PDA

View Full Version : Muzik folklorike


uck_aksh
26-10-06, 00:03
http://www.rapsodet.com/

Dilaver
19-10-07, 18:17
AUGUSTIN UKAJ - Nusja e qika jan kunata (http://www.youtube.com/watch?v=Eth47WPX_t8&mode=related&search)
Eeeeej nusja e qika po jan kunata
Tuj kuven o j’ka nxon nata

Oh te dyjat bashk po kuvenin
Ku t’ja bajm o jaranit venin

Ku t’ja bajm jaranit venin
Thojke nusja n’qeler temin

Ooo krisi gardhi o lehi qeni
Sa mir nusja burrin ma rreni

Ooo mir nusja burrin ma rreni
S’qohet burri per t’lehne qeni

Krisi gardhi o na y thy huni
Qka i tha nusja atij burri

Qka i tha nusja atij burri
Na ka ardh po i mac katuni

O na ka ardh po i mac katuni
Oh mor njeri a t’dal ta tuti

Kur ka dal e shkreta n’oborr
Ooo s’ish kon mac ore haj, paska dal macorr

panta_rhei
27-10-07, 20:32
S'kam kujtu se m gjen' pranvera (http://www.rapsodet.com/Tjera/Shaqir%20Cervadiku/Shaqir%20C%EBrvadiku%20S'kam%20kujtue%20se%20vjen% 20pranvera.rm)

luckyman
27-10-07, 21:09
Marash Krasniqi

http:www.youtube.com/watch?v=T3X2UQvVt54

panta_rhei
03-11-07, 19:54
Tinguj burimorė (http://muzika.studentet.info/s2/Kenge%20Patriotike%202/Instrumentale.MP3)..........

Dilaver
14-11-07, 00:49
AUGUSTIN UKAJ Na u qu rrushja nė sabah (http://www.radiobota.com/files/Augustin_Ukaj_-_02_-_U_qu_Rrushja_ne_sabah.mp3)

Na u qu rrushja heret ne sabah
Rroki siten me bismilah

Bismilah o mori ti site
Me duer t’bardha ta kam ngjite

Me duer t’bardha ta kam ngjite
Plot hallhale me bylyzyke

Me hallhalle me bylyzyke
Cka don njeri per sille me t’qite

Cka don njeri per sille me t’qite
A don pulen me ta myte

A don pulen me ta myte
A don petlla e fli te gruit

O spo du as pul as petlla
por ti dua sy e vetlla

Na u qu rrushja ne sabah
Kapi magjen me bismilah

O te magj'ja koka shkue
Djali i magjen ja ka zapue iiuuuu


Lshoja dades magjen
Dada……

…..nuk e kuptoj tekstin

panta_rhei
07-03-08, 21:26
http://youtube.com/watch?v=8FiuWoTX1Hw

p.s. sipas mendimit tim Kėta pėr Kulturėn Kombėtare janė Institucion mė vete

natyra
25-03-08, 22:46
Agim Gashi: duke i kenduar Republikes Kosoves - 07-1990-92-tes-ne Kaqanik...
ky kengtar shum i njohur ne rapsodin folklorik ishe i burgosuar politik, vetem, e vetm qe i kendoi trimerise dhe patriotizmit kombtar shqiptar...! Lavdi ketij heroi te gjall...


http://www.youtube.com/watch?v=qQZBp5qSFZs

Respekt per ju z.Agim Gashi gjithmon me kengen dhe patriotizmin e shquar shqiptar.....jetoni dhe gezoni sot ni kosove te lire Dardane


Jufalemnderit
Natyra

natyra
25-03-08, 23:12
Ketu nje grup kengtar te rinje,ne nje darsem-duke i kenduar te kaluares Kosoves-dhe te pavdekurit Dr.Ibrahim Rugoves...
*******LAVDI KETIJ BURRI TE RRALL SHQIPTAR*******

http://www.youtube.com/watch?v=tAOGe_ADaXw&NR=1

Gjithmon Kemi per tu Krenuar me Ty o Baba i Kombit shqiptar i faqes bardh Dr.Rugova.LAVDI

