PDA

View Full Version : BUSHI paralajmeron nje "LUFTE TE TRETE BOTERORE"


legenda
17-10-07, 22:14
http://www.tagesschau.de/multimedia/bilder/bush22_v-mittel4x3.jpg (http://www.tagesschau.de/ausland/bush20-magnifier_pos-1.html)

G.BUSH sot ne nje pressekonference ne shtepine e bardhe,paralajmeron per nje lufte te trete boterore,nese
IRANI nuk ndalon prodhimin e bombes atomike.
Nder te tjera Bush apelon ne autoritetet politike nderkombetare qe te ndermarrin masa per pengimin e IRANIT
qe te prodhoje bomben atomike nese jane te interesuar qe te shmangin nje LUFTE TE TRETE BOTERORE.

BUSH apelon ne shoqerine internacionale ,duke theksuar se
" jemi ne dijeni se Irani eshte ne gjendje te prodhoje bombe atomike,dhe ne interes te botes eshte qe kete ta pengoj."


sipas: TAGESSCHAU
------------------------------------------------------------------------


....cfare mendoni kerkon BUSH nje argument qe te nis nje lufte te re....apo???...

yllbardh
17-10-07, 22:56
Kjo ėshtė si i thonė te danezėt njė pordhė nė ujė, qė i vjen era stėrf por nuk ėshtė asgjė tjetėr pos njė pordhė. Ky ėshtė vetėm njė presion politik me apel edhe nga shtetet tjera qė tė marrin pjesė nė kėtė presion. Sepse kėtu nuk dihet se Irani a ka bombė bėrthamore a jo. Vetėm se dihet/dyshohet sė ėshtė nė proces tė krijimit tė kėsaj. Pa fakte Bushi nuk mundė tė rrezikoj edhe njė luftė me baza tė tundėshme tė arsyetimit. Pėr kėtė shkakė ėshtė edhe kjo lojė politike e presionit. Situata ėshtė e acaruar por s'ma merr mendja qė ky rastė tė ndezė njė luftė tė tretė botėrore sepse vetė shteti Iranez nuk ka aq shumė pėrkrahės si nė botėn Islame e po ashtu edhe mė tutje.

legenda
17-10-07, 23:03
.....pikerishte edhe une mendoj se eshte strategji politike,...
ku ne menyre te ashper theksohen qellimet dominante te Amerikes,...sa ka kjo te ngjaje me rastin e IRAKUT,....dhe pse
interesat amerikane orientohen ne Azine e larget....ku nje pjese dermuese jane te fese islame,...dhe rezervat me te medha te naftes....

...ku qendron IZRAELI,ne kete pike.....


kurse ne anen tjeter PUTINI e perkrah IRANIN,
duke theksuar se IRANI ka te drejte per ATOMPROGRAM!!!!...

http://www.faz.net/m/%7B4247C74C-A2DB-4F93-9C4B-71C478C04002%7DFile2.jpg (http://www.faz.net/s/Rub28FC768942F34C5B8297CC6E16FFC8B4/Doc~EADF8A3C8D46E46FBA35C7E517A7E749A~ATpl~Ecommon ~SMed.html)

Kjo ėshtė si i thonė te danezėt njė pordhė nė ujė, qė i vjen era stėrf por nuk ėshtė asgjė tjetėr pos njė pordhė. Ky ėshtė vetėm njė presion politik me apel edhe nga shtetet tjera qė tė marrin pjesė nė kėtė presion. Sepse kėtu nuk dihet se Irani a ka bombė bėrthamore a jo. Vetėm se dihet/dyshohet sė ėshtė nė proces tė krijimit tė kėsaj. Pa fakte Bushi nuk mundė tė rrezikoj edhe njė luftė me baza tė tundėshme tė arsyetimit. Pėr kėtė shkakė ėshtė edhe kjo lojė politike e presionit. Situata ėshtė e acaruar por s'ma merr mendja qė ky rastė tė ndezė njė luftė tė tretė botėrore sepse vetė shteti Iranez nuk ka aq shumė pėrkrahės si nė botėn Islame e po ashtu edhe mė tutje.

yllbardh
17-10-07, 23:30
Interesi amerikan si gjithėherė nė kėtė pjesė tė botės ėshtė ari i zi i cili ėshtė i koncetruar nė kėtė pjesė tė botės. Ndėrsa sa pėr Izraelin dihet se ku qėndron. Nė javėn e kaluar u morrė veshė se ky ishte autori i njė sulmi ajror para dy-tri javėsh nė Syri. Sepse Syria kishte filluar ndėrtimin e njė reaktori bėrthamor tė njėjt me até tė Koreas Veriore, ku ishte edhe e paraparė qė tė pėrdorej pėr krijimin e njė bombeje bėrthamore. Me kėtė aktė Izraeli dėshmon até qė edhe ka thėnė se nuk do tė toleroj as shenjat e para tė krijimit tė kėtij lloji tė armatimit(ironike duket se vetėm izraelitėt kan patent nė kėtė rajon qė tė kenė kėsi armėsh). Dhe kėtu mundė tė ndodh qė nga ana e Izraelit tė ndėrmirret ndonjė aksion diverziv pėr sabotimin e kėtij projekti. Mirėpo edhe kjo duket e dyshimėt sepse ky mundė tė ishte shkaku i fillimit tė njė konflikti me pėrmasa mė tė mėdhaja ku i gjithė rajoni mundė tė influentohej. Dhe kėsaj jan edhe vetė izraelitėt duke i'u friguar. Kėshtu qė kjo le shkak tė spekulimeve tė mėtutjeshme.

legenda
17-10-07, 23:56
.....kurse BUSHI mbron IZRAELIN

„Wir haben im Iran einen Führer, der erklärtermaßen die Zerstörung Israels will“, sagte Bush.


(...ne kemi ne IRAN nje udheheqes ,qe deshiron shkatrrimin e IZRAELIT.)

