PDA

View Full Version : Atetntat kundėr ish kryemintres Pakistaneze Benazir Buto


Dilaver
18-10-07, 22:41
Ish-kryeministrja e Pakistanit Benazir Buto kthehet nė Karaēi pas tetė vitesh tė kaluara nė ekzil. Ajo u pritur sot nga qindra mijėra pėrkrahės.

http://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00623/PAKISTAN-POLITICS-B_623128a.jpgNga njė sulm me automobil bombė kundėr Butos jetėn e kan humbur rreth 100 vetė e 150 kan pėsuar lendime.

http://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00623/PAKISTAN-POLITICS-B_623126a.jpg


http://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00623/PAKISTAN_BHUTTO_RET_623125a.jpg

Bjeshka1
19-10-07, 09:26
Pakistan, sulm ndaj Bhuttos, vdesin 120 persona
Mė shumė se 120 vetė janė vrarė dhe qindra tė tjerė janė plagosur nė qytetin pakistanez tė Karaēit nė dy sulme me bomba ndaj autokolonės me tė cilėn udhėtonte ish-kryeministrja, Benazir Bhutto. Dėshmitarėt flasin pėr skena kaosi nė mesin e pellgjeve tė gjakut dhe pjesėve tė trupave tė vrarė nėpėr rrugė. Zonja Bhutto, e cila sapo ishte kthyer nė Karaēi nga tetė vjet mėrgim, nuk u lėndua, por kamionit tė blinduar me tė cilin ajo po udhėtonte iu shkatėrruan dyert dhe dritaret.

PS
Ishin paralajmeruar sulme ndaj Bhuttos nga militantet islamik qe jane te perqendruar ne xhamin e kuqe. Keta dhe talibanet nuk mund ta paramendojne nje grue si kryeminister.

Preshevar
19-10-07, 10:27
PS
Ishin paralajmeruar sulme ndaj Bhuttos nga militantet islamik qe jane te perqendruar ne xhamin e kuqe. Keta dhe talibanet nuk mund ta paramendojne nje grue si kryeminister.

Nėse e kam memorjen e mir,.. kjo Grua vetem ka qen nje here Kryeminister e Pakistanit apo jo ?

Elina
19-10-07, 10:52
Pakistan, sulm ndaj Bhuttos, vdesin 120 persona
Mė shumė se 120 vetė janė vrarė dhe qindra tė tjerė janė plagosur nė qytetin pakistanez tė Karaēit nė dy sulme me bomba ndaj autokolonės me tė cilėn udhėtonte ish-kryeministrja, Benazir Bhutto. Dėshmitarėt flasin pėr skena kaosi nė mesin e pellgjeve tė gjakut dhe pjesėve tė trupave tė vrarė nėpėr rrugė.

Sot ne lajmet e mengjesit i kam pa ato pamje trishtuese!!! Tmerr i vertete.

legenda
19-10-07, 11:33
.....afer 20.000 trupa te SIGURISE qe ishin ne dispozicion qe te mbrojne
B.BUTON,nuk arriten qe te pengojne kete sulm nga atentatoret vetvrases!!!!!,20.000trupa !!!!....
atentat kunder gruas se pare qe ishte ne qeveri ne vendet islamike, e tani politikane e opozites,
-qellimet e saja ishin qe te izoloj ekstremistet dhe te ofroj nje ardhmeri me te mire per Pakistanin...
edhe pse kishte kercnime nga AL- KAIDA,,,ish kryeministresha e guximshme nuk u kthy mbrapa qellimeve te saja,duke theksuar se:
" Nuk dua te mendoj per rreziqet...perqendrohem ne shancat e ardhmerise per popullin tim."
edhe pse vllau i saj ishte vra me 1996,kurse babain ia kishin vare me 1979.

http://www.triera.net/upload/Zanimivosti/benazir_show.jpg

...radikalet dhe fundamentalistet nuk e akceptojne dot gruan ne politike....!!!!

GjIlAnAsI_cSi
19-10-07, 20:24
Pa e lexuar fare tekstin cfar shkruhet ne te.. dihet se kete e bejn vetem Muslimant.. se zgjedhja e vetme per ta eshte BooooooooombA..

legenda
27-12-07, 22:23
....viktime e fundamentalizmit...


U vra Benazir Buto

http://www.kosova.com/media/bhutto.JPGRavalpindi, 27 dhjetor - Liderja e opozitės pakistaneze dhe ish-kryeministrja Benazir Buto u vra sot nė njė sulm vetėvrasės, gjatė tė cilit u vranė tė paktėn 20 njerėz. "Ajo ėshtė martizuar", tha zyrtari partiak, Rehman Malik. Buto 54-vjeēare vdiq nė spitalin e Ravalpindit. Njė televizion pakistanez tha se ajo ishte qėlluar nė kokė, njofton Rojters.


http://www.welt.de/multimedia/archive/00469/Pakistan_DW_Politik_469331g.jpg (http://www.welt.de/politik/article1497781/Schwere_Ausschreitungen_nach_dem_Bhutto-Mord.html?nr=1&pbpnr=0)

.....afer 20.000 trupa te SIGURISE qe ishin ne dispozicion qe te mbrojne
B.BUTON,nuk arriten qe te pengojne kete sulm nga atentatoret vetvrases!!!!!,20.000trupa !!!!....
atentat kunder gruas se pare qe ishte ne qeveri ne vendet islamike, e tani politikane e opozites,
-qellimet e saja ishin qe te izoloj ekstremistet dhe te ofroj nje ardhmeri me te mire per Pakistanin...
edhe pse kishte kercnime nga AL- KAIDA,,,ish kryeministresha e guximshme nuk u kthy mbrapa qellimeve te saja,duke theksuar se:
" Nuk dua te mendoj per rreziqet...perqendrohem ne shancat e ardhmerise per popullin tim."
edhe pse vllau i saj ishte vra me 1996,kurse babain ia kishin vare me 1979.

http://www.triera.net/upload/Zanimivosti/benazir_show.jpg

...radikalet dhe fundamentalistet nuk e akceptojne dot gruan ne politike....!!!!

