PDA

View Full Version : Rrena!


legenda
05-11-07, 16:12
RRENA
------------

e perdora fjalen rrene e jo genjeshter,
une jam kosovare,dhe ne ne Kosove e perdorim kete shprehje,dhe me duket shume me e fuqishme kur dikujt i drejtohem thjeshte:
PSE PO RREN?????,,,
e jo genjen,se me duket paksa me bute,...ahaha...pra ju shprehuni si te doni,une po e quaj thjeshte RRENE.)

(lexues te nderuar qe ne fillim dua te iu tregoj se pse thjeshte

-rrena,eshte nje "instrument" , qe shprehet me qellim,me ose pa vetedije kur tentohet qe realiteti te mbulohet,duke dashur qe te mbrohemi,apo te perfitojme ne aspekte te ndyrshme...
....a nuk e hasim rrenen cdo dite dhe cdo kund,....ne te gjitha rrethet kulturore...qe ne jeten e perditshme,ne ate shoqerore,ne pune,ne media,...ne nivele te larta shteterore etj...
...zanafillen rrena e ka qe kur eshte krijuar njerezimi,...dhe ajo eshte perdor dhe perdoret ne te gjitha shtresat shoqerore,...ku dikush e perdor me art,me mjeshtri e dikush me thjeshte...

...shpesh here thuhet ne popull:
" ...kjo BOTE E RREJSHME"...

e ku mbetet realiteti,cka perceptojme me shqisat tona,...a jetojme vertete ,,valle,...

-
rrenat munden me qene te llojeve te ndryshme si:
rrenat sociale,-qe zakonishte njerzit i perdorin me qellim qe te krijojne raporte harmonike mes tyre,...kur eshte ne pyetje zakonishte bashkjetesa,...dhe qellimet e perbashketa te grupit...
rrenat e detyrueshme-qe perdoren si mekanizma kur tentohet qe caku i deshiruar te arrihet me strategji....
rrenat e kqia ,apo te demshme.....


njerzite rrejne shpesh ,per shkak te miresjelljes,disa qe te japin sharm,disa nga frika,ne rast mbrojtje,etj....
kur njerzit rrejne ne organizem manifestohen reakcione te ndryshme( GJUHA E TRUPIT),gje qe per kete arsye eksiston edhe dedektori i rrenave,te cilat ndryshojne nga njeriu ne njeri,si sinjale te tilla jane:
-shmangia e kontaktit me sy
-mbledhja e supeve
-kembet dhe duart levizin me pak
-skuqja ne ftyre
-ngritja e tonit te zerit
-texti dhe mimika e ftyres nuk jane ne harmoni...
etj ..etj

--------------------------------------------------------------------

-cka eshte rrena: patologji,diplomaci,strategji,...apo thjeshte shprehi e keqe???...
-cka eshte rrena,pse rrejme,sa e urrejme kete proces e megjithate secili prej nesh e perdor,kuptohet ne masa dhe ne menyra te ndryshme???...
-kush rren me shume,dhe pse???...
-sa na ndryshohet perceptimi i botes,prej rrenave???...
-sa na ndryshojne jeten rrenat???...
-Po ne forum,,,sa gjen hapsire RRENA???...
-pasojat e saj,....
etj...
etj...

keto jane disa nga pyetjet qe
qe mundemi te i diskutojme bashkarishte,e pse jo edhe te mos ilustrojme ndonje rren te vogel apo gjigande nga jeta jone....vazhdoni JU.
ejani njerez shprehuni,mos ngurroni,e edhe nese jane rrenaaa....ahaha...

pa rrena
Legenda

Paradox_13
05-11-07, 20:23
Legende,..kaher ta kam inate,..megjithate pa rrena po te them se kjo teme vie ne kohe te duhur kure rrena me teper se asnjehere me pare eshte aktuale,dhe lirishte munde te them se po vulos thenjen se "kjo bote eshte e rrejshme "
legenda-cka eshte rrena: patologji,diplomaci,strategji,...apo thjeshte shprehi e keqe???...