Interesi amerikan si gjithėherė nė kėtė pjesė tė botės ėshtė ari i zi i cili ėshtė i koncetruar nė kėtė pjesė tė botės. Ndėrsa sa pėr Izraelin dihet se ku qėndron. Nė javėn e kaluar u morrė veshė se ky ishte autori i njė sulmi ajror para dy-tri javėsh nė Syri. Sepse Syria kishte filluar ndėrtimin e njė reaktori bėrthamor tė njėjt me até tė Koreas Veriore, ku ishte edhe e paraparė qė tė pėrdorej pėr krijimin e njė bombeje bėrthamore. Me kėtė aktė Izraeli dėshmon até qė edhe ka thėnė se nuk do tė toleroj as shenjat e para tė krijimit tė kėtij lloji tė armatimit(ironike duket se vetėm izraelitėt kan patent nė kėtė rajon qė tė kenė kėsi armėsh). Dhe kėtu mundė tė ndodh qė nga ana e Izraelit tė ndėrmirret ndonjė aksion diverziv pėr sabotimin e kėtij projekti. Mirėpo edhe kjo duket e dyshimėt sepse ky mundė tė ishte shkaku i fillimit tė njė konflikti me pėrmasa mė tė mėdhaja ku i gjithė rajoni mundė tė influentohej. Dhe kėsaj jan edhe vetė izraelitėt duke i'u friguar. Kėshtu qė kjo le shkak tė spekulimeve tė mėtutjeshme.

yllbardh
18-10-07, 00:26
Le t'a shofim kėtė problematik edhe nga aspeti tjetėr. Izraelit i nevojitet ndihma nga SHBA-tė, sepse pa kėtė ndihmė ky shtet do tė zhdukej nga harta gjeopolitike qysh mė 1967, sepse ėshtė i kėrcėnuar nga tė tri anėt. Poashtu mos tė harrojm se Izraeli ende ėshtė nė gjendje lufte me fqinjėt e saj, pėrvec Egjyptit me tė cilėt edhe kan lidhur marrėveshje paqje. Nė njė mėnyrė ky shtet tė gjitha pėrpjekjet qė i bėn jan vetėm me qėllim tė ekzistimit si shtet, por nga ana tjetėr paraqitet edhe si agresor nė qėshtjen palestineze, e cila ka zgjatur pakėsa shumė gjatė. Dhe spekulohet nga shumė burime, e kėtu tė mos harrojm edhe shėrbimin e inteligjencės izraelite, se ky shtet posedon armė me kapacitet bėrthamor. Shkak i cili edhe bėnė qė ky shtet sot tė ekzistoj.
Ti kthehemi qėshtjes iraniane. Kėtė mosbalancim tė forcave mundohet Irani qė t'a hjek me krijimin e njė arme bėrthamore dhe gjithashtu krijimi i kėsaj armeje duket se edhe ka efekt preventues tė pushtimit(rasti i Irakut). Qė ky shtet tė ketė kėtė mundėsi mbrojtje nevojiten tė plotėsohen shumė kushte e kėtu hyjnė nė skenė disa shtete tjera tė cila nuk kanė dobi tė influencės aqė tė madhe amerikane nė rajon dhe gjithashtu edhe pėr shkaqe ekonomike ku edhe furnizojnė Iranin me komponente tė cilat jan tė nevojshme pėr krijimin e bombės atomike.

pirro
18-10-07, 08:04
Nuk e besoj qe mund te kete nje lufte te trete Boterore,sepse Irani nuk i ka atributet e nje shteti qe ka aleat te forte qe ti dalin Zot nje nje lufte me SHBA-ne.
Une mendoj qe edhe po te sulmohej Irani nga SHBA-te nuk do te ndodhte diqka e re,perveqse nje diktator me pak ne skenen Boterore,mirpo te gjithe i kan dyshime ne vitet e pas luftes dhe pasojave te tyre.

yllbardh
18-10-07, 08:16
Nuk e besoj qe mund te kete nje lufte te trete Boterore,sepse Irani nuk i ka atributet e nje shteti qe ka aleat te forte qe ti dalin Zot nje nje lufte me SHBA-ne.
Une mendoj qe edhe po te sulmohej Irani nga SHBA-te nuk do te ndodhte diqka e re,perveqse nje diktator me pak ne skenen Boterore,mirpo te gjithe i kan dyshime ne vitet e pas luftes dhe pasojave te tyre.

Cka t'a merr mendja ty pirro, nėse sulmit tė Iranit i'a nis Izraeli? Sepse dihet shumė mirė politika e Izraelit rrethė armėve bėrthamore nė regjion.

pirro
18-10-07, 08:24
Ma se pari nuk mendoj qe Izraeli do te nis nje sulm kunder Iranit.Mirpo (po supozojm)nese e nis ,kjo do te behet me driten e gjelber nga SHBA-te.Dhe pasojat do te jen,trazim per rreth disa muaj i rajonit.Dhe nese behet do te behet me sulme airore nga SHBA-te dhe Izraeli(normalisht SHBA-te do te hyn lufte pasi ta sulmoj Izraeli.Sepse tani ne rajon aleat te mirefillt te Iranit kemi vetem Sirine.
Nese mendoni Ylli qe Rusia te hynte ne lufte per Iranin,mendoj eshte gabim te mendohet ashtu.

pirro
18-10-07, 08:26
Yllbardh,

Izraeli vetem dyshohet qe ka arme per shkatrrim masive.Izraeli nuk hyn ne shtetet qe zyrtarisht kan ate lloj te armeve.

yllbardh
18-10-07, 08:39
Ma se pari nuk mendoj qe Izraeli do te nis nje sulm kunder Iranit.Mirpo (po supozojm)nese e nis ,kjo do te behet me driten e gjelber nga SHBA-te.Dhe pasojat do te jen,trazim per rreth disa muaj i rajonit.Dhe nese behet do te behet me sulme airore nga SHBA-te dhe Izraeli(normalisht SHBA-te do te hyn lufte pasi ta sulmoj Izraeli.Sepse tani ne rajon aleat te mirefillt te Iranit kemi vetem Sirine.
Nese mendoni Ylli qe Rusia te hynte ne lufte per Iranin,mendoj eshte gabim te mendohet ashtu.

Rusia edhe nuk ėshtė aq aktor aktiv me interesa nė rajon. Skenari i 1967 shumė lehtė edhe mundė tė pėrsėritet nėse izraeli fillon njė sulm ajror, sepse shėrbimi sekret iranian ka agjentė tė vetė gati thuajse nė tė gjitha vendet islamike ku me ndihmėn e tyre do tė krijoj me anė tė trazirave njė nevoj kėrkese popullore nė kėto vende pėr pjesėmarrje nė luftė. Dhe natyrisht se Syria ėshtė aleat i Iranit pėr shkak se ende gjindet nė gjendje lufte me Izraelin. E sa i pėrket Izraelit se a ka a s'ka AB kėtu ėshtė pyetja dhe qėllimi i kėtyre dez/informatave.

pirro
18-10-07, 08:50
Yllbardh,

Me te than te drejten une nuk mendoj qe do te kete lufte SHBA-IRAN,se paku jo me kete administrate te presidentit BUSH.Keshu mendoj per arsye se BUSH eshte ne fund te mandatit dhe rrall here ka ndodhur qe nje president te hy ne lufte ne kohen e perfundimit te mandatit.Kjo e demton rend partine republikane,dhe nje hyrje nje lufte ne kete koh kishte me qene humbje drastike (edhe pse gjithsesi i kan zgjedhjet e humbura).
Pastaj vin ne shprehje aleatet nderkombetar,nuk mendoj qe kishte me hy SHBA-te mbrenda pak vitesh ne dy luftra pa perkrhaje te aleateve europian.