Me nderime bija nga Rugova

Natyra&Hajla

natyra
25-03-08, 23:36
Ja dhe nga ni tjeter kengtar i njohur gjithashtu Rifat Berisha duke i kenduar te bukures Dr.Ibrahim Rugoves...LAVDIIIII

http://www.youtube.com/watch?v=tAOGe_ADaXw&NR=1


Gjithmon ka per ta kujtuar Rugova Kreshnike e tere Kosova DARDANE

Natyra

Dilaver
29-04-08, 00:05
Nikollė Nikprelaj - Qou Malsi he t’shitoftė Zana (http://www.youtube.com/watch?v=AfIhDXCbOyM&eurl=http://www.la-jovencita.com/videos/video/AfIhDXCbOyM)


.
.
.
.
.
.
Qou Malsi he t’shitoftė Zana
Veshu n’shpata n’jatagana
Don me t’djeg me t’ba hi
Dergut Pasha me ushtri


Q’ėshtė kjo shtiz qė po e prek qiellin
Ni shqiponjė po flet me diellin
Nė Deqiq me flamur n’dor
Dedė Gjo Luli me malsor
.
.
.
.
.

panta_rhei
05-06-08, 00:42
http://youtube.com/watch?v=8FiuWoTX1Hw

p.s. sipas mendimit tim Kėta pėr Kulturėn Kombėtare janė Institucion mė vete

T'Bijt' e Sefės (http://freenet-homepage.de/arberia/ajshe.mp3) :smile:

Preshevar
05-06-08, 08:46
Kreshtat e Kosovės, nga martirėt Beqir Gashi dhe Mujė Krasniqi !


http://youtube.com/watch?v=cv1Jo6EMDlA

Dilaver
08-08-09, 22:46
Prej ni shpati i lshova sytė

bUF8q0Fow5w


Kėndojnė rapsodet: Bajrushi, Zenuni, Qamili


Prej ni shpati i lshova sytė
Kur t’i pashė rruzat nėr fytė

Kur t’i pash rruzat nėr fytė
Krejt prej mėnes jom habitė

Krejt prej mėnes jam habitė
Kom qu doren o allti o me qitė

Kur e nxora alltin prej rrethi
M’u mbush mendja oro me i ra veti

M’u mush mendja vetėn me mytė
Shpejt syzeza oro m’u avitė

Shpejt syzeza o m’u avitė
Djal i dadės mos u habitė

Djal i dadės mos u habitė
Smut jom kon qe pes javė ditė

Smut jom kon oro qe pes jave
Nuk je ardh daden me pae

Me pas ardh djalo dej te ara
O ish qu dada e te kish dalė pėrpara

Guri i madh
08-08-09, 23:18
Baresha vetem muzika (http://www.youtube.com/watch?v=AYezo1aOiUw&feature=related)

Guri i madh
08-08-09, 23:30
i pa zavendsushmi FATMIR MAKOLLI valle me qifteliMelodi instrumentale me cifteli (http://www.youtube.com/watch?v=45CwRE9l71A&feature=related)

Guri i madh
08-08-09, 23:34
Nysreti & Dani - Destan Begu (http://www.youtube.com/watch?v=OBArDuXhjl0&feature=related)

panta_rhei
23-11-09, 16:56
UD61I_VuM1k

Agolli
25-11-09, 09:23
P9GeUiJeeNA&feature

Agolli
25-11-09, 11:24
FspmKMTOIyg&feature

Agolli
25-11-09, 11:29
JyZp9tliijU

Gega 1
02-12-09, 21:20
Bajrush Doda - Muje Mehmetit
http://www.youtube.com/watch?v=YM7sup88sGw

