PDA

View Full Version : Poezi


scotch
08-10-07, 22:12
Vuajtja

E kam mohuar, e kam perzen
e kam dashur , e kam urryer
me ka dhen dhimbje me ke dhen emocione
te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me len te jetoj
pse pa te dot nuk jetoj
pse kurr e urrej e kerkoj
pse te dua edhe kurveten e shkatroj
pse un ndjenjen ta mohoj
dhe un vet shpirtin ta mallkoj
e shtyj e perplas me ze te lart i flas
po prap perball ajo syt i perplas
nuk te dua nuk te kerkoj
me kembgulje e mohoj
po prap kurr se harroj
ah dashuri sa shum per ty do maj zi.


je qorre e qesharake
je dinake e kurr su plake
per ty bejm lufta
per ty jetojm
per ty vuajm dhe veten shkatrojm
a lum si ai qe ty te ka provuar
ah mjer si ai qe ty te ka provuar
se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.
SIKUR TA DIJE

Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i/e dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.
PRES

Nga ti pres
buzen te ma ofrosh
nga ti pres
zemren te ma dhurosh

Nga ti pres
fjalen shum te dua
ateher je i imi
dhe kurr nuk kam per te harruar.
MOS ME PYET

Mos me pyet si jetoi
kur dit e nat ne ty mendoi
kur e din se jam e vetmuar
kur e din qe jam e lenduar.
mos me pyet pse kam lot ne sy
kur e din qe jan per ty.
THUAJE

Thuaje te lutem, qe me don.
Pse kaq shum po me mundon?
Pse po tallesh ti me mua?
Esht gabim qe un ty t`dua?

Neso po ti me trego!
Thuajem tjeter dashuro.
Se ty me s`te dashuroj.
Dhe besom, se un do shkoj...

"S'E DI?"se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?

S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton

E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri :
Ajo qe dua je vec.......... Ti.

NJE ENDERR E KEQE"
I lodhur,i merzitur me endra pa kufi,
I mbyllur,i heshtur po,rri ne shtepi.
Po jashte c'po behet or mik a e di?!
Ka diell,ka bore,apo bie shi?

Asnje s'pergjigjet.c'po ndodh?s'e di!
A mos eshte feste,apo ashte zi?
Asgje nuk duket shume zhurme degjohet
S'ka kush t'me thote asnje s'afrohet.

E prape perpelitem,sillem e vertitem
Shoh yje,zogj e njerez qe merziten
Shoh peme,dete e femije qe vriten
Shoh bukuri perrallore anembane
Shoh njerez qe vdesin se s'kane te hane.

E prape rrotullohem,lutem,pergjerohem
Valle c'te kem bere pse po ndeshkohem?
Por jo s'jam vec nje krijese njerezore
Nje pjese e vogel e cmendurise boterore.

Jam i pafaj por dhe fajtor
Here jam viktime e here jam mizor
Here jam i qeshur,i lumtur i pasur
Here me mungon gjithshka qe kam dashur.

Tani po kthehem,kam frike,po zbulohem
Sa ftohte qe kam,sa qejf po zgjohem,
Nje rreze dielli nga jashte deperton
Me vret syte,me ngroh e pastaj me con.

Sa mire,gjithshka paska mbaruar!
Kete ender te keqe s'kam per ta harruar
Them me vete:si e vertete
Apo mos eshte rrealitet?!

A mos eshte imagjinacion?
Apo eshte thjeshte jeta e jone?
Valle te jete enderr e vertete?!
E gjithe kjo s'eshte vecse Jete


"TE PRES"
Prej mijera vitesh i deshperuar te pres
Me qindra te tjere i shtyva ne harrese
E pyes veten,valle ku do te jete
Do ta takoj ndonjehere ne kete jete

I mbyll syte e te shoh prane
Plot me lule anembane
Ne cdo lule ty te gjeta
Me te bukur se vete jeta

Plot me ankth e zgjas doren
S'te kap dot
Me dore ne zemer te afrohem
Eshte e kote

I hap syte e per cudi
C'do gje zhduket perseri
Iku bukuri e perkryer
Kjo bote mizore serisht eshte kthyer

Por perseri te pres me shprese
O perendi e gezimit dhe e harese
O yll i endrave te mia
Kur te shoh ty me kalon vetmia


"SHOKUT TIM"

