha e Shqiptarit tha se une stergjyshat i kisha FILOZOFA.....
Tju them te drejten njera ane jam krenar sa shume anetar qenkan ketu qe posedojn oratorin e te shprehurit (qe ne praktikimin e tyre ndjehen ne hijen e deshirave).Tiu kthehemi realitetit qe rezultati eshte me i kuptueshem:thjeshtesia eshte fuqia e Zoterimit."Kerkoj te gjitha per te gjetur Asgje".Une shpreha mendimin tim qe mos te dal nga Tema.Nje shkurtes per Fflakareshen e Paradoxit apo "lakimin" e Paketimit dhe Stolise se DEA-se(DEA lexoje edhe njehere postimin tim,paketimi kishte kuptimin e shoqerise nga ana tjeter!!!) si dhe Mbrojtjes se Unit Mashkullor do ju propozoja te hapni nje Teme Jing&Jang.
Shprehja ime ishte se Natyra i ka ofruar Gjinise Femrore te gjitha mundesite e shprehjes se fuqise se saj por perdorimi i ketyre mundesive mvaret nga aftesia e tyre(Vetedija).

P.S. Kush analizon thenjet kan te bejne me produktin natyror ku hyne edhe gjinia mashkullore (nuk po e perfshij vehten!!!)

Pershendetje Jador:rolleyes:

legenda
15-11-07, 21:40
......VIZIONAR,,,
nofke e bukur,por nuk di se si shfaqet gjinia e bukur ne vizionet e JUAJA,.....jam kurreshtare...


....se kishin gjenet e Ingjinier-ise,Austriaku te muzikes klasike dhe kur erdhi rradha e Shqiptarit tha se une stergjyshat i kisha FILOZOFA.....


-edhe JU paskeni pas kete fat si duket,me i pas stergjysherit filozofa, (vehten nuk e perjashtoj...nga ky konkludim).

Shprehja ime ishte se Natyra i ka ofruar Gjinise Femrore te gjitha mundesite e shprehjes se fuqise se saj por perdorimi i ketyre mundesive mvaret nga aftesia e tyre(Vetedija).
.S. Kush analizon thenjet kan te bejne me produktin natyror ku hyne edhe gjinia mashkullore (nuk po e perfshij vehten!!!)

mjafte transparente,e,,,
NJERIUN e krijoi natyra me te gjitha mundesite (...e mundshme...),
kurse VETEDIJEN ia dhuroi ,,,qe te dallohet nga kafsha dhe te arrije te i shfrytezoj mundesite e mundshme,....pajtohem,dakord,
mirpo ne gjinia femrore sado qe te angazhojme vetedijen tone,dhe sado qe i caktojme vetes nje CAK,dhe luftojme qe te arrijme cakun e preferuar,hasim ne barriera te lloj-llojshme,...te cilat dine te jene mjafte te ashpera,ndojhere,...(....keto te fundit ,te krijuara nga kushtet e jetes, rrethi social,apo nga hija e gjinise mashkullore,...mbetet teme e hapur),ku si gjini e bute
veshtire i then,apo i perballon,....
atehere ,,une ndalem e pyes:

" Cfare e bene nje zonje/zonjushe te fuqishme???"
-qe te perdor me sukses VETEDIJEN ne te gjitha sferat e jetes,....

jadore
15-11-07, 21:57
Duke lexu kete Temen mu kujtua nje Barcolete!
Nje kohe ishin takuar nje Gjerman,Austriak dhe Shqiptari.Po flisnin per para-ardhesit e tyre dhe profesionet qe kishin ne gjene.Gjermani duke u rrefyer se kishin gjenet e Ingjinier-ise,Austriaku te muzikes klasike dhe kur erdhi rradha e Shqiptarit tha se une stergjyshat i kisha FILOZOFA.....
Tju them te drejten njera ane jam krenar sa shume anetar qenkan ketu qe posedojn oratorin e te shprehurit (qe ne praktikimin e tyre ndjehen ne hijen e deshirave).Tiu kthehemi realitetit qe rezultati eshte me i kuptueshem:thjeshtesia eshte fuqia e Zoterimit."Kerkoj te gjitha per te gjetur Asgje".Une shpreha mendimin tim qe mos te dal nga Tema.Nje shkurtes per Fflakareshen e Paradoxit apo "lakimin" e Paketimit dhe Stolise se DEA-se(DEA lexoje edhe njehere postimin tim,paketimi kishte kuptimin e shoqerise nga ana tjeter!!!) si dhe Mbrojtjes se Unit Mashkullor do ju propozoja te hapni nje Teme Jing&Jang.
Shprehja ime ishte se Natyra i ka ofruar Gjinise Femrore te gjitha mundesite e shprehjes se fuqise se saj por perdorimi i ketyre mundesive mvaret nga aftesia e tyre(Vetedija).

P.S. Kush analizon thenjet kan te bejne me produktin natyror ku hyne edhe gjinia mashkullore (nuk po e perfshij vehten!!!)

Pershendetje Jador:rolleyes:pershendetje Vizionar..
( kerkoj ndjes qe nuk ve nje maskot gazmore , ju jeni i ri dhe nuk e dini sigurisht qe i urrej keto figurina .)

, kete thenjen e nenvizuar tuajn nga une nuk e kuptova , produkt natyror ,dhe nuk e perfshini veteveten..!!! kentauret , nese me kujtohen duhet te jene krijesa gjysme njerzore , gjysme hyjenore , jeni ne kete kategori ju ,pasi distancoheni nga produkti natyror,
dhe tjetra , qendroj besnik Vizionar konceptit, perveq nocionit vetedije ju prononcuat mbi te gjithen paketet letren dekuruese , amballazhen , apo dhe ky atribut i kujt duhet te jete (sipas jush )...!!
P.s.
eshte kenaqesi te replikosh me ju ,
te behem ferr, ju nxis qe te perfitoj ...(hahahahaha)

Sy_kaltra
17-11-07, 18:01
.....Cfare e bene te fuqishme nje ZONJE/ZONJUSHE????

-intelekti,
-karakteri,
-diplomacia,
-misterioziteti,
-kultura dhe edukata,
-stili,
-qendrimi,
-bukuria dhe sharmi,
-te ecurit ...

apo i jep FUQI:

-energjia per dashuri

- shpirtbardhesia dhe humaniteti,,,

-gatishmeria per sakrifice,

-diskrecioni dhe korrektesia,

-toleranca dhe respekti...etj.etj....dhe

PSE???

....mos ngurroni,na ndihmoni te behemi te FUQISHME,,,
mendimet e JUAJA jane thesar....


Legenda
me JU per JU
----------------Pershendetje per ty Legenda dhe urime per temen ...
Mendoj se te gjitha ato te larte permendura jan shume ngusht te nderlidhuralidhura njenja me njera tjetren ,por qe ta bej nje femer Zonje/Zonjushe un pak do ta menjanoja Bukurin dhe Sharmin ,eshte e vertet se sot Bukuria zoteron shume, neper shume profesione ndoshta por ketu pergjegjem personalisht per mendimin tim ,sepse dukja (gjegjesisht bukuria) e nje femre nuk mendoj se do te varet nga Edukata apo kultura e saje..
Mendoj se Kultura , Edukata , Shkollimi , Qendrimi etj etj e bejn nje Femer me se Zonje/Zonjushe ..
Kjo tash me po deshmohet neper shume institucione te ndryshme ne Kosove apo ku do qe jetojne keto Femra Shqipetare ....

Respekt per Zonjat/Zonjushat Shqipetare....

Dilaver
17-12-07, 23:47
.....Cfare e bene te fuqishme nje ZONJE/ZONJUSHE????

-intelekti,
-karakteri,
-diplomacia,
-misterioziteti,
-kultura dhe edukata,
-stili,
-qendrimi,
-bukuria dhe sharmi,
-te ecurit ...

apo i jep FUQI:

-energjia per dashuri

- shpirtbardhesia dhe humaniteti,,,

-gatishmeria per sakrifice,

-diskrecioni dhe korrektesia,

-toleranca dhe respekti...etj.etj....dhe

PSE???

....mos ngurroni,na ndihmoni te behemi te FUQISHME,,,
mendimet e JUAJA jane thesar....


Legenda
me JU per JU
----------------
Nuk ka ndonjė rregull tė vecantė tė cilit mund t’i referohemi nė lidhje me suksesin e femrės apo tė mashkullit, nė pergjithėsi, mirėpo megjithatė konsideroj sė femra do tė ketė mė lehtė tė marshoj drejt rrugės sė krijimeve e sukseseve jetėsore nėse ka mbėshtetjen e mashkullit. Nėse femra pa mbėshtetjėn e mashkullit e ka kaluar rrugėn e mundimshme deri tek afirmimi, patjetėr duhet tė ketė flijuar shum nga sensibiliteti i saj femėror.
Pėr tė arrijt deri tė suksesi/fama/fuqia sikurse qė nuk ka ndonjė recetė pėr jetėn dhe dashurinė, poashtu nuk ka ndonjė recetė as pėr suksesin e famen.
Nuk ka suskes nėse mbrapa punės sė madhe e ambicjeve tė mėdha nuk qėndrojn talenti, dėshira, dashuria e vizioni.
Femra pėr tė arrijt sukses duhet tė ketė shum miq, pėndryshe raste tė rralla janė ato qė ia dalin.

jadore
05-02-08, 22:40
Dedikuar shoqeve!
Ne nje dite shume te ngrohte nje e re e martuar shkoi per vizite ne shtepine e se emes, bashke, u ulen ne divan per te pire caj te ftohte. Duke folur per jeten, per martesen, per pergjegjesite dhe detyrimet e moshes adulte,nena e menduar, rrotullonte ne gote copat e akullit dhe i hodhi nje veshtrim te theksuar te bijes: "Mos i harro motrat e tua!" e keshilloi,duke rrotulluar gjethet e cajit ne fund te qelqit "Ato do te jene gjithmone me te rendesishme sa vjen e plakesh. Nuk ka rendesi se sa do ta duash burrin tend, apo femijet qe do te kesh: do te kesh gjithmone nevoje per motrat e tua. Kujtohu te udhetosh me to here pas here: kujtohu te besh gjera me to...kujtohu se 'moter' nenkupton GJITHE grate...shoqet e tua, bijat, dhe gjithe grate e tjera qe do te te jene prane. Ti do te kesh nevoje per gra te tjera, grate gjithmone kane nevoje." "C'keshille e cuditshme!" mendoi vajza "A nuk jam e martuar? A nuk eshte e vertete se sapo kam hyre ne boten e marteses? Tani jam nje grua e martuar,per fat! Jam e rritur! Me siguri qe im shoq dhe familja qe po krijojme jane gjithcka kam nevoje per tu realizuar!". Por gruaja e re, e degjoi te emen dhje mbajti kontakte me gra te tjera e u bene gjithnje eme shume 'motra' cdo vit qe kalonte. Vit pas viti e kuptonte gjithnje e me shume ate cka donte te thoshte e ema: po fliste se si, nderkohe qe koha dhe natyra benin ndryshimet e veta ne misteret e nje gruaje, motrat jane mbeshtetja e saj.Pas 50 vjeteve te jetuara ne kete menyre, kjo eshte gjithcka ka mesuar, ESHTE GJITHCKA KETU: Koha kalon. Jeta rjedh.Largesia ndan.Femijet rriten.Punet vijne e shkojne.Dashuria zbehet.Burrat nuk bejne cka shpresojme.Zemrat thyhen.Prinderit vdesin. Koleget i harrojne nderetKarrierat perfundojne.POR...Motrat jane aty!Nuk ka rendesi se sa kohe apo km ka mes jush.Nje mikeshe nuk eshte aq larg sa te mos takohetKur te ecesh neper ate lugine te vetmise - dhe duhet te ecesh vetem - Grate e jetes tende do te jene ne krye te lugines, duke te inkurajuar, duke u lutur per ty, shpresuar per ty, duke nderhyre per te miren tende dhe duke te pritur krahe hapur ne dalje te lugines.here do te thyejne rregullat per te qene prane teje.Mikesha, bija,nuse, motra, kunata, nena, gjyshe, teto, mbesa, kusherira, familje e gjere, te gjitha bekojne jeten tende!Bota nuk do te ishte e njejta pa grate.Kur kemi nisur kete aventure te ashtuquajtur feminilitet nuk e kishim idene per gezimet apo pakenaqesite e medha qe do te ndeshnim perballe. As nuk e dinim se sa nevoje do te kishim per njera-tjetren.cdo dite, kemi me shume nevoje.Kaloje kete mesazh tek gjithe grate qe i japin kuptim diteve te tua. .............une sapo e bera. Puthje te gjithave!Kjo eshte forca e gruas!!!
p.s.
ky solidaritet mirkuptimi ķ unionit ndergjinore , eshte dhe nje faktore qe bene nje femer te plotefuqishme , eshte vete idea qe femrat ne terisi jane nje ..
me duhet te pranoj , eshte mesazh qe me dergoj nje mikesh e shtrejte , e qe na ndajne vite dhe kilometra largesi..

Urata
09-02-08, 19:33
KRIJUAR PER TE PERBALLUAR
Mamaja dhe babai po shihnin televizor kur mamaja tha: "jam e lodhur dhe u be vone, po shkoj te shtrihem ".Shkoi ne kuzhine per te bere panine per mengjesin e neserm per
shkolle, lau tasat e kokoshkave, nxori mishin nga frigoriferi per dreken e dites se neserme, kontrolloi qe kutite e drithrave te mos ishin bosh, mbushi enen e sheqerit, vendosi enet ne tavoline dhe pergatiti kafene per diten e neserme.Vendosi rrobat nelavatrice, qepi nje kopse qe ishte keputur. Hoqi pjatat nga tavolina,dhe nderroi faqen e kalendarit. ujiti lulet, mblodhi plehrat dhe nderinje peshqir te njome. duke hapur gojen, u drejtua per nga
dhoma egjumit.Ndaloi ne studio, dhe nisi te shkruaje nje shenim per mesuesen ete birit,vendosi ne nje zarf parate per nje vizite mjekesore, dhengritinje fletore qe kish rene poshte karriges. Firmosi nje kartolineurimi per ditelindjen e nje miku,vendosi pullen ne zarf dhe beri njeliste te vogel per ne supermarket. Vendosi kartolinen dhe listen prane portofolit.Ne kete pike babai foli nga ana tjeter e sallonit: "mendova se shkove per t'u shtrire ". Ajo u pergjigj: " po shkoj". Vendosi uje ne enen e qenit dhe therritimacen per ne shtepi. U sigurua qe dyert te ishin te mbyllura. U hodhi nje sy dhomes se femijeve, fiku driten e korridorit, nderi nje kemishe, hodhidisa corape ne koshin e rrobave te palara, Bisedoi pak me djalin e madh qe ishte ende duke studiuar.Me te shkuar ne dhomen e
gjumit, rregulloi zilen per diten e neserme,pergatiti veshjen dhe kepucet per te nesermen. Pasi lau fytyren, u lye me kremin, au dhembet dhe rregulloi nje thua te thyer.ne kete pike babai fikutelevizorin dhe i tha:" une po shkoj te fle....dhe do te shkoj...pa bere asgje tjeter! ".Duke arritur deri ketu: a vute re dicka te jashtezakonshme? E keni pyetur veten
se pse grate jetojne me shume........dhe jane kaq te Mrekullueshme? SEPSE
ATO JANE ME TE FORTA....... DHE JANE KRIJUAR PER TE PERBALLUAR.
Dergoje kete mesazh tek gjithe grate fantastike qe njeh, do tapelqejne.Dergoje dhe tek burrat; ka mundesi te kuptojne dicka.....Ka shume arsye per mos ta dashur nje person, por vetem nje per ta dashuruar ate.

