PDA

View Full Version : Milioneret kosovar


Dilaver
16-10-07, 23:49
Milioneret kosovar


Nuk ka tė dhėna tė sakta se sa milionerė mund t'i ketė Kosova, edhe pse pėr kėta njerėz aq shumė flitet e spekulohet. Sipas njė hulumtimi tė bėrė nga Express, disa mijėra kosovarė peshojnė mbi 1 milion euro.
Nė krye tė tyre qėndrojnė biznesmenėt Behxhet Pacolli, Ekrem Lluka, Ramiz Kelmendi, vėllezėrit Devolli, vėllezėrit Kuqi, Ibrahim Bucali, Nebih Zariqi etj.

Arben Hyseni

Prishtinė, 13 tetor - Prej tridhjetė e pesė mijė bizneseve private aktive sa afarojnė nė Kosovė, dhjetė pėr qind e tyre vlerėsohet tė kenė pasuri prej disa milionave eurosh. Njerėzit mė tė pasur tė kėtij vendi, sipas biznesmenėve kosovarė, ėshtė shumė vėshtirė tė identifikohen. Pėr ta mė shumė flitet sesa ka tė dhėna konkrete.
Pėr njerėzit me tė kamur tė Kosovės nuk ka ndonjė institucion tė specializuar qė do tė raportonte me saktėsi, siē rėndom veprojnė nė vende tė tjera tė botės. Nė top dhjetėshen e mė tė pasurve nė Kosovė, qė Express e ka pėrpiluar
nė konsultim me njerėzit e biznesit, kryesisht futen njerėzit e tregtisė. Shtatė nga dhjetė biznesmenėt e ranguar nė top 10, aktivitet primar ose tė rėndėsishėm e kanė tregtinė.
Express ka nxjerrė disa tė dhėna, bazuar nė bisedat qė janė zhvilluar nė mėnyra individuale me kėtė kastė shoqėrore. Ata kanė folur pėr njėri-tjetrin, duke provuar nė mėnyrė tė lirė tė shpallin mė tė pasurin e Kosovės.
I vetmi qė ka pranuar qė tė spekulojė pėr numrin e milionerėve kosovarė, ka qenė Agim Shahini, kryetar i Asociacionit Kosovar tė Biznesit.
Sipas njė pėrllogaritje tė thjeshtė, Shahini ka thėnė se 10 pėr qind e tė gjitha ndėrmarrjeve biznesore tė regjistruara - janė biznese tė disa milionėve.
"Sa e di unė, nė AKB janė tė regjistruara 35 mijė ndėrmarrje private biznesore dhe mund tė themi se afėrsisht 10 pėr qind e tyre, tė ardhurat i kanė me miliona",tha Shahini, qė i bie se nė Kosovė mund tė ketė disa mijėra milionerė, ose kompani qė vlejnė disa miliona.
Qė tė gjithė kėta biznesmenė kanė thėnė se njeriu mė i pasur nė Kosovė ėshtė shefi i kompanisė "Mabetex", Behxhet Pacolli. Ndėrtimtari Pacolli, i cili themeloi kompaninė e tij Mabetex nė Zvicėr, llogaritet tė ketė njė pasuri qindramilionėshe. Ai, kėtė kompani e ka tė regjistruar edhe nė Kosovė, ku aktualisht edhe jeton, pasi i ka hyrė edhe politikės. Pacolli, i cili po merr pjesė edhe nė zgjedhjet vendore, pasurinė e vet nė Kosovė e ka vlerėsuar rreth 400 milionė (euro v.i.). Ai kėtu shumė lart e ka vlerėsuar Bankėn Ekonomike, por edhe kompaninė e sigurimeve, e cila ėshtė nė pronėsi tė tij. Pėrndryshe, pjesa esenciale e biznesit tė Pacollit ėshtė e lokalizuar nė Azi.
