PDA

View Full Version : Opera, Opereta, Musicals etj.


legenda
13-10-07, 22:46
Opera-drama muzikore,,,eshte vepra me e madhe muzikore ku artistet interpretojne rolet e tyre me kenge,
....eshte nje thurje komplexe ne mes kenges,aktrimit,orkestres,kostumografise,koreograf ise apo shpesh edhe balet...

Artistet ne opere,klasifikohen ne grupe sipas zerit,ku
mashkujte munden me qene:

BAS
BARITON
TENOR
KONTRATENOR

kurse femrat:

MEZZOSOPRAN
SOPRAN

.....nje nder TENORET me fame boterore ishte tenoristi italian
LUCIANO PAVAROTTI.
-----------------------------------------------------------------------

IN MEMORIAN

LUCIANO PAVAROTTI

U lind me 12.10.1935 ne Modena dhe ndrroi jete para ca diteve me 6.09.2007 ne Modena.

...pas vetes la VEPREN e TIJ te pavdekshme...

ishte njeri nder TENORET me te popullarizuar te te gjitha kohrave,se bashku me MARIA CALLAS,ishte artisti me i shtrenjet i muzikes klasike.

PAVAROTTI nje TENOR nje ZE ,,,qe njehere ne 100 vjet vjen...

Ai e gezoi rekordin e duarttrokitjeve nga publiku,te cilet i magjepsi me interpretimin e Tij brilant,me 1988 ne Operen gjermane ne BERLIN,ku duartrokitjet zgjaten 67 minuta.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f7/Luciano_Pavarotti_15.06.02_cropped.jpg/225px-Luciano_Pavarotti_15.06.02_cropped.jpg (http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Luciano_Pavarotti_15.06.02_cropped.jpg)

ne vitin 1999,PAVAROTTI organizoi koncertin hmanitar,per femijet nga GUATEMALA dhe KOSOVA:

"Pavarotti & Friends For The Children Of Guatemala And Kosovo"

legenda
13-10-07, 23:05
addiiioooo MAESTROOO...
-----------------------------------------------

http://p3.focus.de/img/gen/k/F/HBkFHIOD_Pxgen_r_467xA.jpg

http://p3.focus.de/img/gen/c/O/HBcOqjE9_Pxgen_r_467xA.JPG

....AVE MARIA-SHUBERT
zeri i PAVAROTTIT , mbetet ze i pavdekshem...

http://www.youtube.com/watch?v=2uYrmYXsujI&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=2uYrmYXsujI&mode=related&search)=

legenda
13-10-07, 23:19
TRE tenoret:

-PAVAROTTI
-CARRERAS
-DOMINGO

http://www.youtube.com/watch?v=MDtcidMR_6I&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=MDtcidMR_6I&mode=related&search)=

http://www.klassikakzente.de/images/binary_data.bo?objectId=6226
-------------------------------------------------------------------------------------------

PAVAROTTI dhe ANDREA BOCELLI

http://www.youtube.com/watch?v=AeDXhIjdcLY&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=AeDXhIjdcLY&mode=related&search)=

http://www.susandunn.cc/maestro.jpg

------------------------------------------------------------------------------------

http://65.55.187.40/cgi-bin/getmsg/pavarotti.gif?&msg=29BACBF1-4DF2-4933-B90E-92D7AABDA76F&start=0&len=141264&mimepart=7&curmbox=00000000-0000-0000-0000-000000000001&b=85895d3aedd403fd5efd28ddb0a2fff4&disk=10.6.1.103_d3370&login=achuilea&domain=hotmail%2ecom&hm___sig=3710dbea01c810a7ea6459c3a0b1513782e90616c c4c450e

...portreti i PAVAROTTIT ,,,pikturuar nga piktori MEMLI ZHURI,LONDER

p.s(......Memli ,,,mos u befaso,ahaha....ciaooo,Legenda )

legenda
13-10-07, 23:38
....oooo,,, soleeee mioooo....*****
---------------------------------------
tre TENORET e famshem:

http://www.youtube.com/watch?v=lO2CRcK-HTY (http://www.youtube.com/watch?v=lO2CRcK-HTY)


.....ooooo, sooooleeee mioooo....

PAVAROTTI DHE BRYAN ADAMS

http://www.youtube.com/watch?v=2QHy-hA2rYQ&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=2QHy-hA2rYQ&mode=related&search)=


Edhe nje here:

.....ooooo,,, Sooooleeee miooooo.....

PAVAROTTI DHE DARREN HAYES*****

http://www.youtube.com/watch?v=sjqHA8x1rOk&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=sjqHA8x1rOk&mode=related&search)=

------------------------------------------------------------

Shuuuume Dashuriiii,,,te vret...