Diana007
09-02-08, 20:37
"Fėmija i vogėl pyet nenėn:"Perse po qan? Ajo i pėrgjigjet " Sepse jam grua" Ndėrsa fėmija: "Nuk tė kuptoj!"Iu pėrgjigj djali."Nena e afron dhe i thotė:" As qe do me kuptosh ndonjėherė" Me vonė fėmija e pyet babin e tij: " Perse po me duket se nena po qan pa arsye?" "Te gjitha grat qajnė pa asnjė arsye" Ishte e tera qė mund tė i pėrgjigjej i ati. Fėmija i vogėl u rrit dhe u bė burrė, por prapėseprapė nuk e kuptoi pėrse qajnė gratė. Ne fund iu drejtua Zotit dhe kur Zoti iu lajmėrua, e pyeti: "O Zot, perse gratė qajnė aq lehtė???" Zoti u pėrgjigj: "Kur e krijova gruan m“u desh ta krijoj tė mbinatyrshme, ia kam dhuruar supet aq tė forta qė ta mbaje peshėn e botes, dhe njėkohėsisht aq tė buta qė tė krijojnė rehatllėk....ia kam dhėnė forcėn e brendshme qė tė i pėrballoje lindjen e fėmijės dhe mospranimin, qė shumė herė e pėrjeton nga fėmijėt e saj. Ia kam dhėnė forcėn e cila i ndihmon qė gjithmonė tė shkoje pėrpara,edhe atėherė kur tė gjithė tė tjerėt dorėzohen,tė kujdeset pėr familjen e saj edhe atėherė kur ėshtė e sėmure dhe e lodhur, gjithnjė pa u ankuar. Ia kam dhuruar ndjenjat qė t“i dojė fėmijėt e vetė pavarėsisht se ata ndonjėherė e lėndojnė atė thellė nė shpirt. Ia kam dhėne fuqinė qė ta pranoj bashkėshortin edhe pse ka mangėsi,dhe e kam krijuar atė nga brinja e tij q ė t “ia mbroje zemrėn. Ia kam dhėne zgjuarsinė,qė ta din se bashkėshorti i mire asnjėherė nuk e lėndon gruan e tij, por nganjėherė provon forcėn dhe vendosmėrinė e saj pėr tė qėndruar pranė tij deri nė kundėrshtime. Nė fund ia dhurova lotin qė derdh, i cili i pėrket vetėm asaj qė ta shfrytėzojė sa herė qė tė ketė nevojė pėr tė i pėrballuar sfidat e jetės. Nė ketė lot ka mė tė vėrtete tė drejtė,sepse askush nuk mund ti pėrballoje pa fjal ė kaq shumė sa pėrballon gruaja! Bukuria e gruas nuk ėshtė nė rrobat qė vesh, as nė linjat e trupit,dhe as nė mėnyrėn se si i kreh flokėt. Bukuria e gruas duhet tė jetė nė sytė e saj, sepse ato janė dyert e zemrės sė saj, vendi ku banon (qėndron) dashuria.
Te lutem dėrgoje ketė tė gjitha grave tė bukura qė njeh. Tė gjitha e meritojnė dashurin tonė, pėr durimin e tyre, forcėn, zgjuarsinė, ndjenjėn dhe qėndrueshmėrinė. Ama mosharro tė lutem tė ja dėrgon ketė tė gjithė burrave, tė cilėt ende nuk e din perse gratė qajnė . Ndoshta pėr shkak tė tyre....!

Pupi
10-02-08, 10:55
"Fėmija i vogėl pyet nenėn:"Perse po qan? Ajo i pėrgjigjet " Sepse jam grua" Ndėrsa fėmija: "Nuk tė kuptoj!"Iu pėrgjigj djali."Nena e afron dhe i thotė:" As qe do me kuptosh ndonjėherė" Me vonė fėmija e pyet babin e tij: " Perse po me duket se nena po qan pa arsye?" "Te gjitha grat qajnė pa asnjė arsye" Ishte e tera qė mund tė i pėrgjigjej i ati. Fėmija i vogėl u rrit dhe u bė burrė, por prapėseprapė nuk e kuptoi pėrse qajnė gratė. Ne fund iu drejtua Zotit dhe kur Zoti iu lajmėrua, e pyeti: "O Zot, perse gratė qajnė aq lehtė???" Zoti u pėrgjigj: "Kur e krijova gruan m“u desh ta krijoj tė mbinatyrshme, ia kam dhuruar supet aq tė forta qė ta mbaje peshėn e botes, dhe njėkohėsisht aq tė buta qė tė krijojnė rehatllėk....ia kam dhėnė forcėn e brendshme qė tė i pėrballoje lindjen e fėmijės dhe mospranimin, qė shumė herė e pėrjeton nga fėmijėt e saj. Ia kam dhėnė forcėn e cila i ndihmon qė gjithmonė tė shkoje pėrpara,edhe atėherė kur tė gjithė tė tjerėt dorėzohen,tė kujdeset pėr familjen e saj edhe atėherė kur ėshtė e sėmure dhe e lodhur, gjithnjė pa u ankuar. Ia kam dhuruar ndjenjat qė t“i dojė fėmijėt e vetė pavarėsisht se ata ndonjėherė e lėndojnė atė thellė nė shpirt. Ia kam dhėne fuqinė qė ta pranoj bashkėshortin edhe pse ka mangėsi,dhe e kam krijuar atė nga brinja e tij q ė t “ia mbroje zemrėn. Ia kam dhėne zgjuarsinė,qė ta din se bashkėshorti i mire asnjėherė nuk e lėndon gruan e tij, por nganjėherė provon forcėn dhe vendosmėrinė e saj pėr tė qėndruar pranė tij deri nė kundėrshtime. Nė fund ia dhurova lotin qė derdh, i cili i pėrket vetėm asaj qė ta shfrytėzojė sa herė qė tė ketė nevojė pėr tė i pėrballuar sfidat e jetės. Nė ketė lot ka mė tė vėrtete tė drejtė,sepse askush nuk mund ti pėrballoje pa fjal ė kaq shumė sa pėrballon gruaja! Bukuria e gruas nuk ėshtė nė rrobat qė vesh, as nė linjat e trupit,dhe as nė mėnyrėn se si i kreh flokėt. Bukuria e gruas duhet tė jetė nė sytė e saj, sepse ato janė dyert e zemrės sė saj, vendi ku banon (qėndron) dashuria.
Te lutem dėrgoje ketė tė gjitha grave tė bukura qė njeh. Tė gjitha e meritojnė dashurin tonė, pėr durimin e tyre, forcėn, zgjuarsinė, ndjenjėn dhe qėndrueshmėrinė. Ama mosharro tė lutem tė ja dėrgon ketė tė gjithė burrave, tė cilėt ende nuk e din perse gratė qajnė . Ndoshta pėr shkak tė tyre....!

S'jam i pajtimit fare me kėtė ( Eeee po k'shtu s'bėhet muhabeti ore, duhet dikush dikujt edhe me ja prish).

Tema !
...............................tė fuqishme njė Femer:

Lexo "filozofin-Firmen" time mė posht ,, PAMVARSIA INDIVIDUALE" ėshtė pikėrisht ajo qė e bėnė njė Femėr Zonjė-Zonjushe tė fort !!!

Urata
11-02-08, 01:48
Burra tė mėnēur thonė pėr gratė
Jean Paul

Tek gratė ēdo gjė ėshtė zemėr, madje dhe koka e tyre.

Gratė lexojnė tek zemrat e huaja mė mirė se burrat.

Burri bėhet i ngjashėm me gruan nė kohėn e dashurisė, gruaja me burrin nė kohėn e martesės.

Njė grua gjen ndėrmjet dy burrave jo aq shumė ndryshime, se sa ne burrat ndėrmjet dy grave.

Gratė pėlqejnė tė flasin mė shumė pėr sex, se sa nė dashuri, burrat bėjnė tė kundėrtėn.

Gratė i pėrballojnė dhimbjet mė mirė se burrat.

Gratė dashurojnė fuqinė, pa e imituar; burrat brishtėsinė, pa ta dhuruar.

Karl Kraus

Sytė e gruas nuk pasqyrojnė vetėm mendimet e saj, por dhe tė miat.

Gratė nuk janė kurrė tė vetvetes, ndaj duan qė dhe burrat tė mos jenė tė vetvetes, por tė jenė tė tyret.

Njė grua qė nuk mund tė jetė dhe e shėmtuar, nuk ėshtė e bukur.

Friedrich Hebbel

Gruaja e lind njeriun jo njėherė, por dy herė. Edhe rilindja shpirtėrore pėrmės humanitetit ėshtė vepėr e saj.

Gruaja qetesohet nė moment, burri inatoset nga koka deri tek kėmbėt, dhe nė kėtė acar ekstrem, as zemra nuk arrin ta ngrohė.

Arthur Schnitzler

Gruaja e pėrjeton si triumf, nė se takon tė dashurėn e hershme tė burrit tė saj, ndėrsa burri si turp, nė se ndesh tė dashurin e hershėm tė gruas sė tij.

Friedrich Nietsche

Njė element i dashurisė- Nė ēdo formė tė dashurisė femėrore del nė pah edhe diēka nga dashuria e saj amėsore.

Gratė jetojnė mė thellėsisht dashurinė, nga sa mendojnė burrat prej tė cilėve ato dashurohen.

Vuajtje tė ndryshme- Disa burra vuajnė kur gratė e tyre janė tė pėlqyera, por mė tė shumtit vuajnė, kur kėrkush nuk u hedh sytė grave tė tyre.

Njė sėmundje mashkullore - Kundėr sėmundjes tipike mashkullore tė pėrēmimit, ndihmon mė sė miri tė dashuruarit nga njė grua e mėnēur.

Urata
11-02-08, 01:52
Gruaja e bukur te kenaq syrin ; gruaja e mirė te kenaq zemren . e para ėshtė njė stoli , e dyta njė thesar.

NAPOLEONI

Preshevar
11-02-08, 10:47
Titulli: Ēfarė e bėnė tė fuqishme nje zonjė/zonjushe?


Bill Clinton-i :biggrin:

Arkza
11-02-08, 14:29
Shume e Thjesht eshte kjo pune more ja P/SH Perkrhaja ne qdo Aspekt te Zonjen dhe Zonjushen !
Kur ajo Flet diqka dhe kur mashkulli e Vlerson Fajlet e saj !
Kur ajo e bon nje veper natyrishte Pozitive na Vlerson ai !
Kur ajo Mburret e vet vetin ose me Besimin e saj i Mbshetet ai ne kete Drejtim !

LuLjaa
11-02-08, 18:04
Hiq kerkush nuk ja pasni qellu .... :D

Urata
14-02-08, 01:53
Nese ndonjera eshte e stresuar, mjafton te kujtoje se ne quhemi "seksi i bukur".

Nuk kemi nevoje te veshim kollare

Nuk na dhemb kur kryqezojme kembet

Nese vendosim te bejme profesione burrash, quhemi "pioniere", nese ata
(burrat) vendosin te bejne profesione grash quhen pederaste)
Inteligjenca jone eshte e krahasueshme me ate te burrave. Por pamja jone
eshte me e mire.
Nese vrasim dike dhe arrijme te vertetojme qe kjo ka ndodhur gjate ciklit
menstrual, na ulet denimi.
Truri yne ka te njejtin kapacitet me trurin e burrave, megjithese kemi 6
miliard nervure me pak. Kjo do te thote se jemi me eficente.

Ne jemi ne gjendje te bejme disa gjera njekohesisht.

E dime gjithmone se ku i kemi vene corapet.
Gruaja e presidentit quhet "first lady". (burri I presidentes eshte nje zero
ne te majte, megjithese rri ne te djathte)

Nese martohemi me trashegimtarin e fronit jemi "mbreteresha" nese nje burre
martohet me trashegimtaren e fronit, eshte vetem burri i mbretereshes)

Ne jemi ato qe vendosim sa femije te bejme.

Ne i ndiejme femijet te na levizin Brenda nesh.

Femijet thone gjithmone "mami" fjalen e pare

Gjithmone jemi te sigurta qe femija eshte I yni.

Kemi leje lindje

Vizita te gjenekologu eshte me e kendeshme sesa vizita te mjeku I prostatit.

Jemi gjithmone te pranishme ne lindjen e femijeve.

Ushqejme me gji.

Ne quhemi "ylli" i dasmes.

Keni degjuar ndonje here te flitet per "muze frymezuese" ne gjinine mashkullore???!!!!!

Jetojme me shume

Jemi me rezistente ndaj dhimbjeve dhe infeksioneve.

Kemi me pak probleme kardiake.

Djersijme me pak.

Kur mbytet anija ne kemi perparesi te hipim te parat ne varkat e shpetimit.

Jemi me te ndjeshme.

Kemi Festen tone Nderkombetare.

Jemi vertete te mrekullueshme!

Dergojani kete mesazh, mikeshave tuaja temrekullueshme. Dicka e kendeshme do te ndodhe. Do t'i ngresh nivelin e vetevleresimit nje gruaje tjeter

gjini
14-02-08, 13:31
Gruaja e bukur te kenaq syrin ; gruaja e mirė te kenaq zemren . e para ėshtė njė stoli , e dyta njė thesar.