Tė gjithė bashkėbiseduesit e gazetės kanė thėnė se pėr nga veprimtaria biznesore brenda kufijve tė Kosovės, mė i fuqishmi prej tė gjithėve ėshtė biznesmeni pejan, Ekrem Lluka. Lluka ėshtėpronar i njė numri tė madh tėkompanive. Ai udhėheq me kompaninė"Dukagjini". Kompania etij konsiderohet ndėr mė tė fuqishmetnė tregunkosovar.Deri vonė burimikryesor i pasurisė sė tijėshtė llogaritur tė jetė importii cigareve, por kjo gjė kandryshuar kohėve tė fundit. Llukakohėve tė fundit e ka pėrqendruarbiznesin e tij nė ndėrtim.Nė kėtė mėnyrė ai ka vepruarfuqishėm nė Pejė,por nuk imungojnė projektetas pėr ndėrtime nė Prishtinė,ku pritet qė tė fillojė brendakėtij viti. Ky biznesmen kanė pronėsi njė pjesė tė kompanisėsė sigurimeve Dukagjini, ku pjesėnmė tė madhe tė aksioneve tė kėsajkompanie ai ia ka shitur njė kompaniesllovene. Mėsohet se vlerae shitjes sė kėtyre aksioneve ishtee lartė disa miliona euro.Dukagjini merret edhe me aktivitetetė tjera, tė cilat kanė njėpjesė tė konsiderueshme tė tregut.Aty ėshtė edhe shtypshkronjamjaft e fuqishme, TV lokal dhe radiojanacionale si dhe fabrika ecigareve etj. Biznesi i Llukės ėshtėi zgjeruar edhe nė Shqipėri, kugjithashtu e ka shitur kompaninėe sigurimeve. Kohėve tė funditLluka ėshtė pėrqendruar edhe nėinvestime nė fushėn e energjetikės,kryesisht nė Shqipėridhe atė nė hidroenergji. Pasuriae Llukės vlerėsohet tė jetė disa qindramiliona euro. Pėr njė kohė tė gjatė, kompania e Llukės ka qenė ajo qė ka paguar mė sė shumti tatime nė Kosovė
Njė tjetėr pejan, po ashtu i suksesshėm nė biznes, ėshtė edhe pronari i kompanisė Elkos, Ramiz Kelmendi. Ai ka njė rrjet bukur tė madh tė supermarketeve nė tėrė Kosovėn. Edhe pasuria e Kelmendit ėshtė multimilionėshe.
Vėllezėrit Devolli, po ashtu nga Peja, kanė njė qarkullim disa milionėsh. Ai ėshtė pronar i fabrikės pėr prodhimin e qumėshtit, tė lėngjeve dhe tė kafesė.
Por, pėr tė folur me shifra tė sakta ėshtė e pamundur. Askush nga institucionet e Kosovės, e as shoqatave ekonomike, nuk ėshtė nė gjendje tė tregojė tė dhėna pėr pasuritė e biznesmenėve kosovarė dhe as tė dijė se cilėt janė njerėzit mė tė pasur tė kėtij vendi. Ata as nuk dėshirojnė tė flasin pėr kėtė ēėshtje.
"Ėshtė vėshtirė tė pėrcaktohen milionerėt nė Kosovė, pėr shkak se askush nuk e raporton tė gjithė pasurinė", tha Ejup Qerimi, zyrtar i lartė nė Odėn Ekonomike tė Kosovės.
Drejtori i Administratės Tatimore tė Kosovės, Jonuz Krasniqi, tha se as qė ka menduar ndonjėherė se sa milionerė ka ky vend. Ai as qė e ka ēuar nėpėr mend se ATK-ja duhet tė merret me kėtė ēėshtje.
"Ne merremi me bizneset dhe nuk e dimė se sa milionerė janė nė Kosovė", tha Krasniqi. As Muhamet Mustafa, drejtor i Institutit Riinvest tha se nuk e di se sa milionerė janė nė Kosovė.
"As unė nuk di se sa milionerė janė nė Kosovė, e di qė janė disa, po jo krejt", tha Mustafa.

