PDA

View Full Version : Sistemi ekonomik


Dilaver
24-10-07, 23:37
Cka nėnkuptojmė me sistemin ekonomik?
Cilat janė llojet e sistemit ekonomik?
Cka ėshtė tregu ekonomik?
Kush janė organizatat ekonomike e tregtare?

Etj….

Era1
28-10-07, 08:43
Dilaver mqse jemi tek sfida po te jap pergjigjen e pare sot e me vone do voazhdojme me te tjerat.

Nje sistem ekonomik, eshte nje mekanizem (institucion shoqeror) qe organizon prodhimin , shperndarjen dhe konsumin e te mirave ne nje shoqeri specifike.

Pupi
28-10-07, 10:21
Njė karakteristik e veqant e Sistemit ekonomik nė Kosovė, para dhe pas Luftės ishte/ėshtė.

Derisa para lufte Serbia mbante frerėrt e makanizmave shtetėror, ajo nuk kishte arritur kurrė qė Ekonomin e mesme dhe atė tė vogėl ta ketė nė grusht, dhe mu kjo bėri qė populli kosovarė tė mos i nėnshtrohej kurrė aparatit pushtet mbajtės, por me pėrpikėri e mbrojti atė nga njė varėsi totale nga Serbia.
Ishin po ata shqiptarė qė nė kėtė apo atė mėnyrė vetėorganizohėshin, dhe e gjitha funksiononte paralel me organet pushtetmbajtėse.

Pas lufte, thuaja se ndodhi njė "marifet" i ēuditshėm. Kosova ndoqi (edhe njė arsye se ne shqiptarėt nuk dallojm shumė mes vete, kudo, kahdo qė jemi) Kosova edhe pse nėn mbrojtje tė kombeve tė bashkuara, ajo u shėndrrua nė njė shtet tregtarė. Repsektivisht nė njė shtet ku asgjė nuk prodhohej, por e tėra tregtohej, parashikoni edhe patatet shiteshin mė shtrenjėt se nė gjermani.
Dmth. Kosova u shėndrrua nė njė shtet parazit. Motoja: kush kėndė di tė rrenė, ai jetonte mirė.
Ku mbeti krenaria e shqiptarit ?
Ku mbeti krenaria e "Besimtarėve/fetarėve" qė nganjėher janė aq shumė tė zėshėm kėtu, se vetėm paraja e fituar me djers ėshtė e drejt!

Ēudirat zgjasin shkurt , Tek neve zgjatėn i cik me gjatė. Por, pėr fat tė mirė filluam edhe neve tė kthjellohėmi nga bota e ėndrrave.
Pėr rezultat, edhe nė Shqipri, e edhe tek neve nė Kosovė kan filluar tė ngjallėn, prodhuesit vendor, s'paku tokėn me qindra hektarė tė mos e lė djerrin (papunsia 100% , e thuaj sa duash).
E ceka kėtė, jo se Ekonomia e njė Shteti funksionon me mbjelljen e ca hektarėve patate, Por, lidhur me temen, as Poltika e ē'fardo qeverie tė ketė nė pushtet nuk mundė tė mbijetojė me kredira dhe vetėm me kredira.
Nė fakt, Populli janė ata qė bėjnė Ekonomin e njė shteti, dhe kan influenc tė drejt pėrdrejtė nė politikė.
Kjo do tė ishte. Njė punėdhėnės ka arritur tė zgjeroj firmėn e tijė deri nė atė masė, sa qė ka tė punėsuar disa mijėra qytetarė tė Kosovės.
Disa mijėra tė punėsuar+ familjet e tyre= gjendja ekonomike e vendit.

Pupi
28-10-07, 10:41
Desha te shtoj edhe kėtė:Ekonomia - ky term rrjedh nga greqishtja e vjetėr nga fjala οἶκος [oikos], qė don tė thot "shtėpi, tempull, kamp, hallė" dhe fjala νόμος [nomos], qė don tė thot zakon, rregull, konventė qė fjalė pėr fjalė don tė thotė "rregull shtėpiak."(Marrė nga Wikipedia).
Pėr tė mos vjedhur/kopjuar, mendimet e tė tjerėve, sepse fundja ekonomia e ēdo vendi, nė kohėra tė ndryshme ndryshon, u ndala me kaq.

4peace
31-10-07, 23:18
*

Megjithėse nuk jam ekspert (njohės i mirė) ekonomik, mė duket se vet titulli, sė bashku me pyetjet ėshtė shtuar gabimisht.

Nejse, kjo dhe s'ėshtė me aq rėndėsi. Dihet se fjala ėshtė pėr ekonomi...