Dilaver
18-10-07, 10:10
Kriza me Iranin ėshtė njė kėrcėnim serioz pėr paqėn botėrore. Aktivitete tė ngjeshura diplomatike janė duke u zhvilluar si prapa skene si nė skenėn politike ndėrkombėtare dhe nė njėfar mėnyre kan njė ngjashmėri me ato para Luftės sė dytė.

Shqiptare
18-10-07, 12:39
BUshi paralajmeron, te tjeret ne lufte i dergon, veten e shpeton....

Ne fund, ta shohim rezultatin.....

hasanmehmeti
18-10-07, 13:27
nese ndodhe nje gje e tille , do e emeroja si Lufte per Dominanc per Ameriken , dhe Lufte per Egzistenc per "Izraelin".

Preshevar
18-10-07, 13:33
S'do tė ndodhin asgjė,.. a se dini qė nje qen qe leh shum aj nuk tė han a ?...

Vitin e kaluar, e pata lexuar qė sipas disa "shkencaresh amerikan" Amerika do ta sulmoj pėr verėn 2007 Iranin,.... e qka ndodhi ? Aj spo ka qka me i boe qata qe i ka que n'Irak, e po t'shkon n'Iran qe eshte edhe 5 her me e madhe se Iraku.

GjIlAnAsI_cSi
19-10-07, 07:56
Eee Preshevar. pikerisht Amerika eshte prej atyre qenve te mire qe edhe lehin por edhe kafshojn..

Sa me vjen keq.. qe nje pjes e Shqiptarve e harruan Ameriken dhe dolen me mbrojteje te ketyre vendeve Islamike qe as njera ndihme nuk na ofroi.. pas/gjat luftes e vetmja qe ata sollen ne Kosov.. jan

10 pjes Kur'anit dot thot.. secili per qefin e vet e ka ba nga nje..
10.000 mij Shamija me i mbulu syt e me dal si ninja.. rrugve.
Dhe ma kryesorja.. qe vetem nje pjes e ketyre e perkrahin Pavarsin..

Me thuani ju mua.. Cili shtet Islamik foli per Pavarsin e Kosoves deri diten e sotme?

Deri sa jam un ne lajme asnjeher sme ka ren te shoh diqka rreth Pavarsis qe vjen nga Islamet.. Pse?


Lufta e tret.. ndoshta nuk ndodh se Irani nuk ka aso qen qe lehin edhe kafshojn.. dhe Bushi kete e ben qe te i bashkangjiten dhe ta kthejn Iranin ne nje vend Demokratik sic e beri ne keto vitet e fundit me Afganistanin dhe Irakun.. duke i heq nga lista 2 diktator te mdhaj.. dhe kete vendim te Bushit do ta kisha pranuar me gjith deshir qe Irani duhet shkatrrohet gjithsesi..dhe te kalon nje vend qe i ka hije.. ne nje vend ku femija dhe femra dalin si duan vet jo si don Presidenti.. dhe kur te dal pa shami mos te arrestohet apo shahet nga te tjeret por te sheh punet e veta si Policia ashtu edhe popullata..

Gjith te mirat.

Shqiptare
19-10-07, 08:16
Eee Preshevar. pikerisht Amerika eshte prej atyre qenve te mire qe edhe lehin por edhe kafshojn..

Sa me vjen keq.. qe nje pjes e Shqiptarve e harruan Ameriken dhe dolen me mbrojteje te ketyre vendeve Islamike qe as njera ndihme nuk na ofroi.. pas/gjat luftes e vetmja qe ata sollen ne Kosov.. jan

10 pjes Kur'anit dot thot.. secili per qefin e vet e ka ba nga nje..
10.000 mij Shamija me i mbulu syt e me dal si ninja.. rrugve.
Dhe ma kryesorja.. qe vetem nje pjes e ketyre e perkrahin Pavarsin..

Me thuani ju mua.. Cili shtet Islamik foli per Pavarsin e Kosoves deri diten e sotme?

Deri sa jam un ne lajme asnjeher sme ka ren te shoh diqka rreth Pavarsis qe vjen nga Islamet.. Pse?


Lufta e tret.. ndoshta nuk ndodh se Irani nuk ka aso qen qe lehin edhe kafshojn.. dhe Bushi kete e ben qe te i bashkangjiten dhe ta kthejn Iranin ne nje vend Demokratik sic e beri ne keto vitet e fundit me Afganistanin dhe Irakun.. duke i heq nga lista 2 diktator te mdhaj.. dhe kete vendim te Bushit do ta kisha pranuar me gjith deshir qe Irani duhet shkatrrohet gjithsesi..dhe te kalon nje vend qe i ka hije.. ne nje vend ku femija dhe femra dalin si duan vet jo si don Presidenti.. dhe kur te dal pa shami mos te arrestohet apo shahet nga te tjeret por te sheh punet e veta si Policia ashtu edhe popullata..

Gjith te mirat.

Gjilanas,
Me gjithe repsektin qe kam per ju, nuk pajtohem me mendimin tuaj per nje Lufte te TRETE boterore, pasi MJAFT luftera pame deri me tani, sidomos ne shtetet Islamike!!!

Eshte per t'u ardhur keq e SI SHUMICA nuk po ngihen as nuk po fryhen tuj pa luftra me vite, tuj pa njerez duke u vrare nga te pashpirtet, tuj pa femije te lene rrugeve, pa prind, pa mburoje....! A nuk u mjaftuat o NJEREZ?!!!

Kush e deshiron luften Zoti e mallkofte!!!

Sa per pyetjen tuaj te parashtruar me larte- me thoni ju, a te nevojitet ty TE FLASIN per pavaresi shtetet, apo te veprojne e te e sjellin ate per Kooven?!

Sa per te folur, na u mbushen veshet me GENJESHTRA per pavaresine, SIDOMOS nga shtetet e PERENDIMIT< e theksoj- TE PERENDIMIT, e ku dreqin na e kane lane ato PAvaresine, pse nuk na e sjellin ENDE???????

Shtetet Islamike kane se ku ta perqendrojne vemendjen e tyre, veprimin e tyre, KOSOVA sic eshte lene ne duar te nderkombetareve, sic e kane KAPLUAR per interes te vetin KOSOVEN shtetet perendimore, ASHTU edhe duhet te i dalin zot, te ia sjellin pavaresine - ketu s'ka asnje arsye per t'u qene i nervozur JO!
A thu cilet nga shtetet Perendimore doli NJEHERE ne TV dhe te thote "STOP LUFTRAVE ne Shtetet Islamike", "STOP LUFTRAVE NE PERGJITHESI"?!

Shtetet Islamike EDHE SIKUR te flsinin per pavaresine e Kosoves, askush nuk i degjon sepse Kosova eshte ne duar te ARMIQEVE Islamik, madje, madje edhe armiqeve te SHQIPTAREVE, po deshet ta dini, sepse pikerisht keto perendimoret do te na e sjellin edhe nje trazire te madhe ne Kosove, sipas asaj se cka shohim ne realitet - ME KOSOVEN PO LUHET SI MACA ME MIUN!!!