Dhjetė kosovarėt mė tė pasur
1. Behxhet Pacolli - Mabetex
2. Ekrem Lluka - Dukagjini
3. Ramiz Kelmendi - Elkos
4. Vėllezėrit Devolli - Devolli
5. Remzi Ejupi - Eurokoha
6. Vėllezėrit Kuqi - Benaf
7. Hetem Ramadani - Salbatring
8. Nebih Zariqi- Standard
9. Vėllezėrit Besimi - Getoari
10.Ibrahim Bucaliu - Hib Petrol

the godfather
17-10-07, 19:32
Adem Deshishkun ku e paskan lon pronarin e kompanis LESNA ai mendoj qe mas Pacollit osht per nga pasuria

Ma-Origano
16-12-07, 09:17
the_godfather ashtu eshte!

lirik
24-02-08, 12:20
Do te ishte mirė qė ekspertėt dhe njohs it e kti historiati te tyre
te informoojnė detalisht publikun leuesin
per kta njerz kush jan me kend kishin lidhje
si erdhen deri te pasuria
qfar kontributi dhan qfar shpirti kombtarė j kishin
kush jan kta nė tė vertetė
qfar lidhjesh shfrytzuan
sepse opinioni ėsht akoma i trullosur
shum prej tyre po shpallen patriot te medhej nuk e di a qendron kjo

lirik
25-02-08, 11:17
--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Do te ishte mirė qė ekspertėt dhe njohsit e kti historiati tė tyre
te informoojnė detalisht publikun lexuesin
per kta njerz
kush jan
me kend kishin lidhje
si erdhen deri te pasuria
qfar kontributi dhan
qfar shpirti kombtarė j kishin
dhe si duken sot
kush jan kta nė tė vertetė kta
qfar lidhjesh shfrytzuan
sepse opinioni ėsht akoma i trullosur
shum prej tyre po shpallen patriot tė mėdhej
nuk e di a qėndron kjo
a mund tė jet kjo e vertetė kur disa njerz po i theksojnė veq
lidhjet e tyre tė dyshimta
un gjithashtu mendoj se ndonji edhe mund tė jet patriot
atdhetarė por ka edhe tė dyshimt ktu
nuk mė duken tė gjith tė pastėr nga e kaluara
diqka mė bėn shum pėrshtypje
disa qė pėr ta patriotizmi ishte diqka e huaj dikurė dhe atdhedashuria
sot po bėhen aq patriot
aq shum po dalin ne skenė pėr patriotizėm
sa tė habitė ky fakt
e ne fakt dikurė patriotizmi per ta nuk ekzistonte
si spjegohet kjo dukuri kshtu jepni mendime
per secilin ju lutem
sepse kjo ėsht ne interes tė lexuesit
nės e ka nga ata qė vertetė kan kontribuar tė mos ju hahet haku
kėrkojmė vetėm drejtėsi dhe realitet

lirik
25-02-08, 11:19
Sa I Pėrket Biznesmenve Un Kam Dėgjuar Variante Tė Ndryshme Por Ato Kan Qenė Vetėm Fjalė Prandaj Kėrkohen Fakte Sot
Dhe Vetem Fakte Te Shendosha Obbjektive
Pa Qellime Te Kqija
Por Tamam Relitetin Dhe Sinqeritetin

lirik
25-02-08, 11:20
Ka Biznesmen Te Cilin Shum Elavdrojn E Ngrisin Ne Qiell Disa Un U Binda Se Nuk ėsht Aspak I Tillė Me Veper Konkrete

murrizi
17-11-09, 21:37
Pa shiqoni, derisa "thojn" qe pa para nuk bohet, por pėr para nuk folet, edhe unė kam pėrshtypjen qė nga kjo arsye edhe paska rėnė "n'harres" kjo temė deri sot.
Qe do edhe unė nuk dua tė flas, pėr..... (spo du me ja pėrmen as emrin).

teutaA
18-11-09, 03:55
politikuajt veq pacolli ju bon konkurenc

Arb
04-02-10, 13:02
'sha Zoten, emnin milionere e kane, vec dreqi e marrte vesh se sa kane, e cka kane...

Makresh
04-02-10, 13:25
Ne nje artikull zvicrrane than qe Kosovari B. Pacolli peshon mbi 650 mil. €

roadrunner
04-02-10, 14:25
Qata te ETC-se a po kan pune breee?

gjilani-girl
04-02-10, 14:27
Edhe firma AL-Trade mer pjes ne kta njerez qe jon milioner

tushi
04-02-10, 17:10
E "Fitorja" e Tahir Malokit sa po peshojka ?
Krejt kush po ban biznes me serbin jane ba milionera....... veq tugjart e Llapit jo se mishin pe marrum pej Brazilit.

murrizi
04-02-10, 17:23
Qata te ETC-se a po kan pune breee?

..runner, e paske bo nje pyetje t'modhe, medet qe s'paske marr pergjegjie.

A shka i kish shkue nji Teme, si per shembull:

Elkosi dhe Ramushi, apo ETC e Kelmendit dhe Ortakia me Ramushin. apo, Kush nė tė vėrtetė fshihet pas miljonave tė ETC-s, hy hy hyyyyyyyyy fjalė sa t'duash.