Too much LOVE ,will kill YOU

PAVAROTTI dhe QUEEN

http://www.youtube.comC7FGPIRJx6I&mode=related&search=/watch? (http://www.youtube.comC7FGPIRJx6I&mode=related&search=/watch?)

--------------------------------------------------------------

Miserere....miserereeee....

PAVAROTTI dhe BUNO ( U2 )

http://www.youtube.com/watch?v=C7FGPIRJx6I&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=C7FGPIRJx6I&mode=related&search)=

-------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=ZCbLngq0qaI&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=ZCbLngq0qaI&mode=related&search)=


http://www.youtube.com/watch?v=8iHOe4HzJ60&NR=1 (http://www.youtube.com/watch?v=8iHOe4HzJ60&NR=1)http://www.youtube.com/watch?v=01L3poHPaNI&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=01L3poHPaNI&mode=related&search)=****

etj.et....

legenda
18-10-07, 12:43
" phantoooom of the operaaa "
------------------------------------------------

.....nje HORROR-ROMANCE
dashuria ne mes fantomit dhe Kristines ,
sipas romanit te autorit francez
Gaston Leroux
( Original: Le fantōme de l'opéra)

http://www.elisabethas-night.de/Bilder/Buttons/Kiss.jpg

JOSH GROBAN

http://www.youtube.com/watch?v=8vEkvsBOFR8&mode=related&search=

SARAH BRIGHTMAN & STEVE HARLEY
------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=MmI9gAyNPyE&mode=related&search=

SARAH BRIGHTMAN & ANTONIO BANDERAS
---------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=S88rkpPu8_g&mode=related&search=

The Phantom of the Opera Japan - The Phantom of the Opera

http://www.youtube.com/watch?v=p2iwS-ryIyk (http://www.youtube.com/watch?v=p2iwS-ryIyk)


The Phantom of the Opera: Kiyotaka Imai & Rumi Iryo

http://www.youtube.com/watch?v=1djKWzDr5no (http://www.youtube.com/watch?v=1djKWzDr5no)

legenda
18-10-07, 12:48
http://picnic.ciao.com/de/51694.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=ElWoE5gCbsc (http://www.youtube.com/watch?v=ElWoE5gCbsc)

Noten von Phantom der Oper! (http://partners.webmasterplan.com/click.asp?ref=238393&ent=4&site=1554&type=html&hnb=&subid=&prd=yes&Suche=Phantom+der+Oper)
(Christine)Er sang sobald ich schlief

und kam mir nach...

mir schien das er mich rief

und mit mir sprach...Träum ich den immer noch?

Ich fühl es hier

Phantom der Oper

Du bist mir ganz nah

Du lebst in mir(Phantom)Komm sing mit mir heut Nacht

bei Kerzenschein...

dann fängt Dich meine Macht

noch stärker ein.

Und wendest Du ein Blick

auch ab von mir

Phantom der Oper

das noch keiner sah

es lebt in Dir(Christine)Wer Dein Gesicht je sah

der fürchtet Dich

Ich dien

als Maske Dir(Phantom)Doch hört

man mich...(Beide)Dein/mein Geist

und mein/Dein Gesang

so wirken wir

Phantom der Oper

das noch keiner sah

es lebt in Dir/mir(Phantom)Du ahnst als Medium

was ist und scheint

Mensch und Mysterium(Christine)...in Dir vereint...(Beide)Im Labyrinth der Nacht

liegt Dein/mein Revier

Phantom der Oper

das noch keiner sah

es lebt in Dir/mir(Phantom)Sing, mein Engel der Muse!(Christine)Ganz nah

ist das

Phantom der Oper(Phantom)Sing!

Sing für mich!

Sing mein Engel

Sing für mich!

legenda
22-10-07, 10:35
...nje EMER me te cilin mund te krenohemi:

