PDA

View Full Version : Si tė ndryshojmė Boten?


Dani11
30-10-07, 22:22
Pershendetje te nderuar,
edhe pse njerez dhe shoqeri te ndryshme mburren dhe trumbetoin per te arriturat dhe zhvillimet e tyre ne lemi te ndryshme si ne:shkence,teknologji,eonomi,arsim,kultur,etj...et j...Prape se prap ne te gjithe jemi deshmitare te asaje se qfar tragjedishe dhe vuajtjesh perjeton njerzimi ane e mbane botes,deri sa arritem edhe te ngrohja globale qe do te thote edhe fillimi i shkatrrimit total.
Tani mendoi qe vertet njeriu duhet te ndalet dhe te pyes veten,valle qka nuk eshte ne rregull me ne,ku jemi nisur dhe ku do arrijme?Kjo menyre e qasjes se njeriut ndaj natyres dhe vetevetes vertete nuk do na qoi larg, jemi ne prag te shkaterrimit.
Sote ne bote kemi shume shtete qe thirren ne demokraci,mburren dhe rrahin gjokes se ne jemi te civilizuara.Vertete fjalen Civilizim e dhunoin dhe e keqperdoin ne menyren me brutale.A thua valle qka nenkuptoin keta me civilizim,a eshte civilizim te vrasesh njeri,te prodhoshe arme per zhdukje ne mase,te keshe ne kushtetute denimin me vdekje,te jetoshe duke i shfrytezuar te tjeret,te ia mohoshe lirin popullit tjeter,...etj etj... Tegjitha keto nuk kan te bejne aspa dhe asgje me kuptimin e fjales cvilizim,keto kan te bejne me barbarizma,kanibalizma,me instinkte shtazarake vrasese.
Prandaj mendoi qe njerzit duhet te ndrroin thelbesisht filozofine e botekuptimit te tyre ne qoftese duam qe kjo bote te vazhdoi te egzistoi edhe per nje kohe te gjate.
Shtrohet pyetja si dhe qka duhet te ndrroim?

Gjerat thelbesore qe njeriu duhet ti kete prioritet jane:
1)Respektimi i Njeriut dhe te drejtave te tije.
2)Ruajtja e ambientit dhe e natyres,te vazhdoi neriu te jetoi ne harmoni me natyren.
3)Ndalja e prodhimit te qdo lloje armeje ne bote,dhe fillimin e menjehershem te shkatrrimit te atyre qe kemi.
4) Njeriu duhet ta luftoi dhunen ne veten e tije dhe ne shoqeri,ta heq ate "killer instinktin" dhe perfundimisht te Civilizohet.
5)Krijimi i nje organizate Boterore ku te gjitha shtetet dhe te gjithe popujt do te inkuadroheshin dhe do te zotoheshin se qe te gjithe do ti perfillin keto pika te lartepermendura,njeherit do te garantonin paqen.

Po ti shiqoim ne vija te trasha keto pika do te vijme ne perfundim,qe te gjitha shtetet apo shoqerit e zhvilluara thirren ne keto parime por nga ana tjeter po keto shtete jane ato qe i shkelin,i luftoin, dhe punoin kunder ketyre parimeve.Pershembulle: e kritikoin vrasjen,dhunen,plaqkitjen,vjedhejen,...etj.Ne anen tjeter keta vete vrasin,vete rrahin,vete plaqkitin(lufterat),vete vjedhin.Po ta thjeshtonim kete dhe ta zbrisnim me posht do te ishte e njeit sikur prindi ti thote femise se tije mos,vraje,mos,vidhe...etj, ndersa vet prindi ti bente para syve te femijes pikerishte keto pune.A ka kjo kuptim une mendoi qe nuk ka dhe se pikerishte ketu qendron defekti qe njerezimi duhet te permisoi sa me pare,perndryshe do te jete shume vone.Ne vende qe te shpenzohen miliarda per armatim dhe per gjera qe e demtoin njerzimin dhe natyren,keto para te shpenzohen per gjera qe shkoin ne dobi te njerezve.
Kjo bote ka vende dhe pasuri per te gjithe vetem se ne duhet ti qasemi ndryshe pra si njerez te civilizuar me plotekuptimin e fjales.