Mes dhimbjesh u rrita
Po keshtu dhe ti
S'te kam me prane
Te mbaj mend qe femi
I vogel,i trembur
Me syte e zi
Prej teje kerkoja
Ve pak shoqeri

Vitet kaluan
Problemet u shtuan
Por ti prane meje ishe perseri
Vuaja une,qaje dhe ti

Per ty po mendoj
O shoku im i vegjelise
Ty qe i dhe kuptim shoqerise

Pa ty s'do te ishin kujtimet e
feminise
Prandaj kthehu o shok i vjeter
Pa ty kjo jete eshte dika tjeter
Pa ty kjo jete s'ka kuptim
Ndaj kthehu o i dashur shoku im.

As tigri e as luani

As deti e as oqeani

As bota me shum mundime

Smund t largoj nga zemra ime.

Dy zemra jemi
Nj shpirt kemi
M mir t vdes
Se pa ty t mbes
Edhe nse vdes
N at bot t pres

Hape zemrn dhe vajto

hape dritarn dhe shiqo

hape letrn dhe lexo

t kam n zemr

mos haroooo!!!


N kt nat plot me shi..
M shkoj mendja,te ty..
Tut shiku ne fotografi, m kujtoj ni lot nga ti..
Po mendoj nat e dit, ku ja ku m ke ik..!!


bfsh yll,q shndrit.
U bfsh jet pa fund.
U bfsh gjthqka q une dua.
U brsh ver pa vjesht.
U bfsh Bur pa Grue.
U bfsh jeta ime, edhe pse s'do jesh me mua..!!Cka don me te then
qka don me te shkru
qka don me teper
se fjalen te DUA.Larg kemi qelluar
shume shume kilometra
por shpresoj qe zemrat tona
sjan as me milometra.Jam tu u menduar..
A e din zemr se sa fort t dua...??
Kur t bish t flish,leje edhe nj vend pr muaDashuria jon 01.02.2005

Kur dielli shprehi rrezen mbi ne, kur yjet me pershendeten nga larg e hena nuk me la vet, as edhe ne diten me te veshtir, ateher e kuptova sa te dua, si ndjej mall per ty, per syt e tu te magjepsur qe gjithmon me rrin para meje, kur e embelja e dashuris mbizotron mbi trupin tim dhe te kerkon qe te vish edhe pse je aq larg. Te kerkova ne erresiren e pa fund te asaj nate ne detin dhe valet e tij kur atje askush nuk me dha asnje pergjigje jo kurrrrr.Te deshta sa as ti nuk mund ta duash veten , e di por ti nuk me meriton edhe aq shum sa une deshiroj. Lulet jan vyshkur ashtu siq janm vyshkur edhe une edhe lotet me jan thar dhe nuk kam me as fuqi te te shoh sepse nuk dua me as qe te njoh as te flas dhe as te shoh me kurrr.TI!!!! 04.02.2005

Kthehu,, eja! Kur edhe ty nuk te shoh, dua qe sa me par ti largoem botes dhe te ik diku sa me larg ku askush nuk me njeh dhe nuk e njoh.Ike si rrufeja me e lart kur mendova se qelesin e zemers sime e ke ti dhe askush tjeter , kur e kujtova te kaluaren u ktheva perseri ne realitet I thash vetes te harroj qdo gje qe kishte ndodh deri dje, te filloj nje jete krejtsisht tjeter.Lumturia ime perfundoi por mendova se do te me kthehet.

Sekondat dhe minutat jane te gjata kur te kujtoj ty dhe vetem ty, pse ishin ditet aq te bukura, etani e tani krejt ndryshe, tani nuk ka me ndjenj aq te fort, jetoj me ty ne qdo qast, me doren tende te but qe askush nuk e zevendeson. Heshtja me mbyt ajo buzqeshje qe kisha me nuk ekziston ne fytyren time edhe pse nuk dua qe ditet te me shkojn kot edhe pse grinden me lot veten dua te me doj dikush ashtu siq edhe un e dua por por me shprehin dashurin ata qe me se shumti I urrej ne bot.Entuziazmi im me ka kapluar dhe emocionet me kan kapur kur nuk kam kujt ti perballem dhe ti mbeshtetem e ti tregoj se si ishte jeta ime. Por sido qe te jet ne duhet te jetojm

Djellza:
30-10-07, 12:25
PĖR ATĖ... QĖ SOT GJENDĖT NĖ VARR...E heshtur nė cepin e dhomės,
me njė bllokė tė vogėl nė duar,
ēėndronte e ndrojtur pa fjalė,
kjo zemra ime e lėnduar...!

