PDA

View Full Version : Kurdistani- A meritojnė kurdėt tė kenė shtet?


Bjeshka1
20-10-07, 09:08
Shoh ketu qe shume e qajne hallin Palestines dhe mendoj qe meritojne te jene shtet, por nuk po i shoh shqiptaret te qajne hallin e 30 000 000 kurdve qe me shekuj diskriminohen, vriten, debohen....nga vendlindja e tyre?!
A mendoni se edhe keta duhet te kene nje shtet te vetin?

Preshevar
20-10-07, 17:04
Po e meritojn... edhe pse kan shuuum dallime mes tyre si psh: kurdėt e Turqis me ata tė Irakut e tė Iranit qė kan pranuar tradita e kultura tė vendit dhe mė nuk kan nje tradit te perbashket perveq se identifikohen si "kurd".
Por nuk jan gati as Turqia, as Iraku e as Irani qė ti lejojn e te formojn nje shtet sepse me sa di un, "Kurdistani" eshte toka me e pasur nė at rrethinė. Kan shum burime tė ujit qė shkepėn n'tana ant. Dhe keto shtete kan frik qė nje here si t'behet shtet "Kurdistani" ata do ti privatizojn me ket burim dhe nese nuk i privatizojn at here do t'jav shesin edhe ujin qka eshte normale n'ket rast.

4peace
21-10-07, 15:12
*


Harrova tash kush e hapi tek shoqerorja "liria ime fillon aty ku mbaron liria jote..."


Une iu pergjigja: "Liria ime fillon aty ku fillon liria jote dhe mbaron aty ku mbaron jotja". Sepse nese une per vehte deshiroj lirine, ate duhet t'ia deshiroj edhe tjetrit. Pra, edhe kurdeve e te gjithe popujve te roberuar...


Gjitha te mirat!***

ATEIST
21-10-07, 15:24
*


Harrova tash kush e hapi tek shoqerorja "liria ime fillon aty ku mbaron liria jote..."


Une iu pergjigja: "Liria ime fillon aty ku fillon liria jote dhe mbaron aty ku mbaron jotja". Sepse nese une per vehte deshiroj lirine, ate duhet t'ia deshiroj edhe tjetrit. Pra, edhe kurdeve e te gjithe popujve te roberuar...


Gjitha te mirat!***

NESE ESHTE LIRIA IME TE ULEM NE KETE KARRIKE DHE E JOTJA NJEKOHESISHT KUJT I TAKON TE ULET??

SA PER KURDET E MERITOJNE SI TE GJITHE KOMBET QE JETOJNE NE TROJET E TYRE.

yllbardh
21-10-07, 16:43
Nuk di se kush tjetėr pėrpos rasti i kurdve qė i pėrngjan shumė rastit tė shqiptarėve nė ballkan. Edhe kėta jan tė ndarė nė mes pesė shteteve. Pas pėrfundimit tė luftės sė parė botėrore me traktatin e Sevrés mė 1920 i'u premtohet njė lljoj shteti edhe kurdve por kurrė nuk realizohet. Kėshtu qė me plotkuptimin e fjalės jam qė edhe kurdve t'iu ofrohet njė e drejtė pėr krijimin e njė shteti, se sa e sa gjenocidin e terrorin e kanė kėrkuar nė trupin e tyre ėshtė mėkatė qė kjo e drejtė i'u mohohet kėtij populli.
Njė kuriozitet: Salahudini ishte me prejardhje kurde. Njė luftėtarė i mesjetės, shumė i zoti dhe i drejtė sa qė edhe kundėrshtarėt e tij e kishin lakmi.

Guri i madh
21-10-07, 17:32
Kurdistani e meriton te jet shtet me te gjith kurdit qe jan coptue ne 5 shtete jan nji popull i vujtur

po fatkeqsisht shum pak kan perkrahje nderkomtare per ta formuar shtetin


po besoj se tani do te filloj e mbara per kurdit ne irak e pastaj edhe ne shtetet per rreth duke perfshir edhe kurdit ne turqi qe jan dikund 12 milon

Zero Cool
21-10-07, 22:01
Per asgje mos e meritofshin, vete fakti qe ne UĒK, kam pas nje shok, Kurd i cili kishte ardhur te luftonte per Kosoven,vota ime shkon per.
E MERITOJNE

sherri
22-10-07, 22:06
"Nuk di se kush tjetėr pėrpos rasti i kurdve qė i pėrngjan shumė rastit tė shqiptarėve nė ballkan."

Te jemi realist,Shqipetaret per her te par e fituam nje gjysem shteti ne 1912-en,pjesa tjeter edhe sot e kesaj dite jami te shpendar ne disa shtete fqinje,ku edhe aty patem mundsin te flasim,te shkollohemi ne gjuhen e amtare.
Tragjedia kurde esht shume me e dhimshme,kure dihet se ishte nje shtet i madh edhe para Turqis,jan disa milon me shume se ne,te cotuar po ne 4-5 shtete,pa te drejt shkollimi ne gjuhen amtare,pa as nje te drejt njerzore.
Tani qe koha,edhe shteti mei fort e i drejt i keti planeti po punojn per lirin e popujve te vuajtur,e ketyre popujve esht te heqin dore nga ideologjit e gabuara,Kurdet duhet ta braktisin Partin e Punes Kurdistane.
Atyre nuk ju duhet as nje Che gevara,si idol,as nje Ocalan si desident.
atyre ju duhet nje Ibrahim Rugove!
( po ju dhame men Kurdeve se per veti e banem namin hahahahaa)