PDA

View Full Version : Veto


Dilaver
26-10-07, 16:06
Cka do tė thot fjala Veto?
Cilat janė llojet e vetos?
Kush ka tė drejtė tė pėrdor veto?
A kar far rrugdalje nga qorrsokaku.... nė rast tė pėrdorimit tė vetos nga ndonjėna prej anėtarėve mė tė drejtė veto, pėr aprovim tė far rezolute nė KS….. ?

Berkan
26-10-07, 23:11
Me VETO nėnkuptojmė votimin e tė gjithė anėtarėve nė mėnyrė pozitive nėse dėshirojmė qė njė ēėshtje e caktuar tė jetė e miratuar. Nga sa u tha mund tė kuptohet se po qė se vetėm njė anėtar qė ka tė drejtė VETO-je voton kundėr, ēėshtja e caktuar mbetet e pamiratuar. Kemi veton absolute dhe suspenzive. Por nėse e ke fjalėn pėr Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, tė drejtė VETO-je kanė pesė shtete tė cilat janė edhe anėtarė tė pėrhershėm tė KS-sė tė OKB-sė (SHBA, Britania e Madhe, Franca, Kina dhe Rusia), ndėrsa KS i OKB-sė pėrbėhet nga 15 anėtarė ku 10 anėtarė tė tjerė janė tė pėrkohshėm dhe nuk kanė tė drejtė VETO-je.

legenda
27-10-07, 11:48
Fjala VETO,,,rrjedh nga gjuha latine ,e cila dmth

VETO - TE NDALOJ

....pra,VETO eshte nje instrument ne diplomacine globale,te cilen e posedojne superfuqite,,,me fjale tjera dmth FUQI DIPLOMATIKE,,,dhe e cila ka ndikim apsolut (te perhershem) apo suspenzive (te pjeserishem,per nje afat te caktuar kohor... e cila mundet me humb ndikimin e saj,...) ne marrjen e vendimeve,per ceshtje po ashtu me rendesi globale-nderkombetare,,,respektivishte per aprovimin e nje RESOLUTE.
perderisa 5 vendet ne fjale ( gezojne te drejten e perhersheme,10 antaret tjera me sa di une zgjedhen cdo 2 vjet,per cdo vit nga 5...por keto antare te KS te OKB,kane drejte votimi mirpo jo te drejte VETO.
tema qendrore ne KB eshte qe KS te zgjerohet edhe per nje antar,te jene 6;ku ketu prioritet ka Gjermania...

VETO-mundet te vendos edhe nje ORGAN i larte shteteror,kur aprovohen ligje te caktuara,ne USA te drejte VETO ka edhe PRESIDENTI

qe te aprovohet PAVARESIA E KOSOVES,duhet qe te 5 shtetet ne fjale te aprovojne,ketu eshte nje nyje_politike e madhe pasi qe RUSIA eshte kunder,pra me kundershtimin e nje antari te perhershem,nuk arrihet aprovimi....

ne kete rast diplomacise se larte obligativishte i diktohet qe te gjej rrugedalje tjera...
--------------------------------------------------------------------
BERKAN,
une kisha pas nje pyetje per JU:
-Cilat kushte duhet te plotesoje nje shtet,qe te kete te drejte te vendos VETO, (...a ka kjo te beje me armatim berthamor...)???

Me VETO nėnkuptojmė votimin e tė gjithė anėtarėve nė mėnyrė pozitive nėse dėshirojmė qė njė ēėshtje e caktuar tė jetė e miratuar. Nga sa u tha mund tė kuptohet se po qė se vetėm njė anėtar qė ka tė drejtė VETO-je voton kundėr, ēėshtja e caktuar mbetet e pamiratuar. Kemi veton absolute dhe suspenzive. Por nėse e ke fjalėn pėr Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, tė drejtė VETO-je kanė pesė shtete tė cilat janė edhe anėtarė tė pėrhershėm tė KS-sė tė OKB-sė (SHBA, Britania e Madhe, Franca, Kina dhe Rusia), ndėrsa KS i OKB-sė pėrbėhet nga 15 anėtarė ku 10 anėtarė tė tjerė janė tė pėrkohshėm dhe nuk kanė tė drejtė VETO-je.

pirro
27-10-07, 17:50
Legenda

Praktika tregon ate qe thuani ju.Sot kan te drejten e vetos vetem ato shtete qe kan armatimin berthamor.
Shtetet qe kan te drejt te vetos jane vetem shtetet qe jan anetare te perhershme te KS ( SHBA,KINA,RUSIA,FRANCA DHE ANGLIA),qe te gjitha kan armatim berthamor zyrtarisht.ne asnje dokument ndrkombetar nuk shkruan qe nje shtet duhet te kete armatim berthamor qe te kete mundesi qe te perdor veton.Tani kandidate per tu bere anetare te KS te perhershme jan: Gjermania,India dhe me sa di une edhe brazili.