paradox_13-As me shume e as me pak rrena eshte veqse nje ves i keq me te cilin mburret rrencaku ashtu siq mburret i marri me marrit e tija......
legenda-cka eshte rrena,pse rrejme,sa e urrejme kete proces e megjithate secili prej nesh e perdor,kuptohet ne masa dhe ne menyra te ndryshme???...
paradox_13-rrena eshte pjes e ligjerates qe na mundeson daljen nga situata ne te cilen ndodhemi pore asesi nuk guxojme te lejojm qe perdorimi ne doza te pacaktuara te na rrenoj personalitetin duke u shendrruar ne smundje patologjike.. ....
Keshtu qe edhe nese rrejm preferohet te rrejm per toke e jo per hava...
legenda-kush rren me shume,dhe pse???...
paradox_13-ketu gjej pergjigjen ma te leht dhe pa medyshje them se ma se tepermi rrejn politikanet e per t'ia lehtesuar vehtes shumica emerojn zedhensit e rrenave te tyre.
Politika rrallehere pshton pa rrena,..rralle shume rralle realizohet nga ajo qe premtohet,dhe nga kjo munde te konkludojme se kan plotesisht te drejt ata qe ngrisin zerin dhe thone "bolle bre se na krymte me rrena"


legenda-keto jane disa nga pyetjet qe
qe mundemi te i diskutojme bashkarishte,e pse jo edhe te mos ilustrojme ndonje rren te vogel apo gjigande nga jeta jone....vazhdoni JU.

paradox_13-thane pa rrena u mundova te pergjigjem ne pytjet te cilat mu duken ma te lehta,pore edhe nese rrejta su ba nami,se kam degju te thuhet se "ai qe nuk ditka te rrej nuk din as q'eshte e verrteta"
ejani njerez shprehuni,mos ngurroni,e edhe nese jane rrenaaa....ahaha...

pa rrena
Legenda


paradox_13-Pak me rrena ,pak me pernime..,ne funde te pershendes per temen,perderisa inatin do ta ruaj prore sepse jo rastesisht jam katunar qe me mbyte inati ,..perderisa salltanatit nuk ia di renin.....

Pupi
05-11-07, 21:13
Ne ēdo te vertet ka nje perqindje genjeshter, nga ēdo genjeshter (mund) te ndertohet e verteta!
Ne perditshmerin e tij njeriu thuhet se genjen, apo me mir ti themi si Legenda (e une mendoja se jam pa qime ne gjuhe) rrenė, diku deri nė 1000 her. Rrenat mund te jene, mu ashtu si e kan thene parafolesit te ndryshme, bile bile shumė te ndryshme.
Ja nje RREN qe u mundua ta shpalos nje radio televizion p.sh http://www.wdr.de/online/news/kosovoluege/sendung_text.pdf

Eshte nje faqe e gjate, te me ndjeni qe nuk kam kohe ta perkthej (bile qenka e ndalume shperndarja pa lejen e pronarit).
Interesant, ishte ku Serbet shiheshin si viktima, duke harruar tmerret e terrorin qe bente serbia sistematikisht me dekada Shqiptareve, me von lufterat, Kroacis, Bosnjes e se fundit Kosoves.

SANTANA-29
05-11-07, 21:49
Njeriu rren (genjen) vetveten ,ne radhe te pare pastaj tjetrin por mesohu asnjeher te mos e praktikosh sepse mbete refleks qe nuk mund te largohet the hup nder e njerezi ,realiteti eshte me i miri ne jet sado i hidhure te jet eshte e sinqerta qe duhet te praktikohet::

RRenen me te madhe e kane Politikant tone qe po premtojn teori te thata e populli ka mbet her ne te djatht e her ne te shmajt,, Marre,,,,,,,,,,,,

rafet llapjani
06-11-07, 01:38
Te pershendes per te e nderur mikesh Legend kam nje pytje se ti dinashta mu pergjegj .

Cila eshte linde ma e para a rrena apo realiteti???.....ahahahhahah

Ose pse thojn pleqt kjo dynja e rrejshme a mos thu vlla jem ne apstraktitet!!!?


Mbes me shpres per pergjigjjen tende.R.Llapjani

Naki
06-11-07, 15:34
-cka eshte rrena: patologji,diplomaci,strategji,...apo thjeshte shprehi e keqe???...
-cka eshte rrena,pse rrejme,sa e urrejme kete proces e megjithate secili prej nesh e perdor,kuptohet ne masa dhe ne menyra te ndryshme???...
-kush rren me shume,dhe pse???...
-sa na ndryshohet perceptimi i botes,prej rrenave???...

Emėrues i Pėrbashkėt / POLITIKA dhe fushata parazgjedhore,nė aktualitetin tonė.Kjo do tė ishte pėrgjigjja ime pa krypė rreth definimit tė kėsaj anomalie.