Mendimi Juaj?

panta_rhei
30-10-07, 22:57
Pershendetje te nderuar,
edhe pse njerez dhe shoqeri te ndryshme mburren dhe trumbetoin per te arriturat dhe zhvillimet e tyre ne lemi te ndryshme si ne:shkence,teknologji,eonomi,arsim,kultur,etj...et j...Prape se prap ne te gjithe jemi deshmitare te asaje se qfar tragjedishe dhe vuajtjesh perjeton njerzimi ane e mbane botes,deri sa arritem edhe te ngrohja globale qe do te thote edhe fillimi i shkatrrimit total.
Tani mendoi qe vertet njeriu duhet te ndalet dhe te pyes veten,valle qka nuk eshte ne rregull me ne,ku jemi nisur dhe ku do arrijme?Kjo menyre e qasjes se njeriut ndaj natyres dhe vetevetes vertete nuk do na qoi larg, jemi ne prag te shkaterrimit.
Sote ne bote kemi shume shtete qe thirren ne demokraci,mburren dhe rrahin gjokes se ne jemi te civilizuara.Vertete fjalen Civilizim e dhunoin dhe e keqperdoin ne menyren me brutale.A thua valle qka nenkuptoin keta me civilizim,a eshte civilizim te vrasesh njeri,te prodhoshe arme per zhdukje ne mase,te keshe ne kushtetute denimin me vdekje,te jetoshe duke i shfrytezuar te tjeret,te ia mohoshe lirin popullit tjeter,...etj etj... Tegjitha keto nuk kan te bejne aspa dhe asgje me kuptimin e fjales cvilizim,keto kan te bejne me barbarizma,kanibalizma,me instinkte shtazarake vrasese.
Prandaj mendoi qe njerzit duhet te ndrroin thelbesisht filozofine e botekuptimit te tyre ne qoftese duam qe kjo bote te vazhdoi te egzistoi edhe per nje kohe te gjate.
Shtrohet pyetja si dhe qka duhet te ndrroim?

Gjerat thelbesore qe njeriu duhet ti kete prioritet jane:
1)Respektimi i Njeriut dhe te drejtave te tije.
2)Ruajtja e ambientit dhe e natyres,te vazhdoi neriu te jetoi ne harmoni me natyren.
3)Ndalja e prodhimit te qdo lloje armeje ne bote,dhe fillimin e menjehershem te shkatrrimit te atyre qe kemi.
4) Njeriu duhet ta luftoi dhunen ne veten e tije dhe ne shoqeri,ta heq ate "killer instinktin" dhe perfundimisht te Civilizohet.
5)Krijimi i nje organizate Boterore ku te gjitha shtetet dhe te gjithe popujt do te inkuadroheshin dhe do te zotoheshin se qe te gjithe do ti perfillin keto pika te lartepermendura,njeherit do te garantonin paqen.

Po ti shiqoim ne vija te trasha keto pika do te vijme ne perfundim,qe te gjitha shtetet apo shoqerit e zhvilluara thirren ne keto parime por nga ana tjeter po keto shtete jane ato qe i shkelin,i luftoin, dhe punoin kunder ketyre parimeve.Pershembulle: e kritikoin vrasjen,dhunen,plaqkitjen,vjedhejen,...etj.Ne anen tjeter keta vete vrasin,vete rrahin,vete plaqkitin(lufterat),vete vjedhin.Po ta thjeshtonim kete dhe ta zbrisnim me posht do te ishte e njeit sikur prindi ti thote femise se tije mos,vraje,mos,vidhe...etj, ndersa vet prindi ti bente para syve te femijes pikerishte keto pune.A ka kjo kuptim une mendoi qe nuk ka dhe se pikerishte ketu qendron defekti qe njerezimi duhet te permisoi sa me pare,perndryshe do te jete shume vone.Ne vende qe te shpenzohen miliarda per armatim dhe per gjera qe e demtoin njerzimin dhe natyren,keto para te shpenzohen per gjera qe shkoin ne dobi te njerezve.
Kjo bote ka vende dhe pasuri per te gjithe vetem se ne duhet ti qasemi ndryshe pra si njerez te civilizuar me plotekuptimin e fjales.