NAPOLEONI

Napoleoni ja ka dite vlerat gruas dhe keshtu ka pas nje jete shum te bujshme dhe te lumtur por fundi i erdhi ne vetmi ku edhe vdiq pa pa njeri

rilinda
24-02-08, 12:05
Nese ndonjera eshte e stresuar, mjafton te kujtoje se ne quhemi "seksi i bukur".

Nuk kemi nevoje te veshim kollare

Nuk na dhemb kur kryqezojme kembet

Nese vendosim te bejme profesione burrash, quhemi "pioniere", nese ata
(burrat) vendosin te bejne profesione grash quhen pederaste)
Inteligjenca jone eshte e krahasueshme me ate te burrave. Por pamja jone
eshte me e mire.
Nese vrasim dike dhe arrijme te vertetojme qe kjo ka ndodhur gjate ciklit
menstrual, na ulet denimi.
Truri yne ka te njejtin kapacitet me trurin e burrave, megjithese kemi 6
miliard nervure me pak. Kjo do te thote se jemi me eficente.

Ne jemi ne gjendje te bejme disa gjera njekohesisht.

E dime gjithmone se ku i kemi vene corapet.
Gruaja e presidentit quhet "first lady". (burri I presidentes eshte nje zero
ne te majte, megjithese rri ne te djathte)

Nese martohemi me trashegimtarin e fronit jemi "mbreteresha" nese nje burre
martohet me trashegimtaren e fronit, eshte vetem burri i mbretereshes)

Ne jemi ato qe vendosim sa femije te bejme.

Ne i ndiejme femijet te na levizin Brenda nesh.

Femijet thone gjithmone "mami" fjalen e pare

Gjithmone jemi te sigurta qe femija eshte I yni.

Kemi leje lindje

Vizita te gjenekologu eshte me e kendeshme sesa vizita te mjeku I prostatit.

Jemi gjithmone te pranishme ne lindjen e femijeve.

Ushqejme me gji.

Ne quhemi "ylli" i dasmes.

Keni degjuar ndonje here te flitet per "muze frymezuese" ne gjinine mashkullore???!!!!!

Jetojme me shume

Jemi me rezistente ndaj dhimbjeve dhe infeksioneve.

Kemi me pak probleme kardiake.

Djersijme me pak.

Kur mbytet anija ne kemi perparesi te hipim te parat ne varkat e shpetimit.

Jemi me te ndjeshme.

Kemi Festen tone Nderkombetare.

Jemi vertete te mrekullueshme!

Dergojani kete mesazh, mikeshave tuaja temrekullueshme. Dicka e kendeshme do te ndodhe. Do t'i ngresh nivelin e vetevleresimit nje gruaje tjeter


Hahhahahahahha o po t'dokėt po jau shoh qehren gjinisė mashkullore kur ta lexonė kėtė. :smile:

Dardan Kastrati
24-02-08, 12:10
Hahhahahahahha o po t'dokėt po jau shoh qehren gjinisė mashkullore kur ta lexonė kėtė. :smile:
HUhh po shume paske bre edhe ju , per ate edhe quheni si gjenia me e bukur ne hapsiren e kesaj bote ....

rilinda
24-02-08, 12:36
HUhh po shume paske bre edhe ju , per ate edhe quheni si gjenia me e bukur ne hapsiren e kesaj bote ....

Pssss... a ke dyshu najherė ti qė na jemi gjinia mė e bukur a? :rolleyes:
Hajt se edhe ju gjinia mashkullore jeni t'mirė pasi qė jeni krijesa tonat :smile:

LABI
24-02-08, 14:06
Pssss... a ke dyshu najherė ti qė na jemi gjinia mė e bukur a? :rolleyes:
Hajt se edhe ju gjinia mashkullore jeni t'mirė pasi qė jeni krijesa tonat


Te pakten s'mund t'a mohoni zemergjeresine e mashkullit (s'jemi egosit) :biggrin:

Tani se di sa e ben historia maskulinitetin (boten mashkullore) mirenjohes apo kritikues per kete epitet , cilesi , atribut te ndare , dhuruar (imponuar) ndaj botes femrore -feminitetit... Varet nga konteksti, casja ndaj kesaj tematike ..
PO t'flitej per nje mendesi , casje feministe s'behet fjale - do t'ishim te kritikuar... :biggrin:
Sidoqe te jete historia eshte ajo qe eshte -->>Prejadhja dhe fati neper te cilen ka kaluar IDENTITETI SEKSUALE dhe GJINOR...


Bota mashkuliste eshte ajo qe ne nje fare menyre i perzgjodhi , i ndau i percaktoj (imponoi) femres nje epitet, cilesi ne baze te ngjyrimit seksual- po NGA AI VET...

Mashkulli siq shpjegon HISTORIA E ( e prejardhjes) IDENTITETEVE GJINORE --->> e identifikon femren si te BUTE - per nga natyra e saj; te NGATHET -pershkak te pafuqise se saj - e cila eshte e percaktuar nga natyra (biologjia, seksi) , dhe disa vleresime tjera te atribuara ndaj saj qe tani s'i kujtoj dote ....

Ideja eshte kjo :

BUTESIA - si dicka e bukur (femrat jane te dobeta/urta/jo-agresive - prandaj jane te b ukura)

FUQIA - si dicka madheshtore/potente/e vrazhed ( mashkujt jane te fuqishem /agresive/tembrehet prandaj dhe nuk jane te bukur, POR, te mencur/ditur).


Pra ideja e cilesise te se b ukures ju eshte ndare femres nga kjo ide , nga vete mashkulli . Ndersa, cilesine e mencurise/diturise/shkences -eshte nje cilesi qe e ka rezervuar per vete .

Stereotipet - atributet e pergjithesuara me te cilat identifikohen dy gjinite , e qe zakonisht i hasim jane :

FEMRA - e

e BUTE / e dobet
e BUKURE/ naive
e NGATHET/ e varur
e URTE/ e mire
SENTIMENTALE/jo-racionale
INFERIORE/ e varur


MASHKULLI - i

i FORTE/ i fuqishem
i MBREHT/ i mencur
i ZHDERVJELLET/ i pavarur
RACIONAL/jo-sentimental
SUPERIOR/ i pavarur - udheheqes, sundues


Femra e tera ajo me cfare duhet te merret dhe ne cka duhet te investoj , eshte pamja e saj. Pasi aq jane potencialet dhe kapacitetet e saja.... Kjo ka qene ideja, parulla e shoqerise patriarkale-maskuliste


Ndoshta pak kam tingellu si feminist , por s'jam ... :biggrin: Eshte diq tjeter qe disa mendime te mija piketakohen (pajtohen) me disa ide/konstatime te feminizmit ..

Amina
24-02-08, 19:32
Te pakten s'mund t'a mohoni zemergjeresine e mashkullit (s'jemi egosit) :biggrin:

Tani se di sa e ben historia maskulinitetin (boten mashkullore) mirenjohes apo kritikues per kete epitet , cilesi , atribut te ndare , dhuruar (imponuar) ndaj botes femrore -feminitetit... Varet nga konteksti, casja ndaj kesaj tematike ..
PO t'flitej per nje mendesi , casje feministe s'behet fjale - do t'ishim te kritikuar... :biggrin:
Sidoqe te jete historia eshte ajo qe eshte -->>Prejadhja dhe fati neper te cilen ka kaluar IDENTITETI SEKSUALE dhe GJINOR...


Bota mashkuliste eshte ajo qe ne nje fare menyre i perzgjodhi , i ndau i percaktoj (imponoi) femres nje epitet, cilesi ne baze te ngjyrimit seksual- po NGA AI VET...

Mashkulli siq shpjegon HISTORIA E ( e prejardhjes) IDENTITETEVE GJINORE --->> e identifikon femren si te BUTE - per nga natyra e saj; te NGATHET -pershkak te pafuqise se saj - e cila eshte e percaktuar nga natyra (biologjia, seksi) , dhe disa vleresime tjera te atribuara ndaj saj qe tani s'i kujtoj dote ....

Ideja eshte kjo :

BUTESIA - si dicka e bukur (femrat jane te dobeta/urta/jo-agresive - prandaj jane te b ukura)

FUQIA - si dicka madheshtore/potente/e vrazhed ( mashkujt jane te fuqishem /agresive/tembrehet prandaj dhe nuk jane te bukur, POR, te mencur/ditur).


Pra ideja e cilesise te se b ukures ju eshte ndare femres nga kjo ide , nga vete mashkulli . Ndersa, cilesine e mencurise/diturise/shkences -eshte nje cilesi qe e ka rezervuar per vete .

Stereotipet - atributet e pergjithesuara me te cilat identifikohen dy gjinite , e qe zakonisht i hasim jane :

FEMRA - e

e BUTE / e dobet
e BUKURE/ naive
e NGATHET/ e varur
e URTE/ e mire
SENTIMENTALE/jo-racionale
INFERIORE/ e varur


MASHKULLI - i

i FORTE/ i fuqishem
i MBREHT/ i mencur
i ZHDERVJELLET/ i pavarur
RACIONAL/jo-sentimental
SUPERIOR/ i pavarur - udheheqes, sundues


Femra e tera ajo me cfare duhet te merret dhe ne cka duhet te investoj , eshte pamja e saj. Pasi aq jane potencialet dhe kapacitetet e saja.... Kjo ka qene ideja, parulla e shoqerise patriarkale-maskuliste


Ndoshta pak kam tingellu si feminist , por s'jam ... :biggrin: Eshte diq tjeter qe disa mendime te mija piketakohen (pajtohen) me disa ide/konstatime te feminizmit ..

Ti pranojme faktet, dhe te mesojm te jetojm me to!

luckyman
24-02-08, 22:39
Zonjė ėshtė ajo femėr e cila me prezencen e saj,me stilin e saj i bėn meshkujt qė tė sillen si zoterinj.!!

edhe nese e pinė cigaren me kamishė :biggrin:

Agolli
24-02-08, 22:48
Zonjė ėshtė ajo femėr e cila me prezencen e saj,me stilin e saj i bėn meshkujt qė tė sillen si zoterinj.!!

edhe nese e pinė cigaren me kamishė :biggrin:
....dhe anasjelltas!!
edhe nese ta kallin xhepin,,:biggrin:

luckyman
24-02-08, 22:55
....dhe anasjelltas!!
edhe nese ta kallin xhepin,,:biggrin: Agolli,unė u tuta me i shkru keto fjalė :biggrin: , mė shkoj mendja se i kishė mshu **Legenda** fshisė!!:tongue:

SoKoLi-i-Maleve
25-02-08, 03:10
Virtytet,,,,,,,,veprat dhe morali.

Arb
25-02-08, 12:49
Virtytet,,,,,,,,veprat dhe morali.

E me keto me nalte, jane pak ne numer...

jadore
26-02-08, 00:52
Zonjė ėshtė ajo femėr e cila me prezencen e saj,me stilin e saj i bėn meshkujt qė tė sillen si zoterinj.!!

edhe nese e pinė cigaren me kamishė :biggrin:

wow lackyman ..
...kjo eshte thenja me e qelluar qe kam degjuar ndonjehere ,e nga vlersimi i nje mendje mashkulli vrej qe ka dhe me peshe rendesija e saj..

Kavaleri
27-02-08, 16:08
Me gatu, Me pastru,mi ja hek pampersat bebes tjeter send pritojn, ose skan kapacitet.
Pse a mos ka me shku me lavru me traktor si slovenka 30 vjeqare me dy femije, me buk, me fush gjitha i majke ne gisht.
Edhe tybe atje nuk jan komunista , sikur siq thojn per shypnin se xhaxhi i ka mundu granimin, vetem granimi ketu, granimi atje, pse nuk e mundoj kumunizmi Nexhmije Pgarushen se pse ka pas vetebesim e vullnet per te arritur meritat e saja edhe esht ber e Fuqishme, pra e Zoja.

Njeriun, femer apo mashkull e ben te fuqishem; Vullneti,Vetbesimi,Kembgulja dhe Veprimi, ku do koft sikur per Politik Rugoven, Bacen Is dhe per Trimeri Bacin Adem,Bacin Azem,Daden Ganimet, etj.. apo dhe ne vepra tjera Nanushin Tereza.
Vetebesimi,Vullneti, Kembngulje,Vepra, femer apo mashkull spielt keine rolle.

DEA
27-02-08, 16:11
Kur marshon drejt jetes ne hapa te sigurt!

mica
14-04-08, 08:00
Cilat janė fshehtėsitė e shpirtit femėror?

(Dashuria i ēon shpirtėrat tė flasin me engjėjt)

(Baki Ymeri, Bukuresht)

Dy gjėra i preferon burri i vėrtetė: rrezikun dhe lojėn, prandaj e do gruan, qė ėshtė loja mė e rrezikshme. Sipas njė mendimi tė (pa)pjekur, gruaja ėshtė dhurratė e butė pėr zbavitjen e burrit tė fortė. A je burrė i fortė, pyet albanologu bukureshtar, Grigore Brėnkush, duke shtuar se fjalėt qė ndėrlidhen me pėrforcimin e lidhjeve ndėrmjet burrit dhe gruas vijnė nga njė lashtėsi bimilenare trako-irlire, respektivisht rumuno-shqiptare (bukuri, buzė, puthje, futje etj.). Gruaja ėshtė ėshtė njė pėrzjerje bizare qė e ka krijuar Zoti. E ka nxjerrė femrėn nga Parajsa pėr t’a pėrkėdhelur vetminė e burrit nė botė. Sipas kulturės indiane, gruaja ėshtė njė pėrzjerje kullosash, kafshėsh, yjesh, zogjsh, stinėsh, dėborash.

Ajo ėshtė njė forcė e fshehtė qė e mban ekuilibrin e Universit dhe qė e pėrfaqson fuqinė e kėsaj bote.

Krejt dyshimet qė fshihen nė shpirtin e burrit, e shndėrrojnė gruan nė njė enigmė permanente.

Gruaja shėmbėllen me njė legjendė nė tė cilėn fshihen vetitė pozitive dhe negative pėrmes tė cilavet ajo krijon njė fuqi tė brendshme, e aftė pėr t’i lėvizur bjeshkėt nga vendi.

Si mund ta njohė forcėn e gruas burri qė gjendet pranė saj, pėr ta shoqėruar nė rrugėn e jetės? Fuqia e gruas nuk duhet minimizuar, as nga ana e saj, dhe as nga ana e burrit.