Etnical
08-02-10, 23:05
Mbas krejt ktyne Milionerav(perveq Pacollit),fshehen do njerz tjer qe vazidhmisht pasunohen pjer tyne,e kta jan politikant ton kryesor,po edhe kta far ''patriotat''e SHIK-ut...

lirik
09-02-10, 10:57
Flitet se prapa pasurive te tyre qendron dikush tjeter
monopolist te dyshimt QE JAN PADRONET E TYRE PRA KETA NUK JAN POSEDUESIT E PASURIVE

ata poseduesit e vertet thone se mshefen qe nu ju dihet adresa

as emrie mbiemri

thuhet se keta far pseudomilioneret jan vetem disa kukulla loje teatrale lojtarė te kti teatri gjoja milioner

por hajrin nuk ua shef populli
ata as nuk bejn investime as nuk tregojn interesime per punsimine te popullit
dhe shpetimin nga varfria kombtare qe ka perfshi nji popull te zhgenjyer
as nuk hapin sektore pune pra prania etyre eesht e rrezikshme
ne atdhe nese nuk ua shohim hajrin dmth diku duhet hulumtuar se mos jemi duke ua pa sherrin ktyre njerzve dikush duhet percjellur detalet e sjelljeve te tyre qe ti desg hifroj veprimet t e tyre deri sa populli nuk po shef hajr prej tyre pse pra jan milionera kot q na duhen ataas nuk e ndihmojn diken ndonji bashkkombas ne investime apo perparime kolektive kombtare as nuk kan ndjenja kombtare shumica jan mendjemdhej
fodullaq na duhen kta njerz egoist vetem te na bejn hije mbi dhe

na duhen milioner patriot kombtarė por jo milioner qe tremben nga hieja e vet qe nuk e kan shpirtin te madh as s a te mizes
te disa vertet kjo u deshmua

roadrunner
09-02-10, 16:12
...tutna po dalin shume sene tani ufaaaaaaaa, sa parja osht aty a thueeeeeeeee......runner, e paske bo nje pyetje t'modhe, medet qe s'paske marr pergjegjie.

A shka i kish shkue nji Teme, si per shembull:

Elkosi dhe Ramushi, apo ETC e Kelmendit dhe Ortakia me Ramushin. apo, Kush nė tė vėrtetė fshihet pas miljonave tė ETC-s, hy hy hyyyyyyyyy fjalė sa t'duash.

lirik
10-04-11, 13:13
Dhjetė kosovarėt mė tė pasur
1. Behxhet Pacolli - Mabetex
2. Ekrem Lluka - Dukagjini
3. Ramiz Kelmendi - Elkos
4. Vėllezėrit Devolli - Devolli
5. Remzi Ejupi - Eurokoha
6. Vėllezėrit Kuqi - Benaf
7. Hetem Ramadani - Salbatring
8. Nebih Zariqi- Standard
9. Vėllezėrit Besimi - Getoari
10.Ibrahim Bucaliu - Hib Petrol
__________________q na duhen keta njerz kur ne asnji aspekt nuk e zhvillojn atdheun perkundrazi ka mundsi q ete jen te rrezikshem per ne sabotatorė te ekonomis kombtare -as q e ju shihet hajri nuk esht ne pyetje se sa jan milioner por sa kan be per atdheun

Zero Cool
09-05-11, 15:45
Hmm kjo liste po duket paksa e vjeter dhe po mungojkan emrat e milionereve, anetare te fd ;)

Oqeani
09-05-11, 15:49
Ende nuk e kam fituar Euromilionin, po pres neser ne 22h00 qe te jem ne ate liste me 100 mil .... !

Neferta
26-05-11, 14:10
Edhe keta jan hallka e zingjirit te hajnise milioneret e fukarallekut keta te '"lajn me tendera"
Pėrgjegjės tė SHKNRR-sė janė:
(EUROKOS) Zeqir Shamolli – Pėr ēėshtje me ekspertėt
(ESKAVATORI) Haziz Rysha – Koordinator nė mes anėtarėve
(FAMIS CO HC) Fatmir Bytyqi – Arkėtar dhe kontabilitet
(INTEGRALI) Mehmet Aliu – Kontaktet dhe Takimet
(PAPENBURG+ADRIANI) Muhamet Dėrvishi – Kryetar i Bordit
Babain e kane ne bureg ka shku me pi kafe Guvernatori H.R