Fshatari
06-11-07, 20:30
RRENA
------------

" ...kjo BOTE E RREJSHME"...-cka eshte rrena: patologji,diplomaci,strategji,...apo thjeshte shprehi e keqe???...
-cka eshte rrena,pse rrejme,sa e urrejme kete proces e megjithate secili prej nesh e perdor,kuptohet ne masa dhe ne menyra te ndryshme???...
-kush rren me shume,dhe pse???...
-sa na ndryshohet perceptimi i botes,prej rrenave???...
-sa na ndryshojne jeten rrenat???...
-Po ne forum,,,sa gjen hapsire RRENA???...
-pasojat e saj,....
etj...
etj...


pa rrena
LegendaE nderuar legendė,
Lexova dy rreshtat poetik tė fundit qė kanė numėr tė njėjt rrokjesh(3 me 3) dhe rimojnė nė njėfarė mėnyre :
pa rrena
Legenda!
Rasti juaj m'intrigoi pa masė prandaj dėshirova tė vėretoj se sa ishte e vėrtetė ajo qė ju shkruani "pa rrena"!
Shkova deri ke paneli juaj i antarit dhe u habita kur pash se ku ishte vendndodhja juaj :
...nė legjendaaa!
Eshtė rrenė a e vėrtetė vendndodhja juaj ?!

__________________________________

Nga i juaji :
Emri: fshatari
Vendndodhja: Bota e rrejshme
Origjina:zemra e Kosovės sė vėrtetė
hobi: me rrejt

legenda
08-11-07, 20:48
Paradox_13
Legende,..kaher ta kam inate,..megjithate pa rrena po te them se kjo teme vie ne kohe te duhur kure rrena me teper se asnjehere me pare eshte aktuale,dhe lirishte munde te them se po vulos thenjen se "kjo bote eshte e rrejshme "


....ahaha,pse ma ke INAT,a
edhe cfare dmth me ta pas Inat dikush,se nuk je i vetmi,???...
"Si hije i katridhet njerezimit-RRENA!"...kishte me thene sot MIGJENI.

me pelqeu qasja e Juaj,ne kete teme,,,pa rrena....ahaha
--------------------------------------------------------------

Pupi

Ne ēdo te vertet ka nje perqindje genjeshter, nga ēdo genjeshter (mund) te ndertohet e verteta!


....no coment!!!
--------------------------------------------------------------

rafet llapjani

Te pershendes per te e nderur mikesh Legend kam nje pytje se ti dinashta mu pergjegj .

Cila eshte linde ma e para a rrena apo realiteti???.....ahahahhahah

Ose pse thojn pleqt kjo dynja e rrejshme a mos thu vlla jem ne apstraktitet!!!?


Mbes me shpres per pergjigjjen tende.

.....sipas te gjitha gjasave ,ne kete bote erdhi e para RRENA,qe si produkt i saj shpertheu REALITETI_RREJSHEM,te cilin e absorbojme-rrejshem, dashur ose padashur ne kete BOTE_TE_RREJSHME,.....IMAGJINARE!!!.

phuuu..phuuu...ta pickoj veten ,,,se nuk po e di a po eksistoj, apo jooo???....ahaha...
-------------------------------------------------------------------------
Fshatari

E nderuar legendė,

Lexova dy rreshtat poetik tė fundit qė kanė numėr tė njėjt rrokjesh(3 me 3) dhe rimojnė nė njėfarė mėnyre :
pa rrena
Legenda!
Rasti juaj m'intrigoi pa masė prandaj dėshirova tė vėretoj se sa ishte e vėrtetė ajo qė ju shkruani "pa rrena"!
Shkova deri ke paneli juaj i antarit dhe u habita kur pash se ku ishte vendndodhja juaj :
...nė legjendaaa!
Eshtė rrenė a e vėrtetė vendndodhja juaj ?!

......hmmmm,eshte paksa intriguese pyetja e Juaj,zoteri Fshatari,...ah padyshim se e vertete(...ahaha),sepse aty e kam fjalen per vendndodhjen time ne boten virtuale,a nuk eshte legjende-virtualiteti,,,

abraka-dabraka,qelim pc zhytemi ne legjende,...pernjehere shtypim nje suste,dhe legjenda tretet ne mjegull...

p.s. me pelqen hobi Juaj,Ahaha...