PDA

View Full Version : Zanati mė i Vjetėr


Preshevar
01-11-07, 12:06
Zanati mė i Vjetėr
ZIJADIN REXHEPI

Nėse e vėrejmė titullin, ėshtė i pakuptueshėm dhe jo i kthjellėt. Megjithatė, nėse pak logjikojmė, do tė shohim se ka njė filozofi dhe histori mjaft tė rėndėsishme. Aludimi i titullit ėshtė vlera mė e ulėt e etikės morale- prostitucioni. Fjala prostitucion ėshtė vėshtirė tė shpjegohet. Kjo dukuri ka marrė pėrmasa tė gjera dhe gjithnjė duke u rritur. Shoqėrisė po i sjell probleme mjaft tė mėdha dhe serioze, posaēėrisht pėr individėt qė i ndiejnė, por nuk munden ta parandalojnė. Pėr dikė, kjo dukuri ose fenomen ėshtė kėnaqėsi, deri nė momentin kur preket nga ndonjė sėmundje venerike, vetėm atėherė mendon pėr kėtė ngjarje.


Kėtė jam duke e shkruar, se ju dua tė mirėn, atė qė e do mė sė shumti, atij i dėshiron tė mira nė kėtė botė dhe nė botėn e ardhme. Do tė isha shumė i gėzuar sikur edhe ju tė ishit tė gėzuar. Tė jesh i gėzuar, me tė vėrtetė do tė thotė tė njohėsh thelbin e vėrtetė tė ēėshtjes.


Historia na mėson se shumė popuj tė mėdhenj janė shpartalluar dhe shkatėrruar, pėr shkak tė dobėsimit tė moralit. Nėse studiojmė historinė e gjithė popujve tė mėdhenj, tė cilėt qėmoti janė zhdukur nga skena historike, do tė konstatojmė se shkaku kryesor i shkatėrrimit, pėrveē gjėrave sekondare, ka qenė dhėnia pas epsheve dhe gjėrave tė pamoralshme.


Dikur femra ka qenė si margaritar nė guacė, e ruajtur me xhelozi nė fund tė thellėsirave tė detit. Njeriu e ka paramenduar, pėr tė ka ėndėrruar, ka medituar... Sot, jo qė ka nevojė tė notojmė thellė nė det dhe tė kėrkojmė guacėn, ta paramendojmė dhe tė meditojmė pėr tė, por as qė ka nevojė ta hapim, pasi ajo ka hedhur ēdo gjė nga vetja, gjoja, nė emėr tė lirisė dhe emancipimit, duke mos kuptuar se ėshtė bėrė mall pėr tregti. Dikur nė treg janė shitur vetėm mallra ushqimore, ndėrsa sot nė tė gjitha tregjet e botės ekspozohen pjesė tė ndryshme tė trupit tė femrės.


Duke shkruar kėtė shkrim m’u kujtua prifti zviceran me emrin Cimerman, i cili, njė ditė nė kishė, tha: “Ne, si popull i fesė katolike duhet tė luftojmė kundėr fesė islame jo me armė, por me disa dukuri dhe metoda tjera...”, mandej ka potencuar metodat:


“1. Duhet ta zhveshim femrėn myslimane;
2. T`i japim lirinė femrės myslimane;
3. T`i japim modėn femrės myslimane;
4. T`i japim mjetet e informimit ...”


Kėto kanė qenė parimet e kėtij prifti dhe janė zbatuar me pėrpikėri e suksesi nuk ka munguar.


Prindėr tė dashur, kryeni detyrimet tuaja sikurse urdhėron Zoti (xh.sh), sepse ju mbani dhe jeni pėrgjegjės pėr tė gjitha devijimet e fėmijėve tuaj. Ajo qė ėshtė e zbuluar, nuk ėshtė interesante, por ajo qė ėshtė e mbuluar ėshtė tėrheqėse dhe ka nevojė pėr ta zbuluar (normal nė natėn e dhėndėrisė), kėtu qėndron bukuria, kėtu qėndron morali. Do tė pėrmend njė hadith tė Pejgamberit (a.s): “Nė turp qėndron bukuria.”


Duke e ditur dhe jetėsuar kėtė hadith, me tė vėrtetė do tė jemi tė lumtur dhe pa brenga nė kėtė jetė dhe nė jetėn tjetėr.