Shnet,
Shqipja

Preshevar
19-10-07, 08:29
Eee Preshevar. pikerisht Amerika eshte prej atyre qenve te mire qe edhe lehin por edhe kafshojn..

Qė 40 vjet e tepėr qė lehin, prej se klyshin e tyre Shah-in e larguan nga pushteti.

Sa me vjen keq.. qe nje pjes e Shqiptarve e harruan Ameriken dhe dolen me mbrojteje te ketyre vendeve Islamike qe as njera ndihme nuk na ofroi.. pas/gjat luftes e vetmja qe ata sollen ne Kosov.. jan

Shqiptarėt skan asgjė kundėr Amerikanve, por kundėr Politikes sė flliqur t'Amerikės ! Sa per ndihmė nga shtetet arabe te kan ofruar boll,. por pse je i verbėr dhe nuk i sheh atoa. Faj s'tė ka askush.

10 pjes Kur'anit dot thot.. secili per qefin e vet e ka ba nga nje..
10.000 mij Shamija me i mbulu syt e me dal si ninja.. rrugve.
Dhe ma kryesorja.. qe vetem nje pjes e ketyre e perkrahin Pavarsin..

Spitale, Shtėpija tė reja, disa ndihma financiare per ti renovuar xhamiat e shkatrruara nga duart e Ortodoksėve, Ndihmė pėr tė varfėrit, Ndihm dhe perspektiva te reja per femit e deshmorve qė u harruan shum shpejt nga "shteti" ynė qė disa duan ta Robėrojn nga Amerikanet tash (rasti i Gurit-t'-madh).

Me thuani ju mua.. Cili shtet Islamik foli per Pavarsin e Kosoves deri diten e sotme?

Nuk jan Islamikėt kundėr Shtetit t'Kosovės, por shtetet Krishtere nėse don ta paraqes listėn ketu.

Deri sa jam un ne lajme asnjeher sme ka ren te shoh diqka rreth Pavarsis qe vjen nga Islamet.. Pse?

Shko pyete Veton Surroin kur mori pjes ne Konferencėn Internacionale Islamike. Pyete se sa prej shtetev Islame ken Kundėr Pavarsis ?! Do tė pergjigjet si se pari here,.. qė Asnjė ! Tė gjithė ishin per Pavarsi, sepse keshtu vllezėrit e tyre po duan dhe nuk jan ata asi vllezėr qė s'ja duan te miren Kosovės !

Percjelli me shum Lajmėt,... :wink:


Lufta e tret.. ndoshta nuk ndodh se Irani nuk ka aso qen qe lehin edhe kafshojn.. dhe Bushi kete e ben qe te i bashkangjiten dhe ta kthejn Iranin ne nje vend Demokratik sic e beri ne keto vitet e fundit me Afganistanin dhe Irakun.. duke i heq nga lista 2 diktator te mdhaj.. dhe kete vendim te Bushit do ta kisha pranuar me gjith deshir qe Irani duhet shkatrrohet gjithsesi..dhe te kalon nje vend qe i ka hije.. ne nje vend ku femija dhe femra dalin si duan vet jo si don Presidenti.. dhe kur te dal pa shami mos te arrestohet apo shahet nga te tjeret por te sheh punet e veta si Policia ashtu edhe popullata..

Hahahahahaha,... ti qenke edhe me bet se aj i mė parashmi po s'po guxoj me t'thon (si Qumili :biggrin:.

Qka po ua zen frymen Irani, G. Bushit e tye bre ?... a spo keni tjeter pun a ?...

Ku shkruan qe Irani apo qfar do lloj shtet tjeter duhet pa tjeter ti perngjajn Amerikes ku Agresionet me arm dore shkattrrojn 11 mij jeta njerez nė jetė ?!
A ky eshte shembulli me i mir i nje shteti demokratik a ?!
A ky eshte shtet i mir ku tė gjykojn me vrasje vetem pse i takon atij katalogut te racės ndryshe ?!

Inshallah si ke keto men per t'ja rekomonduar Kosovės si Shembull USA, se na jem shum pak,.. e hala pa e gzuar mir Pavarsin,.. dalim fare ! :wink:Gjith te mirat.

Qashtu edhe per ty diqka.

Dilaver
19-10-07, 16:16
Shtetet Islamike EDHE SIKUR te flsinin per pavaresine e Kosoves, askush nuk i degjon sepse Kosova eshte ne duar te ARMIQEVE Islamik, madje, madje edhe armiqeve te SHQIPTAREVE, po deshet ta dini, sepse pikerisht keto perendimoret do te na e sjellin edhe nje trazire te madhe ne Kosove, sipas asaj se cka shohim ne realitet - ME KOSOVEN PO LUHET SI MACA ME MIUN!!!

Shnet,
Shqipja
Truri i shpėlarė nga prrallat sataniste (Wehabiste) tė gabelve semito arab, ka nevoj pėr rifreskim.
Sa pėr dijeni tė qorrave ”armiqt” e shqiptarėve me 23 mars 1999 autorizuan operacionin ”Allied Force” vendim ky pėr aktivitetin sulmues kundėr serbosllavis sė cunguar, pėr tė ndalur terrorin, krimet dhe spastrimet e mėdhaja qė zhvillonte kasapi i ballkanit nė Kosovė.
“Sulmi filloi me 24.mars nė orėn 8 nė mbrėmje me tetėdhjetė aeroplanė, qė i ofruan nė disponim 13 prej 19 shteteve anėtare tė Natos, dhe me 55 raketa qė i shkrepėn prej anijeve britanike dhe amerikane nė Detin Adriatik”.
Tek intervenimi i forcave tė Natos kundėr serbosllavisė reagimet nė botė ishin tė ndryshme. Izraeli u nda nė dysh, e djathta pėrkrahte bombardimin por e majta nė krye me Ariel Sharonin e kritikonte sulmin e Natos. Vendet e gabelve (arabe) ishin tė ndara edhe ato, Irani qė i printe Organizatės sė konferencės islamike, e dėnoi intervenimin “ilegal” tė Natos kundėr serbosllavisė, Turqia kaloi nė anėn e Shqiptarėve tė Kosovės, asaj iu bashkangjitėn edhe disa republika muslimane tė federatės ruse, ndėrsa gazeta kryesore e gabelve egjyptas Al-Ahram shkroi se “ekspanziviteti i fuqisė amerikane nuk ndikon nė botė pėr ti qetėsuar palėt nė konflikt, por botėn e iriton bindshėm”.etj.