Mendimi Juaj?


pėrshėndetje,

Titullit tė temės "Si ta ndryshojmė botėn" direkt (pa e lexuar pėrmbajtjen) do t'i pėrgjigjesha: "Duke u munduar tė mos e ndryshojmė"!

(Pėrshkakse) janė me mijėra vite qė njeriu mundohet dhe bėn gjithēka, vetėm e vetėm qė ta "ndryshojė botėn"... mendoj se kjo ėshtė arsyeja qėndrore pse bota ka mbetur e pandryshuar! (urrejtja, luftėrat, varfėria, sėmundjet... megjithatė mbeten konstante)

Arsyeja bazė (sipas mendimit tim): Njeriu sot e kėsaj dite nuk po mund tė zgjidhė dot kontradiktėn: "Kjo botė nuk duhet tė jetė e pėrkohshme sepse ėshtė shumė e mirė. Kjo botė nuk duhet tė jetė e pėrjetshme sepse ėshtė shumė e keqe".

LOJETARI
30-10-07, 23:05
pėrshėndetje,

Titullit tė temės "Si ta ndryshojmė botėn" direkt (pa e lexuar pėrmbajtjen) do t'i pėrgjigjesha: "Duke u munduar tė mos e ndryshojmė"!

(Pėrshkakse) janė me mijėra vite qė njeriu mundohet dhe bėn gjithēka, vetėm e vetėm qė ta "ndryshojė botėn"... mendoj se kjo ėshtė arsyeja qėndrore pse bota ka mbetur e pandryshuar! (urrejtja, luftėrat, varfėria, sėmundjet... megjithatė mbeten konstante)

Arsyeja bazė (sipas mendimit tim): Njeriu sot e kėsaj dite nuk po mund tė zgjidhė dot kontradiktėn: "Kjo botė nuk duhet tė jetė e pėrkohshme sepse ėshtė shumė e mirė. Kjo botė nuk duhet tė jetė e pėrjetshme sepse ėshtė shumė e keqe".

Megjithėatė bota ndryshon ,pėrkundėr kontraditave konstante ,pėrndryshe si tė shpjegohet puna e gjenive!

panta_rhei
30-10-07, 23:32
Megjithėatė bota ndryshon ,pėrkundėr kontraditave konstante ,pėrndryshe si tė shpjegohet puna e gjenive!

Kush tha qė janė gjeni??? :tongue:

Gjenitė kurrė nuk u morėn me qėshtjet e kufinjve, racės dhe pėrkatėsisė.
Gjenitė nuk u nisėn kurrė nė luftė mes popujve ("ta ndryshojnė botėn")!
Nė tė vėrtetė gjenialiteti i tyre konsiston nė tė kuptuarit e botės, e jo nė tė ndryshuarit e saj! Koha e artė ėshtė hargjuar pikėrisht duke u munduar tė ndryshohet, pa e kuptuar!

p.s. postimi i mėparshėm nuk i "mėshon" qėllimit "tė tė mosbėrit asgjė", por thjesht dhe urgjent "ndaljes sė trendit".

SoKoLi-i-Maleve
31-10-07, 02:12
Nese dikush deshiron me ndryshua boten? Duhet gjdo kush me ja fillue ndryshimin nga vehtja .

Dani11
03-11-07, 11:46
Nese dikush deshiron me ndryshua boten? Duhet gjdo kush me ja fillue ndryshimin nga vehtja .

pikerishte ate po theme por qe te vetedihesohet njeriu,duhet pike se pari te mendoi te gjykoi dhe te kete nje vizion te qarte per nje pune apo problem te caktuar ne jete.Pra mendimi eshte gjeja e pare e gjdo njeriu pastaj vetedisimi dhe ne fund ndryshimi i njeriut i familjes i shoqeris...etj etj.