Sipas njė mendimi tjetėr tė (pa)pjekur, gruaja ėshtė engjėll dhe demon. Atje ku forcat negative qėndrojnė mbi vlerat pozitive, gruaja din t’i zbusė dhe t’i bėjė tė afta pėr tė vepruar nė drejtim tė zhvillimit tė relacionit me familjen, dashurinė dhe shoqėrinė......

Jam shum e impresume nga vlersimi qe i ben gruas. po jo gjithe burrat kan te njejtim mendim.shumica e nenvlersojn edhe e marrin neper kam cilsit e tyre te mira. ndoshta nganjehr shkojn ne ekstrim me flalet etyre fyse dhe krahasimet qe bajn. nuk du ta teproj po me flae te tjera te lumt je ****************

Jana
01-05-08, 15:39
.....Cfare e bene te fuqishme nje ZONJE/ZONJUSHE????

-intelekti,
-karakteri,
-diplomacia,
-misterioziteti,
-kultura dhe edukata,
-stili,
-qendrimi,
-bukuria dhe sharmi,
-te ecurit ...

apo i jep FUQI:

-energjia per dashuri

- shpirtbardhesia dhe humaniteti,,,

-gatishmeria per sakrifice,

-diskrecioni dhe korrektesia,

-toleranca dhe respekti...etj.etj....dhe

PSE???

....mos ngurroni,na ndihmoni te behemi te FUQISHME,,,
mendimet e JUAJA jane thesar....


Legenda
me JU per JU
----------------Per mendimin tim te gjitha keto jan si nje zingjir te lidhura njera me tjetren....

Intelekti... respekti...karakteri i fort...pak mistrerioze....shpirtbardhesia....toleranca...stil i i mir....keto jan me kryesoret qe nje femer te jet super....

Skyfter
05-05-08, 10:41
Nje zoteri qe e don, respekton dhe i jep siguri e ben nje grua Zonj-ush te fuqishme! mendimi im ...

emine
14-05-08, 07:12
kur nje Femer,eshte e thejsht,nuke mundohet te imitoje tjerat,rrin e flet si njeri,vishet si zoje,nuke mirret me punet e hallkut,dhe nuk frigohet ta mbroje veten dhe te drejtat e saje,,,,,,
por me rendsishmja eshte kure nje femer e ben veten te dallohet nga tjerat PEr te mire...(kto femra jan ZONJ/ZONJUSHA per mua)......

Eminie kaq di;)

LABI
07-06-08, 11:34
Te gjitha mundimet, investimet, duelet konkurruese , luftrat ndernjerez ... qe i faktografon historia deri me tani nderlidhen ne nej menyre apo tjeter me MONOPOLIN, FUQINE, PUSHTETIN dhe te QENIT i PUSHTETSHEM !

Se si eshte arritur kjo , varet nga historite dhe kontekstin kohore-kulturore te njerezimit .

Ne kontekstin e identitetit seksuale , pushteti i theksuar i kesaj forme me shume ka qene i shfaqur nga ana e femrave, per arsye se kjo pothuaj ka qene i vetmi mjet dhe menyre e t'arriturit te qellimeve t'arriturit te statusit te deshiruar , faktorizimit dhe konkurrimit perballe subjekteve tjere (mashkujve) , dominues dhe monopolizues te PUSHTETIT dhe FUQISE .

Nese njeriu i parahistorise me njeriun bashkekohore me asgje nuk piketakohen... Eshte nje tregues qe cdo here NJERIUN GJATE HISTORISE dhe HISTORICITETIT te TIJ e KANE PERCJELLUR. ETJA PER PUSHTET .

emine
26-09-08, 10:29
nuk i jep shansin tilifar Pisani ,as me fol,as doren sja jep.e lemo diqka tjeter;)

jadore
26-09-08, 14:46
nuk i jep shansin tilifar Pisani ,as me fol,as doren sja jep.e lemo diqka tjeter;)

..cka tjeter Emine , se nuk po kuptoj , ... nuk po e kuptoj as kete fjalen pisani..?
cka mendon ti; a duhet gjithmone qe nje femer te jete e fuqishme dhe zonje te mos flas te tejereve , mos ju jep doren ,apo ti etiketoj tjeret ..!!
une nuk e kuptoj kete mesazhin tend..!!

Ł ć νD ī ĵ ä
29-10-08, 13:49
-karakteri,
-kultura dhe edukata,
....Mendoj qe e bejn nje zonje/zonjush te fuqishme:smile:

thellenza
07-01-09, 00:42
karakteri,
inteligjenca,
sukseset,
shpirti dhe mendja e ndritur,
komunikimi,
ngohtesia qe ajo di ta jap cdo here, ndaj kujt do,
puna dhe sakrificat.

Idila
07-01-09, 01:07
Tė fuqishme?!
Njė zonjė apo zonjushė qė posedon ndėrgjegje tė pastėr, zemėr bujare, shpirt fisnik/tė ciltėr, por mbi tė gjitha, identiteti dhe nderi e bėjnė atė tė ndihet jo vetėm e fuqishme por edheMbretėreshė!

LABI
07-01-09, 01:29
Tė fuqishme?!
Njė zonjė apo zonjushė qė posedon ndėrgjegje tė pastėr, zemėr bujare, shpirt fisnik/tė ciltėr, por mbi tė gjitha, identiteti dhe nderi e bėjnė atė tė ndihet jo vetėm e fuqishme por edheMbretėreshė!


Eshte fakt qe trashegimi (haritage) e mvesh me fuqi (pushtet , autoritet) te trashegeuar mbretereshen...!

Por, trashegimi nje zonjush/zonje s'e mvesh , s'e bujaron<fisnikeron> (fisnikrimi ne kuptimin humanist/laik te ->fituar , jo te trasheguar) me cilesit e larteshenuara nga pararendesit ;;; e te cilat gjenerojne dhe reflektojne admirim , respekt, prestigji dhe autoritetin VOLITIV (jo imperativ-hegjemon si tek monarkite ) ,.

Lerni keto artikulime , frazeologji hiporomantike "mbretreshe"," mbret" , "princi me kali te bardhe, princesa kepuce zbathur" blla blla blla :biggrin: :wink:Cfare ju bone juve zojushave e zojave te fuqishmeee ????

Idila
07-01-09, 01:36
Eshte fakt qe trashegmia (haritage) e mvesh me fuqi (pushtet , autoritet) te trashegeuar mbretereshen...!

Por, trashegimi nje zonjush/zonje s'e mvesh , s'e bujaron<fisnikeron> (fisnikrimi ne kuptimin humanist/laik te ->fituar , jo te trasheguar) me cilesit e larteshenuara nga pararendesit ;;; e te cilat gjenerojne dhe reflektojne admirim , respekt, prestigji dhe autoritetin VOLITIV (jo imperativ-hegjemon si tek monarkite ) ,.

Lerni keto artikulime , frazeologji hiporomantike "mbretreshe"," mbret" , "princi me kali te bardhe, princesa kepuce zbathur" blla blla blla :biggrin: :wink:Cfare ju bone juve zojushave e zojave te fuqishmeee ????
Po ty cfarė tė shtyri tė mė citosh mua?
Nuk lėviz nga ajo qė thashė mė lartė! E ti nėse don mbylli sytė dhe mos lexo cfarė shkruaj unė! :D

LABI
07-01-09, 01:40
Po ty cfarė tė shtyri tė mė citosh mua?
Nuk lėviz nga ajo qė thashė mė lartė! E ti nėse don mbylli sytė dhe mos lexo cfarė shkruaj unė! :D

Me shtyri casja juaj ndaj temes


Cfare ju bene juve zonjushe/zoje ?

Apo te themi ne menyren tende (pasi s'levize) te ndiheni si MBRETERESHE ?? :biggrin:

Idila
07-01-09, 01:43
Me shtyri casja juaj ndaj temes


Cfare ju bene juve zonjushe/zoje ?

Apo te themi ne menyren tende (pasi s'levize) te ndiheni si MBRETERESHE ?? :biggrin:
Po, njė mbretėreshė fuqiplote!

LABI
07-01-09, 01:46
Po, njė mbretėreshė fuqiplote!

hegjemone ha "e gjithefuqishme" si Kleopatra (por skllave e dashurise) ?!

:rolleyes: :wink:

Idila
07-01-09, 01:47
hegjemone ha "e gjithefuqishme" si Kleopatra (por skllave e dashurise) ?!

:rolleyes: :wink:
Fol more shkurt dhe shqip se fare s`po t`kuptoj! :P :)

LABI
07-01-09, 01:52
Fol more shkurt dhe shqip se fare s`po t`kuptoj! :P :)

As une s'arrita gje te kuptoj ; se cka e bene nje mbretereshe zoje (pos fronit te trasheguar ) :biggrin:

Idila
07-01-09, 01:57
As une s'arrita gje te kuptoj ; se cka e bene nje mbretereshe zoje (pos fronit te trasheguar ) :biggrin:
O (mos) t`u thaftė turicka ty.... :P :D ik tani tė lutem, unė s`kuptova gjė, ti s`kuptove gjė, kėshtu jemi baras apo jek e jek!

LABI
07-01-09, 02:03
O (mos) t`u thaftė turicka ty.... :P :D ik tani tė lutem, unė s`kuptova gjė, ti s`kuptove gjė, kėshtu jemi baras apo jek e jek!


Nga cfare te ik , s'kam bere gje ( i pafajashem jam) :biggrin:

Pergjegjesine, humbjen dhe fajesin e pranoj .. Por papergjegjesine, dhe patin (e shehun ne lojen e shahut ) se pranoj :biggrin:

Urata
07-01-09, 04:05
...njohja e te drejtave te saj,
...konfidenca/kembngulesia
...gjindshmeria/zgjuarsia,
...edukata/kultura,
...ndershmeria/fisnikeria,
...eleganca/modestia,
...plleshmeria(t'jep nje ndjenje te forteeeeeeeeee/dashur...)


...mjafte per sonte!

Urata
07-01-09, 06:39
Gruan e bėnė tė fuqishme:ushqimi,sporti dhe leximi .Nėse kėto tri gjėra harmonizohen sipas parametrave tė shtruar nga burri atėherė gruaja bėhet zonjė .:biggrin: :biggrin: :tongue:

Ne vazhdimesi do nevoitej edhe nje *** i mire a...?!!! ...o qellojani se ēka ! :smile:

ps: aftesia komunikuese vleresohet/cilesohet shume nga une...

Idila
07-01-09, 08:31
Ne vazhdimesi do nevoitej edhe nje *** i mire a...?!!! ...o qellojani se ēka ! :smile:

ps: aftesia komunikuese vleresohet/cilesohet shume nga une...
O don tė thuash se edhe Sexy e bėn njė femėr tė fuqishme? Mėsova edhe dicka...duhet pėrveshur pra mėngėt....! :tongue:

DEA
07-01-09, 08:56
Kur i sheh meritat dhe gabimet e veta, kur nuk perkulet dhe as nuk ngritet per se tepermi, kur eshte nene e bashkeshorte e thjesht, kur eshte shoqe e mire, kur eshte grua e mire kur me shume thjeshtesi dhe modesti tregon virtytet e saj, keto tipare e bejne femren e forte dhe zonje.

emine
07-01-09, 11:06
Kulet e ushkuri,qe i lidh shtrengushem:rolleyes:


Menyra se si prezantohet tek njerzit,si vishet ,cka flet,intiligjenca,verejta e gjanav qe ne fillim,mos besimi ne njerzit e panjohun,mosbesimi ne fanatazina,po realiteti dhe sinqeriteti qe duhet te kesh,morali mbi trupin dhe personalitetin e saje,po qka do vlersoja nje femer si zoje,qe i rri besnike vetes,dhe imitone femrat apo sjellejt e askujte,po vazhdone te eshte vetvetja dhe e rrespektone veten si femer,i jem jetes knaqsi si femer,dhe vazhdone te sodalizoje tek cdo njeri,mbrojtaja e familjes saje,kujdesi ne fmijte e saj,Mbi te gjitha FEMREN BURRNESH,,,qe nuke i duhet mashkulli per ta ushqy,po qe e shikone si Shoke te mire qe e percjell ne jetene saj......

Urata
07-01-09, 15:46
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga emine
Kulet e ushkuri,qe i lidh shtrengushem


Menyra se si prezantohet tek njerzit,si vishet ,cka flet,intiligjenca,verejta e gjanav qe ne fillim,mos besimi ne njerzit e panjohun,mosbesimi ne fanatazina,po realiteti dhe sinqeriteti qe duhet te kesh,morali mbi trupin dhe personalitetin e saje,po qka do vlersoja nje femer si zoje,qe i rri besnike vetes,dhe imitone femrat apo sjellejt e askujte,po vazhdone te eshte vetvetja dhe e rrespektone veten si femer,i jem jetes knaqsi si femer,dhe vazhdone te sodalizoje tek cdo njeri,mbrojtaja e familjes saje,kujdesi ne fmijte e saj,Mbi te gjitha FEMREN BURRNESH,,,qe nuke i duhet mashkulli per ta ushqy,po qe e shikone si Shoke te mire qe e percjell ne jetene saj......


zemren ta hangsha hooooooooo


e une edhe loqken ja hongsha...

Konti1
07-01-09, 15:52
Kur ja din hallin vetit ( sa i ka dhan Allahu kaqik/fuqi mos me kerkue me shume )

Urata
07-01-09, 16:23
Kur ja din hallin vetit ( sa i ka dhan Allahu kaqik/fuqi mos me kerkue me shume )


pashe mue mos fole ma!...krejt cka folem deri tani(t'gjitha keto faqe) ti me nje fjali i dhe vule!...e kisha mbyll temen une me pas qene moderator...:wink:

Prishtinasja_
08-01-09, 13:44
Dinjiteti dhe morali ! :smile:

Kurse per zonjat mendoj se edhe perkrahja dhe toleranca e bashkshortit se tyre, i ban me te fuqishme ! :smile:

Si kane thene " Burri t'ban zoje, burri t'ban toje" :biggrin:

lovely
16-01-09, 08:46
Pėrse qajnė gratė?