Arb
27-12-07, 22:44
Nėse e kam memorjen e mir,.. kjo Grua vetem ka qen nje here Kryeminister e Pakistanit apo jo ?

o njeri, nese je njeri, a kaq ki me thane rreth ketij krimi a? Qysh more rrehni gjoks per fetare, ama nuk jepni as shenjat me te vogla te njerzeve...

Guri i madh
28-12-07, 00:12
qysh e kuptova nė lajme ket benazir buton e kan vra fundamentalistet islamik

Fokus
28-12-07, 01:25
Gjithė bota shikon PakistaninOpozita pakistaneze ka bėrė thirrje pėr njė grevė kombėtare, pas vrasjes sė ish-kryeministres Benazir Bhutto.
28.12.2007 00:19

"Tė gjithė pakistanezėt janė nė gjendje shoku. Tė gjithė ata qė do ti bashkohen kėsaj greve do tė tregojnė solidaritetin e tyre me vendin", ėshtė shprehur ish-kryeministri Nawaz Sharif.

"Njė grevė e pėrgjithshme do tė zhvillohet nesėr", shtoi Sharif gjatė njė konference shtypi vetėm disa ore pas vrasjes sė Bhuttos.

Ai ka njoftuar se partia e tij do tė bojkotojė zgjedhjet parlamentare, po ashtu ka kėrkuar edhe dorėheqjen e presidentit pakistanez, Pervez Musharaf.

Bashkėshorti i ish-kryeministres sė Pakistanit, Benazir Bhutto nė deklaratėn e parė qė ka bėrė pėr mediat ka qenė: "Ėshtė njė vepėr e qeverisė".

Avioni i aviacionit ushtarak pakistanez nė bord tė cilit ndodhet trupi i pajetė i ish-kryeministres Benazir Bhutto ka lėnė aeroportin e Islamabadit pėr tė shkuar nė Sukkur, nė jug tė Pakistanit. Lajmin e ka bėrė tė ditur njė funksionar i Ministrisė sė Brendshme pakistaneze. Funerali i liderės sė opozitės ėshtė parashikuar nė Larkana.

GjIlAnAsI_cSi
28-12-07, 12:28
Kete e vran... me urdher te cmendurve te zotit.. Al Qaides.. muslimanve te cmenur qe ne cdo mnyr provojn qe te kapen dhe te luftojn me boten.. keta te cmenur te zotit nuk din tjeter per veq me vra.. kta njerz dhe kta te cmenur te zotit.. duhet me i fshi nga harta kejt... kta duhet me i ki ropt ku ti ken.. se sditen njeher tjeter per veq se me vra... sa me vjen keq qe tu gjuajt me bomb e tu gjuajt me snajper.. '' Thuhet Allahu Egber..'' kur dihet qe kjo nuk lejohet nga muslimant..

Me vjen keq qe kjo ndodhi.. por.. Ju kisha lut zotit.. qe sa me shum W BUSHA:. ne amerik.. dhe sa me shum ushtar Amerikan.. dhe ato vende islamike Irak/Avganistan dhe njerzt te cmendur me i hup prej ksaj bote..

Gjithmon kam qen kunder luftes ne Irak por tani vertet i bij teper pishman.. dhe tham se pak jan tu ba ne Irak.. sa u dasht me ba Amerika...


Rroft Bushi..

Posht te Cmendurit e Zotit..

GjIlAnAsI_cSi
28-12-07, 12:35
Pas vrasjes sė lideres sė opozitės - situatė e tensionuar nė Pakistan http://rtklive.com/img/cnt/news/benazir_butto-170X130.gif

Mijėra vetė janė mbledhur nė jug tė Pakistanit, pėr tė nderuar trupin e lideres sė vrarė Banazir Bhutto qė ka mbėrritur nė fshatin e saj tė lindjes. Funerali i lideres sė opozitės nė Pakistan Benazir Bhutto pritet tė zhvillohet gjatė ditės sė sotme. Zonja Bhutto kishte thėnė se jeta e saj ishte nė rrezik kur mori pjesėn nė tubim. Ajo u vra bashkė me 20 persona tė tjerė nga njė sulmues vetėvrasės, nė Raulpindi, ku mbajti njė tubim parazgjedhor.
Liderja e opozitės nė Pakistan Benazir Bhutto do tė varroset pranė tė atit tė saj, ish kryeministrit Zulfikar Ali Bhutto, i cili u ekzekutua me varje nga qeveria ushtarake e Pakistanit tė vitit 1979. Trupi i saj ėshtė dėrguar nė shtėpinė e saj nė Larkana, distrikti Sindh ku bėhet varrimi.Dhunė nė Pakistan

Presidenti i Pakistanit, Pervez Musharraf, shpalli tre ditė zie kombėtare.

Ai bėri thirrje nė televizion pėr qetėsi, por dhuna ka shpėrthyer nė disa pjesė tė vendit, nė mėnyrė tė veēantė nė provincėn e zonjės Bhutto, nė Sindh, ku mbėshtetėsit e saj dolėn nėpėr rrugė.

Ata i vunė zjarrin rajoneve tė policisė, bankave, dyqaneve dhe makinave.

Ka pasur njoftime pėr sulme edhe nė zyrat elektorale tė Ligės Myslimane qė mbėshtet presidentin.Sharif bojkoton zgjedhjet

Tė paktėn 12 vetė janė vrarė gjatė dhunės, nė mesin e tė cilėve edhe njė polic nė Karaēi.

Nė Lahore situata ėshtė e paqėndrueshme, kurse nė Peshvar trupat e ushtrisė dolėn nė rrugė pėr tė mbajtur nė kontroll protestat.

Zyrtarėt nė SHBA bėnė thirrje qė zgjedhjet e planifikuara brenda dy javėsh tė zhvillohen sipas planit.

Por pas vdekjes sė zonjės Bhutto, udhėheqėsi tjetėr i opozitės, Nauaz Sharif u angazhua tė bojkotonte zgjedhjet.