78 ditė me radhė “armiqt e shqiptarve” nuk ia ndalen bataren caqeve tė regjimit tė kaspait millosheviq deri sa nė fund e detyruan tė dorezohej e tė tėrhiqej nga Kosova me tėrė potencialin ushtarak e bashk mė ta edhe 200 000 shkie. Dhe kėshtu duke i falenderuar “armiqve tė shqiptarėve, SHBA & Perendimit” Kosovaen u detyruan tė leshojnė cdo gjė qė frymonte shkinisht.....
Sa i pėrket Luftės sė tret botėrore, nuk jam ithtar i luftave as i krimeve, por sa i pėrket gabelve cop u bėfshin e nji pėr far mos mbet bashk me do gabel shqipfolsa qė e kan shit identitetin kombėtar e fetar.

pirro
19-10-07, 17:10
Dilaver,

Jan bere te kota keto konstatime qe e vertetojne pro-Amerikanizmin dhe humanitetin qe kan treguar SHBA-te per popullin tone dhe shume popuj tjere te roberuar.Disa nga ky forum as qe dojne qe ta dijn kete gje.Shume thjesht jan te roberuar nga disa ndjenja qe nuk kan fare rendesi dhe e mbrojn me fanatizem te turpshem "kauzen" e turpshme te tyre. Tash folin lirshem sepse e kan bythen ne liri fal intervenimit te SHBA-ve .

Bjeshka1
19-10-07, 17:29
Truri i shpėlarė nga prrallat sataniste (Wehabiste) tė gabelve semito arab, ka nevoj pėr rifreskim.
Sa pėr dijeni tė qorrave ”armiqt” e shqiptarėve me 23 mars 1999 autorizuan operacionin ”Allied Force” vendim ky pėr aktivitetin sulmues kundėr serbosllavis sė cunguar, pėr tė ndalur terrorin, krimet dhe spastrimet e mėdhaja qė zhvillonte kasapi i ballkanit nė Kosovė.
Per nje njeri qe din te mendoje me trunin e vet se paku 10% e jo me shume, do te mjaftonte kjo, por kur njerzit i ke verbuar feja dhe sorra u ka pi mendet (edhe ato pak qe i kan pas) atehere nuk ka argumente te mjaftueshme per ta. Bushit po vjen fundi, por njerzve te semure nga semundja kronike qe quhet fundamentalizem, nuk e di se kur ka per tu ardhur...

Pupi
19-10-07, 18:27
Truri i shpėlarė nga prrallat sataniste (Wehabiste) tė gabelve semito arab, ka nevoj pėr rifreskim.
Sa pėr dijeni tė qorrave ”armiqt” e shqiptarėve me 23 mars 1999 autorizuan operacionin ”Allied Force” vendim ky pėr aktivitetin sulmues kundėr serbosllavis sė cunguar, pėr tė ndalur terrorin, krimet dhe spastrimet e mėdhaja qė zhvillonte kasapi i ballkanit nė Kosovė.
“Sulmi filloi me 24.mars nė orėn 8 nė mbrėmje me tetėdhjetė aeroplanė, qė i ofruan nė disponim 13 prej 19 shteteve anėtare tė Natos, dhe me 55 raketa qė i shkrepėn prej anijeve britanike dhe amerikane nė Detin Adriatik”.
Tek intervenimi i forcave tė Natos kundėr serbosllavisė reagimet nė botė ishin tė ndryshme. Izraeli u nda nė dysh, e djathta pėrkrahte bombardimin por e majta nė krye me Ariel Sharonin e kritikonte sulmin e Natos. Vendet e gabelve (arabe) ishin tė ndara edhe ato, Irani qė i printe Organizatės sė konferencės islamike, e dėnoi intervenimin “ilegal” tė Natos kundėr serbosllavisė, Turqia kaloi nė anėn e Shqiptarėve tė Kosovės, asaj iu bashkangjitėn edhe disa republika muslimane tė federatės ruse, ndėrsa gazeta kryesore e gabelve egjyptas Al-Ahram shkroi se “ekspanziviteti i fuqisė amerikane nuk ndikon nė botė pėr ti qetėsuar palėt nė konflikt, por botėn e iriton bindshėm”.etj.

78 ditė me radhė “armiqt e shqiptarve” nuk ia ndalen bataren caqeve tė regjimit tė kaspait millosheviq deri sa nė fund e detyruan tė dorezohej e tė tėrhiqej nga Kosova me tėrė potencialin ushtarak e bashk mė ta edhe 200 000 shkie. Dhe kėshtu duke i falenderuar “armiqve tė shqiptarėve, SHBA & Perendimit” Kosovaen u detyruan tė leshojnė cdo gjė qė frymonte shkinisht.....
Sa i pėrket Luftės sė tret botėrore, nuk jam ithtar i luftave as i krimeve, por sa i pėrket gabelve cop u bėfshin e nji pėr far mos mbet bashk me do gabel shqipfolsa qė e kan shit identitetin kombėtar e fetar.
Nganjėher gati po koritna me Dilaverin, kur po ma shan Pdk-n(ha,hahahahah, medet qe spaskemi reputacion me ta zverdh i ēik).
Pikėrisht ashtu si e ka shkruar Dilaveri ėshtė, Topi se luan!
Ndersa unė do tė shtoja kėtė:
Po tė mos kishin ndodhė kėto qė kan ndodhur, e qė dikush po i quaka jo miqė tė shqiptarėve, Kosova dhe viset tjera shqiptare(pėrfshirė kėtu edhe mėmė Shqiprin) moti do tė ishin zhdukur nga faqja e atlasit gjeografik, dhe mos harroni sa popull(numrojm) ne jemi, e duke pėrfshir edhe ,, Trurėt e shpėrlarė" fare leht na ishte bėrė zgjidhja!
Tė kthehemi njė pakėz te Tema.
Jo edhe larg mendesh ėshtė qė mund tė niset njė luft e tret botrore, ka njė mori arsyesh kėtu.
P.sh. Duke ditur qė vendet si Irani jan tė pasura me derivate tė naftės dhe gazit, mund tė ndodhė lufta, jo pėr tua marrė atyre pasurin, se fundja pasuria e njė shteti ėshtė dhe mbetet e atij shteti!
Por qeverit e atyre shtetėve duke keqpėrdor kėtė tė mirė tė natyrės, mundė tė ndėrtojn armė tė tilla, qė tė jenė tė rrezikshėm pėr rajonin dhe mbarė botėn.
Jo vetėm kaq, si u bė qė Rusia pėrkrah dhe njėhjerit nėnshkruan kontrata tė majshme me Iranin, dihet mirė qėndrimi i rusis ndaj vendeve islamike ėshtė mė tepėr se "miqėsisht".
E pra, lufta mund tė ndodhė, nėse Irani nuk heqė dorė nga arma atomike(dhe kėtė tė jeni mėse tė sigurtė) dhe kjo nuk do tė ishte se civilizimi botėrorė dėshiron tė dominoj botėn(ēka dhe sdo tė ishte aspak keq)por sulmi mund tė ndodhė nga friga( tė sulmoj unė tya para se ti tė mė kesh sulmuar mua, a nuk thonė mbrojtja mė e mirė ėshtė sulmi?)Qė e gjithė pasuria natyrore qė gjendet nė trevat e kėtyre shtetėve tė kaloj nė duart tė Rusis, mjerisht qė kėta/kėto shtete nuk jan nė dijeni afatgjate sa duhet, si shkojn pazaret!