Fėmija i vogėl e pyet nenėn: ' Pėrse po qan?
Ajo i pėrgjigjet ' Sepse jam grua'
Nėnė nuk po tė kuptoj!' iu pėrgjigj djali.
Nėna e afron kah vetja dhe i thotė:
' As qė do me kuptosh ndonjėherė, biri im'
Me vonė fėmija e pyet babain e tij:
' Pėrse po me duket se nėna po qan pa arsye?'
Tė gjitha gratė qajnė pa arsye, kėshtu iu pėrgjigj i ati fėmijės.
Fėmija i vogėl u rrit dhe u be burrė, por prapėseprapė nuk e kuptoi pėrse qajnė gratė.
Nė fund iu drejtua Zotit dhe kur Zoti iu lajmėrua, e pyeti:
'O Zot, pėrse gratė qajnė aq lehtė?'
Zoti u pėrgjigj:
' Kur e krijova gruan m“u desht ta krijoj tė mbinatyrshme.
Ia kam dhuruar supet aq tė forta qė ta mbajė peshėn e botės dhe njėkohėsisht aq tė buta qė tė krijoje rahati...
Ia kam dhėne forcėn e brendshme qė tė pėrballojė lindjen e fėmijės dhe mospranim,in tė cilin shumė herė e pėrjeton nga fėmijėt e saj.
Ia kam dhėnė forcėn, e cila i ndihmon qė gjithmonė tė shkojė pėrpara edhe atėherė kur tė gjithė tė tjerėt dorėzohen, tė kujdeset pėr familjen e saj edhe atėherė kur ėshtė e sėmurė dhe e lodhur, gjithnjė pa u ankuar.
Ia kam dhuruar ndjenjat qė t“i dojė fėmijėt e saj, pavarėsisht se ata ndonjėherė e lėndojnė atė thellė nė shpirt.
Ia kam dhėne fuqinė qė ta pranojė bashkėshortin edhe pse ka mungesa dhe e kam krijuar atė nga grindjet e tij qė t“ia mbrojė zemrėn.
Ia kam dhėnė zgjuarsinė qė ta dijė se bashkėshorti i mirė asnjėherė nuk e lėndon gruan e tij por nganjėherė provon forcėn dhe vendosmėrinė e saj pėr tė qėndruar pranė tij deri nė kundėrshtime.
Nė fund ia dhurova lotin qė derdh, i cili i pėrket vetėm asaj qė ta shfrytėzojė sa herė qė tė ketė nevojė pėr ti pėrballuar sfidat e jetės.
Nė kėtė lot ka me tė vėrtetė tė drejtė sepse askush nuk mund tė pėrballoje kaq shumė pa thėnė asnjė fjalė, sa gruaja nė tė vėrtetė ėshtė nė gjendje tė pėrballojė!
Bukuria e gruas nuk qėndron nė rrobat qė vesh, as nė linjat trupit dhe as nė mėnyrėn se si i kreh flokėt.
Bukuria e gruas qėndron nė sytė e saj, sepse ata janė dyert e zemrės sė saj, vendi ku banon dashuria.

DEA
16-01-09, 08:53
Lovely, kogja e fort jam keshtu, po veq sa sme shpetuan lotet, duke i lexuar vargjet kujtoja lotet e nenes time, qe ateher i eshte dashur shume me shume se ne sot te perballoj...

emine
24-01-09, 14:20
femra kshtu ashtu eshte e fuqishme,,,,,,,,mvaret krejt se a i lejohet aj zotnillek ne mesin e zhylanav:tongue:

GURI SYLAJ
25-01-09, 13:17
Ndjenja e DASHURISE dhe e DHIMBESHURISE qe i ka vetem NENA e bejne FEMREN te jet vet FUQIA e kesaj BOTE dhe FORCA qe kete BOTE e detyron te levize!!

Shqiptare_ne_Turqi
28-01-09, 22:49
femra kshtu ashtu eshte e fuqishme,,,,,,,,mvaret krejt se a i lejohet aj zotnillek ne mesin e zhylanav:tongue:


Paj emine,bash qathere ne mesin e zhylanav duhej me u tregu na,qé jem té fuqishme mos me u mvar,...luanesh qysh po fol kshtu ncuk ncuk :biggrin: a veq po lavdérohemi koti :biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
28-01-09, 22:51
Ndjenja e DASHURISE dhe e DHIMBESHURISE qe i ka vetem NENA e bejne FEMREN te jet vet FUQIA e kesaj BOTE dhe FORCA qe kete BOTE e detyron te levize!!


:smile: respekt i nderuar ...

natyra
06-02-09, 02:49
Lovely, kogja e fort jam keshtu, po veq sa sme shpetuan lotet, duke i lexuar vargjet kujtoja lotet e nenes time, qe ateher i eshte dashur shume me shume se ne sot te perballoj...

ehh, moj moter DEA por prap femrat jen ato ce besojn nenat me shum,p.s.(padyshim ce nga pervoja)dhe kjo i ben ce te ndjejn per to dhimbje ne cdo momente :mad: !!!
P.s.dhe mu per gjitha arsyet ce permenden ma larte nga vjersha e Lovelit...Prandaj ju pershendes ce te dyjave duke ju deshiruar gjithe te mirat nga do ce jeni...flm,

Natyra

Florisi
22-02-09, 14:09
Vetebesimi gjithesesi

Penelope
22-02-09, 23:10
Nje femer e ben te forte karakteri dhe morali i saj, Forca per ta mbrojte nderin e saj, dinjitetin dhe per ta paraqit veten sa ma te denje qe eshte e mundur. Forca a femres osht shpesh shume ma e madhe se e mashkullit. Nje femer ka force te ngritet edhe kur te tjeret e perbuzin , gjunjezojne , qnderojne, apo keqperdorin. Nganjehre skam as fjale me shpreh se qfare force mund te buroje nga nje femer.

Penelope
22-02-09, 23:41
:smile: forca e femres per me buzeqesh edhe kur zemra i qan !

03-05-09, 05:42
prej t5ė gjitha forumeve. ky forum i ka femrat ma tė menēura


ndėrsa pėr pyetjen: burri i fuqishėm, ose dashnorėt e fuqishėm dhe vetėdija e saj!

baba-plak
03-05-09, 16:18
arat e fushat babo e bojn heker

Murgesha
03-05-09, 18:36
prej t5ė gjitha forumeve. ky forum i ka femrat ma tė menēura


ndėrsa pėr pyetjen: burri i fuqishėm, ose dashnorėt e fuqishėm dhe vetėdija e saj!


E ato gra qė i kan burrat a dashnorėt e pafuqishėm a nuk qenkan tė fuqishme a????

04-05-09, 21:13
E ato gra qė i kan burrat a dashnorėt e pafuqishėm a nuk qenkan tė fuqishme a????ma gjej nje?

YanYan
04-05-09, 22:33
E ato gra qė i kan burrat a dashnorėt e pafuqishėm a nuk qenkan tė fuqishme a????
Qe imagjino mos me pas burre a dashnor...i paska la duart per kete jete ajo femer lol.

[email protected] po tregohesh shume paragjykues per mendimin tim.

Nje zonje/zonjushe e ben te fuqishme dija, edukata, karakteri, dhe parimet e idealet e saj.

Murgesha
04-05-09, 22:53
ma gjej nje?

Njė me edukat, vetėdije e emancipim tė sotėm qė nuk lejon tė konsiderohet si kafshėpjellėse apo njė mamake qė don tė ketė njė mashkull, ta quaj sy e faqe botės burrė tė vetin??

05-05-09, 03:27
Njė me edukat, vetėdije e emancipim tė sotėm qė nuk lejon tė konsiderohet si kafshėpjellėse apo njė mamake qė don tė ketė njė mashkull, ta quaj sy e faqe botės burrė tė vetin??


e sheh se mėsove diē: pyetja ėshtė pėr njė femėr tė fuqishme, e jo pjellėse e mamake, pra jo ta ketė njė burrė sa pėr syefaqe, por tė fuqishėm dhe universal!

Po ēfarė kupton ti me emancipim tė sotėm? A nuk ishte femėr e fuqishme Theuta e Agronit, qė nuk ishte me emancipim tė sotėm?

A don ta keshė burrin mbi vete a nėn vete? Sa pėr syefaqe, apo mbifaqebote?

GURI SYLAJ
05-05-09, 04:23
[[COLOR=red]COLOR="Red"]A don ta keshė burrin mbi vete a nėn vete? Sa pėr syefaqe, apo mbifaqebote?[/
************************************************** ***********************

Nisur nga kjo pyetje qe ,po deshtem ,mund t'a marrim edhe si konstatim -debati eshte me mire te marr fund!
Arsyeja e vetme eshte mungesa e KULTURES SE DEBETIT (dialogut) qe ne kete rast tregon jo per nje femer te fuqishme por per nje mashkull qe e mbivlerson ,ne rend te pere veteveten , e mendej edhe racen e mashkullit sikur ajo te mos ishte e njejt me racen njerezore te femres!!!
Ky debat eshte i sterzgjatur ketu dhe jo rralle u shfrytezu per fyerje te femres e asesesi per nje bisede nga ku mund te mesohet dicka.
Dhe ,pyetja se a mund te mesojm ketu dicka nuk eshte edhe pa vend.
Cdo dite kur dalim para ksaj pasqyre ne e shohim veteveten dhe mund te krahasohemi me ate anen tjeter!Dhe pikrisht ky raport ;Une edhe ai matane eshte treguesi me i mire se si e shfrytezojm ne kete kohe dhe sa mesojme nga keto takime.
Ketu shihet kultura e debatit ,njohurit shkencore apo edhe fryerjet e ketyre njohurive me shume se sa ka ne thes,respekti per fjalen dhe veten ton .
Ndikim te madh ka edhe qellimi me te cilin ne ulemi para kesaj pasqyre magjike sepse nga ky mvaret rrjedhshmeria e tere asj qe neve po e quajm bashkbisede!
Kur flasim per fuqine e nje femre ne rend te pare neve duhet te kemi parasyshe fuqine e nje NENE qofte ajo edhe Theuta (per te cilen dijm pak) apo nje nene e diteve tona e cila i dha Kosoves nje apo edhe me shume deshmore!
Pa nje Nene te mire dhe te fuqishme nuk ka as femije te mire e te ditur ,nuk ka as ushtare te mire.
Kjo e bene nje femer te fuqishme !
Dora qe vehet mbi djep eshte dora qe perkund boten!!!

05-05-09, 13:47
A kupton, se nuk sheh tejhunde ti?

Ėshtė fjala pėr FEMREN E FUQISHME politikisht! Kemi femra qė kanė edukim, njohuri shumėdimenzionale e shkencore, por qė tė jetė e fuqishme politikisht (se nuk ėshtė definuar mirė titulli), duhet krah tė fuqishėm POLIFORCA! Nuk ėshtė fjala pėr fuqinė, qė thua ti, qė nuk njeh as ēfarė ėshtė kultura e debatit, veē rradhitė germa kot, duke i gjuajtur vargje germash nė kodra pas bregu...dhe nė fund e bėn tė fuqishme pse pėrkund djepin... kur thua (person i fuqishėm), kuptohet fuqia politike!

E si ta quajmė tash, femra e fuqishme, apo femra personalitet sa ma komplet, qė lindė fėmij dhe i bėn komplet me njohuritė e saj universale, duke iu dhėnė elementet e diturisė njerėzore, mbase truri i foshnjes mund tė jetė edhe 'tabulla rasa', njė kopsht ku mund tė mbjellesh gjithēka - por gjithėka tė vlershme e pozitive ideore e njohėse!

Femra tė fuqishme kuptohen: Theuta illire, e deri tek Indira Gandi e kėndej...historikisht!

Antika
05-05-09, 14:00
A kupton, se nuk sheh tejhunde ti?

Ėshtė fjala pėr FEMREN E FUQISHME politikisht! Kemi femra qė kanė edukim, njohuri shumėdimenzionale e shkencore, por qė tė jetė e fuqishme politikisht (se nuk ėshtė definuar mirė titulli), duhet krah tė fuqishėm POLIFORCA! Nuk ėshtė fjala pėr fuqinė, qė thua ti, qė nuk njeh as ēfarė ėshtė kultura e debatit, veē rradhitė germa kot, duke i gjuajtur vargje germash nė kodra pas bregu...dhe nė fund e bėn tė fuqishme pse pėrkund djepin... kur thua (person i fuqishėm), kuptohet fuqia politike!

E si ta quajmė tash, femra e fuqishme, apo femra personalitet sa ma komplet, qė lindė fėmij dhe i bėn komplet me njohuritė e saj universale, duke iu dhėnė elementet e diturisė njerėzore, mbase truri i foshnjes mund tė jetė edhe 'tabulla rasa', njė kopsht ku mund tė mbjellesh gjithēka - por gjithėka tė vlershme e pozitive ideore e njohėse!

Femra tė fuqishme kuptohen: Theuta illire, e deri tek Indira Gandi e kėndej...historikisht!

Mos ia fut kot edhe ti.
Sa pak zonja tė fuqishme paska ,nėse jane vetėm ato qė paskan qen nė "fron" a?
"Politikisht tė fuqishme"??!!!!

E fuqishme ėshtė ajo e cila nuk jeton me paragjykime,dhe nuk frigohet nga paragjykimet e juja tė "fuqishmėve".

Idila
05-05-09, 14:12
Ti po ia fut kot mė duket, duke mos u bazuar tek titulli, por vetėm duke e definuar titullin ashtu si t`a merr mendja ty apo!? E fuqishme politikisht?
Pėr cfarė politike ėshtė fjala? Politikė "alla shqiptare", "politikė pazaresh", apo politikė "nėnshtruese" tė pakufizuar?

Mė jep fuqi emri im, gjaku im, kombi im, gjuha ime e dlirė dhe mbi tė gjitha krahu im i djathtė-mashkulli im, qė mė bėn tė ndihem e mbifuqishme!!!

Antika
05-05-09, 14:16
Ti po ia fut kot mė duket, duke mos u bazuar tek titulli, por vetėm duke e definuar titullin ashtu si t`a merr mendja ty apo!? E fuqishme politikisht?
Pėr cfarė politike ėshtė fjala? Politikė "alla shqiptare", "politikė pazaresh", apo politikė "nėnshtruese" tė pakufizuar?

Mė jep fuqi emri im, gjaku im, kombi im, gjuha ime e dlirė dhe mbi tė gjitha krahu im i djathtė-mashkulli im, qė mė bėn tė ndihem e mbifuqishme!!!

Unė ia futa kot a?
Lexo mė mirė dhe kupto..........

Idila
05-05-09, 14:21
Unė ia futa kot a?
Lexo mė mirė dhe kupto..........
Jo ty Antika, por atij qė kėrkonte "fuqi politikisht"!

Mbetsh e pėrshėndetur nga unė! Respekt pėr fjalėn tėnde!

(as qė e dija se ti paske shkruar para meje)

GURI SYLAJ
05-05-09, 14:54
A kupton, se nuk sheh tejhunde ti?