"Sulmet mbi dy partitė mė tė mėdha kombėtare politike nė tė njėjtėn ditė tregojnė qėllimet e Musharrafit. Ka qenė njė konspiracion i primedituar."

Mė herėt, tė enjten, persona tė armatosur kishun hapur zjarr kundėr mbėshtetėsve tė kundėrshtarit tė zonjės Bhutto, ish-kryeministrit Nawaz Sharif. Nė atė incident u vranė katėr persona.

"Kjo vėrteton tani plotėsisht se nuk do tė ketė zgjedhje tė lira nė praninė e Musharrafit," tha zoti Sharif.

"Nė kėto rrethana ne kemi vendosur qė pas vrasjes barbare tė Benazir Bhuttos tė bojkotojmė zgjedhjet," tha lideri i opzitės Sharif.Hollėsitė e vrasjes

Benazir Bhutto ishte nė Raulpindi pėr tė bėrė fushatė pėr zgjedhjet e ardhshme. Ajo kishte pėrfunduar fjalimin dhe po largohej prej andej kur ndodhi atentati.

Pas disa vjetėsh mėrgim tė imponuar nga ajo vetė, zonja Bhutto ishte e vendosur pėr t'u kthyer nė skenėn politike.

Teksa po largohej ajo nuk mund tė rezistonte pa i pėrshėndetur mbėshtetėsit e saj nga dritarja e sipėrme e makinės sė saj. Dhe ky ishte njė vendim fatal. Njė person qė priste qėlloi mbi tė dhe mė pas hodhi veten nė erė.

Zonja Bhutto u ēua me nxitim nė spital dhe luftoi pėr jetėn gjatė njė ndėrhyrjeje emergjente kirurgjikale, por nuk ia doli mbanė – vdiq nė spital.Vrasja e zonjės Bhutto dėnohet botėrisht


Vrasja e udhėheqėses sė opozitės nė Pakistan, Benazir Bhutto ėshtė dėnuar ndėrkombėtarisht. Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara thirri njė sesion urgjent pėr situatėn nė Pakistan, pas vrasjes sė Benazir Bhutto-s. Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki-Moon, denoncoi atė qė e quajti sulm mbi stabilitetin dhe proceset demokratike tė Pakistanit.

Presidenti Bush tha se keqbėrėsit ishin ekstremistė vrasės qė ishin duke u pėrpjekur tė pengonin demokracinė pakistaneze. "SHBA e dėnon me forcė kėtė akt frikacak tė ekstremistėve vrasės qė janė duke u pėrpjekur tė pengojnė demokracinė e Pakistanit."

"Zonja Bhutto i shėrbeu vendit tė saj dy herė si kryeminstre dhe e dinte se kthimi i saj nė Pakistan nė fillim tė kėtij viti e vuri jetėn e saj nė rrezik,
por ajo refuzoi t'u lejonte vrasėseve tė diktonin rrugėn ku do tė ecė vendi i saj," tha zoti Bush. "Ne qėndrojmė pranė popullit tė Pakistanit nė pėrpjekjen kundėr forcave tė terrorit dhe ekstremizmit. U bėjmė thirrje (pakistanezėve) qė tė nderojnė kujtimin e zonjės Benazir Bhutto duke vazhduar procesin demokratik, pėr tė cilin ajo me guxim dha jetėn e saj," tha presidenti amerikan.

SHBA e dėnon me forcė kėtė akt frikacak tė ekstremistėve vrasės qė janė duke u pėrpjekur tė pengojnė demokracinė e Pakistanit.


Rusia tha se vrasja ishte njė ngjarje e rrezikshme qė mund tė shtojė mungesėn e stabilitetit nė prag tė zgjedhjeve nė Pakistan.

India e ēmoi zonjėn Bhutto si njė udhėheqėse tė shquar qė kishte punuar pėr pėrmirėsimin e marrėdhėnieve me Delin.

Britania e cilėsoi vrasjen si njė orė tragjike pėr Pakistanin. Kina shprehu tronditjen nga kjo ngjarje, ndėrsa Franca foli pėr njė akt tė urryeshėm.


Al Qaeda ka urdhėruar vrasjen e Benazir Buttos

Ndėrkohė ėshtė njoftuar se Al Zauahiri, numri dy i rrjetit terrorist tė Al Qaedes ka urdhėruar vrasjen e kryetares sė opozitės pakistaneze, Benazir Buto. Kėshtu ka deklaruar njėri ndėr zėdhėnėsit e organizatės terroriste, sipas tė cilit atentati u krye nga njė celulė lokale. Televizioni publik pakistanez pėr vrasjen e Butos bėri pėrgjegjės liderin e talebanėve, Bailtullah Masood.
/BBC/
| s.b & RTK staff |

Bjeshka1
28-12-07, 13:09
Bailtullah Masood i kishte derguare nje leter kercenimi kesaj para disa ditesh ne te cilen i keshte thene se do ta benin copa,copa.Edhe dje tha qe duan te me coptojne, por jam e vendosur te jap jeten per demokracine. Keshtu edeh ndodhi. Kaosi quajtur Pakistan do te vazhdoje edhe per shum vjet.

arton bala
28-12-07, 13:15
"Ka t“jep shpirte, qet shkelma"

Pershkrimi me adekuat ne syte e mi per Al Qaeda dhe TE GJITHA VLERAT per te cilat qendron kjo rryme.

Fshatari
28-12-07, 13:37
Pa e lexuar fare tekstin cfar shkruhet ne te.. dihet se kete e bejn vetem Muslimant.. se zgjedhja e vetme per ta eshte BooooooooombA..