Als Folge wachsender Nachfrage
Ölpreis erstmals über 90 Dollar gestiegen

http://www.tagesschau.de/wirtschaft/oel2_v-mittel4x3.jpg (http://www.tagesschau.de/wirtschaft/oelpreis6-magnifier_pos-1.html)http://www.tagesschau.de/image/icon_lupe_d5e0f7.gif (http://www.tagesschau.de/wirtschaft/oelpreis6-magnifier_pos-1.html)
Der Ölpreis ist erstmals auf einen Wert von mehr als 90 Dollar gestiegen. US-Leichtöl, lieferbar im November, verteuerte sich im elektronischen Handel nach Börsenschluss in New York auf 90,02 Dollar pro Barrel (159 Liter). Zum Handelsschluss war an der New Yorker Rohstoffbörse der bisherige Rekordpreis von 89,47 Dollar erreicht worden. Im nachbörslichen Handel stieg der Preis jedoch weiter.
Marktexperten berichteten von andauernden spekulativen Käufen. Zur Begründung wird vor allem auf den weiter fallenden Dollar und steigende Sorgen um die politische Stabilität im Mittleren Osten vor dem Hintergrund des jüngsten Bombenanschlags am Donnerstag in Pakistan verwiesen. Aus fundamentaler Sicht sei der Anstieg des Ölpreises kaum mehr gerechtfertigt.
[B]Opec sieht kein Grund zum Eingreifen

Die Organisation erdölexportierender Länder (Opec), deren Korbpreis am Donnerstag mit 81,14 Dollar ebenfalls einen neuen Höchststand markierte, zieht die Ausweitung der Fördermenge zur Entlastung des Ölpreises dennoch nicht in Betracht. Ein Opec-Delegierter Nigerias sagte, man sei zwar beunruhigt, dass das hohe Niveau sich dämpfend auf die Nachfrage auswirken könnte. Es gebe aber keinen Grund, die Förderung anzuheben, da der Preisanstieg von Spekulanten getrieben werde. Zum 1. November hatte die Opec bereits eine Erhöhung von 500.000 Barrel am Tag angekündigt.
Diesel erreicht ebenfalls Rekordstand

Die Rekordpreise beim Rohöl haben den Preis für Diesel ebenfalls auf einen neuen Höchstwert getrieben. Ein Liter Diesel kostete im Bundesschnitt 1,23 Euro, wie der Hamburger Fachdienst EID mitteilte. Ein Liter Superbenzin lag bei 1,39 Euro. Auch Heizöl ist zu Beginn der Heizperiode teuer: Für den Liter müssen Verbraucher 65,5 Cent bezahlen.

Preshevar
19-10-07, 18:49
Per nje njeri qe din te mendoje me trunin e vet se paku 10% e jo me shume, do te mjaftonte kjo, por kur njerzit i ke verbuar feja dhe sorra u ka pi mendet (edhe ato pak qe i kan pas) atehere nuk ka argumente te mjaftueshme per ta. Bushit po vjen fundi, por njerzve te semure nga semundja kronike qe quhet fundamentalizem, nuk e di se kur ka per tu ardhur...

Pikerisht ata fundamentalistat po ju gjuhen Islamit dhe po e kėrcėnojn botėn per njė luftė te tret !!!

Mė duket se ka ardhur koha qė ta pranoni se kush ? Kėnd po e lufton Sot !

http://www.youtube.com/watch?v=8bB2rt3IKJc

Islami dėnon Terrorizmin ! Dhe do ta luftojė atė, sa her qė Do te sulmojė ! ! !

jadore
19-10-07, 18:59
http://www.tagesschau.de/multimedia/bilder/bush22_v-mittel4x3.jpg (http://www.tagesschau.de/ausland/bush20-magnifier_pos-1.html)

G.BUSH sot ne nje pressekonference ne shtepine e bardhe,paralajmeron per nje lufte te trete boterore,nese
IRANI nuk ndalon prodhimin e bombes atomike.
Nder te tjera Bush apelon ne autoritetet politike nderkombetare qe te ndermarrin masa per pengimin e IRANIT
qe te prodhoje bomben atomike nese jane te interesuar qe te shmangin nje LUFTE TE TRETE BOTERORE.

BUSH apelon ne shoqerine internacionale ,duke theksuar se
" jemi ne dijeni se Irani eshte ne gjendje te prodhoje bombe atomike,dhe ne interes te botes eshte qe kete ta pengoj."


sipas: TAGESSCHAU
------------------------------------------------------------------------


....cfare mendoni kerkon BUSH nje argument qe te nis nje lufte te re....apo???...eh, legend ..shkrimi qe solle me perkujtoj aktivitetin ,ndertimin dhe ''skandalin'' rreth bulevardit Nena Tereze qe po na granitizohet, njejte duhet te jete dhe kjo puna e Luftes se trete Boterore, veqse skandal me permasa me te medha ,nje po mendohem ose keta tanet kane nisur te kthjellen dhe luajne lojra shahu me maturi politike ose Amerika po meson nga miqte Kosovare.. hahaha , paramendoni do ishte paradoxi me kapital ne historine univerzale ...!!!!
p.s.
qfare tjeter ka mbetur pa u analizuar dhe parashikuar , te gjitha varjantat ne kalkulimet e mundeshme per krijime tensionesh dhe vatra trazimesh jane steranalizuar nga analitiket e politikes botrore , dhe ata te pamposhturit boterore sikur keta tanet ketu ,krijojne e krijone zanafilla alibish justifikuese , megjithate prap veprojne pse ashtu ju sjell situata dhe nevoja , interesi ,..... nje e mendoj vetem pse na justifikohenen sikurse keta tanet ashtu dhe miqet atje, dhe ashtu punojne kry ne veti ...!!!

Preshevar
19-10-07, 19:02
Dilaver,

Jan bere te kota keto konstatime qe e vertetojne pro-Amerikanizmin dhe humanitetin qe kan treguar SHBA-te per popullin tone dhe shume popuj tjere te roberuar.Disa nga ky forum as qe dojne qe ta dijn kete gje.Shume thjesht jan te roberuar nga disa ndjenja qe nuk kan fare rendesi dhe e mbrojn me fanatizem te turpshem "kauzen" e turpshme te tyre. Tash folin lirshem sepse e kan bythen ne liri fal intervenimit te SHBA-ve .