Ėshtė fjala pėr FEMREN E FUQISHME politikisht! Kemi femra qė kanė edukim, njohuri shumėdimenzionale e shkencore, por qė tė jetė e fuqishme politikisht (se nuk ėshtė definuar mirė titulli), duhet krah tė fuqishėm POLIFORCA! Nuk ėshtė fjala pėr fuqinė, qė thua ti, qė nuk njeh as ēfarė ėshtė kultura e debatit, veē rradhitė germa kot, duke i gjuajtur vargje germash nė kodra pas bregu...dhe nė fund e bėn tė fuqishme pse pėrkund djepin... kur thua (person i fuqishėm), kuptohet fuqia politike!

E si ta quajmė tash, femra e fuqishme, apo femra personalitet sa ma komplet, qė lindė fėmij dhe i bėn komplet me njohuritė e saj universale, duke iu dhėnė elementet e diturisė njerėzore, mbase truri i foshnjes mund tė jetė edhe 'tabulla rasa', njė kopsht ku mund tė mbjellesh gjithēka - por gjithėka tė vlershme e pozitive ideore e njohėse!

Femra tė fuqishme kuptohen: Theuta illire, e deri tek Indira Gandi e kėndej...historikisht!Keni plotesisht te drejt se sikur te shihnja une pak me larg nuk do te debatoja me juve fare !Por biseda ime u nderlidh me fjalin te cilen e vura ne fillim te shkrimit e qe ju jeni autori!Jo me temen e cila edhe ashtu eshte e pa definume !!
Prepotenca intelektuale jo rralle eshte ajo qe e shemton ate dituri (nese ajo egziston)!
Te flasesh per nje grusht femrash te sukseseshme dhe te tjerat t'i quash me emra (mbi vete a nene vete) eshte nje fyerje e femres Nene ,ne radhe te pare!
Femra te cilen ne po dojm me e ngrite ne piedestal ketu ,para se te kete karakteristikat e personalitetit qe jan ceke ketu disa here ajo duhet t'i takoj nje familjeje dhe nje rrethi qe e pergadite dhe e perkrahe ne veprimtarin e saj!
Jan familja ,rrethi ,shkollimi ,e sidomos miqet ata qe nje grua e bejne qe te jete apo qe vetem te duket e fuqishme.Fuqia politike asnjehere nuk eshte shprehje e fuqise individuale perveq se ne Dikatatura!!
Nje shembull shume ilustrativ ;
Cili ishin me i fuqishem shoku Enver apo shoqja Nexhmie?????
Odise , ke mundesi te na elaborosh kete Fuqi Politike ,eshte e kohes sone sepse Teuta ishte larg pak dijm per fuqine e saj !

DEA
05-05-09, 15:06
Femra e fuqishme ne te gjitha sferat e jetes eshte: Ateher kur i bene te tjeret ti kuptojne dhe te pendohen per paragjykimet e tyre ndaj femres, pa e prekur fizikisht e as emocionalisht, po thjeshte te kete gjuhe sa me te kuptueshme per secilen shtrese te njerzimit..

p.s. edhe mashkulli i till eshte i fort.

05-05-09, 20:27
vet fjala - e fuqishme, tregon superioritet mbi tjerat a mbi rrethin, vet;m n; aspektin politik - kurse k;tu flitet jasht titullit: femra e pavarur, e emancipuar, e ngritur kulturalisht, ne menyre edukative e arsmore - shkurt te jete e zonja e vetes

femer e fuqishme dmth qe ka ndikim te madh ne rrethin shoqeror, apo edhe ne ngritje peshash, se kemi femra e ngritese peshash t; renda n; sport

fjala - e fuqishme, nuk ka te bej me cfare po flisni! Me fuqi intelektuale a shkencore si Maria Kiri etj., por jo e fuqishme ne familje, vetem nese e pengon superioriteti i mashkullit (qe nuk po kupton as ai Guri Sylaj atje, por shpurdhet kot) dhe femrat e tilla zgjedhin burra nen vete - perndryshe nuk ka si te jete nje femer e fuqishme ne familje e rrethin shoqeror...! Nuk eshte futje kot, por plot (ku thot ajo selvija)!

Fuqia e femres qendron ne ate te mashkullit, se kishte fuqi vetem ne kohen e materialkatit! Mos te shprehemi tash me dekadence superiore, se duhet njehere emancipim, arsimim i larte superior dhe tek te vepra e saj, se vetem vepra e ben njeriun te fuqishem! VEPRA!

GURI SYLAJ
05-05-09, 21:07
"Murgesha, unė nuk jam Orfeu, por [email protected], femėr, vet shpirti, zemra e drita e syve tė Odiseut, N.M. autorit tė kėtyre shkrimeve dhe atė fjali sipėr (Femres nuk i thomė Nanė pse ka intelekt, por pse na pjellė), ti mund ta postosh poshtė nė vijim, mbase nuk mund tė ndėrhyjė nė tė drejten autoriale. Ju mund tė vazhdoni mė tutje.

flmnd"
************************************************** **************************
A ka mundesi qe t'i kem ngatrru autoret dhe nese ju nuk jeni Odiseu ju kerkoj falje e nese keni ra ne shkallen e ...atehere nuk dij ...vazhdojeni!
Odiseut i kujtohet debati rrethe kesaj fyerje ,eshte bere me heret ketu e [email protected] ndoshta jo se qenka e re ne kete mes!!

Pupi
05-05-09, 21:37
Si njė Zonjė, e po ashtu edhe njė Zotėri, e bėnė tė fuqishėm vetėm partneri i drejtė(duhur) nė krahė.

Idila
05-05-09, 21:56
vet fjala - e fuqishme, tregon superioritet mbi tjerat a mbi rrethin, vet;m n; aspektin politik - kurse k;tu flitet jasht titullit: femra e pavarur, e emancipuar, e ngritur kulturalisht, ne menyre edukative e arsmore - shkurt te jete e zonja e vetes

femer e fuqishme dmth qe ka ndikim te madh ne rrethin shoqeror, apo edhe ne ngritje peshash, se kemi femra e ngritese peshash t; renda n; sport

fjala - e fuqishme, nuk ka te bej me cfare po flisni! Me fuqi intelektuale a shkencore si Maria Kiri etj., por jo e fuqishme ne familje, vetem nese e pengon superioriteti i mashkullit (qe nuk po kupton as ai Guri Sylaj atje, por shpurdhet kot) dhe femrat e tilla zgjedhin burra nen vete - perndryshe nuk ka si te jete nje femer e fuqishme ne familje e rrethin shoqeror...! Nuk eshte futje kot, por plot (ku thot ajo selvija)!

Fuqia e femres qendron ne ate te mashkullit, se kishte fuqi vetem ne kohen e materialkatit! Mos te shprehemi tash me dekadence superiore, se duhet njehere emancipim, arsimim i larte superior dhe tek te vepra e saj, se vetem vepra e ben njeriun te fuqishem! VEPRA!
Nėnat tona na kanė rritur, edukuar, shkolluar, madje po tė ishte nevoja sakrifikojnė edhe jetėn per ne, tė pamundurėn e kanė mundėsuar. A nuk quhet vepėr kjo?! Pasiqė "politikėn" na e zėvendėsove nė "vepėr" tani!! Hic, fjalė koti po shkruan edhe ti, po futesh nė qorrsokake e zor pėr tė dalė...!

Murgesha
05-05-09, 22:24
e sheh se mėsove diē: pyetja ėshtė pėr njė femėr tė fuqishme, e jo pjellėse e mamake, pra jo ta ketė njė burrė sa pėr syefaqe, por tė fuqishėm dhe universal!

Po ēfarė kupton ti me emancipim tė sotėm? A nuk ishte femėr e fuqishme Theuta e Agronit, qė nuk ishte me emancipim tė sotėm?

A don ta keshė burrin mbi vete a nėn vete? Sa pėr syefaqe, apo mbifaqebote?

Nuk eshte ne rregull ti krahasosh emancipimet e koherave te ndryshme. Edhe Teuta Mbreteresha Ilire do te ket qen me e emancipuara e kohes kur ka jetuar (se kete Theuten qe ju e keni permend me vie keq po nuk e njof), po ashtu edhe nena ime e sigurisht edhe e jotja kan qen te emancipuara per ate kohe andaj nuk do te mund kurr ti gjykoj se nuk kan nivelin tim te emancipimit, siq nuk do te pranoja qe femijet e mij ne te ardhmen te me cilesojne te pa emancipuar per kohen qe ata do ta jetojne.

Tema nuk ka karakter te fuqise politike te femres, se jo te gjitha zonjat a zonjushat jan politikane.

Sa per pyetjen e drejtperdrejte qe me paske bere per jeten time private po te pergjigjem shkurt e shqip.
Mvaret krejt prej disponimit a do e mbaj mbi apo nen.

06-05-09, 23:49
Nuk eshte ne rregull ti krahasosh emancipimet e koherave te ndryshme. Edhe Teuta Mbreteresha Ilire do te ket qen me e emancipuara e kohes kur ka jetuar (se kete Theuten qe ju e keni permend me vie keq po nuk e njof), po ashtu edhe nena ime e sigurisht edhe e jotja kan qen te emancipuara per ate kohe andaj nuk do te mund kurr ti gjykoj se nuk kan nivelin tim te emancipimit, siq nuk do te pranoja qe femijet e mij ne te ardhmen te me cilesojne te pa emancipuar per kohen qe ata do ta jetojne.

Tema nuk ka karakter te fuqise politike te femres, se jo te gjitha zonjat a zonjushat jan politikane.

Sa per pyetjen e drejtperdrejte qe me paske bere per jeten time private po te pergjigjem shkurt e shqip.
Mvaret krejt prej disponimit a do e mbaj mbi apo nen.

Ėshtė shumė nė rregull edhe tė krahasosh emancipimet e kohėrave tė ndryshme, po ti ke problem konfuzion mendimi, se nuk mbaron bota me kėtė gjeneratė dhe ti (nėse ke emancipim), ėshtė normal ta krahasojnė gjeneratat e ardhme emancipimin e femres nė kohėn tonė. Femra e emancipuar e femra e fuqishme janė krejt tė ndryshme, fuqia intelektuale dhe fuqia fizike janė tė ndryshme, ashtu sikundėr - psiko-fizika, psika ėshtė tjetėr e fizika tjetėr, pra janė dy tė ndryshme, qė pėrbėjnė personalitetin. kjo ėshtė kur bėn hop pa kėcye gardhin - femėr e fuqishme, ashtu si thua ti femra kurrė nuk numd tė jetė e barabartė me mashkullin, as pėrnga fuqia fizike as intelektuale!

Pėr Theuten qė nuk po e njihke ti, ai ėshtė emri shqip - Theuta, e sll. janė Teuta e Toti, ajo ėshtė Theuta illire, qė emri lidhet me foljen - THE, thot, e me emrin Thoti, po kjo ėshtė risi pėr juve. Kurse kur thua nėna ime e jotja, ato nuk kishin emancipim dhe nėse ne nuk i tejkalojmė me emancipim, do tė thotė asgjė mė shumė, se dallon emancipimi nėpėr kohėra edhe brezat e ardhėm do tė jenė mė tė emancipuar se ne,

Thema kėtu FEMRA ka kuptimin e ngritjes sė femres intelektualisht, por jo femra e fuqishme, se kuptimi del femra me fuqi politike dhe vetėm ato femra pushtetare tė kohės njihen si femra tė fuqishme!... Mund tė thoni: femėr e zonja, mashkull i zoti...universalisht.

LABI
07-05-09, 13:05
e sheh se mėsove diē: pyetja ėshtė pėr njė femėr tė fuqishme, e jo pjellėse e mamake, pra jo ta ketė njė burrė sa pėr syefaqe, por tė fuqishėm dhe universal!

Po ēfarė kupton ti me emancipim tė sotėm? A nuk ishte femėr e fuqishme Theuta e Agronit (vec e Agronit ?!), qė nuk ishte me emancipim tė sotėm?

Teuta edhe e Dhimiter Farit !!! :rolleyes:

Mendova qe po flitet per serialin "Lex-i ne Qytet" ... Shikone kete fare lloj seriale dhe do t'a kuptoni konstruktin e "identiteteve" te "fuqishme" dhe "sukseseshme" te personaliteteve me identitete gjinore dhe role shoqerore...:biggrin: :wink:

GURI SYLAJ
07-05-09, 15:14
Labi mos e ke fjalen per Teuten e Dhimiter Farit te Flora Dosen!???

08-05-09, 00:29
Labi mos e ke fjalen per Teuten e Dhimiter Farit te Flora Dosen!???
ashtu asht Guri, edhe aty ka shembuj, se kishte shumė Theuta, e ka ende plot - por vetėm njė asht e pakrahasueshme si femėr e fuqishme THEUTA E AGRONIT ILLIRIAN, shi derisot asnjė tjetėr nuk e kemi tė tillė !

Dua t'i lexoj femrat, si mendojnė, mbase thema - Femra duhet tė plotėsohet pikėrisht nga femrat, se si e kuptojnė njė femėr tė fuqishme! Nuk e di pse po heshtin femrat, apo nukm e ndinė veten tė fuqishme?;)

Idila
08-05-09, 17:29
Dua t'i lexoj femrat, si mendojnė, mbase thema - Femra duhet tė plotėsohet pikėrisht nga femrat, se si e kuptojnė njė femėr tė fuqishme! Nuk e di pse po heshtin femrat, apo nukm e ndinė veten tė fuqishme?;)
Deri tani me asnjė nga postimet nuk u pajtuat zotėri dhe tani po na nxitni tė shkruajmė! Mos vallė duhet tė dalim nė fushėbetejė pėr tė treguar fuqinė?! :P

08-05-09, 17:38
ashtu asht Guri, edhe aty ka shembuj, se kishte shumė Theuta, e ka ende plot - por vetėm njė asht e pakrahasueshme si femėr e fuqishme THEUTA E AGRONIT ILLIRIAN, shi derisot asnjė tjetėr nuk e kemi tė tillė !

Dua t'i lexoj femrat, si mendojnė, mbase thema - Femra duhet tė plotėsohet pikėrisht nga femrat, se si e kuptojnė njė femėr tė fuqishme! Nuk e di pse po heshtin femrat, apo nukm e ndinė veten tė fuqishme?;)


Me ben te fuqishme: guximi, fisnikerine, bujaria besnikeria pastertia, duket ti kam te trashiguara, pastaj edukata etjer etje........ po me te fuqishme me ben mbeshtetja e partnerit, gjithashtu edhe partnerin nje femer e fuqishme e ben te suksesshem e kryelatr !