Kur ke fatin tė kesh inteligjencė superiore(ekstreme) si gjilanasi, e keq-kupton menjėherė se kėtė e "bejn vetem Muslimant.. se zgjedhja e vetme per ta eshte BooooooooombA....".
Para disa vitesh, u vra edhe njiē kryeministėr serb nė qendėr t'beogradit. Hiē pa e lexue e pata kuptue se kėtė e bėjnė vetėm ortodoksit serb.
Kryeministėr atje, kryeministreshė kėtu ! Ku asht dallimi ?! Paj nuk ka dallim mes ordoksisė serbo-sllave(rusia po e furnizon iranin me uranium tė pasuruar pėr fabrikimin e armėve bėrthamore... furnizon vllėzrit e vetė islamist fundamentalist me booooooooombA) dhe islamistėve.
Sipas gjilanasit, edhe gjingjiēin e paskanė vra muslimant, hiē pa e lexue...!
Mund tė merrni me mend se sa "e madhe do ishte dija" e gjilanasit sikur tė lexonte...!

legenda
28-12-07, 14:42
...eshte nje HUMBJE madhe per popullin e saj,
me mahnit GUXIMI i kesaj GRUAJE TE FUQISHME,e cila me shpirt u mundua te sjell kthjelltesi,...ajo vdiq fizikisht,mirpo do te mbetet ne historin e PAKISTANIT,si


HEROINE E PAVDEKSHME.


...lufta civile shpresoj te mos merr masa edhe me te gjera,se LUFTA eshte katastrofa me e madhe e njerezimit.

GjIlAnAsI_cSi
28-12-07, 16:13
Kur ke fatin tė kesh inteligjencė superiore(ekstreme) si gjilanasi, e keq-kupton menjėherė se kėtė e "bejn vetem Muslimant.. se zgjedhja e vetme per ta eshte BooooooooombA....".
Para disa vitesh, u vra edhe njiē kryeministėr serb nė qendėr t'beogradit. Hiē pa e lexue e pata kuptue se kėtė e bėjnė vetėm ortodoksit serb.
Kryeministėr atje, kryeministreshė kėtu ! Ku asht dallimi ?! Paj nuk ka dallim mes ordoksisė serbo-sllave(rusia po e furnizon iranin me uranium tė pasuruar pėr fabrikimin e armėve bėrthamore... furnizon vllėzrit e vetė islamist fundamentalist me booooooooombA) dhe islamistėve.
Sipas gjilanasit, edhe gjingjiēin e paskanė vra muslimant, hiē pa e lexue...!
Mund tė merrni me mend se sa "e madhe do ishte dija" e gjilanasit sikur tė lexonte...!

Ohaa.a.. pata ba be mos me u kap me kto sene neper forum , po prap ju ste leni rehat.!!

Po a e dallon ti numrin 1 me at 100000 ???

1 Ortodoks u vra..

100000 Musliman u vran..


Mos be dallime me keta aman , se ma te flliqt qe jan ata te vendet islamike ska ne kete bot.. un kam nis me i urrejt teper.. e ti lej ato fucking mendime.. te >Rusis e Berthamave se so fjala per ta. eshte fjala per '' Bommbat '' qe skan te ndalur..

Guri i madh
28-12-07, 18:40
Kur ke fatin tė kesh inteligjencė superiore(ekstreme) si gjilanasi, e keq-kupton menjėherė se kėtė e "bejn vetem Muslimant.. se zgjedhja e vetme per ta eshte BooooooooombA....".
Para disa vitesh, u vra edhe njiē kryeministėr serb nė qendėr t'beogradit. Hiē pa e lexue e pata kuptue se kėtė e bėjnė vetėm ortodoksit serb.
Kryeministėr atje, kryeministreshė kėtu ! Ku asht dallimi ?! Paj nuk ka dallim mes ordoksisė serbo-sllave(rusia po e furnizon iranin me uranium tė pasuruar pėr fabrikimin e armėve bėrthamore... furnizon vllėzrit e vetė islamist fundamentalist me booooooooombA) dhe islamistėve.
Sipas gjilanasit, edhe gjingjiēin e paskanė vra muslimant, hiē pa e lexue...!
Mund tė merrni me mend se sa "e madhe do ishte dija" e gjilanasit sikur tė lexonte...!


fshatar kjo nuk kishte pozit nė pushtet ,e ky shembulli i juaj nuk krahasohet me ket atentatin nė pakistan

lyra2
28-12-07, 18:54
Barbarizmi i verber i fanatikeve shkaktoi vdekjen e nje personaliteti qe deshironte ti sillte atdheut te vet paqe, emancipimin dhe demokraci. Dhuna fanatike vrau nje grua ! Kurre e askund, nuk eshte shkruar ne KURAN te vritet nje grua e as nje njeri i pafajshem Ata qe me shume se emrin 'njerez' meritojne te quhen "egersiara", vrane nje shenjtore siq kane vrare e vrasin perdite me mijera e mijera njerez te pafajshem.....ata te cilet me dinamit ne brez, kujtojne se duke kryer barbari te tilla do shkojne ne 'Krahet e Allahut'
Te gjithe ata qe ndihen te qyteteruar dhe njerzor djejne dhimbje per kete zonje aq trime .

Fshatari
28-12-07, 19:00
fshatar kjo nuk kishte pozit nė pushtet ,e ky shembulli i juaj nuk krahasohet me ket atentatin nė pakistan
Kryeministėr gjingjiēi, kryeministreshė Butto. Krim n'serbi e krim nė pakistan.
Bohet fjalė sėpari pėr kriminel e pastaj pėr shkie ortodoks serb ose musliman pakistanez.
Gati harrova nji kriminel krishter qė pati vra dikur nji president amerikan: Kenedin; poashtu nji krishter tjetėr qe pati vra martin luter kingun...! Kjo listė mund tė zgjatet kėshtu. Po logjikoj pak si gjilanasi...!