Dhe bllokun e hapė mė ngadalė,
diēka kėrkoj pakuptim,
mė duket se ti je aty
dhe unė tė flas shpirti im... !

Por ti papritur mė zhdukesh
dhe as pėrgjigje nuk mė kthen,
dhe unė kaloj faqen tjetėr
ndoshta aty do tė tė gjejė!

Aty lexoj dy fjalė...
dhe lotėt dot si mbledh,
tė them TĖ DUA shumė,
tė them ktheu nė jetė!

Dikur aty diēka
mė kishe shkruar ti,
tani unė bashkė me dhembjen
e mbaj thellė nė gji!

E mbaj aq pranė me zemrėn
shtrėnguar thellė nė shpirtė,
se ty dua tė tė kthej
nė jetė, nė jetė sėrish!

Se ti ike pa folur me mua
dhe fjalėn e fundit nuk ma the, pse s'e di,
ti veē ma shkruajte TĖ DUA
dhe ike u largove pėrgjithnji!

Pėrse nuk durove derisa tė vija
qė puthjen time ta merrje,
tė ta thosha atė qė kurrė nuk ta tashė,
kur kokėn nė mua mbėshtesje?!

Pėrse jo nuk prite
tė tė shihja edhe njėherė,
kur mė dhembje mė buzėqeshe,
mė kujtove atė pranverė?!

Pėrse kjo jetė ėshtė kaq e padrejtė,
ty tė mori kaq larg nga unė,
pėrse nuk na bashkonė pėrsėri,
tė na bėn tė gėzuar?!

Po ti a mė mbanė mend mua
apo ndoshta me engjuj ke rėn nė dashuri,
ndoshta dhe unė do tė bėhem engjull sė shpejti,
qė ti tė mė duash pėrsėri?!

Tė lutem mė ndihmo tė vijė edhe unė atje,
mos mė lerė tė vuaj ē'do ditė e natė,
se kam njė kohė tė gjatė qė pres
nė krahėt e tu tė jam prapė !

Nuk mundem nga kjo jetė tė ngre kokėn,
e vetmuar pa ty nė ē'do anė,
nuk mundem jo mė tė dashuroj,
jo, mė zemėr pėr dashuri nuk kam.

Tė lutem mė dėrgo njė shenjė,
njė ėndėrr, njė lule mė dėrgo,
nga ato qė unė t'i sillja pranė
dhe ti me thoshe mos mė lėndo!

Pėrse ike kaq larg nga unė,
jo mė as lule s'tė sjell dot,
tani unė dua tė jam mė ty
se pėr mua pa ty kjo jetė ėshtė e kotė!

Ē'do ėndėrr tė thėrras mė merr,
nė shpirtin tėnd mė shtrėngo,
dua tė jam edhe unė engjull
nė krahėt e tu tė fluturoj!

Kur pranė teje qėndroj e heshtur
dhe dridhem kur mė prek ngadalė,
mendoj se mbrenda teje ka diēka
dhe ti mė thua me zemėr, e jo me fjalė!

Diēka qė mė bėn tė ndihem si engjull
dhe hap krahėt drejtė teje fluturoj,
ti mė shtrėngon aq fortė pranė vetės
dhe ngadalė pėshpėris Tė Dashuroj

Zot tė lutem kthema pėrsėri atė qė dikur ma more,
mos mė le tė vuaj kaq shumė pėr tė,
se mė s'po mund tė duroj dot,
e pamundur ta harroj,
kur sytė e mi pėr atė pikojnė vetėm lotė,
kthema tė lutėm sepse e dua gjithmonė, gjithnjė?!

O Zot a mė dėgjon vallė,
ktheje edhe njėherė nė ketė jetė,
a mė sheh mua , a e sheh zemrėn time duke u kallė,
o Zot ma kthe vetėm edhe njėherė atė shpirtė,
nga ajo ditė qė e more dhe mė le pa tė,
unė mbeta LOTI_DASHURISĖ...?!!!

Djellza:
01-11-07, 14:03
http://www.puthja.net/images/topics/phpnuke.gif (http://www.puthja.net/modules.php?name=News&new_topic=1)