Idila
08-05-09, 17:41
Me ben te fuqishme: guximi, fisnikerine, bujaria besnikeria pastertia, duket ti kam te trashiguara, pastaj edukata etjer etje........ po me te fuqishme me ben mbeshtetja e partnerit, gjithashtu edhe partnerin nje femer e fuqishme e ben te suksshem e kryelatr !

As me ju nuk do tė pajtohet, oj Orfea e Odiseut, njė pėrgjigje tė tillė kanė dhėnė disa nga ne kėtu, por ky zotėriu kėrkon Fuqi! :P :wink:

08-05-09, 18:03
As me ju nuk do tė pajtohet, oj Orfea e Odiseut, njė pėrgjigje tė tillė kanė dhėnė disa nga ne kėtu, por ky zotėriu kėrkon Fuqi! :P :wink:

Mendimi tij gjen rrugen ne reflektimin personal te nje eksperience te brendeshme, ēfare eshte me vlere absolute, ēfare i perket nen driten e kapaciteteve te shpirtit njerezor. nje njeri qe ka mbi krye nje qiell pa fund, dhe ne mbrendesi te tij vullnetin e mire per feemrrrrrrrrrrat shqiptare !

Idila
08-05-09, 18:09
Mendimi tij gjen rrugen ne reflektimin personal te nje eksperience te brendeshme, ēfare eshte me vlere absolute, ēfare i perket nen driten e kapaciteteve te shpirtit njerezor. nje njeri qe ka mbi krye nje qiell pa fund, dhe ne mbrendesi te tij vullnetin e mire per feemrrrrrrrrrrat shqiptare !
Ah po natyrisht, e kam parasysh! :wink:

08-05-09, 18:38
Ah po natyrisht, e kam parasysh! :wink:


Ah sa mire qe jemi ndryshe do ngelsha virgjereshee !

jadore
08-05-09, 19:09
[[email protected]]ashtu asht Guri, edhe aty ka shembuj, se kishte shumė Theuta, e ka ende plot - por vetėm njė asht e pakrahasueshme si femėr e fuqishme THEUTA E AGRONIT ILLIRIAN, shi derisot asnjė tjetėr nuk e kemi tė tillė !

Dua t'i lexoj femrat, si mendojnė, mbase thema - Femra duhet tė plotėsohet pikėrisht nga femrat, se si e kuptojnė njė femėr tė fuqishme!

Nuk e di pse po heshtin femrat, apo nukm e ndinė veten tė fuqishme?;)
[/quote
sepse fati nuk eshte ne anen e tyre ..
duhet te ndodhin luftra te njepasnjeshme ,te ju vdesin burrat ,te kemi sistem skllavopronari qe ti mbrojme interesin e prones e te fisit qe te deshmohet fuqija dhe zotesia e tyre ...atehere do te vargoheshin Teutat ne pa infinit ...

ishte cinike ,e dij
jetojme kohe moderne ,''lufrat per zotesi dhe fuqi te te deshmuarit si femer e sukseshme kapin dimezione te profileve te ndryshme dhe eshte per lakmi , megjithate une kurr nuk e marr si sukses te gjinise por si sukses dhe e arritur e vet personalitetit si individ ..

personalishte kur i vlersoj femrat e tjera nisem nga kriteri baze , te fuqishme nje femer e bene rendesia se sa apo punon per dinjitetin e saj personal.. ky eshte tabani per nje femer te fuqishme ne te gjitha fushat e jetes..

09-05-09, 19:49
[[email protected]]ashtu asht Guri, edhe aty ka shembuj, se kishte shumė Theuta, e ka ende plot - por vetėm njė asht e pakrahasueshme si femėr e fuqishme THEUTA E AGRONIT ILLIRIAN, shi derisot asnjė tjetėr nuk e kemi tė tillė !

Dua t'i lexoj femrat, si mendojnė, mbase thema - Femra duhet tė plotėsohet pikėrisht nga femrat, se si e kuptojnė njė femėr tė fuqishme!

Nuk e di pse po heshtin femrat, apo nukm e ndinė veten tė fuqishme?;)
[/quote
sepse fati nuk eshte ne anen e tyre ..
duhet te ndodhin luftra te njepasnjeshme ,te ju vdesin burrat ,te kemi sistem skllavopronari qe ti mbrojme interesin e prones e te fisit qe te deshmohet fuqija dhe zotesia e tyre ...atehere do te vargoheshin Teutat ne pa infinit ...

ishte cinike ,e dij
jetojme kohe moderne ,''lufrat per zotesi dhe fuqi te te deshmuarit si femer e sukseshme kapin dimezione te profileve te ndryshme dhe eshte per lakmi , megjithate une kurr nuk e marr si sukses te gjinise por si sukses dhe e arritur e vet personalitetit si individ ..

personalishte kur i vlersoj femrat e tjera nisem nga kriteri baze , te fuqishme nje femer e bene rendesia se sa apo punon per dinjitetin e saj personal.. ky eshte tabani per nje femer te fuqishme ne te gjitha fushat e jetes..

GENI DHE VEPRA

... Nuk osht, vetėm tė ketė luftėra... se nuk dėshmon vetėm lufta, por edhe nė kohė paqjeje, pse ka qejf dikush, tė bėhet femėr e fuqishme - kur dihet se femra e fuqishme bėhet vetėm kur osht pushtetare e fortė, aty shihet fuqia e femrės, se kjo fjalė - e fuqishme disi nuk bėn kėtu, sepse mund tė ketė femra: tė zonja, tė famshme, e edhe heroina, e kishte e ka kombi ynė, por diktoi politika, ku shumė varre mbeten tė rrafshuara rrafshmetokė, e shumė tė humbura - dhe mendoj se vetėm njė armė e bėn femrėn tė zonjen dhe tė paharrueshme nė jetė - sikurse tek ushtari qė arma ma e fuqishme osht - morali luftarak, kjo vlenė edhe pėr femrėn - morali i lartė - fuqi morale! Nuk ėshtė me rėndėsi ēka ke - po kush je!

Personalitet i fuqishėm, mund tė jetė edhe kush ka pasuri tė madhe, anipse ajo fuqi ėshtė e pėrkohshme, po mbi tė gjitha besnikėria e morali, e ''puna e saj pėr dinjitet personal'' krijohet vetiu, rilexoni ''Femra nė retrospektivė'', se ka vetėm fuqi tė pėrkohshme dhe fuqia e pėrhershme ėshtė fuqia intelektuale, ta mbushė mendjen, thonė, e sikurse thonė pleqt tonė: me mend hahet dynjaja! E synimi pėr tu bėrė femėr e fuqishme, nė kėtė drejtim, na knaqė tė gjithve, kur shihet femra ambicioze, por realizimi mvaret nga shumė faktorė tjerė... spjegohu!

Kam ndigjuar shprehjet: mishi osht i krymbave (pėr femren), po vlen edhe pėr mashkullin, sikurse morali ushtarak edhe morali pėr punė, e dinjitet, e bėn femren tė madhe, por mbi tė gjitha njė femėr tė fuqishme e paramendoj, kur formon familje tė fuqishme, pavarėsisht kushteve e rrethanave, njė femėr mbeti madhėshtore, kur pati djem e vajza heronj, nė luftė e nė paqje! Pra, na duhen femra madhėshtore! Kjo ėshtė fuqia e femrės!

Ashtu sikurse ėshtė njeriu i lumtur, madhėshtia e fuqia njerėzore, qė mvaret ēfarė gjenerate po len, e ēfarė vepre po iu len brezėrive...! Ferma e fuqishme, krijon brez tė fuqishėm familjar, jo vetėm dinjitet personal!

Femėr e fuqishme ėshtė ajo, qė e pėrciellin nė varr bijtė vigaj, e bijat vigane!

10-05-09, 13:42
Mendimi tij gjen rrugen ne reflektimin personal te nje eksperience te brendeshme, ēfare eshte me vlere absolute, ēfare i perket nen driten e kapaciteteve te shpirtit njerezor. nje njeri qe ka mbi krye nje qiell pa fund, dhe ne mbrendesi te tij vullnetin e mire per feemrrrrrrrrrrat shqiptare !


desh harrova mu gjegjė ktu, sa mirė e din kjo Orfea ime, se kam vullnetin e mirė pėr feemrrrrrrrrrrrrrrat shqiptare ;), iu ndezzzzz motorrrrrrrrrrrrrrriiiiii, qy, po ku i tutet burri gruas, kur gruaja tutet nga mini e felemiset tutsh, po besa jo, se sot gruaja po luan me minin si macja (po mendoj pėr minin e kompjuterit;)

10-05-09, 13:44
Ah po natyrisht, e kam parasysh! :wink:


ani sa bukur ia meremeton Idila seee;) [email protected]

Arkza
10-05-09, 14:07
Ne kete tem po u deshka mu pergjegje sa here te jepit rasti dhe sa here te ka ndonje Ndryshim jetsore !

Sa Isha e lir ishte krejtsisht e ndryshe , Se qfare dote bonte mua te Fuqishme ishte kjo qe isha vet-vetja , ishte vendosmeria ime , ishte vet-besim dhe mos te harroj te shtoj edhe kete sinqeriteti dhe qe jam ne qdo aspekt e Drejt !!
Tash statusi im ka ndryshu pak a shume tani jam e Fejuar dhe siq e seka me lart vlen edhe sot se me bon edhe keto te Fuqishmen por jo tersisht siq kemi menduar gjithe dote jet keshtu !
Ne fakt shume Femrat Flasim dhe shkruajm se qka na don Zemra e jo ne Realitet qe si rrejthenin gjerat !!!
Nje gje s;muj te ja boj rrafsh Vet-vetit kur ne fakt s'eshte ashtu siq mendojm dhe s'muj te ja boj rrafsh askuj kur e di qe s'eshte keshtu !!
P.SH Lidhje me nje marreveshje e cila su varke nga une por nga Fejumi im edhe pse s'isht i gatshum dhe s'eshte koha tani per kete ( s'muj te them arsyjen se per qka eshte fjala , por kjo kerkes eshte s'eshte as nga une e as nga ky por nga dikush te familjes teme !!!!) Por me gjithate dhe pavarsisht rrethanave ku gjendem te dyt e pranoj kete per hir timen qe te jem e gjitthe e fuqshme !!!
Pra me kete dua te them se Qdo Femre e bon me te fuqishum kur Partneri i saj e perkrah ne qdo aspekt ne qdo vendim pa marre para sysht se per qka eshte fjale pra per mua eshte tani e gjithe i Fejuari im qe me bon me e Fuqishme se kurr asnjehere ! :wink:

lola.G
12-05-09, 11:27
Vetbesimi
perkrahja ...

Idila
13-05-09, 17:19
...e bėn mirėsjellja dhe edukata.

Oqeani
13-05-09, 17:47
butėsia ...

Zhaneta
13-05-09, 17:50
Krenaria,morali dhe te jete e pavarur ne qdo sfere te jetes!

Oqeani
13-05-09, 17:54
Shumėēka ... por me pa dyshim butėsia !!!

Zhaneta
13-05-09, 17:57
Morali,,Sinqeriteti,,Aftesia dhe Dashuria...............!!!!

ALlma
13-05-09, 18:00
shumqka por karaketri lun rol me shum se tgjitha....

Dani11
14-05-09, 06:55
nje burre apo djal i mire

Makresh
14-05-09, 23:40
...besimi i saj,

...e nese nuk beson, ateher, eshte e destinuar te deshperoj paraprakisht !

DEA
15-05-09, 07:37
nje burre apo djal i mire

Shume normale se edhe perkrahja nga partneri/ bashkeshorti ja shton vetebesimin dhe i jep fortesin e duhur.
Se ka shume prej atyre qe jane shume te afta po fatekeqesisht nuk gjejne mirekuptimin e partnerit dhe keshtu mbeten nen kthetrat e te pafuqishmeve/paditureve.

legenda
21-05-09, 16:38
....sa mire ,,,

kjo teme ende po GJALLON ....

*
....hmmm,kurse Une nga dita me dite po ndihem me e fuqishme ...:

se,...

... motra... sekret ,... si e pse ???...

turisti
21-05-09, 18:45
Karakteri dhe buzeqeshja.

Idila
21-05-09, 21:38
..vetbesimi, morali dhe dinjiteti!

Oqeani
21-05-09, 21:52
Kafshimi do tė vi dashtė e pa dashtė !

Butėsia fonetike dhe shpirtėrore janė ato qė kafshohen me amshim!

Idila
21-05-09, 22:00
Kafshimi do tė vi dashtė e pa dashtė !

Butėsia fonetike dhe shpirtėrore janė ato qė kafshohen me amshim!
Pėrsėri je nė rrugė tė gabuar o shok! :D

Oqeani
21-05-09, 22:03
Pėrsėri je nė rrugė tė gabuar o shok! :D

E di, por te tjerat jane edhe me te gabuara !

Dani11
22-05-09, 07:54
Te qenurit Nene

Domira
22-05-09, 11:41
Korrektesia, pervoja, edukata etj.

Zhaneta
22-05-09, 15:27
Morali,,Sinqeriteti,,Aftesia dhe Dashuria...............!!!!

doGzona
23-05-09, 15:09
E bene te fuqishme edhe kur e shpeton burrin nga peshkaqeni!:biggrin:

>>{SpOnGeBoB}<<
23-05-09, 16:00
E bene te fuqishme edhe kur e shpeton burrin nga peshkaqeni!:biggrin:

po de, si t`ja kallezojn qatina pershkaqenes ate senin sha zoti ka me ti ra ballaist qatina peshkaqenes dhe me ra ne fund te detit qatje poshte :biggrin:

doGzona
23-05-09, 16:21
Per te kuptuar me mire ate qe kam shkruar ,pasi qe me citove, ketu e ke linkun lidhje me peshkaqenin, nese e kupton inglishten!

http://news.aol.com/article/woman-saves-husband-from-shark/496227

>>{SpOnGeBoB}<<
23-05-09, 16:28
Per te kuptuar me mire ate qe kam shkruar ,pasi qe me citove, ketu e ke linkun lidhje me peshkaqenin, nese e kupton inglishten!

http://news.aol.com/article/woman-saves-husband-from-shark/496227

nuk e di mara une inglishten, me pas dijten ingilshten e kisha shkrue sharki.

Hej kadale mara se qikjo Sharko pi bjen si shqip mu kanen se e kom pasen edhe une nji Shark moti :tongue:

Ani mara se nuk ka gejle edhe mus me dijten une inglishten kryesore vetum le te jene qajo femna e fuqishme nuk osht me rendesi qysh e tek :biggrin:

e-uritura
24-05-09, 09:48
Besimi ne Zot!