INVA MULA
--------------------

http://www.ateliermusicale.it/Artisti/Mula_Inva%5Cimages/_main.jpg

Inva Mula-Ēako

ėshtė njė kėngėtare soprano shqiptare. Lindi nė Tiranė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Tiran%C3%AB) nė vitin 1963 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1963). Ajo vjen nga nje familje artistėsh. I ati saj, Avni Mula (http://sq.wikipedia.org/wiki/Avni_Mula), ėshtė njė nga kompozitorėt dhe kėngetarėt mė tė talentuar nė Shqipėri.
Nė vitin 1987 fitoi konkursin “Kengetarja Shqiptare”, nė 1988 konkursin “George Enescu” nė Bukuresht (http://sq.wikipedia.org/wiki/Bukuresht). Pas katėr vjetėsh nė 1992 fiton konkursin ”Butterfly” nė Barcelona (http://sq.wikipedia.org/wiki/Barcelona). Nė 1993 merr njė ēmim nē Operalia-n e parė tė Placido Domingos (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Placido_Domingo&action=edit) nė Paris. Ka bashkpunuar me tenorė tė famshėm nė operėn e Bastille-s nė Paris, nė Bruksel, nė Mynih dhe nė Oslo. Nė vitin 1996 mori pjesė nė operėn Medee tė Luigi Cherubini-t nė Francė. Nė 1998 rikthehet nė operėn e George Bizet “La Jolie fill de Perth”. Nė filmin “Elementi i peste” nė 1997 i jep zėrin kėngtares nė rol Lucia di Lammermoor nė skenėn "The Diva Dance". Mė vonė ajo luajti nė “Ivan IV” tė Bizet-it nė Paris. Nė vitin 2001 ishte e zėnė nė Itali ku luajti nė teatrin “La Scala” pjesėn e Verdit “Falstaff” dhe Riggoleto-n nė Arenėn e Veronės. Ka marrė pjesė rregullisht nė “La Scara” ku luajti Lucia di Lammermoor, La bohčme, Manon (2006). Luajti gjithashtu disa herė dhe La traviata-n nė qytete tė rendesishme si Tokio, Bilbao, Orange, Trieste and Toronto. Nė 2007, ajo do tė luaj Norine-n e parė nė L'elisir d'amore nė Toulouse tė Francės.

WIKIPEDIA
----------------------------------------------------------------------------------------------------02. nentor.07
mbahet nje GALA_OPER,

"INVA MULA & FRIENDS"


ne MÜNCHEN,,,ku mjetet qe do te mblidhen u dedikohen femijve te semure nga KOSOVA.
OPEREN e mbeshtesin:

Dr. Günther Beckstein, - Bayerischer Ministerpräsident
Barbara Stamm, Vizepresidente - Bayerischen Landtags
Agim Ēeku -

RTK - bene transmetimin direkt,

legenda
22-10-07, 11:03
Placido Domingo and Inva Mula in L'elisir d'amore

http://www.youtube.com/watch?v=RqB0OX5WP-w (http://www.youtube.com/watch?v=RqB0OX5WP-w)Opera Diva El Quinto Elemento - Inva Mula Tchako*****

http://www.youtube.com/watch?v=90x71zzcYH4&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=90x71zzcYH4&mode=related&search)=Rolando and Inva in L'Elisir

http://www.youtube.com/watch?v=jc2aDwYcwdA&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=jc2aDwYcwdA&mode=related&search)=Las coplas de Curro Dulce - Inva Mula y Edelmiro Arnaltes

http://www.youtube.com/watch?v=vyRnOuQZoNY&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=vyRnOuQZoNY&mode=related&search)=Inva Mula - Soprano - Rigoletto

http://www.youtube.com/watch?v=Ldcn8fVWxq4&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=Ldcn8fVWxq4&mode=related&search)=

ord=Math.random()*10000000000000000 + 1; document.write('');
Pirro Ēako & Inva Mula - Mall

http://www.youtube.com/watch?v=5-OfHU0tFQQ&mode=related&search (http://www.youtube.com/watch?v=5-OfHU0tFQQ&mode=related&search)=


Ardit Gjebrea & Inva Mula 'te dua'

http://www.youtube.com/watch?v=UKTtaP0Z0Gc (http://www.youtube.com/watch?v=UKTtaP0Z0Gc)etj.et....
http://www.operaclick.com/images/imm_up/2006tstraviata2.jpg

legenda
22-10-07, 22:18
.....pa panike,ahahaaaa...

"TANZ DER VAMPIRE"Tanz der Vampire eshte nje Musical (http://www.dardania.de/wiki/Musical) nga Jim Steinman (http://www.dardania.de/wiki/Jim_Steinman) dhe Michael Kunze (http://www.dardania.de/wiki/Michael_Kunze), bazuar ne romanin Roman Polanski ( The Fearless Vampire Killers
Film (http://www.dardania.de/wiki/Tanz_der_Vampire_%28Film%29) i vitit 1967).


http://www.luinalda.de/musical/tdv1.jpg

eshte nje kult muzikor


Tanz der Vampire | Ouvertüre; He, ho Professor; Knoblauch

http://www.youtube.com/watch?v=ETxfncRFn5g (http://www.youtube.com/watch?v=ETxfncRFn5g)


Tanz der Vampire | Carpe Noctem

http://www.youtube.com/watch?v=9S24PUiL7oI (http://www.youtube.com/watch?v=9S24PUiL7oI)


Tanz der Vampire-Totale Finsternis*****

http://www.youtube.com/watch?v=1_-sm_B9HAM (http://www.youtube.com/watch?v=1_-sm_B9HAM)


Tanz der Vampire - Gott ist tot (Japan)

http://www.youtube.com/watch?v=nW9VZV8qNCQ


etj.et...