Gega 1
05-12-09, 20:26
Mleqani - Po i bjen era http://www.youtube.com/watch?v=HpfSRMz7Zik

Gega 1
05-12-09, 20:31
Augustini - NIKOLITA (Deme Hasani) http://www.youtube.com/watch?v=oDaF17YKha8

Gega 1
05-12-09, 21:22
Mleqani & Aferdita Demaku - Vajtimi i Avdise ( OSO KUKA ) http://www.youtube.com/watch?v=bIbsls_dzAo

Gega 1
05-12-09, 21:41
Ibish Mulaku - Aga Imeri http://www.youtube.com/watch?v=KyM-BcI48pI http://www.youtube.com/watch?v=lFP8bf4fXho&feature=related

Gega 1
06-12-09, 17:28
Mleqani - Jakup Ferri

http://www.youtube.com/watch?v=Uc-UrW3b5Vk

Lypesi
07-12-09, 12:50
vlRLuGCqJMk&feature=related

Lypesi
07-12-09, 12:52
D7isVBV_JJE

Gega 1
13-12-09, 19:24
Augustini - Cka po i thote Dema Kadrise

http://www.youtube.com/watch?v=o_SeDOgaZgk&feature=related

Gega 1
13-12-09, 19:32
Dervishi - Kamber Loshi

http://www.youtube.com/watch?v=vgWeVPIrXwQ

Gega 1
13-12-09, 19:56
Salihi e Ferizi - Selman Lita

http://www.youtube.com/watch?v=_GsSsQQBk6s&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Ips37MjA-wk&feature=related

Gega 1
13-12-09, 20:14
Zoti ia bafte drite atij qe e ka sjelle ket kang ne Youtube!...shume e kam lype ket
kang e s`mujsha me gjete...
E kendojne kush e kendojne,vec mue m`doket ma se miri e kendojne
te bijte e Sefes.


Mleqani - Muja e Halili

http://www.youtube.com/watch?v=JJ9cugpPmjk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=4iwS085oIqk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Nw0cd8jPvig&feature=related

Gega 1
13-12-09, 21:40
Edhe kjo e Mujes dhe Halilit, shume,shume e mire.

Mleqani - Arnaut Osmani

http://www.youtube.com/watch?v=JNUY76pInJ0

http://www.youtube.com/watch?v=VdGVu7cvXh8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=nW1GeLNomH8&feature=related

panta_rhei
05-02-10, 17:35
HuG09KCioQw

panta_rhei
07-02-10, 20:34
KZ5o5gq5NlA

Rozafa
07-02-10, 21:16
E degjoj ndonjehere kete kenge,ngaqe babai im i binte qiftelise dhe kendonte !

o_SeDOgaZgk&feature

Rozafa
07-02-10, 22:01
Edhe ky Hashimi hiq s'po diiii :smile:

fvx3gdbjCe4

Makresh
07-02-10, 22:09
Salih Bajram-Krasniqi "Ēanakale"
Rapsod i Paharruar ( Text )

Beteja e Ēanakkalesė
(1915 - 1916)
Pa dyshim se ata qė kanė dėgjuar apo lexuar pėr betejėn e Ēanakalasė
e cila u zhvillua nė Luftėn Parė Botėrore gjatė viteve ( 1915-1916)
nė mes forcave detare angleze tė pėrkrahura edhe nga anijet franceze me gjithė ushtrinė dhe makinerinė luftarake tė fuqive aleate tė Antantės,tė cilėve me potencial njerėzor u arritėn ndihma me vullnetar edhe nga vende shumė tė largėta si Australia dhe Zelanda e Re. nė njėrėn anė dhe, nga ushtria Osmane nė anėn tjetėr, pajtohen se kjo ishte njė operacion i jashtėzakonshėm e cila pėrfundoi me fitoren e ushtrisė Osmane, pėrkundėr viktimave tė mėdha nė tė dy anėt.

Dėgjim tė kėndshėm,. !