Guri i madh
28-12-07, 19:20
Kryeministėr gjingjiēi, kryeministreshė Butto. Krim n'serbi e krim nė pakistan.
Bohet fjalė sėpari pėr kriminel e pastaj pėr shkie ortodoks serb ose musliman pakistanez.
Gati harrova nji kriminel krishter qė pati vra dikur nji president amerikan: Kenedin; poashtu nji krishter tjetėr qe pati vra martin luter kingun...! Kjo listė mund tė zgjatet kėshtu. Po logjikoj pak si gjilanasi...!fshatar kadale mos u nervozo ket benazir buton e kan vra islamistet radikal se kjo preferonte nji politik evropjane nė pakistan

e ne kemi shum raste tė atentateve po ne po flasim per rastin e fundit

qishtu oo fshatar lajmet po thojn RTL II

Bjeshka1
28-12-07, 19:29
Nje nga lideret e al-Qaida-se Baitullah Mehsud, thuhet te jete pergjegjes per krimin. Vet ka deklaruar se "ka qene nje sulm i sukseeshem", por mendohet qe al-Zawahri pergaditi planin e atentatit.100 mijera pakistanez i dhane lamtumiren e fundit ish kryeminsters e cila eshte varrosur sot pran babait te vet dhe dy familjarve tjere. Pra eshte viktima e katert nga kjo familje. Si trashiguese parshihet mbesa, bia e vellait qe edhe ai eshte vra ne menyre te ngjajshme si edhe Benazir.

Fshatari
28-12-07, 20:00
fshatar kadale mos u nervozo ket benazir buton e kan vra islamistet radikal se kjo preferonte nji politik evropjane nė pakistan

e ne kemi shum raste tė atentateve po ne po flasim per rastin e fundit

qishtu oo fshatar lajmet po thojn RTL II

Ah! Tash po e kuptoj : paska dasht me bo nji politik alla stalin ose hitlerēe (kėta dy janė evropjan... harrova milloshin...!).Po evropa asht e mbushun plot me gjak o djal!
Pakistani nuk asht n'evropė o guri i madh! Ka zakonet e veta tė vjetra sa ato t'evropės e nuk ka nevojė me imitue evropėn. Evropa nuk asht model i planetit tanė o guri i madh; ka kontinente tjera, popuj tjerė (aziatik, afrikan, amerikan...) qė jetojnė shumė mirė pa iu referue kurrė evropės.
Nuk thash qė nuk e kanė vra "islamistėt radikal" : ata qė e kanė vra janė kriminel; nuk di a janė musliman a islamist; krejt kjo asht e parėndėsi : madje mendoj qė nuk kanė hiē fe njerzit qė vrasin ne emen tė zotit. Vetėm nji gja a di: ēita magjupt e Kosovės kanė origjinėn andej nga india, pakistani, afganistani...dhe e di se si janė sjellė me shqiptarėt civilė nė Kosovė nė luftėn e fundit (1999). Ēfarė mė habiti mue ishte i shkrim kėtu diku ku thuhej "e vranė Muslimanėt". Meqenėse edhe vetė jam gjysmė muslimani "pata pėrshtypjen" se edhe unė paskam marrė pjesė nė atė atentat. Prandaj nuk duhet akuzue krejt nji fe(Musliman) aty ku duhet individualizuar krimi...!
N'katuni tem kėshtu po flitet o guri...!

sunshine
28-12-07, 23:52
Kete e vran... me urdher te cmendurve te zotit.. Al Qaides.. muslimanve te cmenur qe ne cdo mnyr provojn qe te kapen dhe te luftojn me boten.. keta te cmenur te zotit nuk din tjeter per veq me vra.. kta njerz dhe kta te cmenur te zotit.. duhet me i fshi nga harta kejt... kta duhet me i ki ropt ku ti ken.. se sditen njeher tjeter per veq se me vra... sa me vjen keq qe tu gjuajt me bomb e tu gjuajt me snajper.. '' Thuhet Allahu Egber..'' kur dihet qe kjo nuk lejohet nga muslimant..
Me vjen keq qe kjo ndodhi.. por.. Ju kisha lut zotit.. qe sa me shum W BUSHA:. ne amerik.. dhe sa me shum ushtar Amerikan.. dhe ato vende islamike Irak/Avganistan dhe njerzt te cmendur me i hup prej ksaj bote..
Gjithmon kam qen kunder luftes ne Irak por tani vertet i bij teper pishman.. dhe tham se pak jan tu ba ne Irak.. sa u dasht me ba Amerika...
Rroft Bushi..
Posht te Cmendurit e Zotit..

Gjilanas, kur tė shkruash diēka, merrė frymė nganjėherė se mos po vdes para kompjuteri!
Ėshtė shumė tragjike dhe e papranueshme vdekja e Banazir Bhutto, ama mos kceni menjėherė me sha njė pjesė e me lavdėru pjesėn tjetėr! E di ti qė tė dy anėt njė mut janė? Njerzit e ēmendur duhet eliminuar nga shoqėria e shėndoshė, por nuk ėshtė mirė tė rrini gati si tė pėlcas njė bombė diku nė botė "ja fundamentalistat", "ja muslimanėt e krisur", "tė gjithė muslimanėt terrorista" etj. etj.
Aspak nuk dua ti mbroj ata qė terrorizojnė popullatėn e pafajshme, apo ata qė kanė vra njė grua kaq burrėrore si Banazir Butto, por do isha mė i kujdesshėm nė shprehje!
Narkotikėt e lėnė drogėn vetėm duke u shėruar e jo duke u injoruar apo vrarė. Kėshtu e ka edhe puna e fundamentalistave, sa ti ngacmojnė, kanė me u rritė, fatkeqėsisht!