Berkan
27-10-07, 22:27
Fjala VETO,,,rrjedh nga gjuha latine ,e cila dmth

VETO - TE NDALOJ

....pra,VETO eshte nje instrument ne diplomacine globale,te cilen e posedojne superfuqite,,,me fjale tjera dmth FUQI DIPLOMATIKE,,,dhe e cila ka ndikim apsolut (te perhershem) apo supstantive (te pjeserishem,per nje afat te caktuar kohor... e cila mundet me humb ndikimin e saj,...) ne marrjen e vendimeve,per ceshtje po ashtu me rendesi globale-nderkombetare,,,respektivishte per aprovimin e nje RESOLUTE.
perderisa 5 vendet ne fjale ( gezojne te drejten e perhersheme,10 antaret tjera me sa di une zgjedhen cdo 2 vjet,per cdo vit nga 5...por keto antare te KS te OKB,kane drejte votimi mirpo jo te drejte VETO.
tema qendrore ne KB eshte qe KS te zgjerohet edhe per nje antar,te jene 6;ku ketu prioritet ka Gjermania...

VETO-mundet te vendos edhe nje ORGAN i larte shteteror,kur aprovohen ligje te caktuara,ne USA te drejte VETO ka edhe PRESIDENTI

qe te aprovohet PAVARESIA E KOSOVES,duhet qe te 5 shtetet ne fjale te aprovojne,ketu eshte nje nyje_politike e madhe pasi qe RUSIA eshte kunder,pra me kundershtimin e nje antari te perhershem,nuk arrihet aprovimi....

ne kete rast diplomacise se larte obligativishte i diktohet qe te gjej rrugedalje tjera...
--------------------------------------------------------------------
BERKAN,
une kisha pas nje pyetje per JU:
-Cilat kushte duhet te plotesoje nje shtet,qe te kete te drejte te vendos VETO, (...a ka kjo te beje me armatim berthamor...)???







kur kam folur pėr Veton nuk kam folur vetėm nga njė kėnvėshtrim duke e parė vetėm KS-nė e OKB-sė, por kam folur pėr veton nė pėrgjithėsi (nė aspektin juridik) sepse veto nuk ėshtė mjet diplomatik por ėshtė mjet juridik, ndėrsa sa i pėrket pyetjes se nė KS tė OKB-sė cilat kushte duhet tė plotėsohen, atėherė duhet tė them se OKB ėshtė krijuar pas luftės sė dytė botėrore dhe shtetet tė cilėt kanė qenė fitues tė luftės sė dytė botėrore edhe kanė fituar benificionin pėr tė patur veton. nė botė kemi shtetet qė janė superfuqi (SHBA, Rusia), Fuqi tė mėdha (Britania e madhe, Franca dhe Kina), shtetet e tilla edhe kanė mė tepėr influencė nė tė drejtėn ndėrkombėtare. sa i pėrket armatimit bėrthamor, edhe Pakistani ka armatim bėrthamor por nuk ka tė drejtėn e vetos, por e tėrė poenta ėshtė te fuqia dhe influenca, sepse edhe vet e drejta krijohet me dhunė, shteti nuk do tė mund tė mbante nėn kontroll njė popullsi pa vet aparatin e dhunės, e njejta ndodh edhe me tė drejtėn ndėrkombėtare.

legenda
28-10-07, 20:07
....mbase keni te drejte
VETO eshte INSTRUMENT JURIDIK
por qe perdoret per qellime POLITIKE_DIPLOMATIKE....

.....flm per pergjegjen

kur kam folur pėr Veton nuk kam folur vetėm nga njė kėnvėshtrim duke e parė vetėm KS-nė e OKB-sė, por kam folur pėr veton nė pėrgjithėsi (nė aspektin juridik) sepse veto nuk ėshtė mjet diplomatik por ėshtė mjet juridik, ndėrsa sa i pėrket pyetjes se nė KS tė OKB-sė cilat kushte duhet tė plotėsohen, atėherė duhet tė them se OKB ėshtė krijuar pas luftės sė dytė botėrore dhe shtetet tė cilėt kanė qenė fitues tė luftės sė dytė botėrore edhe kanė fituar benificionin pėr tė patur veton. nė botė kemi shtetet qė janė superfuqi (SHBA, Rusia), Fuqi tė mėdha (Britania e madhe, Franca dhe Kina), shtetet e tilla edhe kanė mė tepėr influencė nė tė drejtėn ndėrkombėtare. sa i pėrket armatimit bėrthamor, edhe Pakistani ka armatim bėrthamor por nuk ka tė drejtėn e vetos, por e tėrė poenta ėshtė te fuqia dhe influenca, sepse edhe vet e drejta krijohet me dhunė, shteti nuk do tė mund tė mbante nėn kontroll njė popullsi pa vet aparatin e dhunės, e njejta ndodh edhe me tė drejtėn ndėrkombėtare.