Siē e di unė, sistemi ekonomik ėshtė i lidhur me sistemin politik. Sepse (p.sh.) nė njė sistem (politik) "demokratik" s'mund tė ket sistem ekonomik tjetėr pos atij kapitalist.

"Sistemi" mė i 'avancuar' sot pėr sot ėshtė "sistemi" kapitalist, gjegjėsisht komercializimi total apo materializmi total apo, edhe mė mirė, totalitarizmi ekonomik (Pėr mė shumė lexo temėn me titull "Komercializimi", nė po kėtė nėnforum, tema e fundit!).


Prandaj, aty ku sundon totalitarizmi s'ka perspektivė.

Nė pėrgjithėsi kemi tre totalitarizma. Kėta janė:
a)totalitarizmi politik
b)totalitarizmi ekonomik dhe
c) totalitarizmi religjioz.

Mu sipas kėsaj renditjeje (a,b,c) dhe do tė shkatėrrohen tė gjithat me radhė.

Totalitarizmi politik, i ashtuquajturi sistem komunist, tashmė veē ėshtė shkatėrruar me pėrfundimin e tė sė ashtuquajturės "luftė e ftohtė".

Radhėn e ka shkatėrrimi i totalitarizmit ekonomik (kapitalizmit), i cili tashmė ėshtė nė krizėn mė tė thellė.

Kush ndėgjon/shikon/lexon lajme (pak si mė me) rregull, mund t'i biejė shumė lehtė nė sy lajmi mbi tė ashtuquajturat "fuzione", qė nė tė vėrtetė ka domethėnie krejt tjetėr nga kuptimi i kėsaj fjale/shprehjeje. "Fuzion" don tė thotė bashkim. Ndėrsa "fuzionet" qė ndodhin pėr ēdo ditė e mė shpesh faktikisht janė gėlltitje. "Peshku i madh e gėlltitė tė voglin". Rezultati: pushim masiv nga vendi i punės.

Sipėrmarrje tė shumta (edhe bankat, sidomos bankat) nuk fitojnė e jetojnė nga puna, puna me djersė por kryesisht nga shit-blerja e akcizave (aksioneve) nėpėr burza. Ka shumė sipėrmarrje/ndėrmarrje qė prodhojnė aq mirė sa pėr tė (mbi)jetuar sa duhet, megjithatė janė gjithnjė nė humbje, shumė sosh edhe falimentojnė, vetėm e vetėm pse akcizat e tyre nuk shiten/blihen duke i rėnė atyre vlera deri nė nivel tė padurueshėm. Nė anėn tjetėr kemi dhe tė atilla (shumė sosh) qė prodhojnė vazhdimish humbje, kurse nėpėr burza akcizat e tyre kanė vlerė tė lartė tė paimagjinueshme. Janė "tigra prej letre".

Nė kėtė mėnyrė dhe kemi situatė ēfarė kemi. Nė ēdo vend/shtet tė botės kemi afro 200 persona tė ashtuquajtur "tigra prej letre", tė cilėt shkojnė gjithnjė e mė shumė duke u pasuruar, kurse pjesa tjetėr e popullsisė shkojnė gjithnjė e mė shumė duke u varfėruar. Kjo e ēarė/plasė ėshtė nė rritje rapide e sipėr, pak para eksplodimit... dhe nė kėtė mėnyrė do tė shembet me gjithė rrėnjė ky lloj sistemi totalitar. Dhe, sa mė herėt aq mė mirė pėr gjithė rruzullin tokėsor (banorėt e tij).

Gjitha tė mirat!***

Dilaver
01-11-07, 00:42
*

Megjithėse nuk jam ekspert (njohės i mirė) ekonomik, mė duket se vet titulli, sė bashku me pyetjet ėshtė shtuar gabimisht.


Nuk ėshtė shtruar gabimisht titulli as pyetjet.

Sa i pėrket titullit gjegjėsisht pyetjes sė parė, definicionin e ka dhėnė znj. Era1,
”Sistemi ekonomik ėshtė njė terėsi institucionesh e mekanizmash pėr prurjen, aprovimin dhe implemnetimin e vendimeve qė aknė tė bØjnė me prodhimin, shpėrndarjen, kėmbimin dhe konsumin nė njė vend, dhe njė periudh tė caktuar kohore”. (Libenk)

Ndėrsa komponentet thėmelore tė sistemit ekonomik sipas Holesovskit janė:

Resurset
Pjesėmarrėsit
Procesorėt
InstitucionetPyetjes sė parė i shtohen edhe katėr pyetje nė lidhje me kėto komponente.Pyetja e dytė, cilat janė llojet e sitem/it/emeve ekonomik/e?

Janė tri lloje:

Sistemi ekonomik kapitalist.
Sistemi socialit.
Sistemet ekonomike vetqeverisėse.