PDA

View Full Version : Hiroshima-piloti vdiq


Dilaver
01-11-07, 22:12
Piloti i aeroplanit qė ka lėshuar bombėn atomike mbi Hiroshimė sot ka vdek.http://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00631/OBIT_TIBBETS__sx3ce_631032s.jpg


Paul Warfield Tibbets Jr. vdiq nė shtepinė e tij nė Columbus tė Ohajos sot sipas agjencisė sė lajmeve AP. Tibets isht 92 vjec.
92 vjecari ka lenė amanet qė t’mos varroset as mos t’i ngihet pėrmendore, sepse ai mėndon sė kundėrshtarėt e tij do tė shfrytėzonin vėndin pėr tė protestuar kundėr bombardimeve. Kėtė pohon shoku i tij Gerry Newhouse. Ai shpjegon edhe atė se Tibbets kishte shum probleme shėndetsore, dhe se ai e kishte vizituar dy herė nė dy muajt e fundit para se tė vdiste Tibbettsi.


KLIKO KĖTU 140 000 tė vrarė (http://www.youtube.com/watch?v=Xs3JE4WRL-8&eurl=http://www.taringa.net/posts/imagenes/903558/Hiroshima-(megapost).html)


140 000 tė vrar

Bomba atomike mbi Hiroshimė u lėshua 6 gusht 1945. Atėherė 140 000 japonez u vran nga bomba. Shum prej tyre mė vonė vdiqėn nga pasojat e radiacionit.
Nė 60 vjetorin e bombardimit ekipi fluturues nė aeroplanin bombardues -“Enola Gay”- thanė se ata nuk pendohen pėr asgjė.
Pėrdorimi i bombės atomike ishte i domosdoshėmpėr historinė. Ne nuk pendohemi pėr asgjė pohojnė tre anėtarėt e ekipt qė ishin tė gjallė.
Tibbets aeroplanin B-29 e quante Enola Gay, sipas emrit tė nėnės qė e kishte pėrkrah gjat konfliktit me babain kur ai para lufte i braktisi studimet e mjeksis pėr t’u kaulifikuar pilot.

http://www.mphpa.org/classic/COLLECTIONS/CG-JPAP/Images-800x1200/CGP-JPAP-014.jpghttp://www.tangischools.org/schools/phs/think/man/tibbets.jpg

Dilaver
01-11-07, 22:17
Bomba e cila u hodh mbi Hiroshimė


http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB162/little-boy-model.jpghttp://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB162/little-boy-3.jpg


http://www.world-war-2-planes.com/images/B-29_enola_gay_nb.jpghttp://www.pr.afrl.af.mil/prepare/b-29.jpg

Dilaver
01-11-07, 22:20
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2c/AtomicEffects-Hiroshima.jpg


http://www.clarin.com/diario/2005/07/17/fotos/bomba2.jpghttp://dl.ziza.ru/other/092007/20/other/hirosima/06_hirosima_76798.jpg


http://dl.ziza.ru/other/092007/20/other/hirosima/11_hirosima_51929.jpg

legenda
01-11-07, 22:57
.......mjafte gjate paska jetuar ky pilot,,,
pyetem:

- SE SI KA JETUAR????....


.......sa enderra te tmershme ka pa,me sy qel dhe me sy mshel.....

Preshevar
10-11-07, 14:19
E tani kan dikush dikushi mer guximin ta quaj "Bin Ladenin" si Teroristi n°1 nė botė !

Sa ken 140'000 tė vrarė ?! ....kam then njehere me nje postim qe binladenin e kan bo te famshem mediat se jo veprat.


Fitorja Hiroshima-s (http://fr.youtube.com/watch?v=Xs3JE4WRL-8&eurl=http://www.taringa.net/posts/imagenes/903558/Hiroshima-(megapost).html) :cool:

Guri i madh
10-11-07, 14:25
E tani kan dikush dikushi mer guximin ta quaj "Bin Ladenin" si Teroristi n°1 nė botė !

Sa ken 140'000 tė vrarė ?! ....kam then njehere me nje postim qe binladenin e kan bo te famshem mediat se jo veprat.


Fitorja Hiroshima-s (http://fr.youtube.com/watch?v=Xs3JE4WRL-8&eurl=http://www.taringa.net/posts/imagenes/903558/Hiroshima-(megapost).html):cool:nuk e kan shpall mediat terrorist po e ka shpall vehten po shpresoj se ti preshevar kie me ndrrue imigjin e bin lladenit ne bot dhe do ta shpallesh heroj dhe do ta dekorojsh me qmimin NOBEL per paqe