Berkan
28-10-07, 23:52
....mbase keni te drejte
VETO eshte INSTRUMENT JURIDIK
por qe perdoret per qellime POLITIKE_DIPLOMATIKE....

.....flm per pergjegjen




Po ēdo segment i jetės udhėhiqet nga drejtėsia, sepse pėr ēdo segment tė jetės shoqėria mundohet tė parashohė norma juridike, ashtu ndodh edhe me diplomacinė. mjetet diplomatike janė: negocimi, shėrbimet e mira etj., ndėrsa prap po e them veto ėshtė mjet juridik.
(autori i kėtij shkrimi ėshtė absolvent nė Fakultetin Juridik tė Universitetit tė Prishtinės)

arton bala
29-10-07, 13:54
Cka do tė thot fjala Veto?
Cilat janė llojet e vetos?
Kush ka tė drejtė tė pėrdor veto?
A kar far rrugdalje nga qorrsokaku.... nė rast tė pėrdorimit tė vetos nga ndonjėna prej anėtarėve mė tė drejtė veto, pėr aprovim tė far rezolute nė KS….. ?


Persa i perket intenzitetit te veprimit te vetos, i njoh dy lloje te vetos: veto suspenzive, e cila parandalon perkohesisht marrjen e nje vendimi, dhe veto absolute, e cila parandalon definitivisht marrjen e vendimit. Dallimi ne mes te dyjave eshte se vetoja suspenzive e humbe vleren e vet, nese vendimi kunder te cilit eshte vene vetoja suspenzive, konfiromohet nga trupi vendimmarres.

Ndersa persa i perket kushteve per ushtrimin e vetos (cka ka te beje me pyetjen tende te dyte), nuk jam i sigurte, por me duket se cdo veto duhet te jete e arsyetuar. Kjo nenkupton se nese vetoja arsyetohet me motie te paparapara/paackeptueshme per veton, ajo eshte e pavlefshme. Kete e them per shkak te faktit se vetoja eshte nje e drejte juridike. Dhe per cdo te drejte juridike parashihet se paku nje kornize brenda se ciles ajo duhet te ushtrohet. Perndryshe ekziston rreziku i keqperdorimit te saj (bllokimit te paarsyeshem te vendimmarrjes - cka definitivisht nuk eshte ne perputhje me arsyen perse ekziston vetoja).

A ekziston rrugedalje nga qorrsokaku? Sigurisht se po, p.sh. duke puhuar dhe argumentuar se vetoja po keqperdoret. Mirepo problei eshte se te nevojitet nje organ, i cili vendose mbi akuzen tende per keqperdorim. Ne rastin e vetos te Rusise pran Keshillit te Sigurimit, ma merr mendja se nuk do te kete kesi organi "neutral", pa marre parasyshe se sa mire e argumenton akuzen e keqperdorimit..

Dilaver
01-11-07, 22:30
Kush ishte monstrumi "Mister Njet"?

Sa herė u perdor veto prej themelimit tė OKB?

legenda
01-11-07, 22:50
....monstrumi "Mister Njet"
ishte nje diplomat rus,i cili quhej Andrej Gromyko,,,i cili ishte minister i puneve te jashtme te Bashkimit Sovjetik,ne vitet 1957- 1985,
te cilin bota e njihte me nofken "Mister Njet" ,respektivishte UN,apo mister NO,,,pasi qe ai ne te gjitha vendimet qe duhej marr deklarohej me
"JO"....

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/db/Gromyko_UN_Chapter.jpg/300px-Gromyko_UN_Chapter.jpg (http://fr.wikipedia.org/wiki/Image:Gromyko_UN_Chapter.jpg)



sot " Mister Njet" e zevendeson Mister NO-PUTINI,,,
i cili per cdo gje deklarohet me JO:
-JO per aprovimin e PAVARESISE SE KOSOVES,
-Jo,,jo....

Kush ishte monstrumi "Mister Njet"?

Sa herė u perdor veto prej themelimit tė OKB?

pirro
02-11-07, 16:29
E di qe veto ne KS nuk eshte perdorur shume shepesh , me sa di une Rusia e ka perdorur veton ne krejt historine 2-3 here.SHBA e kan perdorur shume shpesh dhe atehere kur ka qene kontestet me izraelin.Ndersa Kina me sa di une nuk e ka perdorur asnjehere veton(vetem apstenimet).

Arsye pse nuk ka ardhur deri te perdorimi i vetos kane qene kryesisht se me futjen e rezolutes se caktuar ,eshte bere i ditur qendrimi i shteteve pjesmarrse se si te votojn,dhe nuk kan shkuar me tutje qe te detyrojne nje shtet qe ta mbeshtesin "prej muri"