Urata
24-05-09, 16:22
Besimi ne Zot!ke te drejte....

Ignis
25-05-09, 16:54
Karakteri ne kombinim me bukurine dhe zgjuarsine jane arma me e forte per nje femer...
Por kjo shume here frikeson........

Oqeani
25-05-09, 17:09
Ignis - me se e qelluar - mendoni se frigon gjinine " e fortė" por ēdoher qe ndjehem i friguar si pa deshire nuk kam nevoje te marr hapin e pare nga se nje i tille levize nga gjinia e " butė" http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

romansa
25-05-09, 17:11
besnikeria,respekti,toleranca

Ignis
25-05-09, 17:16
Mese e qelluar edhe nga ju. Flas edhe nga pervoja.
Por ketu nuk flasim vetem per marrdhenie erotike ne mes mashkulli dhe nje femre, mendoja ne te gjitha aspektet frikeson ky kombinim.

pirro
25-05-09, 17:18
Nje formim dhe karakter mesatar
Nje kualifikim univerzitar
Nje burr i mire

Oqeani
25-05-09, 17:22
Nuk isha nė pėrksuhtim tė asajė qė thuani, por e vėrteta kishte tė bėnte nė aspektin shoqėror.

natyra
25-05-09, 17:26
Kur behet e pavarur!!!

Natyra!

pirro
25-05-09, 17:28
Shpjegona pak! Qysh kur te behet e pavarur? a eshte fjala kur te ndahet nga burri aa? ahahaha

Ignis
25-05-09, 17:36
Oqeani, disi ashtu kuptova shkrimin tend, thashe lidhje erotike sepse mendoj se ashtu thuhet ne shqip, megjithese ne e kemi pak te keqkuptuar kete fjalen 'erotike'.Mendoja per afrimin ne nje lidhje pak me shume se shoqerore.

Oqeani
25-05-09, 17:46
Oqeani, disi ashtu kuptova shkrimin tend, thashe lidhje erotike sepse mendoj se ashtu thuhet ne shqip, megjithese ne e kemi pak te keqkuptuar kete fjalen 'erotike'.Mendoja per afrimin ne nje lidhje pak me shume se shoqerore.

Duke egzistuar nje gje reale - erotizmi - egziston edhe fjala perkatese, andaj nuk kemi pse te mos perfillim kete fjale. Por ne esence kisha ofimin shoqeror, por duke mos mohuar edhe ofrimin erotik po te ishte paraqitur rasti.

Ignis
25-05-09, 17:51
Andaj Oqeani te thashe qe ne fillim se ke plotesisht te drejte, ne raste te tilla (kombinimi) gjithmone jemi ne ato(gjinia e dobet nese nuk gaboj e the) qe bejme hapin e pare.:smile: :wink:

Oqeani
25-05-09, 17:59
Andaj Oqeani te thashe qe ne fillim se ke plotesisht te drejte, ne raste te tilla (kombinimi) gjithmone jemi ne ato(gjinia e dobet nese nuk gaboj e the) qe bejme hapin e pare.:smile: :wink:

E nderuara Ignis, nuk thash se ēdohere gjinia e "butė" merr nje hap te tille, por thash ne ca raste. - flm per mirkuptim

natyra
26-05-09, 01:39
Shpjegona pak! Qysh kur te behet e pavarur? a eshte fjala kur te ndahet nga burri aa? ahahaha

....Atehere sipas teje gruja u dashka te jetoj jeten per Ty e jo per vete'a? se di valle, perse ju pengon kace shum juve meshkujve e drejta e femres,a seshte dhe femra njeri!!!

ps..do doja nje keshille i nderuar pirro,ce mos harro te fillosh gjerat nga vetja....

besoj ne mirekuptim
Natyra!

pirro
26-05-09, 07:41
Natyra

Nuk thash une qe duhet gruaja te jetoj jeten per mua. Mirepo te pyeta se cka nenkupton me te "nje grua te pavarur".
Une i ceka nje tri elemente qe e bejn nje grua te fort.
Ne momentin qe dy veta jetojn se bashku( martohen) ata duhet te heqin diqka nga vetja ( kompetencat e veta) dhe te ja dhejn njeri tjetrit, sepse nuk mund te jetoj secili ne menyren e vet sepse vie te ndarja

Dani11
26-05-09, 08:13
Natyra

Nuk thash une qe duhet gruaja te jetoj jeten per mua. Mirepo te pyeta se cka nenkupton me te "nje grua te pavarur".
Une i ceka nje tri elemente qe e bejn nje grua te fort.
Ne momentin qe dy veta jetojn se bashku( martohen) ata duhet te heqin diqka nga vetja ( kompetencat e veta) dhe te ja dhejn njeri tjetrit, sepse nuk mund te jetoj secili ne menyren e vet sepse vie te ndarja

Mendoj qe grua e pa varur dhe burre i pa varur munde te quhet ajo ose ai qe nuk eshte i martuar, sepse qe nga momenti i nje lidhje martesore behen qe te dy te varur nga njeri tjetri.Dhe menyra me e mire eshte gjetja e nje mirkuptimi apo mesi ndermjet nje qifti qe don te thot "Kompromisi".

Rozafa
26-05-09, 10:13
....Atehere sipas teje gruja u dashka te jetoj jeten per Ty e jo per vete'a? se di valle, perse ju pengon kace shum juve meshkujve e drejta e femres,a seshte dhe femra njeri!!!

ps..do doja nje keshille i nderuar pirro,ce mos harro te fillosh gjerat nga vetja....

besoj ne mirekuptim
Natyra!Ehhh xhan..sipas tyre femra duhet me te vertet te jetoj per ta...te laj,,,te pastroj..te pregadis...te pret te percjell per pune etje etje!

Mua per momnetin me ben te fuqishme forca ne qetesin time,te qenurit,te sjellurit,dhe te qendrimit.

Jana
29-05-09, 19:40
Besimi qe ka ne vete...dhe vendosshmeria...

Zhaneta
29-05-09, 19:44
Morali,,Sinqeriteti,,Aftesia dhe Dashuria...............!!!!

Fshatari
03-07-09, 21:45
....sa mire ,,,

kjo teme ende po GJALLON ....

*
....hmmm,kurse Une nga dita me dite po ndihem me e fuqishme ...:

se,...

... motra... sekret ,... si e pse ???...

Ku po e gjen TI gjithe ate forcė lum legenda!
Une e di pak historine po kujt nuk ia them!
Le ta lexojne kete artikull; e shohin ku e ka burimin forca e legendes!
--------------------------------
Artikull qe nuk e fshij kurrė; e lexoj rregullisht. Vepro edhe ti si une:
http://www.telegrafi.com/?id=19&a=85

DEA
03-07-09, 21:53
Pikerisht ateher kur eshte me e ndjeshme, ma e thyeshme, reflekton fuqine e natyrshme te femres.

Fshatari
04-07-09, 18:37
Pikerisht ateher kur eshte me e ndjeshme, ma e thyeshme, reflekton fuqine e natyrshme te femres.
Qysh po mendon ti "...ma e thyeshme..."!
Une e shoh te fuqishme kur nuk asht e thyeshme po e patundur!

DEA
04-07-09, 21:33
Qysh po mendon ti "...ma e thyeshme..."!
Une e shoh te fuqishme kur nuk asht e thyeshme po e patundur!

Sa nenat qe quan bijet e tyre ne mergim, ishin te thyera nga merzia, perderisa baballaret ishin te kenaqur me te hollat qe jau dergonin nga gurbeti ( keshtu e mendova) pikerisht ajo thyerje ajo merzi ato ndjenja jo te fshehura , jane tiparet e femres se fuqishme shpirterisht.

Urata
04-07-09, 22:05
thjeshtesia dhe modestia...!

Zhaneta
04-07-09, 22:08
Morali,,Sinqeriteti,,Aftesia dhe Dashuria...............!!!!

doGzona
04-07-09, 22:24
Kur mbane koken larte edhe kur nencmohet!

Dani11
05-07-09, 01:15
......kur pajtohet me fatin e saj!

Jana
05-07-09, 01:28
......kur pajtohet me fatin e saj!

Kur lufton per fatin e saj...nuk durzohet...nuk lejon askend te luaj me Fatin e saj...
Nje Femer kur vendos per vetveten dhe ka besim tek vetja...i ka krejt...

Dani11
05-07-09, 10:01
Kur lufton per fatin e saj...nuk durzohet...nuk lejon askend te luaj me Fatin e saj...
Nje Femer kur vendos per vetveten dhe ka besim tek vetja...i ka krejt...

...e kisha fjalen pas luftes dhe perpjekjeve per suksesin e deshiruar, dhe kur nuk ia arrine atehere pajtohet me fatin e saje.
Fatekeqesisht e dime qe ne jete shpeshehere nuk shkoin gjerat ashtu siq deshiroim ne, edhe pasi qe ne bejme te pa munduren te arrijm nje gje.

Jana
05-07-09, 13:33
Dani tash e kuptova...Faleminderit...
Edhe pse une si kam mendimet e njejta me ty ne lidhje me ket tem....

emine
10-10-09, 12:31
kure eshte e vedishme cfare do:smile:

Kaqanikasja
10-10-09, 12:33
karakteri

Etnical
19-11-09, 18:31
Menquria dhe modestia

Lona
21-11-09, 13:54
Nje grua do ta bente shume te fuqishme KARIERA gjate jetes se saj

DEA
23-12-09, 23:40
Kur te mirat peshojne ma shume se te keqijat!

Sibora
24-12-09, 08:02
Pavaresia,ambicjet,karriera e suksesshme.

Kaqanikasja
26-12-09, 23:41
Morali

Domira
26-12-09, 23:49
Morali, drejtesia, guximi, dija.....

jEtA_1
27-12-09, 16:18
Karakteri i saj .......

Penelope
27-12-09, 17:01
Ka shume gjera qe e bejne te forte nje femer..karakteri, butesia e saj, te qenurit nene,intuita..si dhe forca per te vazhdu jeten edhe kur perbuzet e nenqomhet nga gjinia e eger.

Lapsi
27-12-09, 19:35
Bujaria, sinqeriteti, vendosmeria

roadrunner
27-12-09, 19:46
qeshtu si un me i qa 10 metra dru, mi bajt e mi palu, me gatue, me nejt qut dej ndy mengjezit, mu qu heret me terat punen, e mos me ba sherr me bajt llafe, me ngu burrin edhe qa thot vjerra, amin.

roadrunner
27-12-09, 19:57
nime mos te harroj, do dove qe pju vje zheg me i gra punes, n doshta rrjetin ish kon mir me ja u ndal se kompjuteri nuk osht per gjithkon, se tani po vijn me do tema si psh qa me bo jam dashuru ne gjastin timberllejk ne displlej te mesengjerit se burri sja ka msu adetet e shpis. Qka me ba un kam qellu katunare hahaha, baj dru ni mal e prej pes pare si jepi. :p

veelah
18-01-10, 16:32
qeshtu si un me i qa 10 metra dru, mi bajt e mi palu...

Hehehe... e burri qka me ba, me ndejt ai me duart ne gjepa, apo?

:biggrin:

emine
18-01-10, 17:22
Nje gje s'duhet harru femra te jete dhe femer,feminine e bute dhe brisht,,,,

emine
18-01-10, 17:25
qeshtu si un me i qa 10 metra dru, mi bajt e mi palu, me gatue, me nejt qut dej ndy mengjezit, mu qu heret me terat punen, e mos me ba sherr me bajt llafe, me ngu burrin edhe qa thot vjerra, amin.

Po vetem me kto qka tregon jo qe i ben vetit mire,apo atij qe je me te,i jep drejt te demelavet e te harroi detyren qe ka si mashkull,e sa per vjerren e me ngu besoi qka ashte jasht mase so fortsi,kaniher njeriu a i fort kure mundet edhe te fortit mi than qetu ka kufini,prej ktu te has sharra ne gozhd,per dru te besova amo per qet te fundit me siguri ke ba hajgare:biggrin:

Zanzi/M
18-01-10, 19:18
Shkollimi, shkollimi dhe vetem shkollimi!

Kalimtare
02-02-10, 18:47
Nje zoj e vertet per mua e meriton titullin zoje nese eshte e pavarur ne ēdo aspekt.. dmth, asaj nuk i vyn te kete ndihm nga nje person i dyt, qe posaqerisht i takon gjinies se kunder.. ajo mundet vetevediu me ndreq ndonje hall shtepiak., por edhe duhet te i ploteson detyret e saja shoqerore... Une mendoj se duhet te kete te lindur kete zotnillakun, veshtir te mesohet!!!

pasioni_
28-03-10, 02:18
Intuita dhe mendjemprehtėsia natyrore!

Pėrsosmėria e saj. Falė natyrės qė e ka krijuar si krijesėn mė tė pėrsosur.

GURI SYLAJ
13-05-10, 12:09
Emri N Ė N Ė !

Urata
14-05-10, 00:20
Emri N Ė N Ė !


MORALI/PERSONALITETI

pasioni_
16-05-10, 15:47
Durimi nė momentet mė tė vėshtira.

pasioni_
12-06-10, 12:30
Gjakftohtėsia dhe mendjemprehtėsia nė momentet mė tė vėshtira.

Fiora
12-06-10, 21:58
Kundershtimi ndaj gjinise te kundert.

Zeqiri
13-06-10, 00:07
dajaku eban tfuqishme edhe ate mos meja qkoq nga tri here nditje edhe pak asht

Dallandyshja_718
13-06-10, 14:59
dajaku eban tfuqishme edhe ate mos meja qkoq nga tri here nditje edhe pak asht

Zeq, veē po lutem, ishalla nuk e lexon burri im kete "keshillen" tende se t'isha ba gruja me e forte e botes...qe me m'a pas lakmi edhe bokserat e kategorise s'rende:biggrin:
A po thue me e dajakue burrin a, po tybe mire e ke...se bash kampione e kisha shpall njate gruon tane kur t'kite grushtue bile nje here n'dite, se tri ishte ken teper:biggrin:

Per temen, po ku po don grue ma t'fuqishme se ate qe e kalon jeten me shoqin e Zeqės, po menoj ktij ne forum se jo ne realitet, me siguri eshte ndryshe, por ketu n'forum e ka qellimin me n'a frigue mue me shoqe...:smile:

P.S. Ishalla ke ku sjell e me ēka sjell, Zeq se ate vetem e forcon tybe:biggrin: