PDA

View Full Version : Revista Ars Poetica (e pėrmuajshme pėr letėrsi, art dhe kulturė)


Era1
01-11-07, 17:46
http://www.seguraweb.nl/grafikat/logo-detail1.jpg
http://www.seguraweb.nl/grafikat/arspoetica_logo1.jpg
Ars Poetica - E pėrmuajshme elektronike pėr letėrsi, art dhe kulturė

Drejtor & Publikues: Senad Guraziu - (Holandė) E-mail: [email protected] ([email protected])

Kryeredaktor: Ndue Ukaj - (Suedi) E-mail: [email protected] ([email protected])

Kėshilli i Redaksisė:
Nuhi Ismajli (Kosovė), Dr. Luan Topēiu - (Rumani), Demė Topalli (Kosovė), Prof. Mr. Anton Berishaj (Kosovė), Shefik Shkodra (Kosovė), Gjekė Marinaj (ShBA), Ervin Hatibi (Shqipėri), Xhemal Ahmeti (Zvicėr), Ramiz Gjini (ShBA)

Anėtarė tė tjerė tė kolegjiumit dhe bashkėpunėtorė:
Halil Haxhosaj (Kosovė), Fehmi Ajvazi (Kosovė), Granit Zela (Shqipėri), Shaip Emėrllahu (Maqedoni), Aziz Mustafa (Kosovė), Xhevat Latifi (Kosovė), Anila Xhekaliu (Shqipėri), Arsim Kajtazi (Gjermani), Qerim Vrioni (Shqipėri), Gjelbrim Hoxha (Gjermani), Sarė Gjergji (Kosovė), Arif Molliqi (Gjermani), Arjan Leka (Shqipėri), Shazim Mehmeti (Maqedoni), Shpėtim Kelmendi (Shqipėri), Demir Reshiti (Kosovė), Majlinda Bashllari (Kanadė), Lindita Komani (Austri), Meri Lika (Shqipėri), Miri Dhrami (Greqi), Bujar Salihu (Zvicėr), Mimoza Veliu (Gjermani)


http://www.seguraweb.nl/arspoetica/arspoetica.php

Era1
01-11-07, 20:37
Revisten mund ta gjeni dhe ta shkarkoni ketu :

http://www.seguraweb.nl/arspoetica/arspoetica_doc_ekstern.php

Era1
06-12-07, 09:35
U publikua numri 2 i revistes Ars Poetica. Ne kete numer do te mund te lexoni:

Ars Poetica Nr. 2, dhjetor 2007
Pėrmbajtjahttp://www.seguraweb.nl/arspoetica/multi-p/mediaplus/arspoetica_49.jpg
E pėrmuajshme elektronike pėr letėrsi, art dhe kulturė - http://www.letrat.eu (http://www.letrat.eu/)
Nr. 2, dhjetor 2007

Qerim Vrioni
Isa Boletini nė Vlorė (Koment rreth fotos historike – urim pėr festėn e Flamurit, 28 Nėntorin - kolegjiumi i Ars Poetica), f. 4 – 6

Nuhi Ismajli
Letėrsia shqipe e humanizmit dhe letėrsia romantike, f. 7 – 19

Dr. Shefkije Islamaj
Pėr njė korpus kulturor dhe njė korpus gjuhėsor nė Internet (ripublikim), f. 20 – 24

Dr. Shefkije Islamaj
Fjalėformimi nė gjuhėsinė shqiptare (ripublikim), f. 25 – 32

Jacques Neefs
Njė revolucion nė letėrsi - (Pėrkthyer nga: A. Xhekaliu), f. 33 - 37

Pierre-Marc de Biasi
Madame Bovari, kush ėshtė - (Pėrkthyer nga: A. Xhekaliu), f. 38 - 39

Goetz FrittrangSi tė bėhesh autor i famshėm?(Pėrkthyer nga: Gj. Hoxha), f. 40 – 41

Hubert ProlongeauShkrimtarėt nė shkollėn e krimit(«Magazine littéraire» - Pėrkthyer nga: A. Xhekaliu), f. 42 – 45

Poezi e huaj (pėrkthyer):1 -Federico G. Lorca, Fernando Pessoa, Silvia Spinazzola, Luis G. Urbina, Gabriela Mistral - (Pėrkthyer nga: M. Lika), f. 46 - 53

2 -Emily Dickinson - (Pėrkthyer nga: S. Guraziu), f. 54 – 55

3 - Peter Poulsen (Danimarkė), fituesi i ēmimit letrar "Naim Frashėri", 2007 - (Pėrkthyer nga: S. L. Blumbach), f. 56 - 60

Poezi:
Dritan Osmani, Miri P. Dhrami, Artan Gj. Hasani, Senad Guraziu, f. 61 - 69

Prozė:
Shpėtim Kelmendi, Arsim Kajtazi, Mehmetali Rexhepi, Lindita Komani, Ramiz Gjini, f. 70 - 83

Artistė shqiptarė:
Shazim Mehmeti (disa nga punimet, pikturė), f. 84 - 86Numrin 2 te kesaj reviste mund ta shkarkoni ketu:

http://www.seguraweb.nl/arspoetica/a...oc_ekstern.php (http://www.seguraweb.nl/arspoetica/arspoetica_doc_ekstern.php)

Era1
02-01-08, 21:01
U publikua numri 3 i revistes Ars Poetica. Ne kete numer do te mund te lexoni:

Ars Poetica Nr. 3, janar 2008
Pėrmbajtja

E pėrmuajshme elektronike pėr letėrsi, art dhe kulturė - http://www.letrat.eu (http://www.letrat.eu/)N° 3, janar 2008

ars poetica NR. 3 - JANAR 2008:

Nuhi Ismajli
Pikėpamjet e Pjetėr Budit pėr poezinė (Nė 385 vjetorin e vdekjes sė P. Budit), f. 4 – 7

James M. Redfield
Mėria e Akilit si gabim tragjik - (Pėrkthyer nga: G. Zela), f. 8 - 13

Albert Einstein
Nuk ėshtė se jam aq i zgjuar… (Pėrzgjedhje thėniesh mė tė “menēura” nga A. Einstein - Pėrkthyer nga: S. Guraziu), f. 14 - 16

Poezi e huaj:1 –Oscar Acosta - (Pėrkthyer nga: M. Lika), f. 17 - 19

Prozė e huaj:1 –Jorge Luis Borges - Libri i rėrės (Pėrkthyer nga: U. Nerguti), f. 20 - 22

Bernardo Neustadt: Bisedė me Borges – 1976, nė TV argjentinas, publikuar nė “Extra”:
Quhet Borges, i falet gjithēka… deri dhe racizmi i tij - (Pėrkthyer nga: M. Lika), f. 23 - 28

Mehmetali Rexhepi:
Pleksjet biblike dhe etnike – (Nuhi Ismajli: “Nga vlerat e traditės”, Rilindja, Prishtinė 2000), f. 29 - 34

Poezi:
Nėnė Tereza, Demė Topalli, Anila Xhekaliu, Robert Martiko, Sabit Rrustemi, Bardh Frangu, Kadrush Radogoshi, f. 35 - 44

Prozė:
Shefik Shkodra, Miri P. Dhrami, Artan Gj. Hasani, f. 45 - 52

Ars Poetica – Debat: Nė zgripc tė problematikės:
1 –Anila Xhekaliu – A janė muzat, talenti… teknologji? (Opinion) f. 53 - 54

Senad Guraziu:
Web-arti ose Arti Digjital nė Internet (Ese - Ripublikim), f. 55 - 70

Kete numer mund ta shkarkoni ketu:
http://www.seguraweb.nl/arspoetica/a...oc_ekstern.php (http://www.seguraweb.nl/arspoetica/arspoetica_doc_ekstern.php)

Era1
05-01-08, 09:36
Ju lutemi atyre qe kane pare dhe lexuar kete reviste dhe kane ndonje mendim, sygjerim apo ide, ta shkruajne ketu.

Ju faleminderit.

Era1
01-02-08, 22:22
Ars Poetica Nr. 4, shkurt 2008
PėrmbajtjaE pėrmuajshme elektronike pėr letėrsi, art dhe kulturė - Revista Ars Poetica (http://www.letrat.eu/)N° 4, shkurt 2008

Henri Bergson:E qeshura: Ese pėr kuptimin e komikes- (Pėrkthyer nga: G. Zela), f. 4 – 9

Timo Laine:Teoria e Henri Bergsonit pėr tė qeshurėn- (Pėrkthyer nga: G. Zela), f. 10 – 13

Octavio Paz:Poezia – Ceremoni nė katakombe (Pėrkthyer nga: D. Topalli), f. 14 – 16

Laura Flanders:Bisedė me autoren kiliane Isabel Allende - Maj 2003, Radio Working Assets, San Francisko - (Pėrkthyer nga: M. Lika), f. 17 - 20

Poezi e huaj:1 –Roger Wolfe – Spanjė, 1962 - (Pėrkthyer nga: M. Lika), f. 21 - 23
2 –Esther Jansma – Holandė, 1958 - (Pėrkthyer nga: S. Guraziu), f. 24 – 27

Ars Poetica - Poezi:
Gėzim Llojdia, Majlinda Bashllari, Arif Molliqi, Senad Guraziu, Granit Zela, f. 28 – 36

Ars Poetica - Prozė:
Miri P. Dhrami, Lindita Komani, Rizah Sheqiri, f. 37 – 43

Nuhi Ismajli:
Figura historike nė njė larmi pikėvėshtrimesh – (Ibrahim Kadriu: Kalorėsi i Karadakut, Roman, “Rozafa”, Prishtinė, 2007), f. 44 – 46

Remzi Salihu:
Urbanizmi lirik nė gjuhėn poetike tė Peter Paulsen – (P. Paulsen, Danimarkė – Ēmimi letrar “Naim Frashėri”, 2007), f. 47 – 48

Foto-Intermexo:
Sir Salman Rushdie & Padma Lakshmi – (Foto ©: Sharmily, dhe Reuters), f. 49 – 50

Lindita Komani:
Celentano, shtatėdhjetėvjeēari i pazėvendėsueshėm, f. 51 – 53

Qerim Vrioni:
Vani Burda – Njė fotograf patriot (Bashkėngjitur foto e L. Poradecit, V. Burdės, P. Pepos), f. 54 – 56

Arsim Kajtazi:
1 – Fytyra si lajtmotiv – emocioni si efekt estetik (Ekspozitė: Dalip Kryeziu, Gjermani), f. 57 - 58
2 – Arti sfidues simboliko-metaforik sarkastik (Prezantim - Artistė shqiptarė: Adem Rusinovci, Prishtinė), f. 59 – 64

Koment pėr pritjen - Njė shekull mė vonė
Pas gati 100 vjet tė pavarėsisė… duke pritur pavarėsinė!- (Fotot nga Keidi Kasmollari, Tiranė - Kanadė) f. 67 - 71


Kete numer mund ta shkarkoni ketu:
Ars Poetica (http://www.seguraweb.nl/arspoetica/arspoetica_doc_ekstern.php)

http://www.seguraweb.nl/arspoetica/multi-p/mediaplus/arspoetica_92.jpg

Era1
28-02-08, 21:09
ars poetica NR. 5 - MARS 2008:


Ars Poetica Nr. 5, mars 2008 ėshtė tani nė linjė, mund ta shkarkoni nė .pdf-format (~ 2.8 Mb):
http://www.seguraweb.nl/arspoetica/dokumente/Revista_Ars_Poetica_Numri_5-III_2008.pdf

Faqja e revistės Ars Poetica do tė aktualizohet sėshpejti:
http://www.letrat.eu - (host: http://www.seguraweb.nl/arspoetica/)


Dr. Luan Topēiu:Paradigmat e Modernitetit nė Letėrsinė Shqipe (“Modernitet i pamunguar nė Letrat Shqipe”), f. 3 – 19

Linda Hutcheon:Teorizimi i Postmodernes: Drejt poetikės- (Pėrkthyer nga: D. Topalli), f. 20 – 34

Dr. Reimund Kraemer:Eseja - (Pėrkthyer nga: Gj. Hoxha), f. 35 - 36

Jorge Luis Borges:Enigma e Shekspirit- (Pėrkthyer nga: E. Palloshi), f. 37 – 38

Le Magazine Littéraire
Madame Bovary (Vėshtrime kritike letrare - Nr. 458 i “Le Magazine Littéraire”, nėntor 2006. Pėrkthyer nga: A. Xhekaliu), f. 39 - 54
1. Philippe Bonnefis - Njė shishe “prej xhami blu” - 2. Pierre-Marc de Biasi - Pierre Michon: “Goditja e gjenisė sė Flaubert-it” - 3. Jonathan Culler - Ema, bukuroshja e huaj - 4. Bovarizma - Citate tė mbledhura nga Delphine Jayot - 5. Pierre-Marc de Biasi - Claude Chabrol: “ Sy-kamerė” - 6. Thomas Pavel - Arti i pėrbuzjes - 7. Pierre-Marc de Biasi - Njė amėz asgjėje.

Gabriel Garcia Marques: “Kėrkoji Zotit forcėn dhe menēurinė pėr t’u shprehur.”
Lamtumira e njė gjeniu - (Pėrkthyer nga: M. Lika), f. 55

Franz Kafka:
Ditaret – I (1910 - 1913) - Fragment - (Pėrkthyer nga: M. Lika), f. 56 - 59

Ars Poetica - Poezi:
M. Rexhepi, Lindita Komani, Arsim Kajtazi, Fahredin Shehu, Astrit Veliqi, Miri P. Dhrami f. 60 - 66

Ars Poetica - Prozė:
Aziz Mustafa, Lindita Komani, Miri P. Dhrami f. 67 - 74

Nuhi Ismajli:
Poezi e njė emocionaliteti tė lartė – (G. Xhafolli: Vetullat pa akull - “Rozafa”, Prishtinė, 2007), f. 75 - 77


Intermexo - Marilyn Monroe: Pesėdhjetė centė pėr shpirtin…
Mė e shtrenjtė njė puthje se sa vetė shpirti – f. 78

Qerim Vrioni:
Dy fotografė tė hershėm nga Dardha e Korēės (Bashkėngjitur foto e shoqatės “Vatra” ~ 1912), f. 79 - 81

Artistė shqiptarė - Bisedė me Majlinda Bali-Kelmendi (Prishtinė):
Artisti ėshtė gjithmonė nė kėrkim (Intervistoi: Arsim Kajtazi), f. 82 - 86


Disa ilustrime nga veprat e
Xhorxh Gordon Bajron (Skanuar nga: Jeffery W. Vail ©), f. 88 – 93