4peace
29-12-07, 10:54
Kur ke fatin tė kesh inteligjencė superiore(ekstreme) si gjilanasi, e keq-kupton menjėherė se kėtė e "bejn vetem Muslimant.. se zgjedhja e vetme per ta eshte BooooooooombA....".
Para disa vitesh, u vra edhe njiē kryeministėr serb nė qendėr t'beogradit. Hiē pa e lexue e pata kuptue se kėtė e bėjnė vetėm ortodoksit serb.
Kryeministėr atje, kryeministreshė kėtu ! Ku asht dallimi ?! Paj nuk ka dallim mes ordoksisė serbo-sllave(rusia po e furnizon iranin me uranium tė pasuruar pėr fabrikimin e armėve bėrthamore... furnizon vllėzrit e vetė islamist fundamentalist me booooooooombA) dhe islamistėve.
Sipas gjilanasit, edhe gjingjiēin e paskanė vra muslimant, hiē pa e lexue...!
Mund tė merrni me mend se sa "e madhe do ishte dija" e gjilanasit sikur tė lexonte...!Gjilanas, kur tė shkruash diēka, merrė frymė nganjėherė se mos po vdes para kompjuteri!
Ėshtė shumė tragjike dhe e papranueshme vdekja e Banazir Bhutto, ama mos kceni menjėherė me sha njė pjesė e me lavdėru pjesėn tjetėr! E di ti qė tė dy anėt njė mut janė? Njerzit e ēmendur duhet eliminuar nga shoqėria e shėndoshė, por nuk ėshtė mirė tė rrini gati si tė pėlcas njė bombė diku nė botė "ja fundamentalistat", "ja muslimanėt e krisur", "tė gjithė muslimanėt terrorista" etj. etj.
Aspak nuk dua ti mbroj ata qė terrorizojnė popullatėn e pafajshme, apo ata qė kanė vra njė grua kaq burrėrore si Banazir Butto, por do isha mė i kujdesshėm nė shprehje!
Narkotikėt e lėnė drogėn vetėm duke u shėruar e jo duke u injoruar apo vrarė. Kėshtu e ka edhe puna e fundamentalistave, sa ti ngacmojnė, kanė me u rritė, fatkeqėsisht!

*


I nxorra kėta dy citate pėr shkak se mendova qė janė nga mė tė arsyeshmet dhe kanė domethėnie…


Kanė domethėnie meqenėse disa, ende pa krisur (kėrcyer) e 'dijnė' fajtorin (ia bėjnė:”hopaaa”).


Tė mos harrojmė: Kjo ėshtė tragjedi dhe akt barbar, pa marrė parasysh kush e ka kryer kėtė akt barbar.

Nėse kėtė akt e kanė bėrė fundamentalistėt, mendoj qė ky akt mė sė miri i ka shėrbyer kėtij (s)piunit amerikan Musharaf. Sepse, kur ajo ishte nė ekzil, shkak i ekzilit ka qenė qeveria (hunta ushtarake) e Musharafit. Pra, jo fundamentalistėt e kanė dėbuar atė nga vendi por pikėrisht ky Musharafi. Njėsoj ishte edhe me rastin e kthimit tė saj: pengesė kryesore pėr Benazir Bhuton kanė qenė kryesisht njerėzit e kėtij farė (s)piunit Musharaf. Ēėshtja e Musharafit ėshtė sikur ajo e Putinit. Iu kanė shpenzuar mandatet e tash, prapseprap, don tė qėndrojė nė severi. Pėr dallim tė Putinit, i cili ka krijuar vet atė pushtet, Musharafi ‘don’ tė mbesė nė pushtet sepse kėtė e dėshirojnė ‘miqtė’ e tij tej ‘pusit tė madh’ (Atlantikut).

Dikush paska thėnė se ajo u mbyt pėr shkak se ishte grua, gjė tė cilėn (gjoja) nuk po e durojkan “fundamentalistat”. Ky mendim nuk qėndron. Sė paku jo ploteėsisht. Jo plotėsisht meqenėse tė qenit grua ka qenė njėri ndėr motivimet mė tė fundit pėr vrasjen e saj.

Nė anėn tjetėr, e ndjera Bhutto, fajet pėr vrasjen e saj i ka vet. Sepse ka qenė e kėrcėnuar pėr disa herė me radhė. Ka qenė e paralajmėruar nga tė gjitha anėt pėr tė pasur kujdes. Sepse ka pasur shumė armiq. Kurse ndėr armiqtė mė tė mėdhenj tė saj ka qenė dhe ėshtė qeveria (hunta ushtarake) e Musharafit. Tash, pėr kėtė (s)piun si kundėrshtarė kanė mbetur vetėm “fundamentalistėt”.Po e fus nė thonjėza, sepse ndėr ta ėshtė populli i frustruar. Sepse mbretėron kaos, padrejtėsi, krizė ekonomike, krizė…. E ndėr krizat mė kryesore, si ēdokund nė botė ėshtė kriza shpirtėrore.

Sipas mendimit tim ky dhe ka qenė gabimi mė i madh i saj: Nė vend qė ta sulmojė Musharafin, ajo nė njė farė mėnyre e sulmoi vet popullin. Popullin “fundamentalist”. Kėtu pra kemi tė bėjmė me Ligjin e Shkakut dhe Pasojės. Nuk janė Shkak “fundamentalistėt” por ata janė Pasojė e huntės ushtarake musharafiane. Shkaku ėshtė Musharafi dhe puna e tij qė e bėn nė shėrbim tė “miqve”. Shkaku len Pasoja. Pasojat janė radikalizimi i popullit.


Gjitha tė mirat!


***

hawk
29-12-07, 17:29
[quote=Bjeshka1]
Nje nga lideret e al-Qaida-se Baitullah Mehsud, thuhet te jete pergjegjes per krimin. Vet ka deklaruar se "ka qene nje sulm i sukseeshem", por mendohet qe al-Zawahri pergaditi planin e atentatit.
[quote]


Sot al-qaeda eshte terhequr nga autoresia e krimit.
Analiste te njohur kane vene ne dukje se e ndjera kryeministre ka qene ajo qe sebashku me ISI-sherbimet sekrete pakistaneze-dhe me fonde te USA e me nderhyrjen e CIA-s qe kane krijuar talebanet.
Vete zonja i ka deklaruar presidentit Clinton se ato jane faktor stabiliteti per rajonin,Afganistanin,Pakistanin.Talebanet si produkt amerikano-pakistanez jane perdorur pasatj kunder BS-se dhe Indise ne Kashmir.

Largimi i Butos solli ne pushtet nje diktature ushtarake qe nga 2001 ka perfituar 10 miliard dollare nga USA si rrezultat i luftes kunder terrorizmit.