PJ2okDgQAbU&feature=related

Dilaver
10-03-10, 22:19
Liri Rasha - Oj syzeza moj vetull hollxcmXShZsdZQ

Idila
12-03-10, 13:27
..nė bahēen tėnde 40 rrėnjė mollė seē u rrit kjo ēupė po ma bėn me dorė
oh mos ma bėj me dorė se na shohin bota dhe nuk e di ēfarė thonė...

http://www.youtube.com/watch?v=qN3HSunR_Cw&feature=related

...bota le tė thonė, le t`thonė ēfarė tė duan neve njėri tjetrin mė shumė do ta duam....

Guri i madh
12-03-10, 15:13
Imer Popovci - Bedri Karaxha, Muharrem Duraku, (http://www.youtube.com/watch?v=Vwb96ThSOZc&feature=related)

Guri i madh
12-03-10, 15:20
Keng Per Ahmet Delin Pjesa I - Bedri Karaxha , ... (http://www.youtube.com/watch?v=JGJi5rGfkL0&feature=related)

Keng Per Ahmet Delin Pjesa II - Bedri Karaxha ,... (http://www.youtube.com/watch?v=hMwrp1fHXMQ&feature=related)
me vones e gjeta pjesen e par per ata e ndryshova postimin

Guri i madh
12-03-10, 15:37
kenge per tahir meha -kenduar nga mihl krasniqi (http://www.youtube.com/watch?v=b9KwfoqNbvY&feature=related)

Gega 1
26-06-10, 22:56
Sr4Jm8QvPtE&feature=related

2bsLFOqSCyo&feature=related

pPdgX1GdXy8&feature=related

Yamm9gAC39o&feature=related

LH_7OcfIlwA&feature=related

Gega 1
26-06-10, 23:59
9uzr1yX4-t4&feature=related

u5FcqwBExpI&feature=related

Gega 1
27-06-10, 00:30
MBMAajc6C9U

Peja-Boy
27-06-10, 07:12
XFvzaG7mNws

panta_rhei
06-09-10, 19:11
bKzdkfwzgn4

elvio
09-12-10, 23:26
http://www.youtube.com/watch?v=2co7K18DoIg

Qika^Me^Kule
19-12-10, 22:08
Ja dhe nga ni tjeter kengtar i njohur gjithashtu Rifat Berisha duke i kenduar te bukures Dr.Ibrahim Rugoves...LAVDIIIII

http://www.youtube.com/watch?v=tAOGe_ADaXw&NR=1


Gjithmon ka per ta kujtuar Rugova Kreshnike e tere Kosova DARDANE

Natyra


Me permallove me kete kange.....:frown: Me kujtohet si sot... sa her qe e mershim rugen per te shku ne ks... babai im... e lishon kete kang... nga nje here i hojshna pse bre vetem kete kang... po e lishon a nuk ke tjeter a??? me thoje shuj ti se tybe din cka asht kanga e mir...ti... hmmm vertet e paska pase me te drete.... se me vdekjen e te ndjerit tone te pa haruar Dr. ibrahim Rugova :frown::frown: e tere kosova vdice me te.....

E mallkoi zoti kosoven Mbase vdekjes se te ndjerit.....

Makresh
20-12-10, 00:07
bKzdkfwzgn4

Aaaaaaaaah nonen qafirave, paska piskat njonji n'fillim. :)

Zana_ch
20-12-10, 09:49
http://www.youtube.com/watch?v=dqQ4eJBQHtU&feature=related

Qika^Me^Kule
20-12-10, 18:08
Hmmm......... Kangaaaaaaaaaaaaa qe babai im e don me se shumti....:frown:

2YOxsc8F-Ng&feature=related

elvio
26-12-10, 20:02
http://www.youtube.com/watch?v=2co7K18DoIg&feature=related

Hajra
04-01-11, 14:46
http://www.youtube.com/watch?v=bIbsls_dzAo&feature=related

Hajra
04-01-11, 14:52
xBj6TWOV3L0&feature

Hajra
04-01-11, 14:54
Uwfx1uYgIXI&feature

Hajra
04-01-11, 14:54
YwaxalFQfUI&feature

valiii
04-01-11, 19:43
Pa ofendime... Kete muzike e ndegjoni me zorr, apo njemend ju pelqen?