Fal kujt ?.... fal kujt ? SHBA-ve :confused: ?... more be ti a dje pike a qka ?! Kush u sakrifikua per Kosovėn qė sot, ti po ia atribon meritat Amerikes ?!

Duhesh tė kesh TURP per keto fjalė ! Se as Amerik e Askush nuk kishte intervenue pa sakrificėn e atyre qė ti dhe bana jote i quani "GABEL".

pirro
19-10-07, 19:29
Preshevar,

Ta perkujtoj, edhe cecenet po sakrifikohen,po sakrifikohen edhe Kurdet po sakrifikohen edhe shume vende te afrike.Mirpo fatkeqsisht atje ne Ceceni ne rajonet Kurde dhe vendet Aferikane ka shume njerz se mendojne sikurse ti dhe fatkeqisht ata jan shumice dhe normalisht se atje nuk intervenon Amerika.

Askush nuk e perjashton ate perkushtim te popullit Shqiptar.Mirpo pa intervenim te SHBA-ve(mund te duket hipokrizi) edhe kishim mundur te shfarosemi te gjithe mirpo te lirohemi nga Serbia asesi.

legenda
19-10-07, 22:01
.....zedhensia per media,u mundua me nje fjalor diplomatik,te rrotulloj fjalet e Bushit,dhe te zbuse ashpersine e tyre,....duke theksuar se deklarata e Bushit nuk ka qene me PLANE luftarake ne prapavije,mirpo ka qene nje thenie retorike,me te cilen Bush ka theksuar se armatimi i Iranit me arme nukleare-atomike,do te shkaktonte nje lufte te trete boterore,....
-diplomacia nga Shtepia e bardhe ,mban nje distancim ne vale te shkurtera nga deklarata e Bushit.
......edhe pse pas perdeve diplomatike nuk dihet se cili skenar luhet...

----------------------------------------------------------------------

....personalishte ,nuk besoj se do te vie deri te nje lufte ne permasa te gjera edhe pse ky rast eshte rast i komplikuar me peshe poli-strategjike,dhe gjeo-strategjike,....ku do te impletoheshin faktoret me te medhenje nderkombetare,....respektivishte aktoret e mundshem te skenarit komplex,me permasa te paparashikuara do te ishin:


1.USA - Administrata e Bushit,Pentagoni,CIA,si dhe byroja per politike te jashtme nen udheheqjen e Condolezza RICE....

2.IRANI nen udheheqjen e presidentit MAHMUD Ahmadinedshad

3.RUSIA e PUTINIT,qe eshte anetare e UN me drejte veto,dhe e cila posedon arme nukleare....

4.IZRAELI,qe eshet kunder armatimit me arme nukleare te Iranit;pasi qe sheh rrezikun qe i kanoset nga IRANI,kurse vete IZRAELI posedon arme te tilla...

5.BASHKESIA EUROPIANE,respektivishte FRANCA,...interesat e saja ne kontrata milioneshe me IRANIN....

6.KINA,qe eshet e varur nga nafta dhe gazinatyror i IRANIT.


.....pra,mendoj se jane mjafte aktore me influence dhe te forte,qe te shkaktojne nje problem komplex ne glob,....lutem JO NJE LUFTE TE TRETE BOTERORE....

legenda
19-10-07, 22:18
......ahhh,J““ador
krijimi i vatrave te trazirave,....dhe termeteve nacionale dhe internacionale zakonishte shkon ne favor te atyre qe i krijojne po keto vatra,...."....bane ZOT,mjegull..." -thote nje fjale,....
por,ke te drejte pse valle JUSTIFIKOHEN,,,apo ndoshta shperlajne ndergjegjet e tyre ,tashme te larmishme,dhe mbulojne apetitet pushtuese,....
ne praktike zakonishte justifikohen ata qe gjuajn gurin,dhe fshehin doren,...

...le te mbulohet sheshi NENE TEREZA me granit-se kjo bie ne sy te Botes;kurse per rruget periferike te Prishtines,kush qane koken,...---kjo eshte motoja e politikaneve tane...e ndoshta graniti i mbulon pergjithmone edhe shume e shume te pathena ,ne nentoke...
.
.
.
por ,,,....kush shkruan skenarin,e kush aktron,e kush demtohet????....

eh, legend ..shkrimi qe solle me perkujtoj aktivitetin ,ndertimin dhe ''skandalin'' rreth bulevardit Nena Tereze qe po na granitizohet, njejte duhet te jete dhe kjo puna e Luftes se trete Boterore, veqse skandal me permasa me te medha ,nje po mendohem ose keta tanet kane nisur te kthjellen dhe luajne lojra shahu me maturi politike ose Amerika po meson nga miqte Kosovare.. hahaha , paramendoni do ishte paradoxi me kapital ne historine univerzale ...!!!!
p.s.
qfare tjeter ka mbetur pa u analizuar dhe parashikuar , te gjitha varjantat ne kalkulimet e mundeshme per krijime tensionesh dhe vatra trazimesh jane steranalizuar nga analitiket e politikes botrore , dhe ata te pamposhturit boterore sikur keta tanet ketu ,krijojne e krijone zanafilla alibish justifikuese , megjithate prap veprojne pse ashtu ju sjell situata dhe nevoja , interesi ,..... nje e mendoj vetem pse na justifikohenen sikurse keta tanet ashtu dhe miqet atje, dhe ashtu punojne kry ne veti ...!!!

yllbardh
19-10-07, 22:37
-diplomacia nga Shtepia e bardhe ,mban nje distancim ne vale te shkurtera nga deklarata e Bushit.
......edhe pse pas perdeve diplomatike nuk dihet se cili skenar luhet...


Me sa duket kjo ndodhi mund tė jetė njėra nga budallakit e Bush-it (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1142249&postcount=143) sikurse kur ja fjala pėr fushatėn kundėr terrorit e cila nė gjuhėn angleze edhe mundė tė quhet "conquest", term tė cilin Bushi e pėrdori nė fillim dhe pastaj e hoqi nga pėrdorimi i mėtutjeshėm. Asgjė tjetėr pėrpos njė retorike tė pasukseshme!!!

legenda
19-10-07, 22:55
.....YLLI,,,
kam degjuar se konferencat per shtyp,Bushit;ia pregadite nje organ shteteror sekret....e ky veq i lexon,e ate dite ka dal si duket pa u pregadite mire,dhe para konferences ka pik pak wisky....ahaha...
veq TY te kallxova,mos e perhap,Ahahaaa....


-------------------------------------------------------------------
...bahet mire....