Nuk mund te mohojme se ardhja e saje ne Paksitan nuk shikohej me sy te mire nga talebanet,krijesta e saja,por ai qe e pesoi me shume ishte presidenti Musharraf.
Vrasja e bere me nje plumb ne koke sipas atyre qe kane shoqeruar ishte e pamundur te organizohej nga njerez qe udhetojne me gomere me kallash ne sup.
Kushdo mund te beje atentate dhe t'ja atribuoje al-qaedas.Kjo tashme eshte moda.
Ajo cka duhet theksuar eshte se vrasja e saje me shume se al-qaedan forcon presidentin i cili centralizon pushtetin akoma me tej duke marrur masa me te forta represive gjoja ne luften kunder terrorizmit.Nuk me duket al-qaeda organizate kaq e sofistikuar dhe kaq injorante njekohesisht. Eshte pak a shume skenari politik i pas 11 shatorit ku Bush justifikonte veprimet e veta gjoja per te siguruar popullin amerikan por duke pushtuar Afganistanin nje shtet strategjik ne Azine Qendrore,e duke pushtuar Irakun,pra duke vendosur trupat e veta per ta kthyer detin Arabik ne liqe Amerikan.Apo edhe suksesi i Sarkozy ne France si ministri qe shtypi nje rrevolte misterioze dhe te pamundur te organizohej spontanisht nga disa rrugac.
Menyra me e mire per te fuqizuar pushtetin,per te justifikuar luften dhe dhunen eshte krijimi artificial i saje.
11 Shtatori fitues te vertete kishte administraten Republikane dhe jo al-qaedan e cila sinqerisht nuk mund te organizmonte kurre nje atentat te atille e vetme.
Historia amerikane eshte e mbushur me precedente te tilla pa patur nevoje te shkohet ne vrasje te lidereve.Duket se Pakistani ka metoda me te dhunshme por ama te ngjashme.
Ne mos Musharraf,dikush tjeter do ti zere vendin duke perdorur masa represive,dhune.
Keshtu bente edhe Enveri kur vriste prifterinjte,kishte gjithmone nje justfikim per te ndermarre masa te atilla e per te forcuar pushtetin duke zhdukur mendimin e lire kundershtues.

E persa i peket "xhamise se kuqe" ajo para pak kohesh u sulmua nga forcat ushtarake pakistane ku u vrane imami i famshem dhe disa pjesetare te xhematit,ne vazhdne e luftes ndaj terrorizmit te financuar me dollare amerikan.
Nuk e di se cfare ka mbetur ne ate xhami te shkaterruar per te vrare Bhuton.

Pakistani ka humbur nje lider.
Al-Qaeda ka fituar rritjen e represionit nga Musharraf dhe humbjen e mbeshtetjes ne popull qe ajo gezon ne ate vend.
Prandaj me duket se fituesi i vertet eshte Musharraf ose zevendesi i tije i ardheshem.
Si gjithmone humb populli i gjore...

Preshevar
03-01-08, 14:42
o njeri, nese je njeri, a kaq ki me thane rreth ketij krimi a? Qysh more rrehni gjoks per fetare, ama nuk jepni as shenjat me te vogla te njerzeve...

O "njeri" nese je njeri, thojn mos e shit lekuren e ariut para se ta mbysėsh ate... e kush e vrau Benazir Buton s'dihet ende, ndoshta e vrau vet Musharafi (klyshi i Bushit) ndoshta edhe vet Amerikanet.. e ndoshta edhe Al-Kaida pse jO ?

Pse jan ata 'fetar' si ka faj askush,.. mue ata jeten fetare nuk ma rregullojn me sa e di. Pra mos akuzoni kot. Dhe mos e akuzoni fejėn Islame per ket akt barbar.. se Profeti i Islamit ka then: Me para prishne Kabėn (kiblen nė Mekė) se ta mbysni 1 njeri te pafajshėm. Tash gjeje vetėm 1 musliman i cili do te deshironte ta prishte Qabėn e pastaj ta vriste nje njeri te pafajshem siq ka qen e ndjera Buto ?!

Bjeshka1
08-01-08, 11:35
Ėshtė ndezur fitili i Pakistanit

Shkruan Sabri Godo
Tirana Observer

Prej kohe e kam shikuar Pakistanin si pikėn qė mund tė prishė ekuilibrat nė Azinė Jugore e Qendrore. Kėtė mendim e shfaqa nė njė konferencė nė Malin e Zi nė mėngjesin 2 nėntorit tė vitit tė kaluar. Nė mbrėmjen e asaj ditė presidenti Musharaf shpalli gjendjen e jashtėzakonshme. Disa miq bėnė humor, duke thėnė se unė duhet tė kisha lidhje tė mistershme me Pakistanin. Unė thashė se ēdo vrojtues qė ndjek zhvillimet nė botėn e sotme do tė arrinte nė pėrfundimin se Pakistani ėshtė realisht vendi qė mund tė kthehet nė njė vullkan me lavėn tė pėrhapur larg. Kjo tashmė ndodhi dhe u bė e dukshme pėr tė gjithė me vrasjen e Benazir Bhutos. Brenda pak orėsh ngjarja vuri nė alarm gjithė kancelaritė e shteteve. Presidenti Bush, qė ka njė angazhim tė fortė nė Pakistan, mblodhi menjėherė Kėshillin e Sigurimit kombėtar. Ndonjė analist i nxituar e quajti vrasjen e Bhutos si fillimin e Luftės sė Tretė Botėrore.


****

Pakistani ka njė sipėrfaqe prej 804 mijė km2. Ka nė kufi Indinė, Afganistanin, Iranin, Kinėn dhe njė dalje prej 100 km nė detin Arabik, pra, Pakistani ndodhet ndėrmjet fuqive tė mėdha tė Azisė dhe nė afėrsi imediate me zonėn ku bėhet luftė kundėr terrorizmit. Ėshtė vendi i gjashtė nė botė pėr nga popullsia, 151 milion banorė, me tendencė rritje tė shpejtė. Republika Islamike e Pakistanit zotėron bombėn atomike dhe ka zhvilluar tre luftėra me Indinė pėr Kashmirin. Ka njė rritje ekonomike prej 7 pėr qind nė vit, por tė ardhurat shpėrndahen keqas, gjė qė e ushqen revoltėn e shtresave tė gjėra. Vendi ka kaluar disa herė me dhunė e trazira nga diktatura ushtarake nė demokraci. Aktualisht sundon presidenti Musharaf, mik i deklaruar i SHBA-sė, por qė ndoshta bėn njė lojė tė dyfishtė: merr nga SHBA njė miliard dollarė nė vit, kryesisht si ndihmė ushtarake pėr tė luftuar terrorizmin dhe nė tė njėjtėn kohė nuk bėn ndonjė sulm tė vėrtetė.