Hajra
04-01-11, 20:04
Pa ofendime... Kete muzike e ndegjoni me zorr, apo njemend ju pelqen?

Kete e ndegjoj nganjehere per hier te gjysherve tane dhe per hier te se kaluares sepse per te ecur para nuk guxoim te harrom te kaluaren, perndryshe na gllaberon harresa.

Keto kenge mbajten flaken e patriotizmit gjalle shekuj me radhe qe edukuan dhe frymzuan popullin tone.Sa ndegjoheshin keto kenge nderi dhe morali ishi ne nivel shum ma te nalt se sa sot.

Hajra
04-01-11, 20:33
A2LLnN2Frok

Albonita
05-01-11, 07:56
Pa ofendime... Kete muzike e ndegjoni me zorr, apo njemend ju pelqen?


Une asgje spo them ..vec kojken e postova!

BPTHyqcM9zA&feature

Hajra
08-01-11, 20:34
UPCyWa1k98w

JaneDahliaDoe
27-01-11, 14:43
Valbona Kelmendi- Dola me shetit nė bahqe

http://*****youtube*****/watch?v=rcrHYez133U&feature=related

Rozafa
28-05-11, 14:18
jTUJh4RTa5k

Hajra
23-06-11, 15:47
0r3U3uUY0Xc&feature=related

Hajra
23-06-11, 15:57
64iiKKk-ZZU&feature=related

Hajra
23-06-11, 16:05
rbk8KrkVw8E&feature=related

Hajra
23-06-11, 16:09
TxoQKe7fddU&feature=related

Guri i madh
23-06-11, 16:46
Zef Beka - Kenga ė Malsis Madhe (http://www.youtube.com/watch?v=Ddzqeq4VcrY)

Hajra
23-06-11, 16:47
r1N47kv1MxU

Hajra
23-06-11, 16:49
3wISmJ_Cjbk&feature=related

Gega 1
23-09-11, 20:25
XdExvRkaDSM

Gega 1
23-09-11, 20:36
I3_k5g_615w&feature=related

Gega 1
23-09-11, 20:59
HpfSRMz7Zik&feature=related

Skyfter
30-09-11, 17:22
hauhauhauhauahauahaa :biggrin::biggrin:


PvvsuZ9RgMU
http://youtu.be/PvvsuZ9RgMU

Hajra
03-10-11, 20:00
jR0Wb4n7f3Q

Hajra
03-10-11, 20:20
Xgh0xH11ccU&feature=related

Antika
09-10-11, 11:10
H_KFUbTet0U&feature=related

Antika
09-10-11, 11:21
DucDVy5IDZo

Hajra
15-02-12, 19:13
rxUQ0dTokIc&feature=related

Bajlozi i Zi
28-10-12, 19:49
hwKwf7aAObE

schütze
16-06-13, 20:42
nese ka dikush naj keng te vjeter nga Kajtaz Hoti me Rifat Dragen

Dardanesha
12-09-13, 21:37
http://www.youtube.com/watch?v=ZYKf_uTDCK4


Sdi a e qellova zhanrin :rolleyes:

Dardanesha
26-12-13, 14:08
http://www.youtube.com/watch?v=BYjrFHOsr9c

Dardanesha
26-12-13, 14:13
http://www.youtube.com/watch?v=vGkbLqZ4tt8

Harisi
09-01-14, 08:04
CUmAkD_66tg

Harisi
09-02-14, 10:49
zNTe7qkIZ8g

Harisi
13-09-17, 18:39
GziRxGzGrMY