Me sa duket kjo ndodhi mund tė jetė njėra nga budallakit e Bush-it (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1142249&postcount=143) sikurse kur ja fjala pėr fushatėn kundėr terrorit e cila nė gjuhėn angleze edhe mundė tė quhet "conquest", term tė cilin Bushi e pėrdori nė fillim dhe pastaj e hoqi nga pėrdorimi i mėtutjeshėm. Asgjė tjetėr pėrpos njė retorike tė pasukseshme!!!

yllbardh
19-10-07, 23:16
.....YLLI,,,
kam degjuar se konferencat per shtyp,Bushit;ia pregadite nje organ shteteror sekret....e ky veq i lexon,e ate dite ka dal si duket pa u pregadite mire,dhe para konferences ka pik pak wisky....ahaha...
veq TY te kallxova,mos e perhap,Ahahaaa....


-------------------------------------------------------------------
...bahet mire....haahahaaa...me dit me i lexue nuk ish kan edhe problemi i madhė.....

P.S. Shiqo linkun...

Reana
20-10-07, 02:59
.....
http://www.faz.net/m/%7B4247C74C-A2DB-4F93-9C4B-71C478C04002%7DFile2.jpg (http://www.faz.net/s/Rub28FC768942F34C5B8297CC6E16FFC8B4/Doc~EADF8A3C8D46E46FBA35C7E517A7E749A~ATpl~Ecommon ~SMed.html)
Keta te dy se bashku Putini (i biri i putanes ruse) dhe Ahmak-dinexhati, kishin lidhur aleance te vecante, te ndihmojne popullin shqiptar ne cdo aspekt; bile gjate takimit te tyre miqesor, keta dy kishin vendosur,qe per shkak te solidarizimit aq te madh te disa shqiptareralleva (pjsemarres ne kete teme "madheshtore") qe Irani te kete arme nukleare, te punonin per nje rezolute te re ne Keshillin e Sigurimit te OKB-se per Pavaresine e Kosoves,
poashtu kishin vendosur te kercenonin Serbine ashper dhe ushtarakisht, ne rast se shkijet do te tentonin te ktheheshin me dhune(force ushatarake) ne Kosove,
poashtu kishin premtuar ndihma te medha monetare permes Bankes Boterore Kosoves dhe Shqiperise per zhvillimin dhe perparimin ekonomik e social, e shume e shume ndihma te tjera ne cdo lemi; si psh zhvillimin e nje diaspore shqiptare me te drejta pune e pasurimi, si ne Rusi e ne Iran, per te ia kaluar asaj ne Amerike dhe Evrope....:rolleyes: .....

bahhhh.....qe nuk paskemi ditur deri me tani, me kend te mbahemi bre........

4peace
21-10-07, 15:06
*

Bushit s'po ia varin mė as tė vetėt. As "mė besnikėt" e tij,nėse i ka mbetur ende ndonjė (!), se, me sa di unė mbi gjysma syresh ia kanė kthyer shpinėn qyshmotiiiiii....


"Ka zėnė tė rrallohet", thuhej do herave kėsaj/asaj/tjetrės ane (tė shpatijeve). "S'po i shitet malli ma"...***

Dilaver
22-11-07, 01:29
Akcioni ushtarak kundėr Irakut mbetėt opcion nėse Teherani vazhdon mė pasurimin e programit nuklear, thot ministri i mbrojtjes sė SHBA-ve

Robert Gejts nė mbledhjen e mbajtur me pėrfaqėsuesit e bashkėsive lokale nė rrethinėn e bazės ushtarake kundėrajrore Vajtmen, nė shtetin Misuri, ka thėnė sė nuk bėhėt fajlė pėr ndrrimin e regjimit nė Iran por se regjimin nė duhet detyruar tė ndryshoj sjelljet e politikėn.
Gejts i cili deri tani ka insistuar pėr diplomaci dhe sanksione ekonomike nė rastin e Iranit, ka thėnė sė SHBA-tė duhet tė mabjnė dy opcione tė hapura. Ai mė tutje ka shtuar sė ”edhe njė luftė ėshtė gjėja e fundit e cila i duhet Lindjes sė Afėrt”

legenda
06-12-07, 23:29
Bota tė mbetet vigjilente rreth programit bėrthamor iranian

Uashington,
6 dhjetor

- Presidenti amerikan, Xhorxh Bush, tha se raporti i kundėrzbulimit amerikan pėr Iranin pėrmban sinjal paralajmėrues, andaj bota duhet tė mbetet vigjilente rreth programit bėrthamor. "Iranianėt duhet tė bėjnė njė zgjedhje strategjike: tė dalin tė pastėrt para komunitetit ndėrkombėtar dhe ta pranojnė ofertėn pėr pezullimin afatgjatė tė programit bėrthamor, apo ta ndjekin rrugėn e izolimit, e cila nuk ėshtė nė interesin mė tė mirė tė popullit iranian. Zgjedhjen duhet ta bėjė regjimi iranian", tha Bush.

Arb
06-12-07, 23:35
Mos nsho pe Bush Burri. Kaju nonen fares magjupe...

hawk
17-12-07, 21:19
Yllbardh,

Izraeli vetem dyshohet qe ka arme per shkatrrim masive.Izraeli nuk hyn ne shtetet qe zyrtarisht kan ate lloj te armeve.


Ne Guantanamo mbahen te burgosur kunder ligjeve ndekombetare(ashtu sic bente nje here e nje mot BS-ja e Stalinit) me qindra njerez sepse dyshohet se jane terroriste.

Iraku u sulmua sepse dyshohej se kishte arme te shkaterrimit ne mase qe nuk u gjenden kurre...

Dyshim eshte relativ.

4peace
27-12-07, 08:55
Bota tė mbetet vigjilente rreth programit bėrthamor iranian

Uashington,
6 dhjetor

- Presidenti amerikan, Xhorxh Bush, tha se raporti i kundėrzbulimit amerikan pėr Iranin pėrmban sinjal paralajmėrues, andaj bota duhet tė mbetet vigjilente rreth programit bėrthamor. "Iranianėt duhet tė bėjnė njė zgjedhje strategjike: tė dalin tė pastėrt para komunitetit ndėrkombėtar dhe ta pranojnė ofertėn pėr pezullimin afatgjatė tė programit bėrthamor, apo ta ndjekin rrugėn e izolimit, e cila nuk ėshtė nė interesin mė tė mirė tė popullit iranian. Zgjedhjen duhet ta bėjė regjimi iranian", tha Bush.

S'di prej nga po i merrni gjithė kėto dezinformata. Agjentėt e kundėrzbulimit amerikan (CIA) kanė konstatuar dhe bėrė raport se: qė nga viti 2003 nė Iran ėshtė ndalur programi pėr zhvillimin e armėve bėrthamore. Kjo, e thėnė shkurt e shqip, ka tė bėjė me paranojėn e kėtij kokėtulit Bush. Sepse, ky nė Iran "sheh" gjėra mu sikur nė Irak - asgjė. Rrugės sė (vet)izolimit ėshtė duke shkuar vet SHBA-ja me nė krye matufin Bush dhe partinė e Republikanėve.


***