Nė kufirin prej 2400 km me Afganistanin gėlojnė talebanėt dhe Al Kaeda, mbase prej andej lėshon hera-herės mesazhet e tij Bin Ladeni. Duket se Musharafi i shėrben mė tepėr fronit tė vet. Faktor i fortė destabilizues ėshtė radikalizmi islamik. Kjo situatė e brendshme e lėkundur, pozicioni gjeopolitik, zotėrimi i bombės atomike, e kanė bėrė Pakistanin njė nyje qė vėzhgohet me interes tė veēantė nga politika botėrore, sidomos SHBA.

***

Gjuha zyrtare nė Pakistan ėshtė anglishtja, por populli flet gjuhėt e veta. Nė gjuhėn e popullit “Benazir” do tė thotė “e pashoqe”, “e paarritshme”. Sipas besimit islam, emri vjen me frymėzimin nga qielli dhe duhet tė thotė ēka njeriu qė mban emrin, ē’ėshtė e ē’do tė jetė. Benaziri e ka mbajtur mė se miri emrin e vet, ajo ishte e pashoqe. Nė botėn islame, prej njė miliard e dyqind milionė frymėsh ajo ishte e vetmja grua qė arriti tė bėhej kryeministre. Ajo pėrfaqėsonte krahun demokratik nė Pakistan, kundėr radikalizmit tė errėt fetar dhe kundėr juntave tė gjeneralėve, qė tė dyja tepėr tė forta pėr t’u thyer. Ajo e ndjeu rrezikun dhe prapė nuk u ndal.

Kush e vrau Benazirin?
Ndofta kjo nuk do tė zbulohet kurrė, njėlloj si me Kenedin. Vrasja e saj ka dy synime: sė pari tė zmbrapset demokracia nė sistem; sė dyti tė zmbrapset gruaja si qenie. Pra goditja s’ka tė bėjė me eliminimin fizik tė njė personi, por me pėrplasjen e ideologjive. Pikėrisht pėr kėtė vrasja e Benazirit duhet tė shihet si njė ndezje fitili, nė njė vend si Pakistani, ku janė pjekur kushtet pėr ndezjesh e hapet.

Meqė ndeshja duhet parė si e hapur, ē’pritet tė ndodhė mė tej nė Pakistan? Me sa duket presidenti Bush do tė mbėshtesė pėrkohėsisht pėrsėri Musharafin, si i vetmi faktor qė mund tė vendosė njė farė rregulli nė Pakistanin e trazuar nė thellėsi. Mirėpo Musharafi ka urdhėruar tė qėllohet pa paralajmėrim kundėr kujtdo qė demonstron nė rrugė dhe ai e ka tė vėshtirė tė heqė nga vetja akuzėn popullore si vrasės i Benazirit. Nė gjendjen ku ka rėnė Pakistani, Shekspiri do tė thoshte: Intrigė je nė kėmbė, pa merr ē’rrugė qė tė duash. Bushi i bėn thirrje Musharafit tė hyjė nė rrugėn e demokracisė, sepse Amerika beson vetėm nė demokracinė si sistem qė vendos stabilitet. Po nuk dihet nėse Musharafi nuk do, apo nuk mundet tė hyjė nė kėtė rrugė, Gjithsesi, shanset qė Pakistani tė hyjė nė rrugėn e demokracisė pothuaj u shuan me vrasjen e Benazirit. E ardhmja e atij vendi duket e errėt. Zgjedhjet qė do tė mbahen mė 18 shkurt mund tė sjellin njė farė stabiliteti tė pėrkohshėm, por edhe mund tė ēojnė nė njė rindezje tė ashpėr tė konfliktit.

***

Gjendja e sotme nė Pakistan
Prej kohe e kam shikua Pakistanin si pikėn qė mund tė prishė ekuilibrat nė Azinė Jugore e Qendrore. Kėtė mendim e shfaqa nė njė konferencė nė Malin e Zi nė mėngjesin 2 nėntorit tė vitit tė kaluar. Nė mbrėmjen e asaj ditė presidenti Musharaf shpalli gjendjen e jashtėzakonshme. Disa miq bėnė humor, duke thėnė se unė duhet tė kisha lidhje tė mistershme me Pakistanin. Unė thashė se ēdo vrojtues qė ndjek zhvillimet nė botėn e sotme do tė arrinte nė pėrfundimin se Pakistani ėshtė realisht vendi qė mund tė kthehet nė njė vullkan me lavėn tė pėrhapur larg. Kjo tashmė ndodhi dhe u bė e dukshme pėr tė gjithė me vrasjen e Benazir Bhutos. Brenda pak orėsh ngjarja vuri nė alarm gjithė kancelaritė e shteteve. Presidenti Bush, qė ka njė angazhim tė fortė nė Pakistan, mblodhi menjėherė Kėshillin e Sigurimit kombėtar. Ndonjė analist i nxituar e quajti vrasjen e Bhutos si fillimin e Luftės sė Tretė Botėrore.

Vrasja e Kenedit 44 vjet mė parė shtangu botėn, por nuk rrezikoi paqen. Falė institucioneve tė vetė tė patundura nuk pati ndonjė tronditje tė rendit as brenda SHBA-sė. Njė tjetėr vrasje e madhe e shekullit, ajo e kryeministres sė Indisė, Indira Gandi, kaloi gjithashtu pa pėrmbysje tė brendshme dhe efekte jashtė, sepse tė tilla ishin kushtet nė vitin 1984 nė atė rajon tė botės. Kurse sot, vendi i ngjarjes dhe kushtet e kohės tė japin arsye tė mjafta pėr tė thėnė se vrasja e Bhutos do tė ēojė nė zhvillime dramatike dhe tė paparashikuara.