PDA

View Full Version : Bush planifikoi pushtimin e Irakut pėrpara 11 shtatorit”


Anonymous
17-01-04, 19:36
Bush planifikoi pushtimin e Irakut pėrpara 11 shtatorit”

“Presidenti i SHBA, George Bush ka planifikuar pushtimin e Irakut pėrpara sulemeve tė 11 shtatorit”.

Kjo ėshtė njėra nga akuzat qė ish-sekretari amerikan i Thesarit Paul O’Neill pėrfshin nė njė libėr tė ri pėr presidentin George Bush. O’Neill tha se Bush kishte ardhur nė pushtet nė janar tė 2001 me qėllimin pėr tė pushtuar Irakun dhe ishte nė kėrkim tė njė rruge pėr ta bėrė njė gjė tė tillė.

O’Neill, i shkarkuar nė dhjetor tė vitit 2002 si pjesė e njė riorganizimi tė stafit ekonomik tė presidentit Bush, ėshtė bėrė personi kryesor brenda administratės qė ndėrmerr njė sulm kundėr presidentit. Pėr takimet e kabinetit, ai e krahasonte presidentin Bush si “njė tė verbuar nė njė dhomė ku ndodhen njerėz shurdhė”, thuhet nė fragmentet e njė intervistė tė kanalit televiziv CBC, i cili promovoi njė libėr tė ish-gazetarit tė gazetės “Wall Street Journal” Ron Suskind, me titull “Price of loyalty” (Ēmimi i Besnikėrisė). Pėr tė filluar luftėn, presidenti Bush pėrdori argumentin se Iraku zotėronte armė tė shkatėrrimit nė masė dhe se ky vend duhej tė ndalej nė botėn e pas 11 shtatorit. “Qė nė fillim, ekzistonte njė bindje se Sadam Hussein ishte njeri i keq dhe se ishte e nevojshme qė ai tė largohej”, tha O’Neill nė intervistė pėr emisionin “60 minuta’, qė ėshtė planifikuar tė transmetohet sot. Ish-sekretari i Thesarit dhe punojės tė tjerė tė brendshėm tė Shtėpisė sė Bardhė i dhanė Suskindit dokumente se nė tre muajt e parė tė vitit 2001 zbuluan se administrata e presidentit Bush po shqyrtonte mundėsinė pėr largimin e Sadam Hussein, njoftoi televizioni i lartpėrmendur. Ndonėse ende mungon pranimi prej Qeverisė sė presidentit Xhorxh Bush, nė Irak nuk ėshtė gjetur asnjė armė e asgjėsimit nė masė. Shtatė muaj pas futjes sė amerikanėve nė Irak ėshtė dėshmuar se tė gjitha kėrkesat ishin tė kota. Me ose pa armė tė shkatėrrimit nė masė, Amerika ka shpėtuar botėn prej njė diktatori tė rrezikshėm, i cili tashti gjendet nė burg. Sondazhet aktuale i japin Bushit tė drejtė. Popullariteti i tij sėrish ka arritur rekordin prej rreth 60 pėrqind tė amerikanėve, tė cilėt konsiderojnė se lufta e tij kundėr terrorizmit ėshtė e drejtė. Edhe vet kundėrkandidatėt e tij demokrat pėr postin e presidentit, tė cilėt sipas sondazheve janė shumė larg Bushit, janė koncentruar tek temat ekonomike tė cilat dominojnė skenėn politike mė shumė se cėshtja e Irakut. Megjithatė, mashtrimet me armėt e shkatėrrimit nė masė, janė njė temė e cila do tė rikthehet nė skenė, nėse jo gjatė kėtij, atėherė nė mandatin e Qeverisė tjetėr.

Anonymous
02-02-04, 13:40
selam alejkum ,Zoti na udhezoft te gjitheve ,ne te gjithe bejm mekate por inshall-llah Zoti na fal te gjitheve, si dhe urime festa e Kurban Bajramit te gjitheve juve musliman te dashur!!!!!!!!!----PERGJIGJEJA ME FJALE TE EMBLA DHE TE BUTA E TRET EDHE GRIMECEN ME TE VOGEL TE URREJTJES----!!!!!!!!!!

Anonymous
08-02-04, 19:13
:per interes po ka me pas humbje te madhe der kur te srrin qat sukses [/code][/b]