Prindėr dhe vėllezėr, nėse rrugės kalon njė vajzė e zbuluar, lakuriq e ti e shikon me plot afsh, a nuk je fajtor pėr kėtė dukuri. Po, po, je fajtor sikurse edhe unė qė e shkruaj kėtė shkrim. Nėse ekziston prostitucioni, ekzistojnė edhe dukuritė negative nė familjet tona. Duhet t`i shmangemi kėsaj dukurie sipas rregullave dhe normave qė i shpjegon feja islame. Gjithmonė ta kemi nė mend se Ai, qė ka caktuar kėtė obligim, nuk dėshiron tė na dėmtojė e as qė do, qė me kėtė akt, tė na kthejė nė tė kaluarėn. Pėrkundrazi, Zoti (xh.sh), me kėtė na lartėson, na i hap horizontet e mėshirės sė Vet dhe e ruan moralin tonė dhe tė tjerėve.


Qė tė mbrohet morali ynė, Zoti (xh.sh) ka caktuar disa mburoja dhe kufij, qė e mbrojnė njeriun, qoftė mashkull apo femėr. Turpi ėshtė fuqia qė e mbron nga mėkatet dhe negativitetet. Siē na ėshtė njohur, Islami e ka ndaluar rreptėsisht prostitucionin, ku dhe na tregon metodat se si dhe nė ē`mėnyrė t`i largohemi dhe t`ia presim rrėnjėt kėsaj dukurie tė shėmtuar. Pėr kėtė shkak, Islami na porosit qė tė mos i afrohemi kėsaj dukurie tė shėmtuar. Muhamedi (a.s) na porosit: “Sytė bėjnė kurvėri me shikimin e vet, duart me prekjen e tyre, kėmbėt me ecjen e tyre; kurvėria e gjuhės ėshtė tė shqiptuarit, kurvėria e shpirtit ėshtė dėshira dhe lakmia, trupi i turpėruar kėtė e dėshmon dhe e tradhton.”


Pėr prostitucionin feja islame ka dėnim dhe zbatim. Por, para kėsaj ai troket nė derėn e vetėdijes njerėzore dhe besimit tė tij. Ky qėndrim ėshtė mjaft human, edhe pse shumica nuk e kuptojnė. Pikėrisht, atėherė kur shumė sėmundje tė kohės, siē janė Sida dhe tė tjera, pėrhapen, atėherė do ta kuptojmė filozofinė e thellė tė kėsaj rregulle islame. Pėr fat tė keq, pėr shumicėn do tė jetė shumė vonė.


Pėr kėtė temė mund tė shkruhet shumė, por jam i lodhur nga devijimet e shoqėrisė, pėr mosrespektimin e rregullave dhe normave tė fesė islame, qė jemi duke vepruar e nuk ndiejmė pėrgjegjėsi pėr ato qė na urdhėron Zoti (xh.sh). Dhe sė fundi:


“Jeta e kėsaj bote nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm se njė pėrjetim e mashtrim. S`ka dyshim se bota tjetėr ėshtė mė e dobishme pėr ata qė ruhen. A nuk logjikoni?”


Zoti (xh.sh) le tė na udhėzojė nė rrugė tė drejtė e tė mbarė pėr hir tė Pejgamberit (a.s) dhe pėr hir tė muajit tė bekuar tė Ramazanit.

pleshti
01-11-07, 13:38
Nuk e di si mund te thuhet qe pikerisht ne ket kohe qe po e jetojme ne sot, bota qenka e pamoralshme kur gjat gjithe historise se njerezimit njihet: Zanati me i vjeter ne bote ka qen prostitucioni?
“Jeta e kėsaj bote nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm se njė pėrjetim e mashtrim. S`ka dyshim se bota tjetėr ėshtė mė e dobishme pėr ata qė ruhen. A nuk logjikoni?”
Kush na garanton qe edhe ne ate boten tjeter vendin meritor nuk e zen prostitucioni?
Islamin mos e perzini me at boten tjeter se ne ate besim parajsa parqitet ashtu qe orgazma te shkoj lume. A nuk thuhet se besimtarit te mir do ti sherbejne 72 hyrija?

BE LK
01-11-07, 15:02
Nuk e di si mund te thuhet qe pikerisht ne ket kohe qe po e jetojme ne sot, bota qenka e pamoralshme kur gjat gjithe historise se njerezimit njihet: Zanati me i vjeter ne bote ka qen prostitucioni?
“Jeta e kėsaj bote nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm se njė pėrjetim e mashtrim. S`ka dyshim se bota tjetėr ėshtė mė e dobishme pėr ata qė ruhen. A nuk logjikoni?”
Kush na garanton qe edhe ne ate boten tjeter vendin meritor nuk e zen prostitucioni?
Islamin mos e perzini me at boten tjeter se ne ate besim parajsa parqitet ashtu qe orgazma te shkoj lume. A nuk thuhet se besimtarit te mir do ti sherbejne 72 hyrija?

Ti spo dike me e nda shapin prej sheqerit mor burre, pse kaq dobet? nuk eshte njesoj si kurvari dhe i martumi.......!