PDA

View Full Version : Vetėm njė mendim...


valiii
28-10-07, 23:50
Njė udhėtim madhėshtor i cili pa dyshim do ta ndėrrojė jetėn tuaj!!!...PREJ JUSH KĖRKOHET QĖ TĖ VEPRONI SIPAS PĖRMBAJTES SĖ KĖSAJ FAQEJE.
BILETA: Njėkahėshe (bileta kthyese nuk keni nė disponim).


ĒMIMI: Absolutisht pa para.


REZERVIMI: I konfirmuar.


PRANIMI: Biletat do tė ndahen nė kėtė mėnyrė:
Emri: Fėmija i Ademit.


Identifikimi: Copė balte.


Adresa: Sipėrfaqja e botės.


DETAJET E UDHĖTIMIT:


Pikėnisja: Kudo nė botė.


Destinacioni: Bota e dytė.


Hoteli pėr vendosje tė pėrkohshme: Dy metra hapėsirė nė tokė.


Kohėzgjatja: Disa sekonda ose disa minuta.


Koha e nisjes: Momenti i vdekjes.


UDHĖZIME TĖ RĖNDĖSISHME:
Kėrkohet prej tė gjithė udhėtarėve tė mbajnė mend se biletat nuk mund tė kthehen e as tė transferohen. Prandaj, ēdokush duhet tė jetė i gatshėm dhe gjithnjė ta mbajė shikimin nė pilotin e aeroplanit - AZRAILIN, MELAIKEN E VDEKJES.

Pėr mė tepėr, lexoni udhėzimet tė cilat mund t'i gjeni nė Kur'anin e Shenjtė dhe nė Sunnet. Po ashtu mund t'i konsultoni edhe Ulematė e ditur. Ėshtė me rėndėsi qė kėtė ta bėni sa mė shpejt. Ju pėrkujtojmė se nuk do t'ju jepen asēfarė maska tė oksigjenit, ngase nuk u janė tė nevojshme. Nė fakt, sistemi juaj respirativ do tė jetė i mbyllur para se tė fillojė udhėtimi.


BAGAZHI:

Edhe pse secili aeroplan mban vetėm nga njė udhėtar, ka restrikcione tė imponuara pėr bagazhin tė cilin mundeni tė bartni me vete. Ju lejohet tė mbani vetėm 5 metra tė pėlhurės sė bardhė dhe njė sasi tė vogėl tė pambukut.
Bagazhi i vėrtetė duhet tė jenė veprat e mira, sjellja e mirė, koha e kaluar duke e ftuar njerėzimin nė vepra tė mira dhe duke e ndaluar tė keqen, ilmi i fituar dhe i pėrdorur nė vende tė duhura, fėmijėt e rritur dhe tė edukuar qė tė jenė muslimanė tė mirė. Krahas kėtyre dhe bagazhit tė tillė, bagazhi tjetėr do tė jetė nė rrezik tė juajin. Nuk ka nevojė pėr asēfarė bilete hypjeje, pasaportė ose pėr dokumente tjera tė udhėtimit. Vetėm bėhuni gati. Pėr t'u pėrgatitur, kushtimi kujdes ndaj 5 faljeve ditore nė Xhami ose me xhemat ėshtė tejet i rekomanduar. Mėsoni Kur'anin dhe Sunnetin dhe praktikoni ato. Kjo biletė mund tė thirret pėr pėrdorim nė ēfarėdo kohe ashtu qė pėrgatituni sa mė shpejt.

hasanmehmeti
29-10-07, 00:13
hahaha murgesha plotesoj kushtet edhe udha e khajrit te qofte , Mbushe Bagazhin dhe Shiqo Udhezimin :biggrin:

Murgesha
29-10-07, 00:17
E di se ėshtė jashtė teme ky shkrimi im e besoj sė shpejti mė fshihet por nuk mundem pa ju dėshiru tė interesuarve rrugė tė mbarė...
Nėse dikush ma dėshiron tė njėjtėn e falėnderoj paraprakisht....

LOJETARI
29-10-07, 00:29
More ,unė pėr vete po e di se do t`i plotėsoj kushtet :tongue: ,por kam hallin e e kusherinjėve tanė qė jetuan nė kohėn e gurit ;ēdo tė bėhet me ta ?Mos nuk i patėn udhėzimet e kompletuara e po e humbin rrugėn ,sepse gjithė ėndėrroj t`i takoj ,gjithėherė mendoj se kanė qenė shumė mė cool se sa jemi ne .

valiii
29-10-07, 00:42
Shume teme e mire a ??? e kam ditur se ka me ju pelqy , por gjithe kohen kisha frike se do te kthehet ne komedi , sarkazem , cinizem etj etj ...
Murgeshe rryga e mbar te qofte:smile: , edhe mos bo hajgare se s'guxon askush te ti fshin shkrimet ty , une valla me mujt i'u kisha hi fshise 10% te shkrimeve tua ( vetem per revanzhim se jo per diqka tjeter :redface: ) , e nese kishim patur fatin te udhetojm me te njejtin aeroplan ndoshta me kishe treguar edhe ti sa % mi ke fshi shkrimet e mia ( .... shaka pak - po e shfrytezoj rastin , ndoshta hatri juve Uliksi ka konsiderate nuk e fshin as kete shkrim timin , ose " bon vaki " edhe tema mundet me ma pa sherrin )....
LOJETARI , hiq mos ke dert ke edhe sot shume qe jetojne ne " ate kohe " ... po a nuk eshte aeroplani civilizim ... krejt per ate aeroplan po luftojne te shkretet :wink:

hasanmehmeti
29-10-07, 00:45
More ,unė pėr vete po e di se do t`i plotėsoj kushtet :tongue: ,por kam hallin e e kusherinjėve tanė qė jetuan nė kohėn e gurit ;ēdo tė bėhet me ta ?Mos nuk i patėn udhėzimet e kompletuara e po e humbin rrugėn ,sepse gjithė ėndėrroj t`i takoj ,gjithėherė mendoj se kanė qenė shumė mė cool se sa jemi ne .

Mos u brengos shume Lojtar , nuk te kerkohet te brengosesh per ta , shiqo punen tende , se brengen ndaj tyre ta ka largu Krijuesi ne Kuran ku thote:
2.141. Ai ishte njė Popull qė shkoi, tė cilit i takoi ajo qė fitoi, e juve u takon ajo qė fituat, prandaj ju nuk jeni pėrgjegjės pėr atė qė ata vepruan.
Sure : El-Bekare

E te ata popuj nuk kan munguar Udhezuesit, thote Allahu ne Kuran:

43.6 .....pejgamberė kemi dėrguar te popujt e lashtė?!
Sure : Ez-Zukhruf

Apo pasi ti je Lojtar ta spjegoj ndryshe:
Secili ekip qe posedon Lojtar ka pasur Trainer. Dikush nuk e ka ndegju ate te ruhet edhe e ka Thy Qafen ne mes te fushes se rrafshet , tjetri gjymtyret , e ai qe ka punu me perkushtim sipas keshillave te tij ka qen shendosh e mire , besa edhe Gola nganjher ka dhen.E nuk duhet te mbaj njeriu shum gajle per lojtaret qe kan qen por te shof karrieren e tij dhe te punoj zellshem ne te.

Mendo per Udhezimin dhe Bagazhin , se treni askend nuk e pret gjithmon.

Murgesha
29-10-07, 00:52
Valii edhe nėse i japim pak ngjyrė shakaje kėsaj teme nuk bahet nami de. Ėshtė rrugė qė na pret tė gjithėve.
Pastaj mendoj qė zoti im ėshtė mė i mirė se ai i yti e besoj se qė tani ma ka rezervuar udhėtimin nė klasin e parė.

A e din pse??

valiii
29-10-07, 01:04
Valii edhe nėse i japim pak ngjyrė shakaje kėsaj teme nuk bahet nami de. Ėshtė rrugė qė na pret tė gjithėve.
Pastaj mendoj qė zoti im ėshtė mė i mirė se ai i yti e besoj se qė tani ma ka rezervuar udhėtimin nė klasin e parė.S'ka lidhje per shaka aspak , na shkofte te gjithve jeta vetem me buzeqeshje ... pse jo ! Zoti im dhe Zoti yt jane NJE , besojme ne te njejtin Zot ( ashtu mendoj une ) .A e din pse??

Nese te theme PSE fikesohem se do plasin paragjykime , pasi qe nuk njihemi ne realitet .... por po rezikoj ... ateher PSE ?!

uliksi31
29-10-07, 05:09
ndoshta hatri juve Uliksi ka konsiderate nuk e fshin as kete shkrim timin , ose " bon vaki " edhe tema mundet me ma pa sherrin )....Po cfar t'fshimi o Vali. Ma mire mos ta kisha lexuar kete shkrim. Une neser nisem per British Columbia ne 10 dite gjueti, (big game hunting trip) uups harrova se nuk ban ne gjuhe t'huja.:biggrin: Si e lexova thash vet me veti ( ishalla me din e me iman se paskam me ja ngjit bash ne kete udhtimAhahahaha). Por demek ethet mi ke shti, tuj mendue se po hasi ne kete grizly, http://tbn0.google.com/images?q=tbn:1y1aIV6OggRShM:depts.washington.edu/kexp/blog/wp-content/uploads/2006/12/Grizzly%20Bear-Larry.jpg (http://images.google.com/imgres?imgurl=http://depts.washington.edu/kexp/blog/wp-content/uploads/2006/12/Grizzly%2520Bear-Larry.jpg&imgrefurl=http://depts.washington.edu/kexp/blog/%3Fp%3D1447&h=270&w=245&sz=83&tbnid=1y1aIV6OggRShM:&tbnh=113&tbnw=103&prev=/images%3Fq%3Dgrizzly%2Bbears%26um%3D1&start=1&sa=X&oi=images&ct=image&cd=1) e mos pom jep bilet njedrejtimshe per nat dunja.Se ky spe dijke se jame moderator.:biggrin:
Nejse me shkua po shkoj ne gjueti, vec nese nuk kthehem ne forum deri me 10 nendor, ti din cka duhet me lexua (lutje) per ata ne berzah.:frown:
P.S. Ngadal para se te nisem ta boj nje korigjim. Israfili nuk eshte meleku i vdekjes por Azraili. Israfili eshte per kijametin (kataklizmen) i angazhuar, kuptohet prej Atij. Une kete korigjim e bera per shkak tim, thash mos po marr far sevapit nese udhtoj ne nje drejtim.:tongue:

valiii
29-10-07, 11:39
ndoshta hatri juve Uliksi ka konsiderate nuk e fshin as kete shkrim timin , ose " bon vaki " edhe tema mundet me ma pa sherrin )....Po cfar t'fshimi o Vali. Ma mire mos ta kisha lexuar kete shkrim. Une neser nisem per British Columbia ne 10 dite gjueti, (big game hunting trip) uups harrova se nuk ban ne gjuhe t'huja.:biggrin: Si e lexova thash vet me veti ( ishalla me din e me iman se paskam me ja ngjit bash ne kete udhtimAhahahaha). Por demek ethet mi ke shti, tuj mendue se po hasi ne kete grizly, http://tbn0.google.com/images?q=tbn:1y1aIV6OggRShM:depts.washington.edu/kexp/blog/wp-content/uploads/2006/12/Grizzly%20Bear-Larry.jpg (http://images.google.com/imgres?imgurl=http://depts.washington.edu/kexp/blog/wp-content/uploads/2006/12/Grizzly%2520Bear-Larry.jpg&imgrefurl=http://depts.washington.edu/kexp/blog/%3Fp%3D1447&h=270&w=245&sz=83&tbnid=1y1aIV6OggRShM:&tbnh=113&tbnw=103&prev=/images%3Fq%3Dgrizzly%2Bbears%26um%3D1&start=1&sa=X&oi=images&ct=image&cd=1) e mos pom jep bilet njedrejtimshe per nat dunja.Se ky spe dijke se jame moderator.:biggrin:
Nejse me shkua po shkoj ne gjueti, vec nese nuk kthehem ne forum deri me 10 nendor, ti din cka duhet me lexua (lutje) per ata ne berzah.:frown:
P.S. Ngadal para se te nisem ta boj nje korigjim. Israfili nuk eshte meleku i vdekjes por Azraili. Israfili eshte per kijametin (kataklizmen) i angazhuar, kuptohet prej Atij. Une kete korigjim e bera per shkak tim, thash mos po marr far sevapit nese udhtoj ne nje drejtim.:tongue:


Ahahahah Uliks jam shume konfuz , me fal per injorancen nuk po e kuptoj shkrimin tend aq sa duhet , por me duhet te ndalem tek korigjimi yt , e ke me vend Azraili eshte meleku i vdekjes dhe tu kisha lutur te ma editosh shkrimin dhe ta permirsosh gabimin , plus mer sevape shtese .... klm

jadore
29-10-07, 12:58
..cka eshte ka behet ..!!!
... me nxitet te mendoj ,ngado qe sillem neper virtualitet , vrejtje , vrejtje , vrejtje ... keto ta luajne fiqirin e krese qe thote Elina , ja psh . nje thenje qe mban dikush ne msn tim e sa here e hapi ma perkujton....
..jeta eshte aplikim konkursi per parajse apo ferr..kujdes me aplikimin ,nuk eshte Pako e Athesarit qe negociohet...!!!

ps
... more mos eshte afer dita e Kijametit ,se ate dert kam tash...

gazi-de
29-10-07, 13:09
Ndoshta e nderuar jador,por ate e din vtem Zoti,por edhe njerzite e bine Kjametin vte...
....une mendoj nganjeher apo e kome nje thenje"Demokracia eshte virusi me i rrezikshem i gjitha kohrave teke njerzimi"!!!..................