PDA

View Full Version : Organizata e Kombeve tė Bashkuara (OKB)


Dilaver
26-10-07, 15:31
Kush ėshtė OKB?
Kur u formua?
Cilat janė parimet qėndrore tė Deklaratės sė OKB-sė?
Kush janė anėtarėt?
Si bėhet pranimi i anėtarėve tė reja?
Cilat janė organet e KB?
Kush ėshtė anėtare e Kėshillit tė Sigurimit (KS), mandati i tyre?

panta_rhei
27-10-07, 19:56
Kush ėshtė OKB?
Cilat janė organet e KB?
Kush ėshtė anėtare e Kėshillit tė Sigurimit (KS), mandati i tyre?

Nuk e dij a ėshtė traumė pėrshkak tė prejardhjes etnike mirpo, gjithmonė kur lexoj ose dėgjoj kėto akronime mė duke se dėgjoj fjalėn "rusia", ose "poshtėrsia", ...fatkeqėsia mė e madhe e kombeve ėshtė dhe ka qenė OKB-ja. Prapavija e tė gjtha poshtėrsive dhe krizave nė shkallė botėrore.
Njė shembull: Palestina ėshtė anėtare e rregullt e OKB-sė... poashtu edhe Izraeli!
Poashtu: Udhėheqės i OKB-sė gjithmonė zgjidhet njė pėrfaqėsues nga Gana, Bangladeshi ose Peru psh :biggrin: